#l PCOB Hans Gerretsen als sheriff Lucky Luke Komt u uit met uw AOW...? PPORT WATERMATRAS WATERMATRAS Zorgloket bemiddelt master WOENSDAG 1 OKTOBER 2003 PAGINA 27 SOESTER COURANT Samenwerkende Bonden van Ouderen ANBO U als 65-plusser met extra uitgave voor zorg: past in uw huidige ombouw. DataDidact Vergeetachtig of dement? Docenten gezocht voor 55-plussers [Gasten welkom bij Seniorenrestaurant VNereidWinkei ietechniek Vrouwen en eerlijke handel Middagen voor creatieve 55+ ROC op zoek naar vrijwilligers taalles IODA is beter voor mensen met een allergie. LAAGSTE PRIJS -VEG 72b )EST 6012883 13606 SOEST EN SOESTERBERG ISO^STJ Stichting Welzijn Ouderen Soest Dalplein 6 - 3762 BP Soest - tel. 035-6023681 Voor 50-plussers 14e JAARGANG kzaamheden kzaamheder) Rioleringen kzaamheden infrastructuur Het is dus duidelijk dat de mensen die geen gebruik van de voorzieningen maken in de pro blemen komen. Hoe komt het dan dat er zo weinig gebruik van deze mogelijkheden wordt gemaakt? Dat is te wijten aan het woud van regels. Daar ra ken niet alleen de ouderen maar ook de onderzoekers de weg kwijt. Daardoor worden heel veel voorzieningen niet benut, omdat de mensen niet weten hoe ze ervoor in aanmerking kunnen komen. Het belastingproject is een groot succes. Daar werden op goede wijze de ouderen gehol pen. De buitengewone uitgaven van zorg zijn immers aftrek baar. Menig oudere is daarvan echter niet op de hoogte. Toch is en moet het mogelijk zijn de koopkracht voor deze groep gezond te krijgen door wel van de aangeboden voorzieningen te profiteren. Men moet als oude ren vragen en nog eens vragen, zodat wat er aan voorzieningen e.A. Drijver-Pina, is ook wordt verkregen. Al zal redactie Seniorennieuws Er is een onderzoek geweest on der AOW-ers niet extra uitga ven voor zorg. Het resultaat van dit onderzoek valt niet mee. In Nederland zijn ongeveer 90.000 huishoudens met AL LEEN AOW. Daarnaast zijn er nog eens 1X8.000 huishou dens die ongeveer 100 euro extra hebben in de vorm van een klein pensioen. De bedoeling van dit onder zoek is te kijken of de ouderen met AOW en zorgkosten, die wel gebruik maken van de voor zieningen op dit gebied, genoeg te besteden hebben. Van de zes onderzochte huishoudens die van de inkomensondersteunen de maatregel gebruik maken zijn er slechts twee die net kun nen rondkomen. Ook is geble ken dat verblijf in een geïndi ceerde zorginstelling goedkoper is dan thuis de hulp verlenen die nodig is. Dat is merkwaar dig, daar de overheid er alles aan doet de ouderen zolang mogelijk thuis te laten wonen. het dan nóg een karige bedoe ning blijven. Voor de ouderenorganisaties is op dit gebied veel werk aan de winkel. Maak de politiek in Den Haag maar via harde cijfers op een en ander opmerkzaam. Ook de gemeenteraden moeten over deze problemen worden geïnformeerd. De afdelingsbe sturen dienen zich terdege op de hoogte te stellen van de ge meentelijke regels en voorzie ningen en daarover hun leden goed op de hoogte te brengen en te houden. De regels worden nogal eens gewijzigd. Dit is een prachtige taak voor de senio- renvoorlichters van de SWOS. Zij kunnen de ouderen helpen om van alle voorzieningen ge bruik te maken. Als voorbeeld: het aanvragen van een subsidie of het invullen van alle benodig de papieren. Zo moet het mo gelijk worden dat niemand meer achter het net vist. Op de voorpagina van deze krant stond op 6 augustus j.1. een artikel met de kop: 'Maak Soest mi huftervrij!' Een harten kreet van de voorzitter van het bestuur van de VVD, Hans Gerretsen, aan de burgemeester van Soest. 'Ouderen die 's avonds niet meer de deur uit willen naar een verenigings avond of iets dergelijks, uit angst voor een overval, het is toch te gek voor woorden.' Toen ikzelf iemand een verhaal vertelde over die oude dame bij mij in de buurt die bij de geld automaat in winkelcentrum Overhees met rollator en al omver gestoten werd, kreeg ik meteen twee andere, soortgelij ke voorvallen geserveerd. Die oude dame was natuurlijk haar geld kwijt, erger nog was haar verlies aan zelfvertrouwen. Bert Krijger schreef mij in een e-mail naar aanleiding van een en an der: 'Het zijn ook veelal senio ren die overlast als een bedrei ging ervaren. Dat zou niet zo mogen zijn.' Tijd dus om eens te gaan pra ten met de man die opeens luidkeels roept wat anderen wellicht alleen maar denken. Daarom vroeg ik hem of ik langs mocht komen. Graag, zei hij. Of er een speciale aanleiding voor dit artikel was geweest, wilde ik van hem weten. Zittend aan een vergadertafel, in een grote showroom vol techni sche apparatuur haalt Gerretsen wat ongeduldig zijn schouders op: 'Een al jarenlange opge kropte onvrede van wat "nor maal" is geworden,' zegt hij fel. Ik vraag hem of je datgene wat in onze maatschappij gebeurt als volgt kunt samenvatten: 'De negatieve solidariteit van een kleine minderheid heeft de over hand gekregen en de zwijgende meerderheid laat dat gebeuren uit angst voor represailles. Jawel, vandaar de terreur in woonwijken, waaronder óók hij te lijden heeft gehad. Op zijn artikel heeft hij overigens veelal goede reacties gehad. www.worldofwaterbeds.nl A/.fischer.nl Oók van de burgemeester? wil ik weten, want er was een oproep gedaan aan deze man. Daar werd ik uit de droom geholpen, want 'een burgemeester reageert nu eenmaal niet op krantenarti kelen. Wél heeft de fractie hier omtrent vragen gesteld aan het college. Hoe groot zijn dan de bevoegdheden en/of invloed van een burgemeester die onder an dere openbare orde en veiligheid in zijn portefeuille heeft? 'Hij kan het voortouw nemen, zoals de burgemeester van Til burg dat doet, iemand die ik erg bewonder. Maar politieke steun in de raad blijft noodzakelijk.' Overlast is voor de politie geen prioriteithoe kan dat? Gerretsen zucht. 'Ik vraag me wel eens af welke afspraken er binnen deze organisatie ge maakt worden; het is alsof ze een paraplu uitlenen als de zon schijnt en als het regent vragen ze hem terug'. Gedurende het gesprek wordt duidelijk dat Gerretsen vindt dat leefbaarheid en levendigheid met elkaar samen gaan, bijvoor beeld het verlevendigen van de Van Weedestraat, zijn stok paardje: 'Een markt, bankjes, terrasjes en jeu des boules. Se nioren die zeikaar daar ook ge zellig zouden kunnen treffen, toch?' En al pratende: 'Waar om eigenlijk geen pendeldienst tussen de ouderencentra? De Soester Zakenkring zou zich daar bijvoorbeeld over kunnen buigen, Iet op, niet vanwege de veiligheid, want dan ga je weer aan symptoombestrijding doen. Nee, gewoon een service opdat de ene vriendin bij de andere 's avonds een kopje koffie kan gaan drinken. Niet altijd alleen bij de televisie in zo'n kamertje. Ja, juist omdat de seniorenbus 's avonds niet rijdt en de regiotaxi toch nog duur is.' En dan had u het nog over re gels, een soort gemeenteregle ment voor inwoners en nieuw komers, d la Gouda wellicht? Gerretsen knikt, heeft het over een soort welkomstbrief en lacht dan. 'Er was vroeger een stripverhaal, Lucky Luke, ken je dat?' Wel van gehoord maar niet echt. 'Ach, dat gaat over cowboys. Bij binnenkomst van zo'n western stadje zag je een bord aan een paal gespijkerd met de tekst: "Onze sheriff is een scherp schutter." Vrij vertaald betekent dat: je weet wat je te wachten staat als je hier rottigheid uit haalt. Mooi toch, zo'n wel kom?' uur op een speelveldje liet kak- ken. Notabene, het honden- poepterreintje was slechts vijftig meter verder. Vader Cats zei het zo: 'Waer één hont aen ge pist heeft, daer volght' er meer". De vlieger van Vader Cats ging niet op: uitgestrooide peper was de oplossing. Bij de heg van mijn buurman gebeurde het in de avonduren: een aangelijnde hond ter groot te van een kalf doet er een gro te boodschap van ongeveer een pond, naar later bleek. Mijn buurman sprak de vijf huizen verder wonende kalfshondenbe- zitter/onverlaat toe. Deze ech ter wandelde, na gedane zaken, onverstoorbaar verder. Toon (de buurman) liet de hoop er niet bij liggen. Hij pak te een papieren zak. Met be hulp van een schepje werd het "corpus delicti" in de zak ge daan. Na een kwartier belde hij bij de boosdoener aan, nadat hij de zak in brand had gestoken. De voordeur ging open. "Hier is uw ruikend cadeau rokend terug," zei Toon. De leeftijd gaat meespelen, er komen mankementen. Het vrij blijven wonen in je eigen ver trouwde huis wordt steeds pro blematischer. Er komt een rol lator, de trap om naar de slaap kamer te komen wordt een steeds onoverkoombaarder pro bleem. Voor mevrouw komt er een rolstoel, de tuin wordt na de hartoperatie steeds zwaarder om te verzorgen. Maar... Soest heeft een Zorglo ket en daar zijn we eens om raad en hulp gaan vragen. Een indicatie voor een aangepaste woning was al enige jaren in ons bezit, maar toen wij bij het zorgloket informeerden naar een traplift, kwam men met een veel beter plan: 'Meneer en mevrouw, er is een flat vrijgeko men in Honsbergen. Gaat u daar nu eens kijken. De flat wordt gerenoveerd en is hele maal geschikt voor een rolstoel, terwijl er tevens voorzieningen worden aangebracht op het toi let, in de badkamer, in de keu ken etc. U kunt gebruik maken van een alarmsysteem, er is een huismeester aanwezig, terwijl ook 24 uur per etmaal een ver pleegster standby staat.' We zijn gaan kijken en we wa ren echt overdonderd en ver baasd over de geschiktheid van deze woning voor ons. Wij zijn nu verhuisd en proberen ge wend te raken aan onze nieuwe stek. In ieder geval, wat ik eigenlijk wil zeggen is dat we het Zorglo ket, en dus de mensen die daar werken, erg dankbaar zijn voor hun bemiddeling en hun hulp. Natuurlijk moet je op onze leef tijd inleveren, maar je moet er ook het beste van maken. Zorgloket, blij dat jullie er zijn en bedankt! Louk Nachbahr, redactie Seniorennieuws Franse taal. Op mijn cijferlijst prijkte een drie plus. Die plus was denk ik voor de moeite. Overgaan van klas vier van de HBS was afhankelijk van een voldoende op het herexamen. En dat betekende onder andere "verbes" (werkwoorden) oefenen tot en met. itraat 93 - Soest el. 601 23 54 enlaan 46 - Soest 'el. 601 20 65 Weedestraat 46A t - Tel. 601 38 77 In de, achteraf, niet als hittegolf gevoelde zomer van 1947 zat ik iedere dag 's morgens voor mijn Canadese legertentje op een platje van een duin op Texel te leren. Als ik meende een be paald gedeelte te kennen, werd ik overhoord door mijn vader. In het begin bleef ik met het eenvoudige werkwoord donner (geven) fouten maken. Mijn vader zei: "Luister goed, de présent (tegenwoordige tijd) van poepen is: je poeppe, tu poeppes, il poeppe, nous poup- pons, vous poeppez, ils poep- pent. Vervang poepen door donner en je hebt het voor el kaar. Imparfait (verleden tijd) is je pouppais, futur (toekomende tijd) je poupperai..." Het exa men werd een succes middels mijn vaders grap. Geen grap was die mevrouw die onlangs haar hondje precies voor de trapopgang van station Soest Zuid een hoopje liet draaien. Ik zag het en sprak de mevrouw aan. Nee, ze ruimde het niet op en wilde weglopen, waarop ik haar moest toevoe gen dat niet haar hondjelief maar ZIJ de viezerik was. Dat vertelde ik eveneens aan die mijnheer die zijn asbakken- rashond 's morgens om zeven ngaccountants.nl ngaccountants.nl RILLEN SLITTEN STANSEN NUMMEREN - 3765 GG Soest )35) 60160 30 - 3762 KA Soest 935)603 06 24 Tot slot. Indien u burgemeester was, wat zou u dan als eerste doen? Tedere woonomgeving zuiveren van hufters, met alle mogelijke middelen,' zegt Hans Gerretsen zeer beslist. computeropleidingen Word, Excel, PowerPoint, Access, FrontPage, Internet, Windows, fotobewerking, introductiecursussen, typen, kindercursussen De volgende editie verschijnt op woensdag 12 november 2003. Kopij uiterlijk op 6 oktober 2003 aanleveren bij de werkgroep Seniorennieuws p/a Dalweg 6, 3762 SP Soest, of bij de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) of per e-mail swos@planet.nl De eigenaar sprong over de drempel in de vlammen om deze te doven. En daarmee danste hij zelf op de uitwerpse len van zijn troeteldier: "Wie een vlaai laat liggen voor een ander..." De moraal van deze drie ver haaltjes is dat door de luiheid van veel hondenbezitters (dus uitdrukkelijk de goeden niet te na gesproken) menige klacht ontstaat. Na dit gesprek zou ik Hans Gerretsen best als burgemees ter willen kiezen. Hierbij dank ik hem hierbij hartelijk voor zijn tijd en wens hem heel veel suc ces. Anna Wagemakers, redactie Seniorennieuws .EFOQN 035 - 6010344 eigen collectie gouden sieraden met edelsteen en brillant zilveren sieraden met edelsteen en colliers reparaties, colliers knopen etc. eigen slijperij Kleine groepen, flexibele lestijden fantasie. De lessenreeks wordt gegeven op dinsdagen van 09:30 tot 11:30 uur. De vier bijeenkom sten (lx per maand) zullen onder leiding staan van docente Loes Amesz. De eerste les begint op 28 oktober. De kosten bedragen 25 euro voor leden en 38 euro voor niet-leden. Workshop In 't Soester Stekkie wordt don derdag 30 oktober de workshop 'wandmand' gehouden. Tijdens deze les, van 20:00 tot 22:30 uur, wordt een ijzeren wandmand opgevuld met allerlei vers en ge droogd materiaal. De mand kan binnen of buiten worden opge hangen als decoratie. De work shop wordt gegeven door Corrie Kuiper en zal voor leden 20 euro en voor niet-leden 25 euro kos ten. Voor meer informatie en aanmel ding: 6022358 (liefst tussen 19:00 en 20:00 uur). Aanmelden kan ook per e-maii: ingridvisserheuzer@wanadoo.nl. Project Vereenzaming Ouderen Soest tel. 6023681 Lodewijk Blok, redactie Seniorennieuws >eek rantiemakelaars 2 Telefoon 035 - 601 13 04 .holenmolenbeek.nl SOEST VIANEN ZEIST Op donderdagavond 23 oktober organiseert de VOS, werkgroep van de Stichting Welzijn Ouderen Soest, in samenwerking met Al- zheimer Nederland, afdeling Amersfoort e.o., een informatie avond met als thema: Wat is het verschil tussen vergeetachtigheid en dementie? Gastspreker is Margo Lak, ge spreksleidster van het Alzheimer Café in Amersfoort en verbonden als opleidingscoördinator aan o.a. de Lisidunahof te Leusden. Zij zal, behalve op de verschillen, ook ingaan op de vraag hoe mensen kunnen omgaan met dementie. De bijeenkomst is met name be doeld voor direct betrokkenen, partners, kinderen, vrienden en/ of familieleden en vrijwilligers, maar uiteraard zijn ook andere geïnteresseerden van harte wel kom. De avond is gepland van 20:00 tot 22:00 uur in de grote recrea tiezaal van zorgcentrum Molen schot, Dalplein 2-8, waar de zaal om 19:30 zal zijn geopend. De toegang is gratis. Nadere informatie volgt in een la tere editie van dit blad. Inlichtin gen: VOS/SWOS, 88 6023681. De gemeente Soest heeft, naast sportstimulering voor jongeren, ook als speerpunt de ouderen aan het sporten te krijgen. Soest gaat daarom voor deze doelgroep het project GALM (Groninger Actief Leven Model) opzetten. Deze lessen staan gepland voor de vrij dagmiddag en zullen in maart 2004 van start gaan. De gemeente heeft hier sportlera ren voor nodig. Ook mensen zonder de juiste opleiding kun nen zich aanmelden. Zij zullen dan de kans krijgen om vanaf za terdag 1 november de cursus sportleider voor spel- en sport- groepen te volgen. Deze vindt plaats in Amersfoort en bestaat uit vier cursusdagen en een prak tijkstage bij een bestaande GALM-groep. Daarnaast begint op woensdag 26 november in Veenendaal een cursus die opleidt tot MbvO-gymnastiekleider. Belangstellenden moeten enkele dagdelen per week beschikbaar zijn. Ook een vooropleiding voor een paramedisch beroep of een sportachtergrond binnen het on derwijs zijn een pre. Voor meer informatie: 88 030-2753351. ZAAK. - Steenhoffstraat 9A, tel. 602 8132 telematica service en onderhoud sprinklertechniek ■Stichting Welzijn Ouderen Soest ■biedt de senioren in Soest en Koesterberg een uitgebreid pakket ■van voorzieningen en activiteiten laan. Een van die activiteiten is ■het seniorenrestaurant, dat geor- ■ganisccrd wordt door de werk- Rtoep VOS. Een team van 18 vrij willigers van de VOS zet zich met weel enthousiasme in voor deze Rctiviteit. «Zelfstandig wonende senioren Revt. ook echtparen) zijn van har- we welkom in het seniorenrestau- Rant. Driemaal in de week - op Rnaandag, woensdag en vrijdag wan 12:00 tot 14:15 uur - is het Restaurant geopend. Het bevindt Kich in de moderne recreatiezaal Ran het verzorgingshuis Molen- Rchot. Rehalve het feit dat de deelne- Iners een gezonde en smaakvolle ■maaltijd kunnen gebruiken, biedt ■het restaurant hun ook de moge lijkheid om nieuwe sociale con tacten te maken met leeftijdgeno ten. De sfeer is er altijd ontspan- Inen en gezellig. De gasten bepa- Ijen zelf met welke frequentie pei ■week zij het restaurant willen be- Izoeken. [Zij kunnen kiezen uit een dpe- Igangenmenu; de prijs bedraagt 4,90. Een aperitiefje kost i€ 0,85/1,00. Een smaakvolle ve- Igetarische maaltijd behoort ook Rot de mogelijkheden. [Gasten kunnen zich tot één dag Ivan tevoren, tot uiterlijk 17:00 [uur, opgeven bij de SWOS/VOS aan het Dalplein, 88 035- [6023681. Meer informatie over [de VOS? Vraag dan naar Margöt [Bultink. 20:00 uur. Er is volop gelegen heid tot vragen stellen en van ge dachten wisselen met een aantal leden van loge Eemland. Zie ook: www.vrijmetselarij.nl/eem- land. Producenten in de ontwikkelings landen ondervinden bij hun export grote belemmeringen ten gevolge van het beschermende handelsbe leid van de rijke landen. Eén van de structurele maatregelen om deze problemen aan te pakken is de bevordering van eerlijke handel. De kleinschalige producent is te helpen als handelsbarrières afge schaft worden (invoerquota, in voertarieven, exportsubsidies voor Europese producten), als recht vaardige prijzen betaald worden, als sociale afspraken worden inge voerd (verbod op kinderarbeid, gelijke beloning mannen/vrouwen) en als eerlijke handel wordt gesti muleerd. Vrouwen in deze sector bevinden zich in een moeilijke positie. Terwijl bijna driekwart van het werk in de landbouw door vrou wen wordt gedaan richt zich de voorlichting op mannen. Vrouwen verdienen meestal minder; vaak wordt de betaling aan de mannen gedaan. Vrouwelijke handelspart ners van alternatieve handelsorga nisaties denken dat eerlijke handel veel voor vrouwen kan betekenen. Eerlijke handel met speciale aan dacht voor vrouwen heeft hun voorkeur. Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9A, IsE 6028132; openingstijden: maandag 13:00-17:00 uur; dins dag t/m zaterdag 09:30-17:00 uur. 4343200 - www.unica.nl 30UWADVIES B.V. :he keuringen o.g. ding el. 035-602 31 13 De Klarinet >or telecommunicatie voor mobiele communicatie g 27-29a, Soest jlefax 035 - 6091009 iltelecom.nl ROC De Amerlanden. Di Lasso straat 65 in Soest, is een instelling waar o.a. taallessen gegeven wor den aan anderstaligen. Er zijn mensen van verschillende natio naliteiten. Gezocht worden vrij willigers die de cursisten willen assisteren bij het gebruik van de computers op maandag- en/of woensdagavond. De lessen wor den gegeven van 19:00 tot 22:00 uur. Eventueel een gedeelte van de les assisteren is ook mogelijk. Van de vrijwiliig(st)er wordt ver wacht dat hij of zij beschikt over een goede beheersing van de Ne derlandse taal (zowel mondeling als schriftelijk) en dat er interesse is voor de verschillende culturen en achtergronden van de cursis ten. Geïnteresseerd? Bel dan ROC De Amerlanden, 88 6038090. is Golfkarton 526 - 3762 EC Soest 035 - 609 53 00 035 - 609 53 11 PACMGWG KARTON I DISPLAYS rt - Tel. 033-4643060 - Fax 033-44561683 www.worldofwaterbeds.nl if machine onderhoud 3765 GD Soest 1 www.td-support.nl

Soester Courant | 2003 | | pagina 27