DRAMT SLECHT BEELD? 'Van heidehut tot residence' 25 jaar 'Kerk Cultuur' in de Oude Kerk of als •ger. Braspartijen van weleer nu rustige gildemaaltijden SPOED 2,50 3,95 Edskes gaat verbouwen! Uit de historie van Soest(erberg) Muziekkring Eemland gaat vleugel aanschaffen Twee zeeën (slot) Bibliotheek in zomer dicht op zaterdagen MBÉrtfc NIEUWE BEZORGERS "Nog even nagenieten! Dit weekeinde in de aanbieding: Zonnebloemen ennert 0 SCHOEMAKER Subsidie uit Cultuurfonds Poortvliet-expositie in september Beeldhouwwerken in De Bereklauw informatie. liWif, ïaken in verband met et Besluit take het wegver-keer :n hebben: zaterdag 6 september uur door middel van lotorvoertuigen* van ienestetlaan af te slui- n tegen dit besluit be- n burgemeester en wet- de datum van de be lt te worden gericht aan Postbus 2000, 3760 CA ngen over bezwaar) en mdere bepalingen over ;t bestuursrecht zijn van i ook om een voorlopige als er tijdelijke maatre- tot de beslissing op het wacht. Het verzoek moet nt van de rechtbank te DA te Utrecht, rhuldigd van 116, voor 32, voor een rechtsper- ne wet bestuursrecht is :unnen zieke of dode wa- n in of rond vijvers of an- jrake zijn van botulisme, watervogels besmet ra- ïrfte optreden. zo spoedig mogelijk ver- reiding van de ziekte te- f, maar neem contact op >3 411 De gemeente zorgt of verwijdering. Uitslui- contact opnemen met de I gesprekstarief). ;els zijn traag en kunnen vemmen met gestrekte i/ater hangen. De vogels rijn niet schoon. Instinctief t riet of struikgewas. Hoe risico lopen, kunnen ook en slachtoffer worden als I blijven liggen. De braspartijen van weleer tij dens de zogeheten teerdagen van het Groot Gaesbeeker Gil de bestaan niet meer, maar de traditie is gebleven. Overigens is ook die niet onveranderd ge bleven. Waren de teerdagen - aan het begin van de activitei ten- voor de gildebroeders vroeger vooral bedoeld 'om den inwendigen mensch duch tig te versterken, opdat zij "fit" zullen zijn voor de wedkam pen', de teerdag van nu (want het opmaken van het geld is tot twee dagen teruggebracht) be tekent juist de afsluiting van de feestelijkheden voor gildele- den en gildevrienden. Teren in verband gebracht met ac tiviteiten van het gilde heeft te maken met potverteren, feestvie ren van gelden uit de gemeen schappelijke pot. Dat gebeurt te genwoordig aanzienlijk rustiger dan vroeger, toen er sprake was van wilde en onbeschaafde bras partijen. Toen werden drie koeien geslacht (voor elke teerdag een) en was er veel te eten ('net zoveul vleis a's je lustte'). De bevolking keek er reikhalzend naar uit, want vergeleken bij het karige eten thuis (stamppot met uitgebakken spek, roggebrood met een schraapseltje boter of reuzel) was het gilde-eten een vijfsterrenmaaltijd! Gedronken werd er vanzelfspre kend ook. In 1867 besteedde men het voor die dagen astronomische bedrag van fl. 598,50 271,59) aan 'jannever', bier, wijn en likeu ren De resten werden in ketels ge daan. Die werden buiten gezet, zodat de armen en de jeugd ook een graantje konden meepikken. De braspartijen van weleer zijn ei genlijk niet zo verwonderlijk, want vertier was er toen nauwelijks. De gildefeesten vormden een evene ment waar de hoofdzakelijk uit agrariërs bestaande bevolking van Soest elk jaar weer naar uitkeek. Ze waren, met de jaarlijkse kermis, een welkome afleiding voor de zware en lange dagen die men maakte. Het gildefeest was innig vergroeid met het volksbestaan van zo menige landbouwende gemeen schap als die van Soest. Het ging als lente- of voorzomerfestijn voor af aan de zware boeren-arbeidstijd van het hooien en het oogsten. De feesten waren niet alleen een le vensfactor, veel meer nog werden ze als een levensbehoefte be schouwd. Het was dan ook eeu wenlang het grootste en meest volkseigen gebeuren van heel het jaar in de dorpen die een gilde hadden. Soest is één van de weinig gemeenten boven de grote rivieren waar -net als in de meeste plaatsen in het zuiden van het land- sprake is van een bloeiend gildeleven. Bescuddenisse I De gilden hadden oorspronkelijk, 1 in de middeleeuwen, de taak 'tot I eene bescuddenisse' (bescher ming) te dienen voor erf en goed l van de burger. Voor de 'weer', zo- I als dat in tal van handvesten 'cae- rten' of stichtingsbrieven, te lezen staat. Maar sinds onheugelijke tij den niet minder voor 'de teer'. Daarmee zijn de meeste dorpsgil den weer tot hun oorspronkelijke staat teruggebracht: die van broe derschappen met godsdienstige en sociale verplichtingen. Daaraan herinneren nog benamingen als 'dooden- en ziektegilden'. Dat niet-kenners van de gildege- schiedenis soms menen te moeten wijzen op het huns inziens militaire aspect, is geheel ten onrechte. Hoe krijgshaftig de stoere gildebroeders er ook mogen uitzien, het wezen van het 'boerse' gild is in de ver ste verte niet militairistisch. In feite is alle militaire besef hun- vreemd. De wapens die vroeger meegedra gen werden, moesten enkel be schouwd worden als feestattribu- ten, als decoratief element. Eén keer per jaar slechts werden en worden de wapens gebruikt, tij dens het hoogtepunt van de gilde- feesten, het koningsschieten. Terug nu naar het begin van de feesten, altijd ingezet met een gil- demis. Het bijwonen hiervan is één van de eerste plichten van iedere gildebroeder. In sommige 'caerts' staat 'dat dit zoo stigtelijck moge lijks' dient te geschieden-, en verder dat 'elk lid is verplicht toe te zien dat niemand der gildebroeders dronken loopt, noch vloeke of on eerbaarheid pleeght'. Dat geeft het gildelid van nu wel te denken over de voormalige 'stigtelijckheid'! Verplicht Het 'teren' dat eens in de vier jaar op het programma staat, gaat in deze tijd heel wat rustiger toe. Geen eet- en drinkgelagen meer die niet alleen gepaard gingen met zang, dans en vrolijkheid,' maar niet zelden ook met twist en on derlinge strijd waarbij meer dan eens het mes werd getrokken. Toch was dit voor niemand reden om de teerdagen te mijden. De leden wa ren trouwens verplicht op de teer dagen aanwezig te zijn 'tot conti nuatie van goede buurschap ende vermeerdering van vrientschap', overigens een verplichting waarvan het nakomen niemand enige moei te kostte. Sport, spel of andere re creatie bestonden immers niet in Soest waarvan de bevolking hoofdzakelijk uit boeren, daglo ners, schaapherders en spinsters bestond. Zij moesten dagelijks van de vroege morgen tot de late avond hard werken voor het (meestal droge rogge)brood op de plank. De kermis en de vierjaar lijkse teerdagen waren hoogtepun ten waar iedereen reikhalzend naar uitkeek. In Soest is het teren blijven bestaan tot 1927, toen er voor lange tijd een einde kwam aan het 'mit mal- cander genoeghlick' feestvieren. Waarschijnlijk had de langzaam veranderende samenstelling van de bevolking ermee te maken. Het boerenkarakter verdween steeds meer en op de activiteiten van het gilde had dit kennelijk het tegen deel van een motiverende invloed. Pas in 1960 werd, en met succes, het Groot Gaesbeeker Gilde nieuw leven ingeblazen. Dat is uit historisch oogpunt toe te juichen. Wat een folklore en plezier zou er verloren gaan onder het nog steeds omvangrijke deel van de Soester bevolking dat zich bij passende gelegenheden als 'gildebroeders en -zusters' uitleeft, als het moderne leven ook dit stuk nostalgie zou vernietigen. Al is de kans daarop nu minder groot dan in het begin van deze eeuw, want bij alle mo derne zakelijkheid lijkt de roman tiek zich in ieder geval in volksver maak en volksfeest te handhaven. Een beeld uit de optocht bij het 900-jarig bestaan van Soest. Het gilde defileerde ook mee. (Bron: archief Eemland Pers). In 1929 bestond Soest 900 jaar. Tijdens de viering daarvan werd een historische optocht gehouden waaraan ook een groep boogschut ters van het Groot Gaesbeeker Gil de deelnam met de postbode vijf de van linksen de nachtwacht rechts). (Bron: archief Eemland Pers). Tijdens de zomervakantie zal de Brede Bibliotheek op de zater dagen gesloten blijven. Deze tij delijke regeling geldt tot en met zaterdag 16 augustus. Vanaf 23 augustus kan men ook weer op zaterdagen, van 11:00 tot 15:00 uur, terecht bij de instelling aan de Willaertstraat. De openingstijden van de bi bliotheek zijn de komende we ken als volgt: dinsdag tot en met vrijdag 11:00-20:00 uur; maandag gesloten. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, 886017065. De Soester Courant zoekt met spoed Heb je op woensdag tijd om een wijk te lopen? Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Ook invalbezorgers zijn welkom. Kom bij Jasmijn nog even nagenie ten van deze prachtige zomer. Veel leuks voor op uw terras, maar ook lavendel en zonnebloemen. Dag in dag uit veilingvers. 1 bos 2 bos zolang de voorraad strekt en alleen op do-, vr- en zaterdag a.s. bloemenhuis Burg. Grotbestraat 9 - Soest Tel. 035 - 601 03 44 WOENSDAG 13 AUGUSTUS 2003 SOESTER COURANT Sommige of alle televisiekanalen sneeuwerig? Verbazend veel mensen kijken naar een matig beeld, dit is vaak niet nodig. Onze specialisten controleren uw antennesignaal én de kabels met speciale meetapparatuur voor 30,- (incl. voorrijden). U krijgt een meetrapport over de kwaliteit van alle zenders én uw bekabeling in huis. Kijk zonder zorgen naar een goed beeld. Bel Expert Schoemaker en maak een afspraak. PAGINA 4 ustus 2003 PAGINA 5 Het College van Burgemeester en Wethouders heeft de Stich ting Muziekkring Eemland een subsidie van 3000 toegekend voor de aanschaf van een Ya maha-concertvleugel. Die gaat gebruikt worden bij de klassie ke concerten die al sinds jaar en dag plaatsvinden in het Hil- ton Royal Parc-hotel in Soest- duinen. Tot nu toe huurt de stichting tel kens een vleugel, maar dat is een prijzige aangelegenheid. Ook het transport is 'bewerkelijk en kosten verhogend', aldus het ambtelijk advies, dat verder nog wijst op de extra inspanning van het stemmen. De stichting was in het seizoen 2002-2003 al zo'n 2500 euro kwijt aan het huren en speelklaar maken van het instrument. Een nieuwe, 'eigen' vleugel zou dus een uitkomst zijn. Zo'n instru ment kost echter al met al wel 10.000 euro, en de stichting kan zelf slechts een aanbetaling op-, hoesten van 2500. De rest moet geleend worden en in vier jaar af gelost. Onder de 'vrienden' van de stichting - zo'n 300 muzieklief hebbers uit Soest en omgeving - wordt al een actie gevoerd, maar daarvan verwacht men niet meer dan ongeveer 1000 als 'steuntje in de rug'. Dan blijft er dus nog 6500 over (plus de rente), en daarvoor had de stichting graag een gemeentelijke bijdrage gezien. Die komt er, want er zit genoeg geld in het Cultuurfonds en de aanschaf past heel goed in de doel stelling van dit nieuwe 'potje' van de gemeente. Er wordt immers een 'maatschappelijk cultureel belang binnen de gemeente Soest bevor derd', aldus het advies van de ambtenaren, en het gaat om een incidentele bijdrage. Het gaat ove rigens wel om een structurele ac tiviteit, maar de financiering van de vleugel is éénmalig, staat er ten overvloede bij. Alsof de Muziek kring Eemland ieder jaar wel een concertvleugel zou willen aan schaffen... Toen in 1978 het programma 'Kerkepad' van de NCRV ook de Oude Kerk in Soest aan deed werd er een commissie in het leven geroepen om mede werking te verlenen bij de tot standkoming van dit program ma. Na deze periode leek het de leden van deze commissie een goede zaak om door het In de etalage van de kunstwinkel De Bereklauw aan de Steenhoff- straat 63 is momenteel een ten toonstelling te zien van beeld houwwerken van Fokje Potter. Ja renlang volgde zij cursussen in De Bereklauw; de laatste jaren onder deskundige en bezielende leiding van Marianne Kluit. Het is beslist de moeite waard haar figuratieve en abstracte werken van speksteen, serpentijn en albast te komen be zichtigen. Drie aquarellen, tevens van de hand van Fokje Potter, omlijsten haar werken. Voor mensen die ook belangstel ling hebben om te beeldhouwen met speksteen, serpentijn en albast is er nog een workshop in augus tus (26, 27 en 28) of anders in september op dinsdagmorgen eens in de 14 dagen van 9:30 tot 12:00 uur. Inlichtingen bij de kunstzinnig therapeute Marianne Kluit (88035-6216607, op werkdagen 19:00-20:00 uur) Voor verdere opgave kan men terecht bij mevr. W. Hakvoort bij De Bereklauw, S? 6019176. Openingstijden van de winkel: dinsdag-vrijdag 10:00- 12:00 en 14:00-17:00 uur; zater dag de hele dag. organiseren van tentoonstellin gen meer de aandacht te vesti gen op de Oude Kerk. In de afgelopen 25 jaar werden dan ook tal van exposities georga niseerd; velen zullen zich de door hun uiteenlopende karakter opval lende exposities herinneren van plaatselijke kunstenaars als Otto Schouten, Harry van der Wee, Juan Sala Santonja, Paul Christi- aan Bos en nog niet zo lang gele den Mint Faas. Maar ook werken van kunstenaars die bekend waren tot ver over de grenzen van Soest wisten de commissieleden met ge paste trots aan de muren van de Oude Kerk te krijgen. In 1996 was een gedeelte van de originele schoolplaten en diverse boekillus traties van J.H. Isings te zien, en ook de tentoonstelling van Rien Poortvliet, 'de Tresoor' trok in 1998 veel aandacht. In 1998 werd de Stichting Kerk Cultuur opgericht en vanaf dat moment zijn de bestuursleden zich niet alleen gaan bezighouden met de organisatie van tentoonstellin gen, maar ook van concerten. De viering van het 25-jarig jubileum wordt groots aangepakt. In janua ri werd het traditionele concert van het Colenso-Consort gehouden gevolgd door het Jakob-project in februari waar gemeenteleden hun creativiteit rond dit project konden laten zien. Dat de bestuursleden ook zelf het een en ander in hun mars hebben blijkt wel uit de prachtige ikonenexpositie in april van bestuurslid Wia Huisman. Poortvliet en Jansen Op 7 september zal in de Oude Kerk opnieuw een tentoonstelling te zien zijn van Rien Poortvliet; deze keer de originele werken uit zijn boek 'Hij was een van ons'. Op 22 september een bijzonder concert van onze plaatsgenoten, de familie Jansen. Dit concert zal een bijzonder karakter krijgen doordat het ook de officiële viering is van het 25 jarig bestaan. Op 2 november zal het Bilts Barok Consort een middagconcert geven in de Oude Kerk en het jubileum jaar wordt afgesloten door Quin- tessens; zij verzorgen voor de kerst een concert met Vespers van o.a. Monteverdi. Edskes, de bekende interieur winkel in Soest-Zuid, is geslo ten van 8 t/m 18 augustus. Deze tijd gebruiken Cor en Jacqueline Edskes om de win kel aan te passen voor de ko mendejaren. Cor Edskes: 'Verder gaan we, zo als aangekondigd, voor Soest een geheel nieuw product voeren dat men vooral kan voelen en ervaren. De klanten kunnen dat product testen op een unieke manier. Voor zover wij weten zijn wij de enige in Nederland die de consument op deze manier bet product laat uit proberen.' Het product wordt in september aan het publiek gepre senteerd. Direct na de verbouwing, op 18 augustus, komt bij Edskes de nieuwste collectie voor het komen de winterseizoen binnen. Iedereen is vanaf 19 augustus hartelijk wel kom om de nieuwe collecties tapij ten, gordijnen, inbetweens, binnen- zonweringen zoals jaloezieën, rol gordijnen, lamellen, plissés, duet- Jacqueline Edskes. tes en vouwgordijnen te bekijken. Ervaar bij Edskes het nieuwe wo nen! Wie op zoek is naar nieuwe klas sieke meubelen of naar een schit terend karpet, en daarbij de groot ste keuze wil hebben, kan bij Eds kes om een introductiekaart voor de grootste showrooms in Neder land vragen. Succesvol adverteren, het ligt voor de hand, dat doen ondernemers in de Soester Courant sturen naar: !St imer 120 t iet nodig) Opnieuw is onze plaatsgenoot Jan Postema, die het schrijven en het lange-afstandsfietsen met hartstocht combineert, op reis gegaan. Net als in de afgelopen jaren - waarin hij o.a. Amerika, China en de Baltische staten op de fiets bezocht— deed hij deze zomer in de Soester Courant als het even kon via e-mail of fax verslag van zijn wederwaardig heden. Ditmaal vormden de Oekraïne en Rusland zijn reis doel. Hij is inmiddels terug-van- weggeweest. Wie Rusland binnenkomt moet binnen drie dagen zijn visum laten registreren in een hotel dat daartoe gerechtigd is. De toerist die een reis heeft geboekt merkt daar wei nig van, want het hotel en/of de reisleider zorgt daarvoor. Omdat ik alleen reis, moest ik er dus zelf achter aan. Ik wist niet beter dan dat mijn visum in het eerste hotel (in Anapa aan de Zwarte Zee) of ficieel geregistreerd was, maar mijn argeloosheid speelde me parten. Het was geen hotel maar een 'pen- sionat', een soort vakantie-oord voor Russen. Op de achterzijde van mijn immigratiekaart hadden andere hotels, ook de grotere in Krasnodar en Stavropol, wel een stempel gezet, maar alle later dan de kritische datum van 19 juli. Zestig kilometer voor Astrachan was er 'in the middle of nowhere' een controlepost van douane en 'militsija'. De agent met machine pistool bungelend aan zijn schou der bekeek mijn paspoort uit nieuwsgierigheid, want naar mijn immigratiekaart vroeg hij niet. En zo naderde ik als een halve illegaal mijn reisdoel. Zalig zijn zij die niet weten. Het eerste hotel waarvoor ik af stapte was vol. In het tweede be studeerde de 'administrator', een dame als een slagschip, mijn pas poort en immigratiekaart langdu rig. Dat ik geen Russisch versta, was voor haar geen enkel beletsel om me toch van alles te vragen en met stijgend geluidsvolume te zeg gen. Ik kreeg geen kamer. Op naar hotel drie. Daar stond voor de re ceptie een Amerikaan met een Koreaanse vriendin, die vloeiend Russisch sprak. Ik legde kort mijn situatie uit en zij was bereid voor mij het woord te doen. Het resul taat was het zelfde als bij nummer twee. Het leek wel of deze korda te Koreaanse als een terriër een kluif in de bek had die ze voorlo pig niet losliet. Terwijl haar vriend naar een museum ging, sprongen wij op de bus naar de visumregis tratiedienst. Die ging pas een uur later open. Een van de wachten den had nummer 49... Na de lunch stond er een pluk Russen bij de deur te dringen, maar mijn Kore aanse drukte zich met gepaste on gegeneerdheid door de mensen heen, waarbij ze vaak het woord 'Galandia' (Nederland) gebruikte. Na tien minuten stonden we in het juiste vertrek waar achter een ba lie twee jonge mannen zaten. Die leken aanvankelijk verbaal over donderd door mijn kleine gids in visumland. Terwijl ze mijn docu menten bekeken lispelde ze met een knik naar de mannen 'Ieft good, right bad', maar die durfden zelf geen knoop door te hakken. Er moest een hogere in rang bij komen, een vrouw die al in blik, houding en gebaar de afwijzing aan haar antwoord vooraf liet gaan. Ik stelde voor om ze een schriftelijke verklaring te vragen, zodat een hotel me toch toe zou laten. Nee, daarvoor moest ik naar Moskou... (Ik had een zakenvisum dat door de uitnodiging van een bedrijf daar mogelijk was ge maakt:) Onwil en onzin gaan vaak samen. De bureaucratie hier is even Russisch als wodka en het maakt niet uit of het land bestuurd wordt door een tsaar, een verkalk te Opperste Sovjet of een opgebla zen drinkebroer. Wegomlegging onderweg naar Astrachan. Onze wegen scheidden. Mijn tolk ging op zoek naar haar Amerikaan en ik naar het hotel. Aan het ein de van de dag deed ik nog een laatste poging de receptie te ver murwen door te zeggen wat ik al lemaal had ondernomen: telefoon tje naar ambassade ('wij kunnen niets voor u doen, want we zijn geen partij in deze zaak'.), vergeefs gebeld en gemaild naar de Russi sche Fiets Toerclub in Moskou. Mijn bewering dat de registratie dienst geen bezwaar had tegen een nachtje, werd met één telefoontje gelogenstraft. Toen kwam de gou den tip van een bewaker: er is nog een hotel, dat veel buitenlanders herbergt, waar ze misschien wat soepeler zijn. Het leek wel of een andere, milde regisseur mijn gan gen leidde. Een legerofficier aan wie ik de weg vroeg, tekende met geduld de route naar het vierde hotel, een knul die van plan was om met vrienden een fietsvakantie naar de Zwarte Zee te maken, fietste met me mee en wees de weg, de receptioniste sprak goed Engels en ik kreeg een kamer. Voorwaarde was wel dat ik de vol gende dag vertrok, want ik had wel slapende honden wakker gemaakt. Of ik soms voor Bos Kalis werkte? Nee, ik ben op de fiets. De volgende dag was er een van ontspanning. Ik veegde het ergste vuil van mijn fiets, liep wat rond over de markt aan de overkant, kocht een enkeltje Moskou, infor meerde bij Intourist (de Russische VW) naar de route naar het vliegveld, bekeek mijn laatste e- mail berichten en wandelde in het kremlin waar ik al vele malen om heen had gefietst. (Kremlin is ei gen- en soortnaam. De eerste is die van Moskou, de tweede een ci tadel die ook andere Russische ste den hebben.) Voor het instappen op het vlieg veld sprak een Frangaise me aan die in Moskou woont en iets doet in de toeristenbusiness. Of ik be reid was per e-mail vragen te be antwoorden over mijn fietservarin- gen? In Moskou landden we op Sjere- metjevo 1 (binnenlandse vluchten) en vandaar moet je naar Sjereme- tjevo 2 (internationale vluchten) waarvan je de terminal al bij het uitstappen kunt zien. Buiten de aankomsthal nam ik afscheid van de reisgenote en werd onmiddellijk omringd door de taximaffia. Bijna iedereen wilde me mijn fiets uit handen nemen voor een taxirit. De eerste liet me een keurig en offici eel ogend prijslijstje zien. De rit van 5 km kostte me $75. Het lijstje was eigen maaksel. Ik maakte met een hoofd een gebaar van 'kom nou!', riep 'hold my bike', rende naar de Fran^aise en vroeg haar om hulp. In rustig Russisch bracht ze de prijs voor mij op 500 en voor haar (naar huis) op 700 roebel (resp. 14 en 20 euro). Op vliegveld 2 bracht ik de nacht door met hangen, liggen, slenteren en gapen met mijn ongeschoren gezicht. Pas in de middag naderde na de check in het 'moment suprè me' dat verkeerde in een aangena me anticlimax. Terwijl ik de immi gratiebeambten schatte op hun re- delijkheidsgehalte, tikte een dame tegen het glas van haar cabine dat ik aan de beurt was. Ze vroeg niets, vergeleek de pasfoto met mijn gezicht en ging over tot het verlossende stempelen. Thuisgekomen ging ik me maar eens wegen. Zeven kilo minder, ingeleverd door mijn eigen afslan- koperatie. Na een week trappen door de steppen met tegenwind voelde ik een zekere uitputting mijn lijf besluipen. Dat visumge- doe kwam me niet helemaal onge legen. 'Wie bin ich wandermüde - ist dies etwa der Tod?' Jan Postema Soest, 10 augustus 2003 Het kremlin van Astrachan. Zuidpromenade 9-11 - Soest Tel. 035 - 6Ö1 68 77 - Fax 035 - 602 92 21

Soester Courant | 2003 | | pagina 5