EN? SPOED Spam is meer dan alleen irritant Wat is spam? Overweldigende opkomst bij lezing over dementie SPOED Tussen 'van God los' en fundamentalisme Tips en trucs tegen spam Open dag KNO-artsen Baarn Concert Logos Cantat met bijzonder tintje... NIEUWE BEZORGERS aars, regio T wij: Thuiszorg 'Stil of bang kind? Zelf aan de slag!' Alles over horen en oren op 1 november Brede Bibliotheek Soest m/f I Peter van Dijk met 'Kraais wereldreis' NIEUWE BEZORGERS Creatieve verwendag SÖESTEKËCOURANT in Soest-Zuid Prof. Gijs Dingemans in Emmakerk Hoe komen spammers aan e-mailadressen? PAGINA 18 H3 Geldersch Landschap Geldersche Kasteelen t zijn vele landgoede- (urgebieden rijk aan i natuur. Die rijkdom irden gehouden. :hap en Geldersche i nauw samen om het in de provincie te cunt u er steeds meer iade zie land.nl te houden WC Arnhem 5. WOENSDAG 29 OKTOBER 2003 SOESTER COURANT PAGINA 19 Zo'n 120 belangstellenden hebben vorige week de lezing bijgewoond over het onder werp 'Vergeetachtigheid of de mentie?', die door de VOS/ SYVOS georganiseerd was in Molenschot. Een overweldi gende opkomst, aldus de orga nisatoren. Zij luisterden naar Margo Lak, o.a. bestuurslid van Alzheimer Neder land, en Alois Leenders, docent geheugentraining. Volgens wet houder Bert Krijger (Welzijn), die ook aanwezig was, is het voor een goed ouderenbeleid belangrijk te weten wat er onder de senioren leeft. In het eerste deel van de bij- Foto: Soester Courant Stichting Thuiszorg Eemland, veelzijdig in zorg; hoofdkantoor: Van Asch van Wijkstraat 1-9, Amersfoort, ^033-4220500. Voor: verpleging maatschappelijk werk vrijwilligershulpverlening bellen: ^033-4220500. Voor: voedingsvoorlichting en dieet- advisering ouder- en kindzorg (consultatie bureaus) aanvullende diensten en lid maatschap (Gezondheidsservice Eemland) bellen: ^033-4600046. Voor: het uitlenen van hulpmiddelen en verpleeg-artikelen (Uitleenser vice/Thuiszorgwinkel) bellen: ^033-4619191. Alle kinderen zijn wel eens angstig, stil of teruggetrokken. Dat gedrag kan bij de levensfase van een kind horen. Er zijn echter ook kinderen die vaak en langdurig angstig of in zichzelf gekeerd zijn en bijvoor beeld helemaal geen vriendjes heb ben. Om ouders van deze kinderen een steun in de rug te bieden bij het leren omgaan met het angsti ge of teruggetrokken gedrag van hun kind biedt het Riagg Amers foort e.o. een individuele zelfhulp cursus aan. De bedoeling is dat de cursus thuis wordt gedaan. Eraan vooraf gaat een kennismakingsgesprek met een persoonlijke coach. De deelne mende ouder krijgt een werkboek mee naar huis, dat hij in zes tot acht weken doorwerkt. Het werk boek bestaat uit informatie, op drachten en oefeningen. Deze hel pen de ouder beter te begrijpen waarom het kind zich angstig voelt of terugtrekt en hoe daar anders mee omgegaan kan worden. Door het ontwikkelen van meer kennis^ begrippen vergeetachtigheid, de mentie, ziekte van Alzheimer etc. Na de pauze hield Alois Leenders een uit het leven gegrepen pleidooi voor geheugentrainingscursussen. Van de gelegenheid tot discussie en vragen stellen werd door de aanwezigen volop gebruik ge maakt. Het was dan ook een in 5le opzichten succesvolle avond. en vaardigheden ervaart de ouder een belangrijke ondersteuning bij' de opvoeding van het kind. Gedu rende de cursus belt de coach we kelijks om praktische ondersteu ning te bieden en vragen te beant woorden. Iedereen kan zich voor de zelfhulpcursus aanmelden, ver wijzing van een huisarts is niet no dig. Deelnemers worden niet inge schreven bij het Riagg. Naast de zelfhulpcursus 'Een stil en bang kind? Zelf aan de slag!' biedt het Riagg de volgende zelf hulpcursussen aan: 'Een druk en opstandig kind? Zelf aan de slag!' 'Sombere gevoelens? Zelf aan de slag!' 'Angstige gevoelens? Zelf aan de slag!' Informatie of aanmelding: Riagg Amersfoort Omstreken, afde ling Preventie, SS 033-4603500. Contactpersoon is Marcel Dijkens. Behalve de aanschaf van het werk boek a 12,00 zijn aan een zelf hulpcursus geen kosten verbon den. Op zaterdag 1 november houdt de maatschap KNO op de poli kliniek van Meander Medisch Centrum te Baarn een open dag. Daarmee spelen de KNO- artsen C.A.V. Jongejans en R.J. van der Wal in op de 'Week van het Oor', een initiatief van de Nationale Hoorstichting. Voor deze dag zijn ook de audi- ciens Jan Willem Kuipers en Liset- te Kolenbrander van Hoortechniek Frangois Nicolle uit de Brinkstraat te Baarn uitgenodigd. Zij kunnen laten horen hoe een geluid via een hoortoestel klinkt. Iedereen is van harte welkom om allerlei wetens waardigheden te vernemen over horen en het oor. De open dag wordt gehouden tussen 11:00 en 14:00 uur in Meander Medisch Centrum, poli A, Molenweg 2 in Baarn. Er is tevens een kleine expositie ingericht van allerlei KNO-instru- menten en er staat een model van een oor. Daarnaast kan men zijn oor bekijken door middel van een microscoop, een videocamera en een beeldscherm. De KNO-artsen Jongejans en Van der Wal en hun assistentes geven uitleg over oor- onderzoek, oorsuizen, slechtho rendheid, oorontstekingen, trom melvliesbuisjes en ooroperaties. Verder wordt een videofilm over slechthorendheid en hoortoestellen vertoond. Er is alle gelegenheid om vragen te stellen. De heer Ver hoek van de Nederlandse Vereni ging van Slechthorenden (NWS) is met een informatiestand aanwe zig. Circa 1,5 miljoen Nederlanders hebben een verminderd gehoor. Nog geen 10 procent van de men sen die slechter horen, bezoekt een KNO-arts. Dat komt onder ande re omdat mensen pas laat in de gaten hebben dat ze slechter ho ren. Ouderen denken nogal eens dat het bij de leeftijd hoort en dat er toch niets aan te doen is. Door slechter te horen, kan men minder verstaan en in het ergste geval komt men in een sociaal isolement. In sommige beroepen (bijvoor beeld machinewerkers) en bij het uitoefenen van sommige hobby's (bijvoorbeeld musiceren) worden mensen aan lawaai blootgesteld. De ene mens kan daar beter tegen dan de andere. Door preventieve maatregelen (bijvoorbeeld doppen of filters) kun je gehoorbeschadi- ging voorkomen. Er is veel meer mogelijk dan enkele jaren geleden. De negatieve verhalen over hoor toestellen worden ontzenuwd, want de hoortechniek is aanmerke lijk verbeterd. Op zaterdag 8 november hoopt het Soester Kamerkoor Logos Cantat zijn najaarsconcert te geven in de Oude Kerk, aan vang 20:00 uur. Het wordt een uitvoering met een bijzonder tintje. Het programma bestaat uit enige kleinere koorwerken van compo nisten als Homilius, J.M. Bach, Schütz (Ps. 100), Gibbons en Purcell (8-st. Anthem 'Hear my prayer, o Lord), alsmede drie gro tere werken met barokorkest. De zgn. Full-Anthem 'Rejoice in the Lord always' (bekend als de zgn. 'Bell-Anthem'), de Cantate 'Ach Herr, mich arme Sünder', voor koor, sopraan en orkest van G.Fr. Handel en de Cantate over Ps. 117 van G.Ph. Telemann 'Laudate Je- hovam, omnis terra' voor koor en orkest. Daarnaast een solistisch werk van H. Schütz voor sopraan solo, twee solo-violen en basso continuo uit de 'Musica Sacrae' en twee instrumentale werken als in- termezzi. Aan het concert werken mee de sopraan Ridie Wüthrich __uit_ Amersfoort en het inmiddels be kende barokorkest, met als con certmeester Tora Schuurman. Het bijzondere tintje aan dit concert is dat de dirigent, Kees van Dussel- dorp. met dit concert afscheid gaat nemen van 'zijn' koor, dat hij in 1992 oprichtte en waaraan hij een uit professionele musici bestaand barokorkest wist toe te voegen. Hij hoopt met zijn vrouw een wat rus tiger levensfase in te gaan in de Achterhoek (Vorden). Het bestuur hoopt het koor voort te kunnen zetten o.I.v. Berna Kousemaker. Nieuwe leden zijn daartoe alvast uitgenodigd toe te treden. Iedereen is van harte uitgenodigd om dit zgn. afscheids/najaarscon- cert bij te wonen, ditmaal dus voor de laatste maal o.I.v. Kees van Dusseldorp. Aan het eind van het concert is er gelegenheid om af scheid te nemen van de dirigent. Kaarten a 9,00 zijn te verkrijgen bij de Gouden Snaar en de evan gelische boekwinkel 'De Fakkel' in Soest-Zuid, alsmede de christelij ke boekhandel 'De Pelgrim' te Baarn en via de leden, c.q. te be ntellen via 035-6013261. Willaertstraat 49 88 60958291 Woensdag 5 november Kraai en Mus wonen in dezelfde eikenboom. Mus kan heel goed dichten. Kraai kan heel goed vlie gen en wil zelfs bewijzen dat hij de beste vlieger is. Hij zal naar het einde van wereld vliegen en weer terug. Mus waarschuwt Kraai voor de gevaren die hij onderweg tegen zal komen. Maar daar is Kraai niet bang voor. Daar vliegt hij over heen, hoog boven overheen... 'Kraais Wereldreis' is een bewer king van het gelijknamige verhaal van Paul Biegel en is op 5 novem ber te zien in de Theaterzaal van de Brede Bibliotheek Soest. Aanvang: 14:00 uur. Duur: 50 minuten. Toegang: 4,50. Leef tijd: vanaf 6 jaar. Kaarten reserve ren bij de theaterkassa, 88 609 58 29, ma. t/m vr. 11:00-18:00 uur. De Soester Courant zoekt met spoed Heb ie op woensdag tija om een wijk te lopen? Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Ook invalbezorgers zijn welkom. Een flinke dosis creatieve energie opdoen voordat de drukke decem bermaand aanbreekt: dat kan door op zaterdag 22 november deel te nemen aan de Creatieve Verwen dag bij Scholen in de Kunst. Be zoekers van de Creatieve Verwen dag doen mee aan een inspireren de workshop, omlijst met koffie, lunch en borrel. Ze kunnen kiezen uit de onderwerpen Keramiek, Verhalen vertellen, Salsadans, Theater, Fotografie, Sieraden ma ken of Bloemsierkunst. Dé kosten bedragen 55,- 70,- bloem sierkunst) per persoon, inclusief materialen, koffie, lunch en een borrel. Opgave mogelijk tot 13 november a.s. Inschrijfformulier verkrijgbaar bij Scholen in de Kunst, Muurhuizen 1/Conin- ckstraat 58 te Amersfoort, 88 033- 4673473. be Soester Courant zoekt met spoed voor diverse wijken o.a. Ossendamweg, Braamweg e.o. en deel Soesterbergsestraat Seminariehof e.o. Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Ook invalbezorgers zijn van harte welkom. De namen van spraakmakende theologen als Kuitert en Den- Heyer zijn bij een breed pu bliek bekend. Hun ideeën wor den wisselend beoordeeld. Bij het grote publiek minder be kend, maar om zijn verfrissen de kijk op het geloof en kerk- zijn in onze moderne tijd zeker te waarderen, is het werk van prof. G.D.J. Dingemans, her vormd emeritus-hoogleraar te Groningen. Naast enkele populaire boeken rond de uitleg van de bijbel ver scheen van zijn hand in de afgelo pen jaren onder meer 'De stem van de roepende', een flink boek waarin Dingemans probeert tijdge noten duidelijk te maken dat het geloof in God en zijn invloed op de wereld via Jezus Christus zo gek nog niet is en een waardevol erfgoed omvat. In onze tijd mer ken we alleen dat oude geloofsfor- muleringen achterhaald zijn door onze rationele, door wetenschap en economie beheerste manier van leven. Daarom probeert Dinge mans de oude christelijke traditie uit te drukken in formuleringen en ervaringen die ook voor heden daagse mensen toegankelijk zijn. Sommigen ervaren dat als verfris send: het biedt een manier om over Gcd te spreken die we in de kerken nog maar weinigïegeriko- Prof Gijs Dingemans. men. Het is een boek voor 'Nie- mandslanders' die het spoor in de christelijke traditie zijn kwijtge raakt. Dingemans laat hen zien dat ze niet hoeven te kiezen tussen 'van God los' of fundamentalisme. Anderen vinden het boek irritant en verwijten Dingemans oude wijn in nieuwe zakken te schenken. Op woensdagavond 29 oktober komt prof. Dingemans zelf aan het woord in de Emmakerk, Park Vre dehof 2, om te vertellen over zijn kijk op kerk en geloof. Aanvang: 20:00 uur. De toegang voor de avond is vrij, maar aan de uitgang wordt een bijdrage in de onkosten gevraagd. Alle belangstellenden zijn van harte welkom! Soester Courant overal thuis in Soest en Soesterberg Overvolle digitale brievenbussen en hoge internetkosten 'Een universiteitsdiploma in 6 weken', 'Stop haarverlies', 'Los in een keer al uw schulden af'. Wie een e-mailadres heeft, kent ze wel, berichten in de digitale brievenbus waar niet om is gevraagd: spam. De hoeveelheid spam is in korte tijd enorm gegroeid: maar liefst meer dan de helft van alle mail die over de hele wereld verstuurd wordt, is spam. Consumentenorganisaties, overheden en providers zoals Planet Internet zetten zich gezamenlijk in om iets te doen tegen deze hinderlijke vorm van digi- tale-snelwegvervuiling. Maar waar komt spam eigenlijk vandaan? En wat kun je er zelf tegen doen? Voor de gemiddelde e-mail- gebruiker is spam vooral erg lastig. Eerst moeten alle onge wenste mailtjes worden ver wijderd uit de e-mailbox en pas daarna kunnen de 'echte' mailberichten worden gele zen. Rejo Zenger, initiatiefne mer van de stichting spam- vrij.nl, had er genoeg van en maakte van de strijd tegen spam zijn dagtaak. De enorme groei van spam kan namelijk verregaande gevolgen hebben voor het gebruik van e-mail. De helft van alle mail is spam Rejo Zenger: "Spam is het laatste halfjaar met 10 procent gestegen, de helft van alle ver stuurde mail is nu spam. Daardoor verstoppen de e-mailkanalen en wordt het gebruik van e-mail steeds duurder. Het kost namelijk extra servers, tijd en geld om al die ongewenste e-mails te verwerken en te downloa den." Wat doet spamvrij.nl tegen spam? "Mensen kunnen bij ons alle Nederlandse spam- mers melden", vertelt Zenger. "Wij proberen dan contact op te nemen met het bedrijf dat de spam verstuurt. Soms blijkt het onwetendheid van de verzender te zijn. Informeren helpt dan al een heleboel. Maar er zijn ook professionele spammers. Dat is een heel ander circuit. Door het opstel len van zwarte lijsten - de zogenaamde blacklists - waar op de hardnekkige spammers staan gemeld, kunnen de berichten- van deze afzenders worden geblokkeerd." Toch lijkt spam moeilijk te bestrij den. Hoe komt dat? "Spam is erg moeilijk te traceren", ver telt Zenger. "Spammers ver bergen hun identiteit doordat ze bijvoorbeeld gebruik maken van netwerken in Azië of Noord-Amerika. Spam van een Nederlands bedrijf kan dus een Chinese afzender heb ben. Dit doen de spammers om wetten en regels in hun eigen land te omzeilen. Op Europees niveau en ook bij de Nederlandse overheid staat spam daarom hoog op de agenda." De ontvanger betaalt Karin Spaink is publiciste en zet zich ook via spamvrij.nl in voor de bestrijding van spam. Waarom wordt er eigenlijk zo massaal gespamd? Karin Spaink: "Er is veel geld te ver dienen met spam. Dat komt •Via e-mailadressen achtergelaten op internet (gastenboek of discussieforum). Via programma's die e-mailadressen verzinnen en ze op goed geluk versturen. Wanneer de geadresseerde antwoordt op een spammailtje - bijvoorbeeld om zich af te melden - wordt dit adres op een cd als bestaand geregistreerd en vervolgens doorverkocht aan professionele spammers. Spam is e-mail die in grote hoeveelheden en ongevraagd wordt verstuurd en vaak van een aard is die de ontvanger niet op prijs stelt. Het zijn meestal commerciële berichten (bedoeld om iets te verkopen) maar het kunnen ook ongevraagde aankondigingen voor een evenement of berichten van actiegroepen zijn. Ergernis en kostenverhoging door spam omdat de kosten minimaal zijn. Althans: Voor de spam- mer. De ontvanger betaalt wel voor de ongewenste post per e-mail. Door middel van tele foontikken maar ook doordat de provider de extra kosten die het mailbombardement met zich meebrengt uiteinde lijk doorberekent. Bijvoorbeeld voor het doorsturen van die grote hoeveelheid ongevraag de mailtjes, maar ook voor middelen ter bestrijding van spam. Bij bedrijven zijn werk nemers veel kostbare tijd kwijt met het doorspitten van onge vraagde post." Spam is big business. De spammer bereikt in een keer een grote massa mensen en de kosten voor het versturen van de berichten zijn laag. En wanneer maar 0,1 procent van alle ontvangers het mailtje opent en het aangeboden product koopt, is de actie al winstgevend. Spaink: "Daarom wordt er door een harde kern van spammers ook erg fel en soms zelfs bedreigend gere ageerd als ze bijvoorbeeld op een zwarte lijst worden gezet. De stichting spamvrij.nl is onder meer opgericht omdat particulieren die deze zwarte lijsten publiceerden op inter net werden bedreigd door de spammers." De rol van de internetprovider Bedreigingen, zwarte lijsten, wetgeving. Is het nog wel leuk op de digitale snelweg? Willem de Moor, veiligheids specialist van provider Planet Internet: "Wij streven ernaar dat internet en e-mail bereik baar én leuk is voor iedereen. Maar spam kan je e-mailple- zier wel flink vergallen, je wilt niet eerst door een berg onge vraagde post spitten, maar gewoon lekker mailen. We geven onze abonnees daarom voorlichting over het gebruik van internet en e-mail. We voorzien ze van een soort internetetiquette, zeg maar. Door bijvoorbeeld te vertellen dat het niet verstandig is om overal maar je e-mailadres achter te laten." Dit zijn maat regelen die de gebruiker zelf kan nemen. Wat doet Planet Internet als provider aan spam? "We bieden abonnees een gra tis spamfilter aan. Deze werkt op basis van een soort lijst van steekwoorden waarvan we uit ervaring weten dat ze vaak in spam voorkomen. Als je het spamfilter instelt, dan worden mailtjes die een hoog percen tage van deze woorden in zich hebben, naar een speciale spa'mfolder verstuurd. Via internet kunnen abonnees deze folder nog wel bekijken. De berichtjes blijven een week staan, zodat je kunt inzien welke post eruit is gefilterd. Je krijgt ze dus niet meer direct in je e-mailbox. En dat scheelt tijd, ergernis én extra kosten." Laat nooit zomaar je e-mailadres op websites achter. Kijk eerst wat ermee wordt gedaan. Reageer niet op spam, ook niet om je af te melden. Hiermee bevestig je dat jouw adres bestaat. Meld Nederlandse spam aan bij www.spamvrij.nl. Zet een spamfilter aan die beschikbaar wordt gesteld door iePr0Vider' Bron: Planet internet

Soester Courant | 2003 | | pagina 19