En dit zijn de knallers van deze week: 0.59 3.79 0.79 3.49 Soest houdt 1,7 miljoen euro over Boerderij na brand gesloopt Voorrust vervangen GlasGarage NIJHOf VERKOOPPLANNEN? Soest schommelt nog net onder de 45.000 inwoners Wintertijd Burgemeester Janssen wil in 2006 gekozen worden Soester jongeren opgepakt voor baldadigheid NU NAAR NIJHOf 15% korting op alle bedden" 20% korting op alle vloertegels' f BLOEMBOLLEN S PLANT ZE NU!!! Bij Kwekerij Groeneveld bij rotonde A. van der Lee CITR0Ën UW WONING VERKOPEN? Tropical Fruitcocktail Persil vloeibaar Alle soorten appels en peren Rundergehakt VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest BEL UW MAKELAAR: 035 -601 13 04 SOESTER KALENDER BEL VOOR EEN GRATIS EN DESKUNDIGE WAARDEBEPALING 035 - 603 27 37 Zestig mille voor viering 975 jaar; rest vloeit naar reserve DEZE WEEK De Kloof op zondag 26 oktober Kraker in veiligheid; schade 50.000 euro Elkaar te lijf met barkruk WOENSDAG 22 OKTOBER 2003 82e JAARGANG NO. 10 Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 8,75 - Buiten Soest 17,50 - Losse nummers 0,55 Gecontr. oplage 12.300 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Conversatie voor iedere stand iBirkstraat 30 - 3768 HH Soest j Telefoon (035) 601 23 64 REGIOMAKELAARS De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag op de Nieuw Baarnstraat in Baarn vier jongens uit Soest aangehouden voor balda digheid. De jongens maakten deel uit van een groep die rond midder nacht vernielingen pleegde op de Eemnesserweg. De jongeren gooi den daarbij vuilnisbakken om en smeten glas kapot op straat. Toen de jongelui de aangesnelde politiemensen in de gaten kregen, gingen ze ervandoor. Agenten slaagden er echter toch in om vijf verdachten aan te houden. Dit ble ken twee jongens van zeventien, twee meisjes van vijftien en een meisje van achttien jaar te zijn. Tij dens de ondervraging van de vijf Soesters werd duidelijk dat de twee jongens de vuilnisbakken hadden omgegooid, de meisjes waren alleen meegelopen. Ook lukte het de politie om achter de namen te komen van twee andere jongens uit Soest. Dat duo, van zestien en zeventien jaar oud, zou het glas op de straat kapot gegooid hebben. AUTORUIT STUK? SOEST Nieuwegracht 23 Tel. 035-603 22 45 www.glasgarage.nl Zondag 26 oktober open van 10.00 tot 17.00 uur bouw en woonwaren. baam minervaweg 3, tel. 035 54 86 111, www.nijhofbaarn.nl V V,- v V V V "'f V V -)? V v V 100 LageTulpen(roodkapje) €5,- V 100 Div. Tulpen 5,- •ïfc 50 Lage Narcissen (Tête a tête) 5,- 100 Crocussen speciaal botanisch 5,- V kasteel, richting Soest 500 meter rechterkant. 365 dagen per jaar open «Vs ik j(4 ik -i'<. jfi 46 Jt, ik. Jt. ik jk WWW.rabobankonline.com Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 UTRECHT BILTHQVEN DE MEERN SOEST VIANEN ZEIST Burgemeester Grothestraat 32 Soest www.holenmolenbeek.nl blik 425 gram flacon 1.5 liter nu GRATIS WAARDEBEPALING Hol Molenbeek Woning- en Assurantiemakelaars De Soester Kalender biedt verenigin gen en instellingen in Soest gelegen heid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'week agenda' te melden. Donderdag 23 oktober 19:30 Discussiebijeenkomst Cultuurbeleid, gemeentehuis, Raadhuisplein 1. 20:00 Klaverjassen, De Vriendschap, Nachtegaalweg 8A. 20:00 Lezing Margo Lak: 'Ver geetachtigheid of dementie?', VOS/SWOS, Molenschot, Dalplein 2. Vrijdag 24 oktober 10:00 Welfareverkoop De Zonnebloem, Mariënburg, Burgemeester Grothestraat 80. 11:00 Taxatiedag Spullenhulp, de Schans 20. 14:00 Bingo 55+, De Klarinet, Klarinet 39, 3,00. 20:00 Bingo, Creatieve Vere niging Soest, De Zwaluw, Oostergracht 46. Zaterdag 25 oktober 11:00 Diverse activiteiten Smitsveen, Smitsweg. 12:30 Opening Wijk-Informa- tie-Punt, Smitshof. 20:00 Najaarsconcert PVO, gemeentehuis, Raadhuisplein 1. 20:00 Bingo 'Overhees', De Klarinet, Klarinet 39, 3,50/7,00. 22:00 Bluesnight: Fat Harry The Fuzzy Licks, Artishock, Steenhoffstraat 46, 10,00. Zondag 26 oktober 10:15 Lezing H. Schram: 'Dualisme en geloof', NPB- kerk, Rembrandtlaan 20. 15:00 Jazzconcert: The Ham- mersfield Stompers, Artishock, Steenhoffstraat 46. Maandag 27 oktober 14:00 Lezing D. Bakker: 'Zin en onzin van het humanisme', Humanistisch Verbond Soest- Baarn, De Deel, Melkpad 17 (Baarn!). 19:30 Raadscommissie Be stuur Middelen, gemeente huis, Raadhuisplein 1. 20:30 Film: 'The Last Resort', Artishock, Steenhoffstraat 46, 3,50/5,00. Dinsdag 28 oktober 19:30 Raadscommissie Ruim telijke Ordening-Verkeer-Mi- lieu, gemeentehuis, Raadhuis- plein 1. Burg. Grothestraat 13, SOEST BuijsRegiomakelaars.nl Soest@Buijsregiomakelaars.nl nvm ÜW MAKELAAR IN DE REGIO! (KANTOREN TE SOEST EN AMERSFOORT) Woensdag 29 oktober 10:30 Handwerkverkoop Groot Engendaal, Boekweit land 103. 14:00 Theater Thot: 'Fatima en de dromendief', Brede Bi bliotheek, Willaertstraat 49, 4,50. 14:00 Inloopmiddag De Vrije Teugel, Vedelaarpad 53, 2,50. 19:30 Raadscommissie Sport- Onderwijs-Welzijn, gemeente huis, Raadhuisplein 1. 20:00 Lezing prof. G. Dinge- mans, Emmakerk, Park Vrede hof 2. Twee weken nadat Soest maat regelen heeft getroffen om de komende jaren miljoenen eu ro's te kunnen bezuinigen, is bekend geworden dat ze dit jaar 'ineens' 1,7 miljoen zal overhouden. Recentelijk re kende het college op een winst van slechts 164 duizend euro, in mei werd nog uitgegaan van een tekort van ruim drie ton. Wie denkt dat er leuke dingen met het overschot worden gedaan of dat de pijn voor de komende jaren kan worden verzacht, komt bedro gen uit. Vrijwel het gehele bedrag zal naar de algemene reserve vloeien. Deze spaarpot wordt de komende jaren al aangesproken om een deel van de verwachte te korten te kunnen ombuigen. Ver der heeft het gemeentebestuur be paald dat er minimaal 3 miljoen euro in de algemene reserve moet zitten om nieuwe tegenvallers in de toekomst te kunnen opvangen. Nu bedraagt de reserve slechts 2,3 miljoen en zijn de meevallers dus een uitkomst voor de gemeente kas. Eén enkele uitzondering maken burgemeester en wethouders voor de viering van het 975-jarig be staan van Soest dat volgend jaar zal plaatsvinden. Het college zet van het overschot 60 duizend euro opzij voor de financiering van deze activiteiten. Bij de behandeling van de Voorjaarsnota, in april, zal dat budget mogelijk worden aangevuld met nog eens 40 mille. Verder snijdt het geen hout, aldus het college, om het overschot van de jaarrekening 2003 te gaan uit geven. De meevallers van dit jaar zijn vooral van incidentele aard, zoals extra inkomsten bouw- leges (360.000), rentevoordeel (200.000), 'achterstallige' inning van de OZB (156.000) en kapi- taallasten (239.000). Tegenover deze en andere voorde len staat één structurele tegenval ler: kennelijk heeft de gemeente een fout gemaakt in de begroting toen het ging om de exploitatiebij drage aan SRO. Verschil in haar nadeel: 113.000 euro. Volgens het college gaat het niet om een extra bijdrage aan SRO, maar om het herstellen van de fout in de begro ting. Tarieven De belastingen en heffingen van de gemeente gaan volgend jaar alle maal met twee procent omhoog (inflatiecijfer). Daarnaast stijgen sommige tarieven extra. Zoals de onroerend zakenbelasting die met 5 procent omhoog gaat. Eigenaren gaan 2,22 euro betalen voo'r elke 2268 euro van de taxatiewaarde van hun woning. Voor gebruikers ligt het tarief op 1,78. Bij ande re panden gaat het om tarieven van respectievelijk 3,38 en 2,72. Wie vanaf 1 januari een bouwver gunning aanvraagt, zal 14 procent meer aan leges moeten neertellen. Het begraafrecht wordt, inclusief de inflatie, tien procent duurder. Ook de afvalstoffenheffing onder gaat een verandering, maar per saldo blijft de burger hetzelfde be talen: 123 euro voor een huishou den van een persoon en 189 euro vooreen huishouden tot 10 perso nen. Actueel 3 Zakelijker vergaderen door af schaffen raadscommissies. Koninklijk werkbezoek bij Slachtofferhulp. Soester is psychische onder zoeken zat. Column Visser. Op 't Hoogt Actueel 4 Familieberichten 6 Varia 7 In een Ferrari naar Soestdijk. Brede Bieb krijgt digitaal eiland. Wijkinformatiepunt gaat open. Cultuur 11 Vlamingen smaken naar meer. PVO geeft najaarsconcert. Bluesnight Artishock. Sport 19 UDSV drukt kwaliteitsverschil met Smeeing/BDC uit. Heren S0V0C0 stijgen met stip. Russische zege bosmarathon. Prikbord 21 Medische dienst. Kerkdiensten. Radio Soest. Dit najaar zou, zo werd in maart verwacht, Soest haar 45 duizendste inwoner kun nen begroeten. Of die statis tische mijlpaal nog dit jaar wordt bereikt, is nu onzeker. Ten opzicht van maart is het aantal ingezetenen gezakt van 44.912 naar 44.906. Dat was althans de stand van zaken per 16 oktober. Enkele weken daarvoor telde de ge meente nog 44.950 mensen. De afname lijkt misschien 'ex treem', maar is dat niet, verze kert Jeroen de Keijzer van de afdeling publiekszaken. Als in korte tijd een aantal lege of nieuwe woningen wordt betrok ken, kan de meter zo maar weer stijgen. Er is sinds 1 januari sprake van een geboorteoverschot, maar na die datum lieten meer mensen Soest achter zich (1556) dan dat er zich hier mensen vestig den (1459). De gemeente schommelt dus een stukje on der de 45.000. Publiekszaken kijkt dit jaar maandelijks naar de actuele stand, omdat er mogelijk iets wordt voorbereid, zodra de 45 duizendste inwoner in zicht is. Nooit eerder woonden er zoveel mensen in Soest. Dat deze grens wordt over schreden, staat eigenlijk wel vast. De vraag is alleen wanneer dat zal gebeuren. Als dit voor uiterlijk 1 september 2005 het geval is, dan zijn er tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van maart 2006 niet 27, maar 29 zetels te verdelen. Dat is feite lijk de enige consequentie die de 45 duizendste Soester met zich meebrengt. AMERSFOORT, Amsterdamseweg 139, 033-4611203, donderdag/vrijdag koopavond. NIJKERK, Het Spaanse Leger 1, 033-2457644, donderdag/vrijdag koopavond. In de nacht van zaterdag 25 op zondag 26 oktober, komend weekeinde dus, gaat de win tertijd in. Dat is goed nieuws voor degenen die een extra uurtje willen slapen. Officieel wordt de zomertijd zondag morgen om 3.00 uur afge schaft. De klok moet dan op 2.00 uur worden gezet. Actueel AOW voor paard van de schil lenboer. Sirenetest iedere eerste maan- dag van de maand. Soesterberg 17 Nieuwe start van internetcafé. mogelijk. Burgemeester Koos Janssen houdt er rekening mee dat hij vanaf2006 onze gemeente gaat besturen als een door de bevol king van Soest gekozen magis traat. Dat liet hij weten tijdens het interview van -Werner Paans en Jan Visser met het College van B. W. voor de microfoons van Radio Soest, onder de veelzeggende titel van het programma: 'De Kloof. Werner Paans: 'In politiek Neder land is de kloof al jaren een popu laire aanduiding in de relatie tus sen overheid en burgerij. De kran ten en de vakliteratuur staan er bol van. Ambtenaren op ministeries en in gemeentehuizen organiseren er studiebijeenkomsten over. Be stuurskundigen en politici verga deren zich suf en schrijven stapels artikelen en rapporten om die kloof te dichten'. Jan Visser: 'Wij in Soest blijven niet achter en laten in dit radiopro gramma een valscherm zakken in de kloof aan het Raadhuisplein. Wij springen erin en reiken ge meentebestuur en inwoners in een open gesprek de hand om de be staande kloof minimaal te over bruggen.' Uit het vraaggesprek blijkt dat ook de drie wethouders Witte, Krijger en Krol zich beraden op hun posi- Een 22-jarige Soester en een 35- jarige Baarnaar zijn elkaar zondag te lijf gegaan voor een café aan de Koninginnelaan. De politie kreeg rond 18:30 uur melding van de vechtpartij. Ter plaatse bleek dat de twee mannen hadden gevoch ten, waarbij ook een barkruk zou zijn gebruikt. De vechtersbazen hadden beiden letsel in het ge zicht, maar geen van de twee deed aangifte. Burgemeester Janssen. tie na 2006. Wethouder Krijger van Financiën wordt aangesproken op de opzienbarende brief van de heer Verhoef over de vermeende tekortkomingen in de begroting. Wethouder Krol van Ruimtelijke Ordening wordt ondervraagd over zijn visie op Soesterberg en over zijn bouwplannen in het buitenge bied, waarover wethouder Harry Witte in het college van B. W. een minderheidsstandpunt heeft ingenomen. Met burgemeester Janssen wordt gesproken over bur gerparticipatie, de gemeenteraad en medisch centrum Meander. De opname van dit programma in de kleine trouwzaal van het ge meentehuis verliep in een gemoe delijke sfeer en is voor herhaling vatbaar, vinden de collegeleden. Gemeentesecretaris Loes Bakker was helaas met vakantie. 'De Kloof wordt herhaald op donder dag 30 oktober om 12:00 uur. Een felle uitslaande brand heeft zondagmorgen het woon gedeelte van de leegstaande boerderij aan de Noorderweg 31 in de as gelegd. Omdat als gevolg hiervan de constructie van het achterste deel ernstig was aangetast en verzwakt, be sloot de brandweer met instem ming van de eigenaar, bouwbe drijf Kareisen, in verband met instortingsgevaar de hele boer derij plat te gooien. ^Skimnria Japonica 'Rubella' Buitenplant, minimaal 15 bloemknoppen, hoogte ca. 35 cm, potmaat.15 cm. Van 8,99 Hallowctnftest Amersfoort: woensdagmiddag 29 oktober boerderij met de grond gelijk te maken, een klus die door de firma Strumpei vakkundig werd ge klaard. Na bijna vier uur was alle gevaar geweken, en konden de laatste manschappen terug naar de kazer ne. De schade wordt geschat op 50.000 euro. Voor omwonenden betekent het verdwijnen van de boerderij het einde van een lange periode van ergernis. Niet alleen raakte het pand steeds meer in ver val, ook de omgeving vervuilde sterk. De boerderij was bovendien meer dan eens het doelwit van krakers. De brandweer ontfermde zich nog wel over het door Jos Vrielink- In totaal zette de brandweer ze ven stralen in om de hoog oplaaien de vlammen te doven. Dat vergde minder tijd dan het nablussen en de sloop van de boerderij aan de Noorderweg. Foto Brandweer Soest ,Kuik geschreven gedicht dat aan het hek was bevestigd en dat niet treffender had kunnen zijn: Ach lief oud huis wat sta je daar te dromen je oud karkas is wankel blijven staan de wind zingt door 't armzalig onderkomen het afscheidslied het is met jou gedaan In het pand woonde een kraker. In verband met de kou had hij zater dagavond de open haard in de woonkamer aangestoken. De nacht bracht hij door in een ka mertje ernaast. Toen hij de volgen de morgen de woonkamer wilde binnengaan, sloegen de vlammen hem tegemoet. Waarschijnlijk had den vonken uit de open haard, het kurkdroge interieur van het al ja renlang niet meer bewoonde pand, het vuur veroorzaakt. In korte tijd stond het interieur in lichterlaaie en kon de bewoner niets anders doen dan zichzelf in veiligheid te brengen. Omdat bij de melding direct al sprake was van een uitslaande brand en niet bekend was of er nog mensen binnen waren, besloot de dienstdoende bevelvoerder de alar mering uit te breiden tot middel- brand. Dit houdt in dat meer vrij willigers en voertuigen worden in gezet, in dit geval twee blusvoer- tuigen, de materiaalwagen en de ladderauto. De brand ging gepaard met een flinke rookontwikkeling die al van ver te zien was. Bij aankomst van de brandweer sloegen de vlammen hoog uit het pannendak. Door het inzetten van zeven stralen en het spreidkanon slaagde men erin het vuur binnen de perken te houden. Niettemin stortten delen van het dak van het woongedeelte in met als gevolg dat de voorgevel en de schoorsteen vrij kwamen te staan. Dit leverde een voor de omgeving gevaarlijke situatie op, reden waar om werd besloten de complete

Soester Courant | 2003 | | pagina 1