Betrokkenheid Raadsleden willen actieve rol Soest bij ontwikkelingen Heuvelrug Raad betrekt culturele instellingen bij cultuurbeleid Diverse wijk op 't Hoogt HHHi 'Ik vind het belangrijk dat Soest met z'n tijd meegaat en vernieuwt" "Wat gebeurt GI; kii woensdag 12 november 2003 Pagina 2 11 INTEGRALE VISIE NODIG OM VAN HEUVELRUG SAMENHANGEND NATUURGEBIED TE MAKEN De meeste Soester raadsleden zijn blij met de initiatieven om van de Heuvelrug een mooi natuurgebied te maken. In ruil voor die natuurontwikkeling moet dan - zoals in Soesterberg - wel bebouwing worden toegestaan. Het wordt volgens sommige raadsleden tijd dat er concrete stappen worden gezet. "Natuurlijk is het belangrijk dat de plannen breed gedragen worden, maar we praten nu al drie jaar, van mij mag het nu wat sneller gaan. Daar hebben we vooral belang bij als we naar de ontwikkeling van Soesterberg kijken", aldus Margreet van Roomen van het CDA. Yolande Gastelaars van Gemeentebelangen Groen Soest (GGS) stelt geen voorstander te zijn van grootschalige woningbouwplannen. "We realiseren ons dat er gebouwd moet worden, maar enorm veel steen willen we ook niet. We willen eerst naar de natuurontwikkeling kijken." Wim Roest van D66 is ook geen voorstander van afwachten maar wil zelf initiatieven nemen. "Laten we als gemeente Soest, met de gemeente Zeist rond de tafel gaan zitten hoe we gezamen lijk invulling kunnen geven aan de plannen die beide gemeenten met het gebied hebben. Die plannen moet dan weer passen in bet grotere geheel. We moeten grensoverschrijdend gaan denken." de Heuvelrug (Stichting Het Utrechts Landschap, Het Goois Natuurreservaat, Staatsbosbeheer, Natuurmonumenten, Defensie en Federatie Utrechts Particulier Grondbezit) een visie ontwikkeld voor de Utrechtse Heuvelrug en het Gooi. Die visie is neergelegd in het document Heel de Heuvelrug. Een integrale gebiedsvisie is nodig om de Heuvelrug te her stellen als samenhangend natuurgebied. Hiervoor is het wenselijk dat aanwezige barrières geslecht worden onder andere door de aanleg van ecoducten, verkeersmaatregelen op provin ciale wegen en het terugdringen van bebouwing op enkele cruciale plaatsen door uitruil en 'selectieve krimp en groei'. Verder verdient het ten zeerste aanbeveling om verbindingen te realiseren met omliggende natuurgebieden. De gemeente Soest ligt centraal in het gebied, tussen de natuurgebieden van Leusden en Zeist en het veenweidegebied en het Gooi. De gehele Heuvelrug strekt zich uit van de Nederrijn tot aan het Gooimeer. hebben de provincies Noord-Holland en Utrecht zich in 2002 uitgesproken voor het aanwijzen van de Heuvelrug als Nationaal Landschap. Dat zou een geschikt kader zijn om tot bestuurlijke samenwerking te komen en een gebiedsdekkend ontwikkelingsprogramma vast te stellen. ACTIEVE ROL "We willen natuurbehoud, maar hebben er ook belang bij om door de bouw van woningen en bedrijven Soesterberg levensvatbaar te maken. Het zou goed zijn als snel iets bekend wordt over het aanpassen van de geluidszone van het vliegveld. Het moet allemaal niet te lang duren", aldus Margreet van Roomen. Yolande Gastelaars vindt het een goede zaak dat alle partijen die betrokken zijn bij Heel de Heuvelrug over dezelfde kaart gebogen zitten en samen plannen maken. "Maar dat betekent niet dat we als gemeente Soest moeten afwachten. We moeten juist een heel actieve rol spelen. Het gaat erom dat als je natuurlijke gedeeltes bebouwd, je keuzes voor hele lang tijd maakt. Natuur krijgt je niet zomaar terug." Eén van de mogelijkheden om de uitwerking van de Heuvelrugplannen in goede banen te leiden is bijvoorbeeld door middel van een ontwikkelings maatschappij. Wim Roest vindt dat nog niet zo'n gek idee, omdat gemeenten die juist veel aan natuurontwikkeling doen in die opzet daar niet voor gestraft worden. "Je kunt dan prima de gelden die door woningbouw vrijkomen, inzetten om de groenontwikkeling te stimuleren." Volgens Gemeentebelangen Groen Soest moet Soest er bij de komst van een ontwikkelings maatschappij voor waken dat het niet de greep kwijtraakt. "We willen wel meebeslissen en niet de regie uit handen geven", aldus Yolande Gastelaars. Wirn Roest is er voorstander van om de moge lijke ontwikkelingen in het gebied op te nemen in het nieuwe streekplan van de provincie Deze en volgende maand kunt u op deze pagina een tweeluik lezen, geschreven dooi Hans Mönnich. Hans Mönnich is redacteur van de wijkkranten Smitsveen en De Eng, waarvan inmiddels het derde nummer is verschenen. In dit tweeluik gaat het om de visie van het oudste en jongste lid van de gemeenteraad van Soest. Deze week een interview met Roder van Arkel. Volgende keer is Karei van Geet aan het woord. Een uitgebreider interview is binnenkort te lezen in de wijkkranten Smitsveen en De Eng «i GESPREK MET RODER VAN ARKEL - JONGSTE RAADSLID IN DE GEMEENTERAAD Roder (21) studeert Bestuurs- en Organisatiewetenschappen aan de Universiteit van Utrecht. Heeft levendige interesse voor de politiek. Ziet zijn raadslidmaatschap namens Gemeentebelangen Groen Soest (GGS) ook als een logisch onderdeel van z'n studie. Maakt deel uit van de commissie Sport, Onderwijs en Welzijnszaken. Margreet van Roomen en Wim Roest: ontwikkeling Heuvelrug van belang voor Soesterberg, ïblande Gastelaars: geen grootschalige woningbouw. BREDE BENADERING Eind oktober werd tijdens een symposium aan gedrongen op een brede benadering van de Heuvelrug-problematiek. Dat idee is niet nieuw, want in 1999 is door de terreinbeheerders van De ambities van Heel de Heuvelrug kunnen alleen gerealiseerd worden door een regionale samenwerking van gemeenten, provincies en maatschappelijke organisaties. Op initiatief van de provinciale natuur- en milieuorganisaties Utrecht. Voordat eventuele woningbouwplannen in Soesterberg worden uitgevoerd wil Roest dat er een onderzoek komt naar de effecten van die plannen voor bijvoorbeeld winkels, de scholen en het verenigingsleven. DILEMMA'S Student of raadslid? Student Openhaar vervoer of auto? Openbaar vervoer Politiek - roeping of beroep? Roeping Eetcafé of brasserie? Eetcafé Vliegbasis open of dicht? Dicht Rondweg of lokaal verkeer? Lokaal verkeer Muziekschool subsidie of niet? Subsidie OZB - omhoog of omlaag? Hetzelfde Gekozen burgemeester of niet? Gekozen WAAROM GGS? "Voor mij is belangrijk dat er een juiste ontwikkeling is van Soest Wij weten soms nog niet of we een dorp willen blijven of een stad. Sommige partijen willen dot laatste wel; ik zie dat niet zo zitten. GGS zit aan de groene kant; dat spreekt mij aan. De overheid wil er geen stad erbij; we moeten wel beseffen dat Soest groeit en ons afvragen hoe bijvoorbeeld de bevolking gehuisvest wordt Ik denk dat we dat binnen onze mogelijkheden kunnen oplossen." JONGERENHUISVESTING? 'Actueel vraagstuk. Mij is gevraagd naar bijvoorbeeld de Boerenstreek. Er is gezegd dat we iets voor jongeren gingen doen. Maar als je de cijfers bekijkt dan wonen er veel mensen van buiten Soest. Er zijn misschien maar twee woningen bij echte Soester jongelui terechtgekomen. Dat komt ook door de hoge grondprijs. De drijfveer van project ontwikkelaars is vooral geld te verdienen. Het Smitsveen en de Eng hebben gelukkig goedkopere woningen. Niettemin, de gesloopte Mavo en bibliotheek zijn gemiste kansen voor jon gerenhuisvesting. We vin den wei dat het nieuwe lotingsysteem voor vrijge komen huizen een stap in de goede richting is. WORD JE ALS JONGSTE RAADS LID SERIEUS GENOMEN? "Dat wordt mij vaak gevraagd. In het begin was het eventjes wennen. Ik had vaak het gevoel dat er niet op mij gereageerd werd maar ik zag dat dat bij anderen ook gebeurt. Ik denk dat ze me nu wat serieuzer zijn gaan nemen. Ik hoop dat tenminste. COMMISSIE BESTUURLIJKE VERNIEUWING? "Daar zit ik in. Het is belangrijk dot Soest met z'n tijd meegaat. Als een voorstel naar de gemeenteraad gaat is het al uitgebreid voorbereid. De partijen zeggen er dan allemaal iets over en het is dan toch raar dat 27 mensen daar nog weinig aan kunnen veranderen. We s/agen er niet in om elkaar te overtuigen met argumenten. We moeten iets meer durven. De burgers moeten het ook veel meer kunnen volgen. De wijkbeheerteams in het Smitsveen en de Eng zijn een goede ontwikkeling. Ik zou willen dot we iets meer zouden experimenteren. In de raadszaal hebben we sinds kort een andere vergaderop stelling, de wethouders zijn naar achteren geschoven. Goed, maar niet schokkend. Ik had gehoopt op een inter ruptiemicrofoon. Veel mensen willen gewoon even iets zeggen. Men durft zo'n microfoon nog niet aan. Misschien niet beter, maar het proberen waard. We leren er in ieder geval iets van." PETER VAN DER TORRE (VVD) Culturele instellingen en inwoners van Soest zijn het in grote lijnen eens met de concept-Cultuurvisie van de gemeente Soest. Dat werd eind oktober duidelijk op een speciale bijeenkomst in het gemeentehuis. Wel wordt nog bekeken welke van de diverse suggesties van die avond in de concept-Cultuurvisie verwerkt zullen worden. Zo is Ji V Vaak wordt er gezegd dat er weinig politieke betrokkenheid is. Inderdaad zijn er weinig mensen lid van een politieke partij en nog min der zijn er politiek actief. Toch merk ik dat mensen, ook in Soest, vaak best wel maatschap pelijk betrokken zijn en ideeën hebben over wat er mis is en hoe dingen anders zouden moeten. Ze hebben echter het gevoel dat de politiek niet naar hun wensen en problemen luistert. En de drempel om zelf de (gemeentelijke) politiek in te gaan is groot. Het officiële gedoe in het gemeen tehuis, het enorme tijdsbeslag, het in de publie ke kijker staan, de stroperigheid van de besluit vorming, de altijd benodigde meerderheid waar voor je soms moet gaan lobbyen, etcetera. Kortom allemaal redenen om niet in de politiek te gaan. Voor de zittende politici ligt er dus een duide lijke taak. Zij zijn de volksvertegenwoordigers en zullen de mensen moeten laten merken dat er wel degelijk belang gehecht wordt aan hun mening en hen in staat stellen die mening te ventileren. Als mensen hun mening kunnen geven voelen ze zich vanzelf meer betrokken. Ook kan het uitwisselen van gedachten en argumenten tot meer begrip en wederzijdse acceptatie leiden. Dat de inwoner een belangrijke rol hoort te spelen in de politieke besluitvorming is voor mij vanzelfsprekend. Hand in hand daarmee gaat echter ook dat de mensen in de samenleving ieder hun eigen verantwoordelijkheid moeten nemen voor de dingen die zij doen. Niet alles afschuiven op de overheid of politiek, maar ook zichzelf verantwoordelijk voelen voor de samenleving die we met elkaar vormen. Mensen meer eigen verantwoordelijkheid geven is een van de liberale uitgangspunten die mij aanspreken. Natuurlijk mag die eigen Peter van der Torre in gesprek met de heer Koning over de eventuele uitbreiding van King's Home verantwoordelijkheid niet leiden tot onbedoel de sociale effecten. Met name op het gebied van veiligheid, ouderenzorg en dergelijke moe ten we op de overheid kunnen rekenen, immers de kwaliteit van de samenleving staat voorop. Betrokkenheid met Soest en de Soesters is voor mij de drijfveer om gemeenteraadslid te zijn voor de WD. Het geeft mij voldoening om mee te mogen praten en beslissen over zaken die ons •allemaal aangaan. Het geeft echter ook de ver antwoordelijkheid te praten over beslissingen waar mensen soms heel direct persoonlijk de gevolgen van ondervinden. Zorgvuldigheid en serieuze betrokken onder meer voorgesteld om ruimtelijke ordening en architectuur toe te voegen aan de beleidspijlers podiumkunsten, amateurkunst, kunstzinnige vorming en beeldende kunsten, cultuurhistorie en kunst- en cultuureducatie. In de Cultuurvisie wordt het cultuurbeleid van de gemeente Soest vastgelegd voor de periode 2004-2010. heid zijn daarbij onmisbaar. Ik draag het stokje voor de column over aan Hans van den Pol, omdat hij zo enthousiast is in de raad. RAADS- EN COMMISSIEVERGADERINGEN ER 2003 20 november: gemeenteraadsvergadering 8 december.* commissie Bestuur&Mïddelen 9 december: commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu 10 december: commissie Sport, Onderwijs en Welzijn 18 december: gemeenteraadsvergadering De commissie- en raadsvergaderingen beginnen óm 19.30 uur en vinden plaats in de raadzaal in het gemeentehuis van Soest. De agenda en vergaderstukken liggen ter inzage in de hal van het gemeentehuis. LUISTER MEE OF LAAT VAN U HOREN U bent van harte welkom om tijdens de vergadering mee te luisteren vanaf de publieke tribune in de raadzaal. Ook is het mogelijk om aan het begin van de vergadering als inspreker te reage ren op zaken die op de agenda staan of iets te zeggen over een onderwerp dat niet op de agenda staat. Wilt u gebruik maken van dit spreekrecht, dan moet u dat wel uiterlijk op de dag van de vergadering voor 12.00 uur laten weten aan de griffier van de gemeente Soest. U kunt hem bereiken via het algemene telefoonnummer van de gemeente: (035) 6093 411. Eind augustus is een voorbereidings commissie uit de gemeenteraad gestart met het opstellen van de visie 2004-2010. Joke Mulder van de WD is voorzitter van deze commissie, waarin raadsleden, de raadsad viseur, een afgevaardigde van het cultuurplatform en de cultuur ambtenaar zitting hebben. "Ik vind het positief dat er veel mensen naar de bijeenkomst zijn gekomen en dat er ook veel goede ideeën werden geopperd. We willen het culturele werkveld in een vroeg stadium bij de nota betrekken. Dat betekent overigens niet dat elk idee in de nota wordt opgenomen. Je kunt het immers niet iedereen naar de zin maken, want er moeten wel keuzes gemaakt worden." REGISSEREND OF FACILITEREND De doelstelling van het cultuurbeleid van de gemeente is om de cultuur toe gankelijk en aan trekkelijk te maken voor iedereen en meer samenhang te creëren tussen de diverse culturele instellingen en accommodaties. Dit vanuit de visie dat cultuur belangrijk is voor de Soester samenleving. Tijdens de bijeenkomst werd opgemerkt dat de suggesties die zijn gedaan tijdens het cultuurdebat in de Brede Bibliotheek in september, Joke Mufder: "We willen het culturele werkveld in een vroeg stadium bij de cultuurvi sie betrekken." georganiseerd door het Cultuurplatform, niet in de nota zijn verwekt. Daar gaat de voorbereidingsgroep ook naar kijken. Sommigen wilden dat de doelen en het ambitieniveau van het cultuurbeleid wat sterker worden geformuleerd en er was een idee om een sterkte-/zwakteanalyse uit te voeren van het huidige culturele aanbod. Ook kijkt de commissie nog eens naar de taak van de gemeente. Moet die vooral regisserend zijn of meer faciliterend? "In ieder geval werd duidelijk dat we als gemeente wel een stimulerende rol moeten ver vullen als het gaat om activiteiten voor alloch tonen en vooral allochtone vrouwen. Wellicht kan het Breed Educatief Centrum daarin een belangrijke rol gaan spelen", zegt Joke Mulder. Sommigen vonden dat er in de concept- Cultuurnota meer waardering voor vrijwilligers moet worden uitgesproken, omdat het vooral de vrijwilligers zijn die kunst en cultuur handen en voeten geven." I De voorbereidingscommissie stuurt de aange paste notitie weer naar de culturele instellingen die daar dan in de laatste week van november een reactie op kunnen geven. Als die reacties zijn bekeken en verwerkt komt de Cultuurnota in januari ter sprake in de commissie Sport, Onderwijs en Welzijn (SOW) en vervolgens in de gemeenteraad. In dat stadium is het nog mogelijk via de inspraakmogelijkheden op de nota te reageren. Als alles volgens plan ver loopt, stelt de gemeenteraad op 22 januari de Cultuur visie vast. woensdag 12 november 2003 HERFST IN Na een droge hete natuur maakt zich vossen verlaten hur kijkt, is er een hele Natuur en Landsch 44 opvallendste signalen van de l^natuurlijk de overtrekkende gi weg naar warmere oorden, en het ver.' afvallen van de bladeren van de loofbi laatste is overigens dit jaar een beetje verlopen dan normaal. Veel bomen ve namelijk al in de zomer veel blad, doe droog was. Het overgebleven blad wa waardoor het in september al een bee leek. Toen het uiteindelijk begon te rege nen werden de bomen zelfs eerst weer even groen. Door de droge zomer waren er in het begin van de herfst ook minder paddestoelen en insecten dan normaal, die hebben ook vocht nodig. Maar de natuur corrigeert zichzelf wel weei schoof gewoon een week of drie op Jan Tupker het meest van het voor vind alle seizoenen mooi. Elk seizo charme. Als er zo'n dik pak sneeuw beeld, is ook schitterend. Eén van dingen van de natuur vind ik juist dat alles altijd maar doorgaat. Wat gebeurt, maar de natuur draait do( IN KOMENDE DRIE JAAR 27 Speelgoeduitleen Jan Huigen wijkperspectiefplan dat is ge waarvoor bewoners van de v uitvoering te brengen. Op d voorbereiding. Dat beteken) staat met de uitvoering te t gerealiseerd, staan in 2004 Bij de winkel van Kardesler bij aan de Dalweg worden binne: ners geplaatst voor het ondergror van glas en papier. Onderzocht w flats in de directe nabijheid in eei ondergrondse containers voor res worden geplaatst. Voor ondergroi gekozen, omdat er duidelijk voori vergelijking met de containers en name als het gaat om hoogbouw. HERINRICHTING SMITSWE Aan de Smitsweg staan twee pro Het betreft de herinrichting van zelf en de groeninrichting van h( het nieuwe Breed Educatief Cenf beheerteam wil onderzoeken of i worden afgesloten voor autoverkeer om daardoor de wijk leef baarder te maken. Binnenkort zullen gemeente en wijkbeheer- team dit verder uitwer ken. ME Sint Ook in het gebied van de Jan Steenlaan en Ruysdaellaan zal een groenrenovatie plaats vinden. Een plan van aanpak is in voorberei ding, waarna met een groep belanghebbenden over de invulling van de groenvoorziening wordt Dertig Soesters doen inmiddels mee aan het project oudkomers (all ochtone Soesters die al langer hier verblijven). Het gaat om volwasse nen van wie de kinde ren op de basisschool zitten. Het project is gericht op taalontwik keling en opvoedings ondersteuning. In 2004 is het de bedoeling het project uit te breiden met oudkomers van wie de kinderen de middel bare school bezoeken. eige het heb wer kim die De j Gee ped om goe var Sm rin bei ref T\ "L de da ti< d€ i

Soester Courant | 2003 | | pagina 15