Eem-water voor brandblussing En dit zijn de knallers van deze week: Droogte vraagt spaarzaam watergebruik 0.99 2.39 4.79 1.29 0.69 0.99 Politie zoekt getuigen van mishandeling/beroving Voorbereiding '975 Soest' veelbelovend van start Verbod op onttrekking van oppervlaktewater VERKOOPPLANNEN? WOENSDAG 13 AUGUSTUS 2003 81e JAARGANG NO. 52 DEZE WEEK Wie vergelijkt leest de Soester Courant Aanmelding nog steeds mogelijk Helikopters ingezet bij bosbrand Austerlitz Fietsers gewond bij aanrijding In e-mail s.v.p. foto's/plaatjes apart houden Van Breukelen Vast-goed Assurantiën UW WONING VERKOPEN? BEL UW MAKELAAR: 035-601 13 04 TjPhoI Molenbeek SOESTER KALENDER soesterScourant Galerie mag aan Korte Ossendam Openingstijden kantoor SOESTERCOURANT A. van der Lee OPEL0 OVERHEES Tamboerijn 11 - Soest Boeren meer- granen brood Douwe Egberts Magere Runder- Smul pannekoer ken Bloemkool Galia Meloen VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest BEL VOOR EEN GRATIS EN DESKUNDIGE WAARDEBEPALING 035 - 603 27 37 COURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 8,75 - Buiten Soest 17,50 - Losse nummers 0,55 Gecontr. oplage 12.300 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel 'Huftervrij Soest: stoere praat'. Vier voorstellen voor besteding 10.000. Fietsboot Eemlijn: meer passagiers dan in 2002. Soest 'grossiert' in (kerk)uilskuikens. Column Visser. Op 't Hoogt Actueel Varia Van heidehut tot residence. 25 jaar 'Kerk Cultuur' in de Oude Kerk. Twee zeeën (slot). Familieberichten Rubrieksadvertenties Varia/Sport Engtrappers al 33 jaar. Tennisnieuws. Films in Artishock. 'Alice in Wonderland' in Cabrio-theater. Soesterberg Auto over de kop. Modelclub zoekt ruimte. Vernieling luchtvaartmonu ment. Dinsdagconcert Vredekerk. Prikbord Medische dienst. Kerkdiensten. Radio Soest. 11 De politie heeft vorige week donderdagavond een 19-ja- rige jongeman uit Soest aan gehouden in een woning aan de Prins Bernhardlaan. Hij wordt ervan verdacht om streeks 19:50 uur een 20-ja- rige vrouw op haar hoofd te hebben geslagen en haar te hebben beroofd bij een bank aan de Prins Bernhardlaan. De man en vrouw waren fa milie van elkaar. Toen de agenten in de woning kwamen was er grote onenig heid tussen de in grote getale aanwezige familieleden. Dat escaleerde in een vechtpartij. De agenten wisten de gewonde vrouw naar het bureau te krij gen, waar zij aangifte deed. Ver der werd in de woning een 16- jarige jongen aangehouden om dat hij de agenten uitschold. De 19-jarige verdachte heeft de mishandeling en beroving ver moedelijk samen gepleegd met een andere man. Getuigen van de mishandeling en beroving wordt verzocht de recherche in Soest te bellen via SS 0900- 8844 (lokaal tarief). De werkgroep die de viering van het 975-jarig bestadn van Soest voorbereidt is inmiddels voortvarend aan de slag ge gaan. Op de uitnodigingsbrief van enkele weken geleden is, ondanks de vakantieperiode, enthousiast gereageerd. De eerste contouren van het pro gramma, dat onder het motto 'El kaar Actief Ontmoeten' wordt ge organiseerd, zijn al zichtbaar. Het Groot Gaesbeeker Gilde kondigt nu al in het programmaboekje voor de Gildefeesten van 2003 de viering aan van 975 Soest. Op zondag 22 augustus 2004 zullen zo'n .40 Brabantse gilden naar Soest komen om zich te presente ren in het kader van het Soester feest. Er zijn ook gevorderde plannen voor een taptoe, een korenavond en - op verzoek van velen - een historische optocht. De Oude Am bachtenmarkt krijgt volgend jaar een extra feestelijke invulling met een oogstfeest en hoogst waar schijnlijk een echte Soester boeren bruiloft. Daarnaast zullen er in de loop van het jaar diverse culturele en sportieve activiteiten plaatsvin den in het kader van 975 Jaar Soest. Werkgroepen zijn aan de slag en verschillende organisaties werken actief samen om er een mooi feestjaar van te maken. '2004 belooft een mooi jaar te worden in de geschiedenis van Soest!', aldus het comité. Verenigingen en organisaties die vanwege het 'zomerreces' nog niet konden reageren kunnen zich als nog aanmelden bij het feestcomi té. Men kan contact opnemen met secretaresse I. Davelaar, 035- 6023294, of met C. Vos, voorzit ter van het organisatiecomité, ffi 035-6021008. E-mail: Het was een spectaculair ge zicht, vrijdagmiddag: helikop ters van de vliegbasis Soester berg die af en aan vlogen om water uit de Eem te scheppen. Daartoe waren ze uitgerust met de zogenaamde Bambi- buckets, grote zakken met een inhoud van zo'n 9.000 liter voor de Chinook en 3.000 liter voor de Cougar. Het water was nodig voor het bestrijden van een grote bosbrand bij Auster litz. Vele tientallen belangstel lenden volgden langs de Eem en op de wegen ernaartoe de bijzondere verrichtingen van de heli's. De helikopters, die in totaal 160.000 liter water op de brand haard dropten, konden pas wor den ingezet nadat de politie het van alle kanten toegestroomde pu bliek en de recreanten op veilige afstand had gebracht en de tachtig brandbestrijders zich naar de rand van het gebied hadden terugge trokken. Dit om te voorkomen dat ze geraakt zouden worden door de grote hoeveelheid water die de toestellen in een keer lieten vallen. Door de kracht hiervan knapten enkele direct getroffen bomen als lucifershoutjes. De inzet van de Chinook en de Cougar was niet de enige bijdrage uit Soesterberg. Ook het brand weerkorps van Soesterberg was, evenals Soest (later ook met de bosbrandcontainer), in pelotons- verband opgeroepen met een tank autospuit, samen met Baarn, Leus den en Amersfoort. Ze werden te gen half twee gealarmeerd ter as sistentie bij het bestrijden van de brand, die omstreeks elf uur door een wandelaar was gemeld. Het vuur woedde in het bosgebied Heidestein tussen Austerlitz en Driebergen. Enkele bewoners van aangrenzend gebied werden uit voorzorg geëvacueerd. Het was een verre van gemakkelij ke klus om de brand te bestrijden. Het vergde eerst al enige tijd voor dat de bluswagens ingezet konden worden als gevolg van de dichte begroeiing van het gebied. De brandgangen waren te smal of te zeer vernauwd door uitgedijde bermbegroeiing. Er moest zelfs een aantal bomen worden omge haald om de brandweerauto's vol doende ruimte te geven. Voor bluswagens die later werden inge zet, waren de toegangspaden bijna onberijdbaar geworden doordat de zware tankwagens die voor de wa tervoorziening af en aan reden die pe gleuven veroorzaakten waarin een aantal bluswagens vast kwam te zitten. Smeulbrand Het blussen was niet alleen een moeilijke klus door de hitte, maar vooral ook omdat het een nauwe lijks zichtbare brand betrof in de humuslaag. Het vuur bleef zich daardoor ondergronds versprei den. De brandweerwoordvoerder die liet weten dat de brand om kwart over vier onder controle was, had die opmerking beter ach terwege kunnen laten. Het was zelfs zo dat tegen middernacht nieuwe pelotons uit de hele pro vincie werden opgeroepen om de manschappen af te lossen die al uren in de hitte bezig waren ge weest om te proberen de smeul brand te stoppen. Met water lukte dat nauwelijks, ook al omdat het' met tankauto's moest worden aan gevoerd. Uiteindelijk koos men ervoor om langs de brandgangen geulen te graven en die vol te laten lopen met water. Op deze manier slaag de men erin het vuur in te dam men en kon men voorzichtig gaan denken aan nablussen. Een karwei dat nog het hele weekend in beslag nam. De oorzaak van de brand, die woedde in een gebied van bijna twee hectare, is niet bekend. Vol gens de politie zijn er geen aanwij zingen voor brandstichting. De brandweer sluit die mogelijkheid echter geenszins uit. Eerder verleende een Chinook van Soesterberg assistentie aan de Gro ningse brandweer bij het bestrijden van een brand in een grote loods die voor bluswagens moeilijk te bereiken was, en bij branden in Zaandam (cacao-opslag) en op de Oldebroekse heide. Een Chinook loost een lading van 9.000 liter water boven brandend gebied. Foto: Koninklijke Luchtmacht. Op de Dalweg zijn zaterdag rond 17:00 uur twee fietsers tegen el kaar gebotst. Een 11-jarige jongen uit Soest haalde op het fietspad een 13-jarige meisje uit Amers foort in. Het tweetal raakte elkaar, waardoor beiden ten val kwamen. De jongen klaagde over pijn in buik en ribben en het meisje over nekpijn. Beiden zijn naar het zie kenhuis vervoerd. Het waterschap Vallei Eem heeft vorige week be sloten tot een verbod op het onttrekken van oppervlakte water voor het gehele gebied van het waterschap. Omdat de waterstand daalt is het onttrekken van water de ko mende drie weken niet toe gestaan. Op 21 juli besloot het water schap al tot een dergelijk ver bod voor het gebied ten oosten van het Valleikanaal. Door de aanhoudende droogte is de af voer van de beken en andere watergangen zeer klein gewor den. Stilstaand water kan snel zuurstofloos worden. Dat kan weer vissterfte en stankoverlast tot gevolg hebben. Momenteel kan er nog steeds water ingelaten worden bij de Grebbesluis in Rhenen. Het gaat om de minimale hoeveel heid die het waterschap nodig heeft om de kwaliteit van het water op een aanvaardbaar ni veau te houden. Een groot ge deelte hiervan wordt gebruikt om te voorkomen dat in Amersfoort het water tot stil stand komt. Het waterschap heeft de vergunningen van agrarische bedrijven om te be regenen tijdelijk ingetrokken. De bedrijven zijn hiervan per brief op de hoogte gesteld. Vooruitzichten Het waterschap verwacht dat door dit verbod de kwaliteit van het water in de watergangen in het gebied op peil blijft. Het verbod geldt tot en met 31 au gustus. Het verbod geldt zowel voor beregeningsinstallaties als voor bedrijfsmatige en particu liere onttrekkingen. Waterschap Vallei Eem bekijkt van dag tot dag of verlenging van het verbod nodig is. Het water schap controleert de naleving van het onttrekkingsverbod. Dit verbod is overigens niet van toepassing op onttrekkingen van grondwater. Grondwater- beheer is een taak van de pro vincies. Wat is het droog! Uiteenlopen de berichten bereiken ons over beregeningsverboden en mete orologen popelen om ons de laatste droogterecords te mel den. We merken het zelf na tuurlijk aan de natuur en aan onze tuin. We sproeien wat af. Maar is dat nu wel zo verstan- dig? Op dit moment treffen verschillen de Waterschappen in Nederland maatregelen om de negatieve ge volgen van de langdurige droogte binnen de perken te houden. Ook lokaal kunnen wij daaraan een bij drage leveren. Door het besproei en van de tuin zo veel mogelijk te beperken. Vanzelfsprekend laten we onze bomen en planten in de tuin niet dood gaan. In dat geval is het zaak zo efficiënt mogelijk met het water om te gaan. Tips voor slim water geven Door niet iedere dag water te ge ven, maar bijvoorbeeld één of twee maal per week een flinke hoeveel heid zullen de planten langere wor tels ontwikkelen waardoor ze ook dieper in de bodem water kunnen vinden. Zo zult u ook in droge tij den minder water hoeven te geven. Geef planten rondom de wortels water, liefst zo gericht mogelijk, met een gieter. De sproeier kan worden gebruikt voor het gazon. Geef water als de zon onder is. Als het temperatuurverschil tussen het water en de warme bodem te groot is 'schrikken' planten. Dit remt de groei en maakt de plant kwetsbaar voor ziekten en plagen. Sproeit u het gazon bij (felle) zon dan ver dampt een groot deel van het wa ter voor het de wortels kan berei ken. Verder kunnen de waterdrup pels als een vergrootglas werken waardoor de bladeren verbranden, 's Ochtends vroeg sproeien heeft de voorkeur. Als 's avonds wordt gesproeid, blijven de planten de hele nacht nat en zijn daardoor gevoeliger voor schimmels. Heeft u ander water dan leiding? water ter beschikking dan heeft dat de voorkeur, mits het Waterschap dat niet heeft verboden. Voor het besproeien van de tuin wordt doorgaans gebruik van leidingwa ter gemaakt. Het is bekend dat dit drinkwater in ons deel van het land van uitzonderlijk goede kwa liteit is. Reden te meer om er spaarzaam mee om te gaan. Houdt zo mogelijk de bovenlaag van de open aarde los doormiddel van oppervlakkig schoffelen of het gebruik van een cultivator. De bo dem zal daardoor minder laten verdampen. Of bedek de open aar de met bijvoorbeeld houtchips of boomschors; daarmee wordt even eens de verdamping afgeremd. Als je het waterverbruik vermijden kan, doe dat dan. Beperk het au- towassen zo veel mogelijk. Als je de auto wast, gebruik dan een em mer. Dit vraagt aanzienlijk minder water dan wanneer een tuinslang wordt gebruikt. En in de toekomst? Het droogteprobleem wordt naar verwachting groter. Door klimaat veranderingen neemt het probleem in 50 jaar tijd naar verwachting 10% toe. (bron: KNMI droogte studie). Speel hierop en in zorg voor een goed waterbeheer in de tuin. Dit bespaart niet alleen wa ter maar komt de hele tuin ten goede. U krijgt een betere bodem en sterkere planten en zult daarom minder last hebben van ziekten en plagen. Open bestrating Zorg voor voldoende niet bestra te plekken in de tuin. Een gesloten bestrating laat weinig water door. Het water loopt tijdens een regen bui weg over de bestrating. Half open en open verharding zoals grind, houtsnippers of een onver hard pad laten wel water door. Regenwater wordt deels vastge houden door klei- en humusdeel- tjes in de bodem. Ook plantenwor tels voorkomen dat het water zo maar naar beneden sijpelt, omdat ze met hun zuigkracht een deel ervan in de bovenste lagen vast houden. Humusrijke grond Hoeveel water er wordt vastgehou den hangt van de grondsoort af: zandgrond houdt bijvoorbeeld minder water vast dan kleigrond. Kleigrond heeft echter een hele vaste structuur. De zuigkracht van plantenwortels is niet altijd sterk genoeg om voldoende-water los te krijgen. Zowel voor zand als voor klei geldt dat meer humus in de bodem een gunstig effect heeft op de waterhuishouding. Humusrijke zandgronden kunnen veel meer water vasthouden. Meer humus in kleigrond geeft een lossere struc tuur, waardoor het water makkelij ker beschikbaar is voor de planten wortels. U kunt zelf de bodem luchtiger maken door compost toe te voegen. Planten op de juiste plek Planten met een groot bladopper vlak verliezen veel water. Zet deze planten en vochtminnende planten op een schaduwrijke plek in de tuin. Planten met klein, dik en leerachtig blad gedijen op een dro ge, hete plek. Een goed tuinboek helpt u bij het kiezen van de juis te planten op de juiste plek. Bo dembedekkers, ook onder bomen, struiken en heesters, helpen voor komen dat de bodem uitdroogt. Gratis water Een regenton kan per jaar zo'n 7000 liter drinkwater besparen en u kunt dit water ook gebruiken voor andere doeleinden zoals het wassen van de auto. Tot en met december 2005 kunt u voordelig een regenton bij diverse Soester detaillisten aanschaffen. De ge meente Soest heeft hiervoor een stimuleringsregeling in het leven geroepen. Meer informatie: gemeentelijke afdeling Groen en Milieu, Johan Simon 035-6093202) of Evelien Middendorp (88 035- 6093612). (met dank aan KNMI en Milieu- centraal) Van tijd tot tijd bereiken ons via de e-mail persberichten en aan kondigingen waarvan de tekst ook foto's of andere plaatjes bevat. In het algemeen is het lastig, soms zelfs onmogelijk om die te lezen. Ons dringend verzoek aan de 'leveranciers' is dan ook om foto's/plaatjes (bij voorkeur in jpg-formaat) voor taan apart te houden van de tekst (liefst in Word) en ze als losse bijlage mee te sturen. Wij rekenen graag op ieders mede werking. Redactie GRATIS WAARDEBEPALING Woning- en Assurantiemakelaars UTRECHT BILTHOVEN DE MEERN SOEST VIANEN ZEIST Burgemeester Grothestraat 32 Soest www.holenmolenbeelt.nl nvm-wonen De Soester Kalender biedt verenigin gen en instellingen in Soest gelegen heid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'week agenda' te melden. Donderdag 14 augustus 13:00 Bonte Beestenboel, Spleasurecentrum, Dalweg 181, 2,95/3,55. Vrijdag 15 augustus 20:30 Film 'My Big Fat Greek Wedding', Artishock, Steen- hoffstraat 46; 3,50/5,00. Zondag 17 augustus 14:00 IVN-wandeling in De Stulp (start: dagrecreatieterrein Drakensteyn). 14:30 Familievoorstelling 'Ali ce in Wonderland, toneelvere niging Mariahout, Cabrio- openluchttheater, Soesterberg- sestraat 140, 6,00; kinderen 4,50 (met bon uit de Soester Courant 3,00). Maandag 18 augustus Film 'The Hours', Artishock, Steenhoffstraat 46; 3,50/5,00. ELKE WEEK EEN IN DE BUS? Neem een abonnement: 8,75 per halfjaar! tel.(035)6014152 B. en W. hebben vorige week po sitief gereageerd op een verzoek van galeriehoudster Lydie Wind (van galerie Wind aan de Steen hoffstraat) om een galerie te mo gen beginnen aan de Korte Ossen- dam. Het gaat om het vrijstaande woonhuis op nummer 51. Dat heeft weliswaar uitsluitend een woonbestemming volgens het bestemmingsplan, maar via een vrijstellingsbevoegdheid zou wel 40% gebruikt mogen worden als 'praktijkruimte'. Maar daar valt een galerie niet onder, vindt de ambtelijke afdeling Planologie Sc Bouwen, want een galerie is nu eenmaal detailhandel. Vanuit ste denbouwkundig oogpunt is detail handel in een woonhuis in een woonwijk niet wenselijk, aldus het advies, en uitbreiding van de de tailhandel van het winkelcentrum naar de Korte Ossendam is zelfs 'niet acceptabel'. 'Dat soort activi teiten horen thuis in het centrale lint van Soest. De oude locatie aan de Steenhoffstraat is daar een goed voorbeeld van. De Steenhoffstraat is van oudsher namelijk een oude rijksweg.' Het College van B. en W. vindt het zo'n vaart niet lopen. 'Gezien de beperkte openingstijden en dus beperkte effecten' is het bereid vrijstelling te verlenen volgens art. 19 van de WRO. ma. 9.00 - 17.00 uur di. 9.'5 - 16.00 uur woe. 1 0.00 - 17.00 uur do. 10.°° - 16.00 uur vr. 10.00 - 15.°° uur TEL. 035-6014152 Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Telefoon heel i rood pak 500 gram kilo uit koelvak pak 8 stuks per stuk per stuk Burg. Grothestraat 13, SOEST BuijsRegiomakelaars.nl puj REGIOMAKELAARS Soest@Buijsregiomakelaars.nl n™ UW MAKELAAR IN DE REGIO! (KANTOREN TE SOEST EN AMERSFOORT)

Soester Courant | 2003 | | pagina 1