Vader en dochter bedwingen Kilimanjaro Open werkplaatsdagen in het Militaire Luchtvaart Museum Feestelijke start De Drie Eiken Toekomst Soesterberg op informatiemarkt centraal MEDISCHE DIENST ]j KERKDIENSTEN Engelse onderscheiding voor overste luchtmacht Meharidag Sterrenberg PAGINA 24 WOENSDAG 3 SEPTEMBER 2003 Zaterdag en zondag in Soesterberg Floor (58) en Marieke (27) Verweij uit Soesterberg 10.995,- 53©,- 88,- 50©,- 250,- 12.363,- 868,- 11.495,-* Onder invloed Ruit repareren en kenteken graveren Samen eten in de Vredekerk Wethouder bezorgt persoonlijke uitnodigingen Rommelmarkt in Odeon-gebouw SOESTERBERGSE COURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Bameveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 lb 41 -8-2003; actie geldig e,de auto kan afwij- Afgebeelde licht- tra leverbaar! Ie Green DO 58.700 km tje Blue 112 25.000 km ;s Hue '00 38.808 km V ■01 33.000 km Zilver ■9? 88.500 km 'Ie Green W 58.801 km .timoBte 00 45.000 km irSeaBlue 21.109 km stige Blue 02 23.800 km erna 77 55.000 km w/antrjnel '01 28.000 km ralver '02 10.802 km rol Sue '02 12.500 km lar Sea Blue ■99 144.000 km igle Green 00 81.500 km JsrSeaBJr '01 188.000 km Mevrouw Jane Darby van de Britse ambassade in Neder land heeft namens de Engelse koningin Elizabeth II de Order of the British Empire in de rang van Officier (OBE) uitge reikt aan luitenant-kolonel Gerrit Pijpers van de Konink lijke Luchtmacht. Hij is mo menteel werkzaam als hoofd staf facilitaire dienst, algemene zaken en protocol op de vlieg basis Soesterberg. Overste Pijpers kreeg de hoge on derscheiding voor zijn jarenlange vrijwillige medewerking aan de organisatie van de jaarlijkse her denking van de Slag om Arnhem tijdens de Tweede Wereldoorlog. Al in 1975 begon hij als medewer ker bij de kranslegging op de Air- borne-begraafplaats in Ooster beek. Vervolgens heeft hij onder meer dertien jaar lang de kransleg ging in Arnhem en tien jaar de luchtlandingen op de Ginkelse Heide in Ede gecoördineerd. In 1994 heeft de overste Pijpers de organisatie van de jaarlijkse her denkingsplechtigheid op de Air- borne begraafplaats overgenomen. Het uitreiken van deze hoge Brit se koninklijke onderscheiding is zeer bijzonder, want het is onge bruikelijk dat actief dienende mi litairen van buiten het Britse Ge menebest deze onderscheiding ontvangen. Een 35-jarige Amersfoorter is zondagmorgen rond vier uur met zijn auto tegen een onbekend voor werp gebotst. Hij wilde daarna ver der rijden, maar werd aangehou den door de politie. De man moest een blaastest ondergaan en de uit slag daarvan was 745 ug/I. Omdat niet meer dan 220 ug/1 is toege staan, werd het rijbewijs van de man ingenomen. Hij zal een be zoek aan de rechter moeten afleg gen. Komende zaterdag (6 september) komt de Mobiele Service van Au tomark in Soesterberg voor een actie ruit repareren/kenteken gra veren. Op verzoek van de klant wordt de voorruit ter plekke gra tis geïnspecteerd en krijgt men een deskundig en vrijblijvend advies m.b.t. eventuele beschadigingen. Men hoeft niet van te voren een afspraak te maken: voor voorruit - inspectie of ruitreparatie meldt men zich direct bij de reparateur. Reparatie van de voorruit is voor WA-Plus, Casco en All-Risk-ver- zekerden geheel zonder kosten. Voor de juiste verzekeringsgege- vens moet bij reparatie wel de laat ste groene kaart worden meegeno men. Klaar terwijl u wacht/win kelt! Let op: deze aanbieding geldt niet voor particulier verzekerden van Centraal Beheer. Zaterdag 6 september kan men van 09:00 tot 16:00 uur terecht op de parkeer plaats van het Dorpsplein. Bij re gen kan men rustig in de auto blij ven zitten. Let op de gele tent van Automark. Het zou geen doorsnee vakan tie worden toen Floor Verweij (58) en zijn dochter Marieke (27) uit Soesterberg kozen voor een vakantie naar Tanza nia. Een week safari in de Se- rengeti, een week Zanzibar en als sportief element de beklim ming van de Kilimanjaro, ook wel genoemd het dak van Afri ka met als hoogste punt de Uhuru Peak van 5.895 meter hoog. Terwijl vader en dochter de berg beklommen, gingen echtgenote Greta en dochter Floriëlle aan de voet culturele uitstapjes gingen maken, zoals het bezoeken van de Masai en andere stammen. Het avontuur begon met een ener verende safari in de Serengeti, het grootste en oudste wildpark van Oost-Afrika. Ze kwamen oog in oog te staan met leeuwen en oli fanten en vele andere dieren en er liepen zelfs hyena's rondom de tenten. Een paar dagen later be gonnen ze aan de expeditie. De beklimming zou vijf dagen gaan duren. Vijftien dragers inclusief kok en gidsen begeleidden het gezel schap. De eerste dag ging over pa den met centimeters dikke stof, maar op 2.000 meter werd het pad rotsachtig en liep verder door een bosachtige omgeving, vol baard- mossen en kleine orchideeën. De temperatuur was ongeveer 20 gra den en het was licht bewolkt. Aan het eind van de middag kwa men de klimmers aan op 2.700 meter voor het opzetten van het eerste kamp. De temperatuur was inmiddels gedaald naar vijf graden. Hier was het nog mogelijk het stof af te wassen in een helder berg stroompje, daarna kon dat nergens meer. Toen ze de volgende och tend wakker werden, merkten ze dat het 4s nachts had gevroren. Op de flap van de tent lag ijs en de drinkzak was bevroren. Om 8 uur vertrok het gezelschap naar het volgende kamp op 3.700 meter. Het weer overdag bleef aange naam en men trok door een alpi ne-zóne met heide, reusachtige coniferen, reuze lobelia's en aller lei bloeiende bloemen en struiken. Wat opviel was dat de begroeiing steeds lager werd. Inmiddels had den de klimmers zicht op de be sneeuwde top. Het opzetten van het kamp werd steeds lastiger op de rotsachtige bodem. Op de derde dag was de bestem ming het laatste kamp, de Kibo- hut op 4.700 meter. De lucht werd merkbaar ijler en hoewel de tem peratuur overdag nog aangenaam was, daalde ze 's nachts onder nul. De klimmers moesten van de zuid flank waar ze gestart waren, naar de noordflank om de top te kun nen bereiken. Het looptempo was inmiddels zeer laag, om hoogte ziekte (vijand nummer 1) te voor komen. De Vcrweijs raakten ver moeid. Marieke werd bovendien geteisterd door een migraineaanval en had een ontvelde hiel. Bij aankomst in het laatste kamp deed het zuurstofgebrek zich steeds meer voelen. 'We kregen een licht gevoel in ons hoofd. Ook hadden we geen trek meer in eten en drinken, hoewel we met klem geadviseerd werden om minstens drie liter per dag te drinken en te blijven eten,' vertelt Floor Verwe- ij- Grote stenen Het opzetten van het laatste kamp kostte de meeste moeite: er gingen nog maar enkele haringen de rots achtige bodem in. Om de tenten toch op hun plaats te houden, ge bruikte men grote stenen. Het was inmiddels behoorlijk gaan waaien. Tot middernacht kon men uitrus ten, maar op die hoogte kwam er van slapen niets meer. Om 23:00 uur kregen de deelne mers het sein om nog wat te eten en te drinken. De temperatuur was inmiddels gedaald tot -5 graden. Verweij: 'We kleedden ons warm met muts, ski-jack en wanten en een hoofdlamp. De hemel was hel der, maar verder was het aarde donker. Klokslag 24:00 uur ver trokken we met drie gidsen naar de top. Het tempo was nog lager en de helling bestond alleen nog maar uit een kale steenwoestijn. Wc begonnen aan de laatste 1.200 meter. De helling was inmiddels 60 procent cn we konden alleen in slalom naar boven. We hoopten er niet langer dan zes uur over te doen om Gillman's Point te berei ken.' De hoofdpijn van Marieke was in middels gezakt maar ze kreeg last van diarree. Ook begaf na een uur haar hoofdlamp het. Gelukkig had haar vader genoeg licht om ook haar bij te schijnen. Het zuurstof gebrek werd nijpender en regelma tig moest de groep uitrusten, haii- gend tegen de steile helling. Er werd onderweg nauwelijks gespro ken, om energie te sparen. Geluk kig bleef hoogteziekte uit en om bijna 6:00 uur bereikten de klim mers doodvermoeid de subtop. Gauw werd er gefilmd en werden de nodige foto's gemaakt. 'We moesten nog 200 meter, maar op dit punt kreeg ik het gevoel dat wc het zouden halen. Nog een paar uur naar de top, dat mag niet meer mis gaan. De zon was inmid dels in volle glorie opgekomen en dat bracht een onbeschrijfelijk ge voel teweeg. Afrika aan je voeten! Ik werd heel erg emotioneel cn moest moeite doen om m'n tranen te bedwingen. Marieke huilde zachtjes en moest alle moed verza melen om de top te bereiken, maar als ik bedenk wat voor tegenslag zij heeft gehad, dan heb ik diepe bewondering voor haar.' Om 07:30 uur was eindelijk het Vader en dochter Verweij uit Soesterberg op het hoogste pupt van de Kilimanjaro. moment daar. 'Onbeschrijfelijk maar waar, we hebben de top be - reikt, de 'Uhuru Peak' op 5.895 meter. De temperatuur was inmid dels gedaald tot -37 graden en het waaide hard. Uitgebreide gletsjers doemden voor ons op. Ik haalde gauw de vlag tevoorschijn en de nodige foto's werden gemaakt. Ik had lang getwijfeld voor ik aan de tocht begon. Ik had me al limieten gesteld, 4.000 meter, misschien wel 5.000 meter, maar bijna 6.000 meter was toch het summum. Zeer voldaan en vermoeid kwamen we de vijfde dag beneden, begroet met het Wilhelmus. We hadden in die vijf dagen maar 100 kilometer afgeiegd, maar ik heb er geen se conde spijt van gehad. Mijn dank gaat vooral ook uit naar de voor treffelijke verzorging van de dra gers, de kok en de gidsen,' aldus Floor Verweij. Vrijdag 28 augustus, dertig jaar geleden, gingen de deuren van het ontmoetingscentrum "De Drie Eiken" voor het eerst open. Dit was afgelopen vrijdag bij de start van het nieuwe seizoen aanleiding voor een feestje. Ter ver hoging van de feestvreugde had hel bestuur van de werkgroep een goochelaar uitgenodigd. Wie beweert datzo'n optreden niet meer van dezè tijd is, heeft dankzij Thoraldo zijn mening moeten herzien. Op vlotte wijze bracht hij zijn programma en vermaakte het publiek uitstekend. Met een drankje en een hapje werd het bescheiden feestje verder gevierd poto. Herman van Dam Het Militaire Luchtvaart Mu seum (MLM) aan de Kampweg in Soesterberg stelt zaterdag 6 en zondag 7 september zijn werkcentra open voor het pu bliek. Een weekeinde per jaar is het mogelijk een kijkje ach ter de schermen van het mu seum te nemen. De bezoekers kunnen kennis nemen van de voortgang in de restauratie van de Lockheed L-12A, de Fok ker C.X, de Koolhoven FK 51 en de Sotjimas, de sneeuw- en ijsbestrijder die in gebruik was op de vliegbasis. In de maand september staat ons land traditioneel in het teken van het materieel culturele erfgoed. Het Militaire Luchtvaart Museum speelt daar door de open dag op in. In het werkcentrum hout wordt gebouwd aan de vleugels van een Fokker C.X. Speciaal voor de Open Werkplaatsdagen staan in het werkcentrum de romp, het staartstuk, de beide cockpits en de Rolls Royce Kestrel V motor ten toongesteld. Het restaureren van de Fokker C.X is een project dat de Stichting Vrienden van het Mi litaire Luchtvaart Museum en het museum zelf samen uitvoeren. De Fokker C.X wordt op authentieke wijze in elkaar gezet. Met de over gebleven originele onderdelen van dit toestel en de in de jaren 30 ge bruikte materialen en toegepaste technieken ontstaat een complete Fokker C.X, een van de boegbeel den van de Nederlandse militaire luchtvaart aan de vooravond van de Tweede Wereldoorlog. Koolhoven FK-51 In de Vreeburghal van het museum staat het restauratieproject Kool hoven FK-51 opgesteld. Frits Koolhoven was voor de Tweede Wereldoorlog, samen met Antho- ny Fokker, Nederlands meest toonaangevende vliegtuigbouwer. Dankzij een particuliere financiële bijdrage aan de Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaart Mu seum begon in 2001 een haalbaar heidsonderzoek naar de bouw van een FK-51. Het resultaat hiervan was dat niet lang daarna de bouw van start ging. Uitgebreid onder zoek in verschillende archieven, overgebleven originele vliegtuigde- lcn en de vervaardiging van recon structietekeningen vormden de basis voor de bouw van een nage noeg complete romp, een onder stel, het instrumentenpaneel en de stoelen. In het werkcentrum metaal staat de restauratie van de Lockheed L- 12A en de Sotjimas centraal. De Lockheed L-12A is een klein transporttoestel dat tijdens de oor logsjaren 1940-1945 in gebruik was bij onder meer de Nederland se vliegopleiding in Jackson in de Verenigde Staten. Het toestel is het afgelopen jaar volledig gedemon teerd en gereed gemaakt voor res tauratie. Het ligt in de bedoeling het werk in 2004 te voltooien. Op dit moment werkt men aan het in terieur van de Lockheed. De sneeuw- en ijsbestrijder Sotji mas maakte op 19 maart 1964 op de vliegbasis Volkel zijn eerste proefrit. Met dit voertuig was men in staat de start- en landingsbanen op spectaculaire wijze sneeuw- en ijsvrij te maken. De restauratic van de Sotjimas bevindt zich in een vergevorderd stadium. Vanaf me dio december van dit jaar maakt Iedere derde vrijdag van de maand, te beginnen op 19 septem ber, is er in de Vredekerk gelegen heid om een maaltijd te gebruiken. De toegang is voor iedereen vrij. De deur staat open vanaf 18:30 uur. Bezoekers worden welkom geheten met een drankje. Het is de bedoeling om 19:00 uur aan tafel te gaan en rond 20:30 uur de maaltijd te beëindigen. Wat er in september op het menu staat is nog niet bekend. Het be staat meestal uit soep vooraf, een hoofdmaaltijd met een glaasje wijn, een toetje en koffie na. Iedereen die wil aanschuiven is welkom. In verband met de maal tijdbereiding willen de organisato ren van te voren weten op hoeveel mensen ze kunnen rekenen. Be langstellenden kunnen hun naam invullen op de lijst die in de Vre dekerk op het mededelingenbord hangt. Wie daartoe niet in de ge legenheid is kan zich ook telefo nisch aanmelden bij mevrouw Lijf- togt, 88 3 5 2567, of mevrouw Smits, 88 351476. Belangstellen den die slecht ter been zijn en ge haald willen worden hoeven niet weg te blijven. Zij kunnen gehaald worden als zij bellen naar een van de bovenstaande telefoonnum mers. Om de kosten in de hand te houden wordt een bijdrage ge vraagd van 4,00 per maaltijd. Zaterdag 6 september zondag 7 september Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Vrijdag 14:30 pastor G. Claassens; viering in De Heybergh Zondag 10:30 pastor. H. Jurriaanse; communieviering; gemengd koor Santen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. R. Zandstra en ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra World Oufreach Church (info locatie: §80346-350458) 10:30 H.D. Gosseth Wethouder Bart Krol heeft vo rige week als portefeuillehou der Ruimtelijke Ordening en Communicatie inwoners van Soesterberg persoonlijk uitge nodigd voor de informatie markt op zaterdag 20 septem ber. Op een aantal adressen in de Generaal Winkelmanstraat deed hij uitnodigingen door de brievenbus. Bij nr. 123 belde hij aan en overhandigde de uit nodiging persoonlijk aan Kees Verheus, oud-raadslid en nog steeds een actief Soesterberger. In Soesterberg staat veel te gebeu ren en veel op het spel. Er zijn al lerlei ontwikkelingen gaande, die bepalend zijn voor de toekomst van Soesterberg. Het dorp heeft een impuls nodig. Dat vinden in woners van Soesterberg en dat vindt de gemeente Soest. Als er niets gebeurt, dreigen op den duur winkels en scholen te verdwijnen. Soesterberg moet juist een fijn dorp blijven om in te wonen. Om Soesterberg een impuls te ge ven, worden allerlei plannen ont wikkeld. Bijna alle plannen verke ren nog in een pril stadium en aan veel plannen kleven randvoorwaar den. Woningbouw is bijvoorbeeld alleen maar mogelijk als de provin cie toestemming geeft en het rijk de geluidsbegrenzing - destijds vastgesteld in verband met het la waai van de vliegbasis - aanpast. Juist omdat het om ontwikkelingen gaat, die bepalend zijn voor de toekomst van het dorp, vindt de gemeente Soest het verstandig de inwoners van Soesterberg goed te informeren. Iedereen kan dan -als het zo ver is - goed voorbereid meedenken, meepraten en inspre ken. Voor de informatiemarkt op 20 september in het Officierscasino aan de Kampweg te Soesterberg nodigt de gemeente Soest alle Soesterbergers persoonlijk uit. Ui teraard is iedereen welkom. On derwerpen die aan de orde komen, zijn onder meer: het alles overkoepelende project Hart van de Heuvelrug (Soester berg is daarvan een belangrijk onderdeel); 'de plannen van Abrona om op het terrein van De Sterrenberg woningen te bouwen, ook voor (toekomstige) Soesterbergers; de ontwikkeling rondom het Dorpsplein; de vitalisering van het woon- werkgebied Soestcrberg-Noord; de plannen voor woningbouw achter Kontakt der Kontinenten en De Open Ankh; de visie van de Werkgroep Toe komstvisie Soesterberg; de plannen voor een ecoduct over de Amersfoortsestraat; ontwikkeling van bedrijventer rein aan de Richelleweg en Amersfoortsestraat (nabij Tam mer); de natuur op het terrein van de vliegbasis en de toekomst van diezelfde vliegbasis. De gemeente Soest vindt het ook van groot belang dat het een gezel lige markt wordt. Dat er een sfeer is om elkaar goed te informeren en met elkaar over allerlei zaken te praten. Deze markt is voor veel plannen namelijk het begin van een traject, waarin gemeente en inwoners op constructieve wijze gaan samenwerken. Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, 880900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76, §3030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, §(352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuisz.org Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, §033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Op zaterdag 6 september kun nen zorgvragers van Abrona op locatie Sterrenberg weer mee rijden in een onvergetelijke rit tijdens de traditionele Mehari dag op locatie Sterrenberg. Mehari's zijn het bekendst als strandauto's, die ook voorko men in de films van Louis de Funès. Het is voor het tweede jaar dat Mehari-rijders Abrona een rit aan bieden. Deze gaat onder meer via Den Dolder en Lage Vuursche naar Soest. Ook mag men dankzij medewerking van defensie gebruik maken van de terreinen van De Vlasakkers. Restaurant De Stoete rij aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg is als rustpunt geko zen. De Wegenwacht van dc ANWB rijdt met een oude auto, een zogenaamde lelijke eend, in de rit mee om eventuele pechgevallen te verhelpen. In totaal verzamelen 45 Mehari- rijders zich op het achterterrein van Sterrenberg in Huis ter Heide. Daar krijgen 45 zorgvragers de kans een rit mee te maken. De tour start om 13:30 uur en eindigt uiteraard weer op locatie Sterren berg. Tussen 17.00 en 19.00 uur zal, bij goede weersomstandigheden, een luchtballon van Overtoom op het achterterrein van locatie Sterren berg worden opgelaten. De ballon gaat steeds tien meter de lucht in en weer. terug om op deze manier meerdere mensen een ballonvaart te laten maken. Piet Paulusma van SBS6 is bena derd met de vraag of hij vanaf deze locatie zijn welbekende weerbe richt wil brengen. Op het eindpunt zorgt een band uit Den Haag voor de muzikale omlijsting van het feestelijke gebeuren. het speciale voertuig deel uit van de expositie 'Koninklijke Lucht macht 1953-2003: 50 jaar techno logie en kwaliteit'. In verband met de Open Werk plaatsdagen is het museum bij wij ze van uitzondering ook op zater dag open. Zowel óp zaterdag als op zondag is het museum open van 12:00 tot 16:30 uur. De res tauratiemedewerkers van bet mu seum zijn bij de restauratieprojec ten aanwezig om uitleg te geven. U Uautobedhijf 'Q—q' de vakgarage voor Soesterberg Reparaties en onderhoud volgens dealerspecificaties APK-keuring 40,- (incl.) Rademakerstraat 31a Soesterberg - Tel.: 0346 - 351 530 Zaterdag 13 september houdt muziekvereniging Odeon uit Soesterberg van 9:00 tot 15:00 uur haar jaarlijkse rommelmarkt in en om het verenigingsgebouw aan de Rademakerstraat, tegenover de Caroluskerk. Van maandag 8 tot en met donder dag 11 september gaan dc leden van Odeon 's avonds huis aan huis door Soesterberg om spullen voor de rommelmarkt te verzamelen. Bruikbare spullen zoals huisraad, serviesgoed, kleding, speelgoed etc. die voor de inwoners van Soesterberg overbodig zijn gewor den, kunnen voor Odeon nog han delswaar betekenen. Een schema van ophalen wordt huis aan huis verspreid in de week van 1 tot en met 6 september, zodat men de goederen tijdig kan klaarzetten. Wie veel spullen heeft of die avond niet thuis is kan op écn van de ophaalavonden tussen 19:00 en 21:00 uur telefonisch contact op nemen met het Odeongebouw, (0346) 353995. Op afspraak wor den de spullen dan opgehaald. De muziekvereniging is nog op zoek naar (ervaren) muzikanten uit de gemeente 'Soest cn omgeving die het leuk vinden om het harmo nieorkest te komen versterken. Voor meer informatie kan men te recht bij muziekvereniging Odeon.

Soester Courant | 2003 | | pagina 25