Informatiemarkt voor Soesterbergers op 'f Hoogt GEEF KINDEREN DE STRAAT TERUG! speelstr Nieuw Vreemdelingenloket in Soest Milieu Educatief Centrum de Kwekerij start nieuw seizoen met... dewerkers >esterberg ïemeente akkoord met instellen speelstraten u\A/e zijn op het idee gekomen door de site I WW www.speelstraten.nl.", aldus Eit Algra, »n van de initiatiefnemers in Soest. "Die gaat Ver Den Bosch, waar ze met de speelstraten zijn flègonnen, om kinderen weer eens de ruimte te ^feven. Het is een simpel ver maal: de gemeente geeft toe- Jtemming om een straat of een Jïeel ervan met dranghekken af te sluiten, maar verder organi- ^ren de bewoners alles. Zij Wissen dus zelf wanneer het pbeurt, meestal op een zondag, 20 SEPTEMBER VAN I 1.00 TOT B5.00 UUR Karakter Nieuwerhoek vastgelegd in nieuw bestemmingsplan Cultuurfonds Ht nber 2003 Pagina 2 woensdag 3 september 2003 Pagina 3 •ningen moeten behouden ark, dat is erg belangrijk smeenschap, vooral voor ij. Tijdens de fietstocht ij dit park. Deze voorzie- ïbied, maar eigendom te moeten maken voor ïtrum Abrona. "Als die ag dat niet het einde van i", aldus Annet Oostrom. ontwikkeling voor de rg is de nieuwe school, aed als zeker. Waar, dat locaties komen mogelijk tijdens de fietstocht. goed oriënteren", zegt 36 ziet de school als wijk, de plek is dus heel ar over de vitalisering lesterberg-Noord, waar fietstocht doorheen st 2002) heeft aan de Iwieg gestaan van onder meer dit project. "Voordat ik raadslid was, zat ik in de werkgroep die ten grondslag ligt aan de Toekomstvisie Soesterberg. De vita- lisering van het bedrijventerrein is daar een uitvloeisel - van. Er is inmiddels geld voor beschikbaar "V gesteld, dus het gaat de goede kant op." VERTROUWEN IN DE TOEKOMST "Er moet nog veel vertrouwen in de toe- zegt Karei van Geet na t. De andere meefietsende beamen. Meer informatie - itwikkelingen van hun •bergers op 20 september, informatiemarkt in het ELLING EENTEHUIS leeft iedereen uit Soest ons een naam voor het Boerenstreek te ver informatie en veel inspi- istelling ingericht in de itehuis. kunt u elke werkdag van gratis bezoeken. Er i informatiepanelen over komt te zien. Bovendien °P het feest geschoten I van b! Weet u een at park, dan kunt u die de tentoonstelling doen. :st het college van burge- ders de beste. De teindelijke naam mag ide-openen. Kinderen hebben steeds minder ruimte en mogelijkheden om vrijuit op straat te spelen. Op de meeste plaatsen is dat domweg te gevaarlijk. Natuurlijk zijn er omheinde speelplaatsen en kun je je vriendjes uitnodigen om bij jou in de achtertuin te komen spelen, maar zou het niet leuk zijn als je af en toe de hele straat tot je beschikking had om te skaten, te fietsen en te hinkelen? Dat wordt binnenkort in Soest mogelijk. De gemeente is akkoord, buurtbewoners hoeven het alleen nog maar te organiseren. 1 overleggen met de buurtbe woners dat iedereen z'n auto op die dag ergens anders parkeert." Jlgra benadrukt dat deze opzet pet te vergelijken is met wat er één keer per jaar tijdens de autovrije dag gebeurde. "Daar was altijd een uit- jebreid programma, en dat is juist niet onze Bedoeling. Het heeft meer gemeen met wat er larlijks in de Hildebrandlaan en de Echoutehkampweg gebeurt. Wij willen het graag simpel houden; geen springkussens en dergelijke, naar gewoon, dat kinderen lekker op hun auto- gjedje rond kunnen scheuren, ouders maken een jerrasje op een vrije parkeerplaats, dat soort Singen. Het sociale aspect is ook erg belangrijk, is in Den Bosch gebleken. Waar mensen elkaar pormaal als ships in the night passeren, komen ze elkaar opeens tegen, maken een praatje, drinken len kopje koffie." NIEUWE TRADITIE Als het aan Eit Algra en Joke Pluvier (die als eerste met het idee kwam) ligt, ontstaat er een nieuwe traditie. "Het zou toch erg leuk zijn als een straat zo eens per maand een dag of een middag afgesloten is, dat het voor de kinderen vaste prik wordt dat ze regelmatig de ruimte hebben. Het kan natuur lijk niet overal; de Koningsweg kun je bijvoorbeeld niet zomaar afsluiten, maar op heel veel plaatsen levert het geen probleem op voor het doorgaand verkeer. Het mooie is dat er nauwelijks voorzorgsmaatregelen nodig zijn, alle bewoners moeten alleen op de hoogte zijn. Ja, één akelige dwarspoeper kan de zaak goed verzieken, maar uit Den Bosch hebben we begrepen dat dat heel erg meevalt en dat eigenlijk iedereen wel meewerkt als je het een beetje op tijd regelt en mensen uitlegt wat de bedoe ling is." stichting Vf&t ■meitfm tg*vxxtto Geïnteresseerd? Overleg het met uw buurtgeno ten, en wanneer u denkt dat er bij u in de straat voldoende medestanders te vinden zijn, neem dan contact op met Eit Algra: (035) 601 65 97 of Joke Pluvier: (035) 601 68 67. In Soesterberg staat veel te gebeuren en veel op het spel. Er zijn allerlei ontwikkelingen gaande, ontwikkelingen die bepalend zijn voor de toekomst van Soesterberg. Soesterberg heeft een impuls nodig. Dat vin- Iden inwoners van Soesterberg en dat vindt de gemeente Soest. Doen w.e niks, dan dreigen op den duur winkels en scholen te verdwijnen. Boesterberg moet een fijn dorp blijven om in te Dm Soesterberg een impuls te geven, worden allerlei plannen ontwikkeld. Bijna alle plannen verkeren nog in een pril stadium en aan veel plannen kleven randvoorwaarden. Woningbouw ioesterberg moet een fijn dorp blijven om in te wonen. is bijvoorbeeld alleen maar mogelijk als de Provincie toestemming geeft en het Rijk de 'eluidscontour - vanwege het lawaai van de vliegbasis - aanpast. Juist omdat het om ontwik- telingen gaat, die bepalend zijn voor de toekomst van iet dorp, vindt de gemeente Soest het verstandig de inwoners van Soesterberg goed te informeren. Iedereen kan dan - als het zover is - goed voorbereid meedenken, meepraten en inspreken. MARKT Voor de informatiemarkt op 20 september in het Officierscasino aan de Kampweg te Soesterberg nodigt de gemeente Soest alle Soesterbergers persoonlijk uit. Uiteraard is iedereen welkom. Onderwerpen die aan de orde komen, zijn onder meer: w het alles overkoepelende project Hart van de Heuvelrug (Soesterberg is daarvan een belang rijk onderdeel); de plannen van Abrona om op het terrein van De Sterrenberg woningen te bouwen, ook voor (toekomstige) Soesterbergers; de ontwikkeling rondom het Dorpsplein; de vitalisering van het woon werkgebied Soesterberg-Noord; de plannen voor woningbouw achter Kontakt der Kontinenten en De Open Ankh; de visie van de Werkgroep Toekomstvisie Soesterberg; de plannen voor een ecoduct over de Amersfoortsestraat ontwikkeling van bedrijventerrein aan de Richelleweg en Amersfoortsestraat (nabij Tammer); de natuur op het terrein van de vliegbasis en de toekomst van diezelfde vliegbasis. De gemeente Soest vindt het ook van groot belang dat het een gezellige markt wordt. Dat er een sfeer is om elkaar goed te informeren en met elkaar over allerlei zaken te praten. Deze markt is voor veel plannen namelijk het begin van een traject, een traject waarin gemeente en inwoners op constructieve wijze gaan samenwerken. Soesterberg, een plek voor jong en oud. Het gebied Nieuwerhoek in Soest krijgt een nieuw bestemmingsplan. "De bestaande bebouwing wordt daarin gedetailleerd opgenomen", licht Jan Vèrkaik toe. Hij is juridisch beleidsmedewerker van de gemeente Soest. "Daardoor kan het karakter van deze percelen niet sterk worden gewijzigd door nieuwe ontwikkelingen." Het nieuwe bestemmingsplan heeft betrek king op de percelen aan het Nieuwerhoekplein 4 tot en met 9 en aan de Koninginnelaan 2, 4, 6 en 8. "Een relatief klein gebied", zegt Verkaik. "Maar juist wel een karak teristiek gebied. Een aantal losse villa's, waarin woningen, winkels en kantoren zijn gevestigd. Een mooi beeld, als je Soest komt binnenrijden. Dat willen we graag zo houden. Met het nieuwe bestemmingsplan beogen we de huidige situatie te behouden en te beschermen," Om betrokkenen te informeren, organiseert de gemeente Soest op dinsdag 7 oktober een informatiebijeenkomst in de raadzaal van het gemeentehuis. Tijdens deze avond, die om 19.30 uur begint, is er na een algemene toelichting op het plan gelegenheid tot het stellen van vragen. Ook kunnen de aanwezigen discussiëren met de opstellers van het plan. Na afloop kan een formulier worden meegenomen, waarop belang stellenden reacties kunnen aangeven. Dit for mulier moet vóór 1 november 2003 worden inge diend bij de gemeente Soest. Uiteraard staat het ook vrij een persoonlijke brief te sturen. TER INZAGE Na afloop van de inspraakperiode worden deze reacties verwerkt en met een advies voorgelegd aan het college van Burgemeester en Wethouders. Als dit besluit wordt ondersteund door de raadscommissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu, kan het plan naar verwachting in mei 2004 voor de eerste keer officieel ter inzage worden gelegd. Op dat moment kan een ieder bij de gemeenteraad zijn of haar mening geven. Dat heet schriftelijk een zienswijze kenbaar maken. Daarmee start de formele procedure rond het bestemmingsplan. Meer informatie: Jan Verkaik, afdeling Planologie en Bouwen, telefoon (035) 609 34 66. WAT IS EEN BESTEMMINGSPLAN? In een bestemmingsplan staat voor elk stuk grond precies beschreven wat er aan uitbrei ding en nieuwe bebouwing is toegestaan en op welke manier de grond mag worden gebruikt. In principe geldt zo'n bestemmingsplan voor een periode van tien jaar. Het is mede daarom belangrijk dat u de ontwikkelingen van een nieuw bestemmingsplan in uw omgeving in de gaten houdt. Reageert u namelijk niet tijdens de procedure op een onderdeel waarmee u het niet eens bent, dan kunt u daar niet meer op terugkomen. Een voorbeeld ter verduidelijking. Het nieuwe bestemmingsplan maakt voor een stuk grond, waar nu groenvoorziening aanwe zig is, de bouw van een winkelcentrum moge lijk. Als dat bestemmingsplan eenmaal in wer king is getreden en er wordt voor die plek een bouwaanvraag ingediend, dan is de winkel functie een feit. Bij de procedure voor de bouwaanvraag kan de komst van de winkel functie niet meer met een bezwaarschrift worden tegengehouden. De procedure voor een nieuw bestemmings plan is wettelijk geregeld. Belangrijk onder deel daarvan is dat de wet voorschrijft dat bewoners op vaste momenten moeten kunnen reageren op zo'n nieuw bestemmingsplan. Hoe komt u dat te weten? De gemeente is verplicht om op bepaalde momenten in de procedure te publiceren. ïn die publicatie staat precies omschreven wat een omwonende kan doen als bij of zij het niet e.ens is met een onderdeel van dat nieuwe bestemmingsplan. Het advies aan elk van u is daarom: houd altijd goed de gemeentelijke publicaties in de gaten, elke woensdag in de Soester Courant. Iet Cultuurfonds bevordert activitei ten van maatschappelijk cultureel jj belang in de meest ruime zin in de I-. gemeente Soest. Dit fonds probeert dit H doel te bereiken door het verlenen van S incidentele financiële bijdragen. Het geld komt beschikbaar door de opbrengsten van kermissen. VOORWAARDEN j^H Voor een bijdrage uit het Soester Cultuurfonds komen in aanmerking concfete projecten en activiteiten die inhoudelijk bijzonder zijn en die door het j fonds binnen haar doelstelling als kwali- tatief goed en inhoudelijk waardevol worden beoordeeld en projecten die gericht zijn op een breed (Soester) K publiek. Niet voor een bijdrage in aan- l merking komen: projecten die structureel door overheid en/of anderen worden gefinancierd; exploitatielasten; fondsvorming, vermogensopbouw; prijzengeld voor prijzenuitreiking door f'v'T; derden; projecten die tijdens het indienen van -1 de aanvraag al geheel of gedeeltebjk zijn gerealiseerd; projecten met een uitgesproken pobtiek karakter of die gericht zijn op het uit- !- dragen van een religieuze overtuiging; nieuwbouw en verbouw van gebouwen; gevraagde bijdragen die meer dan 1 50 procent van het benodigde budget bedragen. .fOm voor een bijdrage in aanmerking te j i komen, moeten verzoeken schriftelijk worden ingediend, vergezeld van even- tuele relevante gegevens. Aanvragen kunnen het hele jaar door worden inge- - diend. Vanzelfsprekend kan financiële ondersteuning alleen worden verleend als L' het activiteitenbudget van het fonds toe- reikend is. N" j Gemeente Soest Afdeling Sport, Onderwijs en Welzijn - Postbus 2000 3760 CA SOEST illlll Telefoon: (035) 609 37 02 VOORTAAN SNELLERE AFWIKKELING AANVRAGEN VERBLIJFSVERGUNNINGEN De afdeling Publiekszaken van de gemeente Soest krijgt met ingang van 13 oktober een Vreemdelingenloket. Dit loket is hoofdzakelijk bedoeld voor alle reguliere vreemdelingen. Zij kunnen zich aan het loket laten inschrijven in Nederland en de aanvraag voor een verblijfsvergunning indienen, die wordt doorgestuurd naar de Vreemdelingendienst. Daar worden de Het Vreemdelingenloket is bedoeld voor zoge heten reguliere vreemdelingen. Dat zijn mensen die voldoen aan alle verplichtingen om een verblijfsvergunning aan te vragen. In de meeste gevallen gaat het om mensen die bijvoor beeld hier komen werken voor een internationaal bedrijf of die zich willen herenigen met hun gezin. Een asielverzoek kan niet worden inge diend bij het loket. Daartoe, moeten asielzoekers zich wenden tot de aanmeldcentra van de Immigratie- en Naturalisatiedienst. Het nieuwe Vreemdelingenloket is een uitvloeisel KABOUTERNATUURPAD (HERFSTPAD) September - oktober 2003 In de herfst maakt de natuur zich weer op voor de winter. Bladeren vallen van de bomen, dieren hamsteren en zoeken een plaatsje om te overwinteren. Ook de kabouters hebben het druk en helpen de natuur een handje. Jaarlijks worden deze kabouters geholpen door de Soester kleuters. Met een tiental opdrachten over de herfst betrekken 'de kabouters' de kleuters bij de natuur. Het kabouternatuurpad is een lesproject voor basisscholen in Soest en Soesterberg in de educatieve tuin naast het milieucentrum. Daarnaast heeft het milieucentrum een leskist, waarin houten kabouters en opdrachtkaarten zitten. U kunt deze leskist van het milieucentrum lenen en de opdrachten bijvoorbeeld zelf ergens uitzetten voor een verjaardagspartijtje. HET HANGT IN DE LUCHT (TENTOONSTELLING) riovember - december 2003 - januari 2004 pucht is één van de basiselementen op aarde. Zonder lucht is er geen leven mogelijk op aarde. Het milieu- v Centrum gaat het thema lucht uitgebreid onder de aan dacht brengen tijdens de wintermaanden. Van zuurstof, het weer, energie opwekken tot en met luchtveront reiniging, alles komt aan bod in de tentoonstelling 'Het hangt in de lucht!' Een bezoek aan de tentoonstelling is een echte aanrader! aanvragen beoordeeld. van het Immigratieloket dat een paar jaar geleden werd geopend in Amsterdam. Dit werd gedaan om vreemdelingen de mogelijkheid te bieden op één locatie de eerste verplichte handelingen te verrichten. Deze formule is vervolgens landelijk ingevoerd. In Soest maakt de nieuwe dienstver lening deel uit van het gemeentelijk beleid. SNELLERE AFWIKKELING Eén van de speerpunten in het gemeentelijk beleid is het beter op elkaar afstemmen van wat de klant wenst en wat de gemeente aanbiedt. Eén van de voornaamste voordelen van het Vreemdelingenloket is dan ook een snellere afwikkeling van de aanvraag voor een verblijfs vergunning. Voorheen inde een extern bureau het bedrag dat moest worden betaald om een verblijfsvergunning aan te vragen, de zogenaamde leges, wat voor een vertraging van zes weken kon duren. Nu deze taak in handen van de gemeente komt, wordt die tijd weer teruggewonnen. Zo wordt de klant beter en sneller geholpen. De Vreemdelingendienst is overigens de enige partij die kan communiceren over de inhoudelijke afwikkeling van de aanvraag. De afdeling Publiekszaken, waaronder het Vreemdelingen loket komt te vallen, heeft verder geen bemoeienis met de aanvraag en stuurt deze slechts voorzien van de benodigde stempels door naar de Vreemdelingendienst Meer informatie over de status van een aan vraag tot verblijfsvergunning: Vreemdelingendienst in Leusden, telefoon (033) 468 94 75. Wat een droogte! De droogte van de afgelopen maanden is voor ons aanleiding geweest om wat tips op een rijtje te zetten over het gebruik van water in de tuin tijdens droge periodes. Ook willen we meteen de gemeentelijke subsidie regeling voor de aanschaf van regentonnen en compostvaten 'Geniet van nu en later, pak die ton voor groen en water!' weer onder uw aandacht brengen. TIPS OM UW TUIN TE WATEREN TIJ DENS DROGE PERIODES Geef niet iedere dag water, maar bijvoorbeeld één of twee maal per week een flinke hoeveelheid. De planten ontwikkelen zo langere wortels waardoor ze ook dieper in de bodem water kun nen vinden. 'm' Geef planten rondom de wortels water, liefst zo gericht mogelijk, met een gieter. De sproeier kan worden gebruikt voor het gazon. Geef water als de zon onder is. Als het temperatuurverschil tussen het water en de warme bodem te groot is 'schrikken' planten. Dit remt de groei en maakt de plant kwetsbaar voor ziekten en plagen. Bovendien verdampt een groot deel van het water voor het de wortels kan berei ken. Verder kunnen de waterdruppels als een vergrootglas werken waardoor de bladeren verbranden. 'if 's Ochtends vroeg sproeien heeft de voorkeur. Als 's avonds wordt gesproeid, blijven de planten de hele nacht nat en zijn daardoor gevoeliger voor schimmels. Heeft u ander water dan leidingwater (drinkwater) ter beschikking dan heeft dat de voorkeur, mits het Waterschap dat niet heeft verboden. Houdt zomogelijk de bovenlaag van de open aarde los doormiddel van oppervlakkig schoffelen of het gebruik van een cultivator. De bodem zal daardoor minder verdampen. GRATIS WATER Een regenton kan per jaar zo'n 7000 liter drinkwater besparen en u kunt het gratis regenwater ook gebruiken voor andere doeleinden zoals het wassen van de auto. Schaf nu voordelig een regenton aan, door gebruik te maken van de gemeentelijke stimuleringsregeling die tot en met 2005 geldt. De regeling houdt in dat u bij deel nemende detaillisten (zie verder) een compostvat of regenton aan kunt schaffen waarna u 19% (BTW) van het betaalde bedrag van de gemeente Soest terug kunt vragen. Bij de detaillisten liggen de folders met aanvraag formulieren voor deze subsidieaanvraag. DEELNEMENDE DETAILLISTEN Regentonnen compostvaten Weikoop, Torenstraat 16, (035) 601 29 53 Vaarderhoogt, Dorresteinweg 72b, (035)60128 83 Big Boss markt, Nijverheidsweg 8, (035) 60135 44 DAVO, Weteringpad 1-3, (035) 601 62 28 Provak Ceelen bv., Soesterbergsestraat 4, (035) 602 69 00 Regentonnen Karweihuis, Rademakerstraat 5, Soesterberg (0346) 35 19 80 Compostvaten RMN (Reinigingsbedrijf Midden Nederland), De Schans 14, (035) 603 92 29 NATUUR EN MILIEU COMMUNICATIE SOEST MEER INFORMATIE ma Um do tijdens kantooruren: Johah Simon (035) 609 32 02 of Henriëtte Steijn (035) 609 34 54 E-MAIL: milieucentrum@soest.nl

Soester Courant | 2003 | | pagina 15