expert SCHOEMAKER eHPert SCHOEMAKER De Grote Soester Taaltest 2003: meer dan kennis van de spelling SERVICE RUIME KEUS LAAGSTE PRU 2003 ■2s Soul II Soul: bezieling o o r t PIONIER DENON MISSION PANASONIC GRUNDIG Voorbereiding gestart voor Soester Zakenpuzzel 2004 3AGINA 8 WOENSDAG 22 OKTOBER 2003 SOESTER COURANT PAGINA 9 DONDERDAG en VRIJDAG van 10.00 tot 21.00 uur Zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur Profiteer van de enorme keus, de prima service en de lage prijze Burg. Grothestraat 9, Soest Telefoon 035 - 601 03 44 Nu 'Preselectie' voor evenement op 26 november Zondag op Radio Soest lE-shop i Nieuw concept Logopuzzel Fietser over het hoofd gezien Lezing over IJsland Franse lezing Opdracht 1: WOORDBETEKENIS - - r Opdracht2: ZOEKDEFOUT ^hrgoocw Opdracht 3: MAAK AF Opdracht 4: ETYMOLOGIE :aler IST nspecialist EH u.» u.t 'Hii werd gedood bij een auto- rege' kent'. Nou, Op deze pagina treft u de prese lectie aan voor de op 26 novem ber 2003 in het gemeentehuis van Soest te houden Grote Soes ter Taaltest. Voor het eerst wordt in deze voorronde niet al leen uw kennis van de spelling getest, maar ook die van de ety mologie, de woordbetekenis en de spreekwoorden en gezegden - onderdelen die ook in de finale aan de orde zullen komen. Bij het onderdeel spelling geldt als norm de Woordenlijst Neder landse Taal, het zogenaamde 'Groene Boekje' van 1995 (met erratalijst oplage 1 tot en met 5). Indien een bepaald woord met in de woordenlijst voorkomt, geldt de spelling zoals in de driedelige Van Dale, Groot Woordenboek der Nederlandse Taal van 1999, 13c dnrk. Hoe serieus moet u de taaltest nemen? Zegt een goede score iets over uw taalvaardigheid? Welnu, ik ben van mening dat het op z'n minst erg handig is ook zónder computer bij de hand in staat te zijn foutloos te spellen. En met een gevarieerd woordgebruik en een evenwichtig gebruik van spreekwoorden en gezegden kunt u uw teksten kruiden en aantrek kelijker maken. Laten we het er dus maar voorzichtigheidshalve op houden dat een positief resul taat in de taaltest wellicht wijst op een goede taalbeheersing, maar dat de test in ieder geval een leer zaam spel is met een serieuze on dertoon. Een lerares uit Soest is het op het punt van de spelling niet geheel met mij eens. Ze heeft weinig op met spellingonderwijs, en nu er tóch een spellingcontrole op de computer zit, voelt ze er helemaal nog maar weinig voor de leerlin gen met 'de verzameling verknip te regels' te teisteren. Ze schreef mij: 'Waar ikzelf tegen aanloop, is het foutieve taalgebruik: 'dodelij ke slachtoffers' - wat zouden dat zijn?' In het vervolg van haar mail- tje gooit ze de handdoek min of meer in de ring en verzucht ze dat er niets anders opzit dan de ver anderingen op te vatten als een onderdeel van de Grote Indivi dualisering.' Ingeburgerd Tja, taalverandering. We weten allemaal dat zij een intrinsiek ken merk is van élke natuurlijke men selijke taal. En óók dat zij niet ot nauwelijks te beïnvloeden is. Voor het hierboven genoemde 'dode lijke slachtoffers' komt hulp in ie der geval te laat. Zeker, de ver binding is volkomen onlogisch, waijt 'dodelijk' betekent 'de dood tot gevolg hebbend' en is dus cor rect gebruikt in 'een dodelijk on geluk', maar onzin in 'dodelijke slachtoffers'. Maar het is - of je het betreurt of niet - ingeburgerd, waarschijnlijk omdat het beknop ter is dan het correcte 'een onge luk waarbij mensen zijn omgeko men'. Ook kunnen we bijna dage lijks in de krant lezen dat er men sen 'dodelijk verongelukt zijn. Niet zo logisch, als je weet dat ie mand die verongelukt is, dood is. 'Hij werd gedood bij een auto ongeluk' in plaats van 'hij vond de dood' of 'kwam om het leven bij een auto-ongeluk' is ook zo'n dubieuze. In het Engels kan het weer wél: 'he was killed in a car crash'. En in de Soester Courant van verleden week (15 oktober) las ik dat de opkomst en het ver dere verloop voor een zwemuur voor uitsluitend vrouwen bepaald zal worden door de 'mond-op- mond reclame'... Maar taal en logica zijn twee to taal verschillendé dingen. Het is dus onzin om 'ik heb nooit geen gelijk' te vertalen als 'ik heb altijd gelijk', met verwijzing naar de wis kunde, waar tweemaal min plus is. In veel andere talen zijn dubbe le ontkenningen wél volstrekt grammaticaal: 'ne pas' in het Frans en 'ain't no' in het Engels, dat weliswaar niet tot de stan daardtaal behoort, maar wél wijd verbreid is. regel kent'. Nou, laat ik de profes sor uit de droom helpen: ieder een die Nederlands als moeder taal heeft, kent die regel, zij het natuurlijk niet expliciet. Maar dat geldt voor alle taalregels: je weet niet wat je weet. Veranderingen (proberen te) be strijden of niet, het ligt er maar aan welke pet je op hebt: de taa!" kundige observeert en beschrijft, de leraar schrijft voor en verbe tert; hij weet namelijk dat de abi turiënt die 'hun weten dat beter als mij' zegt, weinig kans maakt hoofd nieuwslezer te worden. Zijn taak is dus te corrigeren. Al leen, waar en wanneer? Dat is de vraag! Ik wens u allen veel succes bij het maken van de preselectie! Bert Jansen Taalregels Een en ander betekent natuurlijk niet dat we maar bij elke taalver andering klakkeloos moeten aan sluiten. Op 11 oktober stond hier over in de Volkskrant een interes sant artikel met de titel 'Hun heb ben de taal verkwanseld'. Een professor in de taalkunde vertelt daarin dat hij 'een grote huis mooier vindt dan 'een groot huis. Ach, over smaak valt natuurlijk niet te twisten, maar vervolgens komt de hooggeleerde tot de ver rassende uitspraak dat de regel die 'de grote tafel' voorschrijft 'bi zar' is en 'dat bijna niemand die I Maandagavond 6 oktober was de tweede avond van het pro ject 'Soul II Soul'. Zondag 26 oktober om 17:00 uur zal Ra dio Soest dit gesprek uitzen den. Op deze avond kon je zien wat bezieling van mensen bete kent voor Soest. Maakt het uit dat er christenen zijn in deze plaats, of moslims, ot atheïsten? Of is geloof of bezieling alleen maar iets voor jezelf? Over deze vragen gingen ds. Pieter van Winden en studente religie le vensbeschouwing Marleen Vern- hout in gesprek met Huguette Jur- riaanse, één van de nieuwe pasto res van de rooms-katholieke kerk in Soest, en twee leden van de Fa- tih-moskee aan de Parallelweg. Dat waren Yilmaz Sanli, secretaris van het moskeebestuur en Osman Suna. Het gesprek ging over sex, sport en criminaliteit. Huguette zocht in dit alles vooral 'balans'. Een balans tussen je geloof en het 'aardse le ven'. Wel met beide benen op de grond blijven staan. Yilmaz en Osman zochten als moslims naar wederzijds respect en vertrouwen. Het is belangrijk dat mensen te vertrouwen zijn, heel vaak wordt dit vertrouwen tussen mensen nog gemist. Ook respect, respect voor elkaar. Maakt niet uit of je blank, bruin, christen, jood of moslim bent. Iedereen is een mens, en ie dereen is anders en moet met res pect behandeld worden. Yilmaz en Osman, maar ook Huguette, wa ren het er dus helemaal mee eens dat Soest er niet beter op wordt als iedereen moslim of rooms-katho- liek is. Ieder moet in zijn of haar waarde gelaten worden, je kunt al leen maar van elkaar leren. De volgende 'Soul II Soul' is op maandagavond 3 november van 20:00 tot 22:00 uur in de Emma- kerk aan de Regentesselaan 2. Dan zijn de gasten het joodse echtpaar Joosten en Edwin Majoor, een atheïst. Iedereen is van harte wel kom en de toegang is gratis. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommewes 3A Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl Na 5 jaar (1999 t/m 2003) een succesvolle Soester Logo puzzel te hebben georganiseerd, heeft Uitgeverij Goezinnen in samenwerking met de Soester Courant een nieuwe concept ge- lanceerd: Soester Zakenpuzzel. In plaats van logo's worden foto's van 88 Soester bedrijven en win kelpanden afgedrukt op een dub bele pagina in de huis-aan-nuis- editie van de Soester Courant van 10 maart 2004. Dit nieuw idee is enthousiast ontvangen door het Soester Za kenleven. Diverse bedrijven heb ben zich nu al aangemeld voor deelname. De huis-aan-huis-editie komt in 21.800 huishoudens, die zich weer 5 weken lang met veel mo tivatie kunnen storten op de puz zel om foto en bedrijfsnaam bij el kaar te zoeken. Voor reservering en/of meer in formatie kan men bellen of schrij ven naar: Uitgeverij Goezinnen, Olga Goezinnen-Slagter, Insin- gerstraat 9, 3766 MA Soest. Tel. 035-6016341. Een 63-jarige fietsster is woensdag gewond geraakt toen ze door een automobilist over het hoofd werd gezien. De 53-jarige autobestuur der zag de vrouw niet toen hij van af de Zandlaan rechtsaf de Birk- straat op wilde rijden. Door de aanrijding viel de fietsster van haar tweewieler en brak daarbij haar arm. Ze is naar het ziekenhuis ge bracht. De afdeling Utrecht/Noord-Hol- land-zuid van de Vereniging Ne- derland-Noorwegen organiseert op zaterdag 25 oktober een lezing over IJsland. Spreker is IJsland- specialist Willem van Blijderveen, o.a. bekend van de Dominicus- reisgids over dit land. De bijeen komst vindt plaats in De Akker, Melkpad 14A in Hilversum. Aan vang: 14:00 uur. Entree: leden 2,50; niet-leden 3,50. WWW.rabobankonline.com Op donderdag 23 oktober a.s. or ganiseert de AUiance Fran^aise Amersfoort een lezing getiteld 'Acheter une maison en France'. De lezing zal worden gegeven in het Frans door dhr. David Bru- nand. Plaats: 't Hooghe landt, Kerklaan 1-3/hoek Zevenhuizer- straat in Hoogland. Aanvang: 20:00 uur. Entree: leden A.F. gratis; overigen 5,00. I Omcirkel uw keuze: 1,2 of 3 Kalong 1. vleermuis 2. rivier 3. dorp Suisse 1. drinkebroer 2. ordebewaarder 3. oplichter Tarantella 1. volksdans 2. wolfsspin 3.juteweefsel Draisine kerstbrood 2. waterloop loopfiets Scarabee 1. mestkever 2. siersteen 3. slingeraap Onderstreep de fouten in de onderstaande zinnen. Vul op de lijn daaronder de juiste spelling in. 3. De adolescenten werden ge-entertaind door geschminckte clowns, leeuwentemmers en trapezenartiesten. maandag gesloten Naam: Leeftijd:M V Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: Invullen in blokletters s.v.p. Inleveren uiterlijk vrijdag 31 oktober 15:00 uur Inleveren bij (of gefrankeerd opsturen aan) 4' SpiikerS°P- 3. Het stamt af van het Latijnse werkwoom=e_- BBrede^ibltotheek, Willaertstraat 49, 3766 CP Soestj Men noemt geen koe bont 4. De gesjeeste studenten leggen hutje bij mudje om het drinkgelach te kunnen bekostigen. luxueuze raceauto's en buitennissige Maak de spreekwoorden af. 1. Je kunt wel dansen 2. Zachte heelmeesters 3. lentand het vuur 4. Spijkers op Omcirkel uw keuze: 1, 2 of 3. Waarvan is suède afgeleid? 1. Van het Engelse sweet (zacht) 2. Het is een verkorting van het Franse peau de suede 3. Van het Zweedse svensk Wat is de herkomst van exploderen? 1. Het Latijnse explodere 2. Het Griekse explodein 3. Het Middelnederlandse empeloderen (weerkaatsen) Wat is de herkomst van florijn? „„,BrnPn 1. Genoemd naar de plaats Florence, waar de eerste munten geslagen werden 2 Afgeleid van het Italiaanse/iorino (bloempje) 3. Genoemd naar graaf Floris V, die de eerste Nederlandse munten het slaan Wat is de herkomst van kadaver? 1. Uit het joodse kaddisj, dat lofprijzing betekent 2. Van het Latijnse cadere, dat vallen betekent 3. Van het Franse caduc, dat kapot betekent Hoe komt de bajonet aan zijn naam? maakte 1. Hij is genoemd naar het Spaanse hedrijf 'Bajones dat ze v 2 Naar de plaatsnaam Bayonne in Zuid-Frankrijk 3'. Het stamt af van het Latijnse werkwoordto^Ma^spe^nbeteken^

Soester Courant | 2003 | | pagina 9