Voortaan gelijke kansen op woonruimte Informatiemarkt Grote respons onderzoek afvalstoffen PAGINA 1; t<m Dne er woensdag 3 september 2003 Rotonde Dalweg-Beukenlaan groot deel jaar in bloei i ,gt|. - - f: st-i spreekuur B&W MEER INFORMATIE MELDPUNT WOONOMGEVING Zaterdag 20 september van 11.00 uur tot 15.00 uur Officierscasino, Kampweg. 'F ,iS& Uitgave gemeente Soest Afdeling Communicatie Raadhuisplein I 3762 AV Soest Telefoon: (035) 609 34 60 E-mail: postbus2000@soest.nl Zie ook: www.soest.nl IN JANUARI NIEUW SYSTEEM WOONRUIMTEVERDELING Vanaf I januari 2004 geldt in de gemeente Soest een nieuw systeem voor de verdeling van woonruimte. De huidige manier van toewijzen levert bij groepen woningzoekenden het gevoel van onrechtvaardigheid op, aangezien hun slagingskans in het verkrijgen van woonruimte uiterst gering is. Vanaf I januari telt iedereen die ingeschreven staat voor een woning, even zwaar mee. Naar leeftijd, inkomen, gezinsgrootte wordt niet meer gekeken. Dat betekent dat de mogelijkheden, vooral voor jongeren, aanzienlijk toenemen. Vooropgesteld blijft dat een andere wijze van woonruimteverdeling geen oplossing kan bieden aan de schaarste aan goedkope woon- -ruimte. De uitgangspunten van het nieuwe, in juli vast gestelde, woonbeleid van de gemeente Soest zijn: Gelijke kansen, geen discriminatie, evenredig verdelen van de schaarste; Efficiënt en effectief kunnen sturen; Transparant en duidelijk: de selectie van kan didaten geschiedt door een geautomatiseerd systeem van loting, waarbij alle kandidaten die op een woning gereageerd hebben, gelijke kansen hebben. EÉN LOKET Voor de uitvoering van het nieuwe systeem wordt een fysiek loket ingericht in het kantoor van Portaal, waar alle informatieverstrekking en inschrijvingen plaatsvinden. De onduidelijkheid B waar men moet zijn om de vereiste informatie te verkrijgen, wordt door de vestiging van één centraal loket opgeheven. Tot nu toe kon men zich bij de gemeente, Portaal of SCW inschrijven. De gemeente-blijft beslissen over urgentieaan- vragen na advies van de urgentiecommissie en doet voorstellen voor huisvesting van bijzondere doelgroepen. Ook neemt de gemeente beslissingen op bezwaarschriften voor haar rekening en wordt deelname aan het Platform Woonruimteverdeling voortgezet. In dat platform worden voorstellen ontwikkeld voor bijstelling van beleid binnen de kaders van de huisvestings verordening. INSCHRIJVEN De verordening treedt 1 januari 2004 in werking. In de laatste maanden van dit jaar kunnen woningzoekenden zich laten inschrijven. Dit om hen de mogelijkheid te bieden in januari 2004 adequaat te kunnen reageren op het woningaanbod. MOTIEVEN AFVALSCHEIDING IN KAART GEBRACHT De grote bereidwilligheid van de bewoners van Soest om mee te werken aan het afvalstoffenonderzoek is voor Henk Dillingh, beleidsmedewerker afvalstoffen van de gemeente Soest, hét teken dat bewoners zich betrokken voelen bij de afvalproblematiek. "Door deze betrokkenheid en de reacties in het onderzoek kunnen we straks een afvalbeleid presenteren dat hopelijk op een groot draagvlak bij de bevolking heeft." Het onderzoek vond half mei plaats. De resultaten zijn nu bekend. 80 procent van inwoners wil strengere handhaving afvalregels. Een belangrijk resultaat is dat 91 procent van de ondervraagden tevreden is met de huidige afvalinzame- ling, zegt Henk B Dillingh. 'Al is uit de B telefonische enquête IB ook gebleken dat we B op een aantal punten B nog verbeteringen B kunnen doorvoeren. B Je kunt dan denken B aan strengere hand- B having en ruimere openingstijden van H De Schans." Het onderzoek was er onder andere op gericht om de motieven van mensen om hun afval wel of niet j te scjieiden in kaart te brengen. Voorafgaand aan het onderzoek zijn sorteeranalyses uitgevoerd. Deze analyses, die onder meer lieten zien dat nog veel mensen Klein Chemisch Afval (KCA) en papier in de vuilnisbak gooien. Het onderzoek leidde daardoor soms tot opmer kelijke tegenstellingen in theorie en praktijk. Zo gaf maar liefst 95 procent van de ondervraagden aan papier altijd te scheiden van de rest van het afval. 'Als dat zo is", reageert Henk Dillingh, "dan zouden we op jaarbasis negentig kilo papier per inwoner moeten ophalen. Terwijl we nu op zestig kilo per persoon zitten." Hij verklaart deze tegen stelling uit het feit dat sommige mensen het lege hagelslagpak of een envelop niet zo snel zien als oud papier, in tegenstelling tot bijvoorbeeld een krant of een tijdschrift. "Daarnaast speelt het psychologisch effect van het onderzoek een rol. Mensen geven een antwoord waarvan ze ver wachten dat de onderzoeker dit wil horen." Overigens geeft slechts 9 procent er de voorkeur aan het papier en karton via een eigen mini- Met de groeninrichting van de rotonde Dalweg-Beukenlaan zal dit najaar de reconstructie van wegen in de omgeving worden afgesloten. In verband met de centrale ligging van de rotonde, is besloten een hoogwaardige invulling aan het groen te geven. Het ontwerp is door de gemeente Soest in eigen huis gemaakt. Debby van den Herik v van de afdeling Groen en Milieu van de gemeente Soest vertelt dat de beplanting met name uit vaste planten met een verschillende bloeiperiode bestaat. "Hierdoor staat de rotonde vrijwel het hele jaar voor een deel in bloei. We hebben gekozen voor een rustig beeld door het gebruik van de kleuren blauw, paars en wit." In het midden van de rotonde Dalweg- Beukenlaan komt een rode paardekastanje te staan. Hierin komt de combinatie van de rode beuken aan de Beukenlaan en de gewone paarde- kastanje aan de Dalweg naar voren. Onder de boom wordt een heesterroos geplant. Om de ronde vorm te accentueren wordt op de rotonde een ring van grote veldbies afgewisseld met plui- mengras. In de tweedeling die daardoor ontstaat, wordt in het buitenste gedeelte de pronkerwt gecombineerd met het blauwe druifje en de wintergroene Pachysandra en in het binnenste gedeelte worden lavendel en rode schildpad- bloem geplant. Volgens Debby van den Herik wordt het "een representatieve rotonde, die prima past bij deze locatie". MAATREGELEN De reconstructiewerkzaamheden van de wegen in de omgeving Beukenlaan en Laanstraat bestaan in hoofdzaak uit het opbreken van de asfaltver- harding met de daar onder liggende betonver- harding en het aanbrengen van een nieuwe asfalt- constructie inclusief enkele asfaltplateaus. Deze maat regelen zijn in 2002 in over leg met een klankbord groep, waarin bewoners zaten, tot stand gekomen. De nieuwe rotonde is inmiddels een feit. MAANDAG 8 SEPTEMBER: SOEST-ZUID, SOESTDUINEN, SOEST-MIDDEN BBHBB i| f||jaa Bezoek www.soest.nl Luister naar Van het Raadhuisplein, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur, herhaling elke zondag van 11.00 tot 12.00 uur. Radio Soest, kabel FM 107.9, via de ether FM 105.9 Kijk op teletekst, Omroep Amersfoort, pagina's 151 tot en met I 73 Kijk naar Tekst-TV op Omroep Amersfoort Bel de Informatietelefoon, telefoon (035) 609 36 65 Lees Op 't Hoogt, wekelijks met bekendmakingen elke woensdag in de Soester Courant (abonne menten), maandelijks de voorlichtingskrant, eveneens in de Soestèr Courant (huis-aan-huis verspreiding). De volgende voorlichtingskranten verschijnen op I oktober, 12 november en 10 december. Bij het Meldpunt Woonomgeving kunt u vragen en opmerkingen kwijt over het onderhoud van de woonomgeving (bijvoorbeeld groen, wegen, vijvers, verkeersborden, hondenpoep en zwerfvuil). Het telefoonnummer is (035) 609 36 66. E-mail: meldpunt@soest.nl In de gemeentelijke voorlichtingskrant Op 't Hoogt besteden we aandacht aan een onderwerp dat speelt in uw woonomgeving. Deze maand: CARAVANS. AANHANGWAGENS EN WRAKKEN De grote vakantie zit erop. De aanhangwagen, a vouwwagen en de caravan kunnen worden uitgeruimd en tot een volgende gelegenheid worden opgeborgen. Hoewel, dit laatste gebeurt soms pas na lange tijd, in een enkel geval helemaal niet. De eigenaren laten ze dan simpelweg op de parkeerplaats of langs de straat staan. Als buurtbewoners zich daar om welke réden ook aan storen, nemen ze contact op met het Meldpunt Woonomgeving. Dit geldt ook voor onbeheerd achtergelaten auto's, door de melders vaak aangeduid als wrak. container op te laten halen door de Reinigingsdienst Midden Nederland (RMN). Liever brengen ze het naar een papier- container of laten ze het ophalen door een vereniging of een school. LAGE KOSTEN Op de vraag wat de bewoners het aller belangrijkste vonden bij de afvalinzameling, antwoordde 40 procent een goede service en 33 procent een hoog milieu rendement. Slechts 17 procent gaf aan dat lage kosten een belangrijke factor zijn. Toen de onder zoekers echter wilden weten hoeveel mensen bereid waren meer te betalen voor service en rendement, gaf 69 procent aan niets meer te willen betalen. "Heel opmerkelijk", vindt Henk Dillingh. "Zeker wanneer je bedenkt dat 90 procent van de inwoners niet weet wat ze jaarlijks betalen aan afvalstoffenheffing. Bij de suggesties die de ondervraagden konden doen lag de nadruk op handhaving van de afval- stoffenregels. "We nemen die suggesties allemaal mee in het uiteindelijke plan. Dit zou bijvoor beeld kunnen leiden tot een speciale gemeente- functionaris die als voornaamste taak heeft het afvalstoffenbeleid te handhaven", aldus Henk Dillingh. De resultaten worden, samen met de uitkomsten van de overige onderzoeken, gebruikt om tot een plan van aanpak te komen. Daarbij worden de gevolgen van eventuele maatregelen onderzocht. Pas als dat allemaal duidelijk is, wordt in november een nieuw afvalstoffenplan aan de gemeenteraad voorgelegd. Maandag 8 september van 20.00 tot 22.00 uur zijn inwoners van de wijken Soest-Zuid, Soestduinen en Soest-Midden van harte welkom in De Rank, Soesterbergsestraat 18 te Soest. Ze kunnen dan in een persoonlijk gesprek met wethouder Harry Witte (rechtsboven op foto), wethouder Bart Krol (rechts in het midden) of gemeen tesecretaris Loes Bakker (rechtsonder) hun zegje doen of vragen stellen over hun wijk. Indien een vraag niet meteen kan worden beantwoord, dan wordt een afspraak voor een vervolggesprek of een schriftelijk antwoord toegezegd. Ook belangstellenden, die niet in de wijken Soest-Zuid, Soestduinen en Soest-Midden wonen zijn welkom tij dens het spreekuur. BH L*. bepaald Lees verder op pagina 3. Aanhangers, vouwwagens en caravans mogen volgens de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) niet langer dan drie dagen aan de open bare weg staan. Daartoe worden ook openbare parkeerplaatsen gerekend. Volgens Ed Glas, medewerker van het Meldpunt Woonomgeving, wordt de snelheid waarmee actie wordt onder nomen als er een klacht binnenkomt, mede door de plaats waar het voertuig staat: hinderlijk, op een gevaarlijke plaats of promi- nent in het zicht. Dit geldt trouwens ook voor voertuigen op particulier terrein. De gemeente heeft volgens de APV de mogelijkheid om eige naren te verplichten elders stallingruimte te zoeken. Er is een enkele uitzondering mogelijk indien het college van Burgemeester en Wethouders besluit iemand in een zeer speci fieke situatie ontheffing te verlenen. Als de melder over een voertuig klaagt (dit kan overigens niet anoniem) - een voertuig staat ergens lang staat of is gedeeltelijk of helemaal op de stoep is neergezet - neemt het Meldpunt Woonomgeving hierover contact op met de politie. Deze stelt een onderzoek in laat de eigenaar bij constatering van een overtreding weten dat hij het voertuig weg moet halen. Een hoofdstuk apart vormen de fiets- en auto wrakken. Ook hier wordt altijd eerst de politie ingeschakeld, omdat duidelijk moet zijn dat er geen eigenaar is te achterhalen.Van een fiets kan vrij snel worden vastgesteld of deze in de categorie wrakken valt. Is dit het geval, dan kan de fiets snel worden weggehaald. Bij langdurig niet gebruikte auto's blijkt het niet zelden te gaan om voertuigen waarvoor wegenbelasting is betaald. Dit is sterk bepalend voor de verdere actie. AI wordt er jarenlang niet met de auto gereden, dan kan deze niet als wrak worden aangemerkt wanneer er wegenbelasting en ver zekering voor betaald zijn. Alleen als de politie vaststelt dat er sprake is van een gevaarlijke situatie, kan de gemeente actie ondernemen. Dat is echter niet nodig als iedereen zich houdt aan de termijn die staat voor het uitruimen en schoonmaken van het vakantievoertuig: drie dagen.

Soester Courant | 2003 | | pagina 13