KE besté! i Slachtofferhulp Nederland opent nieuw servicepunt in Soest Lokaal comité organiseert kunst-expositie in Soest Feest bij Cantate Domino HHHHHHF raak? s het it! Handig Hoekje Tentoonstelling 4Op Doorreis' in Open Hof Cursussen De Bereklauw PAGINA 8 WOENSDAG 20 AUGUSTUS 2003 SOESTER COURANT PAGINA 9 0% KORTING 0% KORTING WEKEN^j I0% KORTING /OORDEEL <L 'iet Ekel vertelt 11 Europees Jaar Gehandicapten 2003 Politie houdt autokraker aan Wandelen voor de Hartstichting Topsport in Maxima-manege Nieuwe cursus assertiviteit Assertiviteit en financiën Meningen van lezers! Lieve Politie... Waarde Soesters en Soesterbergers (Verenigt u!) MEANDER Honden en hun baasjes -602 11 02 hm Stichting De Soester Kring Secretariaat: Secretariaat: ^rom,neweg5 Tel. 035-6014403 3p woensdag 17 september houdt de bekende Soester Piet Ekel voor de Soester Kring een voordracht pnder de titel 'Van hoorspel naar kijkspel, een vrije reis door om roepland en de theaterwereld'. Piet Ekel vertelt dan over zijn luisterrijk [verleden bij de radio, het theater pn de televisie. Tijdens zijn 50-ja- jrig verblijf in omroepland en de [theaterwereld trad hij op als pro ducer, coach en regisseur, acteur, jbabarcticr en imitator; en wel op |lokaal, nationaal en internationaal niveau. Hij speelde mee in min- jstens 1000 hoorspelen en klank beelden. In de tijd dat er nog geen televisie was, waren hoorspelen erg populair. Piet Ekel was de man met wel honderd verschillende [stemmen. In de radioserie 'De Bie- ftenbouwers' was hij de praatboer Bart van de Melm. Hij was een al- [leskunner die echter nooit bij een pmroep in vaste dienst is geweest. Nationale bekendheid kreeg hij Üoor zijn rol als 'Malle Pietje', Tiend van Swiebertje, in de gelij knamige televisieserie die in de [topjaren door meer dan zes mil- fjoen kijkers werd gekeken. Hij was oorspronkelijk voor één uitzending jgccontracteerd, maar het werd zo'n succes dat hij die rol 7 seizoe nen lang heeft gespeeld. In zijn boek 'n Luisterrijk verleden Baat Piet Ekel zien dat hij een ge- Doren verteller is en geeft hij een ongeëvenaarde geschiedschrijving [van het omroepland waarin vele namen voorkomen van vroegere Jen hedendaagse bekende radio-, [televisie- en theatercoryfeeën. Bij Velen zal zijn voordracht herinne ringen oproepen aan de uren waar- Pin men in vroeger tijden op onder- Ihoudende wijze gekluisterd werd |aan de radio en aan de televisie. De bijeenkomst van De Soester iKring wordt gehouden in de kerk- Izaal van de Nederlandse Protes- Itanten Bond aan de Rembrandt- llaan, ingang vanaf het parkeerter- Irein aan de Pieter de Hooghlaan. [Aanvang 10:00 uur, zaal open [vanaf 9:30 uur. Bijdrage in de kos- [ten 3,00 p.p. inclusief koffie of [thee. Iedereen is van harte wel- Ikom. isdag 8.00-20.00 rdag 8.00-18.00 "^wijzigingen erVof zetfouten voorbehouden Het nieuwe servicepunt wordt deze vrijdag officieel geopend in het regiokantoor van Slacht offerhulp Nederland (SHN) aan de kerkstraat. Vanuit de hele provincie Utrecht kunnen slachtoffers van een verkeer songeluk of misdrijf het tele foonnummer 0900-0101 bel len. Vrijwilligers van het nieu we servicepunt in Soest zullen hen dan telefonisch te woord staan en helpen. Mensen die gebruik willen maken van het spreekuur van SHN kun nen terecht op hun politiebureau. SHN maakt daar gebruik van po- litieruimtes voor spreekuur, dit zal zo blijven. Pluspunt van het nieu we servicepunt in Soest is dat mensen nu ook gewoon even kun nen bellen. De lijnen staan elke werkdag van 9:00 tot 17:00 uur open, dus slachtoffers zullen niet meer worden geconfronteerd met antwoordapparaten. Ad Laney, directeur van het regio kantoor, legt uit: 'Slachtoffers kun nen afhaken als ze een antwoord apparaat horen. Nu krijgen ze snel ler informatie zonder zichzelf ken baar te hoeven maken. Daarnaast is één telefoonnummer veel effi ciënter dan de wirwar van tele foonnummers van voorheen. Nu kunnen politie en maatschappelijk werk ons bijvoorbeeld ook veel' beter bereiken.' SHN probeert de contacten met Soest meteen aan te halen. Ver schillende Soester bedrijven heb ben hun medewerking al verleend. Zo zijn de bloemen op de opening aangeboden door een Soester bloemist en is alle elektronica aan gelegd door Van Hal Telecom. In september begint een landelijke campagne om de naamsbekend heid van SHN te vergroten. Hier door zal waarschijnlijk het tele foonnummer steeds vaker gedraaid worden. Het nummer is al vanaf april operationeel, tot de officiële opening deze week is er al een stij gende lijn te zien in het aantal ge sprekken. SHN werkt vooral met vrijwilligers. Deze zijn niet altijd even makkelijk te krijgen, Slacht offerhulp in Soest kan dus nog al tijd vrijwilligers gebruiken. Voor meer informatie hierover kan het nieuwe 'servicenummer gebeld ln het najaar organiseert het Lokaal Comité Soest voor het Europees Jaar van de Gehan dicapten de expositie 'Kunst en handicap'. De opbrengst wordt in zijn totaal geschonken aan iDe Blauwe Vogel, het medisch kinderdagverblijf aan de Bos- Istraat. |In de etalages van de winkelcentra Soest-Zuid en Van Weedestraat [zullen gedurende drie weken kunstwerken geëxposeerd worden die gemaakt zijn door mensen die uiting willen geven aan hun visie op het leven met een handicap of ziekte. Er wordt b.v. gedacht aan mensen die zelf een handicap of beperking hebben die ze tot uit drukking willen brengen, maar ook aan mensen die hun visie daarover willen uiten. Hoe kijkt men tegen het leven met een handicap of ziekte aan? Wat is daarin nu be langrijk en hoe wil men dat vorm geven? n dit hoekje kunt u maande- ijks tips vinden die het leven iet een beperking kunnen on- lersteunen. Heeft u tips of mis- ichien vragen, geef het door lan het Lokale Comité Soest, et wordt dan verwerkt in het 'olgende 'Handige Hoekje'. ~Te zijn vooral op zoek naar ersoonlijke tips. eze maand hebben we een aan- [al tijdschriften voor u bij elkaar ;ezocht die wat minder bekend rijn. Voor een deel zijn tijdschrif- [en op het gebied van gezondheid :n leefstijl gewoon in de winkel te 'erkrijgen, maar lang niet allemaal, 'atiëntenorganisaties geven vaak ;en eigen blad uit, met gerichte ïformatie over de aandoening aar zij voor staan. U kunt hier- [oor de betreffende patiëntenver- inigingen benaderen. Daarnaast Ujn er een paar algemenere bladen 'oor chronisch zieken en gehandi- :apten. Support Magazine: Tijdschrift iver leven, wonen en werken met :cn lichamelijke handicap. Glossy life styleblad met informatie over ieuwe en bestaande producten; ichtergrondartikelen; interviews; [sportjagenda en nieuws; 88 0174- 115000 of e-mail: rene.semp@lakerveld.nl. Aan Zet: Een kritisch tijdschrift voor mensen met een handicap, irbeidsongeschikten en chronisch rieken. De redactie van Aan Zet is jnafhankelijk en werkt op basis van een redactiestatuut. Het be- ang van de lezer bij evenwichtige en betrouwbare informatie staat daarbij voorop. Aan Zet wordt uit gegeven door de Algemene Neder- andse Gehandicapten Organisatie. Van Aan Zet is ook een versie voor blinden en slechtzienden ver- crijgbaar. 88 033- 4654343. CG-Raad Nieuws: Chronisch Zieken en Gehandicapten Raad Nederland, S 030-2916600 of e- mail: redactie@cg-raad.nl. Seniorerr Magazine: voor actie ve 50-plussers; Senioren Magazi ne, het veelgelezen kwartaalblad voor actieve mannen en vrouwen van vijftig jaar en ouder. Naast in teressante informatie kunt u ook de onderwerpen vinden uit de nieuwste uitgave van het blad. Bo vendien is er een archief met de meest interessante artikelen uit eerdere exemplaren. Si 073- 6140858 of e-mail: redactie@toppers.nl. De Vitaminegids: Gerichte ver spreiding via apothekers, drogis ten, vitaminehuizen en reformhui zen. Artikelen gericht op her komst, gebruik en werking van vi taminen, mineralen, kruiden en andere gezondheidsproducten. Vierseizoenenkaart. 88. 0315- 324010. KBOH: Zij spant zich in om een goed gebruik van hulpmiddelen en bijbehorende cfjensten te bevorde ren. Zij maakt de hulpmiddelen markt transparant. §80348- 436700. Een Heldere Kijk: landelijke Magazine 'Een Heldere Kijk op dementie'. Dit magazine is een ui ting van de manier van werken in De Strijp-Waterhof en laat zien 'dat het ook anders kan'. Anders dan de negatieve beeldvorming in de samenleving en in de media over de begeleiding, behandeling en zorg voor ouderen met demen tie doet veronderstellen. 88 070- 8901435. Op Maat: Het blad voor niet- gemiddelde mensen. Informatie- magazine voor mensen met een van de standaard afwijkende maat. 88 035-5257893 of e-mail: info@uniform.nl. Klik: Geniet en profiteer van Klik, hét vakblad van en voor alle mensen die werken met en voor verstandelijk gehandicapten. E- mail: bestel@mbp.nl. Zeg's: het tijdschrift dat gaat over (mcde)zeggenschap. 88 030- 2363726 of e-mail: info@VraagRaak.nl. Natuurlijk kunnen hier niet alle tijdschriften genoemd worden. Het gebied is daarvoor veel te groot. Wel kan men op www.missmag.nl bijna alle tijdschriften terugvinden! Voor patiëntenverenigingen kan men kijken bij de link: links-pa tiëntenorganisaties, op www.langziek.nl. Deze tips zijn ook te vinden op www.langziek.nl, een site die speciaal voor u ge maakt wordt. Heeft u tips? Help een ander ermee en geef ze door: S 035-6029805 of e-mail: info@aangepast-sporten.nl. Lokaal Comité Europees |aar van mensen met een handicap Iedereen kan hieraan meewerken. Het comité wil dan ook iedereen die het leuk vindt uitnodigen om mee te doen. Er wordt b.v. ook gedacht aan kinderen of scholen, cursisten van b.v. schilder-, foto-, boetseer- of quiltcursussen om deel te nemen aan de expositie. Kijkers en winkelend publiek kunnen hun stem uitbrengen voor de 'beste' kunstwerken, waarvoor een aantal prijzen wordt uitge loofd. Met deze kunstwerken wil het comité de medemens eens stil laten staan bij het 'leven met een handicap'. Het comité hoopt met de kunstwerken een duidelijk en gevarieerd beeld te kunnen geven. Veiling De expositie zal plaatsvinden van 27 oktober t/m 14 november (daarin valt ook de 'Week van de chronisch zieken') in de winkeleta lages van Soest-Zuid en de Van Weedestraat. Daarna verhuizen de kunstwerken naar Museum Oud Soest, waar ze tot 13 december te bezichtigen zullen zijn. De exposi tie wordt afgesloten met een vei ling van de kunstwerken. De tota le opbrengst wordt geschonken aan de Blauwe Vogel, medisch kinder dagverblijf in Soest. Ook zullen dan de prijzen voor het beste kunstwerk uitgereikt worden. Mensen die deel willen nemen aan de expositie en een kunstwerk ter beschikking willen stellen voor de veiling kunnen contact opnemen met: Marlies Bouten, 88 035- 6029805 of aanmelding@langziek.nl, of met Chris Schrijver, 88 035-6037741 of Chris.Schrijver@net.HCC.nl. Graag zo spoedig mogelijk i.v.m. het reserveren van de beschikbare ruimte. Politieagenten hebben maandag avond op de Dalweg een 31-jari ge man uit Amersfoort aangehou den op verdenking van auto-in braak. De politie werd gebeld na dat de man tegen 23:30 uur bij een huis aan de Dalweg om een schroevendraaier -had gevraagd. De Amersfoorter zou aan het klus sen zijn aan een huis in de buurt. De mensen vertrouwden het niet en belden de politie. De agenten die een kijkje kwamen nemen, troffen de man op straat aan. De verdachte had meerdere passen op zak, twee daarvan stonden geregis treerd als gestolen bij een auto-in braak in Amersfoort. Er is een onderzoek gestart en de autokra ker is ingesloten. Medewerksters van het nieuwe servicepunt van Slachtofferhulp in het kantoor aan de Kerkstraat. Foto: Foto Bell worden. Met het nieuwe servicepunt zet Slachtofferhulp Nederland een be langrijke stap vooruit bij het hel pen van mensen in de problemen. Dat is ook nodig volgens Laney, hij weet de zin van Slachtofferhulp en het nieuwe servicepunt dan ook goed te bewoorden: 'Vroeger kre gen mensen hulp van de buren, het individualisme in de maatschappij van tegenwoordig laat dit niet meer toe. Daarom is SHN in het leven geroepen, vrijwilligers die gratis professionele burenhulp ver lenen.' Op de Wereld Hartdag (zondag 28 september) vindt voor de vierde keer de hartstocht plaats. Dit is een sportieve wandeling die start van uit het clubhuis van de Mixed Hockey Club Soest aan de Bos straat en leidt door de bossen van Pijnenburg. De wandeltraining duurt ongeveer een uur en is ook voor iemand met gezondheids klachten goed te doen. De in schrijfkosten bedragen 2,50 euro. Dit bedrag komt volledig ten goe de aan de Nederlandse Hartstich ting. Aanmelden kan tot 22 sep tember bij Frans Jansen 6023609. Komende zondag 14 september vinden in de Prinses Maxima-ma nege te Den Dolder (de voortzet ting van 'Stimulans' uit Soest) dressuurwedstrijden plaats. De 15 deelnemers zijn allen lid van de Vereniging Hippische Wedstrijd-' sport Gehandicapten en hebben afgelopen weekend de WK in Bel gië gereden. Het jaar 2003 is het Europees jaar voor mensen met een handicap. Helaas wordt er aan gehandicapte sporters over het algemeen zeer weinig aandacht besteed, terwijl juist deze mensen topprestaties le veren. Joop Stokkel bijvoorbeeld, die maar één arm en één been heeft, behaalde goud bij de laatste paralympics. Drie ruiters zijn visu eel gehandicapt. Alle deelnemers presteren op zeer hoog niveau. Dat de band tussen ruiter en paard zeer hecht is valt te raden. Iedereen is welkom, de toegang is gratis. Broodjes en andere con sumpties zijn in de kantine te ver krijgen. Het adres is: Dolderseweg 170, Den Dolder; op het terrein van Reinaerde (het oude Dennen dal) verwijzen bordjes naar de manege. De wedstrijden worden gehouden van 10:00 tot 15:00 uur. Dit jaar markeren verschillen de activiteiten het begin van een nieuw seizoen in De Open Hof. In het startweekend op 19, 20 en 21 september wordt er een bijzondere tentoonstel ling georganiseerd, met als the ma: 'Op Doorreis'. Een tentoonstelling van vakantie herinneringen en vakantiefoto's. Iedereen heeft vast wel eens een souvenir - een steen, een stuk hout, schelpen, een cd of een an der voorwerp - meegenomen tij dens een vakantie dat iets vertelt over of hoort bij die ene vakantie. Tijdens het startweekend zullen deze bijzondere vakantieherinne ringen in De Open Hof worden geëxposeerd. Voor deze tentoon stelling wordt ieders medewerking gevraagd, door voor de samenstel ling van de tentoonstelling voor werpen en foto's in te brengen. Men kan die voorwerpen of foto's voor de tentoonstelling op donder dagavond 18 september tussen 19:00 en 20:00 uur en vrijdagmid dag 19 september tussen 16:00 en 17:00 uur naar De Open Hof brengen. De deelnemers wordt ge vraagd om bij het betreffende voorwerp of foto een korte, bij voorkeur getypte toelichting te schrijven, waarin wordt verteld waarom het voorwerp of de foto zo bijzonder is. Deze toelichting zal tijdens de tentoonstelling naast het voorwerp of foto liggen. De tentoonstelling 'Op Doorreis' is te bezichtigen op vrijdagavond 19 september tijdens de muziekavond vanaf 20:00 uur, op zaterdagmid dag 20 september tijdens het Open Huis van 14:00 tot 17:00 uur en op zondag 21 september na de startdienst van 11:30 tot 14:00 uur. Dit najaar is er weer een uitge breid cursusaanbod in de kunstwinkel De Bereklauw aan de Steenhoffstraat 63. Naast de bekende cursussen is er een aantal nieuwe en verrassende workshops te volgen. Maijon Hiemstra geeft de basis cursus poppen maken op dinsdag avond. Er worden drie poppen gemaakt, waarvan de moeilijk heidsgraad oploopt. Ook kunt u zich opgeven voor het maken van een unieke kerstgroep. Nieuw is ook de workshop transparanten maken, o.l.v. Nicole Drontman op maandagavond. Een transparant is een lichtdoorlatend tafereel, uitge zaagd uit berkentriplex, verfijnd m.b.v. bijenwas, vlieger- en zijde vloeipapier. Mogelijke transpa rant-taferelen: Niels Holgersson, Sint Maarten, Sinterklaas of Kerst. Erna Lieferink is de begeleidster van de cursus mandala tekenen op donderdagmorgen. Bij voldoende belangstelling komt er een kinderatelier op vrijdagmid dag o.l.v. Ria Beltman. Zij gaat met de kinderen tekenen, schilde ren en boetseren n.a.v. een verhaal. Evt. kan de groep gesplitst worden naar leeftijd. Er is nog een cursus in voorbereiding voor het maken van papieren schalen. Verder zijn er weer de bekende workshops, zoals beeldhouwen in speksteen, serpentijn en albast o.l.v. Marian- ne Kluit (88 035 6216607) op dinsdagmorgen en elke tweede za terdag van de maand. Er kan ook volop geschilderd wor den. Marije Krul is begeleidster van de cursus nat-in-nat schilderen met als thema een mythe van de Griekse mythologie op donder dagmiddag. Intuïtief schilderen is een ontdekkingsreis in de wereld van kleuren en wordt gegeven door Mary Zitman op maandag morgen en dinsdagavond. Eén za terdag per maand is Mieke Fiel- mich aanwezig in de winkel om de schildercursus te begeleiden waar bij gebruik gemaakt wordt van plantenverf en mineralen. Al jaren is Gemma Anink verbon den aan De Bereklauw en ook dit najaar kunt u weer onder haar be geleiding werken aan een seizoens kleed of een krans, gemaakt van natuurlijk geverfde wol in allerlei kleuren, een hele dag op vrijdag of zaterdag (lx per maand). Van veel cursussen zijn voorbeelden in de winkel te bekijken. Al deze cursussen beginnen ca. vanaf september en lopen t/m de cember. Verdere informatie en opgave bij mevr. W. Hakvoort, De Bereklauw, 886019176. Openings tijden van de winkel: dinsdag t/m vrijdag 10:00-12:00 en 14:00- 17:00 uur; zaterdag de hele dag. Op 18 september start er weer een assertiviteitscursus van 11 weke lijkse bijeenkomsten op de donder dagavond (19:00-21:30 uur) bij drs. A. Niemeijer-van Leeuwen. In deze cursus leer je zelf richting aan je leven te geven en je niet te laten overspoelen door omstandighe den; je zelfvertrouwen te ontwik kelen of te versterken; inzicht te krijgen in je eigen functioneren en hoe anderen op jou reageren; met kritiek en met waardering om te gaan; als je zonder werk zit, indien gewenst je te oefenen in sollicite ren; als je te veel hooi op je vork neemt nee te leren zeggen, zonder je daarover schuldig te voelen; je eigen'mening te geven tegenover mensen waar je tegen op kijkt of bang voor bent en je niet meer omver te laten kletsen; je respect vol te uiten wanneer je te fel uit de hoek komt; je gevoelens te uiten, zonder anderen nodeloos te kwet sen; je op je gemak te voelen in gezelschap, bij verjaardagen, re cepties e.d.; een gelijkwaardige plek in te nemen t.o.v. overheer sende anderen met benauwdheid en hyperventilatie om te gaan en goed te ademen. In de groep worden met elkaar al lerlei dagelijkse situaties geoefend, b.v. kritiek geven en ontvangen, waardering geven, conflicten op lossen, grenzen stellen, enz. Met elke cursist vindt vooraf een kennismakingsgesprek plaats. Maatschappelijk Werk Eemland organiseert vanaf eind september een cursus Assertiviteit en Finan ciën voor vrouwen. Deze cursus is bestemd voor vrouwen die (lang durig) moeten rondkomen van een klein inkomen rond bijstandsni veau. In de groep wordt gewerkt met een aantal thema's, waaron der: opkomen voor jezelf bij in stanties; hoe knoop je de eindjes aan elkaar?; voorkomen van val kuilen bij kopen en geld lenen; fi nanciële stress. De groep start eind september. Er zijn tien bijeenkomsten van twee uur, op maandagmiddag van 13:30 tot 15:30 uur bij het Maatschappe lijk Werk, Bekensteinselaan 18 in Amersfoort. Van tevoren vindt een kennismaking plaats. Er zijn geen kosten aan verbonden. Voor informatie en/of aanmelding kan men contact opnemen met het Maatschappelijk Werk in Soest: 88 6036800. Voor mensen met problematiek die buiten de cursus valt bestaat de mogelijkheid van individuele bege leiding. Inlichtingen en aanmeldingen, mevr. drs. A. Niemeijer van Leeu wen, psycholoog NIP, Big.reg., S3 035-6033286. Bellen liefst tussen 8:30 en 9:00 uur 's ochtends of tussen 18:00 en 19:00 uur 's avonds. Afgelopen zondag was het feest in de parochiege meenschap van Soest Zuid. Het dameskoor van Can tate Domino bestaat veertig jaar. Tijdens een plechti ge viering werd met het uitvoeren van de Missa S. Ma ria Goretti van Coos van O ver beek glans gegeven aan dit jubileum. Aan het eind van de viering werden de twee enig over gebleven mede-oprichtsters door pastor Wil Veldhuis onderscheiden met de eremedaille in goud van de Sint Gregoriusvereniging. Het waren de dames Rita Korte- Tieland en Mien Donselaar-de Bruin. Op de foto speldt de voorzitster van het koor, mevrouw Toos Hil- horst, de onderscheidingen op. Na afloop van de vie ring maakten velen gebruik om de jubilaressen te feli citeren. Foto: Foto Bell. Vorig jaar was ik twee maanden met vakantie. Mijn auto stond al die tijd ongebruikt op de parkeer plaats dicht bij mijn huis. Na terug keer vertelde me een vrouw uit de buurt, dat zij en haar man overwo gen hadden de politie te bellen, want die ene auto die daar maar stond, was misschien wel een ge stolen exemplaar. Wijs geworden begaf ik me dit jaar naar de Dalweg en kreeg op het politiebureau een formulier waar in ik duur en data van mijn afwe zigheid invulde alsook merk en kenteken van mijn auto. Het for mulier zond ik naar de politie re gio Utrecht, district Eemland Noord aan de Eemnesserweg in Baarn. De duur van mijn vakantie dit jaar was korter dan ik aanvankelijk had opgegeven en twee dagen na thuis komst, op 8 augustus, belde ik Baarn om mij af te meiden. Elke week was de politie even langs ge komen waarvan het stapeltje kaartjes in mijn brievenbus het be wijs was en ik dankte de agent die mij te woord stond voor de bewe zen diensten. Een paar dagen later stopte een surveillancewagen van de politie voor mijn huis. Of ze soms voor mijn huis kwamen? Ja. Ik vertelde mijn recente wedervaren en zegde toe mijn afmelding en dank nog eens per brief te bevestigen. Op mijn schrijven van 14 augustus ontving ik per omgaande een brief van de districtschef, die weer een bevestiging was van mijn bevesti ging. In deze correcte brief stond oa. 'Ondanks onze minimale be zetting in deze periode is het ons gelukt om de (sic) toezicht op uw woning en dat (sic) van overige aangemelde vakantiegangers te garanderen'. Met voldoening con cludeerde ik dat ik met mijn af meldingen, tweemaal mondeling en eenmaal schriftelijk, heb mogen bijdragen aan de doelmatigheid van 's lands politiewerk. Maar de surveillances gingen door. Ik kreeg weer twee briefjes van de surveillancedienst, waarop stond aangekruist 'Tijdens uw vakantie hebben wij uw woning gecontro leerd'. Het laatste briefje is van 30 augustus. Lieve Politie, Uw surveillancewerk voor mijn woning tijdens mijn vakantie zit er op. Ik dank u nogmaals voor de even vriendelijke als geruststellen de moeiten. Mocht het hoeden van huizen een hobby zijn in. uw dis trict, dan spijt het me, maar ik ben echt, écht weer thuis. Graag nodig ik twee surveillanten (of -tes) op de koffie met wat lekkers uit om dan met een ferme handdruk of stevige hug het einde van hun taak te bezegelen. Dat lijkt me een waardig besluit. Met vriendelijke groet, Jan Postema De dorpscolumnist Visser schreef op 3 september een stukkie over de PvdA en ook een beetje over mij als opgestapte fractievoorzitter. Ik natuurlijk meteen Wouter Bos aan de lijn. Donderpreken zijn ge lukkig van ver voor mijn tijd. Al leen in dit blad heeft onze eigen doorleefde dominee Visser de on verzadigbare behoefte (Visyphus) om zo nu en dan eens zo'n ding uit te poepen en het nog te publiceren ook. Waar anderen een hobby hebben, zich inzetten voor - ik noem maar iets willekeurigs - zie lige zeehondjes, voor de emanci patie van het Antwerps Marokka- nenproletariaat of gewoon lekker in de tuin bezig zijn, tracht deze weleerwaarde (predikaat voor een predikant, niet gepromoveerd zijn de) met zijn schrijfsels De Grote Progressieve Stukjesschrijver uit te hangen. Blijven oefenen, want je bent best een aardige man. (En waarom zou dat niet gemeend zijn?) Maar, een echte columnist is vol gens de Dikke van Dale: 'een jour nalist (cursivering, EB) die regel matig artikelen voor een krant of tijdschrift schrijft. Een rubriek- schrijver'. Net als Ronald Plasterk van De Volkskrant. Ratelen met dat toetsenbord dan! Of gaat dat stukjes schrijven nog met een oude Remmington, waarbij de toetsen 'w', 'r', 'o' en 'k' welhaast versle ten zijn. Ook een communist is heel wat anders dan een druk ty pende salonsocialist voor wie pro gressief denken een jas is die je af en toe aan de kapstok hangt en weer aantrekt wanneer het je uit komt. 'Ik heb Eric zelden kunnen betrap pen op een doortimmerd, progres sief initiatief.' Boem. Wat een smart. Het is deze reactionair wel licht ontschoten dat de sociaal-de mocraten in mijn veel te korte tijd als fractievoorzitter geen gelegen heid voorbij hebben laten gaan om het belang van betaalbaar wonen, popcultuur als sociaal bindmiddel (Bandjes in het Eemland, verenigt U!), een wijkbudget voor de WBT's en het behoud van een vi taal dorp met alle voorzieningen onder de aandacht te brengen van onze bestuurders. Dat is niet het zelfde als een collectieve staats boerderij op de Eng, maar toch. Alleen mocht deze Brabantse mi grant van enkele boze tongen en het gegeven dat een etmaal maar vierentwintig uren telt, zijn karwei niet afmaken. Als het aan Visser ligt, deze plastieken wannabe SP'er, wordt Soest een groot groen openluchtmuseum voor (ooit-o- zo-progressieve) dikke beurzen met een soort geïmiteerde grach- tengordel£ultuur. Mijn Ome Jan uit Oss heeft wel wat beters te doen. Houdoe en slaap rustig ver der. Punt. Eric Bervoets Onze burgemeester, drs. Janssen, meent met het Meanderbestuur goede zaken te hebben gedaan (Soester Courant van 3 septem ber). Maar als klant van Meander voel ik mij zwaar gepakt! En hoe meer ik er over nadenk, des te kwader ik word. Stapsgewijs worden wij Soesters van onze medische voorzieningen beroofd. Eerst de sluiting van Zonnegloren, dat was een ondoel matig geheel geworden en excen trisch gelegen; dus a la, dat was begrijpelijk en wij kregen er een mooie, goed uitgeruste, nieuwe polikliniek voor terug. Echter alras werd met de kaasschaafmethode het voorzieningenpakket inge krompen. Nu wordt de kaasschaaf vervangen door de botte bijl en gaat de poli, op een enkele activiteit na, dicht. Dat is toch om uit je vel te sprin gen! Voor een besparing van min der dan één procent op de exploi tatierekening van Meander 1,5 mio t.o.v. 155 mio) moeten wij straks naar Baarn. Hoe moeten wij daar komen? Met het openbaar vervoer is de locatie slecht te bereiken, met de ouderen- bus is het een heel gedoe, dus pakt men zo mogelijk de auto. Duide lijk is dat het Meanderbestuur denkt te besparen, maar dat de klant meer geld kwijt is en ook de belastingen straks minder vangen want elke rit kan bij de ziektekos ten worden opgevoerd. Afstande lijk bekeken is het een schijnbespa- ring, het ongerief -niet in geld uit te drukken- nog daargelaten. Wat krijgt Soest daarvoor terug? Een 'transmuraal centrum'! Ik heb een Nederlandse betekenis van dat woord niet kunnen vinden. Ik denk dat het moet worden vertaald met 'zoethoudertje'. Hoe zou het toch komen dat de Nederlander het vertrouwen in de overheid steeds meer verliest? R.J. de Vries Maandag 1 september was er een bijeenkomst van de raadscommis sie Algemene Bestuurszaken. Hoofdonderwerp vormde de be handeling van het verslag over het eerste halfjaar van 2003 van het werk van de politiesurveillanten in Soest. In dit blad verscheen hier over een reportage. Daarin lezen we de volgende woorden van surveillanten-coördi nator en politiewijkchef Peter van Duijvenbode: 'Voor de aanpak van de hondenpoep is de politic doen de met een speciaal project, dat nog dit najaar van start zal gaan'. Goed nieuws. En hard nodig dat de surveillanten hier nu echt iets aan gaan doen. Want in genoemd verslag lezen we dat in het afgelo pen halfjaar nog niet één keer hier voor is geverbaliseerd! Wél 20 maal voor loslopende honden. Maar niet voor poepende honden waar dat niet mag. Het is een onderwerp waar soms wat lacherig over gedaan wordt - maar dan wel door mensen die het geluk hebben te wonen op plaat sen waar deze overlast niet of nau welijks speelt. ,Het is echter een overlast, op sommige plaatsen een plaag, die bij veel burgers boven aan de lijst van ergernissen staat. Als voorbeeld, en niet meer dan dat, het driehoekige plantsoentje ingesloten door Schrikslaan, Nach- tegaalweg en Vinkenweg. Een klein veldje, omringd door wijken met vel$ hondenbezitters. Daarom ligt er ook een uitlaatstrook van zand in. En daarbij past meteen een compliment aan de gemeente werkers die de strook minstens éénmaal per week met zorg reini gen. Het grootste gedeelte van de hon den wordt op die strook uitgelaten. Maar helaas is er een niet te ver waarlozen minderheid van hon denbezitters die daar 'schijt aan heeft'. Die laten hun dier rustig poepen op het gras aan weerszij den van de strook. Ondanks dui delijke borden die dat verbieden. Spelende kinderen zie je er haast niet meer... En is het normaal te noemen dat als een van de omwo nenden er met zijn kinderen wil gaan spelen, je hem eerst met kap laarzen en gewapend met een schep het veld ziet voorbereiden...? Als een van ons, als omwonenden, er iets van zegt, in de zin van 'hebt u een plastic zakje bij u, dan kunt u het in het afvalbakje gooien', dan kan je een grote mond krijgen. En voor de gemeentewerkers is het ook ontmoedigend: 'terwijl ik de strook aan het reinigen ben, laten ze achter mijn rug hun hond een drol draaien. En als ik er wat van zeg...' Alle reden dus om de surveillanten met hun project veel succes toe te wensen. Hopelijk zullen zij in de toekomst niet meer aarzelen bij overtreding verbaliserend op te treden. En misschien geeft dat ons als burgers ook meer moed om mensen op asociaal gedrag aan te spreken. Alfred Feberwee Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant

Soester Courant | 2003 | | pagina 9