'Van heidehut tot residence' Naoorlogse wederopbouw KLM begon in Soesterberg 'Allemaal bedelaars voor God' Serieus vroi ook mannei Soest 50 jaar geleden 'Licht uit, maar een Uit de historie van Soest(erberg) Nieuwe bijbelvertaling maakt tongen los Seminar KvK Niet perfect Jeugddienst Vespers in De Open Hof Kledingbeurs voor diaconie Kennismaken met de bijbel DataDidact Medewerkers welkom bij Hersencollecte' Alias speelt tweema; Meningen van onze lezers. Theatercursussei WOENSDAG 8 OKTOBER 2003 SOESTER COURANT Na het totaal verdwijnen van de wereldhandelsmarkt van grote bedrijven als Verolme en Van der Giessen-De Noord, of over name door buitenlandse bedrij ven (DAF, Fokker) is opnieuw een oer-Nederlands bedrijf in andere handen overgegaan, de KLM. De 'nationale trots' heeft een rijke geschiedenis die van uit verschillende optieken voer zal zijn voor historieschrijvers. Zij zullen dan, afgezien van het feit dat Soesterberg de belangrijk ste 'leverancier' was van een deel van de eerste lichting KLM-pilo- ten, ook stuiten op de periode dat de KLM een filiaal had in Soester berg, in het Officierscasino aan de Kampweg. Daar begon namelijk in 1945 de naoorlogse wederop bouw van de luchtvaartmaat schappij. Als het Casino (uit het Italiaans; het betekent letterlijk 'feestge bouw') zou kunnen spreken, zou het heel wat kunnen vertellen, al leen al over de nationaliteiten die er binnen zijn geweest, en waar toe het allemaal heeft gediend. Het zijn bijvoorbeeld nog slechts enkele ingewijden die weten dat de KLM direct na de bevrijding er de basis legde voor de naoorlog se wederopbouw. Als de bouwers van het Casino, de Duitse bezet ter, dat zelfs maar hadden ver moed, zouden ze voor hun vertrek uit Soesterberg het Casino vast en zeker hebben opgeblazen. Het had trouwens niet veel gescheeld of de Geallieerden, die het ge bouw ongeschonden in handen hadden gekregen, hadden dit als nog gedaan. Het is er niet van ge komen. Hieraan heeft Soesterberg het te danken dat het beeldbepa lende gebouw niet verloren is ge gaan. Het is één van de schaarse over gebleven monumenten die de be zetter in Nederland heeft achter gelaten en een schoolvoorbeeld van de destijds gangbare nazi bouwstijl van het Duitse traditio nalisme. Het staat nu op de mo numentenlijst. De belangrijkste functie van het op 13 november 1941 officieel door de Wehr- machtbefehlshaber in den Nieder- landen, General-Flieger F.C. Christiansen, geopende gebouw, was die van militair tehuis. Het was bedoeld om de Duitse militai ren (die het Soldatenheim noem den) de mogelijkheid tot ontspan ning te bieden.' Er waren in het uit dik beton opgetrokken souterrain onder meer enkele gelagkamers, eetzalen en een heuse kegelbaan. Verder bevonden zich daar een wapenkamer, twee luchtbescher mingsschuilkelders en een gasbe- schermingsschuilkelder. De grote theaterzaal werd voor allerlei eve nementen gebruikt, inclusief de politieke indoctrinatie. KLM-intemaat Na de bevrijding hebben, nadat eerst de hakenkruisen en andere nazi-tekens waren verwijderd, Canadezen het gebouw een tijd je gebruikt. Nadat zij waren ver trokken, kreeg het leegstaande gebouw in september 1945 een nieuwe bestemming als KLM-in- ternaat. Met inspanning van alle krachten ging de nationale lucht vaartmaatschappij direct na de bevrijding aan de slag om de voor aanstaande positie te heroveren die zij voor de oorlog in het inter nationale luchtverkeer had inge nomen. Ze wilde haar aandeel hebben in het wereldverkeer dat volgens voorspellingen een grote vlucht zou nemen en een omvang zou krijgen als nooit tevoren. Dat betekende dat de vloot van de KLM sterk moest worden uit gebreid, evenals de staf van per soneel: vliegers, vliegveldemplo yees, werktuigkundigen, handel semployees (zoals destijds het personeel voor de kantoren en passagebureaus werd genoemd. Het internaat rekruteerde zijn leer lingen uit de sollicitanten op per soneelsadvertenties van de KLM. Daarnaast meldden velen zich uit eigen beweging aan om voor werk in de luchtvaart te worden opge leid. Alle kandidaten werden voor hun toelating onderworpen aan een psycho-technisch en fysiek onderzoek. Het probleem in de beginjaren was waar die geschoolde krach ten vandaan moesten komen. De oplossing werd gevonden door het instellen van een eigen oplei ding in een eigen internaat. Dat nu werd gevonden in het Offi ciers Casino aan de Kampweg in Soesterberg, volgens een verslag uit die tijd 'een voor de Luftwaf- fe gebouwd clubhuis voor officie ren en vliegers'. In het internaat, dat onder leiding stond van de heer P.J. Olgaard, oud-boordmarconist op de lijn Amsterdam-Batavia (nu Jakarta), werd het toekomstige KLM-per- soneel grondig theoretisch ge schoold en ingewijd in de gehei men van de luchtvaart. Al in de- cember 1945 werd een eerste ploeg van niet minder dan 114 leerlingen afgeleverd. Voor zover zij waren opgeleid tot boord werktuigkundige, vliegveldem ployé of handelsemployé, werden ze direct bij de KLM geplaatst. Naar Gilze-Rijen De toekomstige vliegers gingen door naar Gilze-Rijen om daar de praktische opleiding tot vlieger te volgen. De opleiding van vliegend personeel, zowel voor de militai re- als voor de burgerluchtvaart, werd met ingang van maart 1946 geconcentreerd en stond onder leiding van de Rijksdienst voor de Luchtvaart. De eerste chef van de motorafde ling in het KLM-intemaat in het Officiers Casino in Soesterberg was de heer Hiemstra. Hij gaf de leerlingen, met name de toekom stige boordwerktuigkundigen, on derricht in de werking van de vliegtuigmotoren en andere tech nische onderdelen. Over het alge meen had ook het KLM-inter- naat te kampen met een gebrek aan materiaal (motoren, onder delen etc.). De lessen waren dan ook in hoofdzaak theoretisch. Slechts een klein deel van de op leiding kon aan de praktijk wor den gewijd. In 1946 werd dit be zwaar ondervangen door degenen die de vliegeropleiding zouden gaan volgen direct naar Gilze- Rijen te sturen. Bij de tweede ploeg leerlingen, die begin februari 1946 in Soesterberg in opleiding kwam, zaten dan ook geen toe komstige piloten meer. Eén van de onderdelen van de cursus in Soesterberg was het bouwen van modelvliegtuigen. Dit gebeurde helemaal met de De heer Hiemstra, chef van de motorafdeling van de KLM, legt de toekomstige boordwerktuigkundi gen de werking van een 9 cylinder 1.100 pk Wright Cyclone vliegtuig motor uit. Een onderdeel van de KLM-op- leiding in het Officiers Casino in Soesterberg was het met de hand vervaardigen van modelvliegtuigen als onderdeel van de lessen in vlieg tuigconstructie. hand in de werkplaats van het in ternaat Hoewel zich bij de twee de ploeg geen vliegend personeel meer bevond maar alleen boord werktuigkundigen en employees, werd het toch noodzakelijk geacht dat de leerlingen inzicht kregen in de algemene principes van het vliegen en de vliegtuigbouw. Voor het verkrijgen daarvan werd het bouwen van modelvliegtuigen als onderdeel van de lessen in vlieg tuigconstructie als een uitstekend hulpmiddel beschouwd. Ochtendgymnastiek Het KLM-internaat beperkte zich er overigens niet toe zijn leerlin gen uitsluitend theoretische ken nis van de luchtvaart, vliegtuigty pen en motoren bij te brengen. Er werd tijdens de opleiding bijvoor beeld ook veel aandacht besteed aan lichamelijke opvoeding van de leerlingen. Direct nadat in de vroege (en 's winters nog donke re en koude) ochtend het signaal had geklonken dat de leerlingen uit de veren riep, kwamen de jon gelui in de gymnastiekzaal bij el kaar. Daar deden zij iedere mor gen onder leiding van de aan het internaat verbonden leraar licha melijke opvoeding, J. Smit, och tendgymnastiek. Het was dus altijd vroeg dag voor de cursisten. Ze maakten ook lange dagen, zeker degenen die corveedienst hadden. Al het huis houdelijke werk in het internaat werd namelijk door de leerlingen zelf gedaan. Elke week had een groep jongeren corveedienst. Ze moesten de slaapzalen en lesloka len schoonhouden, de kok helpen bij het schillen van de aardappe len en het schoonmaken van de groente, en na de maaltijd moes ten ze ook nog de afwas doen voordat zij hun 'huiswerk' konden gaan maken of aan ontspanning konden denken. Het Officierscasino is alleen in de jaren 1945-1946 KLM-internaat geweest. In die periode werden niet minder dan 325 man opge leid. Daarna bood, het Casino tot 1953 onderdak aan de Vliegmedi- sche Dienst. Sinds dat jaar vervult het inmiddels meer dan eens uit gebreide complex de functie van Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, 6017065. iegeringsgebouw en garnizoens- ontspanningszaal. De grote theaterzaal wordt door tal van luchtmachtonderdelen ge bruikt. Ook de Amerikanen heb ben er in de loop van hun veertig jarig verblijf op de vliegbasis vaak gebruik van gemaakt. Sinds zij uit Soesterberg vertrokken zijn, staat het Casino weer helemaal ten dienste van de Nederlandse (luchtmacht)officieren van de vliegbasis Soesterberg en omge ving, en gelukkig ook, zij het nog bij wijze van uitzondering, voor grote gemeentelijke of particulie re evenementen. Voor mensen die een eigen bedrijf willen beginnen, houdt de Kamer van Koophandel (KvK) op dins dag 21 oktober een seminar. Tal van adviezen en tips over de op zet van een bedrijf, begrotingen van omzet en kosten, vergunnin gen en andere zaken komen aan bod. Het seminar is een eerste oriëntatie op zelfstandig onderne men, begint om 13:30 uur in het KvK-gebouw aan de Printerweg 6 te Amersfoort en duurt ongeveer drie uur. Vooraf inschrijven is noodzakelijk. Dat kan via www.kvk.nl/start of 88 033- 4535744. Ralfis een prachtige jongen om te zien. Zijn moeder zei dat al toen hij nog klein was. Hij is al een paar keer gefotografeerd voor een kle dingmerk. Maar Ralf heeft één probleem, namelijk dat hij zo blij is met zichzelf. Hij vindt zichzelf knapper dan wie ook. Op een avond in de disco stapt hij op een meisje af: 'Hai, wil je een drankje van me?' Dat wil ze wel. Als ze even later van hun glas nip pen, zegt hij: 'Zeg, ik wil wel met jou naar bed. Kom vannacht met mij mee, oké?' Het meisje barst in lachen uit. Ze loopt weg met haar vriendin: 'Wat een weirdo. Hij weet niet eens hoe ik heet. Hij denkt ze ker dat hij geweldig is. Nou mooi niet Vroeg of laat komt Ralf er mis schien achter. Misschien ontdekt hij nog eens dat niemand perfect is. Ook hijzelf niet. En dat je iemands hart pas verovert, als je niet perfect durft te zijn. Kerken lijken soms op Ralf. Ze be weren dat zij de enige ware zijn. Of dat je het beste maar naar alleen hun kerk toe kunt komen. Soms lees je in landelijke dagbladen over weer een dominee of priester is die vindt dat hij helemaal gelijk heeft, en de anderen dus niet. Dan willen ze wel even vertellen dat dit of dat niet deugt, of dat die en die mensen het verkeerd doen. Is het gek als mensen daar op afknappen? Voor mij is een kerk een plek waar je juist niet perfect bent. Je kunt ge woon jezelf zijn, met je stommiteiten, met je gebreken, met je handicap. Je hebt elkaar nodig, dat is het ba sisprincipe van een kerk. Een van de eerste christenen schreef daar al iets over. Hij heette Paulus en hij ontdekte: 'Juist als ik zwak ben, dan ben ik sterk.Die zin is in de Bijbel terecht gekomen. Ik vind dat wel een goeie. Die zin heeft heel veel mensen geholpen, om zich niet beter voor te doen, om niet jaloers te zijn, om niet ijdel te zijn, maar om er gewoon samen iets van te maken. Meer zit er ook niet in. Kerken in Soest hebben geen oplossingen voor dingen die fout zitten. De ver borgen armoede bijvoorbeeld wordt door de kerken niet even knap en mooi opgelost. Maar in alle een voud voegen kerken wel iets toe aan dit dorp. In alle beperktheid worden hier bijvoorbeeld jaarlijks tientallen mensen met financiële schulden geholpen door de kerken. Dat is niets om hoog van de kerk toren te blazen. Dat is gewoon kerk zijn in het dorp. Pieter van VVinden, predikant Sow-gemeente Soest- Noord en voorzitter Raad van Kerken Deze rubriek verschijnt eens per twee weken onder verantwoordelijkheid van de Raad van Kerken Soest. 'Voor God zijn we allemaal be delaars,' zegt Bart Tieman (44) die op 12 oktober zal worden geïnstalleerd als r.k. pastor voor de regio Eemland. 'Voor God zijn alle mensen gelijk, zonder aanzien des persoons.' Bart Tieman werkte vanaf juli 1998 in het basispastoraat van de Heilige-Geestparochie in Amers foort. Voor die tijd was hij echter ook al bezig met het geloof. Hij was zoekende, studeerde theolo gie, eerst in Leiden en later in Amsterdam en maakte kennis met de franciscaanse traditie. In het milieuproject Stoutenburg wilde hij de franciscaanse spiri tualiteit en zorg voor het milieu en het verband tussen die twee uitdragen en in gemeenschap met anderen leven, bidden en werken. Van huis uit Nederlands her vormd, maakt hij de definitieve overstap naar het katholieke ge loof in 1994. Dit gebeurde in Me- gen, een van de centra van de franciscanen, waar hij werd ge vormd. De belangrijkste redenen voor deze overstap? 'Naast het Woord zijn de sacramenten we zenlijk. God is daarin aanwezig. Ook het positieve mensbeeld on der rooms-katholieken spreekt me aan.' Wat heeft God met verslaving te maken? Wie antwoord wil hebben op deze en andere vragen over verslaving, is welkom in de jeugd dienst van de Evangeliegemeen te Soest op zondagochtend 12 oktober. Thema van de dienst is 'God en verslaving'. Kees Neven van Stichting De Hoop zal hier over spreken. Daarnaast is er sa menzang met een band, en een creatieve invulling van het thema. Aanvang 10.00 uur, Julianakerk aan de Julianalaan. I 1 Bart Tieman. Concreet Bart bleef actief in de franciscaan se traditie. Ook zijn verschijning en voorkomen doen daaraan denken. Franciscus is zijn voor beeld en hij wil handelen zoals deze middeleeuwse heilige deed. Kernpunten in zijn leven zijn: vre de, milieu, bidden, sobere leefstijl. Ook zoekt hij van tijd tot tijd de stilte, maar tegelijkertijd wil hij pastor zijn die heel concreet din gen wil doen. In 1993 heeft hij een pelgrimstocht gemaakt naar Assisi in midden-Italië, de stad van Franciscus. Deze tocht was er een vol verrassende ontmoetin gen. Toeval of méér? 'Ik geloof er heilig in dat echte ontmoetingen met mensen de kracht van en in het geloof kunnen versterken. Tij dens deze tocht groeide mijn ver trouwen in God: laat komen wat komt en geef je eraan over. Dat heeft uiteindelijk geleid tot mijn definitieve overstap naar het ka tholieke geloof.' Ook is hij in die tijd gescheiden. Officieel via het kerkelijk recht: het bisdom heeft het huwelijk kerkelijk nietig ver klaard. In de parochies waar hij werkte en nog werkt, heeft hij het pastoraat van nabij meegemaakt. Hij ging om met asielzoekers, allochtonen, mensen met psychiatrische pro blemen, jongeren. Wat ziet hij als de grootste uitdaging op zijn nieu we aandachtsgebied in de regio Eemland, de diaconie? 'Ik wil iets bereiken in de harten van men sen, niet alleen bij mensen die het moeilijk hebben maar voor ieder een. Wij zijn broeders en zusters. Daarna kijken wat eraan schort en actie nemen op basis van gelijk heid.' Zondagmiddag 12 oktober is er weer een oecumenische vesper viering in De Open Hof - de eer ste in dit seizoen. De dienst staat in het teken van het bijbelse Loofhuttenfeest. Een feest dat door de joden nog altijd wordt gevierd, maar dat al vroeg uit de christelijke liturgie verdween. Van oorsprong een dankfeest bij het binnenhalen van de druivenoogst, werd het tot symbool van de voor lopigheid en kwetsbaarheid van het leven onder Gods bescher ming: de hut van bladeren die de mensen op het feest bouwden bleef open naar boven. De vespercantorij van de Raad van Kerken Soest onder leiding van Jean Telder zingt met de ge meente een aantal liederen waar in de betekenis van het Loofhut tenfeest wordt onderstreept. De cantorij zingt solo een zetting van psalm 118 in de vorm van een Anglicaanse cbant en als canticum - vast onderdeel in de vesperli turgie - een Magnificat-zetting (Lofzang van Maria) van de, 20e- eeuwse Engelse componist Grayston Ives. Het orgel wordt bespeeld door Tjalling Roosjen. Aanvang 17.00 uur. De oecumenische vespers in De Open Hof zijn inmiddels een ge waardeerde traditie geworden. Ze worden voorbereid door een werkgroep namens de Raad van Kerken. Het meditatieve karakter van de vieringen (orgel- en voca le muziek, korte bijbellezingen, poëtische teksten) spreekt velen aan. De volgende vespers in De Open Hof zijn op 14 december, 3 februari en 4 april. Donderdag 16 oktober (herfstva kantie!) wordt in De Open Hof de jaarlijkse kledingbeurs gehou den, georganiseerd door de geza menlijke Samen op weg-diaconie- ën. De opbrengst is bestemd voor het diaconale jaarproject: onder steuning van mensen in proble men in Soest. Wie gebruikte en in redelijke staat verkerende kleding en/of schoenen in de aanbieding heeft, kan deze tot 15 oktober kwijt op een aantal adressen. Ook mensen die willen meehelpen sor teren en verkopen, zijn welkom. Voor informatie: Matty Ringel- berg, tel. 6011317. Wie wat meer vertrouwd wil ra ken met de bijbel kan zich opge ven voor een serie van vier avon den onder leiding van Jan Hou- ben. 'Lezen om te leven' is het motto. De avonden zijn speciaal bedoeld voor mensen die nog weinig kennis hebben van dit bij zondere boek. De bijbel is niet zozeer een ge schiedenisboek maar eerder de neerslag van het gedachtegoed van gelovige joden en christenen. In een eeuwenlang proces groei de een verhalenschat vol wijsheid in een taal van dichters en den kers, een bron van inspiratie voor generaties mensen. Het boek is ook bedoeld om geloofscommu- nicatie en gemeenschap tot stand te brengen. Kan deze schat ook ons - gelovige mensen en kinde ren van deze tijd - wegwijs ma ken, bemoedigen en inspireren? Of is het vooral weerbarstige taal waar we niet goed mee uit de voeten kunnen? Het samen lezen van teksten kan verrijkend en ver rassend zijn. Voor mensen die niet vertrouwd zijn met bijbellezen schreef Loed Loosen, werkzaam op het gebied van geloofsbezinning en spiritua liteit, het boek 'Lezen om te le ven' (ISBN 9061734762). Met dat boek als gids willen we vier keer samenkomen pom meer thuis te computeropleidingen Word, Excel, PowerPoint, Access, FrontPage, Internet, Windows, fotobewerking, introductiecursussen, typen, kindercursussen Kleine groepen, flexibele lestijden tel.: 035-6022826 internet: www.datadidact.nl De Nationale Collecte Hersen ziekten en Psychische Ziekten vraagt aandacht voor de 3,5 mil joen Nederlanders die een hersen ziekte of psychische aandoening hebben. Een goed doel! De Her- senstichting Nederland en het Nationaal Fonds Geestelijke Volksgezondheid organiseren de collecte. De collecteweek vindt plaats van 8 t/m 14 februari 2004. Dit jaar maken de instellin gen zich extra sterk voor mensen met angststoornissen. Zij kunnen nog veel hulp gebruiken! Wie be langstelling heeft kan zich aan melden bij het landelijk coördina tiepunt, 88 070-2971197. Soester Courant elke woensdag een belevenis! 22/10/03 8.30 uur tl Redactie: Piet van Dijk, Wim van den Dool, Frans Osse? wold. Redactieadres: Gerrit van der Veenstraat 93, 3762 XK Soest, tel. 602 06 31, e- mail: w. vd. dool@planet. nl. Nieuws en/of tips graag instu ren naar dit adres. WOMENSWEAR Soesterbergsesfraat 4 9 3768 EB Soest 035-602 35 84 3817KS Amersli 033-476689 PAGINA WOENSDAG 8 OKTOE Uit de Soester Courant van Vrijdag 4 Februari 19: EEN ZEER ERNSTIGE GEVAL, VAN WONINGNOOD. M. de R. Het gezin A., man, vrouw en twee kinderen, wonen sinds ca. 3 V2 jaar in een schuur aan de Mo lenstraat. Het woongedeelte van deze schuur bestaat uit een kamer van c.a. 3Vi x 3Vz M., een zeer klein slaapkamertje voor de ouders, een zeer klein opkamer tje, waar de beide kinderen in één bed slapen en een kelder. De rest bestaat uit een z.g. boerendeel. Het gehele oppervlak is ca. 5 x 8 M. De schuur staat op invallen. Bo men, die er voor staan, hebben in storting tot nu toe voorkomen. Alle balken zijn zwaard vermolmd en met stenen onderstut. De kel der is onbruikbaar wegens het ge vaar van instorten. Uit de muren (één steens!) kan men stukken uitnemen en de muren met de hand heen en weer bewegen. Zo slecht is de specie. Het rieten dak lekt bij regen heel erg, omdat de vorstpannen ont breken. Op vele plaatsen zijn klei ne en grote gaten in de nok van het dak, waardoor men de lucht ziet. Na een bezoek van de bouwpoli- tie heeft de eigenaar die gaten gedicht door er graszoden op te leggen, hetgeen natuurlijk slechts zeer tijdelijk helpt. De huisvestingscommissie is er 5 weken geleden, op verzoek van A., geweest en heeft verklaard, dat de schuur niet meer hersteld mag worden, doch alleen ge sloopt. Sindsdien is er nog niets gebeurd. Moet deze ten hemel schreiende toestand nog langer duren? Moet het gezin een vierde winter in gaan in een volkomen wrak van een zwaar lekke schuur? Wij leven toch niet meer in ly I direct na de bevrijding, toen\ i mensen in kippenhokken m ten wonen? Het is straks 1» I dus 9 jaar na de bevrijding! Ik hoop van harte, dat dit ar& tje tot gevolg moge hebben. het gezin zo spoedig mogelijk; 1 een menswaardige behuii 1 wordt geholpen. De huidige woontoestand e 'i geen dag langer als nodig isilB stendigd blijven. Opgemerkt, nog, dat mijn vrouw zich, dij een persoonlijk bezoek, ovenu; "J heeft van de bovenomschre? zeer ernstige toestand, waarin: gezin zich bevindt. Ir. H. I. MATTHIJSE Obrechtlaan 50, Bilthov.' f 1,90 WERD f31,90. Weinig zal een 40-jarige h vrouw uit onze gemeente hebtx vermoed, dat zij nog eens voor. Utrechtse Politierechter zou me. ten verschijnen vanwege een it geringe belastingschuld van 1.90. De dame kreeg in Juni j.l. bezo-. van 'n deurwaarder, die k maande tot betaling, doch het re sultaat was nihil. De deurwaarder kwam echter I: rug met een andere ambtenaare in haar opwinding over het w gens haar incorrecte optreden \i de beambten was zij er toe ove gegaan enige krachttermen te s; bruiken. Het meest nam ze et der ambtenaren kwalijk, dat L tegen haar gezegd zou hebber „Hoor eens lieverd, betaal diebe Iasting nou"... „Vindt U dat woord een bcleé ging?" vroeg de Officier van Ju? titie verbaasd. „Een belastini ambtenaar moet heer blijven' antwoordde de verdachte waï dig. De Politierechter veroordeel de verdachte tot f 30,- boeter 10 dagen hechtenis, wegens bek diging van een ambtenaar in func tie. Wie vergelijkt leest de Soester Courant raken in die schat aan verhalen. Wie een bijbel heeft wordt uitge nodigd om deze mee te brengen, We lezen teksten, geven spontane reacties, wisselen uit wat ons op valt. We horen de tekst nog een keer, zoeken naar de bedoeling van de schrijver, naar wat voor ons de kern is en wat de actuele betekenis voor ons, voor mij, kan zijn. We laten de tekst nog eens klinken en sluiten af met een me ditatief moment. De bijeenkom sten worden gehouden in de Pet rus en Pauluskerk op de donder dagen 23 oktober, 6 en 20 no vember en 4 december van 20:00 tot 22:00 uur. Voor aanmelding of nadere in formatie kan men zich wen den tot het r.k. parochiese cretariaat Soest, 88 6011320 (ma- vrij 09:00-13:00 uur), e-mail: soesterparochies@planet.nl. Ook in de Soester kerken wordt uitgekeken naar de Nieuwe Bij belvertaling (NBV) voor rooms- katholieken en protestanten. Het jarenlange vertaalwerk - er is in 1993 mee begonnen - is nu vrijwel voltooid. Eind 2004 zal de complete nieuwe bij bel worden gepresenteerd. Een groot deel is via www.bijbelgenootschap.nl al op internet te lezen. Ze vervangt de tot nu toe vooral in protestantse hoek gebruikte vertaling van het Nederlands Bijbelgenootschap en de bij rooms-katholieken gebruik te Willibrordvertaling (1975, her zien in 1995). In het behoudende deel van de protestantse kerken wordt nog steeds veel uit de Sta tenvertaling van 1637 (voor het laatst qua spelling gemoderni seerd in 1977) gelezen. De NBV wil de Bijbel leesbaarder maken en toch dicht bij de oor spronkelijke tekst (Hebreeuws en Grieks) staan. Leesbare bijbelver talingen in modern Nederlands zijn er al, bijvoorbeeld de Groot Nieuws Bijbel uit 1996, maar die staat minder dicht bij de oor spronkelijke tekst. De nieuwe ver taling, waarvan delen al enige tijd bekend zijn, oogst waardering en kritiek. De een vindt het Neder lands onnodig moeilijk en ouder wets, de ander meent juist dat het woord- en taalgebruik te modern is voor een bijbelvertaling. De nieuwe vertalingen die al zijn ge publiceerd maken de tongen los. Er wordt in en buiten Soest ge discussieerd over de woord- en zinskeuze, waarbij met name de vertaling van de Godsnaam (de besturen van de bijbelstichtingen hebben gekozen voor HEER in plaats van HEERE of HERE) veel stof heeft doen opwaaien. Conferentie in Soesterberg De NBV staat centraal op een conferentie die maandag 27 okto ber zal worden gehouden in con ferentieoord Kontakt der Kont intenten in Soesterberg. Thema is 'De Bijbel in de nieuwe vertaling: kansen voor de kerken?' Deelne mers aan deze conferentie zuller een aantal reeds vertaalde bijbel boeken (Ruth, enkele psalmen Amos, Lucas en de Wijsheid vac Salomo) gepresenteerd krijgen ir de uitgave 'Werk in uitvoering 3' De Raad voor Contact en Over leg betreffende de Bijbe. (RCOB), waarin een groot aantal kerken is vertegenwoordigd, orga niseert de conferentie. In het ochtendprogramma wor den drie lezingen gegeven door dr. Sijbolt Noorda (voorzitter be geleidingscommissie NBV), mgr A.L. Hurkmans (bisschop van Den Bosch en referent voor li' turgie en Bijbel namens de Ne derlandse Bisschoppenconferen tie) en dr. Bas Plaisier (secretaris triosynode Sow-kerken). 's Mid' dags is er tijdens de workshops gelegenheid voor gedachtewisse ling. Het Nederlands Bijbelgenoot schap en de Katholieke Bijbel stichting hebben voor het maken van de vertaling in 1993 de han- v den ineengeslagen. Er is nauw contact met de Vlaamse Bijbel* stichting en het Vlaams Bijbelge- nootschap, want de vertaling l ook voor Vlaanderen bedoeld, la oktober 1998 werden de eerste deeluitgaven onder de titel 'Werk in uitvoering' op de markt ge* bracht. Door middel van deze deeluitgaven kan het grote pu bliek alvast met deze nieuwe bij belvertaling kennismaken. Een team van vertalers werkt aan de nieuwe vertaling, variërend van bijbelkenners tot neerlandici' Alle betrokken deskundigen zijn afkomstig uit meer dan twintig kerken en geloofsgemeenschap pen in Nederland en Vlaanderen. De vertalers streven naar eigen tijds maar niet populair taalge bruik. De teksten moeten kunnen worden gelezen in een kerkdienst. Ook de joodse gemeenschap in Nederland heeft interesse ge toond. Meer informatie via tel. (035) 656 13 78 of e-mail: info@rcob.nl Aanmelden voor de conferentie kan via www.bijbelgenötNtschap/H. In het komende weekeinde vormt het theater van de Brede Bibliotheek aan de Willaert- straat (zeg maar C-drie) het de cor voor een bijzondere toneel uitvoering: 'Badhuis' van Nell Dunn. Het stuk wordt - twee maal zelfs - gespeeld door de vrouwentoneelgroep Alias, waarvan de leden zowel in Soest als in Baarn wonen. Alias bestaat inmiddels een jaar of tien. De groep telt acht leden - allemaal vrouwen - die verzot zijn op toneel en eenmaal per twee jaar een gezamenlijke pro ductie 'neerzetten'. De oorsprong van Alias ligt in een spelcursus die destijds in Baarn werd gege ven door Karin Jonker, inmiddels overleden, die het enthousiasme van de deelneemsters zo wist aan te wakkeren dat ze na verloop van tijd als zelfstandige toneel groep verder gingen. Dat de groep alleen uit vrouwen bestaat beperkt het repertoire, geeft Christel van Eijnatten toe. Zij is een van de speelsters die komend weekend in Soest op de planken staan. 'Het is soms we een probleem. Daarom hebber we nu ook een gast-acteur en il denk dat we in de toekomst ooi wel vaker een beroep op mannei zullen gaan doen.' Alias bestaat op dit moment ui vrouwen in de leeftijd van 30 tc 50 jaar en van heel verschillend herkomst. Gemiddeld wordt e anderhalf jaar aan een stuk ger< Op woensdag 29 oktober st< de Brede Bibliotheek Soest n de theatercursussen Cabart Stand Up Comedy en Acter o.l.v. Cees van der Burght. In intieme sfeer van het eigen th ter op het podium gaan sta en gewoon jezelf zijn, dat waar het om draait. De cursus Cabaret/stand up medy is nieuw in de Brede B otheek. Hans Teeuwen, T Maassen en het programma K spijkers... wie kent ze niet?! 'IS kan ik dat ook zelf?!' zal m geïnteresseerde wellicht den Volgens Cees van der Burght. afgestudeerd als eerstegr theater/dramadocent aan de geschool voor de Kui Utrecht en jarenlang lid var cabaretgroep, is een goede van groot belang. 'Eigenlijk ten cursisten eerst afleren grappig te zijn. Dat klinkt t< strijdig, maar de basis ligt t zelf. Hij werkt veel met nuut-improvisaties. 'Ga eens in de lampen staan, ontspannen en vertel wie je Bij sommige cursisten giere de zenuwen door de keel ei minuut lijkt wel een eeuwi; Maar hoe vaker je het doe makkelijker het gaat. De veil van de groep -iedereen zit i zelfde schuitje- en een sfeer, maken dat cursisten men van vooroordelen, hel zichzelf kunnen zijn en var uit hun eigen humor lerei nen. Geïmproviseerd wo: ook met meerdere personc leren samenspelen en volg impulsen komt dan om di kijken, "t Hoeft niet altijd zijn, dat grappige puntje c komt later wel'. Er wordt wekelijks ge2 mede als warming-up, ma; neemt Cees van der Burg nist Martijn Smits mee. Ci worden dan van te voren u digd om na te denken o idee voor een tekst of eei die. 'Martijn kan in 5 mini een idee een lied maken.' het mogelijk om een b lied te zingen. Feest dus de piano. Gedurende de 20 lessen er tal van bruikbare, leuke of sketches la%gs. Die wo:

Soester Courant | 2003 | | pagina 10