'Van heidehut tot residence' Hulleman optiek Vrijheid, rust en netheid op chaletpark T)ogteïom Soest 50 jaar geleden] 'Kunst op de camping' ook in Soest Steigers voor Petrus en Pauluskerk heel gewoon Twee zeeën (5) Uit de historie vari Soest(erberg) 200 Soesters ontdekten de Eem per Eemlijn Wegens vakantie zijn wij SCHRAVEMADE B.V. Financiële Diensten, Voor al uw Verzekeringen, Hypotheken en Pensioenen WOENSDAG 30 JULI 2003 Provincie steunt project Hindernisbaan in zwembad aan de Dalweg SOESTER COURANT OP SOEST Boslust, verscholen in de natuur aan de Dolderseweg, bestaat vijfjaar PAGINA 7 GESLOTEN t/m maandag 4 augustus. VOOR OOGZORG Uit de Soester Courant van Dinsdag 28 Juli 1953 Van week tot week Eigendom Vrijheid Opnieuw is onze plaatsgenoot Jan Postema, die het schrijven en het lange-afstands fietsen met hartstocht combineert, op reis gegaan. Net als in de afgelopen jaren - waarin hij o.a. Amerika, China en de Baltische staten op de fiets bezocht - doet hij deze zomer in de Soester Courant als het even kan via e-mail of fax verslag van zijn wederwaardig heden. Ditmaal vormen de Oek raïne en Rusland zijn reisdoel. In Anapa ben ik een dag gebleven om veel te eten (gewichtsverlies!), te slapen, fiets schoon te maken en te e-mailen. In de stad spraken mij wel eens mensen aan. Van hun woorden herkende ik alleen 'vremja' (tijd) en bereidwillig strekte ik mijn arm uit om ze mijn horloge te laten lezen. Op de avond voor mijn vertrek las ik iets over treinreizen in Rusland, waar bij gesproken werd over Moskou- se tijd. Pas toen drong het tot mij door dat ik drie dagen een uur achterliep. Dat zal achteraf wel wat kwaaie koppen hebben gege ven. Overigens heeft de Krim, in zijn streven naar meer onafhanke lijkheid, geprobeerd de klokken ook op Moskouse tijd te krijgen, maar het parlement in Kiev heeft het plan afgewezen. Na de stad Krimsk (Rusland), waar ik nog in een oude GADO- bus las dat 'rijden zonder geldig plaatsbewijs u f 60 kost', fietste ik door de olievelden van de Kuban. Olietorens, -pompen, -treinen en - installaties tot aan Krasnodar. Dit is het gebied dat de Duitsers ver geefs probeerden in handen te krijgen. De enige overwinning die ze in het Kaukasusgebied behaal den was een propagandistische: alpinisten van de Wehrmacht had den het hakenkruis op de hoogste top (Elbroes) laten wapperen. Toen Hitier ervan hoorde barstte hij van woede. 'Die verdammten Idioten. Majkop muss ich haben!' (of zoiets). Adolfje moest mok ken. In augustus 1942 bereikten de Duitsers Majkop, maar de Russen hadden de olievelden tijdig on klaar gemaakt. Vermoedelijk wis ten ze van de Duitse olienood. In mijn hotel in Krasnodar ont moette ik twee jonge Zwitserse vrouwen die ook fietsten en er al 5000 km op hadden zitten. Door de Balkan en TYirkije naar de Zwarte Zee en met een vracht schip naar Novorossijsk. Ze von den de lange wegen hier zo saai dat ze direct na aankomst in Krasnodar een vlucht naar St. Pe tersburg hadden geboekt. Evenals ik hadden ze eerst geprobeerd naast ons hotel een kamer te krij gen. Een van hen sprak Russisch en kon vertellen waarom het niet ging: geen buitenlanders. Beiden vonden de overgang van Turkije naar Rusland een 'cultuurschok' (ze zeiden het lachend), van har telijk naar onbehouwen, terwijl ik juist blij was verlost te zijn van de dagelijks Oekraïense hufterighe- den. Iedere keer weer moest ik be ducht zijn voor voordringen, afzet ten, blijken van openlijke onwil, negeren, e.d. Dat is in Rusland minder het geval. Het is hier wat welvarender, althans minder arm. Betere wegen waarop ik veiliger kan fietsen. Minder rotzooi en stank, minder gebedel. Minder oude vrouwtjes met hoofddoekjes en een merkwaardige verzameling van rokken, jurken en vesten op het lijf. En altijd met die grauwe kousen die volgens mij bedoeld zijn voor 30 graden boven en on der nul. Een ander verschil - ik heb zo mijn eigen parameters - is dat in de Oekraïne veel meer auto's met pech langs de weg staan en niet al leen maar Lada's met die handige achterruitverwarming. Als ik langs zo'n pechwagen fiets denk ik vaak dat mijn fietsje nog zo gek niet is. Bij aankomst in een hotel is het telkens weer de vraag waar mijn fiets de nacht door mag brengen. Mag-tie op mijn kamer? De een haalt zijn schouders op, de ander voelt zich beledigd. Soms gaat-ie in de catacomben, dan weer in een hok of komt te staan onder het oog van de man die 's nachts de par keerplaats achter het hotel be waakt. In Kertq' wees de receptio niste me op een kaartje aan hoe ik door de stad naar een parkeer plaats kon fietsen. Al gauw kreeg ik een troef in handen om mijn zin te krijgen. De dezjoemaja (bazin op een etage) hielp me mijn baga ge naar mijn kamer te brengen. Dat schept een band. Zij had er geen bezwaar tegen dat ik mijn fiets naar boven bracht. Zij liet zich door dat jonge ding beneden niet regisseren en zo waren de verhou dingen weer genormaliseerd. Een dezjoemaja is een autoriteit op haar terrein. Ze kijkt misschien wat nors (niet die gebakken Ameri kaanse smile), maar wie haar met eerbied bejegent kan op haar hulp rekenen. Lang leve de dezjoemaja! Weg met al die maffe beelden van Lenin die maar in de verte staart. Een standbeeld voor de eeuwige dezjoemaja. Zij en vele andere vrouwen zijn hier de steunpilaren van de maatschappij en niet al die mannelijk hele en halve zuipschui- ten die de trottoirs bevolken. Na Krasnodar ben ik via Bjelorets- jensk, Majkop, Labinsk en Arma- vir naar Stavropol gereden. De Zwitserse dames hadden gelijk. De wegen zijn lang en saai en de vier dagen tegenwind maken het er ook niet beter op. In Stavropol, waar het vanmorgen koud en mistig was, heeft Gorbatsjov zijn politieke car rière gemaakt voor hij naar Mos kou ging. Zijn vrouw Raisa doceer de hier aan de 'oeniversitjet'. De stad ligt aan de* hoofdweg naar mijn reisdoel. O Astrakan, o As trakan, 'k weet dat ik je bereiken kan- Jan Postema Stavropol, Rusland, 27 juli 2003 Op 14 juni jl. werd in Soest de opstapplaats voor de fietsboot van Eemlijn, de toeristische lijndienst over de Eem en het Eemmeer, in gebruik genomen aan de Verlengde Hooiweg. Daarbij overhandigde de be manning aan wethouder Harry Witte een Bon, waarmee de Soester bevolking een maand lang voor één euro kennis kon maken met de fietsboot en de Eem. De bon was afgedrukt in het ge meentelijke voorlichtingsblad 'Op 't Hoogt'. Ondanks de problemen in het begin met de diepte van de rivier bij de opstapplaats maakten bijna 200 Soesters gebruik van dit kennismakingsaanbod. Op 24 da gen-van de actieperiode werden samen 78 bonnen ingeleverd, waarmee 184 personen gebruik maakten van de kennismakings korting. Vijf en zestig bonnen wer den geknipt of gescheurd uit de voorpagina van 'Op 't Hoogt' van 11 juni jl. en dertien uit een her druk in een volgend nummer. Er is mooi gebruikgemaakt van het ken nismakingsaanbod. Maar er zijn nog veel Soesters voor wie de Eem een aangename ontdekking kan worden, zo dicht bij huis! Tweehonderd enthousiaste passa giers vertellen hun ervaringen op de fietsboot ongetwijfeld dóór aan minstens vierhonderd andere Soes ters. De bemanning van de fiets boot verwacht daarom dat de rest van het vaarseizoen de opstap plaats van de fietsboot in Soest meer en meer klanten zal gaan trekken. Oók voor een vroeg avondbezoekje aan Amersfoort, met de fietsboot die om 16:45 uur vertrekt vanaf de Verlengde Hooi weg. Na afloop van het vaarseizoen komt Eemlijn met een analyse van het gebruik van de verschillende opstapplaatsen van de fietsboot over de Eem en het Eemmeer. BANKETBAKKERIJ Voor u zelf of voor een onder geef 't gebak met liefde aan elkander Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 www.soesteronderlinpe.nlinfo@soesleronderlinge.nl SO©St©r Soesterbergsestraat 26, Soest. 035 - 6029060 Olïd©FliHf|© STALENHOEF SOEST NIEUWE GRACHT 29 - TEL. 035 - 602 27 44 Een bijzonder initiatief. Vijf kunstenaars die van een vouw wagen hun atelier maken. Bin nen een week maken zij een prachtig kunstwerk. De vouw wagens worden beschilderd, beplakt, gefotografeerd en één vouwwagen wordt zelfs een ademend object. En dit alle maal gewoon op de camping. Daar waar kunst normaal ge sproken geen rol speelt. 'Wanneer maak je het mee dat je een kunstenaar in de vakantie, op de camping, aan het werk ziet? Ie dere dag zal er net een stukje ver anderd zijn. Je ziet het kunstwerk voor je ogen ontstaan. En soms mag je zelf ook meewerken. Het is een uniek project.' Arjen Schat van het Grafisch Atelier Utrecht, mede-initiatiefnemer van het pro ject, is erg enthousiast. De provin cie Utrecht ook. Zij heeft het pro ject dan ook gesubsidieerd vanuit het Actieprogramma Cultuurbe- reik. Moritz Ebinger staat van 4 tot en met 11 augustus op camping De Maarnse Berg in Maarn. Hij be schildert de vouwwagen tot een bijzondere en fantasievolle voor stelling. Er wordt gebruikt ge maakt van donkere en zilveren kleuren. In het donker lijkt de vouwwagen te zweven. Chantal Spieard staat van 4 tot en met 11 augustus op camping De Batterijen in Renswoude. Zij foto grafeert campinggasten in alle mogelijke situaties en gebruikt de vouwwagen als een galerie. Ieder een is ook van harte uitgenodigd vragen te stellen over haar werk. Hieke Pars en Wouter Bos staan van 11 tot en met 18 augustus op camping De Krakeling in Zeist. Zij bouwen dc vouwwagen om tot een multifunctionele ruimte. In de vouwwagen kan je bijvoorbeeld overdag relaxen, een vakantiefilm bekijken en 's avonds lijkt 't wel een disco. De Alpen Kreuzer is gedeeltelijk transparant dus ook van buitenaf zijn de activiteiten zichtbaar. Olaf Mooij staat van 18 tot en met 25 augustus op camping Bonte Vlucht in Doorn. Hij bouwt de vouwwagen om tot ademend ob ject. De vouwwagen verkeert in een diepe slaap. King's Home Henk de Vries staat van 18 tot en met 25 augustus op camping King's Home in Soest. Hij maakt een soort militaire bunker van zijn vouwwagen. De vouwwagen wordt beschilderd en geluid, film en fo tografie maken de voorstelling af. Ook niet-campinggasten zijn van harte uitgenodigd de kunstwerken te koken bekijken. Tussen 10:00 en 18:00 uur staan de campings voor iedere belangstellende open! In het kader van de Bonte Bees tenboelactiviteiten ligt er dinsdag 5 en donderdag 7 augustus weer een hindernisbaan in het bassin van Spleasure Centrum. Deze baan is 15 meter lang en 1,5 meter hoog, staat bol van de lucht, heeft obsta kels en beweegt in het water. Een maal erop is er geen weg meer te rug. Het is de vraag wie de hinder nisbaan als snelste aflegt. De zomcractiviteiten in het zwem bad aan de Dalweg zijn beide da gen van 13:00 tot 16:00 uur. De entree bedraagt 2,95 tot 15 jaar en 65+, en anders 3,55 (kinde ren tot 2 jaar gratis). BURG. GROTHESTRAAT 10 - 3761 CM SOESTDIJK - TEL 601 38 59 De regels zijn niet streng, maar normaal. Afgezien van de ge bruikelijke huisregels let Gijs van den Akker vooral op de netheid, het in acht nemen van het omliggende bosgebied en dat er geen geluidsoverlast wordt veroorzaakt. Kort nadat hij dat heeft gezegd, vliegt er een Cougar helikopter over. 's Maandags gesloten Ons Soester contingent heeft de 4- daagse uitgelopen met en zonder blaren en zij hebben de vreugde van de blijde incomste in Nijme gen ondergaan, zoals velen van hen dit al verschillende jaren on dergingen. Helaas dit jaar ontbrak de feeste lijke intocht in hun eigen woon plaats. Voorheen kwamen zij des Zaterdagmiddags op het station Soest aan en werden dan met. P.V.O. door familieleden en be langstellenden verwelkomd. Bij het politiebureau deed de Bur gemeester het welkom nog eens dunnetjes over namens de burge rij en het gemeentebestuur en met een frisse dronk werd het wandel festijn dan besloten. Tot dusver organiseerde de Soes ter Politie Sport Vereniging dit welkom en financierde dit even eens. Vier jaar werd door de poli tiemannen een belangrijke kasuit gave gedaan, waaronder men thans een streep heeft gezet. Begrijpelijk, maar jammer, jammer voor onze wandelaars. Hierop moeten we tegen volgend jaar iets vinden. Enige Soester heren zagen Zater dag op de Stadhouderslaan een pony tot zijn hals in het water staan. De Soestenaren maakten korte metten en haalden het paardje uit de sloot. Het ging niet eenvoudig en kleding en schoeisel hadden bij deze redding uiteraard nogal te lijden. De inmiddels gearriveerde verzor ger van de pony wenste de opmer kingen van de redders omtrent de te korte ketting, waaraan de pony was vastgemaakt, niet te accepte ren en hij zei dit op een nogal on gezouten Hollandse wijze. Even min toonde hij enig medeleven met de vervuilde kleding van deze dierenliefhebbers. De politie kwam er aan te pas en tenslotte ook de eigenaar van de pony. Deze laatste gedroeg zich tegenover de helpende heren als een heer en maakte de zaak in orde, zoals het betaamt. OUDEN VAN DAGEN MAAK TEN EEN PLEZIERTOCHT. Zaterdag zijn de ouden van dagen per bus weer een dagje uit ge weest. Onder auspiciën van de Oranje-vereniging "Wilhelmina" ving de tocht reeds vroeg in de voormiddag aan, welke voerde over Amersfoort, Nijkerk, Putten, Garderen, naar het Udelermeer, waar, bij stralende zon en een kop je koffie, genoten werd van de schoonheid van het Gelderse land schap. Op het verdere gedeelte van de tocht door de Soerense bossen, over Apeldoorn naar Arnhem en terug over Wageningen werden nog Beekbergen en de Westerbou- wing aangedaan. Te Soesterberg werd weer uitge stapt aan "'t Zwaantje", waar alle deelnemers door de gérant, de heer Huisma, de traditionele Oranjebitter werd aangeboden en de voorzitter der Oranje-vereni ging, de heer Schaafsma, een toe passelijk woord sprak. Namens allen sprak een der deel nemers zijn grote dank uit aan de heer en mevr. Baars, door wier bemiddeling deze tocht werd geor ganiseerd en aan de Oranjevereni ging- Alvorens ten hoogste voldaan huistoe te gaan, gingen alle oudjes voor rekening der Oranje-vereni ging nog enige rondjes maken in de draaimolen op het Lunapark, waar hen ook door de heer Wij man een ijsje werd aangeboden. SOESTER BROMFIETS CLUB. Zondag trok de S.B.C., vrolijk ge stemd door het mooie weer, met 21 deelnemers naar het nationale park "De Hooge Veluwe". De heentocht voor de deelnemers ging via A'foort, Barneveld en Otterloo naar het park, alwaar een rondrit door het wildrijke park werd ge maakt, gevolgd door een bezichti ging van 't Hubertusslot, de kar pervijver en de mooie zandverstui ving. De terugtocht ging over Ede, Lun- teren en Barneveld, Terschuur en Amersfoort. Te ongeveer 9 uur 's avonds waren alle deelnemers weer thuis. De volgende rit van de S.B.C. is vastgesteld tegen Zondag 16 Au gustus a.s. Dan klinkt 's morgens te 10 uur het startschot voor een 100 K.M. puzzelrit, welke ook weer door prachtige streken van midden Nederland zal voeren. 'Die oefenen regelmatig, maar de straaljagers maakten vroeger veel meer herrie. En op een gegeven moment zullen de helikopters ook verdwijnen. De trein? Die horen we niet meer, al helemaal niet meer nadat ze een jaar of twee ge leden de rails hebben vervangen.' Van den Akker is de beheerder van Chaletpark Boslust. Waar ligt dat dan weer? Helemaal aan het eind van de Dolderseweg, verscho len in de prachtige bossen. Op vijf minuten fietsen van de winkels in Den Dolder, maar binnen de ge meentegrenzen van Soest. Vijfjaar geleden streek hij neer op de voor malige camping die in verval was geraakt, maar van een nieuwe in frastructuur was voorzien door een tijdelijke eigenaar die tevens een omslag had gemaakt naar een cha letpark. Omdat zijn ouders kennissen wa ren van de vroegere campinghou der Lamers, was Van den Akker er destijds regelmatig geweest. En zoals zovelen had hij er tijdens een verhuizing ook eens een tijdje overbrugd. Vijf jaar geleden kon hij het verkavelde, maar groten deels nog kale terrein overnemen. Inmiddels is 90 procent van de 26 chalets (én de bijbehorende grond) in eigendom van de bewoners. Van den Akker heeft zelf enkele chalets voor de verhuur, vooral voor men sen die hun oude huis hebben ver laten, maar nog geen nieuwe wo ning tot hun beschikking hebben. Ook particuliere eigenaren verhu ren hun chalet, bijvoorbeeld aan vakantiegangers. De overige bewo ners worden daarvan keurig op de hoogte gesteld, zodat iedereen weet wie er wel of niet op het park thuishoort. Maar wat graag had de Soester een stukje grond naast zijn chaletpark erbij willen betrekken. 'Voor pas santen. Er komen nog geregeld mensen die weten dat hier vroeger een camping zat en hier even met hun tentje of caravan willen staan. Dat kan helaas niet. De gemeente wilde de grond aan de natuur te ruggeven.' De chalethouders betalen Boslust servicekosten. Zo kunnen ze ge bruikmaken van onder meer de energie- en watervoorzieningen (ook 's winters, want van bevroren leidingen is nooit sprake) en wordt geregeld dat het vuilnis wordt op gehaald. Ook draagt Van den Ak ker zorg voor het onderhoud aan het park. Vrijheid en rust zijn volgens de beheerder de belangrijkste be weegredenen voor mensen om een chalet aan te schaffen. 'Het is hier altijd rustig, we hebben geen over last en geen herrie. Als mensen zich op het park of in het bos ver dacht zouden ophouden, wordt dat meteen gemeld en de kop inge drukt. Aan het beheer van het park heeft hij geen volledige taak. Zijn vrouw verzorgt de administratie, zelf is hij doordeweeks minimaal twee dagen in de weer. De andere dagen werkt hij voor een bedrijf dat is gespecia liseerd in luchtkoeling. Het werk op Boslust ziet hij meer als een hobby. Vooral van het voorjaar tot het najaar geniet hij. 'Zeker nu, met dit mooie weer. Wat is er dan prachtiger dan buiten te zijn. Maar als het gesneeuwd heeft, is het hier ook een plaatje hoor.' Evenwicht De samenstelling van de bevolking van Boslust is divers. Er wonen stadsmensen, maar ook Soesters. Jong en oud houden elkaar in evenwicht. 'Ver van de bewoonde wereld' kunnen ze in hun eigen tempo doen en laten wat ze willen. Zo lang ze anderen niet tot last zijn en er geen rommeltje van maken. 'Dan zeg ik er meteen wat van. Als ze zelf alles netjes bijhouden, heeft iedereen er plezier van en kunnen ze de chalet ook weer gemakkelij ker verkopen. Verloop is er altijd wel', aldus Van den Akker die erop wijst dat het niet is toegestaan om permanent in de chalets te wonen. Op het park zijn langdurige ro mances ontstaan en Van den Ak- Het echtpaar Van den Akker (staand links) toost met bewoners op het eerste lustrum van Chalet park Boslust. Foto: Foto Bell ker kent zelfs een voorbeeld van een huwelijk tussen twee mensen die elkaar op zijn chaletpark had den leren kennen. Het leven gaat gewoon verder in het 'kleine buur tje' in de bossen. Op hef park zijn verder, naast de beheerderswoning, een receptie, een werkplaats en een kleine bar die normaal niet open is, maar kan worden benut voor verjaardagen of gezamenlijke activiteiten. Dat laat ste geldt ook voor het pleintje, waar de bewoners een of twee keer per jaar samen barbecuen. En waar ze, zoals afgelopen zondag, bijeenkwamen om in de vorm van een receptie het vijfjarig bestaan van Chaletpark Boslust te vieren. Juist die gezamenlijke activiteiten dragen bij om het ijs te breken tus sen mensen die elkaar nog niet kennen. Het park is te bereiken via tele foonnummer 030-2254274 of per e-mail: g.j.vanden.akker@freeler.nl Dat de gemeentetoren van de Petrus en Pauluskerk aan het Kerkplein in de steigers staat, is zo langzamerhand niets bij zonders meer. Dat is in de afge lopen tientallen jaren al meer dan eens het geval geweest. Nu is de toren rondom van steigers voorzien en ingepakt om op nieuw geschilderd te worden, een klus die om de vijf jaar wordt herhaald. Evenals bijna alle befaamde grote kathedralen is ook de Petrus en Pauluskerk een paar keer ge bouwd, gesloopt en herbouwd. De kerk zoals die nu -sinds 1969- be staat, heeft op hetzelfde terrein minstens twee voorgangers gehad. Het classicistische gebouw uit 1852 dat in 1968 op de karakteris tieke toren na werd afgebroken; een vermoedelijk uit omstreeks 1800 daterend kerkje en daarvoor nog een kerkje uit 1692. Aan de kerk uit 1800 herinnert nog een schilderij. Het heeft in de bestaan de kerk een eervolle plaats gekre gen, naast een tekening van de ver trouwde 'Waterstaatskerk', waar van het schip in 1969 geheel werd vernieuwd. Overigens is de hervormde Oude Kerk aan de Torenstraat de oudste en oorspronkelijke Soester Petrus en Pauluskerk en zelfs daarvan mag men aannemen dat deze in de vroege middeleeuwen op dezelfde plek in wat toen het centrum van het boerendorp was een voorgan ger heeft gehad, een kleine, een voudige kapel, gewijd aan beide heiligen. De kerk die in 1968 in de steigers stond, was gebouwd naar een ont werp van architect Th. Molken- boer. Het was oorspronkelijk een neo-barokke basiliek (overigens niet meer dan een matige negen- tiende-eeuwse kopie van een Ita liaanse bouwstijl uit vroeger eeu wen) met een monumentale in gangsgevel met toren. Opvallend daarbij zijn nóg steeds de drie rondboognissen met daarin de beelden van Christus, Petrus (met sleutels en haan) en Paulus met boek en zwaard). Jaartalstenen herinneren aan de bouw (1852) en de eerste grote restauratie (1924). Sindsdien heeft de kerk vaker in de steigers gestaan voordat in 1969 het schip werd gesloopt en vervan gen door een verkleind schip dat tegen de toren aan werd gebouwd. Aanvankelijk stuitte nieuwbouw op bezwaren, maar uiteindelijk was men het erover eens dat de on praktische vorm en indeling van de kerkruimte met het oog op de he dendaagse liturgie nieuwbouw van het schip rechtvaardigden. Het middenschip van de kerk was na melijk zeer smal (nog geen zeven meter) en ruim 25 meter lang. Kerkgangers op de plaatsen in de zijbeuken hadden, als gevolg van de rijen zware kolommen, geen enkel zicht op het altaar, terwijl minstens de helft van de bezoekers in het schip door grote afstand weinig contact had met hetgeen zich in het liturgisch centrum af speelde. Omdat hiervoor het oude gebouw geen oplossing bood en geen res tauratie de bezwaren zou kunnen wegnemen, zat er niets anders op dan hét schip te slopen. De enor me pijlers die alle uitzicht bena men, waren namelijk een zo essen tieel deel van de architectuur, dat het slopen hiervan het gebouw als monument zou ontluisteren. Nadat een eerder nieuwbouwplan was afgewezen, zag ir. J. L. Velders zijn plan aanvaard. Het ging uit van het handhaven van het stedenbouw kundig waardevolle silhouet van de oude kerk en het bewaren van het historisch interessante front aan het Kerkplein. Omdat het geen eenvoudige opga ve was om de toren te behouden en er een 'aangepaste' nieuwe kerkzaal tegenaan de plaatsen, werd eerst overwogen de toren los te laten staan. Maar omdat de to ren in feite slechts een hoog opge trokken gevelfront is, een 'west- bouw' van rechthoekige platte grond met slechts één duidelijke (voor)zijde (aan het Kerkplein), zag men hiervan af. Doordat het nieuwe kerkdak aanmerkelijk lager zou worden uitgevoerd dan het oude, kwam na de sloop een deel van de achterzijde van de toren bloot, dat nooit bedoeld was om gezien te worden. Om dit op te vangen, kreeg de toren aan de ach terkant dezelfde sympaan als aan de voorkant. Nu is de toren opnieuw in staan de steigers; van de hangsteigers die vroeger werden gebruikt, mag men op grond van de Arbo-wet geen gebruik meer maken. Ze be vinden zich nog in de toren. Naast het schilderwerk wordt ook de zandstenen, geelkleurige buiten kant, de schil, van de toren aange pakt. Na een grondige schoon maak wordt deze geïmpregneerd met een vuilafstotend middel. Zoals alle voorgaande keren is het weer een omvangrijke klus, die begin september klaar moet zijn. Het is echter ook een klus die het opnieuw waard is te worden uitge voerd, want schreef niet ooit de oud-wethouder van cultuur Milly van Stiphout-Croonenberg: 'Te vaak reeds is men tot de bittere erkenning gekomen van hoe we zenlijk belang de historische erfe nis was wanneer die uit onbera denheid of onkunde als onherstel baar was aangetast.' De toren van de Petrus en Pau luskerk staat in de steigers; niet voor de eerste keer. Nu krijgt de ge meentetoren een schilderbeurt. Foto: Eemland Pers Bij de bouw van het nieuwe schip, dat veel lager was dan het oude, kreeg de achterkant van de toren hetzelfde gezicht als de voor kant Foto: Eemland Pers

Soester Courant | 2003 | | pagina 7