beleid J op 't Hoogt l.ïllll:M.Wiil Het harigt in de lucht! oest 2UWt" HERFST IN SOEST Wat gebeurt gebeurt, maar de natuur draait door Breedtesport: zoveel mogelijk mensen in beweging krijgen Diverse wijkperspectiefplannen op punt van uitvoering Glanzend nieuw speelgoed wacht op kinderen in De Eng Jp £j 1 1 Cursus Milieuvriendelijk tuinieren 03 Pïgina 2 woensdag 12 november 2003 Pagina 3 eenteraad de :iek. sest t van 'ste kansen voor jon- nhuisvesting. We vin- wel dat het nieuwe gsysteem voor vrijge- en huizen een staf) in oede richting is. >RD JE ALS NGSTE RAADS- 7 SERIEUS NOMEN? :t wordt mij vaak entjes wennen. Ik had gereageerd werd ok gebeurt. Ik denk aan nemen. Ik hoop IJKE at Soest met z'n tijd gemeenteraad gaat is artijen zeggen er dan ch raar dat 27 mensen ideren. We slagen er et argumenten. We gers moeten het ook veel eerteams in het de ontwikkeling. Ik zou xperimenteren. In de en andere vergaderop- ach teren geschoven. id gehoopt op een inter- t/en gewoon even iets i nog niet aan. Misschien lard. We leren er in ieder Joke Mulder: "We willen het culturele werkveld in een vroeg stadium bij de cultuurvi sie betrekken," georganiseerd door het Cultuurplatform, niet in de nota zijn verwekt. Daar gaat de voorbereidingsgroep :n wilden dat de doelen het cultuurbeleid wat aerd en er was een idee lalyse uit te voeren t aanbod. Ook kijkt de de taak van de al regisserend zijn of lelijk dat we als lerende rol moeten ver- itiviteiten voor alloch- ne vrouwen. Wellicht Centrum daarin een en", zegt Joke Mulder. ;r in de concept lering voor vrijwilligers en, omdat het vooral de tst en cultuur handen en lissie stuurt de aange- de culturele instellingen te week van november ;even. Als die reacties kt komt de Cultuurnota de commissie Sport, !OW) en vervolgens in t stadium is het nog kmogelijkheden op de les volgens plan ver laad op 22 januari de ti Na een droge hete zomer en een mooie oktobermaand is het echt herfst. De natuur maakt zich op voor de winter; bomen laten hun bladeren vallen, jonge vossen verlaten hun moeder en vogels trekken naar het zuiden. Voor wie goed kijkt, is er een hele hoop te beleven in het bos. Jan Tupker, beheerder Bos, Natuur en Landschap bij de gemeente Soest, vertelt er meer over. 4 4 opvallendste signalen van de herfst zijn natuurlijk de overtrekkende ganzen, op weg naar warmere oorden, en het verkleuren en Afvallen van de bladeren van de loofbomen. Dat 'laatste is overigens dit jaar een beetje anders verlopen dan normaal. Veel bomen verloren pamelijk al in de zomer veel blad, doordat het zo roog was. Het overgebleven blad was bruin, vaardoor het in september al een beetje herfst Reek. Toen het ^uiteindelijk pegon te rege nen werden de bomen zelfs feerst weer leven groen. Door de droge fcomer waren er in het begin jran de herfst Eook minder ■paddestoelen en insecten ban normaal, die hebben ook pocht nodig. i/Taar de natuur corrigeert zichzelf wel weer, hoor, alles schoof gewoon een week of drie op." Zelf houdt pan Tupker het meest van het vooijaar, "maar ik vind alle seizoenen mooi. Elk seizoen heeft z'n charme. Als er zo'n dik pak sneeuw ligt bijvoor beeld, is ook schitterend. Eén van de mooiste pingen van de natuur vind ik juist de totaliteit, pat alles altijd maar doorgaat. Wat gebeurt gebeurt, maar de natuur draait door." VOORBEREIDING OP WINTER Voor dieren is de winter over het algemeen de moeilijkste periode. In de herfst beginnen ze met de voorbereidingen om die tijd goed door te komen. "De reeën bijvoorbeeld, verharen en vormen zogenaamde sprongen, koppels van een stuk of zes dieren die de hele winter bij elkaar blijven. Jonge vossen zijn tot het eind van de zomer bij hun moeder gebleven en moeten in de herfst hun eigen territorium gaan zoeken. Wat trouwens lang niet altijd lukt, omdat er zoveel zijn en niet iedereen een eigen plekje kan vinden. De vossenstand is behoorlijk gestegen sinds de nieuwe wet, die bepaalt dat er niet meer op ze mag worden gejaagd. En de vos staat boven aan de voedselketen, hij wordt dus door niemand gegeten, aangezien er geen wolven meer zijn in Nederland", vertelt Tupker. BEETJE ROMMELIG Kleine zoogdieren als egels, spitsmuizen, mollen en konijnen zoeken in de herfst een schuilplaats, en hoewel zij zich zo min mogelijk laten zien in de winter, blijven ze wel min of meer actief. Voor koudbloedige dieren zoals salamanders, kikkers, slangen ligt dat anders: zij kunnen zich bij lage temperaturen niet meer goed bewegen, sommige verstijven zelfs helemaal. Voor hen is het dus nog belangrijker om ongestoord de winter door te komen. Ook vleermuizen zetten hun lichaams functies 's winters op een laag pitje en moeten dus eigenlijk niet worden gestoord in hun winterslaapplaats, die vaak in bunkers of kelders is. Wat grotere dieren als marters, hermelijnen en wezels zoeken een veilige en droge plek in een oude schuur of een droge sloot. Tupker: "Wij laten het op sommige plekken expres een beetje rommelig, zodat de dieren hun gang kunnen gaan. Niet alleen in het bos, maar ook in plant soenen, houtsingels langs buitenwegen en bij mensen achter in de tuin kunnen ze zich goed verschuilen. Mensen die dieren willen helpen, kunnen dat dus doen door niet hun hele tuin netjes op te ruimen." VERVELENDE BORDJES Door uitgekiend beheer helpen Jan Tupker en zijn mensen de dieren om de winter door te komen. Vroeger was dat minder nodig, omdat er veel meer ruimte was, maar tegenwoordig is het moeilijker voor dieren om rustige plekken te vinden. Daarom is het ook zo belangrijk dat mensen zich aan de regels houden. "Sommige gebieden hebben recreatie als hoofdfunctie, daar kan iedereen lekker z'n gang gaan, daar leeft weinig wild. Maar andere stukken hebben als hoofdfunctie natuur, daar is het de bedoeling dat mensen op de paden blijven, honden aan de lijn houden en dergelijke. Je kunt zo makkelijk dieren verstoren, ook zonder dat je het zelf door hebt. Dan roepen mensen bijvoorbeeld: 'mijn hond pakt geen ree'. Nee, dat zal wel niet, maar wij kunnen die ree een uur later wel overreden van de weg halen, omdat hij geschrokken op de vlucht is geslagen. Al die bordjes met verboden zijn heel vervelend, ik weet het, maar het kan niet anders.. Honden, ruiters, mountainbikers, skeeleraars, iedereen wil wat anders, en dat kan best, we proberen het iedereen naar de zin te maken, maar dan moet je geen wilde planten of jonge bomen uitsteken, en niet je hond los laten lopen op plaatsen waar het niet is toegestaan. De meeste mensen zijn trouwens heel welwillend hoor, zoals overal is het een klein groepje dat het verpest." SAMENWERKING TUSSEN ONDERWIJS, SPORT EN WELZIJN BEVORDEREN Steeds meer Soesters kennen Marton van Zal en Rachel Wouters - respectievelijk bewegingsconsulent en sportcoördinator van de gemeente Soest - die samen de spil vormen van het Breedtesportproject dat vorig jaar van start is gegaan. "Mensen weten ons steeds makkelijker te IN KOMENDE DRIE JAAR 27 PLANNEN UITWERKEN Speelgoeduitleen Jan Huigen aan het Saenredamplantsoen in Soest is het eerste wijkperspectiefplan dat is gerealiseerd en volop draait. Wijkperspectiefplannen zijn plannen waarvoor bewoners van de wijken De Eng en Smitsveen hebben gekozen om ze tot uitvoering te brengen. Op dit moment zijn maar liefst negentien verschillende plannen in voorbereiding. Dat betekent dat men bezig is een plan van aanpak te maken of op het punt staat met de uitvoering te beginnen. Omdat niet alle plannen tegelijk kunnen worden gerealiseerd, staan in 2004 en 2005 de uitvoering van nog eens acht projecten op stapel. jongeren in een buurt en welke speelvoorzienin- gen daarbij horen. Met goede informatie over de status van de speelplekken kunnen gerichtere keuzes worden gemaakt. Meer informatie over de vrijkperspectiefplannen: Carrien Eenhoorn, wijkcoördinator Smitsveen, telefoon (035) 609 34 83, of Benike van der Ploeg, wijkcoördinator De Eng, telefoon (035) 609 37 15. Bij de winkel van Kardesler bij de spoorweg aan de Dalweg worden binnenkort contai- :ers geplaatst voor het ondergronds inzamelen an glas en papier. Onderzocht wordt of bij de ats in de directe nabijheid in een later stadium andergrondse containers voor restafval kunnen worden geplaatst. Voor ondergronds inzamelen is ;ekozen, omdat er duidelijk voordelen zijn in vergelijking met de containers en kliko's, met ame als het gaat om hoogbouw. HERINRICHTING SMITSWEG kan de Smitsweg staan twee projecten op stapel, iet betreft de herinrichting van de Smitsweg elf en de groeninrichting van het terrein rond iet nieuwe Breed Educatief Centrum. Het wijk- leheerteam wil onderzoeken of de Smitsweg kan vorden afgesloten voor Op 12 november - vandaag dus - rijdt een gele Amerikaanse schoolbus door de wijken Smitsveen en De Eng. In deze bus geeft de gemeente Soest informatie over de peuterspeel zaal of Voorschool aan ouders. De Voorschool is een project voor kinderen en hun ouders met als doel achterstanden in het basisonderwijs te voor komen. De doelgroep bestaat uit kinderen van 2,5 tot zes jaar met een dreigende taalachterstand. SPEELRUIMTEWERKPLAN Het speelruimtewerkplan is inmiddels verbreed naar een plan voor heel Soest. Er komt een onderzoek naar de bestaande speelplekken en er worden kaders aangegeven waar speelplekken zou den kunnen komen. Daarbij wordt rekening gehouden met zaken als leeftijdsopbouw van de Lutoverkeer om [aardoor de wijk leef- >aarder te maken, iinnenkort zullen emeente en wijkbeheer- eam dit verder uitwer- :en. )ok in het gebied van .e Jan Steenlaan en tuysdaellaan zal een roenrenovatie plaats inden. Een plan van anpak is in voorberei- ing, waarna met een roep belanghebbenden ver de invulling van de roenvoorziening wordt esproken. lertig Soesters doen imiddels mee aan het roject oudkomers (all- chtone Soesters die al nger hier verblijven), ét gaat om volwasse- [en van wie de kinde- ;n op de basisschool [tten. Het project is sricht op taalontwik- feling en opvoedings ondersteuning. In 2004 is het de bedoeling het oject uit te breiden iet oudkomers van wie Ie kinderen de middel- lare school bezoeken. MET 'TONNETJES' ALS BETAALMIDDEL Sinds eind september beschikt de Soester wijk De Eng over een eigen speelgoeduitleen: Jan Huigen. Eind oktober was al duidelijk dat het een doorslaand succes is. "We zijn drie keer open geweest en hebben al kinderen moeten weigeren, omdat het binnen te vol werd", aldus Petra Overduin, jongerenwerker van De Eng. De buurt kinderen kunnen met hand- en spandiensten tonnetjesverdienen, die ze kunnen gebruiken om speelgoed te lenen. De garage aan het Saenredamplantsoen 101 ruikt naar nieuw speelgoed. Geen wonder, want er staan glanzend blauwe skelters^ twee grote auto peds, zeker vijftien paar nieuwe skeelers, skateboards, ballen, het is te veel om op te noemen. "We hebben het allemaal nieuw gekocht. Kwalitatief goed materiaal, dat is een les die we hebben geleerd van de medewerkers van Annemaria Koekoek", vertelt Petra Overduin, Die speelgoeduitleen in Smitsveen stond model voor Jan Huigen. "We hebben veel aan hun erva ringen gehad bij het opstarten hier. Welk speelgoed loopt goed, het uitleen systeem, en natuurlijk het gegeven dat je eerst heel goed aan de kinderen moet uitleggen wat de spelregels zijn. Want in het begin stonden er hier een paar die dachten dat ze het speelgoed mee naar huis konden nemen. Ze bedoelden het niet slecht, maar ze wisten het gewoon niet. Terwijl de spel regels juist enorm belangrijk zijn." TWINTIG TONNETJES "Leuk", antwoordt Mert Akguz (9) verlegen op de vraag hoe hij het vindt bij de speelgoeduitleen. Hij tekent, want het is een zogenaamde 'slecht weer' dag. Dan wordt er geen speelgoed uitgeleend, maar mogen er maximaal tien kinderen binnen kleuren en knutselen. "De skelter", is het antwoord op de vraag wat hij het mooiste speelgoed vindt. "Die kost twintig tonnetjes", weet hij. Daar moet hij nog lang voor sparen, want hij bezit er nog niet één. Met vegen, papier prikken, boodschappen doen voor ouderen en ande re klusjes kunnen de kinderen de tonnetjes verdienen. Die kunnen ze dan één keer per week inleveren, tussen half vier en half zes. We moeten nog bekijken of dit systeem goed werkt. Het mag natuurlijk niet zo zijn dat een kind te lang moet sparen om eens anderhalf uur met iets te kunnen spelen." Ook de ouders zijn ingenomen met het initiatief, dat dankzij het wijkperspectiefplan en stichting Portaal in het leven is geroepen. "Mijn kinderen gaan direct uit school hier voor de deur staan", vertelt H. Sahingoz. "Ze willen niet eens eerst naar de wc, omdat ze anders misschien niet meer naar binnen kun nen. Ik vind deze plek fijn, want anders willen ze met dit slechte weer toch alleen maar de hele dag achter de computer zitten." Voorlopig is Jan Huigen één keer per week open, iedere dinsdag. "We zouden wel vaker open willen", zegt Petra Overduin, "maar daar hebben we vrijwilligers voor nodig." WIJKINFORMATIEPUNT SMITSVEEN Het wijkinformatiepünt hangt in de vorm van een bord bij de pin-automaat naast de Alhert Heijn in het Smitshof. Op het bord komt aller lei informatie te staan over de happenings in de wijk Smitsveen. Of het nu gaat om een wijkschouw, een kinderactiviteit of het wijk- beheerteam, het is allemaal te vinden bij het wijkinformatiepünt. Op zaterdag 25 oktober is het bord op feestelijke wijze geopend door wethouder Harry Witte, Het Breedtesportproject is vorig jaar met sub sidie van het ministerie van Volksgezondheid van start gegaan en loopt in ieder geval tot en met 2007. Het project bestaat uit drie onderdelen: het verhogen van de kwaliteit van het bewegingsonderwijs op basisscholen, het verbeteren van de samenwerking tussen sport-, onderwijs- en welzijnsinstellingen en het organiseren van bewegingsprojecten voor verschillende doelgroepen, zoals ouderen, gehan dicapten en jeugd. Samen geven Rachel Wouters en Marlon van Zal concreet invulling aan deze doelstellingen. Marlon van Zal richt zich vooral op het onder wijs. "Er zijn in Soest weinig vakleerkrachten voor bewegingsonderwijs. Dan hangt het dus van de leerkracht af wat gymnastiek precies inhoudt; sommige leerkrachten vinden gym het aller leukste vak om te geven, anderen vinden het absoluut het moei lijkste. Een geweldige leerkracht is natuurlijk niet per se een goede gym vakleerkracht. Niet alle kinderen leren daardoor wat sport voor je kan betekenen. Daar proberen we via breedtesport verande ring in te brengen, onder meer door het coachen van leerkrach ten, waarmee ik op het ogenblik bezig ben. Daarnaast organiseer ik allerlei activiteiten om de koppeling tussen school en sport te bevorderen, zoals de school sportagenda en sportkennismakingscursussen 'Kies je sport' voor leerlingen van groep 6." STRUCTURELE VERANDERING De meeste projecten van Breedtesport zijn gericht op een structurele verandering van het bewegingspatroon van mensen en daardoor vaak langdurig van aard. Het GALM-project is daar een mooi voorbeeld van. Dat is een landelijk concept om mensen van 55 tot en met 65 jaar in beweging te krijgen. Een jaar lang worden men sen die hieraan deelnemen persoonlijk begeleid om hun algehele fitheid te verbeteren. "Het mooie is dat heel veel mensen via dit project doorstromen naar een reguliere sportvereniging", vertelt Rachel Wouters. "En dat is precies ons doel; wij willen geen incidentele activiteiten aan bieden, daar heb je op de lange duur niets aan." WHOZNEXT Ze vervolgt: "Sport is niet alleen een doel op zich, het is ook een middel waardoor mensen sociale contacten leggen of andere vaardigheden ontwikkelen. Een voorbeeld daarvan is het evenement WhoZnext, waarbij een aantal leer lingen van het voortgezet onderwijs grotendeels vinden", stelt Rachel Wouters tevreden "En dat is precies wat nodig is om een breed netwerk op te bouwen en de samenwerking tussen sport, onderwijs en welzijn te bevorderen." En dat is weer een vereiste om het hoofddoel van breedtesport te verwezenlijken: zoveel mogelijk mensen in beweging krijgen. De schoolsportagenda met informatie over de schoolsportacti viteiten van de gemeente Soest voor het schooljaar 2003/2004. Wat is liet? Een torenvalk een donderwolk? Nee. 'Het hangt in de lucht!' is de titel van de nieuwe tentoonstelling in het milieucentrum de Kwekerij. Deze prachtig vormgegeven, interactieve tentoonstelling behandeld alle facetten van het onderwerp lucht. Zonder lucht is er geen leven mogelijk op aarde. Van de noodzaak van lucht, luchtvervuiling, het weer tot en met aërodyna mica en wolkenluchten. Alles komt aan bod. Een bezoek aan 'Het hangt in de lucht!'is voor alle leeftijden een aanrader. Voor de groepen 7 en 8 van het basisonderwijs, kinderen van 10-12 jaar. heeft het milieucentrum ook een lesproject rond om de tentoonstelling ontwikkeld, met een bege leidende lesbrief. U kunt 'Het hangt in de lucht!' bezoeken van 13 november 2003 tot en met 28 januari 2004. Waar: Milieucentrum de Kwekerij, Molenstraat 157, Soest Wanneer: Dinsdag, woensdag en donderdag 13.00- 16.30 uur Extra geopend: Zondagmiddag 23 november en 18 januari 2004 van 13.00 - 16.30 uur. KIES JE SP0PT| ZC03-2004Ï' Kinderen van groep 6 van de basisscholen laten kennismaken met verschillende sporten. Marton van Zal (links) en Rachel Wouters over het Breedtesportproject in de gemeente Soest: structurele verandenng van het bewegingspatroon van mensen. zelf een sportdag voor achthonderd leerlingen hebben georganiseerd. Ik heb natuurlijk wel geholpen, maar ze hebben heel veel zelf gedaan: informatie verzamelen, contacten leggen, presentaties houden, enzovoort. Op de sportdag waren er veertien niet- traditionele sporten als handboogschieten, golfen en beachvolleybal vertegenwoordigd; ontzettend leuk voor de leerlingen, maar ook voor de vereni gingen die opeens een hele grote doelgroep konden aanboren." ANDERE DOELGROEPEN Behalve ouderen en jeugd komen ook andere doelgroepen aan bod, bijvoorbeeld in het project i 'Zwemmen voor vrou- wen', waarbij vrouwen kunnen zwemmen, v...v zonder dat er mannen S aanwezig zijn. if-* i Deelneemsters zijn -7" jÜ| vooral vrouwen van Turkse en Marokkaanse afkomst, maar ook autochtone vrouwen zijn van harte welkom. Daarnaast is er kortge leden een enquête gehouden onder alle inwoners van Soest die in aanmerking komen voor recreatief aange past sporten, om hun wensen te inventariseren. Rachel Wouters: "Daar weten we namelijk maar heel weinig van. Er zijn sowieso nauwelijks cijfers bekend over de sportdeelname en de behoeften op dat gebied. Daarom houden we begin volgend jaar een groot onderzoek onder alle Soesters, het 'Richtlijnen Sportdeelname Onderzoek'. Want door middel van cijfers krijg je toch beter zicht op sportdeelname van verschillende doelgroepen. Aan de hand daarvan kun je dan heel gericht dingen gaan organiseren." VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM DE ENG 25 november II december De vergaderingen vinden plaats om 19.30 uur in De Schoof, Molenstraat 142 Soest. Contactpersoon is Benike van der Ploeg, wijkcoördinator gemeente Soest, telefoon (035) 609 37 15. VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM SMITSVEEN 27 november 11 december De vergaderingen vinden plaats om 19.30 uur in de Klimop school aan de Weegbreestraat 104-106 Soest. Contactpersoon is Carrien Eenhoorn, wijkcoördinator gemeente Soest, telefoon (035) 609 34 83. Vooraankondiging Uw tuin bereidt zich op dit moment voor op de naderende winter. Dat betekent dat het praktische werk een paar maanden nagenoeg stil ligt. Misschien bent u al bezig om plannen te maken voor het volgende tuinseizoen. Daarom willen we nu al de cursus milieuvriendelijk tuinieren onder uw aandacht brengen. De cursus bestaat uit drie avonden en vindt plaats in het milieu centrum de Kwekerij op 16, 23 en 30 maart in 2004. Er is aandacht voor de bodem, ziekten plagen, sterke planten en het belangrijkste snoei- werk in de tuin. Het is alweer het derde jaar en in totaal de vijfde keer dat Joop Kiers (DLV) deze cursus geeft. Joop Kiers is een enthousiaste voorlichter, die ruim 20 jaren praktijkervaring heeft met tuinieren zonder gebruik te maken van kunstmest en bestrijdingsmiddelen. De gemeente Soest gebruikt zelf geen bestrijdings middelen in het openbare groen en wil ook graag zoveel mogelijk siertuin- en volkstuinbezitters informeren over en betrekken bij een milieu vriendelijke manier van tuinieren. Teveel gebruik van bestrijdingsmiddelen en kunstmest heeft allerlei nadelige gevolgen voor de natuur en bedreigt zelfs de kwaliteit van ons diepe grondwater. Dit grondwater wordt opgepompt om als drinkwater te worden gebruikt. Deelnemen aan de cursus kost 15. Meer infor matie of opgeven voor de cursus kan bij Johan Simon (Natuur en Milieu Communicatie, gemeente Soest). Zie colofon. NATUUR EN MILIEU COMMUNICATIE SOEST MEER INFORMATIE ma t/m do tijdens kantooruren: Johan Simon (035) 609 32 02 of Henriëtte Steijn (035) 609 34 54 E-MAIL: milieucentrum@soesc.nl

Soester Courant | 2003 | | pagina 16