j liufteri«heid niet nieuw SS^Ileidooi voor aanpak van T)ogter6m Wijziging bedrijfsgebouw in kantoorpand toegestaan Sloop woning toegestaan voor bouw van kantoorpand WATERBED Geen geld Cultuurfonds voor De Drie Eiken Heen bouwvergunning ij goedvinden buren KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Afslanken door sporten? Opleiding tot natuurgids start weer bij het IVN soest gelegen sfeervol taadslid trok al in 1973 fel van leer WOENSDAG 27 AUGUSTUS 2003 O.g. M Uitgeslapen wakker worden met een Ton Plugge bokaal bridgeclub voor Bep van Esseveld Cenakel-viering zondag op tv Klachten bezorging Soesterberg Wandeling Cursussen 'Leren leven meï diabetes' Verkleden Cantate Domino: 64 jaar jong en springlevend Wie aan sport doet, leest de Soester Courant Project Caravans en aanhangwagens WERELDWINKEL Ontwikkeling SOESTERBERGSE CÜ7 M'ddelwijks^."™ 'de vrijstaande rietgecfoi e met achterkamer met len serre, voorkamer met vrij uitzicht, moderne dirh. I Iken in lichte kleurstelling l__ paratuur en toeganq tnt H -- ,A rerging (22 m') via de h Ple,<lo°'om de huf,<;' ng tot de tuin separaat '8heid' en de etterbakjes aan hal. Vanuit dé keuken L' pakken, lanceert WD-voor- en authentieke trappart' ,tter Hans Gerretsen geen twee slaapkamers waaj lieuw idee' Rui,n dert'g )aar met vaste wastafel en baln'e'e^en a'' wees **et riet o.a. douchecabine, oenmalige gemeenteraadslid lieping te bereiken mét *iet P*eren (eerst PvdA, later heeft achter een ongekend ^oor *us'e met ^et .v, 7999) en geïsoleerd, 'rogressief Akkoord, PAK) op Vraagprijs 475.000,-kk'e naderende verloedering. 3ok hij wilde een aanpak van iet probleem, maar kreeg zo'n >eetje heel Soest over zich r-^jeen. Nu lijkt dat, althans vol- ee9"laan ;ens WD-voorzitter Gerret- anders te zijn: hij zegt 99 I positieve reacties te gekregen. IpjiMr^ 'ijdens Ie algemene beschouwin- ;en bij de behandeling van de be- roting 1973 stelde Pieren: 'Wij noet^n beseffen dat wij in Soest log van een zeker welzijn kunnen ;enieten[ maar hoe lang nog? De larëh rijzen je te berge als je hoort 10e het in andere gemeenten is. 's Avonds1 eens rustig naar de Vraagprijs 485.000 - k k ichouwburS of bioscoop gaan is er liet meer bij. Jongelui houden je lan, w| wordt voor 25 gulden in ;lkaaBgeslagen of men sloopt je auto als je er niet voor betaalt om- T—Jat men er zogenaamd op heeft Wijkstraat gepasfe Straatterreur kan men dit loemen. Alleen in een geor- Jendeimaatschappij zou je kunnen :rachten aan straatterreur een eind :e maken COURANT Iiedactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 4] ;teristieke vrijstaande arage en carport ligt aan i de Soester Engh. De villa liefst op 880 m2 eigen eeft derhalve een vrije i zonnige ligging op bet ït een diepte van ca. 35 en prachtig vrij uitzicht. 936. mtree, hal, toilet, der, ruime woonkamer met r en openhaard (circa 45 n. Verdieping: overloop, i toilet. Vaste trap naar 5c.v. en geïsoleerd. Vraagprijs 595.000,- k.k. Waarom bestaat die straatterreur? Komlhet doordat het beleid te veinffi gericht is op culturele vor ming? Ik weet het niet. Wie is sraan schuldig? Ik geloof dat wij dat allen zijn en wel omdat wij het gezag van de politie laten verwor den. Met nadruk wil ik hier de medtè, kranten, radio en televisie, aan de kaak stellen.(...) Wij zullen er heel goed voor moeten oppas sen dat wij ons land niet naar de bliksem helpen. De burgers van rland hebben recht op be ring van have en goed. Als iialde jongelui uit balorigheid RieesterGrothestraat [menen dat zii zich alles kunnen veroorloven, zal daartegen zeer streng moeten worden opgetre den.!! Pieren stelde verder onder méér dat in de media geen aan dacht werd besteed 'aan de positie ve kant van de jeugd die goed werk idoet in culturele verenigingen en inlsportverenigingen.' Hij be sloot zijn - enkele keren doortmede-raadsleden onderbro ken ('komt dit in de begroting voor?') - betoog: 'Ik heb gemeend bij deze algemene beschouwingen eens tegen de straatterreur te moe ten protesteren. Ik hoop dat de straatterreur via de pers eens aan de orde wordt gesteld, want de Nederlandse bevolking heeft recht op bescherming van have en goed. Dat moeten wij maar eens goed begrijpen.' Afstand Het partijbestuur van het PAK nam direct afstand van de woorden van de heer Pieren: 'Het partijbe stuur meent dat hier sprake is van een persoonlijke mening die het voor dc volle verantwoording re kent van de heer Pieren. Het be stuur vond deze reactie noodzake lijk 'daar de pers, naar onze me ning helaas, uitgebreid aandacht aan dit onderdeel van uw beschou wing wijdde. Uit het land kwamen echter over wegend positieve reacties 'uit be wondering voor de durf en moed waarop u verschillende dingen heeft gesteld. Deze problemen worden maar liever achterwege gelaten omdat de huidige 'maat schappijvernieuwers' deze dingen niet willen of kunnen zien. Ik hoop dat u uw strijd zult voortzetten'. Een ex-PvdA-raadslid in Hengelo schreef: 'Naar mijn mening hebt u uit een geest gesproken die ik zelf deel. Maar ik begrijp best dat men dit niet pruimt. Het PAK mocht eens voor conservatief versleten Ex-raadslid Piet Pieren in Soesterberg: ...de geschiedenis her haalt zich... Foto: archief Eemland Pers. worden. Als je niet meehuilt met de wolven in het bos, dan ben je niet bij de tijd.' Het PAK-bestuur zat met de kwestie dermate in de maag dat het opperde Pieren voor royement voor te dragen. Zover is het niet gekomen. De houding van het be stuur heeft er wel toe bijgedragen dat de man die op alle mogelijke manieren de sportbeoefening sti muleerde ('een gezonde geest in een gezond lichaam') niet veel la ter als raadslid (gedurende de pe riode 1953-1973) opstapte. Ruim dertig jaar later is dezelfde kwes tie opnieuw aan de orde gesteld. raagprjjs 595.000,- _Anna Paufo wnafaan jk -nabij winkels en open gelegen vrijstaand (1958) met garage en een e besloten tuin. ntree, hal, garderobe, tol ver met parketvloer, dich- •et apparatuur. Verdie- '°P, drie slaapkamers, 1et douche en wastafel, r. Voorzien van gas c.v. en beglazing. Aanvaarding dagprijs 345.000,- k.k. Het ontmoetingscentrum De Drie Eiken in Soesterberg wil graag een contactmiddag orga niseren voor de ouderen van Soesterberg als opening van het seizoen 2003/2004. Als öitderdeel van het programma wil het een cabaretgroep uitno digen. Om dit mogelijk te ma ken en de bezoekers van koffie en een traktatie te voorzien, heeft het om een financiële bij drage van 400 euro gevraagd uit het Cultuurfonds. ^:emeester en wethouders heb- beft het verzoek afgewezen. Zij kufinen niet beoordelen of het iod van de cabaretgroep in- delijk bijzonder en kwalitatief gold zal zijn zoals de voorwaarden drijven. Wel kunnen zij vast stellen dat de aanvraag maar een beperkte groep omvat en contact middagen niet een incidenteel ka rakter hebben. Overigens vallen deze contactmiddagen onder het structurele activiteitenaanbod van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. In hun weigeringsbesluit geven burgemeester en wethouders nog eens de voorwaarden aan die gel den voor het in aanmerking komen van een bijdrage in het kader van het cultuurfonds: concrete activiteiten die inhou delijk bijzonder zijn en die door het fonds binnen zijn doelstelling als kwalitatief goed en inhoudelijk waardevol worden beoordeeld; projecten die gericht zijn op een breed (Soester) publiek. De bijdragen zijn bovendien inci denteel van aard. >P, ruime °uderslaapka- C e' .Wastaf8'combinatie oorzijde. De gehele P naar zolder met twee e ergruimte. De woning •enoud van de originele ei geheel geïsoleerd. /raagPrijs 698.000,-k.k. Een bewoonster van de Chr. Huygenslaan heeft een bouw- vergunning ingediend voor wo- ninguitbreiding. In eerste in stantie voerden beide buren hiertegen bezwaren aan, maar een hernieuwd plan heeft deze vyeggenomen. Er bestaan dan ook uit planolo gisch oogpunt niet langer bezwa ren tegen de toepassing van de noodzakelijke vrijstellingsprocedu re en het verlenen van de bouwver gunning. Wel moeten eerst de pri vaatrechtelijke aspecten (erfdienst baarheid en eigendom buren) bij een notaris worden geregeld voor dat de vrijstelling en bouwvergun ning worden verleend. Overeenstemming met de buren is volgens burgemeester en wethou ders essentieel voor de vergun ningverlening, omdat de realisering van het bouwplan gevolgen heeft voor de bijgebouwen van de buren aan beide kanten. Uit het overleg tussen betrokken partijen is een aangepast bouwplan ontstaan. Dit zal opnieuw door burgemeester en wethouders worden beoordeeld. fel- 035 - 6030025 Bep van Esseveld van BC Soester berg mag een jaar lang de Ton Plugge bokaal thuis bewaren. Ze veroverde de wisseltrofee vorige week tijdens een bijzonder sfeer volle bridgeavond. Speciaal voor de strijd om de bokaal is een apart speelschema opgezet, waarbij ie dereen na drie spellen van partner wisselt, maar dc behaalde punten mag behouden. Zodoende is er aan het eind geen koppel dat als winnaar uit de bus rolt, maar een individuele bridger. Met de bijzon der hoge score van 60,25 procent was het Bep van Esseveld die ver reweg de meeste punten had ver gaard en uit handen van Marjan Plugge de trofee in ontvangst mocht nemen. Daarmee sloot BC Soesterberg de zomercompetitie af. Vanaf dinsdag 2 september wordt er weer iedere dinsdagavond competitie gespeeld in de De Drie Eiken. BANKETBAKKERIJ Voor u zelf of voor een ander geef't gebak met liefde aan elkander Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 Komende zondag, 31 augustus, wordt de eucharistieviering vanuit het Cenakel in Soesterberg weer uitgezonden via de televisie (10:00 uur, Nederland 1). Voorgangers zijn de pastores Joke Litjens en Peter Denneman. Het thema is: 'Woorden van inzicht'. Aan de vie ring wordt meegewerkt door de schola van het Cenakel. Voor de abonnees in Soesterberg is het klach tennummer 035-602184) (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woens dag tussen 18:30 en 19:30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. Zaterdag 30 augustus zondag 31 augustus Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 communieviering (parochianen); dameskoor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 10:00 pastores J. Litjes en P. Denneman; schola (tv-uitzen- ding) Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09:30 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra World Outreach Chureh (info locatie: 880346-350458) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van dc huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, f£§0900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft.' Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76, §2030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, §2352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, SB033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: 880900-8844; alarmnummer: 881.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 88035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, SS 06-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, (§1351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 88352391. Grofvuil, ^0800-7662000. Particuliere èn AWBZ F thuiszorg! Eén op Eén thuiszorg 035-5412016 www.lopl.com Dat Putman Beheer BV al voordat de vrijstelling en ver gunning hiervoor was verleend was begonnen met het verbou wen/uitbreiden tot kantoor van een bedrijfsgebouw aan de Rademakerstraat 28 a in Soesterberg, verdient geen schoonheidsprijs. Het is echter geen reden om in heroverwe ging de verleende bouwvergun ning te weigeren. Dit schrijven burgemeester en wet houders naar aanleiding van de bezwaren die buurvrouw mevrouw J.C. Fox tegen het verlenen van de bouwvergunning heeft ingediend. Haar bezwaren zijn door B. en W. ongegrond verklaard. Pogingen van mevrouw Fox en de gemeen te om betrokkenen tot nader over leg te brengen, hebben geen succes gehad. Burgemeester en wethouders on derschrijven niet dat de verande ring van bedrijfsruimte naar kan toor een grote inbreuk op de pri vacy van de bezwaarde betekent. Er is geen direct zicht op het per ceel van de familie Fox. Bovendien ligt het toekomstige kantoorpand op redelijke afstand. Ook de situe ring van het trapportaal leidt niet tot een onaanvaardbare inbreuk op de privacy. Dat de verbouwing/ uitbreiding al was begonnen voordat de bouw vergunning was verleend, verdient weliswaar niet de schoonheidsprijs, zoals aan Putman Beheer BV is meegedeeld, maar het is geen re den de vergunning alsnog te wei geren. Het feit dat Putman Beheer BV al materialen had besteld voor dat de bouwvergunning was ver leend (zonneschermen) is daar voor ook geen reden. Het staat een aanvrager van een bouwver gunning vrij om op het door hem gewenste moment alle bouwmate rialen te bestellen. Overigens be horen zonneschermen tot vergun- ningvrije bouwwerken. Ze maken dus geen deel uit van de bouwver gunning, laat staan van de bezwa renprocedure. De familie Fox voert ook weer kaatsing van de zon op de ramen van het toekomstige kantoorpand aan in het rijtje van bezwaren. Bur gemeester en wethouders zeggen hiervan dat de aangebrachte ra- menpartij niet van een dusdanige omvang is dat deze tot een onwen selijke weerkaatsing van zonlicht leidt. De bezwaarde vraagt zich ten slot te af of de te plaatsen beveiligings camera's ook op haar pand zullen worden gericht. Hierover zeggen B. en W. dat dit een aspect is dat buiten de verleende bouwvergun ning om gaat en daarom buiten beschouwing moet blijven. Ten aanzien van de onderlinge privacy gelden voorschriften in het kader van het burenrecht. Burgemeester en wethouders ko men tot de conclusie dat de be zwaren ongegrond zijn en dat de bouwvergunning en vrijstelling voor de verbouwing/uitbreiding van het bedrijfspand tot kantoor in stand kan blijven. Enkele inwoners van Soester berg hebben bezwaar aangete kend tegen het door de ge meente verlenen van een sloopvergunning voor de wo ning en bijgebouwen aan de Postweg 38 in Soesterberg. Burgemeester en wethouders zien daarin echter geen reden de vergunning in te trekken. Als reden voor hun bezwaren voe ren de omwonenden aan, dat het geldende bestemmingsplan de menging van wonen en werken benadrukt als een sterke eigen schap in dit gebied; dit moet zo blijven. Hiervan zeggen B. en W., dat een bestemmingsplan geen ba sis biedt om bestaande situaties in stand te laten. Dat de BMU Groep BV op deze plek een kantoorpand wil bouwen, is in strijd met het geldende be stemmingsplan. Het gaat hier ech ter om een sloopvergunning, die onderwerp is van de bezwarenpro cedure. De bouwvergunning kent een eigen procedure die in dit ka der buiten beschouwing moet blij ven. Dat de te slopen woning in een goede staat verkeert en het zonde is deze af te breken, is geen reden de sloopvergunning te weigeren. Globaal gezegd kan dit bijvoor beeld als er een monumentenver gunning nodig is. In dit geval zijn er geen redenen dc vergunning te weigeren. Ook de (mate van) be langstelling voor het gebruik van de woning valt niet onder de wei- geringsgronden. Dat aan een kan toorpand geen behoefte bestaat, is een aspect dat thuishoort in het kader van de aanvraag van een bouwvergunning. Dat een groot deel van het groen verdwijnt en er daardoor uitzicht op het bedrijfspand ontstaat en dat er sprake zal zijn van bereikbaar heids- en parkeerproblemen, zijn aspecten die bij de beoordeling van de bouwaanvraag aan de orde ko men. Dit geldt ook voor punten als de onmogelijkheid van het realise ren van een kantoorpand op deze plek op grond van het geldende bestemmingsplan en de behoefte aan zo'n pand, en het niet wense lijke onveilighcidsgevoel door leegstand van het te slopen pand. Al met al komen burgemeester en wethouders tot de conclusie dat het besluit tot verlenen van de sloopvergunning in stand moet blijven. Twee indieners van bezwaren wa ren hiermee te laat, zodat zij niet ontvankelijk zijn verklaard. Stichting •jgtó De Soester Kring I Secretariaat: I Krommeweg 5 Tel. 035-6014403 Traditiegetrouw opent de Soester Kring haar najaarsprogramma op woensdag 3 september met een wandeling, ditmaal door het bos gebied tussen Lage Vuursche en Hollandsche Rading. De wande ling wordt gemaakt onder leiding van de IVN-gids Jan Terpoorten. Het gebied is voor velen een be kend wandelgebied, maar toch valt er door het opmerkzame oog van de IVN-gids nog veel onverwacht natuurschoon te genieten. Wellicht zullen de eerste nazomerse padde stoelen ontdekt kunnen worden. De wandeling begint om 10:00 uur aan het eind van de Koudelaan in Lage Vuursche bij het 'Koos Vor- rinkhuis'. Deelnemers die per fiets naar Lage Vuursche gaan, verza melen zich om 9:00 uur op de par keerplaats aan de Pieter de Hoog- hlaan in Soest en vertrekken daar om 9:15 uur. Autorijders en mede passagiers vertrekken vanaf deze parkeerplaats om 9:30 uur. Kosten voor deelname: 3,00 per per soon. Bij twijfelachtige weersom standigheden kan op SS 6014403 geïnformeerd worden of de wan deling doorgaat. De afdeling Eemland van de Dia betesvereniging Nederland zal twee cursussen houden over het leren omgaan met diabetes in het dagelijks leven. Er zal worden in gegaan op de aandoening op zich zelf, de mogelijkheden van behan deling, goede (gezonde) voeding in de behandeling en zelfcontrole/ zelfregulatie van de bloedsuiker- waarden. Deelnemers die geen bloedsuikermeter hebben en er geen vergoeding voor krijgen van het ziekenfonds, kunnen na de cur sus gratis een startpakket krijgen met meter, strips etc. etc. De cursussen zijn op vijf woensda gen: 1, 8, 15, 22 en 29 oktober. De ene cursus in de middag van 14:00 tot 16:00 uur en de andere cursus 's avonds van 20:00 tot 22:00 uur. Beide cursussen worden in Amers foort gehouden en de kosten be dragen 12,50 per deelnemer voor de gehele cursus, inclusief lesmaterialen en koffie of thee. Voor opgave kan men terecht bij V.E. Edeling (88033-4721626) of H. van Laar (®033-4726690). Kinderparadijs De Vrije Teugel Vedelaarpad 53, tel. 601 8136 Op woensdag 3 september start kinderparadijs De Vrije Teugel weer met de inloopmiddagen! Het thema is dan: 'Verkleden'. Vind je het leuk om een middag totaal ie mand anders te zijn en daarna een modeshow te lopen? Kom dan lekker om 14:00 uur naar de kin derboerderij. Om 16:00 uur stop pen we weer. De inloopmiddag is bedoeld voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. De kosten zijn 2,50. Op werkdagen is het kinderparadijs te bereiken tussen 9:00 en 11:00 uur op 88 6018136. Op zondag 7 september viert het dameskoor van Cantate Domino het 40-jarig bestaan. Op 4 september 1963 besloot de toenmalige dirigent, Chr. van Schaik om gebruik te gaan maken van damesstemmen om het nijpend tekort aan jongens stemmen op te kunnen vangen. Het kerkkoor van de parochie van de H. Familie van Soest Zuid be staat inmiddels 64 jaar, maar de dames zijn niet meer weg te den ken in deze tijd. Om dit feit op enigszins feestelijke wijze te her denken zal het gemengd koor op zondag 7 september om 10:00 uur in de kerk aan de St. Willibrordus- slraat de tweestemmige mis van Goretti uitvoeren. Aan het eind van de viering zullen de dames Mien Donselaar en Rita Korte als enig overgebleven leden van het allereerste uur in de bloemetjes worden gezet. Na de viering zal er gelegenheid zijn om de jubilares- sen te feliciteren. Het is ook een goede gelegenheid om nader kennis te maken met dit koor, dat in alle stemmen enige versterking kan gebruiken. Cantate Domino repeteert op de woens dagavond van 19:45 tot 21:30 uur in dc genoemde kerk. Als u geïn teresseerd bent geraakt, kom dan eens vrijblijvend een kijkje nemen of bel voor meer informatie met dc secretaris van het koor, M.J.H. Elissen, 82 6025755. De vakanties zitten er weer grotendeels op en misschien zitten er bij u ook enkele kiloo tjes te veel. Als u zich hierdoor voelt aangesproken, dan is er goed nieuws voor u. Het is van groot belang dat uw lichaam re gelmatig de onontbeerlijke be weging krijgt. Wekelijks is er gelegenheid om in sporthal Beukendal aan de Beu kenlaan deel te nemen aan sportie ve oefeningen op enthousiaste muziek in groepsverband. Vanaf woensdag 3 september worden er van 9:15 tot 10:45 uur onder des kundige leiding allerlei oefeningen gedaan, die de ledematen soepel en het gewicht op peil moeten houden. Bij de oefeningen worden o.a. gewichten, hoepels, rubber ballen, stokken en touwen ge bruikt. Daarnaast wordt er ook de mogelijkheid geboden om allerlei andere sporten te beoefenen, zoals badminton, tafeltennis, korfbal, koersbal en volleybal. Dat gebeurt allemaal onder het motto: 'niets moet, alles mag, maar wel op eigen risico'. Halver wege wordt er gezamenlijk een kopje koffie gedronken, zodat ook aan het sociale aspect aandacht wordt geschonken. Reeds meer dan 15 jaar wordt deze succesvol le formule toegepast. Leeftijd speelt geen enkele rol, ofschoon dc bestaande groep bestaat uit 50- plussers, zowel mannen als vrou wen, alleenstaanden en echtparen. Iedereen die geïnteresseerd is wordt uitgenodigd om ook eens een kijkje te komen nemen. Meer informatie: 035 6025755. In de maand september zal de po litie in de wijk O verhees/Bocren- streek met het inmiddels bekende project ter verwijdering van op de openbare weg gestalde caravans en aanhangwagens beginnen. Doel van de controle is om in Overhees en Boerenstrcek spaarzame par keergelegenheid te vergroten. Veel van dergelijke voertuigen blijven na de zomerperiode vaak lange tijd op de openbare weg gestald. De APV van de gemeente Soest staat dat slechts voor drie dagen toe. Als bij controle blijkt dat deze ter mijn wordt overschreden kan er een proces-verbaal volgen. EEN <p£PE ZAAK Stccnhoffstraat 9\ tel. 602 81 Zodra we spreken over 'in ontwik keling zijn' is het duidelijk dat er nog meer nodig of mogelijk is. Bij de eerlijke handel geldt dit niet al leen voor de ontwikkelingslanden of hun producenten. Het geldt ook voor dc Wereldwinkels die hun producten verkopen. Een vergro ting van de winkel of een verande ring in het uiterlijk kan de verkoop beïnvloeden. Ook productverbete ring of een ruimer assortiment van de handelspartners heeft er in vloed op. Belangrijk blijft dat ver betering bij de producenten zicht baar blijft. De verkoop van hun artikelen moet blijven uitgaan van de principes van een eerlijke belo ning en continuïteit. Elke extra beloning draagt bij om de producent een extra ontwikke lingskans te bieden. Jammer is het als door een slechte economie, een natuurramp of een tegenslag in een organisatie sommige producten of projecten niet lukken of stopgezet worden. Het is dan zaak vol te houden tot alles weer de goede kant op gaat. Fijn dat u en wij daaraan kunnen meewerken. Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9A, 826028132; openingstijden: maan dag 13:00-17:00 uur; dinsdag t/m zaterdag 09:30-17:00 uur. In januari 2004 gaat een nieu we opleiding tot IVN-natuur- gids van start. De IVN-afdelin- gen De Bilt e.o. en Eemland (Soest, Baarn en omstreken) hebben de handen ineengesla gen om, evenals vijf jaar gele den, deze cursus samen te ver zorgen. Wat houdt de cursus in? In deze cursus wordt een gedegen basis ge legd voor de kennis en vaardighe den die nodig zijn om als gids IVN-natuurwandelingen te kun nen leiden, en om mee te kunnen werken aan korte natuurcursusscn en vele andere activiteiten van het IVN. De volgende onderwerpen komen in de cursus onder meer aan de orde: natuur in de eigen woonom geving, het ontstaan van bodem en landschap, planten en dieren in samenhang met hun leefomgeving, seizoensgebonden verschijnselen, wisselwerking tussen mens, natuur en milieu. Naast het verwerven van kennis, speelt ervaring en beleving van de natuur een grote rol én, wat heel belangrijk is: het (leren) over dragen daarvan aan verschillende doelgroepen. De cursusavonden vinden eens per veertien dagen plaats op dinsdag avond. Regelmatig zijn er excursies op zaterdagochtend, meestentijds in de omgeving van De Bilt, Soest of Baarn. Het tijdsbestek waarover de cursus zich uitstrekt, is 16 maanden. In de schoolvakanties zijn er geen lessen. De kosten zijn 150,00, waarbij inbegrepen het cursusboek, het materiaal dat tijdens de cursus uit gedeeld wordt, een loepje, koffie/ thee op de lesavonden en het lid maatschap van het IVN over 2004, met het daarbij behorende lande lijke blad 'Mens en Natuur' en het afdelingsblad. Een uitgebreide fol der over de cursus ligt bij de VW en in de bibliotheken. De folder is ook aan te vragen bij onderstaan de adressen. Wat is het IVN? De Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie, kortweg aangeduid als IVN, is een landelijke vereni ging van vrijwilligers met ca. 17.000 leden. Met allerlei activitei ten streeft het IVN ernaar de ken nis van en de waardering voor de natuur te vergroten en de nood zaak van natuurbehoud uit te dra gen. De toenemende bedreiging van dc natuur, die toch ons leefmi lieu is, maakt natuurbehoud (ook in de bebouwde kom) tot iets dat ver uitgaat boven het werk van een handjevol idealisten: het is een le vensopdracht voor iedereen. Bij veel mensen is het IVN bekend door zijn regelmatig gehouden wandelingen onder leiding van na- tuurgidscn. Zelf de natuur ontdek ken geeft veel meer voldoening dan het kijken naar natuurfilms op de televisie, hoe mooi die door gaans ook zijn. Met deze cursus willen de IVN- afdelingcn De Bilt e.o. (De Bilt, Bilthoven, Den Doldcr, Grocne- kan, Maartensdijk, Westbroek, Hollandsche Rading,) en Eemland (Soest, Soesterberg, Baarn, Ecm- nes, Bunschoten, Spakenburg) het aantal natuurgidscn in hun afde ling niet alleen in stand houden, maar ook uitbreiden. De cursus is nadrukkelijk bedoeld om er in de afdelingen actieve vrijwilligers bij te krijgen. Inlichtingen Soest: Mark van de Hoef, S8 035-6011969, of Jeroen Vis, S 035-6018565.

Soester Courant | 2003 | | pagina 13