3 0 Van basisschool tot kapper, van kinderdagverblijf tot internetcafé Vrijwilligersprojecten: een hoop plezier, een goed gevoel <12,95 lanten ting! Gladheidbestrijding: prioriteit bij hoofdwegen busroutes en fietspaden PAGINA 12 Eenmalige uitkering voor langdurig werklozen woensdag 12 november 2003 I %#roeger was de structuur van de samen- v leving veel eenvoudiger; iedereen was lid van een vereniging of hoorde bij een kerk", I aldus wethouder Krijger, die vrijwilligerswerk in I zijn portefeuille heeft. 'Als het clubhuis ver- bouwd moest worden of de zieken moesten wor- den bezocht, dan werden er mensen bij elkaar I getrommeld. Nu is dat veel moeilijker." Marie- I Louise Hehenkamp, coördinator van Matchpoint I in Amersfoort en nauw betrokken bij het opzetten I van Matchpoint in Soest, vult hem aan: "Niet omdat mensen niet willen helpen, ze willen zich alleen niet meer zo vastleggen. In plaats van zich te verplichten om elke week iets te doen, kiezen mensen liever voor een kortlopend project of een eenmalige actie. Het centrale doel is het initiëren van duurzame samenwerkingsverbanden tussen maatschappelijke organisaties, de gemeente, onderwijsinstellingen en het bedrijfsleven. De projecten die worden opgezet, leveren altijd een bijdrage aan een verbetering van de sociale leef omgeving in Soest." www.fam.Ht MEER INFORMATIE MELDPUNT WOONOMGEVING DEZE MAAND: BLADBLAZEN p dit moment staan we aan net oegin van het nieuwe winterseizoen, wat inhoudt dat ook de gladheidbestrijding mogelijk weer een rol gaat spelen. Reinigingsbedrijf Midden Nederland (RMN) draagt in opdracht van de gemeente Soest zorg voor de uitvoe ring van de gladheidbestrijding in Soest en Soesterberg. Of er in de gemeente Soest moet worden gestrooid, wordt bepaald door RMN. Het reinigingsbedrijf heeft naast haar eigen deskundigheid ook contact met Meteo Consult dat uitgebreide - speciaal op de glad heidbestrijding toegespitste - weersverwachtingen verstrekt, levens kan via internet continu het actuele weerbeeld worden gevolgd. Op basis van eigen waar neming of naar aanleiding van meldingen door de poli tie, zal RMN beginnen met strooien. Waarom niet op alle wegen strooien? in de gemeente Soest wordt zout gestrooid volgens een gladheidbestrijdingsplan. Dit plan is door het college van burgemeester en wethouders vastgesteld en houdt in dat er in eerste instantie alleen hoofd wegen, busroutes en fietspaden worden gestrooid. Het is uitvoeringstechnisch en financieel niet mogelijk Daar waar weinig of geen verkeer komt. heeft het sowieso geen zin om te strooien, omdat het zout niet wordt ingereden. Het inrijden is absoluut nodig wil het strooien effect hebben. Ook uit milieuoogpunt moet het strooien van zout tot het minimum worden beperkt, Bi| langdurige vorst en/of sneeuwval wordt door de gemeente bekeken of het gladheidsbestrijdings- plan moet worden uitgebreid. Uw eigen stoep Aangezien RMN geen trottoirs strooit, verzoeken wij u dringend om zoveel mogelijk zelf de stoep voor de woning vrij te houden van sneeuw en Ijzel. Voor meer informatie kunt U tijdens kantoor-uren terecht bij de afdeling Wijkbeheer, Groen en Infrastructuur van de gemeente Soest, telefoon (035) 609 34 11. Tot 21 november 2003 ligt het gfad- heidsbestrijdingsplan ter inzage, in dit plan kunt u ook zien welke routes worden gereden. Ook kunt u voor informatie terecht bij RMN (Reinigingsbedrijf Midden Nederland), telefoon (035) 603 92 22. Meldingen van gladheid kunt u 's avonds en in het weekeinde door geven aan de politie Soest, telefoon 0900-8844. MATCHPOINT MAATSCHAPPELIJK ONDERNEMEN IN SOEST VAN START AANVRAGEN KAN TOT I FEBRUARI 2004 Onlangs is door de drie gemeenten Baarn, - Bunschoten en Soest besloten dat mensen I die langdurig werkloos zijn in aanmerking kunnen komen voor een éénmalige extra uitkering ('lang- Idurigheidstoeslag'). De hoogte van het bedrag ■hangt af van de gezinssamenstelling. Zo krijgt Veen echtpaar 450,- een alleenstaande ouder 400,- en een alleenstaande 320,- De uitkering lis bedoeld voor mensen die de afgelopen vijfjaar ■geen betaald werk hebben gedaan en onafgebroken leen inkomen hebben gehad dat niet hoger is dan ■bijstandsniveau. I Bijstandscliënten van de Sociale Dienst Baarn, ■Bunschoten, Soest (BBS) die recht hebben op de ■uitkering, ontvangen deze automatisch. Ontvangt |u geen bijstandsuitkering, dan moet u de een- Imalige uitkering zelf aanvragen. f HEEFT U RECHT OP EENMALIGE UITKERING? |U heeft recht op de extra uitkering als u ouder ■bent dan 22 en jonger dan 65 jaar en 1u onafgebroken 5 jaar werkloos bent 12. u in die periode niet meer aan uitkering heb ben ontvangen dan het bijstandsniveau |3. uw inkomen bestaat uit een bijstands-, IOAW-, IOAZ of ANW-uitkering of een WAO-, WAZ-, of WAJONG-uitkering, berekend naar een arbeidsongeschiktheid van tenminste 80 14. uw vermogen niet meer is dan 9950,- (voor echtparen en alleenstaande ouders) of 4975,- (voor alleenstaanden). I Zijn niet alle bovenstaande voorwaarden op u I van toepassing, dan heeft u dus geen recht op de I extra uitkering. EENMALIGE UITKERING AANVRAGEN? I Voor iedereen die een bijstandsuitkering ontvangt, beoordeelt de Sociale Dienst BBS of er recht op de eenmalige uitkering bestaat. Met name gaat het om mensen die onafgebroken gedurende de afgelopen 5 jaar een uitkering hebben gehad ingevolge de Algemene bijstandswet via Baarn, Bunschoten of Soest. Deze bijstandscliënten hoeven de eenmalige uitkering niet zelf aan te vragen en, ontvangen, deze automatisch als zij daar recht op hebben. Ontvangt u geen bijstandsuitkering, maar denkt u wel recht te hebben op de eenmalige extra uit kering? Dan moet u zelf een aanvraag indienen. Een formulier hiervoor is verkrijgbaar bij de Sociale dienst BBS in het gemeentehuis van Soest. Ook als u een IOAW- of IOAZ- uitkering ontvangt, moet u een aanvraagformulier invullen om in aanmerking te kunnen komen voor de een malige uitkering. EXTRA INKOMSTEN GEHAD? Indien u in de afgelopen 5 jaar inkomsten uit of in verband met arbeid heeft gehad, al is dat maar een korte tijd, heeft het geen zin een aanvraag in te dienen. Inkomsten uit of in verband met arbeid zijn bijvoorbeeld loon, pensioen, een ziektewet of werkloosheidswetuitkering. Ook een WAO-, WAZ of WAJONG-uitkering worden gezien als arbeids inkomsten, behalve als deze uitkering al gedurende 5 jaar wordt berekend naar een arbeidsonge schiktheid van minimaal 80 Personen met een studiebeurs hebben geen recht op de eenmalige uitkering, omdat studenten niet als werkloos worden aangemerkt. Ook heeft het geen zin om een aanvraag in te dienen als het inkomen in de afgelopen 5 jaar meer heeft bedragen dan het bijstandsniveau, zelfs als dat maar gedu rende korte tijd is geweest. MEER INFORMATIE De bijstandscliënten van de Sociale dienst Baarn, Bunschoten, Soest die daarvoor in aanmerking komen, krijgen begin december het geld automatisch overgemaakt op hun bank- of girorekening. Anderen moeten de eenmalige uitkering zelf aanvragen. De aanvragen kunnen tot uiterlijk 1 februari 2004 worden ingediend. Heeft u nog vragen dan kunt u op werkdagen tussen 9.00 en 10.00 uur terecht bij de Sociale Dienst Baarn, Bunschoten, Soest via telefoonnummer 035-6093553. BREED EDUCATIEF CENTRUM GEBOUW MET ALLURE Nieuwe mensen ontmoeten, je blik verruimen, actief bezig zijn en ook nog een zinnige bijdrage leveren aan de maatschappij? In vrijwilligerswerk komt het allemaal samen. Of je individueel of met de hele klas of het bedrijf meedoet aan een vrijwilligers- project, het levert altijd een hoop plezier en een goed gevoel op. Alleen: hoe kom je erachter waar zulke projecten worden gehouden en hoe je mee kunt doen? Matchpoint Maatschappelijk Ondernemen koppelt organisaties die vrijwilligers nodig hebben aan bedrijven, scholen en personen die zin hebben om mee te doen. Marie-Louise Hehenkamp gaan met een collectebus, (rechts): "Projecten leveren en daar hebben ze hele- aitijd een bijdrage aan een maal geen zin in. Maar ze verbetering van de sociale leef- zouden het wel hartstikke omgeving in Soestleuk vinden om bijvoor beeld te helpen bij de ver bouwing van de bestuurskamer van de voetbal club. Ze weten alleen niet dat die voetbalclub ze nodig heeft." Met voorbeelden noemen, kan hij nog wel even doorgaan: een nieuw dak op de kantine van de voetbalvereniging zetten, een verzorgingstehuis versieren voor de kerstmiddag, of bijvoorbeeld een kunstproject op een basis school doen, dat gratis wordt ingelijst door een bedrijf en waarvan de opbrengst naar een goed doel in de buurt gaat - de mogelijkheden zijn legio. Vrijwilligerswerk is gebruik maken van de kennis en vaardigheden die je hebt en watje leuk vindt en goed doet. Matchpoint Maatschappelijk Ondernemen brengt de verschillende par tijen samen en bege leidt de projecten. In Amersfoort gebeurt dit al enige jaren met groot succes; in Soest staat Matchpoint in de startblokken om te beginnen. In de begeleidingscommis sie annex klankbord groep zitten naast Bert Krijger, Ellen Mulder en Marie-Louise Hehenkamp ook CDA-raadslid Annet Oostrom namens de raadscommissie Sport, Onderwijs en Welzijnszaken, en Leo Kortekaas namens de ondernemerskring Soest. Op dit moment wordt geïnventariseerd welke organisaties en bedrijven zich willen inzetten voor het verbeteren van de sociale samenhang van de Soester samenleving. Begin volgend jaar kan dan worden gestart. Meer informatie over Matchpoint: Marie-Louise Hehenkamp, coördinator van Matchpoint in Amersfoort en nauw betrokken bij het opzetten van Matchpoint in Soest, telefoon 06-15625396. LEGIO MOGELIJKHEDEN Ellen Mulder, beleidsmedewerker van de gemeente, legt uit waarom een organisatie als Matchpoint nodig is. "Veel bedrijven willen heel i graag samen met hun personeel iets waardevols doen voor de lokale leefomgeving waarvan zij deel uitmaken. Maar hoe komen ze in contact I met bijvoorbeeld die zorginstelling voor gehandi- capte kinderen die vrijwilligers nodig heeft om I de tuinen op te knappen? Ze hebben die contacten I niet. Matchpoint wel." Krijger: "Veel jongeren Ij denken bij vrijwilligerswerk aan langs de deuren Wethouder Bert Krijger: "Jongeren vinden het leuk om te helpen bij bijvoorbeeld het opknappen van het de kantine van de voetbalclub." De contouren van het Breed Educatief Centrum aan de Smitsweg zijn inmiddels letterlijk en figuurlijk zichtbaar. Voor het eind van het jaar is het de bedoeling dat het pannenbier kan worden gedronken ten teken dat ook het dak erop zit. De gebruikers krijgen ondertussen steeds beter in kaart hoe ze samen invulling gaan geven aan de activiteiten die in het centrum zullen plaatsvinden. Het centrum - een gebouw met behoorlijk wat allure volgens wethouder Harry Witte van onderwijs - gaat aan het begin van het schooljaar 2004-2005 van start. Uitgave gemeente Soest Afdeling Communicatie Raadhuisplein I 3762 AV Soest Telefoon: (035) 609 34 60 E-mail: postbus2000@soest.nl Zie ook: www.soest.nl In het Breed Educatief Centrum worden een openbare basisschool (Desmond Tutuschool en De Klimop), een peuterspeelzaal, een kinderdag verblijf, buiten schoolse opvang en een wijkvoor- ziening van de welzijnsstichting Balans onderge bracht. "Het Breed Educatief Centrum moet een sterke impuls geven aan het openhaar onder wijs in Soest en tegelijkertijd wordt het voorzieningen niveau in de wijk Smitsveen verbe terd", zegt Harry Witte over de uit gangspunten van het centrum. "Door de samen werking tussen de verschillende gebruikers ont staan veel meer mogelijkheden voor de kinderen en hun ouders dan dat alle organisaties zelfstandig bezig zijn. Samen beter is dan ook het motto." LAGE DREMPEL Kunst, creativiteit en muziek zullen onder meer sterk worden gestimuleerd. Er komt bijvoorbeeld samenwerking met de muziekschool. Hans Takacs, projectleider van het Breed Educatief Centrum: 'Als in het Breed Educatief Centrum muzieklessen worden aangeboden, dan werkt dat nu eenmaal drempelverlagend. En dat geldt voor veel meer dingen." Hij houdt nauwlettend de voortgang van de bouw in de gaten en zorgt dat de gebruikers inhoudelijk goed blijven samen werken. De gebruikers zijn allemaal vertegen woordigd in de kerngroep. "Er ligt een intentie verklaring", zegt Takacs, "en bij iedereen zit heel duidelijk goed tussen de oren dat we een gezamen lijk vertrekpunt hebben en dat we de voordelen zoveel mogelijk moeten benutten. De komende maanden geven we daar concreet invulling aan. Het gaat erom dat er een school komt, waar kinderen kwalitatief goed onderwijs krijgen en waar ze na schooltijd allerlei leuke dingen kunnen doen. Maar ook voor volwassenen zijn er cursussen, terwijl er ondertussen bijvoorbeeld kinderopvang is." Natuurlijk is het Breed Educatief Centrum ook een centrum voor wijkavonden en andere vormen van ontmoeting. Harry Witte en Hans Takacs verwachten door het aanbod dat de school ook leerlingen uit andere delen van Soest zal trekken dan alleen uit de wijken De Eng en Smitsveen. "De school moet volgens mij minimaal een afspiegeling zijn van de bevolking in de wijk", aldus Witte. "Het is een aansprekend concept. Nu de bouw vordert en het Breed Educatief Centrum begin volgend school jaar opengaat, zullen we ook nadrukkelijk de publiciteit zoeken." Hans Takacs wijst op de informatieavond die op woensdag 5 november is gehouden en die bestemd was voor alle inwoners van Soest. Ook ver schijnen er regel matig nieuwsbrie ven en is er aan dacht voor het Breed Educatief Centrum in de media. INTERNETCAFÉ In het gebouw wordt een kunst werk verwerkt dat in en rondom de centrale hal zal komen. Architect en kunstenaar werken daarbij nauw samen. Hans Takacs: "Ook is het de bedoeling allerlei bij zondere diensten aan te bieden, zoals een kapper die regelmatig aanwezig is, er komt een internet café en op woensdagmiddag is er de mogelijkheid van vervoer naar de spbrtclubs. De Stichting Kinderopvang Soest vervoerde al kinderen naar sportclubs, maar door de samenwerking in het Breed Educatief Centrum is er nu een grotere doelgroep." ONTWIKKELING De combinatie van kinderopvang en school is volgens wethouder Harry Witte een goede. "Door de samenwerking kan worden gezorgd voor een ononderbroken ontwikkeling van de kinderen. De aanwezigheid van kinderopvang kan veel mensen doen besluiten om vervolgens ook voor de school in het Breed Educatief Centrum te kiezen. Er is bijvoorbeeld ook opvoedingsondersteuning. Het zit er gewoon allemaal." Voordat besloten werd tot realisatie ven een Breed Educatief Centrum is Soest is in andere plaatsen - onder meer in Amsterdam, Purmerend, Utrecht en Groningen - gekeken hoe dergelijke projecten daar zijn opgezet. "Daar leer je van", aldus Hans Takacs. "Zo weten we zeker dat er een beheerder moet worden aangesteld. Dat is nodig omdat je met meer clubs in een gebouw zit en er moet toch iemand zijn die zorgt voor afstemming. Bijvoorbeeld wie wanneer de centrale ruimte mag gebruiken. En wie zet de kliko's buiten en wie zorgt ervoor dat er een glaszetter komt als een ruit gebroken is? Een beheerder is echt nodig.De wethouder en de projectleider vinden het jammer dat er vanuit Den Haag geen extra ondersteuning wordt gegeven voor een project als dit. "Maar het wordt een succes", zegt Witte vol overtuiging. "We gaan vanaf nu dan ook flink aan de weg timmeren." Wethouder Harry Witte (midden) en projectleider Hans Takacs geloven in het brede aanbod van het Breed Educatief Centrum. Links Johan de Ruig. uitvoerder van dit bouwproject. Bezoek www.soest.nl Luister naar Van het Raadhuisplein, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur, herhaling elke zondag van 11.00 tot 12.00 uur, Radio Soest, kabel FM 107.9, via de ether FM 105.9 Kijk op teletekst. Omroep Amersfoort, pagina's 151 tot en met 173 Kijk naar Tekst-TV op Omroep Amersfoort Bel de Informatietelefoon, telefoon (035) 609 36 65 Bel de Servicelijn (035) 609 37 28, De servicelijn is 24 uur per dag, zeven dagen in de week, bereikbaar tegen het normale tarief. De servicelijn kunt u bellen voor: algemene, actuele informatie over gemeente lijke zaken, het stellen van vragen over gemeentelijk beleid of andere zaken en het inspreken van meldingen met betrekking tot de woonomgeving. Op dit moment is er algemene informatie beschikbaar over burgerzaken (reisdocumenten, rijbewijzen, geboorte- aangifte, zorgloket, verhuizingen), sociale zaken, vui lafvoer, woningen (woonruimteverdeling, aankoop woningen, huursubsidie) en gemeentelijke belastingen, fn de toekomst zal dit mogelijk worden uitgebreid mét een aantal andere categorieën K- - - - Lees Op 't Hoogt, wekelijks met bekendmakingen elke woensdag in de Soester Courant (abonne menten), maandelijks de voorlichtingskrant, eveneens in de Soester Courant (huis-aan-huis Verspreiding). De volgende voorlichtingskranten verschijnen op 10 december 2003 en 11 februari 2004. outen wissellijst r 3 passe-partoutfoto's 14 cm, exclusief strik. Olielamp Creëer meer sfeer in uw huis met deze olielamp, glas met bewerkte voet, hoogte 33-cm. Van 5,99 Bij het Meldpunt Woonomgeving kunt u vragen en opmerkingen kwijt over het onderhoud van de woonomgeving (bijvoorbeeld groen, wegen, vijvers, verkeersborden, hondenpoep en zwerfvuil). Het telefoonnummer is (035) 609 36 66. E-mail: meldpunt@soest.nl In de gemeentelijke voorlichtingskrant Op 't Hoogt besteden we aandacht aan een onderwerp dat speelt in uw woonomgeving. Treinen rijden niet vanwege bladeren op de rails. Een fietser is gevallen door gladde blade ren op de wegMedewerkers van Reinigingsbedrijf Midden Nederland (RMN) en medewerkers van de gemeente Soest zijn druk doende straten, fiets- en wandelpaden en plant soenen bladvrij te maken. Het weer is daarbij een belangrijke factor. De bladveegwagen en de medewerkers met de bladblazers werken volgens een vast programma en een vaste route; plaatsen waar bladeren gevaar opleveren, met name door gladheid op de wegen, komen eerst aan de beurt, plekken waar het niet noodzakelijk is het blad direct wèg te halen, komen later. "RMN en de gemeente maken openbare plekken en gemeentelijke perken en plantsoenen schoon", vertelt Ed Glas van het gemeentelijk Meldpunt Woonomgeving. "Bewoners zijn verantwoorde- Tijk voor hun eigen terrein. Het blad dat ze daar verzamelen, kunnen ze in plastic zakken doen en aanbieden aan de ophaaldienst voor grofvuil. Dat is de juiste weg. Overigens is het niet erg blad te laten liggen. Er zitten voedingsstoffen in die voor een goede bodemgesteldheid zorgen. Het blad mag dan geen gevaar opleveren." Wie vindt dat blad op straat of trottoir gevaar oplevert voor de weggebruiker, kan het Meldpunt Woonomgeving bellen - telefoon (035) 609 36 66 - of contact opnemen met het RMN - telefoon 0800-766 20 00 - met het verzoek maatregelen te nemen. Dit is echter geen garantie dat dit ook gebeurt, benadrukt Glas. De wijkmedewerkers bepalen de urgentie. In principe wordt niet afgeweken van het vaste schema en de vaste route. Ed Glas heeft namens de medewerkers die op pad gaan om wegen, trottoirs, plantsoenen, perkjes en struikgewas van bladeren te ontdoen een dringend verzoek: "Als zij bij u in de buurt zijn, met name op de parkeerterreinen, zet dan even de auto op een andere plek. Vaak kunnen de medewerkers hun werk niet goed doen doordat auto's in de weg staan. Even de auto aan de kant, een kleine moeite, zorgt voor een schone omgeving."

Soester Courant | 2003 | | pagina 14