loesterberg loopt uit voor infomarkt V l /erkgroep Toekomstvisie voelt tich genegeerd door B en W WATERBED De Slag om Arnhem herdacht Discussie over het Europees asielbeleid in de toekomst moer Taxi Roose KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING feel belangstelling voor toekomstplannen Concert Romeo-kwartet in het Cenakel ww.rabobankonline.com PAGINA 14 est irte, m /ersneld besluit schoollocatie vult verkeerd WOENSDAG 24 SEPTEMBER 2003 Soester Courant in Soesterberg Soesterberg 'De Drie Eiken' Vrijdag bingo in De Drie Eiken Dansavond voor 55-plussers Een is verkrijgbaar in diverse stabilisaties, dus er is er ook een voor u. www.worldofwaterbeds.nl Joep van Tilburg toont op expositie haar veelzijdigheid 0800 - 0432 Vrijwilligers gezocht voor steun bij rouw Korte cursus koorscholing Zaterdag in Kontakt der Kontinenten Zaterdag 4 oktober een notariële akte eren wij in de i oktober het 300,- (incl. BTW), ewone schenkingen ra bepalingen worden g gebracht. twerknotarissen.nl/jbv 22.995,- 4.000,- i€ 18.995,- ielijk, kunt u rekenen i snel in en om 't huis www.ford.nl Jentennial, Resta Celebration, Je auto's kunnen afwijken van OESTERBERGSE COURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Probeert het gemeentebestuur Inerzijds de burger zoveel mo- [elijk bij belangrijke plannen te betrekken, waarvan de zater dag in het Officierscasino ge loeide» informatiemarkt een Jtorbeeld is, anderzijds wor den er besluiten genomen zon- ïer diezelfde burger te raadple gen. Dat is bijvoorbeeld het ge- ral met de nieuwe locatie voor ]e Wethouder De Haanschool. jorige week heeft het college van Lrgemeester en wethouders be telen hiervoor de locatie Kamp- feg-Banningstraat aan te wijzen, bwel de Werkgroep Toekomstvi- E Soesterberg, die zich door het Isluit door B. en W. genegeerd lelt, als de Vereniging Soester- |rgs Belang (VSB) geven echter je voorkeur aan de locatie Oude Impellaan-Wostok. É>]gens Arie Treur, lid van zowel de VSB als de werkgroep, is pas pgin september naar buiten ge jacht dat dit besluit, naast de keu voor een bouwer van het Jorpsplein (DURA Vermeer), jbg vóór de informatiemarkt van igelopen zaterdag genomen zou lorden. 'Inbreng vanuit Soester- irg is niet gevraagd en zelfs wat I ongevraagd op korte termijn fen inbreng is geweest, is afgaan- le op de uitkomst genegeerd,' al- Ls Treur. 'Hoezo spreken we de Jatste jaren over bestuurlijke ver- leuwing? Hoezo de kloof tussen ïirgers en overheid verkleinen?' Bij herinnert eraan dat er een ■ankbordgroep in Soesterberg is, femelijk Werkgroep Toekomstvi- |e Soesterberg. 'Deze groep be- Tokken burgers verwacht van de femeente meer respect in de vorm fen tijdige informatie en overleg jan in deze zaak is gebleken; in en gerespecteerde omgang met elkaar verwacht men toch niet dat je door informatie achteraf, spon taan versnelde processen en geno men besluiten wordt overvallen. Besluiten over Soesterberg zonder correct contact met Soesterberg is met de ervaringen uit het verleden toch iets waar straf op zou moeten staan in deze tijd. De achterkamer tjespolitiek was toch iets uit de vorige eeuw?' Argumenten De Vereniging Soesterbergs Be lang en vooral de Werkgroep Toe komstvisie Soesterberg heeft ver schillende argumenten vóór een nieuwe school op de locatie Oude Tempellaan-Wostok en tégen de locatie Kampweg-Banningstraat. Argumenten vóór de locatie Oude Tempellaan-Wostok zijn: - De ligging is nu al centraal in het dorp en zeker in het toekomstige, meer bebouwde Soesterberg; - Het aanbod van kinderen zal voornamelijk toenemen in Soester- berg-Oost; in het midden en wes ten van Soesterberg zijn reeds de andere scholen; - de verkeersafwikkeling rond de school vindt daar plaats in een be trekkelijk verkeersluw gebied. Argumenten tégen de locatie Kampweg-Banningstraat zijn: - de drie hiervoor genoemde argu menten; - verkeersafwikkeling bij het kruis punt Kampweg-Banningstraat geeft meer onveiligheid en over last; - woningbouw op een A-locatie als de hoek Kampweg-Banningstraat zal financieel meer opleveren dan op de andere locatie; dus daar school bouwen is financieel nade- lig; - bebouwing met voornamelijk woonbestemming op zo'n gezichts bepalende plaats in Soesterberg geeft een veel beter 'smoel' dan een school; - het nieuwe hart dat Soesterberg wil creëren, bijvoorbeeld in de vorm van een soort dorpsbrink met rondom bebouwing, kan maar op een plaats'echt goed tot z'n recht komen, en dat is de hoek Kampweg-Banningstraat. Daar een school willen bouwen treft Soesterberg dus in het hart, omdat de mogelijkheid op dat nieuwe hart daarmee zou worden ontno men. Op kortetermijn overleg van de gemeente met Soesterberg is daar om volgens Treur niet een wens, maar meer noodzaak. De werk groep Toekomstvisie zal het ge meentebestuur dan ook dringend vragen de keuze te herzien en re kening te houden met de belangen voor Soesterberg zoals Soesterber- gers die zelf zien. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, 'el. (035) 6021841. Wij zoeken CHAUFFEURS, voor schoolkinderenvervoer, 's ochtends en 's middags. Bel voor info: 0346 352203 06 55771189 Zaterdag 27 september zondag 28 september Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 pastor J. van Hooijdonk; eucharistieviering; dameskoor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondga 10:00 pastores P. Denneman en B. Verberne; tv-uitzendirig Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. R. Zandstra Sterrenherg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra World Outreach Church (info locatie: ©0346-350458) - 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, ©0900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76, ©030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, ©352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, ©033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: 1150900-8844; alarmnummer:© 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, §2035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, §206-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 -uur, §2351940, b.g.g. 35}658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, ©352391. Grofvuil, ©0800-7662000. Soesterberg, het mooiste plek je op aarde, en dat moet zo blij- cven. Het vliegveld moet blijven; dit is cultuurgoed, bijna het lenige. Schandalig als het vlieg- lyeld weggaat. Behoud het goe de van de vliegbasis. Ik vind het vliegveld leuk. Dit is een willekeurige greep uit de vele ontboezemingen die de inwo ners van Soesterberg zaterdag tijdens de door de gemeente pgezette informatiemarkt in et Officierscasino spontaan an het papier toevertrouw en. pvallend tijdens de informatiè- larkt over de toekomst van Eesterberg was niet alleen de gro- Ibelangstelling, maar vooral ook jet aantal spontane schriftelijke jjingen op de aangekondigde slui- |g van de vliegbasis Soesterberg. Jijna iedereen liet weten de basis als een onverbrekelijk aan Soester- grg verbonden locatie te zien. jyerigens pleitte men ook voor i§n groene (woon)omgeving. ieweldig zoveel belangstelling als IBEis. Het is de moeite van het or- biseren waard geweest', zei Arie [|eur die namens de Vereniging ïsterbergs Belang en de Werk- Jrpep Toekomstvisie Soesterberg een stand bemande. Niet alleen deze stand, trok veel geïnteresseer de bezoekers, dit gold met name ook voor de projecten Herontwik keling Dorpsplein (waarvoor de pas gekozen projectontwikkelaar Dura Vermeer aanwezig was met plannen en schetsen) en Vitalise ring Soesterberg-Noord. Ook an dere vertegenwoordigers gaven zowel mondelinge als schriftelijke informatie, zoals de vliegbasis, Hart van de Heuvelrug, Geluid en Woonomgeving, Abrona met de bouwplannen aan de westkant van Soesterberg en De Open Ankh aan de oostkant, evenals de plan nen voor woningbouw achter Kontakt der Kontinenten hadden de interesse van velen. Gezicht In het begin van de als een echte kramenmarkt opgezette bijeen komst in de grote zaal van het Of ficierscasino legde burgemeester drs. J.J.L.M. Janssen de bedoeling van de markt uit: het zo breed mogelijk informeren van de inwo ners van Soesterberg bij de toe komstplannen voor het dorp en hen daarbij in een vroeg stadium betrekken. Om alaan het uitwer ken van plannen verbonden werk 'een gezicht' te geven, stelde de burgemeester de raadsleden en enkele ambtenaren aan de bezoe kers voor. Omdat geluid in Soesterberg een t belangrijke rol speelt (vliegbasis, rijksweg A 28) was de officiële, ludieke opening van de markt hier op gebaseerd. Een aanzwellend geluid onder donker landbouw plastic vandaan, gevolgd door het vrijlaten van tientallen zwarte bal lonnen gaf de huidige situatie weer, wegstervend geluid en het opstijgen van gekleurde ballonnen de toekomst. Samen met wethou der Bart Krol, die een gedichtje voorlas, maakte de burgemeester dit aanschouwelijk. Daarna kon iedereen weer aan de kramen terecht voor informatie over allerlei lopende ruimtelijke- ordcningsprojecten en toekomstige plannen. De bezoekers maakten op veel manieren duidelijk de in houd van de markt op prijs te stel len. Bovendien maakten ze van de gelegenheid gebruik om de burge meester, een wethouder of een raadslid persoonlijk aan te spre ken. Impuls Naar schatting 750 inwoïiers heb ben de informatiemarkt bezocht. Deze heeft dan ook zeker aan de verwachtingen voldaan. Dat was ook de bedoeling van het gemeen tebestuur, dat het belangrijk vindt dat inwoners en gemeente samen optrekken om plannen uit de ba lanceren en daarna te realiseren. Het gaat immers om ontwikkelin gen die bepalend zijn voor de toe komst van Soesterberg. Het dorp heeft dringend een impuls nodig om te voorkomen dat op den duur winkels en scholen dreigen te ver dwijnen. Daarom zijn er allerlei ontwikkelingen gaande, die overi gens nog in een pril stadium ver keren. Aan veel plannen kleven echter randvoorwaarden. Woning bouw is bijvoorbeeld alleen maar mogelijk als de provincie toestem ming geeft, en het rijk de geluids- grenzen aanpast, die ooit zijn vast gesteld in verband met het lawaai van de vliegbasis. De informatie markt werd dan ook beschouwd als het begin van een traject waar in gemeente en inwoners op con structieve wijze gaan samenwer ken. Diensten Centrum orpsplein 18, Soesterberg 'elefoon 0346 - 35 14 02 Vrijdagavond 26 september wordt er weer een bingo gehouden in ontmoetingscentrum De Drie Ei ken aan het Dorpsplein. De eerste ronde begint om 20:00 uur. Deel- nkmekaarten kosten 3,50 incl. een kopje koffie en een loterij. De zaal is geopend vanaf 19:00 uur. zaterdagavond 27 september wordt in ontmoetingscentrum De |)jrie Eiken aan het Dorpsplein voor het eerst een dansavond ge- Houden voor 50-plussers. Onder dé bezielende leiding van een disc jOckey kan er op muziek uit de ja- gn '60-'70 worden gedanst. Het ielooft een heel gezellige avond te Rorden die een maandelijkse tra- gitie moet worden. ij S Van 5 oktober tot 24 november mag Joep van Tilburg haar veelzij digheid tonen in Amersfoort. De Soesterse exposeert deze periode in 't Pluspunt, een ontmoetings centrum aan de Hof der Gedach ten 20. Ze werkt met olieverf, met acryl en inkt en maakt aquarellen. Stillevens of bloemen, de variatie in haar werk is groot. Het resultaat is te zien in 24 werken die in 't Pluspunt hangen. Joep van Tilburg kreeg les van Fred Ros en Paul de Korte en nestelt zich in binnen- en buitenland om aan de gang te gaan. In de jaren negentig exposeerde ze al eens in gezondheidscentrum De Bundeling en wellicht dat binnen afzienbare tijd weer schilderijen van haar in Soest te zien zijn. Maar eerst komen die in het Amers- foortse 't Pluspunt te hangen. Kinder- en c jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar Je kunt bellen over; verslaving seksualiteit geslagen worden Humanitas gaat begin oktober een training, steun bij rouw, aanbieden en zoekt daarvoor vrijwilligers. Na de training zijn de vrijwilligers in staat, mensen die een dierbaar per soon door de dood zijn verloren, te steunen en een handreiking te bie den bij het zoeken naar een nieuw evenwicht. De vrijwilliger gaat mensen thuis bezoeken, zij weten heel goed hoe moeilijk het kan zijn als een dierbare komt te overlijden, ook dat een rouwproces tijd vraagt. Zij nemen die tijd, bieden begrip, steun en een luisterend oor en helpen het verlies een plaats te geven en het leven weer op te pak ken. De vrijwilligers hebben een groot invoelingsvermogen en res pect voor ieders persoonlijk bele ven. Ook zij die hun eigen verlies- ervaring een plaats hebben kunnen geven en hun ervaringen willen delen door anderen te steunen zijn van harte welkom. Na de training krijgen de vrijwilligers maandelijks begeleiding. Geïnteresseerden kunnen zich op geven bij Humanitas Eemland, Heiligenbcrgcrweg 36, Amers foort, 033-4790840. Binnenkort kan iedereen met be langstelling voor een betere stem- beheersing terecht bij Scholen in dc Kunst. Daar begint binnenkort weer een korte cursus koorscho ling. Die is niet alleen leuk voor mensen die in een koor willen gaan zingen of dat al doen, maar ook voor mensen die veel in het openbaar moeten spreken. De ba sisvaardigheden van de stemvor- ming komen aan bod, zoals hou ding, adem techniek, klankvorming en articulatie. Daarnaast ook de beginselen van het notenschrift, zodat van blad zingen mogelijk wordt. Tijdens de cursus wordt gewerkt met veel leuke en originele oefe ningen die tijdens de lessen wor den uitgedeeld. Voor diegenen die na afloop van de cursus de smaak te pakken hebben, bestaat de mo gelijkheid om door te stromen naar de jaarcursus koorscholing. Docent is Reinier Bavinck. Cur susdag en -plaats: maandagavond, Coninckstraat 58, Amersfoort. Vraag een inschrijfformulier via 033-4673473 of info@scholenindekunst.nl. Het was zaterdag, een drukte van belang op de spottersplaats langs de Van Weerden Poel- manweg bij de vliegbasis. De vliegtuigenthousiasten waren naar Soesterberg gekomen om naar een aantal bijzondere vliegtuigen te kijken. Daaron der was een Engelse Dakota, die naar de Ginkelse Heide bij Ede vloog om negen Britse oorlogsveteranen te droppen. Zij hadden zo'n sprong daar ook in de Tweede Wereldoor log gemaakt. De Dakota was kort daarvoor met een aantal andere bijzondere toe stellen van vliegbasis Soesterberg opgestegen om vervolgens op een afgezet gedeelte op de heide de parachutisten te droppen. Met deze sprong herdachten zij de Slag om Arnhem, 59 jaar geleden. Vol gend jaar willen de oorlogsvetera nen nog een keer de sprong maken omdat dan het zestigjarig bestaan wordt gevierd van de bevrijding van ons land. De leeftijd van de Britse veteranen ligt tussen de 78 en 84 jaar. Drie van hen maakten een solosprong, terwijl de overige zes samen met een ervaren instructeur de gewaag de sprong maaktep. Een van hen is een blinde veteraan. De landing van de parachutisten en hun in structeurs verliep niet helemaal vlekkeloos. Enkele para's kwamen in de bomen terecht, maar nie mand raakte gewond. De sprongen van de oud-strijders waren een onderdeel van de herdenking van de Slag om Arnhem, die uiteinde lijk door de geallieerden in sep tember 1944 werd verloren. Op de Airborne Begraafplaats in Ooster beek liggen circa 1700 soldaten begraven, die tijdens de Slag het leven hebben verloren. Een van de Britse oorlogsvetera nen bereidt zich voor op de sprong uit de Dakota boven de Ginkelse Heide Foto: KLu, Gerard van Bilsem. De Stichting Mondiale Samen leving en Kontakt der Kontin enten in Soesterberg houden op zaterdag 27 september in het Kontakt aan de Amers foortsestraat de bijeenkomst: 'Vooruitgeschoven grenspos ten: Europees asielbeleid in de toekomst'. Theo Veenkamp (directeur Afde ling Justitiële Strategie van het Ministerie van Justitie) houdt een inleiding naar aanleiding van het rapport 'People Flow: managing migration in the New European Commonwealth' dat hij eerder dit jaar in samenwerking met Demos publiceerde. Op dit rapport geeft Lars van Troost (hoofd afdeling vluchtelingen bij Amnesty Interna tional) een reactie. Hij zal tevens de visie van Amnesty op het the ma 'opvang in de regio' vertolken. Vervolgens doet Fatma Ali, ge meenteraadslid GroenLinks te Nij megen, verslag van haar onlangs afgelegde bezoek aan de UNHCR vluchtelingenkampen in Somalië. Na een korte pauze is er gelegen heid voor discussie. Belangstellen den kunnen voor meer informatie contact opnemen met de heer Zeki Shehu, projectcoördinator SMS, (0346) 332528; e-mail: info@sms-vluchtelingen.nl. Netwerk Stichting Mondiale Samenleving (SMS) is een netwerk van vluchte lingenorganisaties in Nederland. SMS neeft tot doel het kader van vluchtelingenorganisaties te trainen en adviseren en te zorgen dat zij betrokken worden bij discussies en beleidsontwikkelingen rondom thema's als ontwikkelingssamen werking, vrijwilligerswerk, milieu en Europese aangelegenheden. Asielbeleid, vreemdelingenbeleid en opvang in de regio zijn onder werpen waar (ex)vfuchtelingen in Nederland nauw bij betrokken zijn: zij hebben zelf het hele pro ces meegemaakt. Zij worden ech ter nauwelijks betrokken bij dis cussies en het ontwikkelen van be leid. SMS wil hierin verandering brengen. In december 2002 orga niseerde SMS een succesvolle con ferentie over 'Opvang in de regio in relatie tot het Nederlandse vreemdelingenbeleid'. De confe rentie bood aan (ex)vluchtelingen de gelegenheid om in gesprek te gaan met de Nederlandse beleids makers en maatschappelijke orga nisaties. Deze bijeenkomst is de eerste in het kader van een nieuw initiatief van Kontakt der Kontinenten: de Pim Peppelenbosch Lezingency clus. Pim Peppelenbosch werd na een internationale carrière voor de Verenigde Naties in het Midden oosten in 1968 directeur van Kontakt der Kontinenten. Als so ciaal geograaf publiceerde hij veel over ontwikkelingssamenwerking en over de Arabische wereld. Van 1984 tot 1999 was hij werkzaam in de directie van Robeco. Naast zijn vele functies was Pim Peppelen - bosch een zeer begenadigd spreker en hield talloze lezingen over uit- V) eenlopende onderwerpen. Pim Peppelenbosch overleed op 11 juni 2000 op 63-jarige leeftijd. Ter nagedachtenis aan hem als per soon en aan zijn bijzondere kwali teiten als spreker heeft Kontakt der Kontinenten het initiatief genomen een Pim Peppelenbosch lezingen cyclus in het leven te roepen, in welk kader minstens een keer per jaar een lezing zal worden georga niseerd over een onderwerp op het terrein van internationale samen werking, migratie en ontwikkeling. Programma 13:30 uur Opening door Wico Bunskoek (voorzitter SMS en di recteur Kontakt der Kontinenten) 13:40 uur People Flow, lezing door Theo Veenkamp (directeur Alge mene Justitiële Strategie, Ministe rie van Justitie; op persoonlijke ti tel) 14:10 uur Reactie op People Flow en de visie van Amnesty op op vang in de regio, door Lars van Troost, (hoofd afdeling vluchtelin gen bij Amnesty International) 14:40 uur Vluchtelingenkampen in Somalië: reisverslag door Fatma Ali (gemeenteraadslid GroenLinks Nijmegen) 15:00 uur Pauze 15:15 uur Tijd voor discussie en vragen 16:30 uur Afsluiting met een bor rel In de strijkkwartettenserie die ook dit seizoen weer in het Ce nakel, Amersfoortsestraat 18 in Soesterberg, wordt georgani seerd zal op zaterdag 4 oktober het Romeo-kwartet concert eren. De leden van dit kwartet speelden gezamenlijk in het Nationaal Jeugd Orkest en het Gustav Mahler Jugend Orches- ter. Zij musiceerden al regelmatig sa men in verschillende kamermu- ziekensembles toen zij in 1997 be sloten een vast kwartet te vormen. Het Romeo-kwartet staat nu be kend als een jong, talentvol Neder lands strijkkwartet. Zij geven re gelmatig concerten in binnen- en buitenland. Zij volgden de afgelo pen jaren lessen bij gerenommeer de musici als Dmitri Fcrschtman en Istvan Parkanyi. Hun huidige leraar is Daniël Esser. Verder volg den zij masterclasscs bij het Ta- Het Romeo-kwartet. cacskKwartet, het Amadeus-kwar- tct, het Bartok-kwartet, Isaac Stern en Gerhard Schulz. Op het 'Char les Hennen Concours' wonnen zij de tweede prijs cn op de Interna tionale Sommerakademie in We nen de 'Thomastik-lnfeld Preis'. Sinds april 2001 nemen zij deel aan het deeltijdsemcster van de Nederlandse Strijkkwartet Akade- mie, in het kader waarvan zij mas terclasscs volgden bij Martin Lo- vett (Amadcus-kwartet), Milan Skampa (Smetana-kwartet), Valentin Bcrlinsky (Borodin-kwar- tet), Henk Guitart (Schönberg- kwartet) en Stefan Mctz. Het Romeo-kwartet wordt ge vormd door Cindy Albracht, viool; Jurjen Soeting, viool; Constatijn van de Wetering, altviool; Teije Hylkema, cello. Aanvang: 20:15 uur, zaal open 19:30 uur. Toegangsprijs: 17,00.

Soester Courant | 2003 | | pagina 15