EN WJ D 1NKER Visser DING II Zakelijker vergaderen door afschaffing raadscommissies Zorgcentra Soest start met nieuwe begeleidingsvorm Koninklijk werkbezoek bij Slachtofferhulp Soest Soester (49) is psychische onderzoeken helemaal zat 1 ACTUEEL! ANSRIJKI ANSRIJKI >111 CADEAU Controle politie op wijze van aanbieden van huisvuil Welkomstavond gemeente voor nieuwe inwoners Mantiffbvari Zijp PAGINA 2 WOENSDAG 22 OKTOBER 2003 SOESTER COURANT PAGINA 3 IN 0 ittVOORl ImELEN) SUPERCHIPS Soest start oriënterend en vrijblijvend onderzoek GLASKUNST VARILUX brillen - contactlenzen Morgenavond discussie kunst en cultuurbeleid Meningen Ij van lezers! Heb je lef?? Service bestaat nog Eemboot vaart voor het laatst 'Ze slopen je met die pillen en elektroshocks' Max Dendermonde SWISS WATCHES Tn* ***-<« ""ïSS»"** i «iw» diverse soorten zak 200 gram 3.4&Mo Nog geen week nadat besloten is het aantal raadscommissies terug te brengen van vijf naar drie, heeft de gemeente aange kondigd te onderzoeken of alle commissies kunnen worden opgeheven. In plaats daarvan zou de gemeenteraad in plaats van eenmaal twee keer per maand een zitting kunnen hou den. Bij de eerste gelegenheid zouden de raadsleden dan vooral in opi niërende zin van gedachten kun nen wisselen om vervolgens tijdens de volgende sessie besluiten te ne men. Deze vergaderstructuur wordt reeds beproefd in een klein aantal Nederlandse gemeenten. Burgemeester Koos Janssen liet vorige week tijdens de wekelijkse bijeenkomst met de pers doorsche meren, dat Soest gaat bekijken of het wellicht ook iets voor deze ge meente is. Hij deed dat hardop denkend, zonder een mening er over te verkondigen. Janssen sprak van verkennende stappen. Zo wil hij met een delegatie eventueel op werkbezoek gaan in een van de gemeenten waar nu al volgens het nieuwe principe wordt vergaderd. 'We moeten kijken wat het wordt, of we nu goed bezig zijn', aldus Janssen die binnenkort aan de slag wil gaan op dit vlak. Het is de be doeling dat in elk geval vóór de volgende gemeenteraadsverkiezin gen (maart 2006) duidelijkheid ontstaat. Initiator Als initiator van de nieuwe verga derstijl in Soest wordt Roder van Arkel van GGS genoemd. Maar Ans Mann (GroenLinks) vindt dat het jongste raadslid van Soest iets te veel eer krijgt. 'Ik ben een beetje geraakt, want ik heb vanaf het be gin bij bestuurlijke vernieuwing gehamerd op afschaffing van de commissies. Dat is mijn eeuwig verlangen en ik denk dat ik de eer ste ben geweest die dat geroepen heeft. Het was zelfs zo dat ze zei den: daar heb je Ans weer met haar ideeën.' De fractievoorzitter van Groen Links juicht de aangekondigde ontwikkelingen toe. 'Ik stond al verbaasd, dat we nu zijn terugge gaan van vijf naar drie commissies en kon het bijna niet geloven, dat ze nu zo hard van stapel willen lo pen.' De nieuwe structuur moet vooral de kwaliteit van de politieke be raadslagingen omhoog stuwen. Van Arkel ziet al voor zich, dat de raadsleden interrumperen via een speciale microfoon, net als in de Tweede Kamer. Zakelijker en voor de burger duidelijker vergaderen zijn de uitgangspunten. Ans Mann: 'Als raad zit iedereen bij el kaar en hoef je niet te herhalen wat de avond ervoor al door een ander is gezegd. Bij een onderwerp 'dat extra tijd vergt, kun je eventueel altijd nog een aparte vergadering beleggen.' Ans Mann verwacht niet-dat het politieke werk er minder door zal worden, maar is blij met de initia tieven. 'Wat mij betreft kunnen ze niet ver genoeg gaan.' Het is de vraag of alle fracties er net zo over denken. Het ziet ernaar uit dat andere partijen eerst maar eens even de kat uit de boom willen kij ken in de huidige nieuwe situatie met drie raadscommissies. Volgen de week wordt er voor het eerst in die constructie vergaderd. Stichting Zorgcentra Soest (SZS) heeft sinds 24 septem ber, na een proeftijd van ander half jaar, een nieuwe begelei dingsvorm voor ouderen met een psychiatrische achter grond. SZS is onder de naam Symfonie een samenwerkings verband voor onbepaalde tijd aangegaan met de Symfora Groep (vroegere Zon en Schild) Uit Amersfoort. Dit is een regionaal centrum voor geestelijke gezondsheidszorg. Het centrum is al bij verschil lende 'meerzorg' projecten be trokken. Het idee 'meerzorg' is ontstaan doordat veel uit Symfora ontslagen patiënten toch nog niet goed voor zichzelf konden zorgen en het con tact met de samenleving waren verloren. Deze mensen waren 'te goed' voor Symfora, maar 'te slecht' om naar huis te gaan. Bij SZS worden ze behandeld als nor male bewoners, maar krijgen ze ook enkele dagdelen in de week de extra begeleiding die ze nodig heb ben. Onder SZS vallen de verzorgings tehuizen Molenschot, Groot Eng- endaal en De Heijbergh. Ander halfjaar geleden zijn SZS en Sym fora eerst een samenwerking voor één jaar aangegaan. In deze perio de is gebleken dat het concept een succes is. Bewoners (of familie) kunnen zelf deze extra zorg en ondersteuning aanvragen. Alleen 55-plussers met een psychiatrische achtergrond komen in aanmerking voor de extra steun. Deze zorg be staat uit groeps- en individuele begeleiding. De deelnemers heb ben vaak weinig sociale contacten en zijn onvoldoende in staat zelf een zinvolle invulling aan de dag te geven. Het doel is om mensen daarin te helpen. Zelfstandig De mogelijkheid om 'buiten' te wonen en toch aan Symfonie deel te nemen, bestaat ook. Dan komen deelnemers die nog wel zelfstandig wonen naar Molenschot toe om mee te doen. Symfonie komt drie keer per week bij elkaar. Er kan een uitgebreid activiteitenprogram ma worden afgewerkt, zoals gym nastiek, zingen of bloemschikken. Ook wordt zowel gezamenlijk als individueel gepraat over eenzaam heid, ouder worden en het geloof. De twee grote krachten achter het Symfonie-project zijn zorgmanager Roger Zwennes van SZS en zorg manager Carla Huijgen van de Symfora Groep. Naast de twee managers werken ook nog twee verpleegkundigen en een coördi nator/maatschappelijk werker aan het project. Dag en nacht Zwennes en Huijgen zien nu al het succes. 'We zijn met twee deelne mers begonnen en nu doen er in middels elf mensen mee. Ander half jaar geleden kwam er een vrouw bij die helemaal 'ineenge krompen' was. Ze werd vaak opge nomen en was eigenlijk een hoopje ellende. Het verschil met dezelfde vrouw die nu aan alles mee doet, is er echt een van dag en nacht. Ze heeft ongelooflijke vooruitgang Algemeen directrice E.E. Vischer van SZS opent samen met directri ce J. van den Broek van Symfora Regio Oostelijk Utrecht het Symfo nie-project geboekt en haar kinderen zijn hart stikke blij dat hun moeder zo is opgeleefd.' Het grote pluspunt van Symfonie bij SZS is dat de deelnemers geen stempel opgedrukt krijgen. Wer den ze in de psychiatrische ge zondheidszorg nog als patiënt ge zien, nu zijn ze gewoon een van de 124 bewoners van SZS. Het sa menwerkingsverband tussen Sym fora en SZS is al in een pril sta dium een succes gebleken. Symfo nie is voor een onbepaalde tijd onderdeel van de begeleidingsvor- men van SZS en zal twee keer in het jaar worden geëvalueerd. Alle Soester huisartsen zijn op de hoog te gesteld van het project. HIER STAAT U VAN TE KIJKEN Varilux, ver vooruit en dicht bij u Naarmate u ouder wordt, kunnen uw ogen "minder" worden. Ook als u al een bril draagt. Misschien bent u dan toe aan multifocale brillenglazen. Kies in dat geval voor Varilux: de meest gedragen en praktische oplossing voor uw lees- en kijkprobleem. Tijdelijk krijgt u bij aanschaf een prachtig glas kunst-object van Royal Leerdam Crystal cadeau. Kom snel eens langs voor een vrijblijvend advies of bel even voor een afspraak. Smitsweg 30 Soest Tel. 035-601 86 26 www.varllux.nl Morgenavond - donderdag 23 oktober - vindt om 19:30 uur in de raadzaal van het ge meentehuis een discussie plaats over het toekomstig kunst- en cultuurbeleid van de gemeente Soest. Het wordt een belangrijke en unieke avond, omdat het cultuurbe leid deze keer mede wordt be paald door de gemeentelijke politiek en het hele kunst- en culturele yeld in de gemeente. Alle 'cultureel betrokken' inwo ners van Soest en Soesterberg zijn van harte welkom om mee te discussiëren. Het is bedoeling dat de ge meenteraad in een kadernotitie aan het college van Burge meester en Wethouders rich ting geeft voor het cultuurbe leid de komende jaren. Joke Mulder, raadslid van de WD en voorzitter van de voorberei dingscommissie voor het cul tuurbeleid, licht met een pre sentatie de 'highlights' van de kadernotitie toe. Vervolgens neemt presentator Cees van Drongelen de leiding en gaat hij met het publiek verder in op de concept-kadernotitie die alle betrokkenen toegestuurd hebben gekregen. Van de ge meente wordt verwacht een duidelijke visie en uitvoerbare beleidsvoornemens voor de komende jaren te formuleren. Heb je lef als je tegen wie dan ook durft te zeggen: ik heb Bert en Ernie gestolen van een kinder- grafje?! Of heb je lef en breng je Bert en Ernie terug waar ze horen te zijn? Je krijgt geen applaus als je steelt op een begraafplaats. Je krijgt ook geen applaus als je het weer te rugzet. Zo'n domme daad is res pectloos, zo verdrietig, en maakt je zeker niet tot een held. Maar ie dere morgen kijk je in de spiegel en dan? Ben je trots op jezelf of kun je dat weer worden? Door respect te hebben voor de mensen om je heen, kun je misschien ook weer respect voor jezelf vinden. Heb je lef om aan jezelf te werken en dit soort domme dingen nooit meer te doen? Dan heb je lef! Zomaar een oma Teruggekomen van onze vakantie in Zeeland vertelde ik de heer Van de Graaf van C1000 het volgen de: ik ben rolstoelgebonden en daardoor niet in staat zelfstandig boodschappen te doen. Bij C1000 in Domburg ontdekten we een winkelwagen die aan de voorkant van de rolstoel bevestigd kan worden. Wie schetst mijn verbazing en vooral dankbaar heid, toen twee weken later in de winkel in Soest al een dergelijke winkelwagen gereed stond! Hul de! Wat een service, niet alleen voor mij, maar uiteraard voor alle rolstoelgebruikers. Mw. A. Haanstra Het vaarseizoen van de Eemlijn tussen Amersfoort en Spakenburg zit er bijna op. Op woensdag 29 oktober zal de fietsboot voor de laatste keer dit jaar naar het oude vissersdorpje en weer terug varen. Tot dan vaart het schip ook zater dag en zondag nog. In de winter en het vroege voorjaar kan de fietsboot nog wel afge huurd worden. Eerst gaat de Eem boot naar de werf om een boeg schroef in te laten bouwen. Daar door zal het schip volgend jaar wendbaarder zijn. Ook zal er geke ken worden naar eventueel opge lopen schade bij de mislukte ope ning van de opstapplaats van Soest. Op 15 juni van dit jaar ging daar het een en het ander fout. De bemanning en de vrijwilligers zullen er voor zorgen dat de fiet- boot volgend seizoen weer piekfijn in orde is. Tot dan kunnen mensen het schip afhuren. Voor info: 88 06-51942279. Soester Courant tachtig jaar thuis in Soes(terberg) Mr. Pieter van Vollenhoven is woensdag op werkbezoek bij het servicepunt van Slachtof ferhulp Nederland (SHN) in Soest geweest. Van Vollenho ven kwam op bezoek in het re giokantoor aan de Kerkstraat om over het onlangs gelanceer de landelijke servicenummer en de daaropvolgende naams- bekendheidcampagne te pra ten. Het lid van het koninklijk huis is voorzitter en oprichter van het Fonds Slachtofferhulp Nederland. Nog geen twee maanden geleden werd het landelijke servicenummer én het regiokantoor door korps chef Vogelzang van de politie re gio Utrecht officieel geopend. Slachtoffers van een verkeersonge luk of een misdrijf kunnen het nummer (0900-0101) bellen. Vrij willigers van SHN zullen hen dan telefonisch te woord staan en ver der helpen. SHN werd in 1985 opgericht en had vanaf het begin een enorm geldgebrek. In 1989 richtte Pieter van Vollenhoven daarom het fonds voor de stichting op. De echtge noot van Prinses Margriet heeft in zijn werk veel met veiligheid te maken gehad. Daarbij kreeg hij veel met de preventieve kant van ongelukken en misdaad te maken. Van Vollenhoven besloot zich' in te zetten voor de repressieve kant (de slachtoffers) toen hij op bezoek was bij gehandicapte sporters. Tij dens het bezoek vertelde iemand hem dat 65% van de gehandicap te sporters hun fysieke ongemak opgelopen hebben door een ver keersongeluk. In Slachtofferhulp Nederland vond hij de ideale part ner om deze mensen te helpen. Door de jaren heen is Slachtoffer hulp, mede door de financiële steun van het fonds, een begrip geworden. Als een slachtoffer van Pieter van Vollenhoven tussen Yvonne Kok en Henriëtte van Breukelen van Slachtofferhulp. Foto: Herman van Dam een ongeluk of misdrijf het proces verbaal opmaakt bij de politie, wordt hem de mogelijkheid gebo den om slachtofferhulp te krijgen. Toch liepen tot voor kort veel slachtoffers hulp mis. Voordat het servicenummer bestond, was de kous af als het slachtoffer deze hulp afwees. Nu kan de getroffene maanden later alsnog het service nummer bellen. Ook kan iemand die niet naar de politie durft, toch geholpen worden. 'Met het nummer is hulp toegan kelijker geworden. De stichting ziet dan ook dat het aantal telefoonge sprekken met slachtoffers stijgt. De vrijwilligers doen hierin heel goed werk, deze mensen blijven me daarom het meest bij van dit be zoek',„aldus Van Vollenhoven. 'Ik ben het zat, die onderzoe ken, ze slopen je met die pillen en elektroshocks, ik doe het niet meer.' De 49-jarige Soester die donderdag voor de Utrechtse po litierechter moest verschijnen, liet er geen misverstand over be staan: hij wil niet psychisch on derzocht worden. De opstelling van de Soester, die onder meer moest voorkomen wegens bedreiging, mishandeling en vernieling, bracht zijn raads man mr R. Booij in een lastige positie, omdat die even daarvoor had verzocht om nader onder zoek naar de geestesgesteldheid van zijn cliënt. De raadsman wees er op dat er al eens een onderzoek is gedaan naar zijn cliënt, in het kader van een ander strafrechtelijk onder zoek. Dat betrof een incident be gin dit jaar waarbij de Soester met zijn auto in de voortuin van paleis Soestdijk rondjes was gaan rijden met zijn auto. Die zaak, zo vertelde officier van justitie mr H. Festen, wordt niet verder vervolgd, omdat uit het onderzoek was gebleken dat de labiele geestesgesteldheid van de Soester op dat moment de oor zaak van zijn gedrag was geweest. Volgens de advocaat geldt dat zelfde voor de vier zaken waar voor zijn cliënt donderdag moest voorkomen. Die vonden allemaal eind vorig jaar en begin dit jaar plaats. De man kwam in die periode her haaldelijk in het nieuws vanwege vernieling van de toegangsdeur van het gemeentehuis. Daar had hij een poosje later ook een pak ketje afgegeven aan de balie. Het vermoeden bestond toen dat er een bom in zat, waarna het raad huis werd ontruimd en de EOD werd ingeschakeld. Het bleek loos alarm. In het pakket zaten choco ladeletters. Daarnaast had de De politiesurveillanten gaan de komende tijd in Soest en Soesterberg intensief controle ren of de inwoners hun afval op de juiste manier aanbieden. Dat is nodig, omdat bij een op de vier verzamelcontainers bij hoogbouw het vuil naast de bak ken wordt gedeponeerd. En dat is verboden. Het lijkt er dan ook op dat er vooral bij hoogbouw zal worden opgelet door de politie, maar zij zal tevens een oogje in het zeil houden bij de milieueilanden, waar glas, papier en textiel ge scheiden kunnen worden aange boden. WWW.rabobankonline.com Mensen die in het afgelopen jaar in Soest of Soesterberg zijn komen wonen, zijn uitgenodigd voor de welkomstavond op dins dag 4 november. De gemeente houdt ieder jaar een bijeen komst voor nieuwe ingezetenen. Zij kunnen vanaf 19:30 uur te recht in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein en vanaf 20:00. uur kennismaken met burge meester Koos Janssen en de wet houders Bert Krijger (WD), Har- ry Witte (GGS) en Bart Krol (CDA), De collegeleden zullen de aanwezigen iets vertellen over zaken die momenteel in de ge meente aan de orde zijn. Daar naast wil dit viertal graag van de bezoekers weten wat hen tot dusver in Soest(erberg) is opge vallen en hoe bepaalde zaken in hun vorige woonplaats waren ge regeld. Tijdens de welkomstavond wordt ook een rondleiding door het ge meentehuis gegeven en wordt aandacht besteed aan de ge meentelijke mogelijkheden voor irtformatie, zoals internet en tele tekst. De Swing Selection uit Soest zorgt voor de muzikale om lijsting. Het Reinigingsbedrijf Midden- Nederland (RMN) constateert met grote regelmaat dat het afval naast de containers staat. Dat kan hinder van rondslingerend vuil en stank veroorzaken en in het ver velende geval ook ongedierte aantrekken. Afgezien daarvan le vert het extra werk op voor het RMN en dat betekent weer hoge re kosten voor de gemeente. Het vermoeden bestaat dat het niet alleen de bewoners van hoogbouw zijn, die het vuil naast de verzamelbakken plaatst. Ook bewoners van laagbouw doen dat, terwijl zij deze verzamelcontainers niet mogen benutten. Zij dienen hun afval via hun eigen minicon- tainers aan te bieden. Grof huis vuil mag alleen worden neergezet als van tevoren de grofvuillijn is ingelicht. Bij geconstateerde overtredingen zal de politiesurveillant meteen een boete uitschrijven. De hoog te daarvan kan variëfen van 46 tot 231 euro. Dat de politiesurveil lanten gaan controleren op de wijze van aanbieding van afval, komt kort nadat sommige raads fracties hebben geopperd om het aantal politiesurveillanten (mo menteel zeven) terug te brengen. De gemeente betaalt hun salaris en minder loonkosten levert de gemeente een besparing op. Volgens de gemeente staan de controles los daarvan. Uit een on derzoek onder de bevolking over het afvalstoffenbeleid is komen vast te staan, dat Soesters het vuil naast de containers als een van hun grootste ergernissen ervaren. Veel deelnemers aan het onder zoek gaven aan, dat de politie en gemeente van hen strenger mo gen optreden tegen deze vervui lers. man opzien gebaard door in zijn tuin en op de gevel van zijn wo ning spandoeken en borden met teksten te plaatsen en hangen. Daarmee demonstreerde hij tegen de gang van zaken rond de voor malige directeur van het kinder paradijs en de wijze waarop het gemeentebestuur daarmee was omgegaan. Zijn raadsman vroeg de rechter om de zaken niet te behandelen, maar eerst een rapport over de Soester te laten opstellen. Daar naast wil hij nog twee getuigen horen over een bedreiging en mis handeling in januari van dit jaar in Soest waar de verdachte bij be trokken zou zijn geweest. De rechter besloot om aan het ver zoek van de raadsman te voldoen, en een nader onderzoek te gelas ten. Maar het kostte haar al haar over redingskracht om de Soester van de noodzaak daarvan te overtui gen. Volgens de verdachte was onderzoek naar hem niet nodig, maar was het tijd dat er onderzoek werd gedaan naar de groot scheepse moorden en verkrach tingen die in psychiatrische tehui zen onder het toeziend oog van Prins Bernhard zouden hebben plaatsgevonden. Wanneer de zaak verder gaat, is nog niet be kend. Het nieuwe radioseizoen is weer begonnen. Het maken van programma's en het houden van interviews is mijn lust en mijn leven. Niet meer met de regelmaat van de klok, maar gistermorgen ben ik weer eens in gevallen bij onze lokale omroep om Soest Actueel te presenteren. Vorige week hebben Werner Paans en ondergetekende twee uur lang het voltallige college van burgemeester wethouders aan de tand gevoeld voor de micro foons van Radio Soest. Dat doen we 1 keer per jaar en is heerlijk om te doen. Dit programma heet 'De Kloof. U snapt wel waarom en u kunt het resultaat beluisteren op zondag 26 oktober a.s. om 4 uur. Zie ook elders in deze krant. Het radiowerk als hobby heb ik geleerd bij Minjon, de Miniatuur Jeugdomroep Nederland van de AVRO. Het eerste programma 'Op de Jonge Golf olv. Herman Broekhuizen ging vijftig jaar gele den op 1 oktober 1953 de lucht in. Vorige maand was er in Hilversum een bijzonder geslaagde reünie van oud-minjonners met heel veel grijze hoofden. In mijn geboortestad heb ik des tijds als programmaleider van de afdeling Rotterdam talloze caba retteksten en liedjes geschreven in Minjon-verband voor illustere fi guren als Donald de Marcas, Ruud Bos, Joop Stokkermans, Bram van Erkel, Loes Vos en an deren. Klankbeelden, reportages, interviews. Alles deden we als vrij willigerswerk. Zo herschreef ik een poëzieprogramma over Hans Lodeizen van ene K. Postema, een Rotterdamse onderwijzer. Hij zal het wel vergeten zijn, want hij kent me niet meer. Het nieuwe radioseizoen is weei< begonnen, maar het leukste intern view maakte ik deze zomer in een. autobus tussen Sint Petersburg en: de Finse Golf. In ons reisgezelschap bevond zichf namelijk de 85-jarige Max Den->i dermonde. Eigenlijk heet hijj Henk Hazelhoff en woont al twin-'i tig jaar in Florida. Hij was voor eerst in Rusland. 'Zo'n kans krijg ik nooit meer' ei^ vroeg de reisleider of ik een poos-* je de microfoon mocht vasthouden om de beroemde auteur een vraag gesprek af te nemen in de bus. Wie kent niet van vroeger zijd klassiek geworden debuutroman uit 1954 'De wereld gaat aan vlijf ten onder'? Hij schreef meer dan 100 boeken (romans, verhalen; gedichten, gedenkboeken). Be-, kend is ook zijn roman 'Mond-» riaan, de man die de charleston danste' (1994). Zijn 17c dichtbun del droeg in 2000 nog de veelzeg gende titel 'Nooit te laat'. 'De wereld gaat aan vlijt ten onder' was een bestseller. Er verschenen 27 drukken van. 'Het boek is een blok aan mijn been geweest. Overal waar ik kwam, ging het altijd maar weer over dat ene boek. Heel vervelend, het is nu vrijwel afgelopen, want mijn publiek is uitgestorven. Ein delijk heb ik mijn leespubliek overleefd'. In de oorlog werkte hij in een boekhandel en na de oorlog bij Radio Herrijzend Nederland en bij de VARA. In 1947 werd hij ontslagen, omdat een Vara-direc- teur hem dronken op het Leidse- plein aantrof. 'Er mocht een heleboel niet. Ook in het spraakgebruik. We hadden een haringboer in Hilversum, die heette Poepjes, dat mocht je niet vermelden door de microfoon. Erg truttig allemaal. Ik riep altijd: we moeten de schutting van het woord afhalen. Dat is bereikt. En nu schrik ik van het woord neuken in de krant.' Dat woord was bij Minjon taboe;" maar bij Radio Soest zou ik het ook niet durven uitspreken. Official dealer sinds 1 oktober 2003 juwelier Van Weedestraat 145, Soest - Telefoon (035) 602 06 70

Soester Courant | 2003 | | pagina 3