Veiliger kruising in Soesterberg WATERMATRAS Wethouder werkt met 'elfjes' Verdwe Soes 'Soul II Concert luchtmachtorkest op de vliegbasis Soesterberg MEDISCHE DIENST HULPVERLENING KERKDIENSTEN 2003 bijzonder jaar voor militaire luchtvaart Tachtigjarige al voor 24e keer op markt Odeon Varkentje voor Abrona van slager uit Soesterberg Een is 's winters behaaglijk warm en 's zomers lekker koel www.worldofwaterbeds.nl Collecte NKGG: 22-27 september Twee cursussen met computer voor beginners Muziek in Utrecht Avondvliegen met helikopters Klachten bezorging Soesterberg Onderwerp: De toekomst van Soesterberg Hulp gevraagd bij scholenproject in de natuur Feestelijke opening nieuwe seizoen De Drie Eiken Wethouder Harry Witte opent steppend Kampweg/Mercury P. Creutzberg afwezig Jubileumprogramma 50 jaar Luchtmacht Zes bijzondere vliegtuigen op Soesterberg WOENSDAG 1 Zaterdag 20 september zondag 21 september Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:00 zie Vredekerk Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. M.A.A. Nawijn en Conja Se bek Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra World Outreach Cliurch (info locatie: SB 0346-350458) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, 380900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76,^030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 38352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 38033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Wethouder Bart Krol heeft vo rige week tijdens een bezoek aan de Carolusschool lesgege ven aan groep 8. Samen met de kinderen maakte hij 'elfjes' over de toekomst van Soester- berg. Elfjes zijn kleine gedicht jes van elf woorden. Op 20 september houdt de ge meente Soest in het Officierscasi no aan de Kampweg in Soester- berg een informatiemarkt. Er spe len allerlei ontwikkelingen die be palend zijn voor de toekomst van het dorp. Kinderen zijn de volwassenen van morgen. Daarom wil de gemeente ook graag materiaal aangedragen krijgen door kinderen: wat vinden kinderen mooi of juist heel verve lend in Soesterberg? Wat vinden Van maandag 22 t/m zaterdag 27 september organiseert de stichting NKGG de 44e Nationale Collec te Verstandelijk Gehandicapten. In deze week kan men een van de tienduizenden vrijwilligers aan de deur verwachten. Het doel van de collecte is geld bijeen te brengen ter ondersteuning van activiteiten en projecten' voor mensen met een verstandelijke handicap. Deze keer leent Lee Towers zijn gezicht voor de campagne onder het motto: 'De wil is er, nu de weg nog.' zij belangrijk voor de toekomst van het dorp? Wat mag wat hun betreft verdwijnen, wat moet er wat hun betreft juist komen? Op alle scholen in Soesterberg werken de leerkrachten samen met de kinderen aan dit thema. Dat le vert interessante gesprekken én mooie werkstukken op. Die knut selwerkstukken krijgen een plek op de informatiemarkt. Groep 8 van meester Guus Ketzer van de Carolusschool nodigde de wethouder uit op school te komen. Krol ging graag op deze uitnodi ging in. Een uur lang praatte hij met de kinderen over wat zij be langrijk vinden. Natuurlijk knutsel de hij met de kinderen aan 'elfjes'. In het ontmoetingscentrum De Drie Eiken gaan op woensdag 24 september twee computercursus sen voor beginners en een inter- netcursus van start. De beginners cursus omvat acht lessen van elk anderhalf uur. Deelnemers leren de basistechniek en het werken met de tekstverwerker. Voor deel name aan de cursus kan men kie zen uit twee mogelijkheden: van 11:00 tot 12:30 uur of van 13:00 tot 14:30 uur. De kosten bedragen 46,- incl. lesmateriaal. Maximaal acht deelnemers. De cursus internet/e-mail bestaat uit vier lessen van elk anderhalf uur. Hierin leert men internetten. Ook wordt aandacht besteed aan de persoonlijke interessegebieden en het gebruik van e-mail, het ver sturen en ontvangen van elektroni sche post. De cursus is van 15:00 tot 16:30 uur. De kosten bedragen 25,— incl. lesmateriaal. Voor informatie en opgave kan men terecht bij Tosca van Bussel van het Ontmoetingscentrum De Drie Eiken, 's ochtends telefonisch te bereiken onder nummer 0346) 351402. Gedichtjes Skatebaan Skatebaan Zonder halfpipe Zonder leuke dingen Dat moet beter worden Verbeteren! Ricardo, 12 jaar Vliegdorp Mijn dorp Voetbalvereniging zonder clubhuis Dat is niet handig Boe! Steven, 11 jaar Zaterdag 20 september, Domkerk: concert 'Bach bewerkt Bach als bewerker', met bewerkingen van 'Wachet auf ruft uns die Stimme', vioolsonate in a-moll en aria's uit de Hohe Messe, o.a. van het prachtige 'Agnus Dei', door Jan en David Jansen, orgel en clavecim- bel. Het concert begint om 15:30 uur en de toegang is gratis. Beide op de vliegbasis Soesterberg gestationeerde transporthelikopter squadrons blijven tot en met 9 ok tober avondvliegen tot uiterlijk 24:00 uur. Het avondvliegen vindt plaats op de maandag-, dinsdag-, woensdag- en donderdagavond. Helikopterbemanningen dienen ter voorbereiding op hun uitzending naar Irak of Bosnië, als ook voor hun jaarlijks oefenprogramma, vluchten bij duisternis te maken. Tijdens deze vluchten zal gebruik worden gemaakt van nachtzichtap- paratuur. Behalve enige lokale vliegbewegin gen op Soesterberg, zullen de meeste oefeningen worden uitge voerd boven de Vlasakkers, de Leusderheide en het militair lucht vaartterrein Deelcn. De vliegbasis Soesterberg zal ge durende deze avonduren ook uit- wijkhaven zijn voor helikopters van de vliegbasis Gilze-Rijen, die door omstandigheden niet kunnen landen op hun thuisbasis. Honderd jaar luchtvaart: de eerste vlucht van de gebroeders Wright. Vliegen is de normaal ste zaak van de wereld, en als velen van ons zich deze zomer weer per vliegtuig zullen bege ven naar zonnige oorden, zul len de meesten zich niet reali seren dat het pas 100 jaar gele den is, dat de gebroeders Wil- bur en Orville Wright, fietsen makers in Noord Carolina, er voor de allereerste keer in slaagden om op eigen kracht een vliegtuig te laten opstijgen en een korte vlucht te maken. Slechts 12 seconden duurde die eerste gemotoriseerde vlucht op 17 december 1903. In die paar tellen werd een afstand van 40 meter overbrugd. Ter vergelijking: een F- 16 legt tegenwoordig in dezelfde 12 seconden meer dan 6.700 me ter af. Toch betekende deze korte vlucht de start van de luchtvaart zoals wij die tegenwoordig kennen. Geen enkel transportmiddel heeft in zo'n korte tijd zo'n snelle ont wikkeling doorgemaakt als het vliegtuig. Militaire toepassingen hebben een belangrijke invloed gehad op deze snelle ontwikkeling. Al tijdens de Eerste Wereldoorlog, pas zon tien jaar na de eerste vlucht, werd het vliegtuig ingezet voor militai re doeleinden. Tot de mensen die zich door de heldendaden van de Wrights lieten inspireren waren luchtmachtofficieren van het eerste uur zoals Versteegh, Van Heyst, Ter Poorten en Labouchère. Zij lieten zich - vaak op eigen kosten - in het buitenland tot vliegenier om scholen. Zij stonden aan de basis van de oprichting van de Lucht vaartafdeling op 1 juli 1913, op 'de bakermat', Soesterberg. Daarna ging het nog sneller en met name de aanloop naar de tweede wereld oorlog heeft de ontwikkeling van de luchtvaart nog meer in een stroomversnelling gebracht. Vijltig jaar De twee grote wereldoorlogen hebben daarom een grote invloed gehad op de ontwikkeling van het luchtwapen. Dit geldt zowel voor de tactische inzet van het vliegtuig als voor de technische ontwikke lingen, die op hun beurt weer ont wikkeling van de civiele luchtvaart hebben gestimuleerd. Het luchtwa pen heeft in die periode duidelijk bewezen ook als een zelfstandig middel effectief te kunnen zijn. In navolging van ontwikkelingen in andere landen werd op 11 maart 1953 het Koninklijk Besluit gete kend en werd de Koninklijke Luchtmacht een zelfstandig krijgs machtdeel. In negentig jaar is de luchtmacht dan uitgegroeid van een kleine groep pioniers met één houten vliegtuig in 1913 tot een professionele organisatie van ruim 13.000 militairen en burgers in 2003. Voor de abonnees in Soester berg is het klachtennummer 035-6021841 (C. van Barne- veld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18:30 en 19:30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soes- ter Courant op donderdag na bezorgd. Vandaag in Hervonc een foto van een caft met daarbij de gesi van het café, opgetek Loes Butzelaar, klei van vroegere cafébaai Butzelaar genaamd over de plank'. Het het allemaal om ga aan de Korte Brinkw ter nr. 49) was in he van de 19de eeuw nog bel bewoonde arbi ning, eigendom van De Graaf. Het pand werd op 13 ju notaris J.A. van Steijr gekocht door Johani smidsknecht en winkeli» tensdijk, de vader vai Staal. Johanna was de genote van Hendrikus (geboren 1870, als be bouwer). Naast het café, in de la mer, was een hoefsmec tigd. De boeren, die hi daar lieten beslaan, d wachttijd met een boi café. Hendrikus Butzelaar w over. de plank genoeme een plank lag over de het café en meerdere k vrolijke drinker in die s meld als weg en water meer uit elkaar gehoud worden. In 1901 kreeg Johanna, van Sta al, de vergunni naam en trouwde in Hendrikus. Zij stierf rei haar man nalatend. De kwam in 1912 op zijn r Hendrikus hertrouwde i Alida Kuijer en legde i kasteleinbijltje erbij n< adresboek van 1937 lt advertentie 'Wijnhande Butzelaar Korte Bri Soestdijk tel 2637 Q Amstel-Bieren Volledi ning. Verkoop per g maat.' Zoon Cees (Cornelis Butzelaar, geboren in 'Je school kan de boom in!' is een project van Landschapsbeheer Utrecht, waarbij middelbare scho-' lieren een dagje gaan zagen en knotten in de natuur. Dit alles ge beurt onder deskundige begelei ding. Om het project mogelijk te maken, zoekt Landschapsbeheer nu veel vrijwillige begeleiders. Degenen die hieraan willen mee doen omdat het hun leuk lijkt met enige regelmaat in de buitenlucht schoolkinderen te begeleiden tij dens hun buitenwerk, kunnen zich hiervoor aanmelden. Op 9 oktober is er een cursusdag, waar geïnte resseerden alle kennis kunnen op doen die een begeleider nodig heeft. Deelname is kosteloos. Het winterwerkseizoen loopt van oktober tot en met april. De be langrijkste bezigheden zijn knotten van wilgen en afzetten van elzen singels. Informatie en aanmelding is moge lijk bij Landschapsboheer Utiecht, 38 030-2205534. In samenwerking imet de plaatse lijke ouderenbonden ANBO, PCOB en KBO wordt vrijdag 19 september het nieuwe seizoen feestelijk geopend in Ontmoe tingscentrum De Drie Eiken aan het Dorpsplein in Soesterberg. Voorafgaand aan de feestelijkhe den, zal een nieuw lichtreclame bord aan de voorzijde van het cen trum worden onthuld. Ter opluistering van deze middag is theatergroep Mooi Weer uitge nodigd. Deze neemt de bezoekers mee voor een heerlijke vakantie aan zee met veel amusement en muziek. De toegang voor deze middag is gratis. Voor iedereen staat de koffie/thee met iets lek kers klaar en in de pauze een drankje met een borrelhapje. SOESTERBERGSE HUISARTS i.v.m. nascholing 22 t/m 26 sept. De collega's nemen waar. Onlangs was de eer van het project 'Soul de Emmakerk. Kom dag is een verslag 17:00 uur te beluistei dio Soest. 'Soul II So zoekt in een aantal gi vrat bezieling van niei kent voor Soest. Seks, sport, criminalitei daar gaat het over. En wordt Soest er beter christenen zijn, of rr atheïsten? Of is geloof alleen maar iets voor je over gingen ds. Pieter v en studente religie schouwing Marleen gesprek met de Soes Hederik en Marijke S gaat naar een evangclis Marijke geeft leiding a tuele kring, een bewu een godsdienst of kerk vereniging rond spiritu Eén van de stellingen ste gesprek luidde: In gaan we veel te ordim om. Daarmee waren zc Wethouder Harry Witte die onder meer verkeer en onder wijs in zijn portefeuille heeft, verrichtte vorige week de fees telijke opening van de aange paste kruising Kampweg/ Mer cury. Dit is vooral gebeurd ten behoeve van de leerlingen van de Soesterbergse basisscholen die hier dagelijks passeren. Behalve de wethouder waren ge meentelijk verkeerskundige Rob Klerks, de raadsleden Annet Oost- rom en Karei van Geet en leerlin gen van de chr. basisschool De Postiljon en de r.k. St. Carolus school bij het feestelijke gebeuren aanwezig. Vanzelfsprekend ontbra ken ook de verkeersouders niet: Gerda Kool van De Postiljon en Loes de Groot en Sylvia van de Craats van de Sint Carolusschool. Vooral ook aan hun inzet en door zettingsvermogen was het te dan ken dat dit knelpunt kon worden geschrapt van de enquêtelijst van januari 2000. Ze waren er terecht trots op met de hulp van omwo nenden en de leerlingen een veili ge schoolroute te hebben gekregen. Niet in de laatste plaats heeft het onafhankelijke verkeersadvies van 3VO, met name de heer L. Oos- terloo, het proces versneld. Speciaal voor deze feestelijke ge beurtenis was het kruispunt ver sierd met rood/wit/blauwe 3VO- ballonnen. Gerda Kool en Sylvia van de Craats regelden het ver keer. De politie was net op tijd om dit van hen over te nemen voordat de wethouder aan de officiële ope ningshandeling begon. Op een versierde step legde hij 1 gezelschap van twee scholieren, Kevin van De Postiljon en Lisa van de Carolusschool, een deei van de veilige route af voordat hij door het lint ging. Daarmee verklaarde hij het kruispunt voor geopend. De bloemen die hij kreeg, nam hij in dank aan, al merkte hij op dat ei genlijk niet hij die verdiende, maar de mensen die zich jarenlang met volharding hadden ingezet om dit resultaat te bereiken. Goed uitkijken Eerder had Loes de Groot ook de gemeente Soest bedankt voor het feit dat ze open stond voor de vele gesprekken die er zijn geweest 'met uiteindelijk een geweldig re sultaat', zoals ze namens de ver keersouders zei. 'We zijn in het bij zonder blij met de snelheidsrem- mende maatregel aan de Kamp weg. Het is een mooi plateau ge worden. Het snelverkeer remt niet alleen af, het wil de fietser ook wat vaker voor laten gaan. Toch blijft het voor de jeugdige fietsers steeds goed uitkijken omdat je nooit weet of de andere kant ook voor je stopt.' De verkeersouders zeiden vooral ook tevreden te zijn over de afslui ting van het Zeister deel van de Kampweg/Gen. Winkelmanstraat, al was dit feit buiten de feestelijk heden gehouden 'omdat de me ningen onder de inwoners hierover verdeeld zijn. Het was immers ja renlang een gewoonte om hier met de auto door te rijden. 'Het kost tijd om aan de nieuwe situatie te wennen. Het is misschien een drastische maatregel maar wel de Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Soesterberg stond zaterdag in het teken van de jaarlijkse rom melmarkt van muziekvereni ging Odeon. Afgezien van de grote belangstelling was het bij zonder dat ook het 80-jarige erelid Sies Delfsma aanwezig was om voor Odeon spullen aan de man te brengen. Vanaf de allereerste rommelmarkt van Odeon is hij ieder jaar trouw aanwezig geweest. Vol gend jaar viert hij zijn zilveren jubileum als verkoper. In en rondom het Odeon-gebouw aan de Rademakerstraat was het de hele dag een gezellige drukte, 's Morgens vroeg stonden al vele fa natieke koopjesjagers in de rij te wachten op de klok van negen uur, toen de grote verkoop begon. Op het moment dat het toegangs lint werd verwijderd, renden de koopjesjagers af op hun favoriete kraam, op zoek naar mooie, bij zondere en bruikbare spulletjes. Voor het Odeon-gebouw stonden kramen in lange rijen, volgeladen met duizend en één spullen, die door medewerkers van Odeon aan de man werden gebracht. Ook binnen kon menigeen voor weinig geld zeer bruikbare spullen op de kop tikken, zoals boeken, kleding, curiosa en audioappara tuur. Mede door het aangename nazomerweer was het de hele dag door een komen en gaan van rom melmarktliefhebbers uit de regio. Om klokslag drie uur werd de rommelmarkt gesloten en was hei tijd voor de leden van Odeon om alles op te ruimen. Wat niet ver kocht was, werd door de vereni ging beschikbaar gesteld aan de organisatie 'Spullenhulp', waaron der kleding, aardewerk, speelgoed en elektronica. Daarnaast werden overgebleven boeken, glaswerk en oud papier apart ingezameld. In de afgelopen week hebben de leden van Odeon en vele vrijwilli gers een grote inspanning geleverd om dit belangrijke evenement tc kunnen organiseren. De opbrengsi komt dan ook geheel ten goede aan de vereniging. 'Het Soester bergse Waterlooplein' was ook voor de 24L' keer een zeer geslaag de activiteit. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: 380900-8844; alarmnummer: §81.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 38035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, ^06-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 38351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie. S8352391. Grofvuil, 380800-7662000. dc theatershows Going Dutch en On the Air. Verder trad hij als zan ger en danser onder meer op in Doornroosje, Musicals in Ahoy, Grace the Musical en Miss Saigon! Kaarten voor dit concert zijn gra^ tis verkrijgbaar bij Staf Voorlich ting vliegbasis Soesterberg SSi 0346-336100 of 0346-336101 Het concert vangt aan om 20 00 uur. Gastdingen! Miquel Rodtigo is docent orkestdirectie aan de Alle gro Acauemy of Music in Valen- cia, aangesloten bij de Britse As sociated Board of the Royal Schools of Music in Londen. Hij is gastdirigent bij zowel het Symfo nieorkest van Córdoba als het Or kest van de Koninklijke Lucht- De gastdirigent bij het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht, Miquel Rodrigo. macht. Rodrigo studeerde hoorn en slagwerk aan het conservato rium van Valencia cn sloot beide studies cum laude af. Aan het con servatorium van Maastricht be haalde hij vervolgens de diploma -s harmonie en fanfare directie en opera/orkest directie, alle drie met de onderscheiding cum laude. Soester Courant overal thuis in Soest en Soesterberg Op zaterdag 20 september en zon dag 21 september is de vliegbasis Soesterberg het centrum van een aantal vliegbewegingen. De basis is voor vliegverkeer geopend op za terdag van 07:00 uur tot 21:00 uur en op zondag van 10:30 uur tot 16:00 uur in verband met de her denking 'Market Garden'. Market Garden is de jaarlijkse her denking om de slag bij Arnhem. De vliegbasis is opstapplaats voor parachutisten, onder wie ook vijf tien Britse veteranen die aan het eind van de Tweede Wereldoorlog mee hebben gedaan aan de opera tie Market Garden. Op deze dagen wordt er gevlogen met de Hercules (4x), Dakota van de Dutch Dakota Association, Pi- latus Britten-Norman Islander (2x), Beechcraft King Air en een Gazelle helikopter. Het orkest van de Koninklijke Luchtmacht geeft op donder dag 25 september een relatie- concert in hangaar 6 op de vliegbasis Soesterberg. Het programma staat in het teken van 50 jaar Koninklijke Lucht macht. Daarom zal het pro gramma bestaan uit titels die iets hebben te maken met lucht of vliegen zoals Wishing on a Star, Vliegersgebed (met zang), Lost in Space, Straighten up Fligh Right en Fly me to the moon. Van de Luchtmachtdefi- leermars gaat een nieuwe swin gende versie in première. Gastdirigent is Miquel Rodrigo. Hij is regelmatig te gast bij het or kest en heeft onder meer vorig jaar een Zuid-Amerikaans programma gedirigeerd. Hij heeft een groot aantal orkesten gedirigeerd, zoais het Henry Purcell Kamerorkest en de Compania Lirica Valenciana. Als gastdirigent heeft hij onder meer het Symfonieorkest van Va lencia en Córdoba, het Spaans Radio Symfonieorkest, het Duits Kamerorkest Frankfurt, het Lim burgs Symfonieorkest en het Noord-Hollands Philharmonisch gedirigeerd. Gastvocalist is Gert-Jan Heuvel mans. Gert-Jan is bekend van di verse 'Jeans' theatershows en heeft I eerder met het orkest gewerkt in Niet met een lapje of een rollade, maar met een compleet varken(tje) kwam slager Mark Voskuilen van slagerij Gslderblom uit Soesterberg vorige week aanzetten op de boerderij van Abrona aan de Amersfoort^- weg. Het was bovendien een levend diertje. Hij bood het de boerderij aan. Enige tijd geleden overleed op de Abrona-boerderij het varken Molly; dit tot groot verdriet van de medewerkers en zorgvragers die werkzaam zijn op de boerderij. Maar ook voor de overige zorgvragers op locatie Sterren- berg en de vele bezoekers van de boerderij was het lege hok van Moll maar moeilijk wennen. Daar is nu verandering in gekomen. Het was bij de komst van de nieuwe boerderijbewoner een drukte van belang. Ieder een wilde het kleine varkentje bekijken en het liefst aanraken. Op de foto links achter het varkentje slager Mark Voskuilen; naast hem de beheer der van de Abrona-boerderij, Henny Nieuwhof. veiligste voor de schoolgaande kinderen,' aldus Loes de Groot. Ook de kinderen zullen aan de nieuwe situatie moeten wennen, omdat ze geleerd hebben langs de stoep te fietsen. Dat kan niet meer tot het eind, want in het midden van het wegdek zijn poortjes aan gebracht. 'Ons advies aan de kin deren is dan ook: rem goed af en maak een mooie bocht als je in het Met in zijn kielzog de leerlingen Kevin van De Postiljon en Lisa van de Carolusschool opende wethou der Harry Witte al steppend de aangepaste kruising Kampweg/ Mercury in Soesterberg. juiste poortje' wilt uitkomen.' Zij wenste ten slotte alle weggebrui kers veilige jaren toe.

Soester Courant | 2003 | | pagina 18