Meester Jan 25 Jaar in het onderwijs II |99 i NCEN fes tel Soesterberg, in vogelvlucht en in jaartallen uur 149 Uitzending tv-opnamen SBS6 op zaterdag 15 november een nieuwe zomerhuisjes op terrein van 4t Jachthuis fajaarsconcert Odeon teken van sprookjes KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Kaboutervoetbal 't Vliegdorp Sinterklaas komt toch ook in Soesterberg PAGINA 10 e rs WOENSDAG 12 NOVEMBER 2003 tl Sjaals beschilderen de Drie Eiken In Soesterberg start workshop kaarten maken Open dag voor langlaufers in Soesterberg Discodansen voor de 55-pIussers Voor kinderen vanaf 4 jaar Meningen jj van lezers| Lieve Sinterklaas, Bedankt! d;(^Ü¥uCoj Creatiefmarkt in De Drie Eiken JS ANDERS y 5885042 SOESTERBERGSE COURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, te]. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 iricain e 150 gram Opa, kijk toch eens, wat een mensen. En waarom hangt de vlag van de school uit? Moet je eens zien, daar lopen ook men sen van de televisie.' Zo rea geerde een meisje toen ze vori ge week woensdag rond de klok van half negen bij school kwam. Het was een beetje feest op de Postiljon, want de direc teur, meester Jan (Visscher), was die dag 25 jaar in het on derwijs werkzaam. Het is elke werkdag nogal druk nabij de Postiljonschool in Soester- berg als ouders en grootouders hun (klein)kinderen naar de school brengen, bij voorkeur met de auto! Een groot voordeel is dat het kerk bestuur van de Vredekerk -de buurman van de school- de ruime parkeergelegenheid achter de kerk heeft vrijgegeven om de kinderen veilig naar school te laten gaan. Maar de 5e november was een bij zondere dag. Postiljon-directeur meester Jan (48) was door een collega verzocht om 7 uur op school te zijn. Nu is hij weliswaar elke morgen vroeg op z'n geliefde stekkie, maar 7 uur is wel erg vroeg. Kennelijk moest de betrok ken onderwijzeres iets met hem bespreken, dus Visscher was er op de afgesproken tijd. Toen hij de vpordeur van de school opende, werd hij begroet met flitslicht van fototoestellen. Hoewel meester Jan niet snel verbaasd is, was dit nu anders. Tot zijn grote verbazing stond het voltallig personeel in de hal en begroette hem met een 'hiep, hiep, hoera' En dat was nog niet alles. In de ruimte voor het personeel stond de tafel gedekt met een heerlijk ontbijt. Meester Jan was er stil van. Een van zijn collega's her- merde hem eraan, dat Visscher die dag 25 jaar bij het onderwijs zat en dat mocht op bescheiden ;evierd worden. 'Uiteraard wist ik dat ik dit jaar 25 jaar bij het onderwijs ben, maar ja, daar maak je zelf geen drukte van. Wat ze hier gedaan hebben, is het mooiste wat ze me hadden kunnen geven. We hebben het kort gehou den, omdat het belangrijkste van ons werk de opvang en begeleiding van de kinderen is', aldus meester Jan. Tegelijk met zijn jubileum werd collega Juf Els in het geheel be trokken, omdat zij jarig was. 'En zo'n veijaardag maak je niet elk jaar mee', aldus de stralende Juf Els van groep 4. Waren de feestelijkheden al vol doende om in een ietwat rapper tempo te functioneren, daar kwam ook nog het bezoek van een tele visieploeg van SBS6 bij. Voor de vele ouders en kinderen, eigenlijk voor heel Soesterberg, was dat een opvallende gebeurtenis. Diverse ouders op de fiets of in de auto rs Chips se smaken 200 gram nge rkenshaas i gram wis I De voorgenomen bouw van 21 omerhuisjes op het terrein van ungalowpark 't Jachthuis aan Ie Amersfoortsestraat 126 B jaat, althans onder de huidige mstandigheden, niet door. De anvrager heeft besloten de ouwvergunning in te trekken, egel ijk met het hoger beroep dat hij tegen het niet verlenen van de vergunning had inge- Ild. Ook de gemeente had dit daan. Deze heeft haar be- epschrift inmiddels ook inge- >kken. M De gemeente verleende in septem- I ber 2001 vergunning voor de bouw van de zomerhuisjes. Volgens haar was de bouwaanvraag in overeen stemming met het geldende be- stemmingsplan. Buurtbewoners mren echter tegen uitvoering van ilt bouwplan, onder meer omdat de huisjes te hoog zouden zijn. Dc rechtbank verklaarde hun beroep gegrond en stelde de gemeente dus in het ongelijk. Zé ging in overleg met de vergunninghouder tegen deze beslissing in hoger beroep bij de Raad van State. Mede naar aanleiding van de door dé aanvrager/vergunninghouder georganiseerde voorlichtingsavond voor de buurt over de toekomst plannen voor het park heeft hij het hoger beroep bij de Raad van State ingetrokken. Ook besloot hij geen gebruik te maken van de verleen de bouwvergunning en in plaats daarvan in overleg met de buurt een nieuw bouwplan te ontwikke len dat op meer steun kan rekenen. Toen de vergunninghouder besloot zijn beroep in te trekken, heeft de gemeente haar bij de Raad van State ingediende hoger beroep schrift ingetrokken. Dit betekent dat het bouwplan zoals het er in eerste instantie lag van de baan is. 8.00-20.00 8.00-18.00 izigingen en/of zetfouten voorbehouden, ohol aan personen ouder dan 16 jaar. F p zaterdag 29 november ver- prgt het harmonieorkest van uziekvereniging Odeon uit [>esterberg een sfeervol na- ■sconcert. Het orkest neemt fe luisteraars mee op een mu- ale reis door het sprookjes- gema. Het concert vindt aats in het Officierscasino hn de Kampweg in Soester- jerg en begint om 20:00 uur. je zaal is geopend om 19:30 pr. ider leiding van dirigent Gerrit dë Weerd brengt het orkest diver- sl bekende melodieën ten gehore, waaronder Robin Hood, The Lion I^ing en Harry Potter. Bovendien sfaat het prachtige vierdelige mu- W ziekstuk 'The Wind in the Wil- lows' van componist Johan de Meij op de lessenaars. Bijzonder o£ deze avond is de bijdrage van t^ree Soesterbergers aan dit na- i jfflrsconcert van Odeon. Zo Iaat j i Cfe leiding van het ontmoetings- ïtrum De Drie Eiken is er in ilaagd voor het winterseizoen jn gevarieerd programma op te Ilen met voor iedereen wel een itrekkelijk onderdeel. Voor de :atieve Soesterbergers is dat bij- lorbeeld het beschilderen van zij- :n sjaals. Op maandag 1 decem- ;r wordt er een workshop zijde- ial schilderen gegeven. De kos- |n voor deelname aan deze work- iop bedragen 7,50 euro, inclusief lateriaal. Belangstellenden kun- zich voor deelname aan de orkshop opgeven tot vrijdag 28 iovember in De Drie Eiken, 88 '346-351402. Petra Creutzberg haar zangkwali teiten aan het publiek horen. Daarnaast luistert Bas Nawijn als verteller het muziekstuk 'The Selfish Giant' op. Ook het leerlingenorkest van Odeon levert een bijdrage aan het najaarsconcert. Dit orkest is in het verleden speciaal opgericht om de doorstroom van jonge muzikanten naar het harmonieorkest mogelijk te maken. Wie dit concert wil bijwonen, kan uitsluitend in de voorverkoop, vanaf zaterdag 15 november aan staande, kaarten kopen. Deze zijn voor 7,50 per stuk verkrijgbaar bij Drogisterij Sukking (Radema- kerstraat 21, Soesterberg) en de VW in Soest (Steenhoffstraat 9B). Een hobby die niet alleen steeds bewonderaars, maar vooral ook beoefenaars trekt, is het maken van kaarten. Met allerlei materia len en door veel knip- en plakwerk ontstaan de mooiste kaarten voor verschillende gelegenheden, zoals kerst- en nieuwjaarskaarten, ver jaardagskaarten en zomaar groe- tenkaarten. Wie ook met deze hobby wil kennismaken, kan hier voor terecht in de workshop in ontmoetingscentrum De Drie Ei ken aan het Dorpsplein. De work shop begint op maandag 24 no vember om 09:30 uur. Belangstel lenden kunnen zich voor deelname opgeven tot vrijdag 21 november, 12:00 uur, in De Drie Eiken, 88 0346-351402. Het kaarten maken kost 3,50 euro, inclusief materiaal. werden door het tv-team benaderd met vragen over veiligheid en of de gordels ook op de achterbank wel werden gebruikt. Dit alles stond in het kader van het programma 'Wegmisbruikers' van SBS6, onder leiding van Andre van der Toorn. SBS6 verzorgt deze bijzondere uit zendingen in nauwe samenwerking met het Bureau Verkeershandha ving, gevestigd aan de Rademaker- straat, waar mr. Koos Spee de lei ding over heeft. Toen ook deze verkeersofficier van justitie ter plaatse verscheen, was het voor velen duidelijk: 'zouden wij soms op de tv komen?' Op zaterdag 15 november om 20:00 uur kan men het allemaal zien bij SBS6. In het Op en vooral rond de skibaan aan de Kerklaan in Soesterberg wordt zondag 16 november een open dag voor langlaufers gehouden. Deze vindt plaats in het kader van een landelijke campagne van de Ne derlandse Ski Vereniging. Zij wil de misvattingrie wereld uit helpen, dat langlaufen makkelijk te leren zou zijn. Net als bij skieën en snowboarden is een gedegen voor bereiding van belang voor een vei lige wintersportvakantie: In de bosrijke omgeving van de skibaan ligt een langlaufparkoers met vlakke loopsporen, maar ook afdalingen en bochten, zodat alle technieken getraind kunnen wor den. Op 16 november kunnen be langstellenden een proefles volgen. Voor 5,00 krijgt men een uur les, inclusief het gebruik van ski materiaal. Vooraf bellen voor een afspraak over het tijdstip is nood zakelijk, 88 0346-352674. Meester Jan (Visscher) van de christelijke basisschool De Postil jon in Soesterberg ontkwam niet aan een dankwoordje na het door zijn collega's aangeboden ontbijt ter gelegenheid van zijn 25-jarig on- derwijsjubileum. kader van dat programma werd ook de Postiljonschool bezocht. Mr. Spee vertelde dat er op 15 no vember een speciale uitzending over kinderen in het verkeer is. Een onderdeel daarvan is de vei ligheid op de fiets en in de auto. Ook wordt gelet op de plaats van de school in de stad of het dorp. Volgens mr. Spee moet een school gesitueerd zijn in een verkeersluwe omgeving en dus nooit in het cen trum van de betrokken plaats. Een verkapte waarschuwing aan het adres van de gemeente Soest naar aanleiding van het plan om een nieuwe school in de buurt van de ijsbaan te plaatsen, nabij het cen trum van Soesterberg en dichtbij het drukke kruispunt Rademaker- straat-Kampweg-Banningstraat- Montgomeryweg. Een voorproef je van de extra drukte die hier ont staat als de school er inderdaad wordt gevestigd, kreeg men al tij dens het jubileum- en verjaardags feest op'de Postiljon. Op zaterdagavond 29 november kunnen 55-plussers hun hart weer ophalen tijdens de dansavond in ontmoetingscentrum De Drie Ei ken aan het Dorpsplein. De zaal is geopend vanaf 19:30 uur. Op mu ziek uit de jaren '50, '60, '70 en '80 en onder de leiding van een discjockey, kan er weer gezellig gedanst worden. Zaterdag 15 november zondag 16 november Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 pastor B. Tieman; communieviering; dameskoor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkeimanstraat 101 10:00 ds. J. van Marion, Nijmegen Sferrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 drs. Z. Hageman-Vos World Outreach Church (info locatie: 880346-350458) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, 880900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorent- zlaan 76, ^030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, 88352467; in an dere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, S8033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: ^0900-8844; alarmnummer:^? 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 88035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, 8806-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, ^351940, b.g.g. 351658 of 351346. Met ingang van vandaag heeft de voetbalvereniging 't Vlieg dorp een afdeling kabouter voetbal. Dit project wordt bege leid door een aantal enthou siaste moeders die de trainin gen op de woensdagmiddag zullen verzorgen op het sport park aan de Kerklaan, telkens vanaf 14:00 uur. De trainingen zijn bedoeld voor kinderen vanaf 4 jaar. Het is de bedoeling dat ze op een speelse manier kennismaken met de voet balsport. De kosten voor een heel seizoen bedragen 35 euro per kind. De voetbalvereniging heeft een groot aantal aanmeldingen binnen gekregen. Omdat er maar een be perkte ruimte op het veld aan de Kerklaan beschikbaar is, zal deze groep uit maximaal 25 kinderen kunnen bestaan. Daarom geldt: die het eerst komt, die het eerst maalt. De trainers staan onder leiding van M. van de Beek die jaren als hoofdtrainer van Soesterberg werkzaam is geweest en nu weer twee jaar bij het 't Vliegdorp de E- en F-jeugd onder zijn hoede heeft. Het is duidelijk dat er onder de Soesterbergse jeugd veel behoefte is om te sporten, vooral om te voetballen. Dit blijkt wel uit het feit dat de voetbalvereniging, naast dit kaboutervoetbal, in het tweede seizoen van haar bestaan al elf teams in competitie heeft en dat er nog voor de winterstop een twaalf de team wordt ingeschreven. Inmiddels heeft 't Vliegdorp op verzoek van de gemeente Soest in samenwerking met de KNVB en de Soester sportfederatie haar ac commodatiebehoefte voor de toe komst kenbaar gemaakt. Het heeft er even naar uitge zien dat Sint Nicolaas' dit jaar Soesterberg zou moeten overslaan door personeels gebrek, maar het enthou siasme en de inzet van een aantal vrijwilligers in het dorp heeft ervoor gezorgd dat de Sint en zijn gevolg toch komen. Zaterdag tegen 14:00 uur wordt het gezelschap bij dorpshuis Burgstede op het Dorpsplein verwacht. Mede dankzij de steun van enkele bedrijven, de EHBO, dorpshuis Burgstede en de vrijwilligers hoeven de klein tjes in Soesterberg niet langer in spanning te zitten of ze ook dit jaar op cadeautjes kunnen reke nen. Om dat te onderstrepen, beginnen de Sint en zijn gevolg om 14:00 uur bij dorpshuis Burgstede aan een rondrit door het dorp. De stoet wordt begeleid door de majorettes van Odeon en door muziek (drumband/fan fare of een geluidswagen). De route is als volgt: vertrek vanaf het Dorpsplein/van An- gerenstraat - r.a. Prof Lorent- zlaan - r.a. Rademakerstraat- r.a. Kampweg- r.a. van Maaren plein - l.a. Gen. Winkelman straat - r.a. Fokkerstraat - l.a. Prof. Lorentzlaan - l.a. Buys Ballotlaan - r.d. Kamerlingh Onneslaan - r.a. Oude Tempel- laan - l.a. Wostok - r.a. Apol- lo - l.a. Oude TempelLaan - r.a. Vliegtuiglaan - l.a. Kamer lingh Onneslaan - r.a. Kamp weg - l.a. Moerbessenberg - r.d. Dorpsplein, waar de stoet wordt ontbonden. Na de intocht zullen Sinterklaas en zijn Pieten nog even vertoe ven op het Dorpsplein om kin deren de kans te geven hem te keningen aan te bicden. Door de korte tijd van voorbereiding is het dit jaar niet mogelijk om na de rondrit door het Sint het feest in het dorpshuis voort te zetten, zoals in voorgaande ja ren steeds het geval is geweest. In de Soesterbergse Courant las ik een brief, waarvan ik heel verdrie tig werd. Er werd namelijk verteld, dat Stichting Balans geen geld meer heeft om uw intocht te orga niseren. Dat is heel erg voor alle Soesterbergse kinderen die ieder jaar weer met spanning naar uw komst uitzien. Wat zullen ze te leurgesteld zijn en: geen Sinter klaas in Soesterberg, dat kan toch ook niet! Ik vraag me af, waarom er wel geld in Soest is om volgend jaar het 975-jarig bestaan te vieren en er voor uw aankomst in Soesterberg geen geld is. Nu heb ik horen fluis teren, dat er een groepje ouders is, dat zich veel tijd en moeite geeft om u toch welkom te kunnen he ten. Zij moeten in weinig dagen nog zeer veel problemen oplossen en vooral de financiële kant is hun grootste zorg. Succes gewenst! Ik vind dat deze stille werkers veel waardering verdienen en stuurt u de roe maar naar Balans! Ik hoop, dat uw aankomst een groot feest zal zijn! J.Wels In de Soester Courant van twee weken geleden heeft u kunnen le zen dat er misschien geen intocht van Sint Nicolaas en zijn gevolg zou zijn in Soesterberg. Dankzij de vele vrijwilligers kan het feest toch doorgaan. Langs deze weg wil ik hen bedanken: De heer K. van Geet, Dorpshuis Burgstede, autobedrijf de Groot, Cor Brandes (EHBO) Pieten vereniging Zeist, de heer J. Marijnen, mevrouw L. de Groot, gebroeders Tammer, Odeon en de heer D. Paalman. H. de Groot AUTOBEDRI de vakgarage voor Soesterberg Reparaties en onderhoud volgens dealerspeciticaties APK-keuring 40,- (incl.) Rademakerstraat 31a Soesterberg - Tel.: 0346 - 351530 l Diensten Centrum 'De Drie Eiken' Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 Een van de hoogtepunten in het programma-aanbod van het ont moetingscentrum De Drie Eiken aan het Dorpsplein is de creatief markt. Deze wordt altijd druk be zocht door belangstellenden die nog iets leuks zoeken voor Sinter klaas of Kerst. Op deze creatief markt zijn vaak bijzondere, niet alledaagse presentjes te koop, ge maakt en aangeboden door ama teur-kunstenaars. De markt wordt gehouden op zaterdag 22 novem ber van 10:00 tot 14:00 uur. De toegang is gratis. 'De keuze van de jaartallen en feiten in het calendarium is vol strekt willekeurig. Een ander zou ongetwijfeld een andere lijst hebben gemaakt.' Dit schrijft Hans Kruiswijk, be denker en samensteller van het calendarium 'Soest in jaartal len' in de toelichting. Hij zegt uit vele bronnen wetens waardigheden en feiten te hebben genoteerd omdat die hem om een of andere reden aanspraken. Bij voorbeeld omdat hij ze van histo risch belang vond of aanleiding waren voor een glimlach. Hij heeft met 'Soest in jaartallen' niet ge streefd naar een compleet over zicht van de Soester geschiedenis. Het calendarium is een interessant werkstuk dat in grote lijnen een beeld geeft van het ontstaan en de ontwikkeling van de gemeente. Een geschiedenis, die echter op een enkele uitzondering na toege spitst is op Soest. Soesterberg wordt in het calendarium met in totaal 92 jaartallen slechts vijf keer genoemd. Opvallend weinig voor dit deel van de gemeente. Welis waar gaat de geschiedenis van Soesterberg niet terug tot 1029, zoals die van Soest, maar ook het deel van de gemeente 'over de berg'. Hier volgen enkele willekeurig ge kozen jaartallen die de geschiede nis van Soesterberg in vogelvlucht vastleggen en bedoeld zijn om een bijdrage te leveren aan het histo risch besef van de inwoners. 1601 bij Soesterberg wordt de laat ste wolf gevangen 1652 Gedeputeerde Staten geven toestemming voor aanleg van een nieuwe verbindingsweg Amers- foort-Utrecht door Soesterberg 1721 conflict met Amersfoort over plaatsing van bijenkorven. Am- bachtsvrouwe prinses Maria Loui- sa ingeschakeld voor bemiddeling 1804 14 Franse en 8 Bataafse ba taljons worden op de Leusderhei gelegerd 1804 begin bouw van houten Py- Het theehuis. ramide van Austerlitz, opgericht door op Leusderhei gelegerde Franse troepen van generaal Mar- mont, o.a. ter herinnering aan hun verblijf op Kamp van Zeist. In 1808 gesloopt, in 1894 door hui dige stenen obelisk vervangen 1808 bestrating van de verbin dingsweg door Soesterberg 1818 in provinciale brief is voor eerste keer officieel sprake van Zoesterberg 1836 inschrijving bouw 'eener schoolhuys Op den Bergh' 1837 bij Koninklijk Besluit stich ting van r.k. gemeente Soester berg; Ludovicus Rademaker (1795-1872) eerste pastoor 1839 inwijding r.k. kerk 1853 koning Willem III en kroon prins Willem (1840-1879) wonen openluchtkerkdienst op Leusder hei bij; voorganger ds. J.J. Bos 1853 aanleg verbindingsweg Soest- Soesterberg 1860 inwijding eerste hervormde kerk (witte kerkje) aam de Amers- foortseweg, nu Huis ter Heide. 1863 ingebruikname spoorlijn Utrecht-Arnhem en station Soest(erberg), in 1921 Soestduinen 1865 H.A. Banning (1819-1909), voordien hoenderfokker in Soesterberg, benoemd tot hoofdre dacteur van het geïllustreerde weekblad Katholieke Illustratie 1872 overlijden pastoor Radema ker 1873 Johannes van Lint opent in zijn boerderij een café, De Zwaan, nu The Oriental Swan 1883 Soesterberg krijgt waterlei ding 1902 verharding met klinkers van de verbindingsweg Soest-Soester- berg 1907 ingebruikneming spoorlijn (zgn. Genielijntje) van Huis ter Heide naar Hoogte 50 op de Leus derhei 1910 oprichting op Soesterberg van de N.V. Maatschappij tot Luchtvaart 1910 eerste vliegdemonstratie op de vlieghei 1911 gemeenteraad geeft de weg Soest-Soesterberg de naam Vlieg kampstraat; opheffing van de tol 1911 Frits Koolhoven maakt met z'n zelfgebouwde Heidevogel eer ste vlucht op Soesterberg 1911 Soesterberg etappeplaats eer ste Europese rondvlucht Soester berg; prins Hendrik ere-voorzitter van comité van voorbereiding 1912 eerste passagiersvlucht met Marius van Meel 1912 N.V. Maatschappij tot Lucht vaart failliet 1913 oprichting Luchtvaart Afde ling (LVA) van het Nederlandse leger. Regering koopt het vliegter rein voor 266.000 gulden en de gebouwen voor 44.000 gulden. 1914 ingebruikname tramlijn Zeist-Amersfoort 1914 opstand vluchtelingen op Kamp van Zeist; acht dodelijke slachtoffers 1915 raadsbesluit: Vliegkampstraat wordt Soesterbergsestraat 1919 eerste officiële vliegverbin ding van start: Soesterberg-Lon- den, met de FK 26, het eerste ech te passagiersvliegtuig ter wereld 1920 villa Eikenhorst aan dc Amersfoortsestraat wordt klooster Cenakel 1922 bouw 78 woningen in wijk Ons Belang 1923 oprichting Vereniging Vrij willige Brandweer van Soesterberg 1924 stoomtram vervangen door elektrische tram 1925 eerste vliegpoging met op Soesterberg geassembleerde heli kopter door kapitein-vlieger F.A. van Heyst; verdere ontwikkeling en pogingen niet doorgezet 1927 Soesterberg ontvangt bij theehuis Soesterdal luitenant G.A. Koppen na geslaagde postvlucht Nederland-Indië 1930 eerste proef weersbeïnvloe- ding August Willem Veraart (1881-1947) 1936 burgemeester mr. G. Deketh opent eerste permanente lucht- vaartexpositie in theehuis Soester dal, als voorloper van het Militai re Luchtvaart Museum 1938 besluit gemeenteraad: Soesterberg krijgt de status van dorp in plaats van buurtschap 1941 ingebruikname door Duitse bezetters van het Wehrmachtsheim aan de Kampweg, bekend als het Officierscasino 1942 op de vliegbasis worden 33 verzetsmensen door Duits vuurpe loton terechtgesteld 1945 KLM begint in Officierscasi no aan de Kampweg eerste na-oor- logse vliegeropleiding 1954 Amerikaanse luchtmacht ge legerd op deel vliegbasis Soester berg: Camp New Amsterdam 1962 circus Toni Boltini vestigt winterresidentie bij De Eendenhof aan de Amersfoortsestraat 1964 oprichting vliegtuigenrestau rant Avio Resto; 1978 opgeheven 1968 Prins Bernhard opent Mili tair Luchtvaart Museum op vlieg basis Soesterberg 1971 brand legt horecagelegenheid 'El Paradiso', naast De Eendenhof, onderdeel van de circusresidentie van Toni Boltini aan Amersfoort sestraat, in de as 1978 invoering geluidskaart met grenzen waarbinnen niet gebouwd mag worden in verband met ge luidsoverlast door vliegverkeer 1980 afbraak woonwijk Ons Be lang; nieuwbouw wijk Bloemheu- vel 1980 opheffing circus Boltini 1980 aan de Rademakerstraat brandt Meubidick af, vroeger Huis ten Halve en ooit militair tehuis en In Soesterberg begon 'regenmaker' August Willem Veraart in 1930 zijn min of meer geslaagde pogingen om het weer te beïnvloeden. Hij zorgde voor meer lach- dan regenbuien, zoals hier tijdens een optocht uitgebeeld. later circusacademie van Toni Bol tini 1980 heropening op Kamp van Zeist van Militaire Luchtvaart Museum, na verhuizing vanaf de vliegbasis Soesterberg 1988 Koninklijke Luchtmacht be staat 75 jaar 1994 Amerikaanse luchtmacht weg uit Soesterberg 1998 onthulling vliegtuigmonu ment De Vleugel op hoek Kamp- weg-Banningstraat 2001 sluiting van klooster Cenakel Omdat dit een willekeurige keuze van jaartallen en gebeurtenissen is, kan iedereen een andere lijst maken. Om die reden is bij de re dactie elke reactie op of aanvulling hierop welkom. De eerste permanente luchtvaarttentoonstelling was ingericht in het lan delijk bekende theehuis Soesterdal van Marinus Couturier (links). Bur gemeester W.A.J. Visser (midden) bekijkt tijdens de heropening van het theehuis in 1938 een gasmasker. Rechts de eerste commandant van het vliegkamp Soesterberg, H. Walaardt Sacre. Foto's archief Eemland Pers

Soester Courant | 2003 | | pagina 12