'Verklein de kloof met de burgers!' Veiligheidsprogramma's 'op wijkniveau' in de maak Visser J uiers Lemmen verwijt PvdA-bestuur bewuste vertraging opvolging Soestdijkers krijgen internetcafé 1 ACTUEELl NIEUWE I 6,- LVO Burgerparticipatie Soest in veertien punten College komt belofte niet na intet 17,50 festaurant E Voorstellen voor meer 'inwonerbetrokkenheid' Verkerk 'mogelijke' kandidaat voor zetel Twaalf 'kaders' voor een Soester veiligheidsbeleid Ouderen kunnen 'surfen' in Mariënburg Hans Ouwerkerk zwaait Soest lof toe Scholieren gratis CdK Staal herbenoemd PIET VAN HEUGTEN '-W* - - Geen overleg met Muziekschool ^GINA 2 ■timent: lefstukjes cocktail WOENSDAG 8 OKTOBER 2003 SOESTER COURANT PAGINA 3 •taartsoep t joom k tongfilets ivruchten- zaroise 'V ROTHESTRAAT 55 SOEST - DN 035 - 601 25 16 islaurant@bauers.nl e: www.bauers nl koop dinerbonnen bij de Boni 93831 (verkoopwagen) 3ARANTIE en 6 maanden extra ik en aandrijfassen. 06-01 58.000 km 07-01 38.000 km 03-00 110.000 km 08-99 196.000 km 10-00 57 000 km 02-02 152.000 km 06-95 177.000 km 06-95 177.000 km I0D0 44.000 km 07-02 30.000 km 10-96 142.000 km 05-96 53.000 km W-97 80.000 km 08-00 80.000 km W-97 86.000 km 05-98 118.000 km 06-0) 44.000 km 02-01 46.000 km 10-99 108.000 km W-02 33.000 km 01-03 21.000 km 10-02 16.000 km 06-03 11.000 km 03-00 105.000 km 01-99 I04.000km 03-96 191.000 km €21.900,- €17.900,- €15.900,- 9.900,- €34.750,- €20.750,- 9.900,- 9.900,- 7.900,- €20.900,- 7.250,- 7.950,- 8.900,- 8.900,- 9.950,- 11.900,- €19.900,- 18.900,- 12.900,- €14,900,- €43.900,- €38.900,- €38.250,- €29.900,- €25.900,- €11.900,- T, 035-603 70 47 ist.nl Met een bescheiden feestje heeft de Soester politiek vorige week afscheid genomen van (alweer) een fase in de ontwikkeling van de 'burgerparticipatie in Soest', als onderdeel van het bredere ge heel van de bestuurlijke vernieu wing. De gelijknamige werk groep heeft in haar slotdocu ment maar liefst 14 voorstellen 'nagelaten', waarmee de burger participatie op verschillende ni veaus verbeterd kan of moet gaan worden. Het proces is dus nog niet lang niet afgerond, al houdt de werkgroep op te be staan. Een handvol burgers, twee han den vol politici, verzameld in een bruin café (d' Oude Enghe aan de Middelwijkstraat) waar de lampen laag en de bierpomp open ge draaid waren om de bijeenkomst een zo 'informeel' mogelijk karak ter te geven - dat was het decor voor alweer een mijlpaal in de po litieke geschiedenis van Soest: 'de afsluiting van een gezamenlijke zoektocht naar de huidige plaats en het toekomstig perspectief van burgerparticipatie in Soest', zoals het in de uitnodiging stond ge schreven. De bijeenkomsten over bestuurlijke vernieuwing begon nen zo'n twee jaar geleden in de raadzaal, maar dat vond iedereen algauw te stijfjes en bovendien voelden de meedenkende burgers zich daar helemaal niet op hun gemak - ondanks de perfecte communicatievoorzieningen waar mee de zaal is uitgerust. Al spoe dig werd daarom uitgeweken naar de kantine van het gemeentehuis, waar het met één microfoon meestal maar behelpen was maar met losse tafeltjes (met een kleedje d'r op) al een heel stuk in formeler oogde. De uitwijk naar het café kwam de verstaanbaar- {/Ctsvoli,*' ia> t/rv TE KOOP Ereprijsstraat 79 te Soest Wilt u een woning met meerdere mogelijkheden? Een drive-in woning is daar zeker geschikt voor! Op de begane grond treft u een tuinka mer aan, welke u voor meerdere doelein den, zoals kantoor/praktijk aan huis kunt gebruiken. Met 20wel aan de voor- als achterzijde een vrij uitzicht en kind vriendelijk doordat de woning grenst aan een plantsoen met speelweide. Tevens zijn winkelcentra, openbaar ver voer en scholen op loopafstand. Belangrijkste kenmerken tuinkamer en garage op begane grond woonkamer met parketvloer en keuken (American Kitchen) op le verdieping balkon aan voor- en achterzijde 3 slaapkamers, waarvan 2 met parket vloer op 2e verdieping badkamer met ligbad, 2e toilet en wastafel inhoud ca. 400 bouwjaar 1969 CV-installatie (Junkers) perceelsgrootte 141 vraagprijs 227.000,- k.k. Collegiaal in verkoop met Van Harde- veld Makelaardij te Baarn De inzichten en ervaringen, die ik de afgelopen jaren op het gebied van aankopen en verkopen van onroerend goed en van taxaties heb opgedaan, vormen - samen met mijn intentie om dit soort werkzaamheden snel, zakelijk en met oog voor het menselijk aspect af te ronden - de basis voor menige succesvolle transactie. Caroline Jagtenberg, makelaar/taxateur o.g. Als u nader geïnformeerd wilt worden over de verkoop van uw woning, de aankoop van een andere woning of een taxatie van de betreffende woningen, dan neem ik graag de tijd voor u. Speenkruidstraat 55 f N 3765 AB Soest ||f)|j RVT Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 heid van de sprekers overigens ook niet ten goede en versterkte het beeld van een samenzweerde rig 'onderonsje' tussen de politiek en een (inmiddels 'uitverkoren') groepje burgers. Burgemeester Janssen opende het samenzijn met de introductie van het begrip 'inwonerbetrok kenheid' (in plaats van het niet zo goed begrepen 'burgerparticipa tie'), om aan te geven dat de ge meentelijke organisatie voortaan 'uitnodigend' moet opereren naar inwoners die uit interesse, ideolo gie of professionele belangstelling willen meedoen aan het bestuur van de gemeente. Hans van Wuijckhuijse (raadslid GGS en voorzitter van de nu opgeheven commissie Bestuurlijke Vernieu wing) stond kort stil bij de ge- schiedenis-tot-dusver. Hij stelde vast dat de raadsleden - die zich zelf onlangs in een besloten con ferentie over dit onderwerp al 'diep in de ogen hadden gekeken' (maar wat dat dan had opgele verd vermeldde hij niet) - over burgerparticipatie niet hetzelfde denken, maar dat de raad wel het algemene gevoel heeft dat het be langrijk is en dat er maar praktisch mee moet worden omgegaan. Keurmerk Arie Treur, burgerlid van de werk groep, stelde vast dat het langza merhand wel eens tijd werd om te 'oogsten'. Volgens hem is bur gerparticipatie niet iets van grote woorden maar van kleine daden, waarmee de overheid simpelweg en duidelijk 'de kloof met de bur gers moet zien te verkleinen'. Hij noemde in dat verband bijvoor beeld het voorgestelde keurmerk bij elk voorstel, dat moet aanto nen dat er moeite is gedaan om die kloof te verminderen. Treur pleitte verder voor een dienstvaar dige houding van de overheid te genover de burgers, omdat zii van ben meestal heel veel kan leren. Hij vatte de notitie kernachtig sa men met de woorden: 'Overheid, pak de kansen die u heeft om de kloof te verkleinen!' De Tilburgse bestuurskundige professor Pieter Tops, die het laatste traject van het burgerparti cipatieproces in Soest heeft bege leid (wat aan de 'behapbaarheid' van het eindrapport duidelijk te merken is, al telt het nóg 16 kant jes), meende dat het Grote Debat in Soest intussen wel gevoerd is. Hij stelde voor uit de notie met de 14 voorstellen - die groten deels zijn gericht op een veel meer dan tot dusver 'wijkgerichte' aan pak - drie concrete punten te kie zen en daaraan te gaan werken. Hij vond dat de gemeente als een bok op de haverkist moest blijven zitten om het tempo erin te hou den, maar ook een afgesproken 'rustpauze' zou moeten inlassen. Bij wijze van steuntje in de rug gaf hij het gezelschap nog een exemplaar mee van zijn 'Tien Ge boden voor een Interactionistisch Bestuur', vol wijze raadgevingen, eindigend met het bekende 'Wat gij niet wilt dat u geschiedt...' Wanklanken De algemene vrolijkheid werd enigszins overschaduwd door twee 'wanklanken'. De eerste was van Robin Hilbrands, zelf lid van de werkgroep, die 'met lood in de schoenen' was gekomen en in de voorstellen helemaal geen aanlei ding vond om te gaan staan jui chen. 'Er zit niet genoeg pit in,' aldus Hilbrands, die ook openlijk zijn twijfels uitte in de richting van 'de mensen die het voor elkaar moeten krijgen'. Met name de po litici/bestuurders waren volgens hem tot nu toe veelal onzichtbaar en onvindbaar geweest. 'Afspra ken worden niet nagekomen. Brieven worden niet beantwoord.' En oud-raadslid (voor de inmid dels opgeheven BAM) Teeke Glastra, als belangstellende burger aanwezig, stelde bedroefd vast dat hij het woord 'democratie' in de hele notitie niet was tegenge komen. Vooral het feit dat de bur gerbetrokkenheid vooral lijkt te worden opgehangen aan de wijk- beheersteams en de politieke par tijen er kennelijk steeds minder toedoen zat hem dwars. Hij was bang dat 'de mensen die het voor het zeggen hebben' te weinig voe ling hadden met de bevolking. Besluiten werden er, gezien het informele karakter van de bijeen komst, niet genomen. De (nieu we) raadscommissie Bestuur en Middelen zal zich t.z.t. over de voorstellen buigen. De Werkgroep Burgerpartici patie Soest heeft in haar eind rapport veertien voorstellen gelanceerd, waarmee de 'in wonerbetrokkenheid' moet worden bevorderd. Puntsge wijs en samengevat gaat het om de volgende ideeën. 1. Periodiek burgeronderzoek (over de gemeentelijke dienstverlening en beleid). 2. Burger-kwaliteitspanel (over het functioneren van de ambtelijke diensten), 3. Elektronische vragen en klachtenafhandeling (via internet), 4. Gemeentelijke wijk-websi- tes (ook open voor wijkor- ganisaties). 5. Wijkbudgetten en 'bewo- nersopdrachtgeverschap' (bewoners verantwoorde lijk voor uitvoering idee ën). 6. Wethouders geadopteerd door wijken ('verankering van gebiedsberichte rela tie'). 7. Radio-referendum (luiste raars geven hun mening). 8. Kwaliteitshandvest 'Soest Interactief (spelregels en omgangsvormen tussen gemeente en burgers/orga nisaties). 9. Keurmerkprojecten (na af loop van een project o.a. nagaan wat ervan geleerd is). 10. Raadscommissie Maat schappelijke Verkenningen (raadsleden gaan uit op een 'fact finding mission' over nader te bepalen on derwerpen). 11. Initiatiefrecht voor burgers (eigen voorstellen inbren gen in raadscommissies). 12. Jongeren maken kennis met de politiek (bijvoor beeld jongerenparlement of jongerenambassadeurs). 13. Termijnagenda gemeente raad (een thema per jaar, verbonden met maat schappelijke verkenning, burgerpanel of burgerinitia tief). 14. Kanteling gemeentelijke organisatie (ambtelijk ap paraat aanpassen aan de veranderingen). Aan de vooravond van de PvdA-Iedenvergadering(die gis teravond, ver na het sluiten van deze editie, zou plaatsvinden) heeft raadslid Paul Lemmen de leden per brief'opening van za ken' gegeven over de opvolgings kwestie van Eric Bervoets, de onlangs opgestapte fractievoor zitter. Lemmen weerspreekt daarin dat de fractie 'eigen machtig' fractieassistent Cees Verkerk naar voren heeft ge schoven om de opengevallen ze tel in te nemen. Uit de brief, waarop de Soester Courant in bet weekeinde beslag wist te leggen, valt overigens het tegendeel op te maken van wat Lemmen beweert. Hij legt in twee dichtbetikte kantjes nog eens uit dat ze zo blij waren dat de PvdA tóch nog met elf kandidaten op de proppen kwam, terwijl er eerst helemaal geen zicht was op deel name aan de verkiezingen omdat niemand op de lijst wilde staan, en dat het zo fijn was dat Verkerk snel als fractieassistent kon aan treden toen Jan de Gruijl (eerste opvolger) moest afhaken, en dat het zo'n verrassing was dat Ber voets na een eenzame worsteling vertrok. Volgens Lemmen is het schadelijk voor de partij ('en roofbouw voor mijzelf) als de vacature-Bervoets niet snel wordt opgevuld. Daar om had hij verondersteld dat alle kandidaten die aan het begin van de rit hadden aangegeven dat ze een raadszetel niet ambieerden nu niet moeilijk zouden gaan doen en dus nog steeds niet wilden, reden waarom hij Verkerk had benaderd 'als mogelijke kandidaat'. Verkerk zei vervolgens inderdaad ja. Vol gens Lemmen is dat allemaal net jes met het bestuur - althans met voorzitter Kees Koppenaal - be sproken en heeft hij in dat ge sprek (20 augustus) uitgelegd dat de snelheid van de procedure de hoogste prioriteit had. Hij had zelfs al een setje 'afstandsverkla ringen' bij zich en bet bestuur zou daarmee de nummers 4 t/m 11 op de lijst afgaan. Eén lid tekende direct en Lemmen en Koppenaal zouden, aldus Lemmen, met eventuele andere belangstellen- den nadere gesprekken voeren. 'Erg stil' De communicatie tussen de frac tie en het bestuur hield vervolgens op te bestaan, zo valt uit Lem- mens brief af te leiden: 'Daarna werd het voor mij aan het opvol gingsfront erg stil. Ik heb verschei dene keren bij Kees geïnformeerd Paul Lemmen (PvdA). hoe de stand van zaken was, maar voortgang was er weinig te bespeuren.' Inmiddels is hem ge bleken dat het bestuur nog geen enkele afstandsverklaring heeft ingeleverd bij de gemeente, maar er is wel een officiële benoeming stermijn gestart, waardoor Jan de Gruijl tot 10 oktober de tijd krijgt om ja of nee te zeggen en elke volgende van de acht andere kan didaten krijgt telkens weer vier weken de tijd om erover na te denken. Volgens Lemmen heb ben die echter allemaal al vanaf 20 augustus kunnen overwegen wat ze doen. Dat het bestuur al die weken niets meer van zich heeft laten horen moet ook Lemmen wel duidelijk hebben gemaakt dat het allemaal niet van een leien dakje ging en dat er reden was om te veronderstellen dat er minstens één 'tussenkandidaat' moet zijn die niet zomaar opzijgaat voor Verkerk. Maar in de brief doet hij een beetje of zijn neus bloedt. 'Huiveringwekkend' 'Mij slaat de angst om het hart', schrijft hij. Lemmen vreest dat de procedure 32 weken gerekt gaat worden voordat Verkerk tot het volwaardig raadslidmaatschap ge roepen kan worden (als er ten minste tussendoor niet iemand ja zegt - wat nadrukkelijk niet de bedoeling van Lemmen is, want die wil duidelijk alleen Verkerk naast zich in de raad). 'Dat zou een huiveringwekkend scenario zijn. Dat kan niet en dat hoeft ook niet,' aldus het geprangde raadslid, dat de kandidaten die al weten dat ze toch van opvolging afzien aanmaant om de afstands verklaring te tekenen, zodat de procedure beperkt blijft tot dege nen die echt belangstelling heb ben. 'Partijgenoten, er is ruim ander halve maand verstreken sinds Eric (Bervoets) zijn vertrek uit de raad aankondigde en het bestuur de verantwoordelijkheid voor de op volging op zich heeft genomen. In die tijd zijn er geen tastbare vor deringen in de opvolging ge maakt. Dit is zorgwekkend. Het wordt hoog tijd dat de opvolging snel en zorgvuldig geregeld wordt. De PvdA moet weer op volle sterkte politiek aan het werk! Er is nog veel te doen in Soest, aldus 'een bezorgde partijgenoot' Paul Lemmen. Soester Courant overal thuis in Soest en Soesterberg 1. Achterstanden vergun ningverlening en handha ving opheffen in 2005. 2. Overschrijding aanrijtijd ambulance (15 minuten) - nu 6 - halveren binnen een jaar. 3. Vaste discussiemomenten over inzet politiesurveillan ten. 4. Meer blauw op straat, maar ook 'blauw meer op straat' en betere informatie van de politie naar de media. 5. Beperkt veiligheidsplan in eerste instantie richten op criminaliteit en overlast. 6. Zo spoedig mogelijk dis cussie over aantal politie surveillanten. 7. Onderzoeken in welke structuur buurtpreventie tot zijn recht komt. 8. Stand van zaken bekijken over 'keurmerk veilig wo nen'. 9. Haalbaarheidsonderzoek naar internet-overzicht ver gunningverlening en hand having (per object). 10. Inzicht in stand van zaken met betrekking tot hand having en gedogen (of 'za ken op hun beloop laten'). 11. Het aantal overlegvormen over veiligheid kritisch be kijken. 12. Alvast vooruitlopen op in voering bestuurlijke boetes. Foto: Herman van Dam Ouderen oefenen naar hartelust in Mariënburg. Onder belangstelling van de be woners heeft wethouder Krijger donderdag een internetcafé geo pend in het verzorgingstehuis Mariënburg. De internetlocatie is voor alle 55-plussers in Soest- dijk opengesteld en is gefinan cierd door de gemeente. Krijger is blij dat er eindelijk ook iets voor de ouderen in Soestdijk wordt gedaan. Hij noemde het initiatief 'niet leuk, maar héél leuk'. De gemeente hoopt dat ook 55-plussers buiten het verzor gingscentrum de weg naar het in ternetcafé zullen vinden. De wet houder ziet wel in dat het aantal computers misschien nog te wen sen overlaat. Er staan er nu drie en dat is misschien wat aan de magere kant. Algemeen directeur Lamé van Mariënburg noemde in haar openingsspeech het ook al een 'internetcafeetje'. De bewoners zijn blij dat ze nu ook toegang hebben tot het nieuwste medium. Voor een uur tje 'surfen' betaalt de internetge bruiker €1. Ook kan iedereen in Soestdijk zich opgeven voor inter- netles. Bewoonster A.M. Prent heeft al een eigen folder, waar haar 'mailtjes' en 'pictures' in ge zet kunnen worden. 'Ik leer niet zo snel en ben vaak nog bang iets fout te doen, maar ben niet te oud om te leren. Je hoort ook steeds vaker dat ouderen eenzaam zijn, dan is dit toch een ideale plek om elkaar te ontmoeten. Ik ga zeker lessen volgen.' A.J.F. van Zanten is alvast be gonnen met de lessen. De Ma- riënburg-bewoner heeft er al drie gehad en zit vaak zelf te oefenen. 'Ik vond vroeger computers maar niks. Dat zag er allemaal veel te moeilijk uit. Iets wat je onder de knie hebt, is makkelijk. Iets wat je nog moet leren, lijkt moeilijk. Het is een kwestie van durven. Nu ben ik blij dat ik er mee ben be gonnen. Mijn zoon in Amerika heeft me al een foto van hem toe gestuurd.' Men kan een basiscursus Word for Windows volgen (kosten 46) en/of een Intemet/e-mail cursus 25). Belangstellenden kunnen zich persoonlijk of telefo nisch melden bij de receptie van Mariënburg: 6022044. Voor het Internetcafé worden nog begeleiders gezocht. Ze moeten met geduld de kennis voor het in ternet en e-mail kunnen over brengen op 55-plussers. Ook voor de computercursus Word zoekt Mariënburg docenten. Aanmelden bij de receptie (§8 6022044) of de coördinator, Rob van der Spek ans.en.rob@zonnet.nl. Twaalf punten telt het lijstje met 'aanbevelingen' waarmee de po litiek de veiligheid in Soest wil verbeteren. Naast brandweer, politie, GGD en welzijnswerk is daarbij ook een belangrijke rol weggelegd voor de gemeente zelf. De ideeën zijn vastgelegd in de notitie 'kaderstelling inte grale veiligheid' en worden nog uitgewerkt in een officieel voor stel aan de gemeenteraad. Wel licht rolt er een 'pilot' uit voor een veiligheidsprogramma op wijkniveau. De Soester politiek kan wel uit de voeten met het lijstje (zie het ka der). Zo leek het tenminste vori ge week dinsdag, toen de notitie werd gepresenteerd in een open bare bijeenkomst in de raadzaal, waar tot teleurstelling van voor zitter Karei van Geet (WD) nauwelijks publiek op afkwam. Wel was er Hans Ouwerkerk, vooral bekend als burgemeester van Groningen (tegenwoordig in Enkhuizen), die een vlotte speech afstak over het onderwerp veilig heid, waarmee hij overigens, zoals hij direct benadrukte, niet 'ge trouwd' was, al is het sinds 'Volendam' en 'Enschede' erg in de mode. Hij vond wel dat Soest al vér was. 'Hulde dat u al bezig bent met dit taaie onderwerp.' Ouwerkerk maakte om te begin nen duidelijk dat 'gedogen', dat momenteel zo wordt verfoeid, feitelijk onmisbaar is in een sa menleving die langzamerhand 'doorslaat' van de regeltjes, 'an ders komt de maatschappij tot stilstand'. Hij vertelde verder geen nieuws, maar zette de veiligheids zaken nog eens op een rijtje en sloeg daarbij een nogal relative rende toon aan, wat sommige po litici in verwarring bracht. Zo stel de hij over de nota's die Den Haag bij voortduring op de ge meenten afstuurt 'dat je daar wei nig aan hebt', vond hij het begrip 'integraal' alleen maar hinderlijk en meende hij dat gemeenteraden zich over onveiligheid erg veel la ten aanpraten. 'En cijfers kun je alles laten zeggen...' Verantwoordelijkheid Op de politie, de brandweer en de GGD kun je bij onverhoopte grootschalige ongelukken ver moedelijk wel rekenen, aldus Ou werkerk, 'maar hoe zit dat met de doorgaans mager toegeruste ge meente, vooral nu Den Haag steeds minder middelen beschik baar stelt?' Van de gemeentelijke beïnvloedbaarheid van de politie had hij geen hoge pet op, al lijkt die iets groter te zijn dan tot voor kort werd aangenomen. Wel stel de hij dat de veiligheid van de bur gers een primaire verantwoorde lijkheid van de gemeente is. He laas is justitie niet op dezelfde punten beleidsgevoelig als de ge meente, aldus Ouwerkerk, die niet bepaald onder de indruk leek van het beroemde driehoeksoverleg (burgemeester/korpsbeheerder? officier van justitie) en vond dat de burgemeester desnoods tegen de officier zou moeten durven zeggen: 'Als jij niet doet wat ik wil bel ik je baas...' De controle op veiligheidsvoor schriften en vergunningen is vol gens Ouwerkerk heel vaak ver snipperd. Hij constateerde trou wens ook dat de aandacht al aan het wegebben is. 'Er treedt een zekere vermoeidheid op. Het is voor de burger ook allemaal niet zo zichtbaar, dus scoort 't niet...' Wat de publiciteit betreft stelde hij vast dat de media zo veel aan dacht aan het onderwerp veilig heid besteden dat er sprake is van 'overkill'. Niet heilig De Soester politici hadden waar dering voor Ouwerkerks verhaal, maar schrokken wel een beetje van de manier waarop hij bijvoor beeld het driehoeksoverleg van zijn 'heiligheid' beroofde. Burge meester Janssen: 'Het is inder daad wel eens vervelend, maar aan de andere kant heb je als ge meente het openbaar ministerie soms hard nodig.' Hij wees op het actuele voorbeeld van het opleg gen van sancties (bekeuringen) op snelheidsovertredingen in de 30-kilometerzone, die volgens het O.M. nooit prioriteit hadden, maar na lang soebatten van Soest nu toch doorgaan. Janssen zwaaide Ouwerkerk uit met een flesje wijn, terwijl WD- raadslid Reinier Bordewijk de no titie van de raadswerkgroep nog even samenvatte. De gemeente raad - lang niet alle leden waren aanwezig - nam daar met instem ming kennis van en maakte her en der nog wat kanttekeningen, bij voorbeeld de over 'vertaalslag' naar de inwoners van Soest en hoe de aanbevelingen van de werkgroep geconcretiseerd zou den kunnen/moeten worden. Wim Roest (D66) pleitte voor 'wijkveiligheidsplannen' in althans enkele wijken. Ellen Huberts (WD) pleitte voor nog meer aanscherping en informeerde of er in Soest nog 'zwakke plekken' waren voor wat betreft de bedie ning door de ambulance. Nee, die waren er niet volgens Regionaal Geneeskundig Functionaris R. Schouwerwou, die overigens niet kon garanderen dat het aantal overschrijdingen van de aanrijtijd gehalveerd zou kunnen worden naar de aanbevolen 3 (wat vol gens Paul Lemmen (PvdA) trou wens gewoon 0 zou moeten zijn). Regievoering Tijmen Koelewijn (Soest 2002) vond de notitie te vaag, Lemmen miste expliciete aandacht voor jeugdoverlast en 'hufterig' ge drag; Ans Mann (GroenLinks) onderstreepte het belang van een school in een wijk om een 'fat soenlijke' omgeving te creëren en vroeg aandacht voor het geweld binnenshuis. Chris van Vuuren (ChristenUnie-SGP) vroeg zich af of de burger wel wist wat hij moest doen als er iets ernstigs ge beurde. Politiechef mevrouw Ac- ton was blij met de gemeentelijke regievoering, al stelde ze vast dat de politie toch wel ook 'erg goed bedeeld' was met verantwoorde lijkheden. Brandweercomman dant R. Lettinga antwoordde op vragen van o.a. Huberts dat de brandweer in Soest 'objectief ge sproken' geen hinder ondervindt van opdringerige omstanders bij het uitvoeren van bluswerk en andere operaties. 'Nou ja, er wordt wel eens wat van het voer tuig gejat...' De notitie is nu verder het uit gangspunt voor concrete actie punten, aldus burgemeester Jans sen. De aanbevelingen worden 'vertaald in kwalitatieve en kwan titatieve doelstellingen', die wijks- gewijs kunnen worden toegepast. Ook het werk van politie, brand weer en GGD gaan elkaar op dat niveau steeds meer raken, aldus Janssen, die de mogelijkheid op perde van een 'pilot' in een van de wijken. Het College komt bin nenkort met een concreet veilig heidsprogramma terug. Kinderen en filosofie. De zesde Spoordalnionoloog, zondagmiddag 12 oktober a.s. om 3 uur in de tentoonstellingszaal van Artishock is het 'staartje' van de Kinderboekenweek in Soest, 't Liefst zou Menno Lievers (1959) willen dat zondagmiddag de hele zaal gevuld is met schoolkinde ren. 'Maar', zegt hij, 'ze mogen best hun ouders meebrengen'. Welkom zijn ook lokale politici, die de Soester jeugd liever het bos in willen sturen met 10.000 euro aan suikerspinnen, snoep jes, lollies, zuurstokken, fratsen en lege doppen. Lievere, de universitair docent taalfilosofie aan de Universiteit van Utrecht zet aan tot zelf naden ken. Dat is de essentie van zijn boek 'Dat is waar - een leesboek voor wie denkt dat hij niet den ken kan'. Het verscheen onlangs bij de Bezige Bij in Amsterdam en trok vorige maand meteen de aandacht van Hanneke Groente man in haar NPS-televisiepro- gramma 'Boeken op zondag'. Hij vertelde haar, dat jongeren gevoe lig zijn voor filosofische vraag stukken, voor problemen rond leven en dood, lichaam en geest. 'Daarbij gaat het er niet om wat anderen zeggen, maar wat vind je zelP, zegt de auteur, die in 1969 in Soest kwam wonen, bij meester De Boer in de klas zat, het Johan van Oldenbarnevelt Gymnasium bezocht en vijf jaar in Oxford stu deerde. Hij werd in 1980 Neder lands kampioen 800 meter in- door en studeerde geneeskunde en filosofie in Leiden. Hoe zou hij zijn jeugd beleefd hebben in Soest? Kinderen en filosofie. 'Dat is waar' (ISBN 90.234.11749) laat zien dat filosofie niet alleen veel minder ingewikkeld is dan je denkt, maar ook grappig, gek en leuk is om over na te denken. De zonderlinge filosoof in Menno's boek laat kinderen zien dat de antwoorden die zij geven op hun eigen vragen vaak intelligenter zijn dan ze zelf hadden ingezien. Tegelijkertijd laat het boek zien dat sommige heel moeilijke vra gen eigenlijk heel makkelijke antwoorden hebben. Daarom venvacht ik dat de mono loog zondagmiddag uitloopt in een dialoog tussen het publiek en de auteur, die ook redacteur is van het literaire tijdschrift 'De Revisor' en medewerker van de boekenbijlage van NRC-Han- delsblad. Artishock en de SLAS bieden in het culturele bolwerk aan de Steenhoffstraat alle gele genheid vragen te stellen en te reageren op Lievere' boek, waar in niet een beroemde filosoof wordt genoemd. Om vier uur die middag draait in het Filmhuis Artishock in het zelfde gebouw de schitterende film 'Ètre et Avoir' over het Fran se schooltje van meester Georges Lopez. Reserveren is noodzake lijk. Deze film draait ook nog op de maandagavond in het Film huis. Entree 5 euro. Kees Fens schreef over deze bijzondere film een lyrische recensie in de Volks krant. De Spoordalnionoloog van Menno Lievere kost 2 euro. Scholieren gratis! P.S. Ik kan u nog melden (zie mijn column van vorige week), dat de Tilburgse professor Tops weer boven water is. Hij is gesig naleerd in een obscure, donkere kroeg in het midden des lands. Zie elders in dit blad. De commissaris van de konin gin in de provincie Utrecht, mr Boele Staal, is bij koninklijk be sluit herbenoemd. Deze (her)benoeming geldt voor de periode van zes jaar. Staal is vanaf 1998 commissaris en was daarvoor onder meer lid van de Eerste Kamer, korps chef van de gemeentepolitie van Almere en directeur bij de Randstadgroep. Provinciale Staten hadden aanbevolen Staal opnieuw te benoemen voor de functie in Utrecht. TAPIJTTEGELS Tevens hoogpolig, zuiver scheerwol en project- tapijttegels Kom naar onze toonzalen bij de tapijtfabriek van DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HEUOA TEGEITAPUT Bezoek ook onze afdeling speciale aanbiedingen tapijttegels. Altijd 200.000 tapijttegels in voorraad! cikkwww.vanheugten.nl of bel 0318-571225 Utrechtseweg 4, RENSWOUDE Wethouder Harry Witte had het, maandag 15 september, toch plechtig beloofd. Hij zou in overleg treden met directeur A. Keijzer van de Scholen in de Kunst over de 30.000 euro die het college wil bezuinigen op de Muziekschool. Dat heeft hij niet gedaan, zo bleek eergisteren toen Keijzer zich tijdens de begrotingsbehandeling andermaal tot de raad wendde om haar te wijzen op de desas treuze gevolgen voor het muziek onderwijs. Keijzer rekende voor dat er dan vier formatieplaatsen zullen verdwijnen. Dat betekent, kort samengevat, hogere kosten aan de wachtgeldregeling en tege lijkertijd minder lesopbrengsten. Het stak Keijzer dat het toegezeg de overleg niet had plaatsgevon den. Kennelijk bracht dat wethouder Witte enigszins in verlegenheid. Bij zijn beantwoording op vragen en opmerkingen van de raads fracties vergat hij de Muziek school en moest burgemeester Koos Janssen hem daarop atten deren. Witte: 'De heer Keijzer denkt dat de wethouder het overleg voert, maar dat gebeurt meestal op amb telijk niveau.' Keijzer merkte op dat het hoofd van de afdeling sport, onderwijs en welzijn inderdaad bij een regu lier overleg aanwezig was geweest. 'Het overleg bestond uit de mede deling dat het college vasthoudt aan het voorstel', aldus de direc teur van Scholen in de Kunst. Keijzer is bereid water bij de wijn te doen, maar vindt -gezien de consequenties- 30 duizend euro te veel van het goede. 'Zoveel functieverlies voor zo'n kleine be sparing.' Hij wil alsnog overleg met het gemeentebestuur en gaf min of meer aan een bezuiniging van tienduizend euro recel te vin den.

Soester Courant | 2003 | | pagina 3