Verdwenen Soest hervonden 1 Soest viert zijn 975-jarig bestaan met Historische Optocht op 12 juni 2004 mm fém!1 Een huis kopen zonder eerst uw huidige huis te verkopen. Met de Doorstroomhypotheek. 'Soest in jaartallen' van ijstijd tot heden Soest 50 jaar geleden) 7 OP SOEST f 93728 SOEST: 1EST.NL Lezing over de orde van de Birgittinessen bij de HVS ZONNESTUDIO - SOEST Comité nodigt iedereen uit om mee te doen Aanmelding deelname Historische Optocht Soest 2004 j 3AGINA 4 ber 2003 WOENSDAG 12 NOVEMBER 2003 SOESTER COURANT PAGINA 17 UÈk i JmM Het is tijd voor de Rabobank. Soester Courant overal thuis in Soest en Soesterberg Homeopathische behandeling ADHD (^advclmfM ZONNEBANKEN ZONNEBANKLAMPEN Kerkstraat 7 Soest Tel: 602 30 22 i vleestOJ Boerenstreek Naam:J I I ervicelijn emeente Soest ININGEN november kapvergunning zijn angen te worden ge- unn'tng kunnen dit 4 weken na deze be de aïdsfifjg Wijkbe- in de gemeente Soest, elefoonnümmer 035- van 4 weken liggen de n Qok ter lnzage op de nfrastructuur in het ge- sIGEN 16 november ;r 2003 ;n, 3 haagbeuken, 1 zo- eiken, 9 lijsterbessen, plantplicht en 2 linden i het genomen besluit :rzending van het besluit jij het college van burge- le gemeente Soest, Post- 120 odig) v" k L' 1 In de rubriek 'Meningen van [lezers' in de Soester Courant an 29 oktober lazen wij dat H. de Groot uit Soesterberg heim wee naar Sinterklaas heeft. Wat was het geval? De schrik zat er bij hem of haar goed in toen hij Jpf zij te horen kreeg dat dit jaar in Soesterberg geen intocht van Sinterklaas en zijn gevolg kan plaats vinden. Reden hiervan is dat de Stichting Balans geen geld meer heeft de ÏSint op waardige wijze binnen te halen. En er zijn kennelijk ook jjgeen mensen om het festijn te or ganiseren. De gelden moeten maar uit sponsering komen. Hoe ging Ijhet dan vroeger, vraagt H. de I Groot zich af. |Het versje 'Hij komt, hij komt, de goede goede Sint' moeten we bijna I ieder jaar omdraaien in 'komt hij, Ikomt hij, de goede goede Sint?' I Jaarlijks verschijnen er de maand I voor 5 december dergelijke be- I richtjes in de krant, ook in de Soester Courant. Het ene jaar is I het moeilijk om een geschikt paard I voor de Sint te vinden. Dan is het weer bakkeleien over waar de Sint moet aankomen en waar hij na een soort balkonscène uit beeld moet verdwijnen. Het andere jaar willen de winke liers niet genoeg bijdragen of mu ziekkorpsen hebben geen zin voor een klein prijsje met de Sint door j het dorp te sjouwen. Maar uitein delijk is de goede goede Sint over- l al waar kinderen verlangend naar I hem uitkijken weer present. 1 De mening van H. de Groot deed I ons van 'Verdwenen Soest' zoeken lin de fotomap. Wij ontvingen zeer B onlangs van mevrouw Hagen, Lan- Ige Brinkweg 45, een leuke foto Ivan Sinterklaas en een kinderscha- Ire in de bocht bij de Nieuwerhoek. De foto is uit een fotoalbum van |een overleden nicht van haar, ge naakt door vakfotograaf F.A. Voskuyl, Laanstraat 104 te Baarn. Het is toch ook weer een foto met vraagtekens waar we uw hulp bij nodig hebben. Is de foto wel geno men op Nieuwerhoek? Wanneer? Gezien de man met de garibaldi- hoed denken wij dat de Sint op deze foto jarig moet zijn geweest in de jaren voor de Tweede Wereld oorlog. Mijn vader droeg als jongeman van 36 jaar een garibaldi en vader is in 1902 geboren. Als we de hoek bij Mariënburg zien, denken we dat Mariënburg toen nog niet was ge bouwd. Is de man met cape en pet in mid den de veldwachter of een postbo de? De kinderen zijn, denken we, van de Mariaschool aan de Nieuw- straat. Staat de toenmalige burgemeester van Soest er soms ook op? Worden meesters en de juffrouw herkend? Wellicht zijn er in Soest nog meer albums waarin deze foto is inge plakt. Alles bij elkaar genomen, wie kan ons meer vertellen over deze foto? U kunt uw reacties kwijt op tel. 6012158 en de foto is eventueel in groot beeld te zien op internet: www.verdwenensoest.nl En ten slotte, laat Soesterberg zich geen zorgen maken. We weten het haast zeker: hij komt! Op dinsdag 18 november houdt de Historische Vereni ging Soest een lezing over de orde van de Birgittinessen. Spreekster is mevrouw drs. Hu- guette Jurriaanse. In de perio de 1460 tot circa 1620 is er in Soest een klooster geweest van deze orde met de naam Ma riënburg. Dit klooster lag ach ter de Oude Kerk in de richting van de Eem. Wie is de heilige Birgitta van Zwe den, de grondlegster van de orde, Afdruk van het schilderij van de Oude kerk in de tijd van het kloos ter. Bron: Historische Vereniging Soest en wat heeft zij in haar leven ge daan? Wat was de reden om een nieuwe orde op te richten? Welke levensregels kent de orde en waar zijn de Birgittinessen nog actief. Dit zijn allemaal vragen die op deze avond ongetwijfeld aan de orde zullen komen. Natuurlijk wordt ook aandacht besteed aan het klooster dat meer dan 150 jaar in Soest heeft gestaan op grond die Maak nu een afspraak met de hypotheekadviseur van uw Rabobank en vraag naar de voorwaarden. Bel 0900-0907 (€0,10pm). Rabobank Kerkstraat 5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 Fax: 035-6029995 was geschonken door Jacob van Gaesbeek. De lezing wordt gehouden in de educatieve ruimte van het Mu seum Oud Soest aan de Steenhoff- straat. De aanvang is 20:00 uur. De toegang is gratis. Huguette Jurriaanse is een van de dit jaar benoemde pastores in Soest en Baarn. Zij heeft een uit gebreide studie gedaan naar de Heilige Birgitta en de Birgittijnse nonnen. Zij was dit jaar nog uitge nodigd een lezing te geven tijdens het internationaal symposium over de heilige Birgitta van Zweden en haar spiritualiteit. Dit symposium was onderdeel van het programma rondom de herdenkingsfeesten van haar 700s,e geboortedag. Op dinsdag 25 november houdt klassiek homeopaat Guus Kruis uit Soest een lezing over de mogelijk heden van een homeopathische behandeling van ADHD. ADHD staat voor Attention Deficit Hy- peractivity Disorder (aandachtste kort stoornis met hyperactiviteit), in de volksmond ook wel 'Alle Dagen Heel Druk genoemd'. Het is een gedragsstoornis die het leven van een gezin behoorlijk op de kop kan zetten. Impulsiviteit, hyperac tiviteit en het onvermogen ergens lang aandacht bij te houden zijn de drie grootste 'handicaps' waarmee ADHD-ers en hun omgeving moeten leren omgaan. De reguliere behandeling bestaat op dit mo ment vaak uit een combinatie van medicatie en gedragstherapie. Het grote nadeel van de medicijnen is dat regelmatig bijwerkingen ont staan. Veel kinderen met gedragsproble men worden behandeld met Rita- lin. 'We weten nog nauwelijks hoe Ritalin werkt op lange termijn; er is ook weinig onderzoek naar de veiligheid gedaan,' zegt een neu- ropsycholoog van de VU in Am sterdam. De klassieke homeopa thie biedt de mogelijkheid om, kij kend naar het karakter van het kind en de aard van het probleem gedrag, een speciaal voor het kind geselecteerd geneesmiddel voor te schrijven. Hierdoor wordt het ge drag rustiger, de concentratie be ter en het kind voelt zich zekerder en heeft minder snel conflicten met leeftijdsgenoten of leerkrach ten. Het effect van de homeopa thische behandeling houdt vaak lang aan en er zijn nauwelijks bij werkingen. Guus Kruis heeft een praktijk voor klassieke homeopathie in Soest en heeft in haar praktijk ervaring op gedaan met de behandeling van ADHD. De lezing over dit onder werp vindt plaats op dinsdag 25 november om 20:00 uur op Smits- weg 44a. De entree bedraagt 4,00. Wie de lezing wil bijwonen geeft zich op bij Guus Kruis, Pru nuslaan 28, 88 58812^22. Leuk om weg te geven. Vraag naar de mogelijkheden. Kerkstraat 7 f 3761 CR Soest S *f\ v Tel.: 035 - 602 30 22 Naam: Zonnebank met 2 gezichtsbruiners 10 x 48,00 per keer 5,90 Snelbruiner met 3 gezichtsbruiners 10 x€ 61,00 per keer €7,30 Jumbo 10 x 84,00 per keer 9,60 Mega Jumbo 10 x€ 96,00 per keer €10,80 TEVENS VERKOOP VAN Openingstijden: maandag t/m vrijdag zaterdag 09.30 uur tot 22.00 uur 09.30 uur tot 18.00 uur In 1278 was er de eerste strijd op de Eng, het was oorlog tus sen Holland en Utrecht. In 1601 werd de laatste wolf ge schoten bij Soesterberg en in 1924 reed de Soester tram voor het laatst. Zomaar wat jaartal len uit de Soester geschiedenis. De gemeente heeft voor het 975-jarig bestaan een calenda rium laten maken van het dorp. De jaartallenlijst gaat terug naar 180.000 jaar geleden. De samensteller Hans Kruiswijk streeft niet naar een complete weergave van de gebeurtenissen in de lokale historie. Het zijn vol strekt willekeurige jaartallen, waar van hij denkt dat die belangrijk, boeiend of grappig zijn. Aangezien het oog ook wat wil, is de lay-out van 'Soest in jaartallen' met mooie foto's van vergane glorie opgeluis terd. Zo zijn bijvoorbeeld de Gou den Ploeg en het Soester natuur bad te zien. Het drieluik presenteert op speel se wijze ook gebeurtenissen buiten Soest, in contrast met die tegelij kertijd in het dorp plaatsvonden. Zo telt tijdens de Slag bij Waterloo in 1815 Soest 1560 inwoners en 290 huizen (inclusief hutten) en wordt in 1870 de doodstraf in Ne derland afgeschaft terwijl dropen- bare straatverlichting in Soest uit twee kleine olielampen bestaat. Een snelle blik langs de jaartallen doet de Soester beseffen dat zijn voorouders het niet altijd makke lijk hebben gehad, maar ook veel mooie momenten hebben gekend. Dit historisch besef is de insteek van Hans Kruiswijk. Hij wil proberen de mensen weer eens stil te laten staan bij hun ver leden en afkomst. Het calenda rium heeft een oplage van 1500 en zolang de voorraad strekt is het lijstje gratis op te halen op het ge meentehuis. Het is de wandel naar het gemeentehuis dubbel en dwars waard. I Sc/mok, natwvwtee& I Exclusief vlees per pakket van I 12.5-25 kg of meer (voor uw vriezer) I B.S.E.vrij j GERDA TUPKER 'j TEL. 035-6016991 I www.schoonnatuurvlees.nl I Door d'eeuwen heen een natte hoek waar d'arme sloeber turf steekt, zich kranig kromt, zich zacht vervloekt, zijn klamme rug nog net niet breekt. Als al die turf, dat bruine goud, droog op de praam, klaar voor de stad, dan wordt hij riek, rijn botten oud en in het veen rest zand op leem, laag, nat en koud. Ja, opa zaliger zei al: Het is hier zwaar Grard, maar het moet, nog even door het Soester dal, pas in de hemel zit je goed. Maar riet hoe in die natte hoek, met man en macht, een mooi karwei, een paradijsje groeit en bloeit, zo droog, zo speels, voor u en mij. Daar koestert zich een huiskat in de zon. Plots hoor ik heldere pianoklanken, O, dat mijn moeder nog eens spelen kon, ik zou de hemel willen danken. Hoofdstel, Hofstedering en Korenricht tillen voorgoed uit het moeras die wijk, die wordt, die elke week weer wint, als u nog weet hoe het er vroeger was. Jan M. P.S. Gewijzigde 2e druk 'In onze straat' nog in de boekhandel. Uit de Soester Courant van Dinsdag 10 November 1953 RESERVEPOLITIE BEËDIGD. Een en twintig mannen volledig geüniformeerd als politieman, stonden Vrijdagavond in de raads zaal aangetreden, toen de Burge meester hen de zuiveringseed en de eed van trouw afnam. Tevoren had de hoofd-inspecteur van politie, de heer C. van Es, het besluit van de Minister van Bin nenlandse Zaken gememoreerd, bevattende de oprichting van een gemeentelijke reserve-politie. De heer Van Es deelde tevens mede, dat 17 man ten dienste stond van de Soester politie en 4 man aan de Soesterbergse politie wordt toege voegd. Hun opleiding was in 25 lessen geschied, waarvan 14 theo rielessen. Spr. dankte de heren De Liefde, Kaspers, Schippers en Smit voor hun hulp bij deze opleiding geboden. Nadat de eden waren afgelegd sprak de Burgemeester het nieuwe corps toe. Spr. wenst hen geluk en dankte hen voor hun aanmelding en het volgen van de betrekkelijk zware opleiding. „U kunt zich als volwaardig politieman beschou wen", zei spr. die de heer Van Es en zijn medewerkers dankte voor de gegeven opleiding. Het is een bijzondere tijd, waarin wij leven, zei de Burgemeester. Het is nog nimmer voor gekomen, dat burgers de politie moesten aanvullen, doch hiervoor is een ernstige reden. De spanning in de wereld is zo groot, dat de mogelijk heid van een catastrophale ontwik keling niet uitgesloten is. Bij een dergelijke ontwikkeling zullen de plaatselijke politiecorpsen een on mogelijk zware taak krijgen te ver vullen. In tijd van nood zal de bur gerij op verschillend gebied bij stand moeten verlenen in de B.B., de Nationale Reserve e.d. TORENSTRAAT WORDT OFFICIEEL GEOPEND. Zaterdagmiddag, te 3 uur, wordt nabij hotel „De Gouden Ploeg", de Torenstraat officieel door de Burgemeester geopend en daarna vangt de Torenstraat-week aan. De straat zal feestelijk versierd wor den, terwijl het Koningin Emma monument en de Oude Toren met schijnwerpers zullen worden ver licht. De winkels, die iedere dag tot 9 uur n.m. geopend zullen rijn, heb ben een verkoopactie georgani seerd, waarbij een 40-tal spreuken dienst doen. Deze spreukenactie zal aantrekkelijk zijn, want iedere avond is er trekking van attractie ve prijzen. De jeugd krijgt op Woensdag d.a.v. een kindermiddag in „De Gouden Ploeg", waarbij een goochelaar en een Oud-Hollandse poppenkast hen aangenaam bezig zal houden. BALLONNEN GINGEN VER. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Utrechtse Diosce- sane Bond van de Katholieke Ar beiders Beweging werden ook in Soest, door kinderen van leden, ballonnen opgelaten, waaraan een wedstrijd was verbonden met prij zen voor de eigenaars van die bal lonnen, die de grootste afstand zouden afleggen. De zes ballonnen van de afdeling Soestdijk, welke de grootste af stand afleggen, waren van Peter Majoor, 352 k.m. (Dippersz-Ful- da). Jan Schouten, 185 k.m. (Wer- melskirchen). René v.d. Heuvel en Joop v. Leeuwen, 175 k.m. (Rem- scheid). Jan Thijssen, 170 k.m. (Langefeld) en Elly Groenestein, 170 k.m. (Bergheim). Het comité dat de viering van het 975-jarig bestaan van Soest (volgend jaar) voorbereidt, richt zich tot de Soester ge meenschap met de uitnodiging om deel te nemen aan een van de hoogtepunten: de Histori sche Optocht. Het comité doet voor de thema-keuze een ruim aantal suggesties. Opgeven kan men zich via het hierbij afge drukte formulier. In het kader van het elkaar actief ontmoeten, van, voor en door Soesters zullen tijdens de feeste lijkheden ter gelegenheid van het 975-jarig bestaan van Soest in 2004 diverse evenementen worden georganiseerd. In samenspraak met het comité 975 jaar Soest heb ben het Groot Gaesbeeker Gilde (GGG), Historische Vereniging Soest (HVS), Katholiek Vrouwen Gilde (KVG), Warmbloed Paar- denfokvereniging Eemland (WPE) en de Stichtse Aanspanning het idee opgevat om op 12 juni 2004 een historische optocht te organi seren. De eerste, voorlopige toe zeggingen van deelname zijn reeds binnen. Deelname van iedereen is van har te welkom. Gezien het grote aan tal verenigingen, scholen en bedrij ven binnen onze gemeente moet het mogelijk zijn een optocht van respectabele lengte en kwaliteit op de been te brengen. Iedereen kan, zowel individueel als in groepsver band, aan de optocht deelnemen. De inschrijfdatum sluit op 17 ja nuari 2004. Na inschrijving ont vangt men een bevestiging en na dere informatie. Na die datum zal een bijeenkomst worden belegd, waar nader van gedachten kan worden gewisseld, o.a. over uitvoe ring en onderwerpen. De werk groep zal tijdens deze bijeenkomst elke potentiële deelnemer aan de optocht zo uitgebreid mogelijk in formeren en eventueel ^van advie- zen en/of ideeën kunnen voorzien. De bijeenkomst staat gepland tus sen 15 februari en 1 maart 2004. Ideeën De werkgroep komt de potentiële deelnemers graag tegemoet met een aantal ideeën, die in de Histo rische Optocht uitgebeeld kunnen worden. Het rijn overigens slechts suggesties; wie zelf een goed idee heeft, buiten deze lijst om, is daar mee uiteraard ook van harte wel kom. Ambachtelijk leven: Bierbrouwerij Kalkbranderij aan de Eem Diverse oude ambachten Turfsteken Middenstand Boerenleven: Bruiloft Erf met gezin Dansgroep Boeren en dorpslui in de herberg Buurtschappen: Achter de Engh Birkt De Bunt Grote Melm 't Hart Hees Heiberg Kleine Melm Kerkebuurt Korte End Lange Brink Lange End Ons Belang Soesterveen Diversen: Gemeenteraad Kinderspel in Breughelse tijd Maaltijd in de herberg Molens Oorlogstijd Slag op de Engh Soester prentenkabinet Strooptocht Maarten van Rossum Valkenjacht Wapen van Soest Kerkelijk leven: Zusters van Mariënburg Overig Kloosterleven Rechtspraak: Schout met knecht Volksspraak onder de Lindeboom Vervoermiddelen: Agrarische werktuigen Ambachtelijke voertuigen Brandweer Vervoer van goederen Luchtvaart Posterijen Rijtuigen/boerenwagens I (Indien groepsdeelname, dan ook naam vereniging, instelling of school vermelden, alsmede contactper- I soon.) J J Contactpersoon: I Adres:I Telefoon:j Uit te beelden onderwerp: j Deze aanmelding zenden aan/inleveren bij: Secretariaat werkgroep Historische Optocht 2004. p/a mw. J RM. van Schalkwijk, Ir. Menkolaan 2,3761 XA Soest. I

Soester Courant | 2003 | | pagina 18