Het is tijd voor een hypotheekrente van 3,1%*. Maarten Kooij: 'De mensen moeten lol in de muziek krijgen...' Inge Hogenbijl fotografeerde de Dayaks in hun eigen cultuur ciruóhcch TJogterSm CULTUUR! Wim de Kam leidt 'Groot Soester Cultuurdebat' 1ITE 5T: 'EST.NL Brede Bibliotheek Soest PROFIL, PAGINA 17 Jazzclub: Peter Beets en Joris Roelofs Duo-expositie: Robert Spijkerman en Willeke Niesing Ruimere openstelling WOENSDAG 3 SEPTEMBER'2003 SOESTER COURANT Concertreeks Nederlandse Cantorij in H. Familiekerk Cursussen Raku en speksteen Rabobank Honderd kramen op vlooienmarkt DataDidact Soesterse op reportage in de binnenlanden van Borneo cursus brons: 15 lessen voor €90.- dansen voor iedere leeftijd en ieder niveau! Kerkstraat 3-5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 Fax: 035-6029995 ;en te worden ge- ning, kunnen dit »r weken na-deze weg 97 - Soesf 035 - 58 804 72 Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag n 9.00 uur tot 19.00 uur ig van 9.00 uur tot 17.00 bel voor informatie: 035-6017954 Hypotheekrente 1 jaar vast, effectieve rente 3,2%, vraag naar de voorwaarden. Rentewijzigingen voorbehouden. Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Zaterdag 6 september Elke eerste zaterdagavond van de maand is er vanaf 21:00 uur Ar- tishocks maandelijkse Jazzclub in de soos van het verenigingsgebouw Steenhoffstraat 46a. Het optreden van het huisensemble 'Perron 5B' (in wisselende samenstelling) valt samen met de opening van de nieuwe expositie. De werkgroep Jazz heeft voor 6 september twee landelijke jazztop- pers naar Soest weten te halen. Peter Beets is een pianist van we reldklasse. Hij speelde met jazz- groten als Dee Dee Bridgewater en Toots Thielemans. In 2001 kwam zijn veelgeprezen cd 'New York Trio' uit met drummer Willie Jo- nes III. Joris Roelofs is een jon'ge, briljant getalenteerde saxofonist met een gemeen swingende, frivo le speelstijl. Op het North Sea Jazzfestival maakte hij zijn debuut met zijn eigen kwartet, dat bestaat uit pianist Karei Boehlee, drum mer Flin Hemmen en bassist Cle- mens van der Feen. Met laatstge noemde won hij vorig jaar als duo de jazzprijs op het Prinses Chris- tina Concours. Meer info: Semmy Prinsen, 88 035-601 95 77. Zaterdag 6 september Artishock-exposanten gedurende de maand september zijn Robert Spijkerman uit IJsselstein en Wil leke Niesing uit Zeist. Zij ont moetten elkaar in het atelier van de IJsselsteinse kunstenaar, bij wie beiden regelmatig schilderen. Naast het beroepsmatig bezig zijn als architect voelde Robert Spijker man (62) zich altijd al aangetrok ken tot de schilderkunst. Vijfen twintig jaar geleden begon hij er pas echt mee toen een rugblessu re hem dwong de tennissport af te zweren. Hij volgde diverse lessen in tekenen en schilderen, onder andere bij Henri Titselaar in 's Hertogenbosch. Menige vakantie bracht hij met schildervrienden in Frankrijk of Italië door met het in de buitenlucht schilderen van land schappen. Daarbij voelden ze zich zo vrij als de impressionisten uit de 19" eeuw. In 1990 verhuisde hij naar Utrecht waar hij opnieuw les sen volgde. Kleurcontrasten en rit me werden toen zijn thema's. Ver huizing enkele jaren terug naar Us- selstein bracht hem in contact met de kunstenaar Charles Lagendijk. Van hem leerde hij met name hoe door opbouw van kleuren een schilderij meer emotie en zeggings kracht te geven. Robert Spijker man exposeerde eerder enkele ke ren in Nieuwegein en Leiden. Voor Willeke Niesing (37) bete kent deze duo-expositie haar de buut. De opening van de duo-expositie is op zaterdagavond 6 september om 21:00 uur in het verenigingsge bouw aan de Steenhoffstraat 46a Zoals altijd is er die avond ook Artishocks jazzclub met een optre den van het huisensemble 'Perron 5b'. De expositie loopt t/m 22 september. De toegang is gratis. Met ingang van 6 september is de mogelijkheid om de maandelijkse expositie van Artishock te bezich tigen structureel uitgebreid. Met uitzondering van de laatste week van iedere maand is de grote expo sitiezaal voortaan op dinsdag-, woensdag- en vrijdagochtenden van 10:00 tot 12:00 uur geopend. Iedereen is welkom en de toegang is gratis. Paetna 4 het openingsconcert in de H. Fa miliekerk (volgens Maarten Kooij de mooiste kerk van Soest). De Brandenburgse Concerten 3 en 6 krijgen een bijzondere instrumen tale bezetting: violen, altviolen, celli en viola da gamba's zijn solis tisch, bezet. Hanneke Provily sol eert in de bekende suite in h moll voor fluit (traverso) en orkest van Bach, met o.a. de populaire badi- nerie. De volgende concerten De BBS biedt dit jaar een aantal nieuwe cursussen, zoals een cursus Raku en een cursus Speksteen. Beide zullen door Maija Thijssen gegeven worden. Marja is beel dend kunstenaar, woont in Mui- derberg en is een enthousiast do cente. Ze is keramiste en beeld houwer, stelt haar werk regelmatig ten toon in galeries en werkt in opdracht. Ze werkt veel met klei en beeldhouwt in steen. Haar klei- objecten stookt ze volgens een Ja panse manier van glazuurstoken. Het is een spectaculaire belevenis om dat mee te maken en zeker om het zelf eens te doen. Die moge lijkheid bestaat vanaf september in Soest.' Het keramische werk wordt in een buitenoven gestookt en plotseling afgekoeld. Daardoor ontstaat er craquelé in het glazuur. Dat geeft een geweldig effect op het werk stuk. Ook de vele mogelijkheden in kleur maken elk object uniek. Daarna zal Marja een cursus geven met verschillende soorten spek steen. Een vorm uit een brok steen halen, alles wegraspen wat er niet bij hoort - dat is een kunst en een kunde die je kunt leren. Vele beeldhouwers zijn ons voorgegaan en daar kunnen we veel van leren. De manier van het bewerken van de steen en de vormentaal komen allemaal aan bod. En de steen zelf maakt je enthousiast. Twee nieuwe cursussen in de Bre de Bibliotheek Soest, voor begin ners en gevorderden een aanrader. Aanmelden bij de receptie van de bibliotheek, §§6095829. BANKETBAKKERIJ Voor u zelf of voor een ander geef't gebak met liefde aan elkander Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 in Soest ook wordt uitgevoerd in Zwolle, Dordrecht en Utrecht - hier veel publiek trekt, en dan ook graag veel 'ongeletterd' publiek. 'Ik zou de mensen willen zeggen: stel je niet tevreden met op je krentje naar een cd te zitten luisteren. Ook in de muziek gaat het om commu nicatie: dat gaat niet met stereoap paratuur of televisie; dat moet van aangezicht tot aangezicht, met ie mand die je lijfelijk tegenover je hebt. De mensen hóeven niks, maar ik zou ze graag willen voor houden dat het zo aardig is. Het is aardig als je muziek beleeft, dus hoort én ziet. Als ze niet komen missen ze dus de aardigheid van de muziek...' Hij is blij dat de concerten ook in Soest kunnen plaatsvinden. Over het culturele klimaat van Soest wil de oud-kandidaat-cultuurprijswin- naar overigens niet veel zeggen. 'Ik kan dat ook niet, eerlijk gezegd, want ik ben al die jaren voortdu rend op Utrecht georiënteerd ge weest. Maar de laatste jaren kijk ik hier ook wel eens rond. Artishock lijkt me belangrijk, ook voor de muziek. En verder heb ik wel wat bedenkingen bij het cultuurbeleid, dat vooral de amateurkunst stimu leert. Dat is natuurlijk mooi, maar ik denk dat een gemeente van 45.000 inwoners toch ook recht heeft op professionele cultuurui tingen. Er is helaas geen goede concertzaal in Soest, maar waarom zou het Concertgebouworkest niet eens in Soest kunnen komen spe len? Ze zijn verplicht om van tijd tot tijd ook naar de provincie te komen. Waarom zien we ze dan nooit in Soest...? Laat het gemeen tebestuur daar nou eens wat geld aan besteden.' De concertreeks begint zoals ge zegd op zondag 14 september met stopten omdat ik een foto van hem wilde maken. Maar hij draaide zich om, gooide zijn mand op de grond en ging er als een speer vandoor, alsof hij voor z'n leven rende. La ter hoorden we dat hij nog nooit een blanke had gezien en waar schijnlijk dacht dat m'n camera een pistool was...' Sfeerbeelden Als fotograaf is Inge Hogenbijl al zeker zo'n 25 a 30 jaar actief, maar pas vorig jaar besloot ze er ook haar (neven)beroep van te maken. Ze heeft zich - gezien haar achter grond niet verwonderlijk - vooral gespecialiseerd in landschappen (ook Nederlandse) en mensen uit niet-westerse culturen en daarin inmiddels een groot archief opge bouwd, dat overigens ook veel 'sfeerbeelden' van Soest bevat. Haar foto's zijn ook te koop - 'mooi om aan de muur te hangen', aldus Inge, 'of om cadeau te ge ven' - en ze maakt ook reportages waarin sfeerbeelden belangrijk zijn (inclusief bruiloften en partijen). Voor opdrachten is ze te bereiken via 6023302 of e-mail: hogenbijl.photo@planet.nl. Een aantal van haar posterfoto's is tot half oktober te zien bij Combi Foto aan de Zuidpromenade. Op het evenemententerrein de Eng wordt zondag 7 september een vlooien- en antiekmarkt ge houden. Volgens de organisatie komen er ongeveer honderd verza melaars en hobbyisten naar de markt om hun waar uit te stallen. Wie op zoek is naar glaswerk, boe ken, meubelen, speelgoed, curiosa, antiek, gereedschap en nog veel meer andere zaken, kan wellicht zondag zijn slag slaan. De entree bedraagt 2,00 1,80 voor 65-plussers). Voor meer in formatie, 88 0343-442962. computeropleidingen Word, Excel, PowerPoint, Access, FrontPage, Internet, Windows, typen, introductie Nieuw: Cursus fotobewerking Let op: De computercursussen voor kinderen starten binnenkort! tel. 035 - 6022826 internet: www.datadidact.nl Willaertstraat 49 88 60958291 staan gepland op 12 oktober (rondom Distier), 9 november (rondom Buxtehude) en 14 de cember (een kerst-mis uit de Re naissance van Louis Compère). Alle concerten beginnen om 15:30 uur. Heel bijzonder is dat er voor de concerten geen entree geheven wordt. De bedoeling is dat de mensen na afloop een bijdrage 'naar draagkracht' offeren, om vol- Maarten Kooij achter het clave- cimbel in zijn huiskamer. Foto Soester Courant gens Maarten Kooij 'de tweede ling' in de maatschappij tegen te gaan. 'Concerten zijn vaak erg duur, maar muziek is niet alleen voor mensen die het kunnen beta len.' Het (tweede) Groot Soester Cultuurdebat dat door het Cul- tuurplatform op vrijdagavond 19 september in de theaterzaal van de Brede Bibliotheek aan de Willaertstraat wordt georga niseerd, zal geleid worden door drs. Wim de Kam, oud-ge- meentesecretaris en voorzitter van de Historische Vereniging en van Radio Soest. Het forum, waarin gedebatteerd wordt over de stelling 'Hoe nu ver der met Kunst cn Cultuur in Soest van 2004 tot 2010?', zal bestaan uit: ds. Ruud Bartlema, gerenom meerd beeldend kunstenaar/ predikant van de Hervormde Kerk (de Oude Kerk) in Soest- zuid; Naomi den Besten, studente en indienster van een plan bij de gemeente voor meer jongeren- participatie bij maatschappelijk/ culturele projecten; Henk Koning, CDA-raadslid/ voorzitter van de raadscommis sie SOW (Sport/Onderwijs/ Welzijn); Werner Paans, voorzitter van het Cultuurplatform Soest;, Evert Sluiter, Soester verande ringsmanager met een eigen ad viesbureau/vader van kinderen met aspiraties binnen de roek- popwereld; Kees Waagmeester, voorzitter van de culturele vereniging Ar tishock. Na de openingstune, 'Also sprach Zarathustra', een korte toespraak van cultuurwethouder Harry Wit te en een optreden van het zang koor Chorus Line, houdt Bert Jan maat, secretaris van de Amster damse Cultuurraad, een voor dracht over 'Kunst Cultuur op lokaal niveau'. Hij trekt aan het eind van de forumdiscussie ook enkele conclusies. De zaal is open om 19:15 uur. Het debat, waarbij ook de aanwezigen in de zaal worden betrokken, be gint om 19:30 uur. De toegang is vrij. BOp zondagmiddag 14 septem ber gaat in de H. Familiekerk ÉSoest-Zuid) een bijzondere concertreeks van start. Het ba- okorkest van De Nederlandse f^"Cantorij - niet het minste ge- elschap dus - geeft daar een itvoering van een aantal be- ►enule werken van Johann Se- Dastian Bach op authentieke «^instrumenten. Het geheel staat Ronder leiding van Maarten |Kooij. I /-Dat laatste maakt het concert extra /bijzonder, want voor het eerst /jjfsinds jaren treedt de bekende Soester musicus (inmiddels 76) weer eens in zijn eigen woonplaats /op. Dat is min of meer een uit vloeisel van het feit dat hij geno- nineerd was voor de Soester Cul tuurprijs 2002 (die overigens naar Ödeon in Soesterberg ging), waar uit wel bleek dat Soest Maarten Kooij nog niet vergeten was, en is. Maarten Kooij (Haarlemmer van Sgeboorte) kwam in 1950 naar JSoest als cantor-organist van de ^Oude Kerk, waar hij ook een ^kinderkoor oprichtte. In 1959 werd /hij artistiek leider van de Neder landse Cantorij. Hij ijverde voor nistorisch verantwoorde barokmu ziek op authentieke instrumenten, ■verzorgde belangrijke series voor l'de NCRV (o.a. met het beroemde [Vocaal Ensemble), bekleedde di- jverse landelijke functies op het l'gebied van de kerkmuziek (o.a. als ■adviseur bij de totstandkoming vón het Liedboek voor de Kerken) en werd in 1971 cantor van de Utrechtse Domkerk. Later werd hij look docent aan het Utrechts con- j'servatorium maar sinds 1991 wijdt I hij zich geheel aan de Nederland- I se Cantorij. Trotse opa Kooij schreef ook heel wat mu ziek: motetten, liedbewerkingen, orgelwerken. Ook schreef hij ooit een joodse liederenreeks voor strijkorkest en twee zangstemmen. Kerkelijke muziek schrijft hij intus sen niet meer. Hij is daar in de loop der jaren toch wat afstand van gaan nemen, al heeft hij er geen moeite mee als het door anderen wordt uitgevoerd. 'Godsdienst - dat is voor mij toch vooral een zaak van levenskunst.' Hij is verder bekend als de vader van de bas Peter Kooij en de sopraan Chris- tine Jansen, schoonvader van Dom-organist Jan Jansen en de trotse 'opa' van o.a. Jeanine Jan sen, die inmiddels als violiste inter nationaal furore maakt. Kortom: een man van een bijna on-Soester statuur, die toch al die jaren 'ge woon' in ons dorp is blijven wo nen. Maarten Kooij is de leeftijd voor bij dat hij nog 'zo nodig moet'. Concerten geven op de gebruike lijke manier, aan een publiek dat het allemaal al gezien en gehoord heeft, boeit hem niet meer zo, ver telt hij tijdens een kort vraagge^ sprek aan de vooravond van de nieuwe concertreeks. "Het is veel interessanter om het volk te pak ken dat afglijdt van de cultuur. Om ze te laten zien dat die muziek van vroeger gewoon leuk is, en vooral als je zo'n concert zelf bijwoont: live.' Kooij wil zijn publiek hele maal betrekken bij de uitvoerin gen. 'Ik houd een praatje - niet zozeer over wie welk instrument bespeelt, maar vooral over de ma nier waarop je er zélf als toehoor der betrokken bij kunt raken...' Als voorbeeld noemt hij de recente concertreeks met psalmen van Sweelinck. 'Dat is eigenlijk nogal droge kost, dus moet je mensen op een speciale manier enthousiasme ren. We zijn toen met het publiek eerst gewone psalmen gaan zingen zoals ze momenteel in de kerk ge zongen worden. Pas daarna kwam Sweelinck aan de beurt. We zon gen zelfs een canon. Sweelinck was de entertainer van het jaar 1600, moet je bedenken. Het was een belévenis...' Zó muziek maken dat de mensen - 'ook de muzikaal niet-onderleg- den' - er lol in krijgen, dat is de belangrijkste drijfveer van Maarten Kooij. Hij richt zich daarbij steeds minder op het 'verwende' concert publiek, dat bijvoorbeeld Bach door en door kent en zich nauwe lijks meer laat verrassen. 'Je hebt van die mensen, die begrijpen al les van Bach. Nou - ik begrijp nog helemaal niks van die man, en ik heb toch zeker al zo'n veertig keer de Johannes Passion gedaan.' Er is overigens ook wel heel wat meer dan alleen maar Bach, aldus Maarten Kooij. 'Neem bijvoor beeld Hugo Distier, of Buxtehude - die iedereen wel kent van die cantatetjes, maar die ook schitte rende solomuziek heeft geschre ven. Buxtehude, dat is geweldige muziek - dan is het met Bach soms maar behelpen...' Kooij houdt ervan om ietwat te provoce ren en te chargeren, zo blijkt, maar zijn boodschap is duidelijk: voor 'gelikte' concertjes moet je niet bij hem zijn. 'Weet je wie ik ook ge weldig vind? André Rieux! Zoals die een show maakt van z'n optre den! Dat lukt mij niet, als oud ventje...' Op je krentje De Soester musicus hoopt dat de nieuwe concertreeks - die behalve konden aangeven datje het eten ot drinken wel accepteerde, zonder het tot je te nemen...' Eerbied Dayaks zijn - ondanks de katho lieke missie - nog sterk bijgelovig, ontdekte ze. Er zijn overigens wel vierhonderd soorten Dayaks, met even zoveel verschillende talen. Ooit stonden ze bekend als bloed dorstige koppensnellers, maar dat moet in de ogen van Inge wel erg lang geleden zijn. 'Ze hebben een sterk ontwikkeld gemeenschapsbe sef, al worden ook zij steeds indi- vidualistischer en minder solidair met elkaar. De specifieke Dayak- cultuur is langzaam aan het afbrok kelen, met name door de komst van geld, televisie en andere mo derne voorzieningen. 'Dayak-jon- geren houden tegenwoordig ook meer van rock en pop dan van de traditionele Dayak-muziek en dan sen, maar de meeste mensen leven nog in voortdurende wisselwerking met het oerwoud. Alles wat ze nodig hebben halen ze daar uit, ze zijn er grotendeels afhankelijk van en ze koesteren er nog altijd een diepe eerbied voor. Voedsel, krui den, medicijnen - het bos zorgt ervoor. Elke boom en plant heeft in hun besef een ziel, en alles wat ze doen gaat gepaard met een rijk dom aan rituelen, bijvoorbeeld om kwade geesten af te weren.' Naast het bos hebben de Dayaks ook wel kleine moestuintjes, en verder zijn er ook rubbertuinen en rijstvelden. De laatste jaren is de rijstoogst echter geheel mislukt als gevolg van sprinkhanenplagen. De tropi sche bossen worden overigens be dreigd door ondernemingen die zich richten op goudwinning, palmolieplantages en rubberplan tages, waarvoor veel bos wordt gekapt of platgebrand. Feest Tijdens haar verblijf in Tanjung, een dorpje midden in het oer- vrijdag 5 september van 19:00 uur tot 23:00 uur zaterdag 13 september van 14:00 uur tot 17:00 uur Weegbreestraat205-207 3765XE Soest* WWW.SEPP.WL )R EEN KAPVER- tfwekén na-deze de afdeling Groen Postbus 2000, 3760 3. Binnen deze ter- vragen voor kapver- deling Groen en Mi rt. AF 15.00 UUR TOT T VANAF KERK- LljKEWEG i Soest maken in ver- 26 van het Besluit ke het wegver-keer hebben in verband zaterdag 6 september lur door middel van torvoertuigen* van het teer de Kerkdwars- iansluiting met de Olij- 15.00 TOT 23.00 UUR RGSESTRAAT EN DE n Soest maken in ver- I 26 van het Besluit ake het wegver-keer n hebben in verband ij winkelcentrum Soest iet eenrichtingverkeer in; middel van bord Cl gesloten te verklaren sen de ingang van het Ossendam i tegen dit besluit be- i burgemeester en wet je datum van de be- t te worden gericht aan Postbus 2000, 3760 CA bepalingen over be- 7.2 (bijzondere bepa- gemene wet bestuurs- n bezwaar is gemaakt orziening worden ge leien nodig zijn waar- et bezwaarschrift kan moet worden gedaan bij te Utrecht, Postbus tarbfj is een griffierecht een natuurlijk persoon of n. Titel 8.3 van de Alge- i toepassing. Nederlanders zwermen tegen woordig over de hele wereld uit. Niemand kijkt nog heel erg verrast op van verhalen over een reisje naar Tibet, Peru, Nieuw-Zeeland, China of Zuid-Afrika. Ook Soesters houden soms avontuurlijke va kanties in de 'uithoeken' van de aarde. Maar in de binnen landen van Borneo zullen nog niet velen een kijkje hebben genomen... Inge Hogenbijl uit Soest is er pas geweest en er zeer onder de indruk vandaan gekomen. De Soesterse - van huis uit antropologe - werkte een aantal jaren bij de gemeente en heeft inmiddels een eigen bedrijf als coach en beleidsadviseur van gemeenten (meestal op welzijnsge- bied). Ze is daarnaast ook nog professioneel fotograaf en maakt de laatste jaren regelmatig fotore portages voor verschillende ont wikkelingsorganisaties. Borneo (Kalimantan, zoals het Indonesi sche deel van het eiland wordt ge- loemd) bezocht ze deze zomer in opdracht van Vastenaktie. De fo to's die ze maakte zullen gebruikt ;aan worden voor de Vastenaktie- :ampagnes van 2004 en 2005, o.a. •p posters en in foldermateriaal, [nge maakte tijdens haar verblijf p het (gedeeltelijk) Indonesische :iland - samen met een mede- erkster van Vastenaktie die de Interviews hield - uitgebreid ken- iis met de Dayak-bevolking, die otendeels nog onder primitieve imstandigheden in het binnenland voont. Ze logeerde dan ook in een ïouten huis op palen, moest het onder stoel, tafel of bed stellen en eefde een tijdje 'op z'n Dayaks'. Dus eten wat de pot schaft, wat tiet altijd erg lekker was - 's mor- ;ens, 's middags en 's avonds rijst. Bn je wassen in de rivier...' Blan ken komen er vrijwel niet en al ïelemaal geen toeristen, nge heeft al vaker verre reizen gemaakt, maar Borneo liet toch heel diepe indruk achter. Meestal ben je in zo'n land alleen naar toeschouwer; je observeert 10e het er toegaat en 's avonds rek je je terug in je hotel. Nu was k als het ware deel van hun cul- uur. Dat betekende dat ik me noest onderwerpen aan hun wet en en regels, die soms heel strikt rijn. Een voorbeeld: eten weige en, dat kon je absoluut niet doen, naar water wilde ik er zeker niet drinken, omdat dat veel te riskant is. Van de tolk leerden we hoe we Inge Hogenbijl tijdens haar be zoek aan Borneo, waar ze eenfruit- boompje plant. ervoor dat de d. k naar het )ng, rt dan van het i gaat gebeuren. wijkcoördina- n), van der Ploeg woud, heeft Inge enkele honder den foto's genomen. Ze maakte er o.a. de afsluiting van het oogstsei- zoen mee, een feest met heel veel muziek en dans, waarin de goden en 'moeder aarde' dank werd ge bracht. 'Nee, een vakantie was het bepaald niet. We moesten hard werken en we sjouwden van hot naar her, en altijd in dat warme, plakkerige klimaat. Auto's rijden er niet of nauwelijks, hooguit zie je soms een fiets of een motor. En elektriciteit is er ook niet, dus we zaten 's avonds al gauw in het don ker. We gingen meestal vroeg naar bed.' Inge bewaart allerlei leuke herin neringen aan een rit per jeep door dc bush. 'We zagen bijvoorbeeld een man lopen met een grote mand op z'n rug, gevuld met vruchten van de dadelpalm. We Een Dayak-medicijnman, gefo tografeerd door Inge tijdens een oogstfeest.

Soester Courant | 2003 | | pagina 17