ÖTO*s| 1% 1% 0% 0% SOESTERBERGSE Auto over de kop op A28 Modelbouwclub op zoek naar ruimte m WATERMATRAS Kunstenaars van verschillende pluimage in galerie Mondi Dinsdagmiddagconcert Vredekerk WK Militairen: veteranen 2e WAGER 1EBÉE ;0\°' Smit neemt Adruka over KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Verlichting vernield van Luchtvaartmonument Brandweer voorkomt verlies aan groen Wtër alle uten stierman j alle rplanten He rozen r buiten) ip alle rbecues m Verzoek om subsidie uit cultuurfonds afgewezen Klein brandje op De Bergjes snel onder controle Een past in uw huidige ombouw. kringloopcentrum SPULLENHULP F.P. Prause afwezig Chinooks in Irak gestationeerd TRIATHLON mmmmm PAGINA 8 /ice 5S etfotografie OEST, TELEFOON 035 - 6013917 hkdekkersbedrijf js- en waterleiding ad- en zinkwerk uken- en badsanitair ïkbedekking ieuwaanleg en wische installaties. 1 §fl rosterdamseweg 139, ag koopavond, paanse Leger 1, ag koopavond. I COURANT WOENSDAG 13 AUGUSTUS 2003 Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 t O Bij een eenzijdig verkeersonge val op de A28, kort na de afslag Soesterberg, liepen de twee in zittenden van een personen auto ernstige verwondingen op. Zij werden per ambulance naar het Universitair Medisch 'entrum in Utrecht gebracht. )e brandweer van Soesterberg assisteerde het ambulanceper- oneel bij de bevrijding van de lachtoffers uit de over de kop ;eslagen auto en maakte daar- ïa het wegdek schoon. Het ongeluk gebeurde donderdag morgen omstreeks tien uur. Door onbekende oorzaak, mogelijk een onverwachte manoeuvre van een medeweggebruiker, raakte de be stuurster van een personenauto de controle over de auto kwijt. Ze kwam nabij het viaduct over de Richelleweg via de berm achter de vangrail terecht. De auto sloeg over de kop en kwam zo'n 150 meter verder op z'n dak tegen een pijler van het viaduct tot stilstand. De te hulp geroepen brandweer hoefde de auto niet open te knip pen. De inzittenden konden, zij het Nadat de inzittenden waren be vrijd en naar het ziekenhuis ge bracht, assisteerde de Soesterbergse brandweer ook bij de berging van het wrak. met enige moeite en uiterst voor zichtig, zonder speciale ingrepen uit het wrak worden gehaald. De brandweer van Soesterberg assis teerde hierbij. De gewonden had den onder meer rugletsel. In de afgelopen week is be kend gemaakt dat drukkerij Adruka, met vestigingen in Soesterberg en Hoogland, is overgenomen door Drukke rij Smit (Soest/Amersfoort), de zustermaatschappij van Uitgeverij Smit, uitgeefster van deze krant. Adruka was tot deze week ei gendom van de heer en me vrouw Klein Sr., die zich om gezondheidsredenen genood zaakt zagen het bedrijf te beëin digen. De drukkerij was geves tigd aan de Postweg in Soester berg; in Hoogland was er een verkooppunt voor familiedruk werk. De onderhandelingen over de overname van Drukke rij Adruka door Drukkerij Smit zijn vorige week met succes af gerond. Het contract is maan dag 11 augustus getekend. Nadat de slachtoffers waren be vrijd en gestabiliseerd, konden de vrijwilligers aan het werk om het wegdek schoon te spuiten. De ver ongelukte auto had benzine gelekt. De brandweer, die ook assisteerde bij de berging van het wrak, is ruim een uur in de hitte in actie geweest. Brandweer Zeist kwam nog ter plaatse om de Soesterberg se collega's en andere hulpverle ners van verfrissingen te voorzien. Zaterdag 16 augustus zondag 17 augustus Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 pastor R. Bouwman; communieviering; gemengd koor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 10:00 pastores P. Denneman en J. Litjens; tv-uitzending; schola Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09:30 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. M.J. Kolkman, Ermelo World Outreach Church (info locatie: 880346-350458) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, 880900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist,Prof. Lorentzlaan 76, 88030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 88033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: 880900-8844; alarmnummer: 881.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, ^035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, 88 06-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 88351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 88352391. Grofvuil, 880800-7662000. *)edesie cwxeH&det? üt de duo- ikuxk tnatw. Z, 75 pen 6atfy<z<vi. INUCHTINGEN: TELEFOON 035 - 601 41 52 Het zit de modelvliegclub Otto Lilienthal in Soesterberg niet mee. De vereniging heeft tot nu toe vergeefs gezocht naar ver vangende ruimte nu ze zich ge noodzaakt ziet uit het dorps huis Burgstede aan het Dorps plein te vertrekken. Nu heeft ze bovendien van de gemeente te horen gekregen dat haar ver zoek om een bijdrage uit de kermispot niet wordt gehono- eerd. De activiteiten van de modelvlieg club zijn en blijven erop gericht bij 1 de jongere en oudere jeugd belang stelling te wekken voor de model- weefsport. De kernbezigheid Baarbij is het bouwen van en vlie gen met modelzweefvliegtuigen, 'ionder gebruik te maken van ver brandingsmotoren. Bijdragen en donaties aan de club gebruikt ze onder meer voor promotie, bege leiding en verzorging van facilitei ten en materiaal ten behoeve van de modelbouw door de jeugdgroe- pen. Hiertoe behoort bijvoorbeeld ook een kleine bibliotheek en een «verzameling modelbouwtekenin gen. Het verbod om open vuur te ge bruiken in de Soester bossen ten spijt, moest de brandweer van Soesterberg toch uitrukken naar het recreatiegebied De Bergjes langs de Van Weerden Poelman- weg. Blijkbaar had iemand zich niet gehouden aan het verbod, want er stond een kleine opper vlakte ruigte in brand. De brand weer had aan een straal voldoen de om het smeulende vuur te do- Eerder was de brandweer uitge rukt naar het detentiecentrum op het Kamp van Zeist in verband pnet een brandje in een cel. Hier was vermoedelijk door kortsluiting een brandje ontstaan in een mag- V netron. Het doofde vanzelf, maar k* door de rookontwikkeling was de - f automatische brandalarminstallatie geactiveerd. De brandweer hoefde niet daadwerkelijk op te treden, maar kon zich beperken tot het geven van advies over de ventila tie. Soesterberg was met een tankauto spuit ook in touw in Austerlitz, waar een fikse bosbrand woedde in een natuurgebied. In voorgaande jaren kreeg de ver eniging steeds een bijdrage uit de zogenaamde kermispot, een fonds dat gevormd werd door de staan gelden die de exploitanten op de jaarlijkse kermis in Soest en Soesterberg aan de gemeente beta len. Deze kermispot is dit jaar ech ter opgeheven en vervangen door een cultuurfonds. Daaraan zijn andere voorwaarden verbonden dan aan de aanvragen voor een bij drage uit de kermispot. Om in aanmerking te komen voor een bijdrage in het kader van het cultuurfonds moet het geld be steed worden aan projecten die gericht zijn op een breed (Soester) publiek. Het moet bovendien gaan om concrete projecten of activitei ten die inhoudelijk bijzonder zijn en die door het fonds binnen zijn doelstelling als kwalitatief goed en inhoudelijk waardevol worden be oordeeld. Bijdragen zijn dan ook incidenteel van aard. In een reactie op de aanvraag stel len burgemeester en wethouders vast dat het om bij de vereniging gebruikelijke activiteiten gaat en niet om een bijzondere en inciden tele activiteit. Om deze reden heb ben zij dan ook het subsidiever-' zoek van Otto Lilientheal in het kader van het cultuurfonds afge wezen. Andere ruimte De afwijzing is bij de vereniging hard aangekomen, te meer omdat ze naast het financiële aspect nog een grote zorg heeft: het zoeken naar een ander onderkomen. De club die zo'n 25 jaar geleden on der de vlag van de Stichting Jeugd werk Soesterberg werd opgezet, had de laatste jaren dankzij de Stichting Balans onderdak in het dorpshuis Burgstede. Nu Balans niet langer gebruik maakt van de accommodatie van het dorpshuis, moet ook de modelbouwclub ver trekken. Volgens penningmeester Eric Velt- huizen is dat een grote tegenslag. 'We verzorgen modelbouwcursus sen voor de jeugd. Daarna moch ten de senioren van de ruimte ge bruik maken. Het grote voordeel van het dorpshuis was dat we er alles mochten laten s.taan. We hoefden al het materiaal en ons archief niet elke keer heen en weer te slepen. Hoe dat straks gaat, we ten we nog niet. We zijn druk be zig een nieuw onderkomen te zoe ken, maar dat valt niet mee. Hele maal nu niet, in de vakantietijd. We hopen dat we misschien in een school terecht kunnen. Het wordt spannend, want op 1 september is het afgelopen in het dorpshuis. Maar we zijn optimistisch en gaan er van uit dat onze jeugdactivitei- ten ook na die tijd op een nieuwe locatie als vanouds doorgang kun nen vinden.' Met ontsteltenis hebben inwo ners van Soesterberg vastge steld dat de beide verlichtings eenheden van het Luchtvaart- herinneringsmonument 'De Vleugel' door vandalen zijn vernield. Na veel moeite werd deze verlichting per 30 april 'feestelijk' ingevoerd. Daarmee was na vele jaren voldaan aan het verzoek van vele Soester- bergers. Jongelui gebruiken het monument als ontmoetingsplaats voor een gezellig samenzijn. Op zich is daar geen bezwaar tegen, maar onder hen zijn er enkelen die het bijzon dere monument, dat met zoveel moeite werd gerealiseerd, bescha digen. Werd het eerst met graffiti beklad, de volgende stap was het loswrikken van de opstaande pla ten. Deze schade is inmiddels her steld maar blijvende littekens ont sieren het monument. Nu zijn de twee verlichtingspunten, aan de sporen te oordelen met een scherp en hard voorwerp, doelbewust ver nield. Het comité dat het monument tot stand heeft weten te brengen, doet een dringend beroep op de jeugd om dit sierlijke monument niet te misbruiken. Een ieder die weet wie de daders van deze vernielingen zijn, wordt verzocht hiervan mel ding te maken bij de politie. Wil men dat anoniem doen, dan kan dat via telefoon 0800-7000. De Soester Courant van 6 augus tus had als kop: 'Overlast veroor zakende etterbakjes hard aanpak ken. Maak Soest -en ook Soester berg- huftervrij!' Een initiatief van de VVD, waarmee het comité het van harte eens is. De Schans 20 3764 AX Soest Tel. (035) 601 87 30 E-mail: spullenhulp@spullenhulp.nl Alle bruikbare kleding, tex tiel en schoenen kunnen naar Spullenhulp gebracht worden. Aflevertijden: dinsdag t/m vrijdag van 9:00 tot 17:30 uur zaterdag van 9:00 tot 12:00 uur. Zie ook: www.spullenhulp.nl HUISARTS maandag 25 augustus t/m zondag 14 september De patiënten waarvan de achter naam begint met de letters A t/m M waarneming door: Dhr. P. Creutzberg, huisarts N t/m Z waarneming door: Dhr. A. Mohazzap, huisarts De drie Chinook transporthelikop ters van het 298 squadron op Soesterberg die eind juli per schip in de haven van Shuiaba in Koe weit zijn aangekomen, zijn vervol gens vliegklaar gemaakt door on der anderen sergeant eerste klasse Pascal Meijerink. Hij is helikopter monteur bij het 298 squadron, dat nu nog op vliegbasis Soesterberg is gestationeerd. De drie Chinooks die deel uitma ken van de Stabilisation Force Iraq (SFIR) waren vanuit de haven van Delfzijl naar Koeweit verscheept. De transporthelikopters behoren tot het 1(NL) Helidet. Het lucht machtdetachement, dat bestaat uit een eeitfieid van ongeveer honderd luchtmachtmilitairen, wordt geleid door luitenant-koloneL Rob Gou- ders. Op woensdag 6 augustus zijn de drie Chinooks van Koeweit naar de voormalige Iraakse vlieg- basisTallil overgevlogen. Op deze basis zijn ook Amerikanen en Ita lianen gestationeerd. Tallil ligt op de noordoostelijke rand van de provincie Al-Muthanna waar de hoofdmacht van de aanwezige mi litairen z'n domicilie heeft. Dit ge bied heeft een oppervlakte van 25 vierkante kilometer. Het lucht machtdetachement zal het I NL- DET Irak met tactisch transport zoals medische evacuatievluchten (MedEvacs) ondersteunen. De afgelopen paar dinsda gen, op de gebruikelijke oe fenavonden, was het korps Soesterberg van de brand weer actief om verkoelend water te spuiten op plaatsen die dit nodig hadden. Bomen en struiken die in we ken geen water hadden gezien, werden op het nippertje van water voorzien om te voorko men dat ze door uitdroging ver loren zouden gaan. Ook kreeg het Luchtvaartherinneringsmo nument 'De Vleugel' een was beurt. Dat was ook dringend nodig maar ondanks de hoge druk lieten de vele graspollen tussen de tegels rondom het monument zich niet eenvoudig verwijderen. Een omstander vond het bezwaarlijk dat er zo veel water, volgens hem onno dig, werd gebruikt. De leiding van de brandweer maakte dui delijk dat als gevolg van de ex treme hitte en het gevaar van watervergiftiging door stil staand water de tanks van de brandweerauto regelmatig leeg- gespoten moeten worden. Overigens vonden de meeste omstanders het een goede zaak dat het monument een was beurt kreeg. Het is voor de jeugd blijkbaar een gewild ob ject om te beschadigen en te bekladden. Met ingang van zaterdag 23 au gustus is in galerie Mondi van Mondileder aan de Amers foortsestraat 76 in Soesterberg een expositie van werk van ver schillende kunstenaars. Deze is tot maandag 15 november te zien. De openingstijden zijn dinsdag tot en met zaterdag van 10:00 tot 17:00 uur en op maandag van 13:00 tot 17:00 uur. De exposanten hebben ieder een eigen stijl. Naast kunstenaars als Henk van Vessem, M. Kurkolev en Rein Dool kan de bezoeker ook genieten van een verzameling wer ken van Ad Arma en Harrie Ger- ritz. Arma schildert vanuit de ge dachte dat alles één is. Vanuit deze visie, die verband houdt met denk wijzen uit oosterse culturen, is de kunstenaar meer gericht op sa menhang en overeenkomst dan op verscheidenheid. Alle dingen on dergaan een proces van ontstaan, groei en verandering. Ze bestaan omdat ze aanwezig zijn. Aanwe zigheid is een belangrijk element in de recente etsen van Ad Alma. Dit komt tot uiting in lange, smalle fi guren die in.de landschappelijke ruimte zijn geplaatst. Vaak bestaan de figuren uit niet meer dan enkele zwarte strepen. En hoezeer men ook geneigd is de figuren te be noemen, de kunstenaar heeft de interpretatie, wellicht bewust, opengelaten... Harrie Gerritz geniet alom be kendheid als kunstenaar die in zijn doeken de ziel van het Gelderse ri vierenland weet bloot te leggen. Kenmerkend voor Harrie Gerritz (geboren in Wijchen, midden in het oude cultuurlandschap tussen Maas en Waal waar hij ook zijn atelier heeft) is dat hij symbolische landschapsthematiek als vast uit gangspunt voor zijn schilderijen heeft gekozen. Toch is hij geen kunstenaar die Nederlandse of re gionale taferelen schildert. Hij is universeel in zijn artistieke bedoe ling en taal. Vanaf de jaren zeventig is Gerritz zich met zijn grafische werk na drukkelijk gaan toeleggen op de karakteristieke tableaus uit het ri vierenland. Hij gebruikt nog regel matig opgeplakte papierdelen als kleur en vormbepalende elemen ten tussen de koeien en de weilan den. De landschappen zijn eerder weergegeven in zones, banen en vlakken dan in perspectivische ver gezichten. Afbeeldingen, letters en de meest uiteenlopende materialen gaan met elkaar wonderlijke com binaties aan. Gerritz gaat intuïtief te werk en laat zich leiden door associaties. De beeldende intuïtie van de kunstenaar geeft de voor stelling een verhaal en een gevoel mee. Voor wie er oog voor heeft, vormen de collages een authen tieke herinnering, die het leven zelf heeft afgedrukt. Elke dinsdagmiddag is iedere belangstellende muzieklief hebbervan 14:15 tot 16:00 uur welkom in de Vredekerk aan de Generaal Winkelmanstraat. Ds. Bas Nawijn laat via de uit stekende geluidsinstallatie van deze kerk diverse soorten mu ziek ten gehore brengen. Dat dit bijzondere initiatief zeer wordt gewaardeerd blijkt uit het toenemend aantal bezoekers; ze komen er zelfs voor uit Utrecht. Een gratis kopje thee is bij dit luis terevenement inbegrepen. 'Heerlijk om zo in alle stilte naar die prachtige muziek te kunnen luisteren. Het geeft je inderdaad weer nieuwe kracht en moed', al dus een bezoekster. Ook zelf mee genomen cd's zijn welkom, maar die worden dan wel een week la ter ten gehore gebracht. Ds. Na wijn zet een soort programma op schrift waardoor iedereen precies het aangeboden muziekprogram ma kan volgen. Opbaarcentrum 'Ter nagedachtenis van...' Soester berg kent een opbaarcentrum in de Vredekerk. Dat betekent dat nabe staanden hun overledene daar kunnen bezoeken. Om die bezoe ken in alle rust en vrede te kunnen laten verlopen zijn onlangs borden geplaatst: Verboden toegang art. 461 Wetboek van Strafrecht. Dat is gedaan om vooral de Soesterberg se jeugd te weren die er genoegen in lijkt te scheppen met fietsen en bromfietsen rondom de kerk te crossen. Dat gaat soms met vernie lingen gepaard. Ondanks de verbodsborden blijft de overlast doorgaan, uiteraard zeer tot ongenoegen van hen die daar een rouwbezoek brengen. Om die reden wordt nogmaals dringend verzocht het terrein van de Vredekerk te willen eerbiedi gen. Tijdens het wereldkampioenschap triathlon voor militairen, gehouden in Dronten, was Dennis Moerman één van de deelnemers van de Ne derlandse selectie. Hij finishte in deze wedstrijd over de afstanden 1,5 km zwemmen, 40 km fietsen en 10 km lopen in 2.11 uur. Hij eindigde met dit resultaat op de 11e plek bij de veteranen. In het klassement voor landenteams be haalde zijn team een mooie 2e plaats. Succesvol adverteren, het ligt voor de hand, dat doen ondernemers in de Soester Courant WÊÊÊËÈ8ÊÊÊBBÊÊM - -C:' Wil jij chatten en tegelijkertijd je bankzaken regelen?! Open dan nu een Rabo Jongerenrekening en je krijgt een gratis WEBCAM cadeau! De Rabo Jongerenrekening is voor iedereen tussen de 12 en 18 jaar. Een handige betaalrekening met PINpas, Chipknip en natuurlijk inter- netbankieren (vanaf 15 jaar). Kijk voor meer informatie V en de actibvoorwaarden op wwvv.rabobankonline.com, V H of bel voor een afspraak (035) 6096333. Deze .Mie geldt alléén bij Rabobank Soest-Baarn. Het is tijd voor de Rabobank. Rabobank

Soester Courant | 2003 | | pagina 9