Ciil(lefeesten 2003 Vijfhonderdvijfenvijftig Vetkuiven en petticoats Volksvermaak Vervlogen tijden 'Volwassen (16)' Uitslagen WOENSDAG 3 SEPTEMBER 2003 SOESTER COURANT PAGINA20 WOENSDAG 3 Baarnaar onwel tijdens gildeloop Gildefeesten in cijfers GILDELOOP VOLKSPAARDENFEEST SCHIETEN Koningsschieten Koning: John van Kempen. lc Prijs kop: Hugo van Rossenberg (vogel A) en Mare Hilhorst (vogel B); 2e prijs vleugel: Bert Hilhorst (A) en Edwin de Boer (B); 3U prijs vleugel: Vïctor Jasperse (A) en Wim Kok (B); 4° prijs staart: Jos van den Breemèr (A) en Ben Schimmel (B). Oud koningenkampen Er deden 22 oud-koningen mee. Wim Hilhorst werd winnaar. Kampioenschap Soest Gildeleden: 1. René ten Haaf, 2. Frank Spijker, 3. Edwin de Boer; niet-leden: 1. André van den Breemer, 2. Ivo Lanphen, 3. Dick Pronk; dames: 1. Daniëlle Kort land, 2. Anja Plekkepoel, 3. Sylvia Spijker. Dames klos drietallen 1. Mirjam Kortekaas, Rietje van den Breemer en Leny van Hal, 2. Hannie de Bie, Germa van Steen en Marjan Kok, 3. Ria van den Breemer, Riet van 't Klooster en Alie van den Deijssel. VOLKSSPELEN Algemeen 1. Van Asch Infra 712 punten, 2. TB Betonboringen 710, 3. Friends Forever 698. Dames 1. Installatietechniek Van der Meer 549 punten, 2. Scoren door mee te doen 443, 3. De Soester keitjes 386. Sportiviteitsprijs De Lolita's. Heren, 10 kilometer 1. Dick van den Broek 31.47, 2. Niels de Bruin 32.45,3. Jaap Son- nenberg 34.55. Dames, 10 kilometer 1. Rachel Wouters 40.32, 2. Maria Hulleman 49.42, 3. Nathalie Ble- ijerveld 53.52. Heren veteranen, 10 kilometer 1. Johnny Johnson 35.38, 2. Frans Looijer 36.32, 3. Kees Suijkerbuijk 37.03. Dames veteranen, 10 kilometer 1. Marian Mijwaard 41.01, 2. Ger- rie den Oude 42.53, 3. Marlon van Zal 44.56. Jongens, 2500 meter 1. Björn Fröhlich 10.04, 2. Tim Suijkerbuijk 10.08, 3. Christiaan Rasch 10.45. Meisjes, 2500 meter 1. Iris van Breukelen 12.03, 2. Anniek de Groot 12.06, 3. Simo- ne Groen 12.28. Met de installatie van 22 nieuwe gildebroeders is hun totale aantal uit gekomen op vijfhonderdvijfenvijftig. De nieuwe leden werden vrijdag tij dens een gildeavond opgenomen in het gezelschap van het Groot Gaesbee- ker Gilde of Sint Aechten Schuttersgilde. Met zijn negentien lentes is Se- bastiaan Tolboom de jongste van hen. De besloten bijeenkomst in de tent werd begonnen meteen speciale eucharistieviering, voorgegaan door het voltallige pastoresteam van Soest, bestaande uit Jan Beekman, Frans Overbeek, Rini Bouwman en Huguette Jurriaanse. Het viertal werd met gilde-eer overvendeld door Harrie Hilhorst die zes dagen eerder het ven del van het korps had overgenomen. 'Met vertrouwen de toekomst tege moet' was hét thema van de viering. Later op de avond konden de gilde- broeders en -zusters nog een dansje wagen. Ook gisteravond was de tent gereserveerd voor het gilde. Rond de 650 le den schoven daar toen aan tafel voor de teermaaltijd die eens in de vier jaar wordt geserveerd. Deze gezamenlijke dis was tevens het laatste onder deel van de gildefeesten 2003. Foto: Herman van Dam Ringsteken (t/m 16 jaar) 1. S. van Drie, 2. B. Spoelder, 3. L.E.M. Post. Bestgaande Shetlander 1. A.W. Pieleman, 2. A. Roos, 3. L. van de Pijl. Bestgaande rijpaard 1. J.M. Smink, 2. C. Lawson, 3. L. Biel. Tijdens de gildeloop, voor de 25c keer onderdeel van de gildefees ten, werd vorige week woensdag avond een deelnemer onwel. De Baarnaar, een geoefende sporter, werd naar het ziekenhuis gebracht, maar herstelde snel. De volgende morgen informeerde het gilde bij de familie naar de gesteldheid van de man. Ze kreeg te horen, dat het j weer redelijk goed met hem ging, maar dat hij van de arts beter naar zijn lichaam moet luisteren. r Bestgaande rijpony (1) 1. L.M. Houtkamp, 2. V. van de Wetering, 3. C. van Tol. Bestgaande rijpony (2) 1. L. Toonen, 2. L.E.M. Post, 3. M.A.C. van Óijen. Mennen aangespannen pony's (t/ m 16 jaar) 1. M. Huisman, 2. T. Koppel, 3. C. van Duinkerken. Mennen aangespannen pony's (v.a. 17 jaar) 1. E. de Haan, 2. G.J. de Bruin, 3. M. van Os. Mennen aangespannen paarden 1. E.J. van Loenen, 2. M. Pijl, 3. H.G. Broekhoff. Editie: 29 (in huidige opzet). Vrijwilligers: 225 (excl. mee werkende verenigingen). Manuren: 13.000 (excl. activi teiten en optredens leden gilde- korps). Activiteiten: 27. Betalende bezoekers: 6500. Totaal aantal bezoekers: 15.000 (circa). Deelnemers Recreatieve fietstocht: 476. Wandeltocht: 343. Gildeloop: 325. Volksspelen: 430. Volkspaardenfeest: 215. Toertocht: 160. De Blaak: 3,5 ha. Parkeerterrein: 2 ha. Feesttent: 1.800 m2. Leidingen/kabels: 12.000 me ter bovengronds en 12.000 me ter ondergronds Tafels: 100. Banken: 150. Stoelen: 800. Plastic glazen/bekers: 150.000. Broodjes voor vrijwilligers: 3500. Volle vuilcontainers: 16 da gelijkse afvoer via zuigwagen). De laatste akkoorden waren nog niet aangeslagen of de schreeuw om een herhaling klonk al door de feest tent. Petticoats, vetkuiven, leren jacks, kleurrijke rok ken, paardenstaarten en nog veel meer wat doet terug denken aan de jaren vijftig en zestig bewogen op het ritme dat bands als de Hillibilly Boogiemen en Dixie Fried op wisselende podia aansloegen. Juist om de loop naar de diverse optredens en de swingende menig te niet te hinderen, had het Groot Gaesbeeker Gilde het aantal entreebewijzen bewust beperkt tot 1300. De mannen mogen dan meestal hogere ogen gooien, de dames ogen mooier. Niet alleen qua eigen uiterlijk, maar ook qua uitdossing. Gemiddeld genomen nemen ze aanzienlijk meer moeite om er feestelijk, gekleurd en ludiek op te staan dan de heren, van wie een groot aantal toch maar kiest voor een voetbaltenuetje. Lekker mak kelijk. Net als de uitslag is dat allemaal bijzaak tijdens de volksspelen, maar niemand kan er omheen, dat deze vorm van volksvermaak extra kleur krijgt door de deelnemers die hun creativiteit aanspreken bij de keuze van de outfit. Zo was dit jaar alleen al in de hoofdtooien de variatie zeer groot. Ook werden gezichten weer be smeurd met een fraaie kleur. Kon den vorig jaar dé smurfen niet on opgemerkt voorbijgaan, ditmaal hadden de Hulky's zich in opval lend groen 'gehuld'. De volksspelen zijn helemaal inge burgerd in de gildefeesten. Er is plaats vbor maximaal 72 teams en meestal zijn de beschikbare plaat sen allang van te voren besproken. Bierpullen (voor de goede orde: gevuld met water) schuiven, een - klimwand bestormen, tennisballen mikken, de stormbaan, met een kunstpaard, waarvan de benen zijn afgezaagd, een parkoersje afleg gen, je kunt het zo gek niet beden ken, of de 600 deelnemers moeten het wel doen. Eén ding is zeker: weer of geen weer, de volksspelen staan altijd garant voor hilariteit, vermaak. En daarom was het niet verwonderlijk dat het sportieve festijn veel toe schouwers uit de tent lokte. Volgend jaar kunnen ze ongetwij feld op herhaling. Zelfde weekein de, zelfde plaats. Foto's: Soester Courant sche dranken te kopen. Daarnaast controleerden de medewerkers inr de grote tent of jongeren onder de' 16 stiekem toch niet een nipje van een biertje of een wijntje namen. Gebeurde dat toch, dan werd het drankje afgenomen. Wie herhaal delijk deze regel aan zijn laars lap te of moeilijk begon te doen, werd uit de tent verwijderd. Jongeren die zich niet konden legitimeren, kregen sowieso geen bandje om. Van jongeren die de minimumleef tijd wel hebben, maar te diep in het glaasje hadden gekeken of hei melijk alcohol verstrekten aan mensen onder de 16, werd het polsbandje doorgeknipt. Het ingevoerde systeem betekende volgens het gilde een aanzienlijke verbetering ten opzichte van voor gaande jaren. Met 1600 jongeren (veel meer' dan waarop de organi satoren hadden gerekend) liep de tent weer vol en was het ondoen lijk om alle overtredingen te con stateren. Niettemin werd vastge- Foto: Foto Bell steld dat het frisdrankgebruik fors toenam. Door de massale toeloop op de drive-in-show en de controle aan de kassa, duurde het wat langer voordat iedereen binnen was, maar dat mocht de pret niet drukken. Het systeem zal volgend jaar dan ook zeker weer worden toegepast tijdens de feestavond voor de jeugd. Er zal dan, zo mogelijk, nog strenger worden toegezien op de naleving van de regels. In de jaren vijftig zat Neder land vaak gekluisterd aan de radio. 'Herkent u de melodie?' en andere radiospelletjes uit die tijd, reclamespotjes en na tuurlijk de ochtendgymnas tiek, waarmee ons volk een hal ve eeuw geleden al wakker werd, waren toen razend popu lair. Vraag het maar aan een van de 500 senioren uit Soest die maan dag bezit namen van de gildetent. Kortom, de ouderencontactmid- dag was er "weer één van herinne ringen naar boven roepen. De be zoekers werden betrokken bij de spelletjes, konden meezingen of - neuriëren op de deuntjes uit ver vlogen tijden, desgewenst dansen of gewoon stilletjes genieten. De show bestond uit 'een zoge naamde live opname van het ra dioprogramma dat toentertijd kon rekenen op een grote schare luis teraars. Het podium van de tent was omgebouwd tot een studio, waarin een orkest met zangers en een omroeper plaats hadden geno men. Voor de contactmiddag werkt het gilde altijd samen met de ouderen bonden. Namens de overkoepelen de COSBO heette voorzitter Co Kagenaar de aanwezigen welkom, burgemeester Koos Janssen en ouderman René van Hal van het gilde deden hetzelfde, waarna de Foto: Foto Bell ouderen mee terug in de tijd wer den genomen. Ook was er gezorgd voor versnaperingen. Dankzij het gilde, de ouderenbonden en spon sors kon de entreeprijs beperkt blijven tot 2,50. En het is de be doeling dat de drempel van de tent letterlijk en figuurlijk laag blijft voor de 5 5-plussers van Soest. 'Een dergelijke massale ontmoe ting van ouderen in Soest mag niet verloren gaan', aldus een woord voerder van het gildekörps. Zonder polsbandje was het niet mogelijk om aan de bar alcoholi- i Honderden bezoekers hadden hun kleding en of haarstijl aangepast aan de tijd, waarin de muziek ont stond. Dat maakte de Rock Roll Night ook uit vi sueel oogpunt tot een succesnummer. Met René Shu- man Angeleye als uitsmijter sloeg het gilde de spij ker dubbel op z 'n kop. Het 'we want moresloeg niet alleen op die avond, maar ook op een volgende gele genheid. De gildebroeders hebben dat in hun oren ge knoopt. Foto: Herman van Dam Zeer tevreden is het gilde over de invoering van polsbandjes tijdens de Radio 538 drive-in- show. Bij de kassa moesten de jongeren zich maandagavond legitimeren, waarna alleen de bezoekers van 16 jaar en ouder een bandje om hun pols kre gen.

Soester Courant | 2003 | | pagina 20