99 OPEN DAG Visser Ondernemers willen van Bos en Duin Grand Café en partycentrum maken Lief en leed rondom De Pil Reconstructie van Laanstraat en Beukenlaan duurt 5 weken iACTUEEL! F-/ »T)ER 'Gerommel in PvdA' Soest wil niet bijspringen in tekort yan ambachtenmarkt pagina 2 WOENSDAG 27 AUGUSTUS 2003 SOESTER COURANT PAGINA 3 idheidszorg G" in SOEST SLAVINKEN KORENAER JONGE J JENEVER BRASSERIE KEUZEMENU Meningen van lezers Hufterig gedrag Van den Hengel en Van der Wardt: 'bestemming niet wijzigen' Drogistenbruidspaar Van Dijk 60 jaar samen VOLKSUNIVERSITEIT SOEST 0800 - 0432 In e-mail s.v.p. foto's/plaatjes apart houden Drie bekeuringen voor 'rumoerige' man uit Soest Verkeerscontrole Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS Soester Courant W. Pyrmontlaan en V. Talmalaan tijdelijk weer open TAPIJTTEOELS PIET VAN HEUGTEN Stilstaande klokken Wie vergelijkt leest de Soester Courant ■WZjKjl SOEST Service voor alle merken m/v Ga jij de it te leveren in hun iplomeerde verzor- egkundigen. Randstad n de slag te gaan! andstad.nl dbiliteitin ig humeur en er- terk. Daarnaast jstvrouw/-heer eedste zin te on- ichten aan: st ger, huisarts. EEL! VERPAKT L 1 literfles UUB 102 19,15 Verse mosselen met room, sjalot en knoflook Clubsandwich van filodeeg, seranoham en olijfolieroom Doperwtensoep met zuring Groene salade met gerookte makreel en limoendressing Gegrilde redsnapperfilet met paprikaboter Geroerbakte ossenhaaspuntjes met soja en mirin Terrine van seizoensfruit Milkshake van vanilleijs, tia maria en koffiesaus Koffie of thee met bonbon Op maandag menu inclusief glas wijn (niet op feestdagen) Verse MOSSELEN met frites, sla en sausjes13,50 Brasserie 035 - 603 60 10 Van maandag t/m zaterdag www.soesterduinen.nl Na mijn vakantie werd ik wreed in de werkelijkheid teruggezet door de artikelen over hufterig gedrag dat moet worden aangepakt. Ook de afgelopen week bleek weer dat dit veel emoties heeft doen op laaien. Ik ben blij dat één persoon daar nuchter onder blijft en dat is onze burgervader zelf. Die is ten minste van mening dat jongeren die de Stadhouderslaan als race baan gebruiken en waarvan er één zelfs honderd maal op de bon is geslingerd en een boete van euro 4.500,= heeft gekregen, slechts ge zien moet worden als kattenkwaad (conform het artikel in de Soester Courant van voor de vakantie). Ook de melding van de buurt over vernielingen en rotzooi die op de straat werd gegooid werd door hem onder de noemer 'de jongeren moeten de ruimte krijgen' geclas sificeerd. Ik stel voor dat ze dat snelheidsignaleringsbord eens een tijdje halverwege de Molenstraat zetten. Dat is ook een mooie rech te weg voor de opgroeiende en kattenkwaad uithalende jeugd. (Met mijn excuses aan de overige aan de Molenstraat wonende men- sen...). j Is het niet een beetje vorm van hufterig gedrag dat dergelijke se rieuze meldingen, waarbij mensen .zelfs boetes krijgen die oplopen tot f 10.000,=, zo makkelijk worden weggewuifd? De volgende keer meldt de bevolking het toch ge- 'i woon niet meer... want er wordt toch niets aan gedaan en afgedaan als kattenkwaad terwijl die mensen daar 's nachts waarschijnlijk niet hebben kunnen slapen van dit 'kattenkwaad'. Tijdens de tropische periode die we net achter de rug hebben heb ik weer vele malen terug moeten denken aan het Soester Natuur bad. Er zijn (als er geen blauwalg is tenminste) uitwijkplekken als het Huizer Strandje of natuurlijk het Baarns of Amerfoorts Bosbad, maar er is ooit een belofte gedaan aan de Soester bevolking. Is het ook niet een beetje vorm van huf terig gedrag dat de Soester ge meenteraad jaar in jaar uit alleen maar kan praten, praten en praten en dat we het wederom een (heet) jaar hebben moeten doen zonder !echt buitenbad in Soest? Belofte maakt schuld heren, en ik denk dat Thet nu eindelijk eens tijd wordt om deze schuld in te lossen .Misschien dat 'hufterig' gedrag ook een beetje afneemt als de jeugd zomers wat meer te doen heeft en lekker een koele duik kan nemen in het ons al tientallen ja ren geleden toegezegde buitenbad! Terugkomend op de term hufterig, die kan mijn inziens dus heel breed gebruikt worden, wees daar voor zichtig mee en omschrijf dit begrip heel duidelijk. Voor je het weet word je er zelf mee geconfronteerd want inderdaad, hufterig gedrag moet worden aangepakt Pieter Schmidt Dat er vanuit de horeca geen belangstelling is getoond voor Bos en Duin is volgens Anto- nio van den Hengel en Vincent van der Wardt volledig uit de lucht gegrepen. De twee jonge ondernemers hebben hun ogen wel degelijk op het voormalige partycentrum aan de Bosstraat laten vallen. Ze hebben zelfs een bod uitge bracht op het pand, maar kwamen op het financiële vlak niet tot een akkoord met de twee eigenaren, naar verluidt een projectontwikke laar uit 't Gooi en een bevriende compagnon. Die hebben nu bijna overeenstemming bereikt met het gemeentebestuur over de bouw van circa twee vrijstaande en een stuk of vijftien jongeren woningen op het perceel. Komen beide par tijen eruit, dan zal de gemeente een procedure starten om het be stemmingsplan te wijzigen. Dat zouden Van den Hengel en Van der Wardt doodzonde vinden. 'Je kunt nu in Soest nergens te recht voor bruiloften en partijen, tenminste als je niet heel veel geld wilt of kunt uitgeven. Zelfs het carnaval moet hier nu in een tent worden gehouden. Bos en Duin moet de horecabestemming be houden, omdat je anders moet uit wijken naar Hemnes of elders. Soest en haar bevolking zouden er ook mee gediend zijn. Er zijn toch teveel Soester inwoners die vanwe ge een tekort aan voorzieningen hun bruiloften en partijen buiten Soest moeten vieren', zegt Van den Hengel. Taxatie De eigenaar van bar/eetcafé Cen traal wil samen met Van der Wardt (van De Kerkbrink in Baarn) een Grand Café vestigen in het pand aan de Bosstraat, waar tevens plek is voor feesten tot 500 personen. Door een onafhankelijke makelaar, gespecialiseerd in horecapanden, heeft het tweetal een taxatie laten verrichten. Daarbij bleek dat er nogal wat aan het gebouw verspij kerd moet worden. De investering daarvoor in acht genomen werd in het voorjaar een bod gedaan op het pand, maar dat was volgens de makelaar die het perceel destijds in de verkoop had, te weinig, ver moedelijk 150 tot 200 duizend euro. 'We hebben een marktcon forme bieding gedaan, maar het is voor ons als horecaondernemers onmogelijk de hoge vastgoedprijs te betalen. Dan is er geen ruimte meer voor de benodigde investe ringen en een rendabele onderne ming', aldus Van den' Hengel en Van der Wardt. Volgens de twee horecaonderne mers hebben de nieuwe eigenaren van Bos en Duin zich verkeken op de (on)mogelijkheden van het per ceel en heeft architectenbureau Peters daar handig op ingespeeld door op het gemeentehuis over jongerenhuisvesting te beginnen. In Soest is een groot gebrek aan dat soort woningen en kennelijk is het college nu bereid om voor dit type wooneenheden het roer om te gooien. Een van de argumenten die werden aangedragen, was dat er vanuit de horeca geen belang stelling voor Bos en Duin zou zijn. Het tegendeel is waar, aldus Van den Hengel en Van der Wardt. Sier Volgens hen is het jammer als de horecabestemming verdwijnt. In hun ogen gebeurt dat dan alleen maar zodat de eigenaren alsnog rendement kunnen halen uit hun aankoop en de gemeente sier kan maken met jongerenwoningen. Het tweetal begrijpt beide partijen volkomen, kan zich ook voorstel len dat de gemeente vreest voor verpaupering als er niets wordt ontwikkeld, maar voert niettemin een pleidooi voor behoud van de horecabestemming. Jongerenhuisvesting juichen ze zelf ook toe en ze vinden het op zich prima als dat op het bewuste per ceel aan de Bosstraat kan worden gerealiseerd, maar dan in combina tie met behoud van Bos en Duin als horecabedrijf. 'Wij zijn allen geïnteresseerd in het pand en niet in de omliggende grond. Ik denk niet dat jongeren er problemen mee hebben om dichtbij een Grand Café te wonen. Bovendien, Burgemeester Janssen en zijn vrouw gingen vorige week don derdag (21 augustus) op de thee bij de familie Van Dijk aan de Koninginnelaan. Ze brachten de felicitaties - en bloemen over van het ge meentebestuur ter gelegenheid van het 60-jarig huwelijksjubi leum van de heer en mevrouw Van Dijk. Er zullen niet veel Soesters zijn die de 'Van-Dijken' van drogisterij De Pil niet kennen. Iedereen is ook vast wel eens in de zaak aan de Koninginnelaan geweest, waar let terlijk 'van alles' te krijgen was (en is), want de zaak wordt nog altijd geleid door een Van Dijk, de jong ste zoon bennis. Bruid en bruide gom - Piet van Dijk (85) en Ger- da van Dijk-Weimar (80) - heb ben er jarenlang met volle inzet in gewerkt. Ze leerden elkaar kennen in Den Haag, de geboorteplaats van de bruidegom, waar ze allebei op de HBS hebben gezeten. Piet van Dijk was bevriend met de broer van Gerda Weimar (geboren in Padang op Sumatra), 'en zo is het gekomen...' 'Eerst was er ook niks aan de hand,' aldus de bruid. 'We kenden elkaar al negen jaar, maar toen ik 20 was sloeg de vonk toch nog over!' Ze trouwden op 21 au gustus 1943 - midden in de oor- U bent van harte welkom op zaterdag 30 augustus van 11.00 -14.00 uur Voor informatie over het hele cursusprogramma zijn docenten en medewerkers aanwezig. Gebouw Orlando, Di Lassostraat 65 te Soest. Tel. 035 602 21 95, e-mail: vu-soes1@csnet.nl www.volksuniversiteit.nl/soest logsjaren - in Vlaardingen. Al 42 jaar woont het gezin Van Dijk inmiddels 'op Soest'. Ze kwa men hier terecht toen ze op zoek waren naar een zaak om over te nemen, en die vonden ze in 1961 bij drogisterij-verfhandel Wiersma aan de Koninginnelaan. Daarvoor hadden ze een drogisterij in Rot terdam-West, naast een vestiging van P. de Gruijter (de toenmalige supermarktketen), die uitbreiding wilde en daarom de Van Dijken de huur opzegde. Binnen drie maan den moesten ze vertrekken en ze zochten het hele land af naar een geschikte zaak. Brand Niet lang na hun komst naar Soest raakten ze betrokken bij een ern stig ongeluk met de bromfiets, op de hoek van de Wieksloterweg en de Biltseweg. De bruid liep daar bij een hersenschudding op, de bruidegom zelfs een schedeibasis- fractuur. Dat zorgde voor de nodi ge problemen; de oudste kinderen namen de winkel tijdelijk over; de jongste kinderen werden bij fami lie ondergebracht. Drie jaar later was de bruidegom opnieuw slacht offer van een ongeval met de brommer, waarbij hij opnieuw een schedelbasisfractuur opliep. De tienjarige zoon, die achterop zat, bleef ongedeerd. Nog meer leed trof het gezin Van Dijk bij de brand op 31 maart 1979, waarbij de winkel vrijwel in de as werd gelegd. De verkoop ging door in een noodwinkel en in oktober 1980 werd de nieuwe zaak feeste lijk in gebruik genomen. Lief en leed deden zich ook voor in het gezinsleven van de Van Dij ken. Ze kregen elf kinderen: zes zonen en vijf dochters, met inmid dels 17 kleinkinderen. Een van de kinderen is enkele jaren geleden helaas overleden. Alle kinderen hielpen op hun tijd mee in de drukke zaak, waar van tijd tot tijd ook koninklijk bezoek kwam. 'Wilt u ook zegeltjes?', heeft mevrouw Van Dijk wel eens aan prinses Juliana gevraagd. 'Ik dacht dat het de buurvrouw was, want die leek wel op haar.' Druk leven Naast het drukke leven in het ge zin en de zaak, waarin ze tot voor tien jaar zes dagen per week hard hebben gewerkt, vond met name mevrouw Van Dijk - van huis uit apothekersassistente ('dat sloot mooi aan bij de drogisterij') - nog tijd voor allerlei bezigheden, en dat Het bruidspaar Van Dijk kreeg bezoek van burgemeester en me vrouw Janssen. Foto: Soester Courant. is tot op de dag van vandaag. Zo zingt ze al meer dan dertig jaar in het kerkkoor van de Mariakerk en is ze actief lid van Groei Bloei. Echt 'groene vingers' heeft ze, en dat komt goed uit bij het onder houd van de fraaie tuin achter het huis aan de Koninginnelaan. 'Dat raad ik iedereen aan.' De bruide gom heeft in de loop der jaren ook heel wat werk gestoken in de groententuin van het gezin, maar laat het nu graag over aan zijn echtgenote. De bruid zit trouwens ook nog op gymnastiek: 'Goed voor m'n botten', zegt ze. De dag van de bruiloft werd het een echt familiefeest, voorafgegaan door een bijzondere feestelijke vie ring in de Mariakerk. 'Dat was heel mooi,' aldus het bruidspaar. Nog een opmerkelijk feit: het re ceptiealbum waarin o.a. burge meester en mevrouw Janssen hun handtekening plaatsten was het zelfde boekje uit 1943, waarin de gasten van destijds hun naam aan het papier toevertrouwden... Kinder- en jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar Je kunt bellen over: verslaving seksualiteit geslagen worden Van tijd tot tijd bereiken ons via de e-mail persberichten en aan kondigingen waarvan de tekst ook foto's of andere plaatjes bevat. In het algemeen is het lastig, soms zelfs onmogelijk om die te lezen. Ons dringend verzoek aan de 'leveranciers' is dan ook om foto's/plaatjes (bij voorkeur in jpg-formaat) voor taan apart te houden van de tekst (liefst in Word) en ze als losse bijlage mee te sturen. Wij rekenen graag op ieders mede werking. Redactie als wij er zouden gaan verbouwen, moeten we sowieso aan alle eisen en voorwaarden voldoen.' Ideale locatie Bos en Duin staat sinds november 2001 leeg, nadat de familie Kroon het partycentrum na achttien jaar had verkocht. Volgens Van den Hengel dacht toen iedereen dat er woningbouw zou worden ge pleegd, maar dat werd door de gemeente afgewimpeld, omdat het groene karakter van de Bosstraat niet mocht worden aangetast en ze de horecabestemming wilde con solideren. Toen dat bekend werd, verdiepten Van den Hengel en Van der Wardt zich in het pand en zijn sindsdien serieuze belangstellen den. Dat is iets wat de gemeente zich goed moet beseffen, aldus het tweetal. 'Anders verdwijnt er naar Darthuizen andermaal een party centrum, op een ideale locatie en met een grote historie.' Een bekeuring voor het verstoren van de nachtrust, eentje voor het drinken van alcohol op straat en nog een voor verkeerd parkeren. Een twintigjarige Soester kan zijn portemonnee trekken, want hij zal moeten dokken. Hij werd in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden op de Dorpsstreek. De politie was daar heen gereden na klachten over (enorme) geluidsoverlast. Ter plekke werd de jongeman aange troffen, terwijl er hard geluid kwam uit de boxen in zijn auto. De politie sprak hem aan en ver telde hem dat hij drie bekeuringen zou krijgen. Omdat hij medewer king weigerde, werd hij aangehou den en meegenomen naar het po litiebureau, waar hij alsnog de bon nen in ontvangst moest nemen. Bij verkeerscontroles op de Van Weerden Poelmanweg, de Middel wijkstraat en de Generaal Van Heutzlaan heeft de politie 21 be keuringen uitgeschreven. Deze werden opgemaakt naar aanleiding van te hard rijden, het rijden zon der veiligheidsgordel, het niet handsfree bellen en het ontbreken van een bromfietscertificaat. in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 Vervolg van pagina 1 Onverwacht Hij verwacht met een paar weken in elk geval meer duidelijkheid. Eerste opvolger (de nr. 3 van de PvdA-kandidatenlijst) is Jan de Gruijl, die tot voor kort fractieas sistent was. Ten tijde van de kan didaatstelling zag het ernaar uit dat hij - als directeur van Mavo Soest - algauw zonder werk zou zitten en dus tijd genoeg had voor de raad. 'Maar inmiddels is hij weer fulltime bezig in liet onderwijs,' aldus Koppenaal. 'Zo zie je maar hoe de omstandigheden kunnen veranderen.' Hij zegt dat het ver trek van Bervoets voor hem onver wacht kwam, hoewel Bervoets stelt dat het intern al een paar maanden duidelijk was. 'Zorgvuldigheid' is volgens Kop penaal het parool bij het zoeken naar de opvolger van Bervoets. 'We hebben topkandidaten, zowel boven als onderaan de lijst.' Met dat laatste doelt hij op Cees Ver kerk (nr. 11 - de laatste - op de kandidatenlijst), die volgens de eerder genoemde boze tongen door de fractie al als zodanig was aangewezen, echter zónder het af delingsbestuur daarin te kennen. Vandaar dat het bestuur de fractie op de vingers zou hebben getikt en haar nog maar eens nadrukkelijk gewezen zou hebben op de wette lijke regels die in dergelijke geval len van toepassing zijn en dus on verkort in acht genomen dienen te worden. Mindere goden Dat betekent dat eerst Jan de Gruijl gevraagd moet worden. Die wil echter beslist niet, liet hij maandag jl. weten. 'Ik ben niet beschikbaar, tenzij ze verder op de lijst echt helemaal niemand meer bereid kunnen vinden en weer bij mij uitkomen.' Dus komt nu nr. 4, ffactieassistent Els Brienesse, in aanmerking en vervolgens prijken op de lijst ook nog eens de namen van een aantal 'mindere goden' als Marijke Kingma, Fred de Leede, Caroline Bonekamp, Arie Olthof, Saskia ten Hove en Han van Mar wijk, voordat Cees Verkerk aan de beurt is. Die had destijds nog een drukke baan en wilde ook alleen maar als hekkensluiter op de lijst staan. Koppenaal: 'De voorkeuren van bestuur en fractie lopen niet uit een, maar we moeten wél de juis te procedure volgen.' Het gerucht wil dat sommige kandidaten, zo lang de veronderstelde problemen de wereld niet uit zijn, geweigerd hebben de verklaring te tekenen dat zij van de opengevallen raads- zetel zullen afzien. Daardoor is de weg naar het raadslidmaatschap voor Verkerk in elk geval nog niet zomaar vrij, hoewel hij voor het raadswerk inmiddels alle tijd van de wereld heeft en ook wel wil, zoals hij heeft laten weten. 'Maar pas als iedereen boven mij niet beschikbaar is.' Van enig conflict of meningsverschil is Verkerk vol gens eigen zeggen niet op de hoog te. 'Ik ben vier weken op vakantie geweest; ik weet van niks...' De Stichting Markt Oude Am bachten dient zelf op te draaien voor verliezen. Het college is in elk geval niet van plan geld bij te passen. Dat stelt het naar aanleiding van een verzoek van de stichting om een financiële ondersteuning. In 2001 kwam de stichting 549 euro te kort. Het negatief resultaat was met name het gevolg van de MKZ-ciisis, waardoor de markt geen doorgang kon vinden. De or ganisatoren moesten toen veel contracten ontbinden. Vorig jaar hield de stichting 491 euro over, maar voor de afgelopen markt wordt rekening gehouden met een verlies van 895 euro. Soest wil niet bijspringen. Dat is niet nodig, volgens burgemeester en wethouders, omdat de stichting op de bank een reserve van ruim drieduizend euro heeft staan. Bo vendien wijzen ze erop dat de stichting de dranghekken reeds voor een relatief laag bedrag (814 euro) kon huren. Om eventuele tekorten te dekken, zou de stich ting de standhouders een hoger tarief in rekening kunnen brengen, aldus het college. Y* Bolchrysant Diverse kleuren, potmaat 19 cm. Van 5,99 AMERSFOORT, Amsterdamseweg 139, 033-4611203, donderdag/vrijdag koopavond. De Verlengde Talmalaan en de Waldeck Pyrmontlaan zijn sinds maandag wederom open gesteld voor alle verkeer, zij het voor een periode van ongeveer vijf weken. Zo lang hebben wegwerkers nodig voor de re constructie van de Beukenlaan en de Laanstraat. Op de Beukenlaan gaat het om het gedeelte tussen de nieuwe rotonde en de Beetzlaan. De Laanstraat wordt van de Beetzlaan tot de Vrijheidsweg opgeknapt. Om te voorkomen dat hulpverle ningsdiensten de weg wordt ver sperd, geldt zowel op de Verleng de Talmalaan als de Waldeck Pyr montlaan aan één zijde een par keerverbod. De omleidingroutes voor het verkeer worden met bor den aangegeven. De verbinding van de Wijnand Toplaan met de Verlengde Talmal aan zal zoveel mogelijk in stand worden gehouden, zodat ook het pompstation van de ESSO bereik baar blijft. Bezoekers van Beuken dal kunnen de sporthal bereiken via de rotonde op de Dalweg. Ook voor de bewoners van de Beukenlaan en de Laanstraat zal gepoogd worden de bereikbaar heid van hun woningen zoveel mogelijk te waarborgen. De werkzaamheden bestaan voor namelijk uit het verwijderen van het asfalt op de rijbaan en de on derliggende betonverharding. Deze worden vervangen door een nieuwe asfaltconstructie. Tevens worden enkele asfaltplateaus aan gelegd. De maatregelen zijn het gevolg van overleg met een klank bordgroep, bestaande uit onder anderen enkele bewoners. Die kwamen vorig jaar het plan over een, dat nu wordt gerealiseerd. Maandag is een begin gemaakt met de (eerste fase van) de recon structie van de Beukenlaan en de Laanstraat Foto: Soester Courant Tevens hoogpolig, zuiver scheerwol «U,. en Project- Wtk£l tapijttegels Kom naar onze toonzalen bi] de tapi|tfabriek van Df ZOON VAN DE UITVINDER VAN HEUGA TEGELTAPIJT Bezoek ook onze afdeling speciale aanbiedingen tapijttegels. Altijd 200.000 tapijttegels in voorraadI ckkwww.vanheugten.nl of bel 0318-571225 Aqïzachfe tapijttegels Utrechtseweg 4, RENSWOUDE 'Oma' woonl in een van de piep kleine houten huisjes langs de honderden kilometers lange weg tussen Moskou (11 miljoen inwo ners) en St. Petersburg (6 miljoen inwoners). Deze boerenwoninkjes variëren van sierlijk beschilderde bedoeninkjes, versierd met kun stig houtsnijwerk, tot aan bouw vallige, verwaarloosde krotjes die de Russische winters en zomers nauwelijks kunnen trotseren. Ze rijgen zich aaneen vanaf de hoofd stad tot aan de precies 300jaar ge leden door tsaar Peter de Grote gestichte havenplaats aan de Finse Golf. Een prachtige stad, die in de volksmond 'Pieter' wordt ge noemd en waar (de dansende) Lenin nog steeds stevig op zijn sokkel staat. Eén ding hebben de duizenden op elkaar lijkende ar beidershuisjes langs de drukke autoweg gemeen: de voorgevels bezitten allemaal drie even grote vensters naast elkaar, die de drie- eenheid verbeelden. De religie is ondanks 70 jaar communistisch regime diep geworteld in de volks aard. Onze boeiende route wordt aan beide zijden begeleid door dichte bossen, open landerijen, indruk wekkende meren en rivieren, dor pen, gehuchten en miljoenen ber ken. De berk en de beer symboli seren Rusland. Vroeger was elke Rus herkenbaar aan zijn bont muts, maar die is al jarenlang in de steden uit de mode en wordt alleen gesleten aan toeristen. De reisleider noemt haar 'oma' en zij begroet hem altijd met 'mijn zoon'. Altijd stopt hij onderweg bij haar om zijn reisgezelschap kennis te laten maken met een van de huisjes en niet het boerenleven op het platteland. We houden pauze onderweg in Klim, waar Tsjaikowski woonde, lunchen in Motel Tver, een troos teloos oud-sovjet restaurant, en rijden vervolgens een stukje langs de Wolga (4703 km!) en over de Valdai-hoogvlakte, waar de Wol- ga, de Wolgod en de Dnjepr ont springen. Langs de snelweg wordt gedroog de vis verkocht, fruit,' paddestoe len en groente. Verderop staan gammele kraampjes met kristal en met huishoudelijke artikelen of staan vrouwen (altijd vrouwen!) achter hun voorwereldlijke koffiezet(stoom)apparaten, z.g. samowars, bekertjes koffie aan te bieden. In Siterka stappen we uit om de banja's (sauna's) te bewonderen in een landschap uit de romantiek. We overnachten in het oudste stad je uit 859 Novgorod (200.000 in woners) met het kolossale monu ment '1000 jaar Rusland' en een fraai kremlin. Eindelijk arriveren we de volgen de dag in Ljoeban, bij het huisje van 'oma' met de drie-eenheidven sters. We worden onthaald op zelf- gestookte veenbessenjenever. De wanden van de kamertjes zijn be hangen met warme kleden. Het interieur is zeer eenvoudig en kneuterig. Er staan twee televisies aan, er is een geluidsinstallatie en er staat een computer onder een zeiltje. Maar de beide klokken aan de muur doen het niet, alsof de tijd toch een beetje stilstaat. Haar zoons en schoonzoons wei geren deze zomer het land te ploe gen, vertelt ze. Ze lijden aan de wodka en hebben een hekel aan werken. De gemiddelde levens- duurverwachtingvan de Russische man was 72 jaar en wordt 48 in de naaste toekomst. We bereiken in de avond het schit terende St. Petersburg. Ga er heen! Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 2003 | | pagina 3