49 We Hospice moet het hebben van giften Visser jaar! Heel Soest mag meepraten over integrale veiligheid Manjfpvan Zijp Gehandicapten Soest ernstig gedupeerd door begroting JBBEL- RISSS 1ACTUEELÏ WITLOF WOOP College wijst afsluiting van Smitsweg van de hand Langdurig werklozen krijgen extraatje van Balkenende lOPINIE PAGINA 2 3.50 3.95 3.95 5.95 1.8° 1.88 2.80 WOENSDAG 24 SEPTEMBER 2003 SOESTER COURANT PAGINA 3 :oco RIBLAPPEN FLORYN NGE JENEVER Met slok op tegen een lantaarnpaal J Initiatiefgroep officieel geïnstalleerd Openbare bijeenkomst op 30 september Wij zijn gesloten t/m zaterdag 27 september Vanaf dinsdag 30 september zijn wij u graag weer van dienst. Display vernield Actie tegen hardrijden binnen bebouwde kom Man moet cel in en afkicken van alcoholverslaving Met slok op achter stuur Stoelendans Controle op geslotenverklaring |ït Jongerius 'estraat 29 CB Soest 588 01 22 588 01 21 jongerius.nl Holland, klasse 1 500 gram o» literfles 10! diverse soorten literpair Hen 19-jarige Soester is zondag rond 20:30 uur na een botsing met een andere automobilist op de Koningsweg tegen een lantaarn paal gereden. De jongen bleek te veel gedronken te hebben. Vooral blikschade was het gevolg, bij het ongeluk raakte niemand gewond. Een 47-jarige man draaide zijn auto net vanaf de Varenstraat linksaf de Koningsweg op, toen de beschonken tiener met hoge snel heid over de Koningsweg reed. De jtwee auto's kwamen in aanraking met elkaar, waarna de auto van de jóngen begon te tollen en 65 me ter verder tegen een lantaarnpaal itot stilstand kwam. Bij de adem analyse op het politiebureau blies hij drie keer de toegestane hoe veelheid. Tegen hem is proces-ver- 'baal opgemaakt en hij moest zijn irijbewijs inleveren. ■ïw 1A- fW De inzichten en ervaringen,, die ik de afgelopen jaren op het gebied van aankopen en verkopen van onroerend goed en van taxaties heb opgedaan, vormen - samen met mijn intentie om dit soort werkzaamheden snel, zakelijk en met oog voor het menselijk aspect af te ronden - de basis voor menige succesvolle transactie. Caroline Jagtenberg, makelaar/taxateur o.g. Als u nader geïnformeerd wilt worden over de verkoop van uw woning, de aankoop van een andere woning of een taxatie van de betreffende woningen, dan neem ik graag de tijd voor u. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest ||*i| RVT Tel 035 6037490 ||U Fax 035 6037491 BEDRIJFSUNITS TE HUUR Bedrijfsunits vanaf 75 m2 tot 315 nr aan de Industrieweg 37 te Soest. Belangrijkste kenmerken oplevering op korte termijn huur vanaf 49,- p/m2 per jaar excl. BTW en serv.kost. in goede staat van onderhoud goede parkeergelegenheid op eigen terrein TE KOOP Hooihark 6 te Soest Zoekt u een moderne luxe patio- woning? Laat u in deze woning dan door mij rondleiden! Het ruime en speelse karakter zal u aanspreken, alsmede ook de luxe en sfeervolle afwerking. Een heerlijke op de patio gerichte living met separate vverk-/hobbykamer. Aan de voorzijde van de woning een designkeuken met uitgebreide apparatuur. Rustig gelegen n de kindvriendelijke moderne woon wijk 'De Boerenstreek'. Belangrijkste kenmerken L-vormige living met 2 schuifpuien luxe designkeuken met Solitaire/ Bosch inbouwapparatuur werk-/hobbykamer met uitzicht op patio bijkeuken met was-/drogeraansluiting 2 ruime slaapkamers op le verdieping moderne luxe badkamer met ligbad, douchecabine, 2e toilet, wastafel, vloerverwarming en designkranen carport en berging volledig geïsoleerd gehele woning laminaatvloer en spachtelputz wanden slaapkamer en badkamer op begane grond mogelijk inhoud 450 m3 perceelsgrootte 178 m2 vraagprijs 339.000,- k.k. Collegiaal in verkoop met Van Harde- veld Makelaardij te Baarn n3b Burgemeester Janssen heeft maandagavond officieel de ini tiatiefgroep geïnstalleerd die zich gaat inzetten voor de tot standkoming van een hospice in Soest. De bedoeling is dat het huis - waarin ca. vier men sen hun laatste levensfase kun nen doorbrengen - in het voor jaar van 2005 wordt geopend. Of het zo ver komt hangt mede af van de financiering. Het hospice zal, afgezien van een startsubsidie van de provincie en misschien enkele kleinere subsidies op onderdelen van het werk, voor namelijk draaien op particuliere bijdragen, zoals giften en sponso ring door fondsen en bedrijven. De initiatiefgroep richt zich de komen de tijd dan ook intensief op de fondsenwerving. Ook wordt er ge werkt aan de oprichting van een stichting 'Vrienden van het hospi ce' of iets van dien aard, die een belangrijke rol bij de exploitatie van het huis moet gaan spelen. Daarnaast wordt alvast gezocht naar een geschikt, 'flexibel' huis ergens in Soest, dat plaats moet kunnen bieden aan drie a vier mensen die in een 'huiselijke om geving' willen sterven. Naast de kamers voor de patiënten zal het huis ruimte moeten bieden aan een logeerkamer, een kantoortje, een keuken etc. De opzet van het hos pice is 'low care', dat wil zeggen dat er voor de zorg vooral een be roep zal worden gedaan op vrijwil ligers. De initiatiefgroep heeft nog geen pand op het oog. Vrijwilligers zullen vermoedelijk niet zo moeilijk te vinden zijn. Nu al zijn er veel mensen die de initia tiefgroep hebben laten weten dat zij belangstelling hebben, liet voor zitter Marjan Haak weten. Zij heeft op verzoek van burgemees ter Janssen - die daarmee gevolg gaf aan een 'opdracht' in het raadsprogramma van 2002 - een aantal deskundige en toegewijde mensen om zich heen verzameld, die gezamenlijk gaan onderzoeken wat de mogelijkheden zijn. Naast het oud-statenlid Marjan Haak zelf zijn het Rian Zwart (van huis uit maatschappelijk werkster), Wil Zwart (oud-verpleegkundige), Joost Stratër (makelaar) en oud omroepman Ab Revoort. Merk waardig genoeg ontbreekt een huisarts in de groep, die de taken verder heeft verdeeld op basis van 'netwerken' en deskundigheden. De gemeente verleent slechts amb telijke ondersteuning. Het hospice moet 'gewoon een huis in een straat in een wijk van Soest worden, zo dicht mogelijk bij de mensen', zoals burgemeester Janssen het omschreef. Het wordt geen 'instelling' en zal hooguit een betaalde coördinator krijgen. Die moet ervoor zorgen datvoor de patiënten zoveel mogelijk een thuissituatie wordt gecreëerd. De normale zorg die in de laatste le vensfase aan mensen thuis wordt verleend gaat in het hospice in beginsel gewoon door. Mensen houden eventueel thuiszorg en ne men in principe ook hun eigen huisarts mee. In beginsel is het ver blijf waarschijnlijk gratis, al wordt een redelijke vergoeding van de kosten die men thuis ook zou ma ken reëel gevonden. De initiatiefgroep maakte maan dagavond na de installatie ook di rect haar opwachting in de verga dering van de raadscommissie Al gemene Bestuurszaken, waaronder ook Volksgezondheid ressorteert. Daar maakte Marjan Haak eens te meer duidelijk dat de begroting van het höspice moet 'kloppen' voordat het huis van start zal gaan. 'Het heeft geen zin om te beginnen en na een paar maanden weer te stoppen.' Ze leek bij voorbaat nog al somber over de subsidiemoge lijkheden - 'er zijn weinig potter, voor' - en sloot niet uit dat ze, in een later stadium, alsnog bij de gemeente om geld zal aankloppen. 'Dat doen.we als we tevergeefs aan alle bellen hebben getrokken. Vanuit de commissie kreeg ze o.a. het advies om haar licht op te ste ken bij serviceclubs als de Rotary. De initiatiefgroep gaat niet over één nach(ijs en heeft in de afgelo pen maanden al intensieve contac ten gelegd met allerlei instellingen De initiatiefgroep, met zittend v.l.n.r. Ab Revoort, Wil Zwart, Rian Zwart en staand Joost Strater, Marjan Haak en burgemeester Janssen. Foto: Soester Courant die zich in Soest en de regio met de ouderenzorg in de ruimste zin bezig houden. Van 'concurrentie' is overigens geen sprake, hooguit van 'aanvulling'. In principe ko men ook mensen uit Baarn in aan merking voor opname in het Soes ter hospice, dat in zoverre uniek is in Nederland dat het tot stand komt op basis van een initiatief van de gemeenteraad (hoewel Soest er dus zelf geen geld voor uittrekt). Of er t.z.t. alsnog een 'vaste' huis arts aan het hospice verbonden wordt staat nog niet vast. Het leek de commissie ABZ wel relevant, in verband met 'ethische vragen', zoals euthanasie. Daarover moeten ook nog afspraken worden ge maakt, aldus Maijan Haak. Het wijkbeheersteam Smits- veen (WBT) gaat morgena vond probéren de raadscom missie verkeer achter zich te scharen. De burgergroep wil dat de Smitsweg wordt afgeslo ten, zodra het Breed Educatief Centrum (BEC) daar in ge bruik genomen wordt. Het verzoek daartoe werd eerder gedeponeerd bij het college, maar die ziet het niet zitten om de door gang van auto's in de Smitsweg te blokkeren. De weg is te belangrijk voor de ontsluiting van het ver keer, menen burgemeester en wet houders. Afsluiting ervan zou een enorme toename van het verkeer in andere straten tot gevolg heb ben. En hoewel het Smitsveen een 30-kilometergebied is, wil het col lege de andere straten niet extra belasten. De insteek van het WBl is dat een afsluiting zou bijdragen aan een veiligere situatie bij het BEC. De nieuwbouw daarvoor is onlangs begonnen en vanaf volgend jaar zullen de leerlingen van de Des- mond Tutuschool en de De Klim op er ondergebracht worden. Ook andere instellingen, zoals een kin deropvang, kunnen er gebruik van gaan maken. Het college maakt ook een plan voor de herinrichting van de direc te omgeving. Op de begroting is daarvoor 366 duizend euro gere serveerd. Het college houdt bij de planvorming rekening met de vei ligheid, maar vindt afsluiting van de Smitsweg een te rigoureuze maatregel met te veel nadelige consequenties. Het WBT gaat nu proberen om de raadscommissie zover te krijgen, dat ze het colle ge opdraagt gehoor te geven aan zijn wens. Soesters die al langere tijd van een uitkering moeten rondko men en geen uitzicht hebben op werk, krijgen in december een extraatje. Het kabinet heeft hiervoor 39.800 euro aan de gemeente Soest overge maakt. Dat bedrag komt uit de pot van 20 miljoen die Den Haag éénmalig voor de zoge naamde 'langdurige minima zonder arbeidsperspectief in Nederland heeft ingesteld. De gemeente mag zélf de begrip pen 'langdurig' en 'zonder arbeids perspectief' invullen. Op basis daarvan wordt de groep die in aan merking komt voor het extraatje samengesteld. Deze groep gaat niet alleen uit bijstandsklanten be staan. Ook andere groepen zullen opgenomen worden. Het rijk heeft al wel vastgesteld hoeveel het één malige extraatje gaat bedragen. Voor een gezin is dit 450 euro, een alleenstaande ouder krijgt 400 euro en een alleenstaande 320 euro. Hoe de doelgroep er precies uit gaat zien, is nog niet bekend. Soest werkt samen met de gemeenten Baarn en Bunschoten aan het plan van aanpak. De gemeenten werken De gemeente Soest gaat zich op brede schaal bezighouden met wat genoemd wordt 'integraal veiligheidsbeleid', vrij ver taald: het samenspel tussen alle instanties die betrokken zijn bij de lokale veiligheid, zo als politie, brandweer, GGD maar ook het openbaar minis terie, het onderwijs, de weizijn- sinstellingen en allerlei andere al dan niet particuliere organi saties. Doel is uiteraard dat het in Soest veiliger wordt (dan het al is...). De gemeente gaat, voordat er straks een beleid wordt opgesteld, over dit onderwerp in gesprek met zoveel mogelijk betrokkenen én belangstellende burgers. Dat ge beurt komende dinsdagavond - 30 september - tijdens een openbare bijeenkomst in het gemeentehuis (19:30 uur). Er is een heel pro gramma opgesteld, waarin o.m. plaats is ingeruimd voor een inlei ding door Hans Ouwerkerk, mo menteel waarnemend burgemees ter van Enkhuizen, en veel gele genheid tot discussie. Ook vindt dan de presentatie plaats van de 'kaderstellende notitie', die de ba sis vormt voor een Collegevoorstel dat uiteindelijk door de gemeente raad moet worden goedgekeurd en vastgesteld. In het kader van het dualisme heeft de gemeenteraad het onder werp integrale veiligheid aangegre pen dm de discussie over 'normen en waarden' in de Soester samen leving een plaats te geven. Vandaar dat de voorbereidende werkgroep er veel aan gelegen is dat ook 'ge wone' burgers aan de discussiebij eenkomst van 30 september mee doen. De werkgroep - onder voor zitterschap van raadslid Karei van Geet (VVD) - heeft inmiddels de tamelijk uitvoerige notitie opge hoest, waarin de bestaande veilig heidssituatie in Soest in kaart is gebracht en waarin op de diverse terreinen aanbevelingen worden gedaan om de situatie te verbete ren. Kleuren De notitie maakt daarbij onder scheid tussen vier 'pijlers' als uit gangspunten voor het veiligheids beleid, in vaderlandse kleuren aan gegeven: rood (brandweer), wit (GGD), blauw (politie), groen (gemeente) en oranje (welzijns werk). Een opvallend uitgangspunt is ook dat 'subjectieve' gevoelens net zo belangrijk zijn als de 'objec tieve' gegevens; met andere woor den: ook als de burger alleen maar het idee heeft dat het ergens on veilig is, zonder dat dat met harde cijfers kan worden gestaafd, moet dat toch heel serieus genomen worden. Uiteraard zal er zoveel mogelijk aansluiting gevonden moeten worden bij het rijksbeleid. Daaruit vloeit o.m. voort dat de gemeente meer 'sturing' aan de politie moet gaan geven. Integraal veiligheidsbeleid richt zich op alle onderdelen van de zogenaamde 'veiligheidsketen' (pro-actie, pre ventie, preparatie, repressie en na zorg). De objectieve veiligheid in Soest valt wel mee, zo blijkt uit de aan giften van 2002 over geweld (141 x), inbraken woningen (199), in braken bedrijven (161), diefstal uit auto (539), autodiefstal (60), fiets diefstal (222), vernieling (433), zakkenrollerij (18), overlast jeugd (354) en burengerucht (532), etc. Er wordt overigens - 'helaas' - niet altijd aangifte gedaan, aldus de notitie. 'Gunstig' Het aantal geweldsdelicten (open lijke geweldpleging, bedreiging en straatroof) is in 2002 duidelijk ge stegen, maar ruim de helft (58%) is opgelost (in de regio 54 Van de woninginbraken is vorig jaar vijftien opgelost; dat was in 2001 slechts vijf Bij de veel voorkomende criminaliteit (dief stal uit auto, fietsdiefstal en vernie ling) steeg het oplossingspercenta ge van 5,6 naar 6,5. 'In vergelijking met de cijfers van alle Utrechtse gemeenten zijn de Soester cijfers gunstig te noemen. Een uitzonde ring geldt voor de overlast van/ door jeugd (76,9 per duizend in woners, tegenover 6,6 in de pro vincie), aldus de notitie. De brandweer verleende in 2002 185 maal hulp, in 2001 was dat maar 91 maal. Voor brandbestrij ding werd 165 maal uitgerukt (in 2001 was dat 151 maal). Het aan tal gevallen van 'loos alarm' steeg overigens van 431 naar 598. In het verkeer vielen in Soest vorig jaar 116 slachtoffers (2001: 125), waar van vier dodelijk; 28 personen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen na een ongeval. Invloed Op het gebied van de subjectieve veiligheid blijkt dat een ruime meerderheid van de Soester bevol king (60 zich nooit onveilig voelt. Bij een vorig onderzoek, enkele jaren geleden, was dat nog 70 Sommigen voelen zich 'wei eens onveilig' (40 en dan vooral in de eigen woonbuurt (22 wat vooral wordt veroorzaakt door 'autocriminaliteit' en ge weldsdelicten. Meer zichtbare po litie ('blauw op straat') leidt ove rigens niet tot een afname van het gevoel van onveiligheid. De noti tie noemt dat 'opvallend'. Als aan bevelingen voor een integraal vei ligheidsbeleid geeft de notitie ten slotte een aantal 'accenten en prio riteiten' aan. In een daarvan staat met zoveel woorden dat de invloed van het gemeentebestuur en de politiek op de politie (met name in het stellen van prioriteiten) groter is dan tot heden werd aangeno men. Het betekent dat de verzuch tingen die de laatste jaren in de Soester politiek veelvuldig te horen zijn geweest -'we hebben over de politie toch niets meer te vertellen' - op niets gebaseerd zijn gebleken. Corine en Martin van Zijp juwelier Van Weedestraat 145, Soest - Telefoon (035) 602 06 70 Het lijkt ons, de Cliëntenraad Chronisch zieken en Gehandi capten Soest, een goede zaak om hier duidelijk te maken wat de gemeentebegroting nieuwe stijl zou betekenen voor men sen niet een handicap in Soest. Tot dusverre hebben zij, die door hun handicap niet van het open baar vervoer gebruik kunnen ma ken, vanuit de Wvg recht op een bijdrage voor eigen vervoer, ten minste als hun inkomen onder een bepaalde grens ligt. Met dat geld kunnen zij een deel (het is ook maar een tegemoetkoming) van hun vervoerskosten betalen. Bij voorbeeld de benzinekosten van een eigen auto, al dan niet met aanpassingen voor bijv. rolstoelver voer. Een grote groep gebruikt het geld om familie, kennissen of bu ren te betalen als die met hun auto voor vervoer zorgen. Dat maakt het veel gemakkelijker om, indien nodig, op de omgeving een beroep te doen. Ook kan men van dit geld zelf een taxi bestellen. De gemeente Soest wil deze ver goeding, die eerder al verlaagd is, nu helemaal afschaffen! Zij denkt daarmee in 2005 400.000,- per jaar te gaan besparen. Daarmee zou de gehandicapte bijna de helft van het totale begrotingstekort van een miljoen voor zijn/haar reke ning nemen. Hier past o.i. maar een woord voor: asociaal. De gemeente zegt overigens wel een alternatief aan te bieden: het CVV (Collectief Vraagafhankelijk Vervoer), beter bekend als de re giotaxi. Als er iets is waar onze cliëntenraad een stroom van klach ten over krijgt, dan wel deze regio taxi. En dat meer dan anderhalf jaar na de invoering. De belang rijkste zijn: - de taxi komt te Iaat of helemaal niet; - de chauffeur is niet bereid ie mand van/naar de deur te begelei den; - de ondernemer besteedt de rit weer uit aan een ander bedrijf, dat minder goed op de hoogte is. Is er dan geen klachtenprocedure? Jazeker wel, alleen berust de af handeling bij de ondernemer zelf. Ook de door ons bij de invoering bepleitte sancties, zoals voor de NS wel gelden, zijn nooit inge voerd. Ligt het dan helemaal aan de on dernemer, i.c. de fa. Klomp? Wij menen stellig van niet. Men doet hier wel degelijk zijn best. Het ei genlijke probleem is dat het sys teem zelf niet deugt, althans voor het gros van de gehandicapten. Het is dan ook geen wonder dat niet alleen in Soest, niet alleen in de provincie Utrecht, maar in het hele land het CVV niet goed werkt. Waar het nog het minst slecht gaat is in de grote steden. Dat bewijst al dat de geografische omstandigheden sterk meespelen, en die zijn in Soest voor een CVV zeker niet gunstig. Dat is overigens al eerder geblekeh bij het misluk ken van de busplannen! De gemeente heeft ons bij monde van de wethouder nog onlangs en herhaaldelijk verzekerd dat bij de toekomstige noodzakelijke bezui nigingen iedereen zal moeten inie-' veren, maar dat gehandicapten zullen worden ontzien. Ook acht te hij zich gehouden aan het pro tocol van minister Vermeend, dat letterlijk zegt dat de gehandicapte moet kunnen kiezen tussen CVV of kilometergeld. Gezien de bovenstaande feiten ge ven wij de gemeenteraad het klem mende advies afschaffing van de bijdrage voor eigen vervoer niet te accepteren. De mensen met eqn handicap in Soest roepen wij hierbij op om in groten getale naar de gemeente raadsvergaderingen op 6 en 8 ok tober te komen en hun stem te la ten horen. Bij de commissievergadering op 15 september was het gros van de aanwezigen op de publieke tribu ne en 5 insprekers daar om te pro testeren tegen de invoering van de toeristenbelasting. Dat is hun goed recht, maar bedenk wel dat deze belasting eventueel zal moeten worden betaald door niet-Soesters. Overigens gaat het om minder dan de helft van wat de Soester gehan dicapte moet inleveren. De cliëntenraad is niet geraad pleegd over deze voorgenomen bezuinigingen. Wat ons behoorlijk dwarszit is het late tijdstip waarop deze onzalige maatregel ons ter ore komt. De burgerparticipatie, die de gemeente Soest zegt zo hoog in het vaandel te hebben staan, wordt hierdoor wel bemoeilijkt. Pierre Somers, voorzitter Cliëntenraad Chronisch zieken en Gehandicapten Soest Op de Koningsweg is in de nacht van zaterdag op zondag een sncl- heidsdisplay vernield. Rond 03:30 uur hoorden buurtbewoners een harde knal. Vlak na de dreun zag een getuige twee jongens wegfiet sen. Ze verdwenen over het brug getje tussen de Koningsweg en de Veenbesstraat. De snelheidsdisplay bleef als stille getuige achter op de grond. Getuigen wordt verzocht contact op te nemen met de poli tie van district Eemland noord, S8 0900-8844. samen om zo efficiënt tot een goed oordeel te kunnen komen en alle minima in deze regio gelijk te be handelen. De minderbedeelden kunnen van af volgend jaar op een blijvend jaarlijks extraatje rekenen. De Wet Werk en Bijstand treedt dan in werking. In deze nieuwe wet wordt de gemeente verplicht jaarlijks een door het rijk vastgestelde doel groep van minima een bonus te geven. In de 'oude' Algemene Bij standswet (ABW) is nog geen plaats voor een cadeautje. De maand december krijgt er voor sommige Soesters dus min of meer een feestdag bij. Naast het specu laas met Sinterklaas, de chocolade- ringen aan de kerstboom en de oliebollen met oud en nieuw krij gen zij een extraatje om rustig op te knabbelen. De politie houdt vanaf heden snel heidscontroles in de 30-kilometer- gebieden. Dit is na overleg met justitie'besloten. De actie zal de laatste drie maanden van dit jaar voortgezet worden. De resultaten worden in het najaar geëvalueerd. Het zal dan duidelijk zijn of het rijgedrag van de automobilisten door de controles is veranderd. Agenten hebben op de Smitsweg en de Beetzlaan al hun laserguns gebruikt voor de campagne. In de nabijheid van de Daniëlschool, de Professor J. Waterinkschool en de Prins Willem-Alexanderschool werden 138 voertuigen gecontro leerd. Bij deze eerste twee contro les kregen zeven bestuurders een bon. De hoogst gemeten snelheid was 46 kilometer per uur. Hoe fre quent en waar de komende maan den wordt gecontroleerd, wil de politie niet kwijt. Wel geeft ze aan dat het grootste deel van het Soes ter wegennet is aangeduid als 30- kilometergebied en er dus veel mogelijke controleplekken zijn. Een 46-jarige Soester is door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot tien maanden celstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, we gens poging tot zware mishande ling van zijn vriendin. Als bijzon dere voorwaarde kreeg de man verplicht reclasseringscontact op- De Soester sloeg zijn vriendin op 4 juni in haar woning aan De Ak keren in elkaar omdat hij haar ver dacht van vreemdgaan. De gealar meerde politie trof het tweetal dronken in bed aan. De vrouw had onder meer twee blauwe ogen. De rechtbank veroordeelde de ver dachte overeenkomstig de eis van de officier van justitie. Door het opleggen van rcclasseringstoezicht kan de reclassering de Soester dwingen in behandeling te gaan voor zijn alcoholverslaving. Als hij dat niet doet, dan moet hij het voorwaardelijke deel van de cel straf alsnog uitzitten. Soester Courant tachtig jaar thuis in Soes(terberg) Een automobilist die zondagavond werd aangehouden voor een blaas- test is er te voet vandoor gegaan. Agenten hielden de man rond 23:55 uur aan op de Prins Ber- nardlaan. Eén van de politieman nen constateerde dat de man naar alcohol rook. Toen hij het blaasap paraat uit de surveillancewagen wilde pakken, ging de beschonken bestuurder er vandoor. Even later konden de politieagenten hem aanhouden op de Ruysdaellaan. Op het bureau blies hij 575 ug/1, terwijl maximaal 220 ug/I is toege staan. Tegen de verdachte is pro ces-verbaal opgemaakt en hij moest zijn rijbewijs inleveren. Het enige wat het duale stelsel in de Soester gemeentepolitiek zicht baar oplevert tot nu toe is een be lachelijke stoelendans. Je nioet te genwoordig, wanneer je een raads vergadering bezoekt, een zoek licht meenemen om de burge meester, voorzitter van de raad, nog terug te vinden in de kring. Hij zit voortaan in zijn eentje eigens links van Ans Mann (Groen- Links). De enige houvast die hem is gebleven is de griffier Rien van Vliet aan zijn linkerband. Zijn on misbare rechterhand, gemeentese cretaris Loer Bakker, komt in het overzichtje (een tekening van 9-9- '03) dat we kregen uitgereikt, he lemaal niet meer voor. ledereen wil natuurlijk wel naast Ans Mann zitten, maar als ik haar was zou ik nooit naast de burge meester willen zitten. Dat lijkt me erg belemmerend werken, want zij kan de burgervader nooit tijdens een discussie in de ogen kijken. Dat probleem geldt ook voor Wim Roest (D66), die men pal naast wethouder Krol heeft gepoot. Na veel zoeken merk je dat de drie wethouders sinds kort helemaal aan de overkant van de burge meester hebben plaats genomen tussen D66 en de PvdA. Daar zal de oppositie toch niet vrolijker van worden. De cohesie is volkomen zoek geraakt. De drie collegeleden zijn hun mooie wethouderszetels ook kwijt. Armoe troef. Alleen de bo des en de notuliste mogen blijven zitten waar ze zitten. Gelukkig is de publieke tribune intact geble ven. De journalisten moeten daar entegen elke maand vechten voor hun vaste plaats met enkele frac tieassistenten, die het zo leuk vin den om ook op de perstribune te zitten. Vroeger had je een duidelijke af bakening tussen de raad en het college. Het college had zijn eigen 'vak', de collegetafel, zoals je in de Tweede Kamer eert zichtbare scheiding hebt tussen de regering in vak K en de volksvertegenwoor digers in de bankjes er tegenover. Ik vermoed dat Femke Haisema (GroenLinks) er ook niet aan moet denken, dat ze midden in de zaal naast professor Balkenende zou moeten zitten om het dualis me meer gestalte te geven. In Soest is de vorm belangrijker dan de inhoud. Grootste slachtoffer van de stoe lendans is de fractie van Gemeen tebelangen Groen Soest. Hun aan voerder Harry Witte zit ergens ver scholen tussen zijn collega-wet houders Bart Krol (CDA) en Bert Krijger (VVD) en fractievoorzitter Hans van Wuijckhuijse verving deze maand de burgemeester en moest zich noodgedwongen be perken tot het neutraal voorzitten van de vergadering. Hun plaats vervangster, het raadslid Koomen, draaide de haar voorgelegde tek sten ongeïnspireerd af als een ge bedsmolen. Geen kritisch woord voor de ge plande uitgaven van het college om de receptie in de hal van het gemeentehuis aan te passen voor een bedrag van 89.350 euro! 'Mede in het licht van professiona lisering en het dienstverlenings concept stellen wij u voor deze middelen beschikbaar te stellen'. Dat is de enige onderbouwing. En iedereen zegt ja en amen. Dat 'licht' steekt schril af tegen de schaduw van bezuinigingen en te korten. Welk concept bedoelt u? Hoe professioneel? Voor Radio Soest lichtte wethou der Krijger in een vraaggesprek toe: 'Ja, het is vaak zo druk en ge handicapten kunnen niet pin nen...' Onzin. Je hebt tegenwoordig pin- apparaatjes met een lang snoer, waarmee de baliemedewerkster elke rolstoel in de hal dansend kan bereiken. De geslctenverklaring op de Peter van den Breemerweg wordt kenne lijk aan de spreekwoordelijke laars gelapt. Bij een politiecontrole op naleving van de verklaring werden in anderhalf uur dertien bonnen uitgeschreven. Automobilisten die vorige week donderdag tussen 16:15 en 17:45 uur stiekem de ver boden route namen, werden met een aangehouden en beboet. Pas santen konden de controle wel waarderen. Meerdere keren lieten ze blijken de actie zeer op prijs te 'stellen, aldus de politie. Het lijkt erop dat in verband met de weg werkzaamheden in Amersfoort veel automobilisten de route door de polder nemen, ook op de tijden dat dit niet ïs toegestaan. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommewes 3" Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl

Soester Courant | 2003 | | pagina 3