Parkontwerp resultaat van meedenken bewoners FEEST IN DE BOERENSTREEK op 't Hoogt De Grachten vraagt aandacht voor knelpunten Raadsleden en gemeentemedewerkers RAADSLEDEN NEMEN DEEL AAN SCHOUW f.|tsen door Soesterberg Een kloppend hart van het dorp woensdag 3 september 2003 Pagina 2 TENTOONSTELLING IN HET GEMEENTEHUIS Tot 10 september heeft iedereen uit Soest en Soesterberg de kans een naam voor het nieuwe park in de Boerenstreek te ver zinnen. Voor meer informatie en veel inspi ratie is een tentoonstelling ingericht in de hal van het gemeentehuis. De tentoonstelling kunt u elke werkdag van 10.00 tot 16.00 uur gratis bezoeken. Er staan maquettes en informatiepanelen over hoe het park er uit komt te zien. Bovendien hangen er foto's die op het feest geschoten zijn... misschien wel van u'. Weet u een goede naam voor het park, dan kunt u die in de ideeënbus op de tentoonstelling doen. Uit alle bijdragen kiest het college van burge meester en wethouders de beste. De bedenker van de uiteindelijke naam mag het nieuwe park mede-openen. rt s-. DOORKIJK NAAR DE TOEKOMST Aan het terreinbeheer van het bedrijventerrein De Grachten valt het nodige te verbeteren, vond Petra Thomas van het bestuur van de Stichting Bedrijvenkring De Grachten. Vooral de verkeerssituatie en de veiligheid (aten op verschillende punten te wensen over. Om de gemeente en andere betrokkenen 27 oktober: 28 oktober: 29 oktober: 30 oktober: 20 november: Tenzij anders aangegeven beginnen de commissie- en raadsvergaderingen om 19.30 uur en vinden plaats in de raadzaal van het gemeentehuis. Alle vergaderingen zijn openbaar. De agenda en vergaderstukken liggen ter inzage in de hal van het gemeentehuis. waterschap. "Die worden niet goed onderhouden. Ze hadden ze beter gelijk aan de bedrijven kunnen verkopen, met de eis dat ze toegankelijk moeten blijven voor het waterschap." Ook andere zaken omtrent de inrichting van het terrein werden bekeken: de scheef geplaatste lantarenpalen, het zwerfvuil en de groenstrook tussen de Koningsweg en de Nieuwegracht, waar vaak mensen rondhangen die er niet horen. ONVEILIGE GASLEIDING In totaal kwamen er 26 knelpunten aan de orde, die soms gemakkelijk kunnen worden opgelost. Joke Mulder (WD): "Ik vond het opvallend hoe snel er vanuit de gemeente actie werd onder nomen, bijvoorbeeld de borden om ouders en kinderen erop te attenderen dat een industrie terrein geen speelplaats is. En die onveilige gas leiding achter een bedrijf, daar is. de brandweer gelijk gaan kijken. Ook is de dissussie over het afsluiten van de ingang hij de Boerenstreek op gang gekomen. Veel dingen'kunnen niet binnen 24 uur veranderd worden, maar wij raadsleden houden het in de gaten; als het te lang duurt, trekken we aan de bel." Er staan de komende jaren nogal wat ontwikkelingen op stapel in Soesterberg. Om eens in de praktijk te zien waar die ontwikkelingen gaan plaatsvinden, stapten medewerkers en raadsleden van de gemeente Soest op de fiets. Soesterbergers Co Haring en Ben Niehoff Werning lieten hen hun dorp zien. Een terugkerend onderwerp tijdens de fietstocht is wel of geen woningbouw. Op de Spoorstraat wordt nu al gebouwd, 82 nieuwe woningen gaan er de oude vervangen. Het fietsend gezelschap ziet hoe de bewoners er tijdelijk in porta cabins zijn gehuisvest. De bouw van woningen op andere locaties, zoals Apollo- Noord, is nog erg onzeker vanwege de geluids contouren die gelden rond de vliegbasis en de A28. Teveel geluid betekent dat de provincie geen woningbouw toestaat. Dat woningbouw noodzakelijk is voor de toekomst van Soesterberg, daarover zijn de meefietsende raadsleden het eens. "De Soesterbergers willen dat ook hun kinderen in het dorp kunnen blijven wonen", aldus WDer Karei van Geet. "Extra woningen zijn nodig, ook om het voorzieningenniveau op peil te hóuden. De toenemende leegstand van win kels bijvoorbeeld, die moeten we stoppen." Annet Oostrom (CDA) is het daarmee eens. "Soesterbergers zijn nu vaak aangewezen op Zeist of Amersfoort. Het dorp zelf heeft te weinig winkels. Er is nog maar één supermarkt, voor ouderen is dat echt een probleem." "Maar ook andere voorzieningen moeten behouden blijven. Zoals bet sportpark, dat is erg belangrijk voor de Soesterbergse gemeenschap, vooral voor de kinderen", vervolgt zij. Tijdens de fietstocht wordt ook stilgestaan bij dit park. Deze voorzie ning -op Zeister grondgebied, maar eigendom van Soest- dreigt plaats te moeten maken voor nieuwbouw van zorgcentrum Abrona. "Als die nieuwbouw er komt, mag dat niet het einde van het sportpark betekenen", aldus Annet Oostrom. Een andere belangrijke ontwikkeling voor de toekoróst van Soesterberg is de nieuwe school. Dat die er komt, is zo goed als zeker. Waar, dat is nog de vraag. Diverse locaties komen mogelijk in aanmerking, zo blijkt tijdens de fietstocht. "Daarop moeten we ons goed oriënteren", zegt raadslid Wim Roest. "D66 ziet de school als kloppend hart van een wijk, de plek is dus heel belangrijk". Minder onzekerheid is er over de vitalisering van bedrijventerrein Soesterberg-Noord, waar het Laatste deel van de fietstocht doorheen voert. Gert Nijhoff (Soest 2002) heeft aan de wieg gestaan van onder meer dit project. "Voordat ik raadslid was, zat ik in de werkgroep die ten grondslag ligt aan de Toekomstvisie Soesterberg. De vita lisering van het bedrijventerrein is daar een uitvloeisel van. Er is inmiddels geld voor beschikbaar gesteld, dus het gaat de goede kant op." VERTROUWEN IN DE TOEKOMST "Er moet nog veel gebeuren, maar ik heb vertrouwen in de toe komst van Soesterberg", zegt Karei van Geet na afloop van de fietstocht. De andere meefietsende raadsleden kunnen dat beamen. Meer informatie over de toekomstige ontwikkelingen van hun dorp krijgen de Soesterbergers op 20 september. Dan is er voor hen een informatiemarkt in het Officierscasino. PAUL LEMMEN (PVDA) SEPTEMBER EN OKTOBER 2003 1 september: commissie Algemene Bestuurszaken 2 september: (19.00 uur)commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu (in dorpshuis Soesterberg) 4 september: commissie Sport, Sociale Zaken, Onderwijs en Welzijnszaken 4 september: commissie Financiën en Openbare Werken (gemeentehuis kamer 2.04) 11 september: gemeenteraadsvergadering 15 september: (15.00 uur)commissievergaderingen begroting 2004-2007 22 september: commissie Algemene Bestuurszaken 23 september: commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu 24 september: commissie Sport, Sociale Zaken, Onderwijs en Welzijnszaken 25 september: commissie Financiën en Openbare Werken 6 oktober: gemeenteraadsvergadering begroting 2004-2007 8 oktober: (14.00 uur) gemeenteraadsvergadering begroting 2004-2007 (vervolg) en reguliere gemeenteraadsvergadering 9 oktober: gemeenteraadsvergadering (reservedatum) Zaterdag 16 augustus is het ontwerp van het toekomstige buurtpark in de Boerenstreek gepresenteerd. Bewoners, toekomstige bewoners, medewerkers van de gemeente en raadsleden vierden bij deze gelegenheid samen feest. Het'ontwerp vkn het park is in nauwe samenspraak met de bewoners gemaakt en dat was wel een feestje waard. commissie Algemene Bestuurszaken commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu commissie Sport, Sociale Zaken, Onderwijs en Welzijnszaken commissie Financiën en Openbare Werken gemeenteraadsvergadering daarvan te overtuigen, organiseerde Thomas op schouw. Naast afgevaardigden van de politie, de Soester Zakenkring, het Reinigingsbedrijf Midden-Nederland en de gemeente, waren er ook diverse raadsleden aanwezig om zich te laten informeren over de knelpunten op het bedrijventerrein. Na de ontvangst in het gebouw van Eurotape aan de Nieuwegracht maakte de groep onder leiding van Petra Thomas een wandeling over het terrein, zodat iedereen met eigen ogen kon zien wat er aan schortte. "Ik vind het een goede zaak dat ze de gemeente attent maakt op problemen in een gebied waar de regels nog niet altijd even duidelijk toepas baar zijn. Het bouwterrein is toch een soort niemandsland", aldus Ans Mann, aanwezig namens GroenLinks. Eén van die problemen betreft de beklinkerde strook langs de kant van de weg, die eruitziet als een parkeerstrook en ook als zodanig wordt gebruikt, hoewel er op 14 juli een het hele openbare gedeelte van het terrein een parkeerverbod geldt. Er werden twee oplossingen aangedragen: meer verbods borden plaatsen of van de strook een fiets pad maken. Mann: 'Wij van GroenLinks zijn uiteraard voorstander van het fiets pad. Als je als gemeente zo min mogelijk autoverkeer wilt, dan moet je het fietsen natuurlijk bevorderen". Andere verkeers problemen zijn: de verkeersopstoppingen die ontstaan doordat het verkeer op de Koningsweg voorrang heeft op dat van de Nieuwegracht, de onzichtbaarheid van parkeerverbodsborden omdat deze tussen de bomen staan en het parkeerverbod van zes tot zes uur. KINDEREN EN VRACHTWAGENS Ook de verbinding van het terrein met de Boerenstreek levert problemen op, zowel qua verkeersoverlast als qua veiligheid. "Het is gemakkelijk voor kinderen om op de braakliggende terreinen te komen, en dat doen ze dus ook, maar het is gevaarlijk, want er rijden ook veel grote vrachtwagens", vertelt Gerard van den Deijssel van Gemeentebelangen/Groen Soest. "Een voorstel is om de ingang bij de Boerenstreek helemaal af te sluiten. Dat is wel een oplossing denk ik, al komen kinderen natuurlijk overal. Je moet dan ook de verkeerscirculatie op het hele terrein herzien." Van den Deijssel vond de bijeenkomst verhelderend. "Zo'n terrein wordt op papier in elkaar gezet; nu zie je dat er toch wel wat onvolkomenheden zijn." Hij doelt onder meer op de oevers langs de afwateringssloten, deels eigendom van het De manier waarop het ontwerp tot stand is gekomen, is een goed voorbeeld van hoe de gemeente bewoners wil betrekken bij het maken van plannen. Een werkgroep van bewo ners én toekomstige bewoners heeft in de ontwerpfase kunnen meedenken over de invulling van 'hun' park. Daardoor komt er nu een park dat zoveel mogelijk aansluit bij de wensen van de mensen uit de wijk. De gemeenteraad heeft bewonersparticipatie hoog in het vaandel staan. In de toekomst zullen daarom steeds meer plannen op deze manier tot stand komen. Tijdens het feest in de Boerenstreek waren dan ook veel raadsleden aanwezig, om met eigen ogen te kunnen zien wat bereikt kan worden als inwoners al in een vroeg stadium kunnen mee praten over ontwikkelingen in hun wijk. Om de goede samenwer king nog even voort te zetten, staken enkele raadsleden gezamenlijk met bewoners en mede werkers van de gemeen te de handen uit de mouwen om ook van de presentatie van het ont werp een succes te maken. Een geslaagde afsluiting van een geslaagd project. Deze zomer heb ik een superlange fietstocht gemaakt van Soest naar de westkust van Spanje, om precies te zijn naar Santiago de Compostella. Heerlijk om bij een lekker temperatuurtje de kilometers weg te trappen en op gezette tijden neer te strij ken op één van die gezellige terrasjes of dorpspleinen. Elk zich respecterend dorp in Frankrijk en Spanje bezit wel zo'n door bomen omzoond pleintje met een café/restau rant, terras, kerk en soms ook een theatertje of dorps huis. Heel aantrekkelijk om hier te vertoeven. Iedereen die langs komt zijgt even neer, maakt een praatje, koopt zijn boodschappen en vertrekt weer. Het dorpsplein als het centrum van het maatschappelijk leven, het kloppend hart van het dorp. Dit soort pleinen mis ik in Soest. De Van Weedestraat heeft iets wat er op lijkt, maar mist toch de noodzakelijke intimiteit. Soesterberg heeft zijn Dorpsplein, maar dat is hoognodig toe aan revitalisering. "Winkelcentrum Soest Zuid heeft enkele aanzet ten, maar vult u maar in. En in de wijken is het zeker niet beter gesteld. De Boerenstreek ontbeert zelfs helemaal een ontmoetingsplaats. Het lijkt alsof een dergelijke ontmoetingsfunctie in Soest niet waardevol wordt gevonden. Ik ben er van overtuigd dat dit wel het geval is. Je zult er wel wat voor moeten doen om dit te veran deren. En daar zijn mogelijk heden voor. In "het Smitsveen wordt nu het breed educatief centrum gebouwd; niet alleen een school, maar ook een ontmoetingsplaats voor de wijk. Zelfs met een (inter netcafé. Als er een levendige verbinding ontstaat met het winkelcentrum Smitshof, kan daar iets moois opbloeien. In Soesterberg zijn er vergevor derde plannen om het Dorpsplein te herstructure ren. Jammer genoeg heeft de gemeenteraad er niet voor gekozen dit nieuwe plein het kloppend hart van Soesterberg te maken. Het wordt nu een eentonige opeenstapeling van woningen en bet plein zelf verdwijnt nagenoeg. Eeri tweede kans biedt zich aan, mits Soesterberg in oostelijke richting mag gaan uit breiden. Op het snijpunt van de oude en de nieuwe bebouwing zou wel een gezellig plein ontwikkeld kunnen worden met winkels, nieu we dorpshuis annex brede school, een café en een terras. En voor Soest zelf heeft de gemeen te zich uitgesproken voor een beter leefklimaat op de Van Weedestraat. Het moet toch mogelijk zijn daar een gezellig pleintje met minstens een grand café te maken. Als opmaat voor het klop pend hart van Soest zelf. Karei van Geet geeft uitleg over Het ontwerp. Roder'van Arkel in gesprek met Boerenstreekbewoners.

Soester Courant | 2003 | | pagina 14