r In Soest begon de victorie van de waterleiding 'Kerken moeten aanwezig zijn' 'Van heidehut tot residence' In gesprek met elkaar RK-pastoresteam compleet Ringsteekwedstrijd van WPE Opleiding tot natuurgids start weer bij het IVN Uit de historie van Soest(erberg) wc .DAG 10 SEPTEMBER 2003 SOESTER COURANT Gat in de markt Kerktuin bij Oude kerk Open Hof-concert Zondag 14 september in de Kerkebuurt "PAGIMT^JjWOENSDAG 10 SE ereldpremière Bach/Palestrina-mi jn Domkerk Richting Hospice Kom eens langs in de Wilhelminakerk Het Sportgebeurer S0E5J- Deze rubriek verschijnt eens per twee weken onder verantwoordelijkheid van de Raad van Kerken Soest. Geloven zonder kerk, dat kan best, meent ds. Pieter van Win den. De nieuwe voorzitter van de Raad van Kerken, predikant van de Samen op weg-gemeen- te Soest-Noord (Emmakerk), zal geen poging wagen om mensen met een wervend praatje een van de Soester ker ken in te krijgen. Desalniettemin zou hij het leuk vinden als Soesters eens rondkij ken in het fantastische aanbod aan kerken dat hier is. Misschien neemt dat vooroordelen weg. En merken ze dat bezig zijn met ge loofsvragen met anderen eigenlijk heel goed kan zijn. Van Winden: "Iedere kerk in Soest heeft iets eigens te bieden. Heeft haar eigen sfeer, eigen kijk op wat geloven is, eigen gebruiken, eigen liturgie. Prachtig dat het er is. Maar het is niet de bedoeling dat iedere kerk gaat lopen trekken van: alleen hier doen we het goed, alleen hier moet je zijn. Ook bui ten de kerk of in andere kerken vind je geloof. Een kerk kan zich beter bezighouden met de vraag: wat hebben mensen tegenwoordig nodig, waar zijn de vragen van de moderne mens, wat kunnen we voor mensen van nu betekenen?" "Ik merk twee specifieke zaken waar mensen in deze tijd mee zit- De zomer is komkommertijd in krantenland. En zeker in zo'n hete zomer als dit jaar worstelt menig journalist met de vraag: waar haal ik nu weer interessant nieuws van daan? Het gebeurt in die tijd dan ook regelmatig dat er stukjes ver schijnen die normaal gesproken de krant niet zouden halen. En die zijn nu juist vaak erg de moeite waard. Zo lus ik dat een dominee in Amersfoort - ook in de kerken is de zomer komkommertijd - voor zijn preken de zeven hoofdzonden weer eens van stal had gehaald. Voor de niet al te kerkelijk georiënteerde le zer. dezeven hoofdzonden zijn de volgende hebbelijkheden: heb zucht, vraatzucht, lust, jaloezie, wraakzucht, ijdelheid en luiheid. Stuk voor stuk de moeite van een preek waard. Maar bij hogere tem peraturen vergt de behandeling van deze ondeugden natuurlijk wel wat van het uithoudingsvermogen van predikant en luisteraars. Daar heeft Unilever iets op gevon den. Het concern heeft zeven van haar ijsjes uitgedost met de namen van de zeven hoofdzonden. En zo wordt de wat zware kost natuurlijk een stuk aangenamer. Dat vond ook de dominee die na afloop van de kerkdienst zijn toehoorders op de gelijknamige ijsjes trakteerde. Een wonderlijk samenspel tussen kerk en commercie. Zo wordt er weer eens een stukje hapklaar christendom bij de recreërende mens gebracht. Dat christendom is toch al uitbun dig zichtbaar in het straatbeeld. Tussen alle piercings en tattoo's neemt het kruisje een prominente plaats in. Het bungelt aan menig oor, hals of navel, al hebben de dra gers ervan nauwelijks weet van her komst of betekenis. Een winkelier die deze insignes verkocht kreeg van een meisje te horen: Heeft u er ook een met een poppetje eröp? Maar het verkoopt goed en weer hebben de kerken het nakijken die al hun religieuze artikelen al jaren geleden de deur hebben uitgedaan. Ze zouden zich eens wat beter de woorden van hun stichter moeten herinneren: 'De kinderen van de duisternis gaan met meer overleg te werk dan de kinderen van het licht'. Wat vindt u van het initiatief van een vindingrijke Fries die ontdekte dat de domeinnaam herejezus.nl nog vrij was? Een gat in de markt, en al honderden belangstellenden hebben zich aangemeld. Volgens de initiatiefnemer een prima gelegen heid om te laten zien dat je gelovig bent. Maar ook voor mensen die van een lolletje houden. Zo is er ie mand die atheist@herejezus.nl heeft gekozen. Je moet maar op het idee komen. En dan begrijp ik nog steeds niet dat de paus zoveel moei te doet om in de nieuwe Europese grondwet te laten verankeren dat het christendom een van de wortels van de Europese cultuur is. Wie ijs- etend Nederland in zijn blootje en surfend op de golven van herejezus.nl door het leven ziet gaa,n weet het wel zeker. We zijn ongeneeslijk christelijk en daar kan geen grondwet iets aan veranderen En met een lange hete zomer wordt het alleen maar erger. Hans van de Schepop, rk-pastor zieltjes te winnen. Maar ook niet om de commerciële toer op te gaan. Wel opener naar de samen leving toe te worden. Daardoor kunnen mensen bevrijd worden van vooroordelen en een realisti scher kijk op de kerk krijgen, en de kerk op de mensen." Wie nieuwsgierig wordt moet maar eens rondkijken in het Soester aan bod, vindt Van Winden. "Let op de sfeer. Wat raakt je? Hoe wordt er op de vragen ingegaan waar jij mee zit? Vind je er mensen bij wie je thuis kan horen? Vind je echt geloof? Kijk eens goed en doe mee. Het doetje leven goed." 'Blijven we in gesprek niet el kaar?' is het motto van het nieuwe programma voor vor ming en toerusting dat de wijk- gemeenten Wilhelminakerk en Oude kerk en de parochies H. Familie en Petrus&Paulus dit seizoen aanbieden. Het is een programma voor alle belangstellenden in heel Soest. Ie dereen is welkom bij een breed scala aan activiteiten: thema-avon den, gesprekskringen, forumavond en Torenlezingcn. De forumavond gaat over christen zijn in de prak tijk. Majoor Bosshardt en burge meester Koos Janssen zullen daar aan meewerken. Met elkaar in gesprek blijven is niet zo vanzelfsprekend als het lijkt, zo vindt de voorbereidings commissie. Maar in gesprekken hebben mensen elkaar soms veel te bieden. De commissie ziet het als een verrijking om het geloof met anderen te delen en het samen christen zijn handen en voeten te geven. In een informatiebrochure worden alle activiteiten genoemd, inclusief een aantal mogelijkheden voor jongeren. Voor de toekomst van de kerk zijn zij juist belangrijk. Ieder een die belanesteüir" hef ft kan Ds. Pieter van Winden. ten. Het eerste is de vraag naar de zin van het leven. Waarom leven we? Dat we de kwaliteit van ons leven met materiële dingen niet verbeteren, zijn we nu wel gaan inzien. Dat is niet te koop. Wat is mijn leven waard, hoe leef ik, hoe doe ik het goed, waar vind ik hou vast in alles wat ons overspoelt - dat zijn vragen waar mensen mee zitten. Elke kerk heeft daarin wat te bieden, op een eigen manier: geen pasklare antwoorden, maar een rijke traditie en verhalen waar je verder mee komt." "Een tweede probleem van deze tijd is eenzaamheid. Mensen zijn zo veel alleen, ondanks alle com municatie. Ze sterven alleen, on bedoeld. Maar mensen hunkeren ernaar om ergens bij te horen. De kerk biedt juist die sociale dimen sie. Je bent er welkom. Er zijn mensen die op je wachten en waar je echt bij hoort. Een kerk staat niet Voor niets in een wijk, in een straat, zichtbaar voor iedereen. De kerk als instituut doet niet zo ter zake, het gaat om de functie die een kerk in z'n omgeving vervult." Van Winden ziet als missie van de kerken dat ze 'ondanks de ver schillen die er zijn, ernaar zoeken om als kerk in deze plaats aanwe zig te zijn.' Kerken hebben zich lang niet zo bemoeid met de sa menleving. Dat naar binnen ge richte nloet wat hem persoonlijk betreft voorbij zijn. Eén kerk die probeert duidelijk te maken wat er allemaal te doen is en te 'halen' valt, kan de vooroordelen van saai heid en wereldvreemdheid wegne men. "Het is niet de bedoeling om In de afgelopen maanden was het aantal pastores in de rk-pa- rochies te Soest, Soesterberg en Baarn (Maria Koningin) tot een dieptepunt gedaald. Het was uitsluitend Frans Over- beek die trachtte de zo noodza kelijke ondersteuning zo goed mogelijk te verlenen. Door de benoeming van Bart Tie- man als pastor per 1 oktober met als aandachtsgebied diaconie is het pastoresteam compleet. De sa menwerking van de parochies in Soest met Soesterberg, Baarn (Maria Koningin) en Eemnes wordt nu geïntensiveerd. Dat bete kent dat er wordt nagegaan op welke gebieden samenwerking kan leiden tot een nog betere inzet van pastores en vrijwilligers. Dit geldt voor liturgie, catechese, diaconie en gemeenschapsopbouw. De pas tores voor deze aandachtsgebieden zijn respectievelijk: Jan Beekman, Huguette Jurriaanse/Rini Bouw man, Bart Tieman en Frans Over- beek. Begin juni heeft de installatie plaatsgevonden van Jan, Huguet te en Rini. Zondagmorgen 12 ok tober zal de installatie van Bart Tieman plaatsvinden in de Carolus Borromeüskerk te Soesterberg. V.l.n.r. Jan Beekman, Frans O verbeek, Huguette Jurriaanse, Rini Bouwman, Bart Tieman. zich opgeven via het aanmeldings formulier. Een greep uit het programma: ontmoeting rond Avondmaal en Eucharistie over leven en dood ethische dilemma's aan de hand van de Tien Geboden ouders op koers (over geloof sopvoeding van kinderen) gebedsgroepen en bijbelkringen leerkring over joodse mystiek serie over mystici (Meister Eek- hart, Guido Gezelle, Etty Hil- lesum en Dag Hammerskjöld) Herman van Veen over het Hooglied De rk-pastores en predikanten zul len veel van deze activiteiten bege leiden. Of de kringen op naam van ds. Jaap Huisman door zullen gaan, is nog onduidelijk. Vanwege ziekte zal hij dat zelf (dit kalender jaar) niet meer kunnen doen. De commissie zoekt naar alternatie ven. Voor het volledige program ma kunt u terecht bij het secreta riaat van de parochies (St. Willi- brordusstraat 19, tel. 601 13 20) en de wijkgemeenten Wilhelminakerk en Oude kerk (Soesterbergsestraat 18, tel. 602 92 94; Torenstraat 1, tel. 588 01 68). De plannen voor de aanleg van een kerktuin bij de Oude kerk be ginnen vaste vorm aan te nemen. Met steun van de gemeentelijke plantsoenendienst is een ontwerp gemaakt. Het is de bedoeling de strook grond tussen de zuidgevel van de Oude kerk en het parkeer terrein opnieuw in te richten met passende beplanting. Hier liggen ook enkele historische grafzerken. De, commissie-Kerktuin heeft het ontwerp gepresenteerd in de ge meente en daarbij veel bijval ge kregen. Er worden nu acties ge houden om aan het benodigde geld te komen. De Samen op weg-gemeente De Open Hof begint vrijdagavond 19 september het nieuwe seizoen met een concert voor en door gemeen teleden. Iedereen 'die een instru ment bespeelt of zingt is uitgeno digd om mee te doen, als solist of in ensembleverband. Alle muziek stijlen kunnen aan bod komen. In verband met de samenstelling van het programma is aanmelding vooraf noodzakelijk; bij ds. Gerrit Olsman (zelf een verdienstelijk slagwerker!), 38 602 06 66, e- mail: g.h.olsman@hccnet.nl Redactie: Piet van Dijk, Wim van den Dool, Frans Ossewold. Redactieadres: Gerrit van der Veenstraat 93, 3762 XK Soest, tel. 602 06 31, e-mail: w. vd. dooI@planet. nl. Nieu ws en/of tips graag insturen naar dit adres. In de Kerkebuurt zijn zondag 14 september sommige wegen een poosje gereserveerd voor fraaie aanspanningen. Dan houdt de Warmbloed Paarden Fokvereniging (WPE) weer de jaarlijkse ringsteekwedstrijd. Om 13:00 uur wordt er begonnen. Koetsier en bijrijder moeten zich concentreren op drie ringen, waar van er twee hangen op de Kerk straat, achter de Oude Kerk, en eentje op het erf van de boerderij van de familie Van de Grift. De Schaapskooi van deze familie staat de gehele middag ter beschikking van de WPE. De prijsuitreiking zal, afhankelijk van het verloop van de wedstrijd, tussen drie en vier uur 's middags plaatsvinden in de Schaapskooi. Overigens is de boerderij van de familie Van de Grift een van de Soester boerderij en die op zaterdag 13 september (Open Monumentendag) voor be zichtiging toegankelijk is. Met de ringsteekwedstrijd houdt de vereniging een oude traditie in ere. Vandaar ook dat de clublei ding nu al de gedachten laat gaan over een historische editie in 2004. Kerkstraat 5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 - Fax: 035-6029995 In januari 2004 gaat een nieu we opleiding tot IVN-natuur- gids van start. De IVN-afdelin- gen De Bilt e.o. en Eemland (Soest, Baarn en omstreken) hebben de handen ineengesla gen om, evenals vijf jaar gele den, deze cursus samen te ver zorgen. Wat houdt de cursus in? In deze cursus wordt een gedegen basis ge legd voor de kennis en vaardighe den die nodig zijn om als gids IVN-natuurwandelingen te kun nen leiden, en om mee te kunnen werken aan korte natuurcursussen en vele andere activiteiten van het IVN. De volgende onderwerpen komen in de cursus onder meer aan de orde: natuur in de eigen woonom geving, het ontstaan van bodem en landschap, planten en dieren in samenhang met hun leefomgeving, seizoensgebonden verschijnselen, wisselwerking tussen mens, natuur en milieu. Naast het verwerven van kennis, speelt ervaring en beleving van de natuur een grote rol én, wat heel belangrijk is: het (leren) over dragen daarvan aan verschillende doelgroepen. De cursusavonden vinden eens per veertien dagen plaats op dinsdag avond. Regelmatig zijn er excursies op zaterdagochtend, meestentijds in de omgeving van De Bilt, Soest of Baarn. Het tijdsbestek waarover de cursus zich uitstrekt, is 16 maanden. In de schoolvakanties zijn er geen lessen. De kosten zijn 150,00, waarbij inbegrepen het cursusboek, het materiaal dat tijdens de cursus uit gedeeld wordt, een loepje, koffie/ thee op de lesavonden en het lid maatschap van het IVN over 2004, met het daarbij behorende lande lijke blad 'Mens en Natuur' en het afdelingsblad. Een uitgebreide fol der over de cursus ligt bij de VW en in de bibliotheken. De folder is ook aan te vragen bij onderstaan de adressen. Wat is het IVN? De Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie, kortweg aangeduid als IVN, is een landelijke vereni ging van vrijwilligers met ca. 17.000 leden. Met allerlei activitei ten streeft het IVN ernaar de ken nis van en de waardering voor de natuur te vergroten en de nood zaak van natuurbehoud uit te dra gen. De toenemende bedreiging van de natuur, die toch ons leefmi lieu is, maakt natuurbehoud (ook in de bebouwde kom) tot iets dat ver uitgaat boven het werk van een handjevol idealisten: het is een le vensopdracht voor iedereen. Bij veel mensen is het IVN bekend door zijn regelmatig gehouden wandelingen onder leiding van na- tuurgidsen. Zelf de natuur ontdek ken geeft veel meer voldoening dan het kijken naar natuurfilms op de televisie, hoe mooi die door gaans ook zijn. Met deze cursus willen de IVN- afdelingen De Bilt e.o. (De Bilt, Bilthoven, Den Dolder, Groene- kan, Maartensdijk, Westbroek, Hollandsche Rading,) en Eemland (Soest, Soesterberg, Baarn, Eem nes, Bunschoten, Spakenburg) het aantal natuurgidsen in hun afde ling niet alleen in stand houden, maar ook uitbreiden. De cursus is nadrukkelijk bedoeld om er in de afdelingen actieve vrijwilligers bij te krijgen. Inlichtingen Soest: Mark van de Hoef, §2 035-6011969, of Jeroen Vis, 38 035-6018565. Op zaterdag 13 september geeft d Utrechtse Domcantorij o.l.v. Ren Vanaf deze week publiceert de Soester Courant elke veertien dagen een column van de hand van Maijan Haak, oud-statenlid voor de ChristenUnie. Ze zei zich, met anderen, sinds enige tijd in voor de totstandkoming van een hospice in Soest: een huis waar ernstig zieke mensen hun laatste levensdagen kunnen doorbrengen. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soester berg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, 386017065. Het ziet er naar uit dat water in de toekomst een nog belangrij ker rol gaat spelen dan nu al het geval is. Drinkwater wordt immers steeds schaarser. Daar door zal aan prijsstijgingen niet te ontkomen zijn. Een an dere keus dan te betalen is er niet. De tijd van kiezen ligt al meer dan een eeuw achter ons. In 1873, toen voor het eerst (in Amsterdam) water uit de wa terleiding kon worden betrok ken, was die keus er wel. Wie de aansluiting niet kon beta len, zag er gewoon van af. Dat kon toen ook omdat de pomp aan huis en de waterputten vol doende water uit de grond lever den waarvoor bovendien geen cent behoefde te worden betaald. Afge zien van het financiële voordeel waren er nog twee redenen om al les bij het oude te laten. Water was, zeker nog in die tijd, de na tuurlijke vijand van de mens, en een vijand haalde je niet in huis. Daar zou je echter niet aan kunnen ontkomen als je koos voor water leiding. Het aftappunt moest im mers binnenshuis worden aange sloten. Toch kwam het waterlei dingbedrijf in het begin tegemoet aan de bezwaren hiertegen door toe te staan dat het aftappunt te gen de buitengevel Werd aange bracht. Op die manier werd bij de twijfelende aspirant-verbruikers de vrees voor het binnenshuis sprin gen van de buizen als gevolg van vorst weggenomen. Bij het water leidingbedrijf redeneerde men ken nelijk dat er meer schapen zouden volgen als het eerste maar over de dam was De andere reden om geen leiding water te nemen, was het ontbreken van smaak. De mensen waren de smaak van het water uit de put of de pomp gewend. Uit de leiding smaakte het flauw, laf, kortom: nergens naar. En waarom zou je betalen voor iets waar geen enke le smaak aan zat? Toch groeide het aantal aansluitin gen snel. De doorslag ga'f vooral iet feit dat het grondwater', mei name in de grote steden, steeds neer vervuilde. Dit werd veroor zaakt door het ontbreken van een goed functionerende riolering. De kans op cholera en tyfus nam daar door toe. Deze ernstige ziektes konden worden teruggedrongen door het gebruik van schoon lei dingwater. Doordat men daarvan, zij het langzaam, doordrongen raakte, nam het aantal aansluitin gen toe. Eerste 'industrie' Utrecht was één van de eerste gro te steden die overging tot aanleg van waterleiding omdat het grond water sterk was vervuild. De keu ze viel in 1881 op een waterwin- plaats bij Soestduinen, 'een ruwe, hooge heistreek, de Soesterheide'. Onderzoek had uitgewezen dat hier zeer goed water in ruime mate voorhanden was. Het gemeentebe stuur van Soest stemde er in 1882 mee in. Aan het positieve besluit lagen vooral economische motie ven ten grondslag. Vestiging van het waterleidingbedrijf betekende immers dat Soest de eerste belang rijke 'industrie' binnenhaalde. Onder voor de gemeente Soest gunstige voorwaarden werd het besluit genomen tot aanleg en ex ploitatie van de waterleiding. De concessie werd verleend aan de heren C. Meteier en F. Schwiep. Zij konden in eigen land echter geen financiers vinden voor het project. Daarom werd hun verzoek ingewilligd tot het overdragen van de concessie aan een kapitaal krachtige buitenlandse maatschap pij, de Compagnie General des Conduites d'Eau in Luik (België). Deze exploiteerde al waterleidin gen in onder meer Parijs en Boe dapest. Omdat volgens een voorwaarde in de concessie het leidingnet in twee jaar gereed moest zijn voor de wa terleverantie, waren inmiddels de werkzaamheden aan de Van Weer den Poelmanweg begonnen, tegen over het gebouw dat nu als dis trictskantoor en museum dienst doet. Dit gebouw dateert van 1902. Volgens de bewaard geble ven oorkonde en de nog bestaan de gevelsteen legde de burgemees ter van Utrecht, mr. W.R. Boer, op 15 april 1882 op de Soesterheide de eerste steen van het eerste pompstation. De keus voor Soestduinen als ves tigingsplaats van het waterleiding bedrijf was niet moeilijk. De be langrijkste overweging was uiter aard het in ruime mate voorradig zijn van schoon drinkwater. Daar naast speelde de aanwezigheid van een spoorlijn een rol, want voor het in beweging brengen van de stoommachines die de waterpom pen moesten aandrijven, moest voldoende brandstof aanwezig zijn. De spoorwegen konden de doorlopende aanvoer van steenko len garanderen. Tenslotte was de aanwezigheid van de hooggelegen Stompert (57,3 meter boven NAP) als onderdeel van de Utrechtse Heuvelrug van belang. Daar kon immers betrekkelijk goedkoop een reservoir gebouwd worden. Door het natuurlijke verval kon het wa ter kosteloos getransporteerd wor den naar Utrecht en andere ge meenten die ook op leidingwater wensten over te gaan. Dat waren aanvankelijk alleen Soest met zes aansluitingen en De Bilt met twee. Utrecht spande de kroon met tweehonderd aansluitingen. Op 31 maart 1883 begon de eerste water leverantie. In de eerste jaren werd het opge pompte water in een groot bassin opgevangen dat speciaal hiervoor gegraven was. Het water bleek zo schoon te zijn dat het niet langer behoefde te worden gefilterd. Het kon direct naar de reinwaterkel- ders worden gevoerd. Tegenwoor dig is dat niet meer zo. Nu moet het als gevolg van de toegenomen bodemverontreiniging eerst gerei nigd worden voordat het voor con sumptie geschikt is. Tweede pompstation In de loop der jaren groeide het besef dat leidingwater vooral de gezondheid ten goede kwam. De 'waterbeschaving' nam dan ook dermate toe dat niet alleen het lei dingnet sterk moest worden uitge breid. Dit gold ook voor de capa citeit van het pompstation. In 1902 viel het besluit om een tweede pompstation te bouwen, aan uc overkant van de Van Weerden Poelmanweg. Het heeft twee we reldoorlogen 'overleefd' en ervoor gezorgd dat ook in die moeilijke jaren, zij het soms zeer moeizaam, de waterleverantie kon doorgaan. Inmiddels zijn er 'onderweg' enke le aanjaagstations gebouwd om de waterleverantie in de meeste Utrechtse gemeenten te kunnen blijven garanderen. Later werd het allereerste pomp station afgebroken. Op nagenoeg dezelfde plek werd een nieuw sta tion gebouwd. Het doet nog steeds dienst voor Soest en naaste omge ving. Een deel van het water dat hier wordt opgepompt, wordt nog naar Utrecht getransporteerd; ove rigens betrekt de provinciehoofd stad het water uit Groenekan, één van de vele pompstations die in de loop der jaren verspreid over de provincie zijn gebouwd. Dat was mede noodzakelijk omdat in Soestduinen verdroging optrad. Dit is een gevolg van verdroging van de bodem. Deze wordt niet alleen veroorzaakt door de water winning, maar vooral ook door de bebossing. Vroeger was er alleen heide. Dit gebied nam het water gemakkelijk pp in de bodem. De bomen die er nu staan, gebruiken veel meer water dan vroeger de heide. Bossen mogen enerzijds mooi zijn, ze plegen anderzijds een enorme aanslag op de watervoor raad in de grond. Op dit moment is de hoeveelheid die in Soestdui nen wordt opgepompt dan ook beperkt. Soest speelt in de (hoofdzakelijk eigen) watervoorziening nog steeds een belangrijke rol. Toch was hier de animo voor aansluiting op het leidingnet in de beginjaren niet groot. De putten en de pompen leverden kosteloos voldoende en schoon water dus er was ook geen aanleiding om voor aansluiting te kiezen. Toch kon Soest niet achter blijven. De gemeente had grote aantrekkingskracht op 'de betere stand' uit de steden. Veel stads mensen die de drukte wilden ont vluchten, kozen Soest als woon plaats. Zij wilden enerzijds wel genieten van de rust' van het dorp, maar anderzijds niet 'het comfort' van de stad missen. Ze wensten dan ook aansluiting op het water leidingnet. Van aanvankelijk 7 ki lometer in de eerste jaren was dit in 1928 (Soest telde toen zo'n 13.000 inwoners) gegroeid tot 33 kilometer. In dat jaar kreeg de ge meente een 'eigen' pompstation aan de Den Blieklaan. Ook werd toen de watertoren gebouwd op het hoogste punt van de Eng, aan de Oranjelaan. Deze toren doet inmiddels geen dienst meer ten behoeve van het watertransport. Hij werd aan een particulier ver kocht die er een exclusieve woning van maakte. In het hele land zijn nog zo'n 250 watertorens bewaard gebleven. Daarvan doen er onge veer honderd dienst, meer als vei lige opslagplaats dan uit noodzaak voor het geval computers en ma chines uitvallen. In de loop der jaren zijn ook in Soest de putten en de pomp op eigen erf verdwenen. Iedereen is op de waterleiding aangesloten. Het wordt nog steeds opgepompt in Soestduinen, al moet het wel van steeds dieper komen, nu al van zo'n honderd meter. Vroeger zou dat niet mogelijk zijn geweest. Dankzij de hedendaagse technie ken is dat geen enkel probleem meer. door Marjan Haak Voor het eerst, sinds ik in Soest woon, ben ik naar de gilde/eesten geweest. Om nog wat preciezer t( zijn; ik ben naar de feestdienst g(. weest, die op vrijdagavond in fa feesttent gehouden werd. Het klinkt misschien verbazingwekkend uit fa mond van een rechtgeaarde gerefor meerde, maar ik heb ervan geno ten. De week ervoor had René van Hal ouderman van het Groot Gaasbe ker Gilde, contact met me opgeno men. De collecte van de dienst I wordt elk jaar voor een goed Soes ter doel bestemd. En ze hadden ge dacht dat het dit jaar maar eens voor het hospice moest wezen. 0j ik een idee had wat wij er mee zou den kunnen doen. Nou, dat nas niet al te ingewikkeld. Er is veel geld nodig om het hospice te kun nen starten en we moeten nog be ginnen met de fondswerving, dus alles is welkom. We hebben afge sproken dat de collecte bestemd zal worden voor de inventaris. Als h? straks een huis hebben, moeten er kamers voor de gasten worden gericht. En dat niet alleen, maar er zal ook een huiskamer en een keu ken zijn en andere vertrekken die gewoonlijk in een huis aanwezig zijn. Dat moet ook ingericht wor den en iedereen die de laatste tijd een bank, een tafel of nieuwe gor dijnen heeft aangeschaft, weet dat het er niet goedkoper op geworden is. Dus er zal heel wat gecollecteerd moeten worden om straks een ge zellig en goed bruikbaar huis tt hebben waarin onze toekomstige gasten zich op hun gemak voelen. René van Hal vond het een uitste kend idee en nodigde me gelijk uil om bij de collecte, en dus bij de dienst, aanwezig te zijn. Daar zat ik dan, op de voorste rij, tussen de vrouw van de burgemeester en de wethouder in. Ik ben wel vaker in een katholieke dienst geweest, maar het moeiteloos samengaan van gil- defeest met vendelzwaaien en be loften van trouw door nieuwe gilde- leden èn een dienst waarin gebeden wordt en waar door een koor mooie eerbiedige liedéren worden gezon gen was voor mij toch echt een be levenis. De gildeleden in hun kleu rige pakken, maken op mij altijd een wat onwezenlijke indruk als ik ze op zondagmorgen op de fiets door dorp zie rijden. Nu, in deze dienst waren ze opeens volkomen op hun plaats. Dat is één van de leuke kanten van het werk voor zo'n mooi project ah het hospice. Iedereen in het dorp loopt er warm voor. Mensen den ken met je mee, vrijwilligers mel den zich aan of ze al wat kunner doen. En je komt nog eens ergens Normaal gesproken zou ik er nooit j aan gedacht hebben om een dienst in de gildetent bij te wonen. Ik zou er niet eens in gemogen hebbeu zonder bewijs dat ik lid of vriend(in) van het gilde ben. Maat nu ik daar zat raakte ik onder dt indruk van wat een hechte gemeen schap voor een dorp als Soest bete kent. En een hechte gemeenschap zal nodig zijn om een project als het hospice tot een succes te laten wor den. Marjan Haak is voorzitter van de ini tiatiefgroep voor het hospice in Soest. de Graas de eerste uitvoerin van de mis 'Ecce sacerdos magnu van G.P. de Palcstrina, in de vr verregaande bewerking die J.< Bach er omstreeks 1745 van maal Het gaat om de wereldpremit e van deze 'dubbelcompositie waarvan het bestaan tot voor koi onbekend was, die nooit in druk verschenen en niet eerder is uitgc voerd, zelfs niet onder leiding va J S. Bach. In het gezaghebbende Bach-Jah: buch 2002 maakte de Duitse mi -icoioge Barbara Wiermann (Leip ^ja) voor het eerst melding van ht [bestaan van deze bijzondere corr )0sitie. Aan de muzieknoten va Je mis - die Palestrina louter e [alleen voor zangstemmen had bc loeld- - voegde Bach niet allee ilaasinstrumenten toe, maar oo •en basso continuogroep (orge 'iolone), een grote hoeveelhei oortekens bij muzieknoten (kru: •en en mollen), en plaatste hij d ^atijnse mistekst geheel naar eige nzichten in de partituur. Het uil •oeringsmateriaal voor de komen Je eerste uitvoering van de Bach [palestrina-mis is, op basis van twe 18de eeuwse handschriften (parti tuur, partijen) in de Staatsbïblic theek in Berlijn, vervaardigd doe je Utrechtse muziekhistoricu: musicus en schrijver Rob van dc Hilst. Naast de Bach/Palestrina-mi wordt eveneens uitgevoerd Bach losse 'Kyrie-Christe-Kyrie' in F e bet motet 'Der Geist hilft unse Schwachhcit auf. Zie ook www.domkerk.nl. Aanvang: 15:3 uur. Toegang vrij (collecte). Uil voerenden: zangers en instrumen talisten van de Utrechtse Domcan torij o.l.v. Domcantor Remco d Graas, m.m.v. Domorganist Ja Jansen. In het weekend van 20 en 21 sep tember heeft de Wilhelminakerk op de Soesterbergsestraat 18 Open Huis. De zgn. Startzondag, de opening van het nieuwe kerksei- zoen na de vakantie, heeft dit jaar als thema Gastvrijheid, de kerk als Herberg, waar iedereen als gast ontvangen zal worden, gasten van binnen maar nadrukkelijk ook van buiten de kerkelijke kring. De Wil- helminakerkgemeenschap nodigt alle mensen, vooral uit Soest-Zuid, uit om eens een kijkje op hel kerkterrein te komen nemen. Ui teraard zijn ook alle andere Soes ters zeer welkom. Op zaterdagavond kan men naai het terrein achter De Rank he Miniportret van Café zonder bier Bij het pompstation van de Utrechtse Waterleiding Maatschappij in Soestduinen moes, een kanaal worden gegraven voorhTaanïeZnm een zutgletdtng ten behoeve van de werkzaamheden aan LtpompZZ. Bron: archief Eemland Pers Herman Duit: sport en postzegels Herman Duit Ja, ha, ha. Da's ee duit in 't zakkie, hahaha. Ja, noi een gepensioneerde meneer. Altij langs de weg. Ja, eh in de bouv dingen voor de bouw, staal en zr De laatste jaren als hoofdverteger woordiger. Postzegels. Ja, daar doe ik ook w; 'u, ik ben al jaren een echte verzz tnelaar. Voorzitter van het Gewe: Eemland en ik zit ook in een corr missie van de Nederlandse Bon van Postzegelverzamelaars die s£ roen met de PTT grote evenemer ten organiseert. Vorig jaar nog d grote wereldtentoonstelling in Air sterdam. Sport. Ja, daar ben ik al jaren actit 'n. Eerst handbal, goh, daar heb i heel wat tijd in zitten. En ik orgc niseer jaarlijks het Soester Tennis kampioenschap met meer dan 27 deelnemers, dat doe ik al 22 jaa Met veel plezier, maar ik heb oo belangstelling voor andere sporter Ja, ook volleybal, volg ik ook c voetbal en basketbal, vind ik har stikke leuk. Radio Soest. Dat komt door Joo van Iepenburg. Hij vroeg me eer °f ik hem af en toe wilde vervar gen. Zo ben ik bij de sport op d fadio terechtgekomen. Joop leerd 'k kennen via het handbal cn no ^°lg ik hem op. hportcafé. Een programma waar a ledei mensen uit dc sportwcrel hun zegje komen doen. Nee, ik b< "ader ze niet allemaal zelf dat doi Ad van Wijngaarden, die heeft c redactie. Een café zonder bier! P f*ai maandagmiddag 'Dc deri dan geven de uitslagen va a"e wedstrijden op sportgebied c aten we het commentaar van sp< fcrs en trainers horen. 'jd. Hoe bedoel je? Hoe laat? O 13 het kost toch heel veel tijd en w'l ook tijd blijven besteden a; jh'n postzegels. Sorry, maar nou het tijd om te eten. Tot vrijdag baandag bij Radio Soest. Hoe laa Nou eh, om 17.00 uur. Voor de aanleg van de waterleiding in de gemeente moest veel graafwerk worden verricht allemaal mei dl hand. Rechts staal de opzichter die de gravers blijkbaar even toestemming heeft gegeven om 'voor de fotograaf l te poseren. Bron: archief Eemland Pers

Soester Courant | 2003 | | pagina 20