ft 'Van heidehut tot residence' Ook de vos heeft een plaats in de natuur Fiet's schilderijen geven kleur aan verpleeghuis Daelhoven Kerken steunen noodhulp aan asielzoekers Soest 50 jaar geleden| WATERMATRAS 7 OP SOEST Samenwerking parochies Een 'duik' in de spoelbak Open dag bij De Engenhof Uit de historie van Soest(erberg) PAGINA 8 nvm WOENSDAG 24 SEPTEMBER 2003 SOESTER COURANT PAGINA 9 'R ij nader inzien JtlE- 1ENU Vorming en toerusting Lezingen en cursussen Wie vergelijkt leest de Soester Courant Voorronde van NK in d'Oude Enghe Uitvaartcentrum aan Albert Cuyplaan Een >oest 9n stoffen is 's winters behaaglijk warm en 's zomers lekker koel www.worldofwaterbeds.nl 'Kreamiddag' in De Schuilplaats CDAV praat over inburgering van migrantenvrouwen Richting Hospice Brandwonden Stichting op zoek naar collectanten Taxatiedag oud speelgoed In haar 80-jarige leven heeft Fiet al veel meegemaakt. Ze heeft in het verzet gezeten, waarvoor ze onder de verzets- naam Bea pakketjes rond bracht, en ze is Nederlands kampioen skiff (éénpersoons roeiboot) geweest. Bij de legen darische roeiwedstrijden op de Theems in Londen werd ze eerste. Haar grootste passie: schilderen. Het verpleeghuis Daelhoven heeft er sinds drie jaar een bijzondere bewoonster bij. Sofie 'Fiet' Hupkes is haar naam. Al op jonge leeftijd begon Fiet met schilderen, Daelhoven plukt daar Fiet bij haar mooiste. Foto: Soester Courant nu de vruchten van. Een deel van haar collectie hangt namelijk sinds vorige week in de hoofdgang van het tehuis aan het Dalplein. De werken zijn door haar in de perio de tussen 1980 en 1985 geschil derd. Het zijn schilderijen die So fie gemaakt heeft aan de hand van kalenders en kunstboeken. Ook hangt er een prachtig, uit eigen perspectief geschilderd, stilleven van het Spaanse strand bij Tossa del Mar, de Spaanse badplaats aan de Costa Brava. De geboren Rot terdamse ging daar oneindig vaak met haar gezinnetje op vakantie. Het gezin heeft altijd veel plezier beleefd aan haar creatieve geest. Haar twee dochters, Dineke ten Have en Inge Mulder, kunnen zich de creatieve dadendrang van hun moeder nog goed herinneren. 'Al tijd was ze kleren voor ons aan het naaien. Ze heeft zelfs een keer toen Inge jarig, was een heel clownspak voor haar gemaakt. Je wist ook altijd of rr Ta gebeld had, dan lagen er velletjes vol met tekeningetjes naast de telefoon.' Fiet woont in huisje drie in 1 ver pleeghuis. Daelhoven werki met kleine woongroepen en is een voorbeeld voor Nederland. Wacht rijen voor douche of wc komen bij voorbeeld niet vaak voor, de be woners hebben een eigen kamer, en ze beslissen zelf wat ze 's avonds eten. Er zijn veel activitei ten, waaraan Sofie ook vaak mee doet. Zo zijn er muziekavonden, modeshows en hoorspelen als 'liedjes uit de tijd van toen'. Ze schildert tegenwoordig niet meer, maar de werken uit haar mooiste schilderjaren zijn niet ver loren gegaan. Die hangen tot eind oktober in Daelhoven. tc Soest. 12.00 tot 13.00 uur ten van binnen zien, zo'n woning. woning tuin op het zuiden oekopstelüng »0 m2 Soest Van Weedestraat 3 T: 035-60 168 24 {Drie korte woordjes. Wie zegt ze miet, maar waatom zeggen we ze? Het zijn eigenlijk vreemde woor- 'en. 'Bij' veronderstelt nabijheid, lader' onderstreept dat nog na drukkelijker. En dan 'inzienEen \mengesteld woord dat helderheid, [en kort plotseling inzicht veron derstelt. Nabijheid dus, terwijl we le woorden gebruiken als we speel ruimte nodig hebben, bie woorden worden vaak gebruikt ils we een verandering moeten aan lengen Als we ons moeten terug- rekken, een eerder ingenomen landpunt moeten wijzigen. Dat is niet altijd eenvoudig. Daar is moed 'oor nodig, want je trekt als het vare een jasje uit. Het zijn moedi- ie woorden. Je bepaalde wel duide- ijk je standpunt en misschien zei je elfs wel: dat is mijn mening en daar blijf ik bij! En dan slaat de twijfel toe. Is het wel waar wat ik dacht en hardop zei? Is het, wel zo? Heerlijk dat er zo 'n bedachtzaam samenspel van drie woordjes'bestaat. In de zin die op die woorden volgt, komt meest al het woordje 'tochvoor. Soms 'en toch Bij nader inzien denk ik toch dat we... Bij nader inzien moeten we toch maar... Bij nader inzien neem ik mijn woorden terug. Bij nader inzien vallen nu pas de stukjes van de puzzel in elkaar. Ze staan daar zo eenvoudig die drie woorden van nabijheid, maar er schuilt een wereld van zelfreflectie in. Want zo makkelijk is het niet om toe te-geven dat je het niet bij het rechte eind had. Dat jij niet de waarheid in pacht had. Daar is misschien wel veel strijd voor no dig, want wie zichzelf overwint is sterker dan die een stad inneemt (zegt de Bijbel). Eh hoe moeilijk dat is, kunnen we dagelijks lezen, wordt op breedbeeld getoond. Een stad heb je niet zomaar ingenomen. Een oorlog minutieus voorbereid, wordt gevoerd in een ver land en komt bij nader inzien buitenge woon dichtbij. Zullen de leiders van de grote lan den ooit leren 'zeggen: bij nader in zien... En wij, wat doen wij? En ik? Jantien Heming-Hofman, kerkenraadslid De Open Hof Deze rubriek verschijnt eens per twee weken onder verantwoordelijkheid van de Raad van Kerken Soest. ennerham, :umbrood tomatensalsa /ocadocrème kt en komijnsaus ït gegrilde been- ïollandaisesaus tjes met abayon iet bonbons 'nu inclusief o feestdagen) assem l 60 10 m zaterdag rduinen.nl De Raad van Kerken heeft aan de wieg gestaan van de Stich ting Noodhulp Dakloze Vreemdelingen Soest, die in ja nuari van dit jaar is opgericht. De stichting biedt noodhulp aan asielzoekers die niet meer worden onderhouden op rijks kosten. Het gaat om opvang van mensen, met steun van de gemeente Soest en van de Raad van Kerken, die niet langer dan een halfjaar mag duren. 'Dat moesten we beloven,' zegt vice-voorzitter Hans Fransen. 'Het is natuurlijk nogal dubbel. De ge meente moet het rijksbeleid uit voeren en heeft voor deze mensen geen zorgplicht meer. Via de ach terdeur steunt ze initiatieven om deze mensen niet op straat te laten staan. Veel gemeenten zitten er mee. Om een grens te stellen is afgesproken dat de opvang niet meer dan een halfjaar duurt.' 'De mensen die we tot nu toe heb ben geholpen, zijn we op een ge geven moment kwijtgeraakt. Ze zijn in rook opgegaan. Vertrokken, bij vrienden ondergedoken, in de illegaliteit opgegaan. Het is vaak uitzichtloos, de opvang die wij bie den. Maar het is wat. We kunnen mensen niet tot de goot veroorde len.' De stichting was tien jaar geleder begonnen als een werkgroep var de Raad van Kerken. In veel Ne derlandse gemeenten bestaai noodopvang voor een groep men sen die niet meer onder de rijks- Hans Fransen. voorzieningen vallen. De Soestei stichting richt zich op mensen die jarenlang in Soest hebben ge woond. Het gaat hier om twee hoofdgroepen: de zogeheten tech nisch onverwij derbaren en mensen die in schrijnende noodsituaties verkeren. Terugkeer? Momenteel heeft de stichting de zorg voor twee technisch onverwij derbare asielzoekers, een Somaliër en een Koerd uit Noord-Irak. Zij wonen sinds kort in een flat die de stichting voor hen huurt. Ze krij gen maandelijks leefgeld en per soonlijke en sociale begeleiding van een paar vrijwilligers. In een contract worden met hen afspra ken gemaakt. Daarin is vastgelegd wat stichting en cliënt in het halve jaar dat beschikbaar is samen wil len proberen te bereiken, bijvoor beeld onderzoeken in hoeverre te rugkeer naar het geboorteland mogelijk is. Voor de Somaliër is de kans dat dat lukt heel klein. Soma lië heeft geen door andere landen erkende regering en kan dus waar schijnlijk ook geen reispapieren verschaffen. De andere groep betrett mensen voor wie het onverantwoord is dat ze terugkeren naar hun land bij voorbeeld wegens ziekte of omdat er nog een procedure loopt die reëel uitzicht biedt op ccn status. De stichting begeleidt een Koerd uit Tbrkije en een IraniëiZij heb ben geen woonruimte nodig, maar krijgen wel leefgeld en steun van vrijwilligers. In het verleden zijn er wel meer mensen tegelijk geholpen. Fran sen: 'Het kan zomaar gebeuren dat Vluchtelingenwerk Soest, waarmee, we goed samenwerken en die oifl^ adviseert, weer met een paar schrijnende gevallen komt die zij niet meer kan helpen.' Blijkt de steun van de gemeente en de Raad van Kerken niet voldoende - tot nu toe kan het werk er wel mee worden gefinancierd - dan volgt overleg met de rooms-katholieke Caritas en de diaconie van de Sow-gemeenten in Soest. Zij zul len, als ze het met de stichting eens zijn, de geldverwerving verzorgen. Het programma voor vorming en toerusting van de H. Familiekerk, Petrus en Pauluskerk, Wilhelmina- kerk en de Oude Kerk is inmiddels begonnen. Dit geldt voor de oecu menische leeskringen en het La gerhuis. Programma-onderdelen waaraan ds. Jaap Huisman zou meewerken worden door anderen ingevuld. Zo zal pastor Wil Veld huis de avondbijbelkring over Openbaring voor zijn rekening ne men (start 13 november i.p.v. 9 oktober). Voor de andere activitei ten wordt nog gezocht naar ande re inleiders. In de kerkbladen, de krant en in de diensten zal de no dige informatie worden verschaft. Wat de Samen op weg-gemeenten 'vorming en toerusting' noemen, heet bij de Nederlandse Protestan tenbond 'lezingen eri cursussen'. De activiteitencommissie van de NPB in Soest heeft er voor dit sei zoen weer een aantal op stapel staan: over de bevlogen priester Henri Nouwen (28 oktober), over transcendente meditatie (18 no vember), over de kerkvader Au- gustinus (13 januari), over kruis wegstaties (30 maart) en over ico nen (20 april). Al deze dinsdag- lezingen worden gehouden in de NPB-kerk aan de Rembrandtlaan en beginnen om 15.00 uur.' In fe bruari en maart leidt ds. Aart van Lunteren, NPB-predikant in Baarn, een cursus die afwisselend in Soest en Baarn zal worden ge houden. Verder worden voor de diensten op de laatste zondag van elke maand sprekers uitgenodigd die een actueel onderwerp zullen behandelen, met gelegenheid tot discussie; aanvang 10:15 uur. Voor nadere informatie: M. den Otter- Slegtenhorst, Gentiaanlaan 5, 3768 BL Soest, gg 601 60 36. Redactie: Piet van Dijk, Wim van den Dool, Frans Ossewold. Redactieadres: Gerrit van der Vecnstraat 93, 3762 XK Soest, tel. 602 06 31, e-mail: w. vd. dool@planet.nl. Nieuws en/of tips graag insturen naar dit adres. Uit de Soester Courant van Dinsdag'22 September 1953 HULPWERK GETROFFEN GEBIEDEN. Reeds eerder werd in publicaties in ons blad over de adoptie van de gemeente Oosterland op Schou wen en Duiveland gewezen op de mogelijkheid om, in het kader van de adoptieregeling, hulp te verle nen bij het schoonmaken en be woonbaar maken van de huizen in Oosterland en Siijansland. Daar, zoals bekend is, de geadop teerde gemeente is gelegen bij een der meest kwetsbare punten van het eiland (het gat bij Ouwerkerk), zijn nog slechts weinig burgers ge- reëvacueerd en was er nog geen sprake van schoonmaken ed. Thans echter dient deze mogelijk heid te worden bezien. Het verlenen van medewerking in deze vorm geschiedt onder leiding van de Coördinatie-Commissie Hulpwerk (C.C.H.), waarvan de zetel te Amsterdam is gevestigd. Er is een kamp in Oosterland en een in Siijansland. Dames, die bij dit werk wensen te worden ingeschakeld, kunnen for mulieren en nadere inlichtingen krijgen op de afdeling Sociale Za ken Gemeentehuis, voormiddag? van 9-12 uur. Men verbindt zich voor tenminste 2 weken. In principe wordt 8V2 uur per dag gewerkt. Zaterdags een halve dag en Zondags niet. De C.C.H. zorgt voor voeding, onderbrenging en ongevallenverze kering. Overalls, rubber laarzen en werk handschoenen zijn beschikbaar. Zodanig worden de reiskosten heen en terug vergoed, terwijl ver der een tegemoetkoming in kleine uitgaven, berekend naar f 0,35 per dag, kan worden gegeven. Alhoe- w,el de bereidheid tot het bieden van hulp ongetwijfeld is vermin derd, vertrouwen wij, dat een aan tal inwoonsters zich beschikbaar stellen. TWEE BELANGRIJKE AR RESTATIES. De Soester politie heeft twee per sonen gearresteerd, die zich heb ben schuldig gemaakt aan oplich ting en flessentrekkerij in vele plaatsen van Nederland en zelfs in Zwitserland. Het tweetal, dat door vele politie autoriteiten werd gezocht, is alhier ingesloten. Generaties geleden werd het al beoefend: spoelbakduiken. Bij dit oude kroegspelletje komt het aan op de adem inhouden. Want wie het langst zijn hoofd in een met water gevulde spoel bak kan houden, is de winnaar. Er bestaat inmiddels een heus Ne derlands kampioenschap spoel bakduiken en d'Oude Enghe is één van de honderd locaties waar een voorronde wordt gehouden. Deze wedstrijd in het café aan de Steenhoffstraat vindt plaats op za terdag 4 oktober, begint om 22:00 uur en zal ongeveer tweeënhalf uur in beslag nemen. De organisatoren nemen een bekende dj mee om het waterspektakel op te luisteren. Degene die in d'Oude Enghe on der water het langst z'n hoofd koel houdt, wordt uitgeroepen tot win naar en mag sowieso deelnemen aan de tweede ronde. Maar ook de nummers twee, drie en misschien nog wel meer kunnen zich kwali ficeren voor het vervolg. Dat is af hankelijk van de tijd die wordt ge klokt. Tijdens een onlangs gehou den voorronde in Oldenzaal slaag den alleen al drie deelnemers erin om ruim twee minuten onder wa ter te blijven. Per voorronde kunnen twintig deelnemers een poging wagen. Voorwaarde om mee te doen, is dat men absoluut geen alcohol heeft genuttigd, noch voor noch tijdens de wedstrijd. De organisatie heeft speciaal voor het kampioenschap een site geo pend: www.spoelbakduiken.nl Via deze site kunnen belangstellenden het inschrijfformulier downloaden. Vervolgens moet dat ingevuld en wel worden ingeleverd bij Paul Janmaat van d'Oude Enghe van Paul Janmaat. Op zaferdag 4 oktober houdt De Engenhof open dag. Tussen 10:00 en 16:00 uur zijn belang stellenden welkom in hét uit vaartcentrum aan de Albert Cuyplaan 196. Zij kunnen dan 'achter de schermen' rondkij ken. Het centrum beschikt over twee familiekamers, waarin nabestaan den op gepaste wijze afscheid kun nen nemen van hun dierbaren. Ook is er een ruime ontvangstka mer die tevens geschikt is voor het houden van afscheidsdiensten. De inrichting van de kamer is kind vriendelijk. Tijdens de open dag kan kennis worden gemaakt met de uitvaart verzorgers en de algemene mede werkers. Met een notaris kan van gedachten worden gewisseld over zaken die bij het regelen van een uitvaart aan de orde zijn en men kan zich laten informeren over de mogelijkheden van rouwvervoer, bloemsierkunst, verzekeringen en grafmonumenten. De Engenhof werd in 1991 geo pend en zeven jaar later zowel bin nen als buiten verbouwd. De Christelijke Vereniging voor Uit vaartverzorging, de Gooische Uit vaartverzorging UA en Monuta Uitvaartverzorging en -verzekerin gen besloten destijds tot een sa menwerking. De achterliggende gedachte was dat bij een goede dienstverlening ook uitstekende facilitaire voorzieningen horen. bondag 12 oktober om 10:30 mr zal in de Carolus Borro- meiiskerk te Soesterberg de in- itallatie plaatsvinden van pas- oraal werker Bart Tieman. Zijn speciale aandachtsveld is je diaconie, de dienende taak ren de kerk in de samenleving. Jiermee is het nieuwe pastores- eam compleet. De installatie zal laatsvinden door het voorlezen /an de benoemingsbrief door de- ;en Frans Zwarts. Het gehele pas- oresteam zal bij deze installatie- lering aanwezig zijn. Aansluitend :an de viering is er een receptie >m de nieuwe pastor alle goeds toe e wensen en met hem en het team tennis te maken. Aan het eind van de viering op 12 oktober wordt van de gelegenheid gebruik gemaakt om de samenwer king tussen de verschillende bestu ren in de regio Eemland een for mele status te geven. Dat betekent dat er een samenwerkingsovereen komst wordt getekend door de vice-voorzitters en secretarissen van de parochiebesturen van Soest, Soesterberg en Baarn. De doelstelling van de samenwer king is: een vitaal en uitnodigend geloofsleven, krachtenbundeling, gemeenschappelijke activiteiten, gemeenschappelijk pastoraal be leid, het aansturen van het pasto raal team, overleggroepen voor diaconie, liturgie, catechese en ge meenschapsopbouw. Voor alle kinderen van 4 tot en met 12 jaar is er zaterdagmiddag weer een kreamiddag. Je kunt dan knutselen, zingen en luisteren naar een verhaal. Het thema deze keer is: 'Het wonder van de schepping'. De toegang is gratis en je kunt ge kust je vriendje of vriendinnetje meenemen! De kreamiddag begint om 14:00 uur in kerkgebouw Schuilplaats' aan de Parallelweg 1 en zal tot 16:00 uur duren. De ge- reformeerdè kerk (vrijgemaakt) organiseert deze kreamiddag. Meer informatie: 6017990 of 6026453. Op woensdagmorgen 1 oktober organiseert het CDA-Vrouwenbe- raad Soest/Soesterberg een discus siebijeenkomst met Turkse vrou wen over het jaarthema 2003: 'In burgering en emancipatie van mi grantenvrouwen'. De bijeenkomst vindt plaats in het Internationaal Vrouwencentrum (IVC), ingang achterzijde Dcsmond Tutuschool, Molenstraat 8A, en begint om 09:30 uur. Gastvrouw is Hawa Zihni, opbouwwerkster van het IVC. 'Het valt niet mee om de men sen, vooral de mannen van 'het groene gilde' (jagers, red.), gunstig te stemmen voor de vos, want die staat vanouds zo slecht aangeschreven, dat men praten moet als Brugman om hem in een aanvaardbaar gun stig daglicht te stellen.' Dit schreef de Soester bioloog au teur Rinke Tolman (1891- 1983) in het door hem in 1937 opgezette maandblad In weer en wind. Flora- en faunabeheerder Toon van Galen mag het misschien lan ge tijd met hem eens zijn geweest, zijn ervaring met de vos is nu heel anders. Pas geleden heeft een vos een ware slachting aangericht on der de bijna 45 kippen en duiven die hij in een ren achter zijn Wo ning aan de Soesterbergsestraat hield. Niet alleen omdat hij nu zelf het slachtoffer is geworden van de moorddadige vraatzucht van de vos, vooral ook omdat duidelijk is dat de vos steeds meer schade aan de fauna aanricht, vindt hij het hoog tijd worden dat er toestem ming wordt gegeven voor een ge controleerde jacht op de vos. Daar om is hij van plan aan minister Veerman van Landbouw een open brief te schrijven met een verzoek hiertoe. Destijds had het niet de instem ming van Tolman dat er op de vos gejaagd werd.' Zijn afkeer van de jacht leverde hem steeds meer medestanders op, zodat hij later kon schrijven: 'Betere en edeler gedachten, breder opvattingen en humaner denkbeelden breken zich baan en wanneer we niet moede worden die te prediken, wijzend op het bestaansrecht van alle wilde schepselen en op hun plaats in de grote bedoening van moeder Na tuur, zullen we daarvan stellig de verblijdende resultaten bemerken. Ik weet dit uit ervaring.' Het is een interessante vraag of Tolman er nu nog zo over zou denken. Hij is toch vooral bekend geworden door zijn liefde voor de gevederde dieren, waarvan er in Soestduinen zoveel het loodje heb ben gelegd. Tolman schreef voor al over vogels talrijke boeken. Zijn favoriete plek was de Ecm polder, uitgerekend het gebied waar de vos het steeds vaker op de vogels en hun eieren heeft voorzien. De boeren en de leden van de werk groep Weidevogelbescherming zien dat met lede ogen aan. Toch wees Tolman er destijds al op dat vogelsoorten in ons land bij hon derden voorkomen; daarentegen bedraagt het aantal zoogdiersoor ten maar enkele tientallen. Dat men veel vogels beter kent dan het kleine groepje zoogdieren, is volgens Tolman niet moeilijk te verklaren: 'Veel zoogdieren leiden een verborgen bestaan, zodat men ze niet al te dikwijls ziet. Behalve in een dierentuin hebben de mees te mensen bijvoorbeeld nog nooit een vos waargenomen. Dit zoog dier, dat familie is van de honden en ook een blaffend geluid voort brengt, verschuilt zich overdag meestentijds in zijn bouw of wrang (hol) en trekt in de schemering of 's nachts op roof uit. Zijn buit be staat soms uit broedende vogels of hun eieren, soms uit het pluimvee van de mens. B(>er en jager zijn daarom op hem gebeten en vervol gen Reintje of Reinaert te vuur en te zwaard. Maar de in oranje-bruine, roodachtige vacht gestoken rakker, die een grote pluimstaart draagt, voedt zich ook wel met insecten, kikkers, vruchten en niet te verge ten muizen. Bovendien ruimt hij heel wat ziek en zwak wild op dat gezonde jachtdieren zou kunnen besmetten. Alleen al om deze re den is uitroeiing van de vds uit den boze. Toch wordt hij vaak uitge graven. Dit gebeurt soms ook met de jongen, de welpen. Met klem en geweer wordt de vos, die zich dik wijls door zijn 'prenten' (pootaf- drukken in de grond) verraadt, ook meermalen bedreigd. Soms wordt de moedervos door het do delijk lood getroffen en dan moe- Een oude vos voor het hol waar in welpen huizen. (Bron: Eemland Pers). ten de welpen in hun ondergrond se woning van honger omkomen. Hoezeer men het ook op hen heeft gemunt, dank zij hun scherpe zin tuigen blijven nog vrij veel vossen in leven.' Verjaagd Dat de vos, waarop inmiddels zon der toestemming van hogerhand niet meer gejaagd mag worden, weer in behoorlijk aantal in dc Soester cn omliggende bossen aan wezig is, daaraan behoeft niet tc worden getwijfeld. Het is waar schijnlijk dat dc zwakke Mieren door hun sterkere soortgenoten uit het bos worden verjaagd en dat ze daardoor, aan de rand van het Baarnse bos nabij de Praamgracht, in het weidegebied zijn terechtge komen. Na eenmaal met succes daar broedende bodemvogels of hun eieren te hebben buitgemaakt, zijn ze blijven komen. Tot onge noegen van de werkgroep Weide vogelbescherming. Zij ziet graag dat er afdoende maatregelen wor den getroffen om een eind te ma ken aan wat een beginnende vos- senplaag zou kunnen zijn. Dat willen ook degenen in be woonde gebieden waar de vos soms niet schuwt zich te vertonen om een aanval op het pluimvee te doen. 'Het is meer aan zijn spreek woordelijke .sluwheid, voorzichtige levenswandel en goeddeels nachte lijke levenswijze te danken dan aan de toegevendheid van jagers dat de vos zijn plaats in gelukkig nog steeds bevredigend aantal weet te handhaven,' schreef Tolman. En: 'Hoewel de vos soms in conflict raakt met de mens, zijn er geluk kig grootgrondbezitters die hem, als hij eens uit de band springt, geen haar krenken en hem ter wille van zijn zeldzaamheid sparen.' Dat moet zo blijven, vond Tolman, de vogelliefhebber en -kenner bij uitstek, 'want ook de vos heeft zijn plaats in de levende natuur.' Maar wie, zoals Toon van Galen in Soestduinen, met de wreedheden van het dier ten opzichte van an dere dieren wordt geconfronteerd, zou op z'n minst wensen dat het een andere plaats in de natuur zou innemen. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan - gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, @>6017065. Om de veertien dagen publi ceert dc Soester Courant een column van de hand van Mar jan Haak, oud-statenlid voor de ChristenUnie. Ze zet zich, met anderen, in voor de totstandko ming van een hospice in Soest: een huis waar ernstig zieke mensen hun laatste levensdagen kunnen doorbrengen. door Maijan Haak Mijn moeder is 93 en één keer in de week, meestal op dinsdagmorgen, trek ik naar haar woonplaats om hand- en spandiensten te verrichten en natuurlijk ook gewoon voor de gezelligheid. Ze woont nog zelf standig, maar heeft vele handen nodig om die status te kunnen, be houden. Ik ben dus een echte man telzorgen Dat is absoluut geen opoffering want ze is een lief en geestig mens. Laatst kwam ik bij haar en zat ze geheel tegen de gewoonte in nog in haar nachtpon in de kamer. De Thuiszorg was niet komen opdagen om haar te wassen en ze was be hoorlijk in paniek. Na enig bellen kwamen we tot de conclusie dat hulp niet meer te verwachten was en dat we het zelf op moesten knap pen. Het was mijn eerste en niet zeer geslaagde poging om haar bij een wasbeurt behulpzaam te zijn. We hebben gelachen om mijn on handigheid en waren samen blij dat we het niet elke week zo hoeven te doen. Ik heb bewondering voor die mensen die met liefde dit werk doen, maar zelf heb ik er niet echt aardigheid in. De vergaderingen van de initiatief groep voor het Hospice zijn bijeen komsten waar ik voor mijn plezier naar toe ga. Voor een voorzitter is het een perfecte club; mensen die wat kunnen en tot en met gemoti veerd zijn. We vergaderen eens in de twee weken om de activiteiten waar we mee bezig zijn te bespreken en nieuwe afspraken te maken. Zo hebben we de afgelopen maanden gesprekken gevoerd met een tiental partijen in de zorg, de zorgverzeke raar, met vrijwilligers, met de SWOS voor de ouderen, met de no taris voor de stichting, met een wo ningbouwvereniging vooreen huis, er is een logo ontworpen, briefpa pier gedrukt en er is een bankreke ning geopend. Ik ben vast nog van alles vergeten, maar het zal duide lijk zijn dat er enorme bergen werk verzet worden. En het aardige is dat je nooit met iets hoeft te leuren, voor we goed en wel hebben vastge steld dat er iets gedaan moet wor den is er al iemand die aangeeft het te zullen oppakken. Vrijwilligers werk dat je met plezier doet wordt je nooit te veel. Je moet eerder uitkij ken dat je er niet te veel tijd in steekt. Voor het Hospice straks van start gaat - we gaan ervan uit dat het begin 2005 zo ver zal zijn - zullen we op zoek gaan naar een grote groep vrijwilligers. We zullen men sen nodig hebben die er niet tegen op zien om iemand met een was beurt te helpen, die met de familie van de patiënt kunnen optrekken, die er eigenlijk alleen maar op ge richt zijn hoe zij het mensen in een moeilijke situatie naar de zin kun nen maken. Dat is mooi werk, maar wel zwaar. Je kunt het alleen doen als je er plezier in hebt. Ik heb heel lang gedacht dat ik zul ke dingen ook zou moeten kunnen en misschien is dat ook wel zo. Maar de motivatie om er echt voor te gaan zodat niet gauw iets je te veel is heb je alleen bij werk dat je graag doet. Laat mij maar gewoon voorzitter zijndat doe ik met plezier. Marjan Haak is voorzitter van de ini tiatiefgroep voor het hospice in Soest (tel. 6037654). rek.nr. hospice: 3948.06.514 De kracht van de reclame ligt in de herhaling In oktober houdt de Brandwonden Stichting haar jaarlijkse collecte. Dc stichting heeft hier nog vrijwil ligers voor nodig. De collectanten kunnen in hun eigen wijk de ron de Jangs de deuren doen. Daarbij kan in korte tijd veel geld worden opgehaald. Met het geld kan de organisatie dc behandeling van brandwonden verbeteren, preventiecampagnes opzetten en de Huidbank instand houden. De Huidbank levert stuk jes huid die cruciaal zijn als tijde lijke wondbedekkers. Aanmelden kan telefonisch §2 0251-275555 of op de website: www.brandwonden.nl Op zondag 28 september houdt Speelgocdmuscum Toy Gallery uit Brummen een taxatiedag voor oud speelgoed in het Berghotel, Utrechtseweg 225 te Amersfoort. Belangstellenden zijn van 13:00 tot 17:30 uur welkom met hun zuinig bewaarde speelgoed uit het (verre) verleden, zoals stoommachines, treinen, Meccano-bouwdozen, Dinky Toys, kinderserviesjes cn spellen etc. Dc taxaties zullen wor den verricht door deskundigen van-, het museum en zijn gratis. Ook kan men bij de .taxateurs terecht met vragen over het restaureren van kapot speelgoed. In het speel goedmuseum loopt vanaf septem ber een bijzondere Dinky Toys- expositie n.a.v. het 70-jarig bestaan van dit beroemde merk Nadere informatie hierover wordt op de taxatiedag verstrekt. Inlichtingen taxatiedag: SB 035-6019101 of 0575-566550.

Soester Courant | 2003 | | pagina 9