Revolutionair monster in museum Geef toneel meer kans Orion-verkenners op termijn niet meer boven Soesterberg Opkan ïiflipig VLIEGMACHINE Postbode kocht vliegtuig voor 75 gulden m mm HULPVERLENING MEDISCHE DIENST KERKDIENSTEN Nieuw c van het 1 Initiatieven in Soesterberg maken kans op steun Geen toestemming voor plaatsen van blokhut Word donateur van het Prins Bernhard Cultuurfonds www.cultuurfonds.nl P. Creufzberg afwezig btj Executie op Maandag IS SeptóÉr 1913 Diverse Goederen, (Eeékler »t teioi-Iotor) IJs- en sneeuwruimer Sotjimas Te hard rijden NNereldWi „mi qoEoe WOENSDAG 30 JULI 2003 Uit Rabo Projectenfonds Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant WOENSDAG Oorhangert Goedemorj Prins Bernhaïd Cultuurfonds geeft cultuur de kans HUISARTS in verband met vakantie, van ma. 4 tot ma. 25 aug. De collega's nemen waar. di» namiddag! ten 2 ore achter de YillflCrayon- borst* onder Soeetorberg san den Straatweg naar Ameréfoort (nabjj myipaal 87) Tan waaronder Hosten Lood. 10 X 10 M., "Werkbanken, Gereedaobappen, Planken, Kaoten, D«er*»refi, SlUpste^o, Vaten, Kruiwagen, Hondenhok, Gaaa, ei», en». Houten Schaartje,,waarin Gaein.tailatie> ten We van S. 8CUÓLTEN8, vroeger wonende te Soest. De Deurwaarder belast met de executie, jr« kdytjbbs. SOESTERBERGSE proefrit maakte, was men in staat de start- en landingsbanen op spectaculaire wijze sneeuw- en ijs vrij te maken. Na het starten van de twee straalmotoren richtte men de blaasmonden schuin naar bene den. De krachtige hete luchtstroom die eruit kwam, ieverde een schoon banenstelsel op, waaraan bovendien geen schade ontstond zoals bij andere methodes van voor die tijd. De Sotjimas bleek een interessant concept te zijn. Andere vliegbases namen het in de jaren 60 dan ook De sneeuw- en ijs ruimer Sotji mas in 1966 in actie op de vliegba sis Volkel. Foto: Militaire Luchtvaart Museum. over en ontwikkelden het verder. Vliegtuigfabriek Aviolanda in Woensdrecht modificeerde het voertuig in 1967. Vervolgens om armde DATIM (Depot Algemeen- Technisch en Intendance Materi eel, destijds gevestigd aan de De Beaufortlaan in Soestduinen), het concept. Het produceerde, in lijn met het oorspronkelijke voorbeeld, een aantal sneeuw- en ijsbestrijders onder de naam SLJS (Straalturbine IJs- en Sneeuwbestrijder). Tegen woordig bestrijdt men sneeuw en ijs in hoofdzaak met milieuvrien delijke chemische middelen. De Volkelse Sotjimas deed dienst tot in de jaren 80. Toen werd het indrukweekende en unieke voer tuig uit de roulatie genomen. De restauratie ervan in het MLM is een hele klus, zoals belangstellen den op zaterdag 6 en zondag 7 september kunnen zien. Tijdens deze Open Werkplaatsdagen kun nen ze tegelijk de voortgang bekij ken van de restauratie van de Lockheed L-12A, evenals de vor deringen bij de bouw van een Fok ker C.X en een Koolhoven FK-51. Medewerkers van het Militaire Luchtvaart Museum geven tekst en uitleg over de projecten. Medio december gaat in het mu seum de tentoonstelling 'Koninklij ke Luchtmacht, 50 jaar technolo gie en kwaliteit' van start. De dan volledig gerestaureerde Sotjimas, het destijds revolutionaire monster, vormt hiervan een onderdeel. Het museum is in het weekend van 6 en 7 september bij wijze van uit zondering ook op zaterdag geo pend. Beide dagen kunnen belang stellenden er terecht van 12:00 tot 16:30 uur. Voor meer infor matie kan men terecht op de website van het MLM: www.militaireruchtvaartmuseum.nl. Een medewerker van het Militai re Luchtvaart Museum restaureert de Sotjimas. Foto: Militaire Luchtvaart Museum. een jaar later was het eerste vlieg veld in ons land een feit: de vlieg hei Soesterberg. In Den Haag was het enthousiasme voor de lucht vaart zo groot dat er de Haagse Proefvliegclub werd opgericht. Her en der ging men ertoe over vlieg tuigen te bouwen. Onder hen Ne derlands bekendste vliegtuigbou wers Frits Koolhoven, die met zijn zelfgebouwde 'Heidevogel' op paasmaandag 1911 op Soesterberg als eerste het luchtruim koos, Anthony Fokker en later ook Lau- rens Walraven. Faillissement Niet alleen professionele vliegtuig bouwers gingen aan de slag, ook particulieren probeerden een toe stel te bouwen. Onder hen dus Jo- sephus Jitta die in een schuur ach ter villa 'Crayenhorst' aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg het toestel bouwde, waarvan hij door faillissement afstand moest doen. Het kwam in bezit van Scholtens uit Soest. Wat hij ervoor betaalde is niet bekend. Wel staat vast dat hij zelf ook in financiële problemen kwam. Door een civiele vordering moest hij het toestel, dat de bouwplaats niet eens had kun nen verlaten en dus nog steeds in de schuur aan de Amersfoort sestraat stond, op zijn beurt verko- pen. Op de Kampweg werd donderdag morgen ruim een uur het verkeer in de gaten gehouden door de po litie. Zes automobilisten kwamen er niet zonder boete vanaf. Zij re den allemaal te hard. Een van hen scheurde met een snelheid van 80 door de straat, waar 50 is toege staan. en vliegschoolhouder Joop Carley uit Ede en diens vriend Coen van Dijk. Ze brachten het met paard en wagen naar Den Haag. Daar kwam bij proeven aan het licht dat het vliegtuig veel te zwaar was voor de drie-cilinder Anzani-mo- tor met een vermogen van 35 pk. Meer dan rollen en sprongetjes maken heeft het toestel dan ook nooit gedaan. Het werd ten slotte vernield tijdens een winterstorm op Tweede Kerstdag 1913. Daar mee eindigde de geschiedenis van dit 'Nederlandse mysterie-vlieg tuig'. In september 200 j nieuwe cursusprogi Het Utrechts Archii Belangstellenden k hiervoor nu al o| het inschrijfform de cursusfolder f www.hetutrechtsart 1 cursussen en worl< bestemd voor ieder torisch onderzoek i ten, zonder dat er ei gesteld aan de voor' I Eén van de populairs is de cursus paleogrE ginners. In deze curs oefend in het lezei handschriften. Op ver len die deze cursus volgd, is er ook wee paleografie voor gevoi 1 voor de cursus genea I veel belangstelling. E jaar zelfs drie: een cui t gie voor beginners, e< f t\\ Steenhoffstraat 9A, tel De advertentie uit de krant van augustus 1913, waarin onder meer tijdens een openbare excutieverko- ping 'een vliegmachine met Anza- ni-motor' te koop wordt aangebo den. Illustratie archief Eemland Pers. Dit bijzondere voertuig is enige tijd geleden toegevoegd aan de collec tie van het Militaire Luchtvaart Museum (MLM). Het publiek kan de voortgang van het restauratie project bekijken tijdens de Open Werkplaatsdagen op zaterdag 6 en zondag 7 september. In de wintermaanden bezorgen ijs- vorming en sneeuw op start- en landingsbanen de Koninklijke Luchtmacht van oudsher de nodi ge hoofdbrekens. Gedurende een lange periode bestreed men de winterse ongemakken met proviso rische middelen. Als gevolg hier van liep het banenstelsel vaak veel schade op. Vindingrijke medewer kers van de Brabantse vliegbasis Volkel ontwikkelden in 1963-1964 een zogenaamde Sotjimas, wat staat voor Single Opposed Twin Jet Ice Meiter And Snowblower. Het is een van twee Derwent (Me- teor) straalmotoren voorzien voer tuig, dat jarenlang bij het ijs- en sneeuwruimen dienst heeft gedaan op Volkel. Met dit bijzondere en ook wel fu turistisch uitziende voertuig, dat op 19 maart 1964 zijn eerste 'De wieg van Neerlands lucht vaart heeft in Soesterberg ge staan' is de titel van het boek dat in 1974 uitkwam ter gele genheid van de twintigste reü nie van oud-Soesterbergers. Het staat vol van verhalen van belevenissen, van voorvallen, van al dan niet kritieke situa ties die zij hebben beleefd, on dervonden of doorgemaakt. Anekdotes die ook verteld zul len worden door hen die na hen kwamen als de vliegbasis in de nabije toekomst inder daad zal worden opgeheven, zoals minister Kamp van de fensie heeft aangekondigd. In dat boek zal dan het verhaal ontbreken over de man die zo ge fascineerd was van alles wat zich op de Soesterbergse vlieghei af speelde, dat hij besloot zelf een vliegtuig te bouwen. Hij heeft er echter nooit mee gevlogen. Sterker nog, het toestel dat een paar keer van eigenaar wisselde, is nooit echt van de grond gekomen. Waar koop jc tegenwoordig nog een vliegtuig voor 75 gulden? Mis schien in Amerika, op één van de vele vliegtuigkerkhoven, maar dan is het in ieder geval niet nieuw. Dat was wel de vliegmachine waarvan de Soester postbode A. Staal op 1913 op een veiling eigenaar werd. Vliegmachine was overigens èen te optimistische benaming. De bou wer noch Staal hebben er ooit in gevlogen. Trouwens, ook de late re eigenaars niet, want meer dan rollen en sprongetjes maken heeft het niet gepresteerd. Staal kocht het toestel tijdens een 'openbare verkooping bij Executie op maandag 8 september 1913 des namiddags ten 2 ure achter Villa "Nieuw Crayenhorst" onder Soesterberg, aan den Straatweg naar Amersfoort (nabij mijlpaal 87).' Deurwaarder J. Kuyters bracht diverse goederen onder de hamer, waaronder 'een nieuwe vliegmachine (Eendekker met Anzani-motor)'. Dit alles 'ten las te van S. Scholtens, vroeger wo nende te Soest.' Scholtens was niet de eerste eige naar. Dat was de bouwer, de kapi tein der genie Josephus Jitta in Amersfoort. Hij bouwde de Blériot-eendekker samen met een aantal Franse monteurs. De kosten rezen blijkbaar de pan uit. Toen het toestel eenmaal klaar was, was het geld op. Sterker nog, er was een forse schuld ontstaan aan leve ranciers van onderdelen. Kapitein Josephus Jitta werd dan ook fail liet verklaard en moest het toestel van de hand doen nog voordat het zelfs maar een meter had bewo gen, laat staan dan men wist of het wel luchtwaardig was. Eerste landing Bijna vijfennegentig jaar geleden landde er voor het eerst een vlieg tuig in ons land. Niet op Soester berg, het oudste (1910) vliegveld van Nederland, maar op een veld in Etten-Leur. In juni 1909 land de daar als speciale attractie voor het personeel van een jubilerend bedrijf een Frans toestel. De direc tie had besloten van het jubileum een onvergetelijk feest te maken. Dankzij de komst van het eerste vliegtuig in Nederland slaagde die opzet volkomen. De stunt die, ondanks de nog ver re van ideale communicatiemidde len, als een lopend vuurtje door Nederland ging, zal er mede toe hebben bijgedragen dat de belang stelling voor de vliegerij toenam in een mate die eigenlijk niemand voor mogelijk had gehouden. Al De door genie-kapitein Josephus Jitta in Amersfoort gebouwde Blériot-eendekker. Voor het toestel staat één van de latere eigenaars, Joop Kollerie uit Bennebroek. Foto archief Eemland Pers. Postbode Staal uit Soest zag er wel wat in. Hij legde 75 gulden op ta fel en werd eigenaar van het toe stel, 'misschien wel met de illusie er in de buitenwijken de post mee te kunnen bezorgen', zoals een luchtvaarttijdschrift schertsend schreef. Als hij dat al had gewild en gekund, dan is daarvan niets terechtgekomen. Staals echtgeno te wilde niets van de vliegmachine weten. Het toestel was voortdu rend onderwerp van huiselijke twist. Staals vrouw stelde hem ten slotte voor de keus: de vliegmachi ne eruit of ik eruit. De keus was kennelijk snel gemaakt. Te zwaar Staal verkocht het toestel door aan de molenaar en meelhandelaar Klaas Beers en de installateur en loodgieter Joop Kollerie in Benne broek. Ook zij kwamen thuis in dezelfde situatie terecht als Staal in Soest: hun echtgenotes moesten niets van het toestel hebben. Om de huiselijke vrede te bewaren, ga ven Beers en Kollerie het gratis mee aan de latere vliegtuigbouwer COURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Bameveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Zaterdag 3 augustus zondag 4 augustus Rooms-katholiek, Caroluskerk, Radeniakerstraat 75 Zondag 10:30 pastor J. Beekman; eucharistieviering; gemengd koor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 10:00 pastores Ben Verberne en Joke Litjens; tv-viering; schola Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09:30 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 C.J. Droger, Apeldoorn World Outreach Church (info locatie: 880346-350458) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, 880900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76, 88030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 88352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 88033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: 880900-8844; alarmnummer: 881.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 88035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, 88 06-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 88351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 8835 2391. Grofvuil, 880800-7662000. Het Rabo Projectenfonds van Rabobank Zeist en Omstreken is op zoek naar nieuwe lokale initiatieven in Soesterberg om geldelijk te ondersteunen. De projecten waarvoor steun wordt gevraagd moeten een duurzaam karakter hebben en niet behoren tot de normale verantwoordelijkheid en finan- cieringstaak van andere orga nen, zoals de overheid. Hobby clubs komen niet in aanmer king voor een gift, aanvragen van individuen evenmin. In het verleden ontvingen onder andere de EHBO-vereniging, dienstencentrum De Drie Eiken en Medisch Kinderdagverblijf Betha- nië een substantiële bijdrage. De EHBO-vereniging kocht een nieu we reanimatiepop, De Drie Eiken gebruikte de gift om computers en randapparatuur aan te schaffen voor het internetcafé, en Bethanic gebruikte de gift voor nieuw speel goed. Wie meent dat zijn/haar vereni ging/instelling in aanmerking komt voor steun, kan een aanvraag (met begroting) sturen naar: Rabo bank Zeist en Omstreken, ter at tentie van het bestuur van hel Rabo Projectenfonds, Postbus 82, 3700 AB Zeist. E-mail: rnmmiinicatie@zeist.rabobank ni Aanvragen die vóór 22 augustus in bezit zijn van de Rabobank, komen aan de orde in de vergadering van september. Bezoek voor weer informatie ook de eigen site van Rabobank Zeist e.o. via www.rabobank.nl. Onder meer omdat het vanuit stedenbouwkundig oogpunt niet wenselijk is, hebben Bur gemeester en Wethouders een bewoner van de Mercury in Soesterberg geen toestemming gegeven een blokhut voor zijn woning neer te zetten. Volgens het geldende bestem mingsplan Soesterberg-Oost 2001 is bij de woning ruimte voor één berging. Bouwen mag bovendien alleen binnen het bebouwingsvlak. De bewuste berging, de tweede, valt daarbuiten. Naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders is het naar huidig inzicht niet wen selijk om tussen de voorgevel van de woning en de openbare ruimte een extra bouwwerk in de vorm van een blokhut te plaatsen. Bestaande situaties worden geres pecteerd, zegt het college, maar nieuwe worden niet toegestaan. Het door de gemeente geformu leerde beleid hiervoor laat de ge vraagde bebouwing zeker niet toe. Hieraan medewerking verlenen zou leiden tot een ongewenste pre cedentwerking. Ook aanvullende informatie van de aanvrager heeft bij Burgemees ter en Wethouders niet tot een an dere zienswijze geleid. Zij verlenen derhalve geen toestemming voor het plaatsen van de blokhut. Als de Tweede Kamer dit na jaar instemt met de bezuini gingsvoorstellenvan Defensie minister Henk Kamp en het marinevliegkamp Valkenburg op termijn gesloten wordt, zul len de tien Orion-verkennings- vliegtuigen worden afgestoten. Dat betekent in ieder geval minder geluidsoverlast op Soesterberg. De toestellen ma ken namelijk voor landingen en doorstarts ook gebruik van deze vliegbasis. Inmiddels heeft Duitsland, dat al enige tijd naarstig op zoek is naar een vervanger voor zijn inmiddels verouderde Breguet Atlantique, belangstelling voor een eventuele overname van de P-3 Orions. De Breguet Atlantique dateert uit de zestiger jaren en heeft op het ogen blik te kampen met technische problemen. Het Duitse militaire persbureau Griephan heeft laten weten, dat Duitsland belangstelling heeft voor de maritieme patrouil levliegtuigen van de marine lucht vaartdienst. Als gevolg van bezui nigingen werd de aankoop van nieuwe toestellen telkens opge schort. Voor Duitsland zou het afstoten van Orions door Nederland goed uitkomen omdat deze vliegtuigen op het ogenblik in Portugal aan de modernste technische eisen wor den aangepast, zodat de Orions nog jaren mee kunnen. Voor Duitsland betekent dit ook dat de vliegtuigen bij een eventuele over name direct operationeel zijn. De vliegtuigen kunnen dan zowel de Duitse als de Nederlandse kust bewaken. Bovendien sluit dit aan De Orion-toestellen hebben hun j langste tijd boven en op Soesterberg A gehad. Foto: Ary van der Kley. bij de overeenkomst, die beide lan den hebben gesloten over het sa mengaan van luchttransport. Deze overeenkomst is destijds in Bonn ondertekend. Omdat de Orions ook voor de training van nieuwe vliegers wor den ingezet, maken ze regelmatig gebruik van de vliegbasis Soester berg, hetgeen regelmatig heeft ge leid tot enige geluidsoverlast, al i naar gelang de windrichting. Voor de inwoners rondom de vliegbasis j Soesterberg zou het vertrek van de j, patrouillevliegtuigen van de mari neluchtvaartdienst in de toekomst L minder geluidsoverlast tot gevolg I hebben. Eef v.d.hors Samenstelling en van der Horst, de praat dan z 'n schi Lucky Luck). Hoe lang bestaat! Oh, al sinds de O] lokale omroep So in de jaren vijftig. Wat voor muziek i Voornamelijk de '50 tot '90 en zo tekst. Nee, het is niet a neem ik de progr; Wie luisteren er e Volgens het laat: zoek is Goedemoi één na het dichtst gramma. Soest A de eerste plaats. Reacties? Ik krijg veel reac Een damesclub ui iedere morgen ocl op mijn muziek uit Baarn schreef het programma bi bijt op bed, ik ba In hef kader van de voorberei dingen voor de tentoonstelling 'Koninklijke Luchtmacht, 50 jaar technologie en kwaliteit' restaureren medewerkers van het Militaire Luchtvaart Mu seum in Soesterberg een origi nele Sotjimas, de naam van de ijs- en sneeuwruimer die op vliegbases in gebruik is voor het ijs- en sneeuwvrij maken en houden van de start- en lan dingsbanen. Afrikaanse meisjes voor hun geslachtsrijp gers. Het zijn hangers houten poppetjes di< als speeltjes fungeren, magische kracht won dersteld de vruchtba vorderen. Vaak word de vruchtbaarheidsp jonge vrouwen gedra; kind wensen of al zv> De reputatie ervan is een legende die bev vrouw die er een dra len van een bijzondei ter. De vorm kan zo' ials gestileerd zijn ei 'hankelijk van de we zoon of een dochter Bij het dragen van h hangers uit de onb den dus toch maar i of er juist goed na De Wereldwinkel vt eens. Wereldwinkel, Steer 886028132; openinp dag 13:00-17:00 uu zaterdag 09:30-17:( Mini portret van Dagelijks bij Radi luisteren van 8.001

Soester Courant | 2003 | | pagina 10