SPOED Het geheim van de Lange Duinen Visser in Cabrio 'Dan is het net of ie omkiepert' Kraaksters moeten uit bijgebouw verdwijnen ACTUEEL I frAlleman' Rijvrees ouderen bekend bij gemeente Ontwerp-streekplan staat Soest geen uitbreiding toe NIEUWE BEZORGERS in Soest-Zuid Geen straf voor belediging wegens geweld van politie Reünie Amersfoortse Berg j^G[NA2 WOENSDAG 30 JULI 2003 SOESTER COURANT PAGINA 3 mdag 4 augustus is Zo' l Gabrio .BON: >rting ;2003 (14:30 uur) G.S.: 'Vliegveld ongewenst' SOESTElïicOURANT Soester pleit voor proefritten ouderen in scootmobiel Aangereden op zebrapad Voor examenkandidaten van 1995 Witgoed specialis Service voor alle merken Leys PIET VAN HEUGTEN t feit dat de waarheid vaak s de helft van het verhaal is s 1 augustus, aanvang- r. Entree: 5,00: Pin/' ig 1 augustus, aanvang- uur. Entree: 5,00; CJP/' E 3,50. Zo' geeft een cynische kijk n typisch Nederlandse fami- rie zussen en een broer, die g contact met elkaar hebben, jssen zijn vooral rivalen, die r de ogen uit willen steken, ebben ook weinig gemeen, I ,ve die ene echtgenoot, die le minnaar van zijn schoonzus te zijn. De broer woont in het nland en is geen moment in gedachten, totdat iemand er :r komt dat hij trouwplannen Ze dachten dat hij homosek- was en nooit zou trouwen, ïu? De paniek slaat toe en de :n sluiten de gelederen: ze wil- oste wat het kost dit huwelijk komen. Alle middelen zijn rloofd, zelfs de overspelige >enoot wordt ingezet om zijn taande schoonzus te verleiden, genante scène, die daardoor erg leuk is. Juist die onhan- situaties en ongeloofwaardige vendingen maken de film tot komedie. Bij Theu Boermans je je bijvoorbeeld helemaal voorstellen dat hij een vrouw versieren, laat staan meerdere wen! Die Oscarinzending was urlijk te hoog gegrepen, maar ;rika wil er toch wel een rema- 'an maken. Een luchtige zo- film! Regie: Paula van Oest. Anneke Blok, Theu Boer- s, Jacob Derwig, Monique drickx, Sylvia Poorta, Annet jwenhuyzen en Halina Reijn. derland 2001, 106 min.) indag 4 augustus, aanvang: 10 uur. Entree: 5,00; CJP/ 3,50. erveren alleen op de dag van /oorstelling, 10.00-13.00 uur, 5019577. Meer informatie op met: artishock-soest.nl. *u L ^4 OPENLUCHTTHEATER jaar; per kind 1 bon) irijs voor :1e kassa van het esterbergsestraat 140 Tk denk dat het best zou kunnen kloppen', zegt Karin Hagens van de ge meente Soest als haar wordt gevraagd of het juist is dat veel ouderen niet in een scootmobiel durven te rij den. 'We hebben onze zorg er al eens over uitgesproken, maar het is lastig op te lossen. Derge lijke voorzieningen zijn legaal als ze regelmatig worden ge bruikt, maar wat is regelmatig? Als je de mensen vraagt of ze er vaak in rijden, zeggen ze ja. Ze realiseren zich dat de scootmo biel hun anders wordt afgeno men. En al rijden ze er mis schien niet in, als ze eens een goede dag hebben, willen ze hem misschien toch benutten.' Als scootmobiels lange tijd stil staan, gaat dat meestal ten kos te van de accu, maar de kosten van een nieuwe accu zijn ook weer niet van dien aard, dat men zich direct zorgen moet maken. Voor een controle op het gebruik zou een kilometer teller op de scootmobiel uit komst kunnen bieden. Dat aspect moet eerst met de leve rancier worden besproken. Overigens krijgen ouderen eerst vijf proeflessen, in sommige ge vallen meer, voordat ze een scootmobiel tot hun beschik king krijgen. Daarin worden ze begeleid door een ergothera peut. Het is de bedoeling dat er ook nazorg zal worden gegeven, maar daar moeten mensen en tijd voor worden vrijgemaakt. 'Dat moet en zal ook gaan ge beuren. Het heeft alle aandacht, maar dat voorstel moet eerst door de procedure', zegt Karin Hagen die betrokken is bij de Wet Voorzieningen Gehandi capten, een regeling waaruit voorzieningen voor gehandi capten en ouderen worden be taald. Een nieuwe scootmobiel kost ongeveer 2000 en wordt over vijfjaar afgeschreven. De voer tuigen worden in bruikleen ge geven en kunnen -mits in goe de staat - na teruggave worden hergebruikt door iemand an ders. Vervolg van pagina 1 strueren van groene structuren in het centrale deel van de Utrecht se Heuvelrug. Dit aan het streek plandeelgebied gewest Eemland toegekende woningaantal is in principe gedacht aan de oostzijde van de kern Soesterberg. Dit geldt eveneens voor circa 19 ha nieuw bedrijventerrein aan de noord oost-, respectievelijk noordwestzij de van de kern Soesterberg, waar voor hetzelfde voorbehoud van toepassing is. Voor de kern Soest zijn geen uit breidingsmogelijkheden opgeno men. De Soestereng is vanwege de grote omvang (circa 65 ha) en de bijzondere landschappelijke, geo- morfologische en cultuurhisto rische kwaliteit buiten de bebou wingscontour gelaten. Vanwege deze waarden en de structureren de werking van dit open gebied zou verdere bebouwing grote ge volgen hebben voor de beeldkwa liteit. Speciale aandacht is nodig voor de stedelijke randzone in het Soesterveen tussen de stedelijke grens en de Wieksloterweg. De Wieksloterweg zelf vormt de beëindiging van het Soesterveen en heeft door de afwisseling van be bouwing en open ruimten een groen karakter met een bijzonde re kwaliteit. Het in standhouden en vooral verbeteren van de omge vingskwaliteiten dienen hier cen traal te staan, waarvoor maatwerk nodig is. Om deze reden valt deze strook buiten de bebouwingscon tour. Soest heeft een groot aantal uit te plaatsen bedrijven, stellen G.S. verder vast. Een deel hiervan is transportbedrijf: een verplaatsing naar een terrein met een goede be reikbaarheid ten opzichte van de autosnelweg heeft de voorkeur. De De discussie over de eventuele opheffing van de vliegbasis Soesterberg - in het kader van de nieuwe bezuinigingsplannen van minister Kamp - kwam te laat voor het ontwerp-streek plan van de provincie Utrecht. In het voorlopig standpunt van Gedeputeerde Staten wordt er niet over gerept. Wel maken G.S. nog maar weer eens een kritische kanttekening (in het hoofdstuk over het ruimtelijk beleid voor het gewest Eem land) bij de aanwezigheid van de vliegbasis. Er wordt op gewezen dat de ge luidszone rondom de basis niet is afgestemd op het feitelijk ge bruik, reden waarom de provin cie bij Defensie zal blijven aan dringen om de ligging van de contouren in overeenstemming te brengen met dat gebruik. 'Overigens vinden wij een mili tair vliegveld niet gewenst in dit dichtbevolkte gebied,' klinkt het veelbetekenend. bedrijventerreinen Soesterberg noord en boestdijk worden de ko mende jaren geherstuctureerd. De buurtschap Soestduinen is om ringd door bos en wordt begrensd door de spoorlijn Utrecht-Amers- foort. In het kader van het project Hart van de Heuvelrug worden mogelijkheden onderzocht om te komen tot vermindering van de aanwezige bedrijfsbebouwing bij de kern ten gunste van de natuur. Incidentele aanpassingen van de kern zijn in samenhang hiermee niet op voorhand uitgesloten maar het groene karakter van de kern dient te worden gehandhaafd. Soesterberg Ook Soesterberg komt uitvoerig ter sprake in het ontwerp-streek plan. 'De kern ligt op de oude ont- wikkelingsas tussen Utrecht en Amersfoort. In de loop van de tijd heeft hier in grote mate verspreide verstedelijking plaatsgevonden. Buiten de kern dient dit zoveel mogelijk te worden tegengegaan om de bufferwerking van de Utrechtse Heuvelrug tussen Utrecht en Amersfoort zo goed mogelijk in stand te houden. Dit gebied ligt binnen het plangebied van het project Hart van de Heu velrug.' Daarbij kiezen G.S. voor het 'schaakbordmodelzoals geïntro duceerd door het Utrechts Land schap: de 'rode' functies worden geconcentreerd op de minst kwets bare locaties, waardoor grotere, met elkaar verbonden eenheden 'groen' ontstaan. Daardoor worden het noordelijke en het zuidelijke deel van de Heuvelrug beter met elkaar verbonden. Omdat op deze manier een flinke kwaliteitsimpuls aan het gebied wordt gegeven sti muleren G.S. de toepassing van dit principe op de hele Heuvelrug. Over de uitkomsten van het pro ject Hart van de Heuvelrug bestaat echter nog onvoldoende zekerheid, ook ten aanzien van dit gebied. Wel is uitbreiding van de kern met circa 500 woningen tussen de wijk Apollo, de Oude Tempellaan en de Kampweg een optie. Bij een eventuele realisatie van deze loca tie is de ontsluiting een aandachts punt. Aan de Richelleweg is op grond van het vigerend ruimtelijk beleid de ontwikkeling van een bedrijven terrein mogelijk van 5 ha bruto. Er wordt op dit moment uitgegaan van de realiseerbaarheid van deze restcapaciteit binnen de streek planperiode. Het Kamp van Zeist ten zuiden van de A28 valt buiten de contour. Het gebied wordt om ringd door de uitgestrekte bos- complexen van de Utrechtse Heu velrug. Er zijn vergevorderde plan nen om tenminste eenderde deel van het complex weer een natuur lijke bestemming te geven en ook om bepaalde functies elders onder te brengen. Afhankelijk van het verloop van deze ontwikkelingen zal t.z.t. de contour definitief wor den bepaald, aldus het voorlopig standpunt van Gedeputeerde Sta ten. trijn gaan met vakantie, maar de e boel loopt in de soep... nvang: 14:30 uur. Entree: 4,50; kinderen met bon uit de sster Courant 3,00. De Soester Courant zoekt met spoed voor diverse wijken o.a. Ossendamweg, Braamweg e.o. en deel Soesterbergsestraat Seminariehof e.o. Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Ook invalbezorgers zijn van harte welkom. De meeste fietspaden vormen geen probleem, maar o wee als ze over een oneffen of schuin aflopend wegdek moeten rij den. Dan breekt het zweet me nige chauffeur van een scoot mobiel uit. 'Het is net of ie om kiepert', zegt de 83-jarige L. van der Meer. Hij pleit ervoor dat mensen eerst testritten ma ken, voordat ze een elektrische driewieler krijgen. Volgens de bewoner van Molen schot laten veel leeftijdgenoten het voertuig onberoerd staan als ze eenmaal een angstige ervaring hebben meegemaakt. 'Tot voor kort woonde ik in de Vijverhof. Daar stonden er zes, zeven in de gang. Ik vroeg de mensen waarom ze ze niet gebruikten, maar ik kreeg geen antwoord. Nu ik er sinds een week of vijf zelf één heb, snap ik het wel. Als de stoep een beetje bol of de weg niet recht is, dan denk je dat je omvalt.' Van der Meer wü maar zeggen dat de infrastructuur van Soest lang niet overal is ingericht op de scoot mobiel, een voertuig dat de laatste tijd steeds vaker opduikt in het straatbeeld. Ouderen die slecht ter been zijn, krijgen er één toegewe zen door de gemeente die zich daarbij baseert op het advies van het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO). Zelf kreeg Van der Meer onder weg ook al een paar keer de krie bels. Bij de verkeerslichten op het Nieuwerhoekplein dacht hij even dat hij een buiteling zou maken. Hij belandde al eens in de struiken, omdat hij door de ontwikkelde snelheid op een hellend stuk weg' de macht over het stuur kwijtraak te. Drie dagen terug kwam hij bij station Soestdijk met een achter wiel vast te zitten in de richel, waarin de rails liggen. Niemand schoot hem te hulp. 'Ik schrok er van en ben maar gaan staan om de scootmobiel los te wrikken. Het lukte, maar er zit bijna geen vering in dit wagentje. Als er een trein was aangekomen, had ik nog wel kunnen weglopen, maar dat gaat op mijn leeftijd ook niet meer zo gemakkelijk.' De Molenstraat en de Kerkstraat mijdt hij het liefst. Zoveel moge lijk stippelt hij zijn route uit over vlakke hoofdwegen en egale fiets paden. 'Als het wegdek bol staat, moet je in het midden van de rij baan rijden, maar dat kan niet overal. Je houdt dan het verkeer op.' Verkeersplateaus, drempels en an dere fysieke barricades, opgewor- L. van der Meer maakt vrijwel dagelijks een tochtje in zijn scoot mobiel, maar volgens hem durven veel generatiegenoten er niet meer in te rijden, uit angst dat ze op een hellend stuk weg omvallen. Foto: Soester Courant Tijdens het interview, maandag morgen in de woning van L. van der Meer, teistert een stort bui Soest. Daarom besluiten we de foto op een later tijdstip te maken. Het weerzien vindt 's middags plaats bij de spoor wegovergang bij de Van Weedestraat. Vijf minuten later vervolgt de Soester zijn weg in de scootmobiel in de richting van Soestdijk. De fotograaf doet dat te voet, maar aan de andere kant van de weg. Op een zebrapad, amper 200 meter verderop, zien ze elkaar weer. De Soester is zojuist aangere den. Een automobilist stopte keurig toen Van der Meer wil de oversteken, de bestuurder die uit de andere richting kwam, had hem niet gezien. Behalve dat het voorwiel van de scootmobiel volledig scheef staat, valt de schade mee. Van der Meer heeft niets opgelopen. 'Alleen de zenuwen', zegt hij geschrokken. Twee verpleeg sters van Molenschot zijn snel ter plaatse en vangen de Soes ter op. Hij moet ruim een half uur wachten, alvorens de poli tie arriveert en de formaliteiten met hem, de veroorzaker van de botsing en een getuige kun nen worden afgehandeld. 'Dan kan Van der Meer naar huis. Zonder kapotte scootmobiel. pen om de snelheid van het gemo toriseerde verkeer te temperen, zijn plaaggeesten voor veel oude ren met een scootmobiel. De Soes ter beseft dat het ondoenlijk is om alle wegen en fietspaden om te to veren in een biljartlaken, maar vindt dat er wel op een andere manier actie moet worden onder nomen. Proefrijden Onnodige geldverspilling noemt Van der Meer het, dat veel scoot mobiels worden aangeschaft, zon der dat er gebruik van wordt ge maakt. Ouderen die recht hebben op het voertuig, zouden in zijn ogen eerst moeten proefrijden om uit te vinden of ze er wel eentje willen hebben. 'Het is te gek om lost te lopen, dat mensen een dure scootmobiel krijgen, maar er niet in durven te rijden.. De helden gaan wel door, maar ben je niet zo heldhaftig, dan rij je er niet meer in. Ik wil de gemeente bellen, want ik wil er toch een keertje over pra ten.' Eerder nam Van der Meer telefo nisch contact op met de leveran cier. 'Hij zei dat het wel meevalt en dat hij nog nooit heeft gehoord, dat er iemand was omgevallen.' Hoewel hij onderweg nog wel eens spannende momenten beleeft, waarop hij vreest dat hij omkie pert, rijdt Van der Meer nog wel in de scootmobiel. Soms bezoekt hij een kleinkind in Overhees, af en toe rijdt hij naar de Van Weede straat. Als het weer het toelaat en het op straat niet erg druk is, maakt hij elke dag wel een tocht je. 'Om het bij te houden. Je moet zoveel mogelijk op het hoogste punt van de weg of het fietspad blijven. Bij bochten en dergelijke probeer ik een beetje mee te bui gen. Je went eraan.' P. van Eijkelenburg, bewo ner van het Soester Hoogt, mag twee kraaksters uit de woning zetten die op zijn landgoed staat. Dat besliste de Utrechtse kortgeding rechter donderdag in de zaak die de Soester had aan- gspannen tegen de twee vrouwen. Op de grond van Van Eijkelen burg staat een bijgebouwtje, dat sinds 4 juni door twee vrouwen was gekraakt. Het pand werd vroeger gebruikt als laborato rium, en later als vakantiehuis je. Van Eijkelenburg had aange voerd dat de kraaksters het veld moesten ruimen omdat hij het gebouwtje wilde laten opknap pen. Maar volgens de kraaksters stond het huisje al jaren leeg, en was Van Eijkelenburg ook niet van plan er iets mee te gaan doen. Zij wezen er op dat de Soester geen vergunning bij de gemeente had aangevraagd voqr de verbouwing. De offertes van aannemers die de Soester overlegde zouden niet 'echt' zijn, aldus de kraak sters." Maar de rechter bleek het niet met de vrouwen eens. Hij baseerde zich daarbij op de ver klaring van Van Eijkelenburg dat de geplande renovatie bin nen het bestemmingsplan paste, waardoor hij geen vergunning nodig had. Ook vond de rechter het niet aannemelijk dat de offertes ver valst zouden zijn. Van de rech ter kregen de kraaksters twee weken de tijd om uit de woning te vertrekken. Als zij dat niet doen, kan Van Eijkelenburg de politie inschakelen. Schuldig, maar geen straf. Dat vonnis velde de Utrechtse poli tierechter maandag in de straf zaak tegen een 45-jarige Soes ter die zich moest verantwoor den wegens het beledigen van agenten en verzet tegen zijn aanhouding. De rechter vond een straf niet nodig, omdat de politie te gewelddadig tegen de man is opgetreden. De politie kreeg het vorig jaar op 27 juli aan de stok met enkele be zoekers van een kroeg in Soest. Zij waren het er niet mee eens dat agenten niet optraden tegen een dronkaard, maar hem naar huis brachten. De verdachte gaf toe dat hij zijn middelvinger had opgesto ken en dat hij de politiemannen had uitgemaakt voor 'klootzak' en 'droplul'. De Soester beklaagde zich in de rechtszaal over de wijze waarop hij vervolgens door de politie was aangepakt. Een groot aantal agen ten zou het café hebben bestormd, waarna hij uit zijn stoel was getrok ken en tegen de grond gewerkt, aldus de verdachte. Terwijl de man op de grond lag, was hij meerma len geschopt. De verantwoordelij ke agent heeft daarvoor een trans actie moeten betalen, bevestigde de officier van justitie. Volgens de verklaringen van een viertal agenten verzette de Soester zich door onder meer zijn armen onder zijn lichaam te houden waardoor ze hem niet konden boeien. 'Pure leugens', aldus de verdachte, 'Ze houden elkaar de hand boven het hoofd.' Naar zijn zeggen kon hij zijn armen niet vrij geven, omdat er een agent op hem zat. Hij zou zich ook anders niet hebben verzet tegen zijn aanhou ding. De verklaringen van de agenten onder ede wogen voor politierech ter mr. G. van Zeben echter zwaarder dan die van de verdach te en twee getuigen. Die hadden de verdachte zich niet zien verzet ten. De rechter verklaarde de man schuldig, maar legde geen straf op, omdat de politie in haar ogen bij de aanhouding te veel geweld had gebruikt. Tegen de Soester was 250 euro boete geëist. Wie in 1995 het havo- of vwo- examen aflegde aan de Amers foortse Berg kan op zaterdag 20 september zijn oude jaarge noten weer eens treffen. Dan wordt er een reünie gehouden in café De Blauwe Engel aan de Hof in Amersfoort. Acht jaar na dato moeten de laat stejaars (ook degenen die zakten of vóór het examen afhaakten) van de scholengemeenschap elkaar veel te vertellen hebben, meent B.O.M. Organisatieburo die de reünie arrangeert. Zijn de kakkers nog kakkers en de aso's nog aso's? Wie is verder gaan studeren, wie werkt er waar, waar wonen ze, wit. vormen nog steeds of sinds nader hand een stel? Alle antwoorden zijn te halen op het weerzien op 20 september. De nieuwsgierigheid kan worden bevredigd en tevens kan worden teruggekeken op een schooltijd die misschien niet voor iedereen even succesvol was, maar toch -met alle ups en downs- op zijn minst wel gezellig, aldus B.O.M. Contactpersoon bij dit buro is Jan- neke Boer die zelf in 1995 haar havo-diploma haalde op de Amersfoortse Berg. Zij is te bereiken via telefoonnummer 06-24642265 of per e-mail: b.o.m.organisatieburo@planet.nl In het Utrechtse stuifzandge- bied de Lange Duinen ligt het geografisch middelpunt van Nederland. Een middelpunt met verborgen koninklijke krachtlijnen. Vlak ten noorden van het voorma lige station Soestduinen ligt de lan ge Duinen, een stuifzandgebied dat tijdens de laatste ijstijd door de wind is ontstaan. In 1997 werd dit unieke natuurgebied, tezamen met de naburige Korte Duinen, als tweede 'Aardkundig Monument' in de provincie Utrecht aangewe zen. Het eerste was de Grebbe- berg. Weinigen zullen weten dat in dit dynamische natuurgebied het geografische middelpunt van Ne derland ligt en dat dit punt relaties lijkt te hebben met andere punten in de omgeving. Kwade tongen zouden zelfs kunnen beweren dat we dit niet mogen weten. Het geografisch middelpunt van Nederland is het punt dat halver wege het meest noordelijke en zui delijke, respectievelijk oostelijke en westelijke punt ligt. Deze vier pun ten zijn met behulp van topografi sche kaarten (1:50.000) een line- aal en een loep tot op tien meter nauwkeurig op te meten. Het meest noordelijke punt (op het land) van Nederland blijkt de noordrand van de Rottumerplaat en het meest zuidelijke punt grens paal 12 aan de weg tussen Beusdal (B) en Sippenaeken (B). Het meest oostelijke punt is grenspaal 196 aan de E22 van Nieuweschans naar Bunde (D) en het meest wes telijke punt grenspaal 360 aan de weg van Sint Anna ter Muiden naar Westkapelle (B). Zonnegloren Een eenvoudige berekening leert dan dat het geografisch middel punt op 52° 09'13" NB en 5° 17*37" OL ligt, ofwel precies in het midden van de Lange Duinen. Dat is opmerkelijk, maar nog op merkelijker is dat precies ten oos ten van dit punt - daar waar de zon op de eerste lentedag opkomt - een herstellingsoord met de toe passelijke naam Zonnegloren lag. Ten westen van het middelpunt - daar waar de zon op de eerste dag van de herfst ondergaat - ligt het psychiatrisch centrum van de Wil lem Arntsz Stichting. En om de windstreken te completeren: pre cies ten noorden van het geogra fisch middelpunt vinden we het Meander Medisch Centrum en ten zuiden - waar onze daggodin elke dag haar hoogste punt aan de he mel bereikt - het musuem voor de militaire luchtvaart. Maar er zijn meer verbanden. Op de plattegrond van de gemeente Soest is te zien dat het geografi sche middelpunt samenvalt met het snijpunt van drie wegen rond de Lange Duinen. Het verlengde van de ene weg, de Plasweg, wijst naar zowel de Wilhelminakerk als de Oude Kerk in het oude cen trum van Soest. Het verlengde van de tweede weg, de Den Blieklaan, wijst naar de vijver in het Konin gin Emmapark van Paleis Soest dijk, waar prins Bernhard en prin ses Juliana wonen. En het verleng de van de derde weg, een naamlo ze bosweg, wijst naar de Berhnard Kazerne (in Aunersfoort) en tevens naar het punt op de horizon waar de zon op 18 februari opkomt: de geboortedag van prinses Christina en (als we één dag speling toela ten) koning Willem III. Deze bos weg wijst bovendien precies naar het Duitse stadje Soest, waar 'ons' Soest goede banden mee heeft! Vier Oranje-generaties Het geografisch middelpunt van Nederland lijkt dus via de kompas richtingen iets van doen te hebben met zowel ons welzijn als de baan van de zon en verder via andere lijnen verbonden met zowel Soest- NL en Soest-Du als ons vorsten huis. In Groot-Brittanië was het ooit een ware rage om naar zulke 'krachtlijnen' - leys - tussen (pre)historische bouwwerken, hei lige plaatsen, nederzettingen, we gen en dergelijke te zoeken. Bij deze ley-hunting in Soest kun nen we echter niet verder terug gaan dan 1843, omdat de grenzen van het Koninkrijk der Nederlan den pas na de afscheiding van Bel- gie ontstonden. Zouden de Soes ter leys daarom iets te maken heb ben met ons koningshuis? Ze ver wijzen immers naar maar liefst vier Oranje-generaties! Hoe het ook zij, één ding is vreemd. Wie het geografische mid delpunt van ons land niet zelf op meet maar uitgaat van officiële gegevens, komt de Oranje-connec tie niet op het spoor. Volgens de Topografische Dienst ligt het geo grafische middelpunt van Neder land namelijk 2,5 kilometer meer naar het westen, terwijl het volgens de gegevens van het Statistisch Jaarboek 2003 ongeveer 800 me ter meer naar het zuiden zou moe ten liggen. Dit jaarboek geeft ech ter al jarenlang voor het meest noordelijke en oostelijke punt van Nederland waarden die afwijken van de werkelijke geografische ui tersten! Wat moeten we hier nu van denken? Mogen de ley-hunters de Oranje-connectie niet ontdek ken? Verbergen de Lange Duinen een geheim? George Beekman freelance wetenschapsjournalist SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosterj. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Het mooiste plekje van Soest is het geografisch middelpunt van Ne derland, dat binnen onze gemeen tegrenzen ligt, op 52 graden en nog wat noorderbreedte en 5 gra den en een beetje oosterlengte. Ter vergelijking: het geografisch mid delpunt van Europa ligt 25 kilo meter ten noorden van Vilnius (Li touwen) en ook midden in het bos. Voordat de NRC het ontdekte, stond ik jaren geleden daar al, in de regen onder een paraplu, en liet deze bijzondere plaats in het mid den van ons land op me inwerken. Precies op het kruispunt van twee denkbeeldige lijnen tussen de noordrand van de Rottumerplaat en grenspaal 12 in het zuiden en tussen grenspaal 196 bij Nieuwer- schans en Sint Anna ter Muiden in Zeeland. Je loopt of fietst er zo naar toe in de Lange Duinen. Een ideale plek voor het comité Autoloze 'zondag' om er met rituele dansen en mys tieke liederen het tomeloze auto monster te bezweren. De gemeente Amersfoort ontkent overigens ons geografisch middel punt en beweert dat de Lange Jan het middelpunt van Nederland is. Een reden te meer om het Soester stukje grond heilig te verklaren en er een eenvoudige 'Kei van Soest' te plaatsen als herkenningsteken. Je voelt op deze plek allerlei krachtlijnen (leys) van spirituele en creatieve aard door je heen gaan. Positief en negatief. Zo loopt er een duidelijke ley van het Soes ter gemeentehuis naar het Zeister gemeentehuis. Zoals de gezamen lijke creatie van het reinigingsbe- drijf Midden Nederland om gele en rode kaarten te gaan hangen aan vuilniscontainers die niet goed staan. Ik denk dat burgers er helemaal niet op gebrand zijn om op hun vingers getikt te worden door ijverige, hardwerkende en drukdoende vuilnismannen, die wel wat anders om handen heb ben. Dat kan toch niet. Dat moet de gemeente overlaten aan plichts getrouwe, goed opgeleide, ambte lijke controleurs. Als ik de ingezonden brief vorige week van mevrouw P. uit Soester berg mag geloven, is daar grote be hoefte aan. En niet aan lullige spelregels uit de wereld van de voetbalscheidsrechters. Merkwaardige leys lopen er ook over de bouwgrond achter het Kontakt der Kontinenten in Soesterberg. Leys of lies? Zou Wico Bunskoek deze grond, voordat hij die in februari ver patste aan Heilijgers, niet eerder hebben aangeboden aan de ge meente met wie hij al jaren praat te over bouwmogelijkheden? Die Wet Voorkeursrecht Gemeenten kwam toch niet uit de lucht vallen? Waar blijven de kritische vragen van onze raadsleden aan het colle- ge? Wie vergelijkt leest de Soester Courant T Sinsjs, (956 Tevens hoogpolig/ zuiver scheerwol en project- tapijttegels Kom naar ome toonzalen bij de tapijtfabriek van DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HEUOA TEGELTAPIJT Bezoek ook onze afdeling speciale aanbiedingen tapijttcgelt. Altijd 200.000 tapijttegcls In voorraadt dickwww.vanheugten.nl of bel 0318-571225 -* r;-\< V- ■- Aai zachte tapijttegels Utrechtseweg 4, RENSWOUDE 1

Soester Courant | 2003 | | pagina 3