imj m SoVoCc m WATER SoVoCo j gemakzuch Herstel hare op 't Hoogt m H "Deskundigheid van inwoners benutten" "Werkgelegenheid behouden en vergroten" "De komende jaren gaat het in Soesterberg gebeuren" "Nieuw beleid moet doorgaan" 4 Volleybalsters VOLLEYBAL VOLLEYBAL Soesters opteren TAFELTENNIS Optimale bk WWW.WORLI woensdag I oktober 2003 Pagina 4 et college van Burgemeester en Wethouders staat voor een enorme klus: ruim 1 miljoen euro bezuinigen. Om dit te bereiken stelt het college de gemeenteraad voor een evenwichtige verdeling tussen het beperken van uitgaven, het verhogen van inkomsten en een bescheiden ruimte voor nieuw beleid. Uitgaven worden beperkt door onder meer het beperken van interne kosten van de gemeentelijke organisatie, het afschaffen van de bijdrage voor eigèn vervoer in het kader van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG), het beperken van een aantal subsidies (logopedie onderwijs begeleidingsdienst, muziekschool en kinderopvang) en het wijngen van de dienstverlening Publiekszaken in Soesterberg. De inkomsten worden verhoogd door een stijging van de onroerendezaakbeiasting (OZB) met 4 procent in 2004 en 2,5 procent in 2005, 2006 en 2007. Ondanks deze OZB-verhoging blijft de gemeente Soest met haar tarieven ruim onder het landelijke gemiddelde. Verder stelt het college voor toeristenbelasting te gaan heffen, de bouwieges kostendekkend te maken en de tarieven van de sport passe-partout te verhogen. AMBITIES EN SPEERPUNTEN Het college van Burgemeester en Wethouders hecht grote waarde aan het realiseren van de doelstellingen in het raadsprogramma en de college verklaring. Speerpunten zijn wijkgericht werken, burgerparticipatie, veiligheid, rood-groen beleid en aandacht voor specifieke doelgroepen. Op deze pagina verteilen de collegeleden u daarover. BURGEMEESTER KOOS JANSSEN Burgemeester Koos Janssen beheert de portefeuilles algemene bestuurszaken, openbare orde en veiligheid, coördinatie veiligheidszorg, volksgezondheid, reiniging (Reinigingsbedrijf Midden Nederland, RMN) en vluchtelingenwerk. Veiligheid en burgerparticipatie zijn de komende tijd zijn speerpunten. Burgemeester Koos Janssen is t Burgemeester Koos Janssen: "Veiligheid nummer tevreden als voorzitter van het college van Burgemeester en Wethouders. "Ondanks het financiële slechte weer hebben we de begroting sluitend gekregen", zegt hij. "Veiligheid hebben we kunnen ont zien; En daar ben ik erg blij mee, want voor de samenleving is veilig heid nummer 1. Al jaren zijn we bezig de brandveiligheid bij risico volle bedrijven systematisch te verbeteren. Dit kunnen we voort zetten, vooral omdat we ondanks de bezuinigingen en als de raad instemt, de beroepsbrandweer met één persoon kunnen uitbreiden. We kunnen dan doorgaan met onder meer rampenbestrijding en het maken van aanvalsplannen voor bedrijven. Met deze aanvalsplannen weten we precies wat voor soort bedrijven we binnen onze gemeentegrenzen hebben. Gebeurt er iets bij een bedrijf, dan weten we waar we aan toe zijn en kunnen we direct en adequaat reageren." Ook aan de veiligheid op straat blijven we hard werken, vervolgt Janssen. "De politie gaat steeds wijkgerichter werken. Samen met opbouwwerkers van welzijnsstichting Balans leren ze de wijk en de mensen die er wonen steeds beter kennen. Hierdoor kunnen ze bij voorbeeld beter op moeilijkbeden inspelen om escalatie te voorkomen. Ook kunnen ze mensen begeleiden, zodat vroeg tijdig zaken kunnen worden opgelost. Meer blauw op straat is één, maar veiligheid dichter bij de mensen brengen is twee. Natuurlijk moeten de mensen ook zelf zich blijven inzetten voor veiligheid. Iedere inwoner van de gemeente Soest heeft op dit punt ook een eigen verantwoordelijkheid." VOLKSGEZONDHEID We herinneren ons allemaal nog de koppen in krant 'Poli WETHOUDER BERT KRIJGER Bert Krijger (WD) is wethouder personeel en organisatie, financiën, grondzaken, ouderenbeleid, wet voorzieningen gehandicapten, economische zaken, sociale zaken, maatschappelijke dienstverlening en overig welzijn. Hij legt in deze tijd van economische recessie graag zijn prioriteit bij behoudt en uitbreiding van werkgelegenheid. Je verwacht een somber gezicht te zien bij Bert Krijger, als wethouder van financiën. Ruim 1 miljoen euro - 1.223.500 euro om precies te zijn - bezuinigen is namelijk niet niks. Maar het gezicht van de schatkist bewaarder van Soest vertoont een glimlach. "We hebben de lastenver hoging voor de burgers zo laag mogelijk kunnen houden", zegt hij. "Dat is een groot goed. Bovendien komt er een extra parttime ouderen adviseur. Heel Nederland vergrijst, dus ook Soest. Deze vergrijzing stelt andere eisen aan de kwaliteit van de samenleving. In de gemeente Soest is veel kennis over ouderen en hun wensen en behoeften. Alleen iedereen gebruikt die kennis voor zich. De aan te stellen ouderenadvi seur moet al die kennis gaan bundelen, zodat we duidelijk in beeld krijgen wat er leeft onder ouderen. Als gemeente Soest kunnen we daar dan adequaat op inspelen met voorzienin gen. Ouderen zo lang mogelijk thuis laten wonen, is een belangrijke doelstelling van de gemeente Soest." Aandacht voor specifieke doelgroepen is een speerpunt van het college van Burgemeester en Wethouders. Moeten we hierbij alleen denken aan ouderen. "Niet alleen", antwoordt Krijger. "Denk ook aan gehandicapten. Aandacht voor inwoners met beperkingen moet tussen onze oren komen te zitten. Een voorbeeld: de Beukenlaan wordt opgebroken en we hebben Bert Krijger: "Adequaat inspelen op behoeften ouderen. Soest gaat dicht'. Gelukkig konden we een paar weken geleden in dezelfde kranten lezen dat veel gezondheidsdiensten behouden blijven in Soest en Baarn. Burgemeester Janssen heeft als portefeuillehouder volksgezondheid zwaar onder handeld met de Raad van Bestuur van Meander Medisch Centrum. "Gezondheidszorg moet zoveel mogelijk naast de deur verkrijgbaar zijn", zegt Janssen vol overtuiging. "Door de bezuinigingsplannen van Meander Medisch Centrum stond de gezondheidszorg in Eemland en vooral in Soest onder druk. Het is dan ook een pak van mijn hart dat we een nieuw gezondheidscentrum in Soest krijgen." Naast het nieuwe gezondheidscentrum krijgt Soest ook een hospice. Een hospice is een huis, in een huiselijke sfeer, waar zieke mensen de laatste dagen van hun leven kunnen verblijven door de toegewijde zorg van vele vrij willigers. "Het gaat om mensen die thuis niet meer kunnen worden ver zorgd", licht Janssen toe. "Ik hoop dat volgend jaar de hospice kan worden geopend. Een initiatiefgroep onder leiding van mevrouw Haak- Griffioen is tenminste hard aan het werk om dat voor elkaar te krijgen. De hopice is een belangrijke aanvul lingen op de voorzieningen in Soest." DESKUNDIGHEID INWONERS Dat Janssen een initiatiefgroep met 'gewone' burgers in het leven heeft geroepen voor de realisatie van de hospice, is niet vreemd voor de burgemeester. Ook voor de organi satie van 975 jaar Soest (volgend jaar!) kreeg hij een comité van Soesters actief. "Ik vind het belang rijk dat we de deskundigheid van inwoners benutten. Inwoners betrekken bij beleid en uitvoering van de gemeente is een speerpunt van college en gemeenteraad. Het gemeente bestuur staat open voor signalen uit de samenleving en neemt besluiten met inachtname van gevoelens van betrok kenen. We blijven daar alert op en zijn daarom een speciaal actieprogramma aan het voorbereiden om de afstand - want di^is er - tussen inwoners en gemeente te verkleinen, het liefst te overbruggen." REINIGING Huisvuil ophalen en het schoonhouden van de straat, noemt burgemeester Janssen andere belangrijke thema's voor de inwoners van de gemeente Soest. Het Reinigingsbedrijf Midden Nederland (RMN) draait nu driejaar op eigen benen. Een goede kwaliteit tegen zo laag mogelijke kosten, is de doelstelling van RMN. Janssen, als voorzitter van het bestuur van RMN: "De reiniging heeft niet te lijden van de bezuinigingen. Ons huisvuil blijft wekelijks opgehaald wor den en de straten worden gereinigd door RMN." niet stilgestaan bij de invalidenparkeerplaats. De man kan geen kant meer op." BEDRIJVENTERREINEN In tijden van economische recessie is het belangrijk werk gelegenheid te behouden en uit te breiden. "Regels mogen voor bedrijven niet te knellend zijn", betoogt Krijger. "In Soest hebben we afhankelijk van het geldende bestemmings plan een regel dat bedrijven niet meer dan zoveel procent van de grond mogen bebouwen. Veel bedrijven zitten aan het maximum en kunnen daardoor niet uitbreiden. Uitbreiding is vaak noodzakelijk voor de groei van het bedrijf. Om te voor komen dat bedrijven vertrekken, kijken we of er toch uit breidingsmogelijkheden zijn en wijken daarmee af van de regeling. Voldoende bedrijfsruimte is erg belangrijk. Hoe meer bedrijfsruimte, hoe meer arbeidsplaatsen. Aan de Richelleweg in Soesterberg willen we graag 15 hectare bedrijventerrein realiseren. We zijn al jaren daarover in overleg met het ministerie van Defensie, de eigenaar van de grond. Op een andere plek in Soesterberg - achter Tammer bij de rotonde - hopen we nog eens 5 hectare bedrijventerrein te rea liseren. Maar dan is de koek op. Daarom is het essentieel om naast uitbreiding ook te kijken naar de huidige bedrijventerreinen. De bedrijventerreinen Soestdijk en Soesterberg-Noord zijn we aan het revitaliseren. Een moeilijk woord, maar het komt erop neer dat we kijken naar onder meer de ont sluiting - is het bedrijventerrein goed bereikbaar - en de samen werking van bedrijven op bijvoor beeld het gebied van beveiliging en afvalinzameling. We proberen op allerlei manieren de bedrijventer reinen aantrekkelijk te houden of aantrekkelijker te maken, zodat bedrijven er blijven en werkgele genheid wordt behouden voor Soest."' WETHOUDER BART KROL: Bart Krol (CDA) is wethouder ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, stedelijke vernieuwing, monumenten en archeologie, openbare werken, informatie- en automatiseringsbeleid en communicatie. Hij wil vooral de kwaliteit van het stedelijk gebied vergroten. Hij woont in Soest, maar is veel bezig met Soesterberg. In Soesterberg spelen grote projecten, waarbij Bart Krol als portefeuille houder ruimtelijke ordening nauw betrokken is. Het plan voor de ver fraaiing van het Dorpsplein is klaar voor algemene inspraak. Betrokkenen hebben vanaf het begin meegedacht over het programma van eisen. De school en functies van het Dorpshuis verhuizen naar een spiksplinternieuw gebouw op het evenemententerrein bij de' hoek Kampweg-Banningstraat. De ambiance en de bereikbaarheid van het woonwerkgebied Soesterberg- Noord moet worden verbeterd en de gemeente Soest wil een nieuw bedrijventerrein van 15 hectare realiseren op de Richelleweg om meer werkgele genheid de creëren. Woningbouw achter Kontakt der Kontinenten en de Open Ankh is zeer wenselijk. "Wij, de gemeente Soest, en de inwoners van Soesterberg", zegt Krol, "vinden het belangrijk dat Soesterberg een impuls krijgt. Doen we niks, dan komen de voorzieningen onder druk te staan." Krol kijkt even bedenkelijk: "Er is alleen een hele grote maar. Vanwege het geluid van de vliegbasis hebben we te maken met een geluidscontour. Binnen deze contour mogen we geen huizen bouwen. Al jaren zijn we bezig deze geluidscontour aan te passen. Ik heb er vertrouwen in dat het gaat lukken. Daarom hebben we de plannen klaarliggen. Als de geluidscontour wordt aangepast, kunnen we meteen aan de slag." WETHOUDER HARRY WITTE: Harry Witte (Gemeentebelangen Groen Soest) is loco burgemeester en wethouder onderwijs, milieu, verkeer en vervoer, wijk- en buurtbeheer, sport en recreatie, jeugd- en jongerenwerk en integratiebeleid. Wat vindt Witte belangrijke zaken die de komende tijd op zijn terreinen spelen? Als wethouder Witte nog schoolgaande kinderen had, dan wist hij het wel. "Ik stuurde mijn kinderen naar het nieuwe Breed Educatief Centrum dat volgend jaar wordt geopend aan de Smitsweg in Soest. Het Breed Educatief Centrum is meer dan een school en meer dan alleen kinder- opvang. Zo krijgt kunst veel aandacht, wórdt er samenge werkt met de muziekschool en sportverengingen en komen er computer- en huiswerkklassen. Het Breed Educatief Centrum is niet alleen een centrum voor kinderen, maar ook voor buurt bewoners, waar creativiteit centraal staat. Of het Breed Educatief Centrum lijdt onder de bezuinigingen? Nee, de gemeenteraad vindt de bouw van het Breed Educatief Centrum erg belangrijk voor de buurt en de kinderen. Daarom zal er niet op worden bezuinigd." Bart Krol: "Met het nieuwe verdeelsysteem voor huurwoningen hebben jonge ren meer kans." HUUR- OF GOEDKOPE KOOPWONINGEN "Nee," antwoordt Krol nadrukkelijk op de vraag of de nieuwe woningen achter Kontakt der Kontinenten en de Open Ankh dure villa's worden. "Zo'n veertig procent van de nieuw te bouwen huizen zijn huur- of goedkope koopwoningen ver volgt hij. "Door het nieuwe verdeelsysteem krijgen jongeren meer kansen om in aanmerking te komen voor een huur woning." Vanaf I januari 2004 kunnen alle woningzoekenden in de hele gemeente Soest zich inschrijven voor een woning. Door loting wordt bepaald wie de woning krijgri Krol is blij met dit geüjke-kansen-systeem, waarvoor hij zich sterk heeft ingezet. HART VAN DE HEUVELRUG Beleid van rijk, provincies en gemeenten is dat Nederland niet mag worden volgebouwd. De natuur moet telkens en overal een belangrijk aandeel hebben. Krol: 'Als we gaan bouwen in Soesterberg moet er ook natuur wor den gerealiseerd. Sterker nog met de opbrengsten van de bebouwing - rood in vaktermen - moeten we de natuur - het groen - betalen. De gemeente Soest is één van de deelnemers van het platform Hart voor de Heuvelrug. Samen met de Provincie Utrecht en de Heuvelrug-gemeenten maken we afspraken over onder meer de balans tussen rood en groen. Het is belang rijk dat we ons allemaal aan die afspraken houden. Daarom ben ik blij dat het rood-groen beleid één van onze belangrijkste speerpunten blijft. Er wordt niet op bespaard, ondanks alle noodzakelijke bezuinigings operaties." Maandag 15 september zijn de voorstellen van het college van Burgemeester en Wethouders behandeld tijdens een uitge breide commissievergadering. Tijdens de raadsvergadering op maandag 8 oktober worden vanaf 19.30 uur knopen doorge hakt. Bert Krijger kijkt ernaar uit. "De gemeenteraad staat voor moeilijke beslis singen, maar de Soester samenleving is het waard om ons voor in te zetten." Het Breed Educatief Centrum is niet de enige school waarin de gemeente Soest investeert. "We gaan door met investeren in onder wijsgebouwen", zegt een gedreven Harry Witte. "Het Griftland College is gemoderniseerd met studieloka len. We praten met de besturen van basisschool De Driesprong en de Insingerschool, ook een basisschool, over uitbreiding of nieuwbouw. Als de plannen doorgaan, zal er ook in Soesterberg een brede school komen met U W REACTIE dorpshuisachtige activiteiten." WEBSITE Dat Bart Krol zich niet alleen voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting inzet, blijkt uit zijn ambitie op het gebied van communicatie. Aan de ene kant moet er worden bezuinigd - "we voelen allemaal de pijn" - aan de andere kant wordt de gemeentelijke website - www.soest.nl - vernieuwd, "Onze website is een belangrijk interactief communicatiemiddel. Informatie moet goed toegankelijk zijn en mensen moeten er hun boodschap kwijt kunnen. We willen steeds meer diensten aanbieden via onze website. Wat zou het mooi zijn, als inwo ners bijvoorbeeld bestemmingsplannen kunnen inzien op onze website en niet meer daarvoor naar het gemeentehuis hoeven. We werken er hard aan om dat waar te maken." Vanaf 1 januari volgend jaar is de nieuwe website van de gemeente Soest in de lucht. Krol: "Een website met smoel!" budgetten wordt gewerkt. "Maar", zegt Witte, "we hebben wel een tweede wijkcoördinator in dienst genomen. Daardoor kunnen we ook buiten Smitsveen en De Eng activiteiten ontplooien. Zo worden op dit moment ver schillende wijkschouwen in andere wijken voorbereid." FIETSBRUG Al jaren spreken de gemeenten Soest en Amersfoort en de Provincie Utrecht over een fietsbrug tussen Soest en Amersfoort-Noord. Afhankelijk van de financiële bijdrage van de provincie kan met de aanleg worden begonnen. De fietsbrug is niet alleen een recreatieve verbinding tussen Amersfoort en de Utrechtse Heuvelrug, maar ook een snelle fietsverbinding voor woonwerk verkeer. "Door de fietsbrug ben je tijdens de spits met de fiets even snel of zelfs sneller van Amersfoort naar Soest of andersom dan met de auto", aldus Witte. Verkeer blijft een belangrijk onderwerp de komende jaren. Zo neemt de gemeente Soest verdere maatregelen om de doorstroom op de Ossendamweg te verbeteren. Witte: "We gaan kijken of de maatregelen in de wijken om automobilisten te houden aan de maximum snelheid van 30 kilometer per uur, goed werken. Op het gebied van handhaving lijkt het dat het Openbaar Ministerie op een aantal plekken in Soest wil toestaan dat er met laserguns wordt gecontroleerd. Dat is winst, want beleid zonder handhaving werkt onvoldoende." Harry Witte: "Door fietsbrug met fiets even snel of zeffc snelfer naar Soest of andersom dan met auto." Wilt u uw persoonlijke reactie doorgeven aan één van de leden van het college van Burgemeester en Wethouders, mail dan naar: burgemeester (asoest.nl wethouderwitte@ soest.nl wethouderkrol@soest.nl wethouderkrijger@soest.nl WIJKGERICHT Naast onderwijs is wijkgericht werken een ander onderwerp dat hoog in het vaandel staat van wethouder Witte. De gemeente Soest richt zich vooralsnog vooral op de twee wijken Smitsveen en De Eng, waar al een paar jaar met wijk- beheerteams en sinds kort met wijk- WOENSDAG 1 01 Alsof er niets is veranderd gi Stam/SoVoCo ogenschijnl verder op de oude voet. Ali Sudosa geen tegenstander v formaat zou zijn, won de Soes ploeg met 4-0 en nestelde zich op de eerste plaats waar I nu eigenlijk al 52 weken bivj keert. Stam/SoVoCo won wedstrijd, maar vooral ook a zelfvertrouwen. Er is aan kwaliteit ingeleverd, dereen weet het. Somm nieuwkomers trainen maar keer per week, vaste krachten Reina Wieberdink en Meike M tijn hebben de trainingsintensi iets teruggeschroefd. Iedereen cepteert het. De verwachtinj waren daarom veel minder hoi gespannen dan een jaar eerc maar de uitslag van zaterdag ro toch vragen op over de verin dingen in de eerste divisie. Voor negentig procent weet Dt de Saegher zeker dat Sudosa de eerste vier zal eindigen. M een op papier minder sterk Sta; SoVoCo won nu zelfs gemakke ker dan vorig seizoen en liet gc spaan heel van de bezoekstc 25-13, 25-23, 25-11, 25-15. hetzelfde weekeinde constateej De Saegher dat DOK (vorig j zoen tweede) en andere conc renten er kennelijk ook op i achteruitgegaan. 'We hebben laten zien dat goed zijn, anders win je niet n zulke setstanden. Win je met en met krappe setstanden, dar het een ander verhaal. Maar lal we niet te vroeg juichen. Over d weken kunnen we bekijken ft we er voor staan', temperde Saegher de euforie die wellii hier of daar bij de vorig seizc verwende achterban de kop c stak. Vorig seizoen kon Star SoVoCo het zich vaak p( mitteren bij een voorspro een stapje minder te zette In de regioklasse wordt d meteen afgestraft, zo ond< vonden de volleyballers i terdagmiddag. US 3 kreeg 3-2-zege bij wijze van spi ken in cadeauverpakki aangereikt. Was er in de eerste en der set (19-25 en 14-25) ge vuiltje aan de lucht, in de tw« de gaven de Soesters een ri me voorsprong uit hand (van 1-6 naar 25-23). Erf nog was dat hetzelfde gebei de in de vierde set, waai Stam/SoVoCo uiteindelijk n wel drie matchpoints krei maar ondanks waarschuw De kans dat Shot zich ga handhaven in de hoofdklasse een reële optie geworden. In h Orlandogebouw lieten de tafi tennissers weinig kruimels ligg voor VTV 4:9-1. Nadat er in een snelle wedstr met 1-9 was verloren van het st< ke Victoria 2 kreeg Shot de ka te laten zien wat het kan, ook moest het hard voor de punt werken. De bezoekers verschen met drie goede aanvallers Soest en Shot moest alle zeil bijzetten om hen te weerstaan. I SPORT De laatste jaren investeerde de gemeente Soest enorm in sport. Witte: "De sportaccommodaties liggen er top bij." Ook probeert de gemeente Soest meer mensen - van jong tot oud - aan het sporten te krijgen. "Met ons project Breedtesport hebben we in een jaar veel bereikt", vertelt Witte. 'Iedereen herinnert zich nog wel het geweldige sportevenement begin september aan de Bosstraat. Ruim 800 leerlingen, ook leerlingen die normaal niet sporten, werkten zich die dag in het zweet. Volgend jaar zijn er ook activiteiten voor ouderen. Ik hoop dat er uitbreiding komt van het sportbuurtwerk in de wijken Smitsveen en De Eng, zodat meer allochtone jongeren gaan sporten." Er is veel aandacht voor cultuur in Soest", stelt Harry Witte. "Het Cultuurplatform zal volgend jaar het succes van het Cultuur Festival proberen te herhalen. De Brede Bibliotheek Soest is bezig met modernisering. Ze wil met name jongeren m contact brengen met lezen, kunst en andere cultuuruitingen. Het Breed Educatief Centrum aan de Smitsweg moet een kunstmagneet school worden, waarbij in het lesprogramma veel aandacht zal zijn voor kunst."

Soester Courant | 2003 | | pagina 18