S - werken een op 't Hoogt ENING IG VAN TING) "DE JEUGD HEEFT DE TOEKOMST, DUS MOE TEN WE ZWAAR INVESTEREN IN ZAKEN ALS SPEELRUIMTE, ONDERWIJS EN JONGEREN HUISVESTING" BURGERPARTICIPATIE IS EEN NOODZAKELIJK KWAAD" 'SOEST VOERT EEN ONDERNEMERS- ONVRIENDELIJK BELEID" /oor - werkgebied Soesferberg- Woord 003 Pagina j •woensdag I oktober 2003 Pagina 3 3it in de knel komt. derwijs te handhaven, igens wel dat de •lening steeds ;aat erom wat de wat krijgt de burger B hoger, maar ik weet i geld doen in die m de lokale situatie, enaren en dan speelt voor dienstverlening Wij hebben op zich -verhoging, omdat in (ouders de zwaarste ng is dat we moeten ïciënt omgaat met de m." Chris van de stelling eens. De allen dan de inflatie koop: "Je hebt soms :ten. Een verhoging jn, maar het bedrag matisme worden. Er tegenover staan." Ans Mann: "Er wordt heel veel gesproken over ouderen, over de vergrijzing van Nederland met name. Nou, ik vind dat zwaar overdreven. We moeten het - met het oog op de toekomst - hebben van de jeugd. De jeugd staat onder druk. Ze kan zich minder goed ontwikkelen, vooral als je kijkt naar jongerenhuisvesting." Margreet van Roomen: "Er wordt flink wat gedaan voor jongeren in onze gemeente, als ik kijk naar onder wijs, sportaccommodaties, speelvoorzieningen. De woon ruimteverdeling verandert per 1 januari. We vertrouwen erop dat de verdeling eerlijker wordt. Het streven is 40 procent betaal baar te houden, voor zowel huur als koop." Wim Roest: "We moe ten zoveel mogelijk in onderwijs investeren. Dat is ongelooflijk belangrijk. ]/Ve hebben weinig grond in Soest. Die is dus duur. Clusteren van sportverenigingen is een mogelijkheid om aan grond te komen. Hetzelfde geldt voort schoolgebouwen. Je kunt dan in eigen beheer grond uit geven, waarop goedkope woningen voor jongeren kunnen komen." Hans van Wuijckhuijse: "Daar wil ik wel op aansluiten, maar ik weet niet of je wel moet gaan bouwen. Misschien willen we-dat wel niet. Op termijn hebben we geen bevolkingsgroei. Je bouwt dan voor de leegstand. We hebben ook speelruimte voor de jeugd nodig." Paul Lemmen: "Ik vind dat er wél gebouwd moet worden. Jongeren hebben geen kans om op de woningmarkt te komen, omdat de huizenprijzen in Soest veel te hoog zijn. Creatieve ideeën hebben we nodig." Margreet van Roomen: "Wat ook zou helpen is een ander, multifunctioneel gebruik van bepaalde ruimten. We moeten niet zomaar gaan bouwen, maar met visie," Ellen Huberts: "In De Bongerd is goede ervaring opgedaan met woningen voor jongeren. Laten we dat plan evalueren en wellicht weer zoiets realiseren. Er staan bovendien nogal wat gebouwen leeg. Die kunnen aangepast worden voor jongeren- huisvesting.. Teun Middelkoop: "Waar een wil is, is een weg. Er zijn nog plekken waar gebouwd kan worden. Jongeren hebben recht op woningen. Kijk eens naar de andere kant van de medaille; als jongeren hier niet kunnen wonen, dan trekken ze weg. Door voor jongeren te bouwen leeft het dorp in de toekomst wel." Chris van Vuuren: "We moeten bij dit alles niet de probleemjongeren vergeten. We moeten hen zodanig helpen dat het geen geïsoleerde groep wordt. In Houten is een succesvol project met moeilijke jongeren die een woning hebben tussen andere bewoners. Weliswaar met de nodige subsidie, via de kerken, maar Soest kan er een voorbeeld aan nemen. De gemeente Houten garandeert ze na een paar jaar een 'Teun Middelkoop (Soest 2002): 'Als jongeren hier niet kunnen wonen, trekken ze weg. woning." Margreet van Roomen"Moetje dat nu wel willen? Dan ben je als gemeente wel erg aan het sturen, hoor. Ik ben niet zo'n voor stander van betuttelen en geregüleer."'Wiin Roest: "Ik'hen het welvmet Chris eens waar het allochtone jongeren betreft. Integratie is van groot belang. Ze moeten kunnen meedoen in de maatschappij." Ans Mann: "Natuurlijk, akkoord, maar in bepaalde wijken zijn er simpelweg geen goedkope huizen. Er zou een gevarieerder aanbod moeten zijn.Margreet van Roomen: "Dat kunnen wij wel willen, maar vaak willen allochtonen niet verhuizen, omdat ze bij elkaar in de buurt willen wonen." Wim Roest: "Ik heb andere geluiden gehoord, hoor. Ik ken Turkse gezinnen die echt wel willen verhuizen, maar het gaat gewoon niet." Hans van Wuijckhuijse: "Maatschappelijke samenhang is prachtig, maar zoiets is niet te koop. Gerichte initiatieven hebben we nodig; ideeën die bij de groep komen die ze nodig heeft. Alleen.met geld redden we het niet, kennis is óok nodig." Teun Middelkoop: "Misschien kunnen we jongeren plaatsen tussen wat duurdere woningen." VInr Chris van Vuuren (ChnstenUnie-SGP). Ans Mann (GroenLinks). Teun Middelkoop (Soest 2002) e (Gemeentebelangen Groen Soest). Chris van Vuuren: "Ik spreek nog wel eens mensen die het leuk vinden dat ik in de gemeenteraad zit. Zij zijn betrokken, maar je zult ze nooit op de publieke tribune in de raadszaal aantreffen. Ik concludeer daar uit dat burgerparticipatie werkt als er een per soonlijk belang voor de betrokkenen bij is." Wim Roest: "Ik zie nogal wat positieve ont wikkelingen. Ik denk bijvoorbeeld aan klank bordgroepen en wijkbeheer. Het is inderdaad v waar dat er een eigen belang moet zijn. Over het algemeen ben ik hoopvol gestemd. Ik hoop dat dit soort initiatieven doorgang vindt." Margreet van Roomen: "Ik vind het normaal dat er via bijvoorbeeld klankbordgroepen naar de burger wordt geluisterd. .Ze hebben het in dat soort groepen over zaken die hen direct raakt, dicht bij hen staat." Teun Middelkoop: "Naar de burger luisteren is van groot belang, ben ik het mee eens. Maar die groepen moeten klein blijven. Niet opge tuigd worden. Ik heb liever geen vijfde colonne. Dat werkt niet. We moeten voor specifieke onderwerpen gebruik maken van deskundigen, ad hoe dus." Hans van Wuijckhuijse: "Je komt dan op'het punt van; luisteren is leuk, maar de raad beslist. Daar ben ik'op tegen. Dat is het paard achter de wagen spannen. Die buurt- groepen moeten we serieus nemen." Wim Roest: "Ja, mahr er is niets mis mee als we helder zijn en zeggen: de raad beslist uiteindelijk over een bepaalde kwestie. Bij de klankbord groepen werkt dat goed." Ellen Huberts: "Ik vind het normaal dat de raad uiteindelijk, na de mening uit de buurt afgewogen te hebben, tot een eigen beslissing komt." Wim Roest: "Je moet, vind ik, wel sterke argumenten hebben om af te wijken van de mening van bewoners." Margreet van Roomen: "Burgers erbij halen is mooi, maar dat hoeft niet altijd. Het is wel nut tig als je precies wilt weten wat er speelt in de samenleving en wat echt bij burgers leeft." Paul Lemmen: "Het begrip 'burgerparticipatie' is ambtenarenjargon. Ik ben voor een andere omschrijving. Maar goed, het gaat om directe invloed. Bewoners weten veel van hun eigen woonomgeving, vaak meer dan wij. En dan is het logisch dat je niet alleen luistert, maar echte invloed geeft. Dat is iets anders dan alles uit handen geven, want uiteindelijk beslist de raad.Ellen Huberts: "Ik vind dat we goede afspraken moeten maken met bewonersgroepen, zodat mensen weten waar ze aan toe zijn. Participatie is een goede vorm van meedenken. Bij een juiste aanpak krijg je een win-win- situatie." Ans Mann: "Ik vind adviescommissies en cliëntenraden eigenlijk ook vormen van burgerparticipatie. In Soest wonen veel hoog opgeleide mensen. Het zou toch prachtig zijn als zij de gemeente op een hoog niveau van advies willen dienen." Paul Lemmen: "Bewoners weten veel van hun eigen woonomgeving, vaak meer dan wij." Hans van Wuijckhuijse: "Dat moet ik bestrijden. De gemeente is heel vriendelijk voor onder nemers. Misschien soms wel eens té vriende lijk. Met dat laatste bedoel ik dat je industrie terreinen vindt op plekken waar dat eigenlijk niet moest." Ans Mann: "Veel Soester onderne mers waren zeer voor de komst van de rond weg. Er is een stevig gevecht geleverd in de politiek om te voorkomen dat deze weg er kwam. Het spreekt dan voor zich dat Soest een ondernemersvriendelijke beleid voert." Wim Roest: "De gemeente investeert behoorlijk in een zo vriendelijk mogelijk ondernemers klimaat. Denk aan de revitalisering en de ver dichting van bedrijventerreinen." Chris van Vuuren: "Dat klinkt leuk, maar wat wordt er gedaan voor de kleine ondernemer?" Wim Roest: "Nou, als ik kijk naar de diverse bestemmingsplannen, dan is er ruimte voor huisgebonden praktijken voor fysiotherapeuten en tandartsen bijvoorbeeld." Ellen Huberts: "Dat is mooi, alleen mogen die bedrijven niet te veel klanten hebben. Want dan klaagt de buurt dat er teveel auto's voor hun deur geparkeerd staan." Margreet van Roomen: "Ik wü hier aan toevoegen dat we moeten uitkijken dat er bij dat soort bedrijven geen sprake is van detailhandel. Daar moeten we alert op zijn. Het is een goed beleid om hinderlijke bedrijven uit de woonwijken te halen." Paul Lemmen: "Het lijkt of het heel wat is, bedrijventerrein en huisgebonden praktijken, maar ik kan niet enthousiast over het eco nomisch beleid van de gemeente worden. We hebben als gemeente geen afdeling economi sche zaken en de bedrijfscontactfunctionaris heeft uren moeten inleveren. Dat kan wel wat ondernemers vriendelijker." Margreet van Roomen: "Je hoeft ook niet allerlei ambtenaren en afdelingen voor het bedrijfsleven te hebben. Dat is niet de bedoeling." Hans van Wuijckhuijse: "En voeg daar maar aan toe; we moeten niet met teveel beleid komen. Met teveel beleid kwam er een AH op Soestdijk. Zonder die supermarkt zou een aantal kleine winkeliers niet in de problemen zijn geraakt." Chris van Vuuren: "De Smitsweg: het is één grote supermarkt geworden...Dat kan toch niet de bedoeling zijn." Teun Middelkoop: "Er was aanvankelijk een gebrek aan ruimte, dat is nu opgelost vanwege de mindere economische tijden, maar we moeten wel willen zorgen voor Voldoende werkgelegenheid in de toekomst. Feit is wel dat nogal wat kleine winkeliers moeilijk kunnen rondkomen." Chris van Vuuren: "Het is jammer dat de productiesector slecht vertegenwoordigd is in Soest." Ellen Huberts: "Wat die kleine ondernemers betreft: ik hoor nogal eens dat er diverse plekken zijn waar ze zich niet mogen vestigen. Het winkelgebied moet in feite dermate aantrekkelijk zijn, dat de mensen graag de Van Weedestraat ingaan. De markt op die plek kan daar bijvoor beeld een bijdrage aan leveren." Teun Middelkoop: "Nu je de Van Weedestraat noemt: klagen die winkeliers daar eigenlijk wel?" Paul Lemmen: "Datje ze niet hoort, komt misschien omdat ze vrij tam zijn. Ze zijn te bezadigd. Er zit te weinig drive in." Margreet van Roomen: "Een goed ondernemers klimaat is belangrijk, maar echt shoppen kun je niet in Soest, laten we eerlijk zijn. Soest is geen Amersfoort." Wim Roest (D66): "Soest investeert in een vriendelijk ondernemersklimaat door revitalisering van bedrijventerreinen bijvoorbeeld."

Soester Courant | 2003 | | pagina 17