College spaart instellingen en clubs En dit zijn de knallers van deze week: Wil Pothoven in de bloemen TULPEN NIJHOf Strengere controle op snelheid van verkeer Toeristenbelasting in 2006 levert 150 duizend euro op Provincie adviseert VWS tot bouw nieuw ziekenhuis VERKOOPPLANNEN? WOENSDAG 10 SEPTEMBER 2003 82e JAARGANG NO. 4 Kuikenbout Varkensfilet Iglo Houtoven Yorkham VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest OVERHEES Tamboerijn 11 - Soest Openingstijden kantoor SOESTERCOURANT 100 LAGE, BOTANISCHE Tuincentrum en Kwekerij Groeneveld OPEL.^3 Begrotingsgaten voor komende vier jaren gedicht Grootse hulde voor jubilerende bode Verkeerscontroles Rijbewijs kwijt A. van der Lee CITB0ÈN Kerk in de krant UW WONING VERKOPEN? BEL UW MAKELAAR: 035-601 13 04 BEL VOOR EEN GRATIS EN DESKUNDIGE WAARDEBEPALING 035 - 603 27 37 Hol Molenbeek SOESTER KALENDER DEZE WEEK Douwe Egberts 20% korting op alle badkamerkranen, douchedeuren en badwanden' Tomaten NU NAAR NIJHOf SOESTE TCöURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 8,75J Buiten Soest 17,50 - Losse nummers 0,55 Gecontr. oplage 12.300 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG pizza grande rusticale of prosciutfo i 2 stuks vers van 't mes Buxusbol Buitenplant, boldoorsnede ca. 35 cm. Van 22,95 AMERSFOORT, Amsterdamseweg 139, 033-4611203, donderdag en vrijdag koopavond. SOEST, Soesterbergsestraat 51, Tel 035 - 6012400 ma. 9.00 - 17.00 uur di. 9.15 - 16.™ uur woe. 10.™ -17.™ uur do. 10.00 - 16.°° uur vr. 10.00 - 15.™ uur TEL 035 - 6014152 Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 voor bloembakken en in de tuin.. P.S. Heideplanten 0,60 per stuk Amsterdamseweg 57A Baarn naast kasteel Groeneveld Tel.: 035-543 11 02 Iedere zondagen 365 dagen geopend bouwen woonwaren. baarn minervaweg 3, tel. 035 54 86 111, www.nijhofbaarn.nl Vanaf deze week is in Soest (en ook in Baarn en Eem- nes) continue één flitspaal in werking. Voorheen was er in dit hele gebied slechts één kast van een fotorolletje voorzien. De drie gemeen ten voeren de mechanische controle op, omdat er op de betreffende locaties nog te hard wordt gereden. In de periode 2000-2003 von den op de vijf geselecteerde lo caties in Soest (de invalswegen) 21 ongevallen met letsel plaats. In Baarn (drie locaties) zelfs 23 en in Eemnes (drie palen) ne gen. De verkeersintensiteit is op alle plekken hoog en het aantal geconstateerde snelheidsover tredingen én de mate waarin te hard wordt gereden (getallen zijn niet vrijgegeven) zijn voor de gemeenten aanleiding om nog strenger te gaan controle ren. Voortaan is per gemeente con tinue één flitspaal in werking in plaats van eentje in het hele ge bied. Op plekken waar geen flitspaal staat of waar deze is vernield (Koningsweg) zal de politie met laserguns en radar wagens de snelheid van het ver keer in de gaten gaan houden. Om dit uit te voeren, is het con venant tussen de drie gemeen ten en de politie met drie jaar verlengd. In de afgelopen drie jaar is er, aldus de partners, een positief resultaat geboekt. Maar het aantal overtredingen dient nog verder omlaag te worden gebracht. Aan de hand van de (tussentijdse) resultaten zal be keken worden of de strengere handhaving van de verkeersre gels vruchten afwerpt. Volgens het college is het een goed idee om vanaf 2006 toe ristenbelasting in te voeren. Dat zou de gepieente ieder jaar circa 150 duizend euro opleve ren. Dat geld kan goed worden gebruikt om de te verwachten tekorten op de begroting te dekken. Nu krijgt de gemeente sinds 2002 ieder jaar een cheque ter waarde van 31 duizend euro van de Stich ting Logiesverstrekkers die onge veer tien ondernemers in de loka le toeristenbranche vertegenwoor digd. De ondernemers mogen nu voorstellen waar het geld voor wordt benut. De helft ervan gaat overigens naar de VVV/ANWB. De bijdrage van de logiesverstrek kers is vastgelegd in een convenant dat op 31 december 2005 ver strijkt. Het college stelt de gemeenteraad voor om daarna over te gaan tot de inyoering van toeristenbelasting. Soest kan dat geld goed gebruiken en vindt het niet meer dan nor maal dat toeristen meebetalen aari de voorzieningen die de gemeen te ook voor hen realiseert. Als voorbeeld noemt wethouder Bert Krijger van financiën de brug over de Eem, zqdat er een vaste oever verbinding met Amersfoort ont staat, maar ook het beleid dat moet worden gevoerd om de bos sen en duinen te onderhouden. Gerekend naar de gemiddelde be zetting van de bedden en camping plaatsen in Soest zou, uitgaande van 1 euro per dag, 228 duizend euro kunnen worden geïncasseerd. In het voorstel voor de begroting vanaf 2006 gaat het college voor alsnog uit van 150 duizend euro. Met uitzondering van de sport clubs zijn tot nog toe de mees te verenigingen en instellingen ongeschonden de bezuini gingsronde doorgekomen. Dat is het meest opvallende van het collegevoorstel voor de (meerjaren)begroting. Hoewel dit ten opzichte van de progno ses in mei nog meevalt, dient op de begroting van 2004 een gat van 400 duizend euro te worden gedicht. Er wordt daarmee tevens geld,(ca. 130.000) vrijgemaakt voor nieuw beleid. Het college heeft aan de hand van elf suggesties een ef fect van 546 duizend euró gesor teerd. De raad mag bepalen welke maatregelen worden uitgevoerd. Ze kan er theoretisch zelfs voor kiezen om alle voorstellen over te nemen, zodat er nog meer geld beschikbaar komt voor nieuw be leid. Omdat het Kabinet Balkenende de kraan verder gaat dichtdraaien, moeten de gemeenten noodge dwongen hun boekhouding aan passen. In 2005 moet Soest 700 duizend euro besparen, de twee jaren daarna telkens een miljoen. De geluiden uit Den Haag wisse len evenwel om de haverklap en pas op Prinsjesdag (16 september) zal duidelijk zijn wat voor 2004 de exacte gevolgen- zijn voor Soest. Een dag eerder praat de raad in commissieverband over de college voorstellen en op 6 en 8 oktober hakt ze de knoop door. Mocht het rijk dieper gaan snijden in het gemeentefonds, dan slikt de Soester wethouder van financiën, Bert Krijger, dat niet zonder slag of stoot. 'De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en wij zelf zullen dan op onze achterste benen gaan staan.' De afgelopen maanden heeft het college bekeken op welke uitgaven ze kan beknibbelen en waar de in komsten kunnen worden ver hoogd. De situatie zag er allesbe halve rooskleurig uit en in juni kre gen alle verenigingen en instellin gen een 'brandbrief. Daarin stond dat ze er rekening mee moesten houden, dat de subsidies verlaagd zouden kunnen worden. Bijna al lemaal kunnen ze opgelucht adem halen. De Stichting Brede Bibliotheek Soest en de Stichting Balans blij ven sowieso buiten schot, omdat het college het nieuw ingezette beleid van deze instellingen -die het financieel toch al moeilijk heb ben- niet wil dwarsbomen. Lasten De lastenverzwaring voor de bur ger zal beperkt blijven, meent het college. Behalve de onroerend za- kenbelasting (OZB) worden de belastingen en tarieven slechts ver hoogd met het inflatiecijfer (ver moedelijk circa 2,3 procent). Bij de OZB komt daar nog eens 3,5 procent bovenop. Voor de jaren vanaf 2005 wordt het tarief op- nieüw bekeken, tenminste als de regering de OZB niet afschaft. Om de huur van accommodaties meer kostendekkend te maken, moeten de sportverenigingen wel dieper in de buidel tasten. Nu be talen ze circa 26 euro per lid per jaar voor het gebruik van de com plexen. De komende drie jaar wordt daar -naast de inflatiestij ging- telkens drie euro bovenop gedaan, zodat gefaseerd een ver hoging van zo'n dertig procent wordt bereikt. Dat levert de ge meente volgend jaar 21 duizend en vanaf 2006 structureel 63 duizend euro op. Aan de clubs de vraag of ze dientengevolge de contributie (moeten) verhogen, waarbij moet worden opgemerkt dat zelfs na de verhogingen het passe-partoutsys- teem nog steeds véél voordeliger is dan de tarieven die clubs in ande re gemeenten betalen. (Lees verder op pagina 3) De politie heeft dit weekend ver keerscontroles gehouden. Op vrij dagochtend (08:00 tot 09:30 uur) werden bij een bromfietscontrole op de Soesterbergsestraat vier be keuringen uitgeschreven. Daar naast kreeg een jongen een bekeu ring omdat hij nog geen 16 was en toch op een bromfiets reed. Aan het einde van de ochtend (10:30 tot 12:15 uur) werd er op de Mid delwijkstraat een algehele ver keerscontrole gehouden. In totaal werden hierbij 29 bekeuringen uit gedeeld voor te hard rijden, het niet dragen van een gordel en niet handsfree bellen. In de nacht van zaterdag op zon dag heeft de politie op verschillen de locaties in Soest en Baarn alco holcontroles gehouden. Op de Amsterdamsestraatweg werd het hoogste promillage gemeten, 795 ug/1, terwijl maar 220ug/l is toe gestaan. De automobilist uit Baarn moest hierop zijn rijbewijs inleve ren en kreeg een procesverbaal aan zijn broek. Prikbord 21 Medische dienst. Kerkdiensten. Programma Radio Soest. Autobedrijf Exclusiei-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Een nieuwe rubriek: Kerk in de krant. Met nieuws, korte inter views en een column. De kerken in Soest willen wat er binnen hun muren gebeurt en wat hun be weegt graag naar buiten brengen. De rubriek verschijnt eens per twee weken in de Soester Courant onder verantwoordelijkheid van de Raad van Kerken. Zie pag. 20 UTRECHT BILTHOVEN DE MEERN SOEST VIANEN ZEIST Burgemeester Grothestraat 32 Soest www.holenmolenbeek.nl GRATIS WAARDEBEPALING REGIOMAKELAARS Burg. Grothestraat 13, SOEST BuijsRegiomakelaars.nl Soest@Buijsregiomakelaars.nl nvm UW MAKELAAR IN DE REGIO! (KANTOREN TE SOEST EN AMERSFOORT) Woning- en Assurantiemakelaars Donderdag 11 september 19:30 Gemeenteraadsvergade ring, gemeentehuis, Raadhuis plein 1. 20:00 'Vrouwen van Oranje', Passage, Emmakerk, Regentes- selaan 2, 2,00. Vrijdag 12 september Film 'De Schippers van de Ka meleon', Brede Bibliotheek, Willaertstraat 49 (uitverkocht). Zaterdag 13 september 10:00 Open Monumentendag, diverse locaties. 10:00 Open dag skibaan, sportpark Kerklaan, Soester- berg. 14:00 Seizoensopening (55+), De Klarinet, Klarinet 39. 14:00 Rode Kruis-verkoop, De Klarinet, Klarinet 39. 19:30 Masquerade speelt 'The Wave', Brede Bibliotheek, Willaertstraat 49, 4,50. 20:15 Concert Ashok-blaas- kwintet, Cenakel, Amersfoort sestraat 18, Soesterberg, 13,00/15,00. 21:00 Jazzconcert Michelle Courtens e.a., Artishock, Steenhoffstraat 46, 7,00. Zondag 14 september 10:00 Open dag skibaan, sportpark Kerklaan, Soester berg. 14:00 IVN-wandeling, start: Soester Hoogt, Van Weerden Poelmanweg. 14:30 'De Betovering', Cabrio- openluchttheater, Soesterberg sestraat 140, 4,50/6,00 (kin deren met bon Soester Courant 3,00). 15:00 Lezing Magda v.d. Ende, 'Michaël in de kabbalistische traditie', Spirituele Kring, De Deel, Kerkstraat 11B, 7,00. 15:30 Concert Nederlandse Cantorij, H. Familiekerk, St. Willibrordusstraat 19. 19:30 Masquerade speelt "The Wave', Brede Bibliotheek, Willaertstraat 49, 4,50. Maandag 15 september 15:00 Begrotingsbehandeling door raadsfracties, raadzaal ge meentehuis, Raadhuisplein 1. 20:00 Medium bij Paso, Nach- tegaalweg 8A, 2,00/4,50. 20:30 Film 'II piü bel giorno della mia vita', Artishock, Steenhoffstraat 46, 3,50/5,00. Dinsdag 16 september 14:00 Rode Kruis-verkoop, Hoog Soestdijk, Prins Hen- driklaan 5. Woensdag 17 september 10:00 Lezing Piet Ekel, Soester Kring, NPB-kerk (ingang P. de Hooghlaan), 3,00. 14:00 Inloopmiddag De Vrije Teugel, Vedelaarpad 53, 2,50. 14:00 Lezing over kinderlitera tuur, Ned. Ver. van Huisvrou wen, 'Klaarwater', Wiardi Beckmanstraat 475. 14:00 Kinderliedjes 'Kazoo', Brede Bibliotheek, Willaert straat 49, 4,50. 20:00 Dialezing over tuinen van Sissinghurst, Groei Bloei, EHBO-gebouw, Paral lelweg 7A. 20:00 Discussieavond over normvervaging, De Derde Kamer, rest. Fusions, Burge meester Grothestraat 37. Actueel 3 Toch geld nieuw beleid. 'Vreemde vogel' te gast in Soest. Echtpaar Van Luijtelaar viert 60" trouwdag. Op 't Hoogt Actueel4 Actueel 5 Herdersstaf vreest overlast van 'stiltegebied'. GL: 'Waar blijft beloofde extra uitkering voor minima?' Familieberichten 6 Cultuur 13 De Betovering: verrassend concert in Cabrio. Hele familie Jansen in concert Oude Kerk. Cenakel start seizoen met Ashok-blaaskwintet. Soesterberg 15 Dorpsplein gaat op de schop. Einde van dependance pu- bliekszaken nabij. Duizenden bezoekers Open Werkplaatsdagen. Sport I 17 Soest boekt alleen morelewinst. MHC verliest niet 't vertrouwen. Zondag 28 september open van 10 tot 17 uur roodmerk koffie 4 pakken a m 250 gram ^T# Sport II 19 800 jongeren doen mee aan sportdag. mem Boogschutters missen doel groep. Nu Meander Medisch Cen trum overeenstemming heeft bereikt met de gemeentebestu- ren van Soest en Baarn over de invulling en de toekomstplan nen voor de vestigingen in deze gemeenten, heeft de provincie aan minister Hoogervorst van volksgezondheid een positief advies doen uitgaah over de nieuwbouw van een ziekenhuis in Amersfoort. De polikliniek blijft in elk geval nog een jaar open en zal daarna veranderen in een zorgcentrum, waarin het ziekenhuis gaat samen werken met huisartsen en instellin gen. In Baarn blijven alle specialis men poliklinisch vertegenwoor digd, ook na 2008. Dat is het jaar waarin de realisatie van het nieuwe Amersfoortse zie kenhuis is gepland. Het ziekenhuis komt te staan aan de Maatweg en vervangt dan de huidige locaties St. Elisabeth en De Lichtenberg. Eerder dit jaar was de Raad van Bestuur van Meander van plan het Baarnse ziekenhuis verder uit te kleden en de poli op termijn te sluiten. Het wekte woede en onbe grip bij de gemeentebesturen én het provinciebestuur. Nu er een nieuw (compromis)besluit ligt, waarin beide gemeenten zich kun nen vinden, heeft de provincie haar bezwaren ook ingetrokken en het ministerie geadviseerd in te stemmen met de nieuwbouw. graag even bij haar op de versier de fiets stapte. Wil heeft Soest in de afgelopen veertig jaar op diver se plekken gediend. Zo was ze ooit ook zwemjuf in het Soester Na tuurbad. Velen kennen haar de laatste jaren als bode, in welke Foto: Herman van Dam. functie ze ook dikwijls bij huwelij ken 'van de partij' is. Het bevalt haar allemaal zo goed dat ze van de week liet weten dat ze tot haar tachtigste bij de gemeente blijft! Wil Pothoven zal nog wel eens terugdenken aan de dag van haar 40-jarig jubileum bij de gemeente Soest, vorige week donderdag. Niet alleen werd ze 's morgens- door oude en huidige collega's ge- fêteerd, ze maakte ook een bijzon der uitstapje. Met de fiets ging het naar Baarn, waar ze met een hele club vrienden aan boord ging van de fietsboot Eemlijn om vandaar terug te varen naar Soest. Bij de steiger aan de Verlengde Hooiweg werd Wil nietsvermoedend opge wacht door burgemeester Janssen, die haar bloemen aanbood en

Soester Courant | 2003 | | pagina 1