1 UUR r VOORDEEL DAAGSE AAT [aZart: Drie werkelijkheden FOTO SWAGER aru6hocK 5 dagen lang voordeelprijzen Profiteer nu van waanzinnig lage prijzen! (7 1 CULTUUR B WELZUNi Rietpluim brengt klucht: 'Vader zit op rozen' Spoordalmonoloog over 'Alle liefde is economie' Najaarsconcert Soester Orkest met Izhar Elias 'Omgaan met verliezen' PAGINA 1§ WOENSDAG 12 NOVEMBER 2003 SOESTER COURANT droger /intertentoonstelling in galerie Pimpelmees PAGINA 19 DIGITALE FOTOSERVICE Wij printen direct van cd of geheugenkaart, in de formaten 10x15, 13x18, 20x25 en 20x30 bruidsreportages groeps- en portretfotografie DIGITAAL CENTER Voorverkoop gestart Kenia: meer dan schitterende natuur 'Monsoon Wedding' Wie vergelijkt leest de Soester Courant ^UJ.m.vonlcHcn Zondag 23 november in Artishock Dialezing Herfstwandeling op Groeneveld BPUJPM Voor al uw parket Wie aan sport doet, leest de Soester Courant Solist op woensdag 26 november Lezing in Spirituele Kring Niels Beekhuizen mag met hele klas middag zwemmen Kunstenaar van het Jaar 2003 i TAPUTTEGilS PIET VAN HEUGTEN om ruimte te maken voor onze decembercollectie JfiS >ger uw 3E KEUS 1TENTEST fte wintertentoonstelling van Kalerie HaZart toont werken van de Paraguayaan Gustavo Beckelmann, de Litouwse Leva Kabilaite en de Nederlander Roel van Dieren. Daarmee Borden drie uiteenlopende unstenaars verenigd die de merkelijkheid elk op totaal ver- Jchillende wijze benaderen. fan Roel van Dieren is er een se- §e abstracte, houten beelden te Ben die ondanks hun abstractie ■oen denken aan een trage dans in 'een mistige polder. Ze leunen »oms tegen het omvallen aan als (een oude boer op klompen die zijn kleinkind een lang vergeten vólks- Hans voordoet. Anders bezien vor- bien .de beelden van Van Dieren Koor de manier waarop ze bekapt I en gezaagd zijn onderdelen van een grotere, nog onzichtbare con structie en zijn zo een aanzet tot lèn andere, nog ongekende werke lijkheid. Rechtlijnig als onze on- Berroepelijk door het calvinisme levormde Hollandse geest en tege lijkertijd door hun kantelen, hellen en draaien als onze schier eeuwi- vaderlandse worsteling om paraan te ontkomen. Uitvergroot fiustavo Beckelmann leeft in een wereld waar kolonels decennia- Ëng op post wachten, waar hon- gerd jaar eenzaamheid bestaat en waar kronieken van een aangekon digde dood worden geschreven. [et is een wereld waarin alles is [tvergroot en alles met elkaar ver- Inden is. De smeltkroes van werlevering en mythologie van Brie continenten, met elementen 'an de Zuid-Amerikaanse indi- [nse cultuur, de met de Spaanse èn Portugese veroveraars meege- jimen gelovigheden en bijgelovig- fcden en de Afrikaanse invloeden de naar het toen nieuw ont- dekte continent meegevoerde sla ven, is zijn voedingsbodem. Zijn bronzen beelden verbeelden letter lijk een uitvergroting van die sa mengesmolten mystiek. Daarin krijgen de zogenaamde lage in stincten een onontkoombare macht, maar het met alle mogelij ke machtsvertoon toegeruste man nelijke, compleet met horens, spo ren en trotse erecties lukt het des ondanks niet het al bijna overwon nen vrouwelijke volledig te verove ren. Het is niet alleen de kolonel die moet wachten en het is niet al leen de post waarop het mannelij ke moet wachten in Beckelmanns unieke werkelijkheid. Gedegenheid Leva Babilaite is een nog jonge schilderes die middenin de Oost- Europese traditie staat. Haar aca demische vorming is terug te vin den in de kwaliteit van haar werk, de compositie, de materiaalbeheer sing, het palet. Het is allemaal van een gedegenheid en vakkundig heid die kenmerkend is voor veel kunstenaars uit het oostelijk, voor malig communistisch Europa. Je proeft er een scholing in die abso luut tegengesteld is aan het 'ik rot zooi maar wat aan' wat in het wes terse lang in de mode is geweest. Veel van haar werk is deels be schilderd met in haar landstaal ge stelde teksten, die echter nauwe lijks als tekst bedoeld schijnen te zijn maar meer als beeldend ele ment. Alsof die teksten, naast haar kleurrijke soms naar abstractie nei gende taferelen, voor haar nodig zijn om het verschijnsel mens en de door mensenhanden geschapen realiteit te omvatten. Of er een andere, nieuwe inhoud aan te ge ven. Haar geschilderde werkelijk heid toont ons een breed scala van donkere, bijna sombere taferelen tot een zomerse lichtheid die maar zo zou kunnen overgaan in iets bo venaards. De tentoonstelling bij Galerie Ha Zart, Pimpelmees 5, 3766 AX Soest, duurt van 7 november tot 28 februari. Openingstijden: dins dag t/m vrijdag van 10 tot 17 uur, op zaterdag van 10 tot 16 uur, op zondag en maandag gesloten. VAN WEEDESTRAAT 85,3761 CD SOEST TFI FFQQN 035-6013917 www.fotoswager.nl Stichting Krommeweg 5 Stichting m De Soester Kring j Secretariaat Tel. 035-6014403 Steenhoffstraat 46, tel. 601 95 77 Jolie... geel- en witgoud met diamant Hanger excl. collier 120,00 v."' Choker €305,00 Op woensdagochtend 19 novem ber vergast Harm Heddema uit Oegstgeest zijn toehoorders bij De Soester Kring op een rondreis door Kenia. Heddema heeft in 2001 drie maanden als vrijwilliger in Kenia gewerkt in een werkplaats voor lichamelijk gehandicapten. In die werkplaats worden o.a. siera den en artikelen van leer gemaakt. Hij heeft geholpen de financiële administratie van deze werkplaats te automatiseren. Dit land en zijn bevolking heeft hem zo geboeid dat hij zijn erva ringen graag met anderen wil de len. Met behulp van schitterende dia's laat hij zien hoe de bevolking van Kenia woont, werkt en leeft. Verder geeft hij een schat van in formatie over de invloed van het Westen op de bevolking. Deze in formatie plaatst hij in de geschie denis van het land en in de huidi ge situatie als ontwikkelingsland. Met de vertoonde dia's brengt hij een bezoek aan de werkplaats waar hij heeft gewerkt en vertelt wat lokaal wordt gedaan voor li chamelijk gehandicapten. Na de pauze neemt hij zijn toe hoorders mee op safari en toont o.a. beelden van leeuwen, cheetahs, giraffen en laat hij dia's zien van de beroemde jaarlijkse 'migration' wanneer meer dan één miljoen gnoes en zebra's van de Serengeti in Tanzania naar de Masai Mara in Kenia trekken. Bij deze presentatie worden ook de vogels van Kenia niet vergeten. De bijeenkomst van De Soester Kring vindt plaats in de NPB-kerk, ingang vanaf het parkeerterrein aan de Pieter de Hooghlaan. Aan vang: 10:00 uur, zaal open: 9:30 uur met koffie en thee. Van de be zoekers wordt een bijdrage van 3,00 gevraagd. Iedereen is van harte welkom. Maandag 17 november De plaats is New Delhi in de be tere buitenwijken aan het begin van het natte moessonseizoen. De familie Verma is druk bezig met de voorbereidingen van het huwelijk van Aditi (24) met Hemant (32), al jaren als ingenieur in Texas aan het werk. Aditi moet voor het hu welijk haar relatie met een ge trouwde tv-reporter verbreken. De schijnbaar vrijgevochten families blijken toch nog te zweren bij een 'gearrangeerd' huwelijk dat bol staat van eeuwenoude maar uitge holde Indiase tradities. De uitge breide Verma familie moet vanuit alle hoeken van de wereld reizen om dit, op het laatste moment ge regelde huwelijk van vier dagen lang, in New Delhi bij te wonen. Voordat het punjabifestijn echt los kan barsten (samen met de moes son uit de titel) moeten evenwel tal van hindernissen worden genomen en situaties doorgemaakt. 'Monsoon Wedding' is opgebouwd vanuit vijf verhaallijnen; van de toekomstige bruid en bruidegom tot de gestresste vader en moeder en moderne nichtjes van de bruid. De film laat zich bekijken als een charmante, energieke en sfeervol le feel-good familiekroniek vol te derheid en humor. Regisseuse Nair schetst een integer, gevat en rijk beeld van een hedendaagse India se familie. Een metafoor voor de hele Indiase gemeenschap, in vol le evolutie maar bekneld tussen tradities en een expansieverlangen. De aanstekelijke muziek en de heerlijke Hindi-songs en het fanta sierijke kleurenpallet zorgen voor een heerlijk exotisch en zalig ro mantisch sfeertje. Met 'Monsoon Wedding' tekent deze regisseuse voor haar vierde erote film die in het Westen is uitgebracht. Bekend werd ze met 'Salaam Bombay uit 1988. 'Monsoon Wedding' (India 2001, 114 min.) werd in Venetië 2001 bekroond met de Gouden Leeuw voor beste film. Inmiddels is Nair in Amerika weer begonnen aan een nieuwe speelfilm: 'Hyste- rical Blindness'. Aanvang: 20:30 uur. Entree: 5,00; CJP/65+: 3,50. Reser veren alleen op de dag van de voorstelling, 10:00-13:00 uur, 6019577. Meer informatie op in ternet: artishock-soest.nl 22 en 23 november Jazz-workshop Pure Duetten In de Workshop Pure Duetten met Esmée Olthuis (saxen) en Albert van Veenendaal (piano) ligt de nadruk op samenspel en improvi satie, de pijlers waarop jazzmuziek in al haar verschijningsvormen is opgebouwd. Er wordt vooral duo- vorm gewerkt; de mogelijkheden, de moeilijkheden en het plezier om echt samen met iemand te spe len worden maximaal uitgewerkt. Het materiaal bestaat uit stukken van Olthuis en Van Veenendaal zelf: open composities die veel ruimte bieden voor improvisatie. Tijdens het concert op zaterdaga vond duiken O+V zelf in het die pe. Zaterdag 22 november en zondag 23 november, 13:00-17:30 uur, met concertbezoek op zaterdag om 21:00 uur en publiekspresentatie op zondag om 17:30 uur. Entree: jongeren tot 18 jaar 20,00; leden Artishock 25,00; overige deel nemers 30,00. Aanmelden bij Ron van Ewijk, 88 6031398, e-mail: jazzworkshop@artishock-soest.nl. Meer informatie op internet: artis- hock-soest.nl. Scène uil 'Monsoon Wedding'. i Oorsieraden 255,00 horloger juwelier Rembrandtlaan 18 - Soest - Telefoon 035-6014785 Ring vanaf 165,00 In de serie Spoordalmonolo- ;en haalt Artishock regelmatig ]|eiende sprekers, schrijvers, lenkers of andere scheppende -Jiensen naar zijn sfeervolle film- en theaterzaal (60 zit- T&atsen). Op zondag 23 no vember spreekt Steven Pont over zijn boek 'Alle liefde is economie, de psychologie ach ter elke relatie'. 'Als je geliefde voor de zoveelste jceer de afwas voor jou laat staan, mgevraagd al twee weken je fiets ebruikt en alleen voor zichzelf glas wijn inschenkt, dan voelt dat niet goed. Maar waarom is dat ggenlijk? Je houdt toch van el kaar? Dat nare gevoel komt voort uit de sociale boekhouding die we gjhouden. Of we willen of niet, we jegistreren onze investeringen en _Jre van de ander. We houden er een kasboek op na. En van inves- gringen verwachten we opbrengst, [anneer we merken dat de op- jengst, het rendement te laag is, «in levert onze relatie te weinig op eiT zetten we er een punt achter. Dat is pure economie,' aldus Ste ven Pont. Socratisch Steven Pont, o.a. bekend van het 'iBr-programma Big Brother, is psy- Steven Pont. choloog, mediator en socratisch gespreksleider. Hij begeleidt be drijven en instellingen op het ge bied van trainingen, teambuilding, mediation, coaching en socratische gespreksvoering. Het boek 'Alle liefde is economie' is verschenen bij uitgeverij Forum, Amsterdam (ISBN 90 225 34235). De Spoordal-monoloog wordt ge houden op zondag 23 november. Aanvang: 15:00 uur. Productie: Jan Visser. Gastvrouw: Sonja Uiterwijk. Er is ook gelegenheid om te reageren en vragen te stel len. Entree: 3,00; Artishock-leden, CJP en 65+: 2,00. Reserveren aanbevolen, SS 6019577. Nederlandse Vereniging van EfiJI Huisvrouwen Secretariaat, tel. 601^52J13j^ 'Luisteren naar kunst' is de titel van de dialezing die mevrouw A. van Rossem op dinsdag 18 novem ber houdt voor de huisvrouwen. Deze begint om 14:00 uur in ont moetingscentrum Klaarwater aan de Wiardi Beckmanstraat. Muziek die werd gespeeld in oude Ro maanse kerken, de schilderijen van Jan Steen waar instrumenten op te zien zijn (hoe heten de klanken die ermee kunnen worden voortge bracht?), het is een greep uit de zaken die mevrouw Van Rossem ter sprake zal brengen. Aan de hand van dia's en geluidsvoorbeel den zal ze een relatie leggen tussen de kunst- en muziekgeschiedenis. De Soester toneelvereniging De Rietpluim brengt op vrijdag 21 en zaterdag 22 november in gebouw De Rank aan de Soes- terbergsestraat 'Vader zit op rozen', een kluchtig blijspel in drie bedrijven door Hans van Wijngaarden. Er zijn van die gezinnen waar va der het voor het zeggen heeft. Zo ook bij de familie Van Slooten. Dus als Ma van Slooten wordt uit genodigd om mee te doen met een modeshow en Pa de tuin een op knapbeurt wil geven, eist hij van z'n vrouw dat zij hem daarbij helpt en mag ze niet naar de show. Dat gaat de dochter des huizes te ver en zij regelt vervanging voor haar moeder - echter niet voor de show, maar voor thuis!Maar er is nog iemand die voor vervanging thuis gezorgd heeft en dat is op z'n zachtst uitgedrukt nogal verwar- De spelersgroep, staande v.l.n.r. Sandra van Asch, Henk Tromp, re gisseuse Marion Posthuma, Henk Hagen, Kees v.d. Wolk, Anastasia Groenensteijn en Karin Verkroost; zittend: Marja Kok, Helma Starink en Lesley Posthuma; op de voor grond: Hans van Lith de Jeude en Hetty Huisman. rend. Is Ma nou wel of niet aan het werk bij de modeshow? Kortom: weer een heerlijke klucht waar De Rietpluim zo bekend om is! Kaarten a 5 euro zijn (alleen in voorverkoop) te verkrijgen bij de volgende adressen: Henk Hagen, Lange Brinkweg 25, 88 6011416; Marion Posthuma, Eikenlaan 81, 88 6020073; Helma Starink, Hazepad 74, 88 6022070; Ton Ruizendaal, St. Jozefstraat 2, 826010490. Op zondag 23 november organi seert Kasteel Groeneveld samen met Staatsbosbeheer een herfst wandeling over de landerijen van Kasteel Groeneveld, een tocht over een tapijt van mooie gekleur de bladeren en langs talloze pad destoelen. Een boswachter van Staatsbosbeheer gaat mee en ver telt allerlei leuke wetenswaardighe den over de bossen in deze tijd van het jaar en specifiek over de plan ten en dieren die men langs de route tegenkomt. De wandeling sluit aan bij de ten toonstelling 'Honderd seizoenen, een van de tentoonstellingen die op dit moment in Kasteel Groene veld te bekijken is. De wandeling begint om 14:00 en eindigt om 15:30 uur. Start en finish in de hal van Kasteel Groeneveld. Kosten: 12,50. Maximaal 30 deelnemers. Reserveren is ver eist: 5480994 of e-mail: reserveringsbureau@minlnv.nl. Paleis Verlengde Oude Utrechtseweg 2 3766 MG SOEST www.houtenvloerenpaleis.nl tel: 035 - 65 64 024 H IVT7Ir-vf tVl/e/v Om Het Steunpunt Rouw en Ver- Besbegeleiding verzorgt op zondag 23 november een le zing in De Deel over het onder werp: 'Omgaan met verliezen'. De lezing wordt georganiseerd door de Spirituele Kring Soest. Vat verandert er allemaal voor jen die achterblijven, op zowel fy- |ek, mentaal en spiritueel gebied? Roe kunnen we steun geven of iragen in een situatie waar geen Oplossing voor is? Welke betekenis krijgt het woord 'na-bestaan' in de meest ingrijpende gebeurtenis in Ins leven? Over deze en andere iragen wordt gesproken en van Bedachten gewisseld. Belangstellenden zijn op zondag U3 november vanaf 15:00 uur wel- jKom in De Deel (Kerkstraat 11B, [achter de Oude Kerk). Er wordt gezorgd voor koffie of thee. Om 15:30 uur start de inleiding over het aangekondigde thema, waarna er gelegenheid is tot het stellen van vragen. Rond 17:00 uur volgt er een informeel samenzijn, waarbij nog een glaasje kan worden ge dronken. De bijdrage in de onkos ten bedraagt 7,00 (incl. con sumpties). De Spirituele Kring Soest is een ontmoetingsplaats voor iedereen die zich met zingeving, spirituali teit en levensvraagstukken bezig houdt in een besef van wederzijd se gelijkwaardigheid en respect voor ieders eigen beleving. Voor deelname is geen lidmaatschap vereist. Iedereen is van harte wel kom en kan gewoon als belangstel lende binnenlopen. Nadere infor matie: Marijke en Bert Smit, 88 6019815. Dankzij Niels Beekhuizen mag groep vijf van de Wegwijzer een middag gratis komen zwemmen in Spleasure Centrum. Niels en zijn klasgenootjes krijgen dan tevens een patatje met wat lekkers, een beker limonade en een ijsje geser veerd. De basisscholier won de prijsvraag van het zwembad. In de hal van het complex stond gedurende eni ge tijd een glazen pot met daarin bruine bonen. Het ging erom het aantal bonen te raden. Manager Marcel Römer van het Soester zwembad ging onlangs op bezoek bij de Wegwijzer om Niels Beekhuizen de prijs symbolisch te overhandigen. Wanneer hij en zijn klasgenoten een duik nemen, is niet bekend. Over enkele weken (30 november) sluit de periode dat men kunste naars kan nomineren voor de eretitel 'Kunstenaar van het Jaar 2003'. ledereen kan zijn/haar twee meest gewaardeerde kun stenaars nomineren. Klik op www.kunstenaarvanhetjaar.nl/ index5.htm. Namens de Soester galerie De Steenlinde, Lindenlaan, zijn twee kunstenaars genomi neerd: Aaldrik Harkema en Ma- nuel Claasen. Op het najaarsconcert van de Soester Orkest Vereniging zal dit keer een bijzondere solist te beluisteren zijn. Voor het eerst in de geschiedenis van het or kest zal een gitarist het solisti sche optreden voor zijn reke ning nemen: wel de jonge Izhar Elias in het concert voor gitaar en orkest in A, opus 30, van de Italiaanse componist Mauro Giuliani. Elias (Amsterdam, 1977) kreeg vanaf zijn zevende jaar gitaarles van Ton Terra. Hij studeerde aan het Noord Nederlands Conserva torium in Groningen bij Remco de Haan en Erik Westerhof (Gronin gen Gitaar Duo), en bij Zoran Dukic aan het Koninklijk Conser vatorium Den Haag. In 2002 stoot hij zijn 2e fase opleiding af met een 9,5 met onderscheiding en de Nicolai-prijs. Elias volgde een op leiding aan de Accademia di Stu- di Superiori 1'Ottocento' bij Carlo Barone in Italië (uitvoeringsprak tijk 19e-eeuwse muziek). Van dc violist Kees Hendrikse kreeg hij in terpretatielessen. Izhar Elias behaalde eerste prijzen tijdens het Nationaal Concours voor Jonge Gitaristen (1991), het Prinses Christina Concours (1991) en het nationaal concours van de Stichting Jong Muziektalent Ne derland (1996). In 1994 was hij prijswinnaar van het internationa le gitaarconcours 'Printemps de la Guitare'. Hij won in 1998 de twee de prijs tijdens het Tromp Muziek Concours (Benelux). Het concert zal worden geopend met de Slavische Dans nr.8, opus 46, van A. Dvorak. Na de pauze zal Symfonie nr. 1, opus 11, van F. Mendelssohn worden gespeeld. Dirigent is Stephan Pas. Kaarten voor dit concert a 9,00 Izhar Elias. (CJP/65+ 8,00) zijn vooraf te verkrijgen bij de Gouden Snaar (Steenhoffstraat) en op 26 novem ber aan de Petrus en Pauluskerk, Kerkplein 1. Aanvang concert: 20:15 uur, de kerk is vanaf 19:45 uur open. Tevens hoogpolig, zuiver scheerwol en project- tapijttegels Kom naar onze toonzalen bij de tapijtfabnek van DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HEUGA TEGEITAPIJT Bezoek ook onze afdeling speciale aanbiedingen tapijttegels. Altijd 200.000 tapijttegels In voorraad! dickwww.vanheugten.nl of bel 0318-571225 Agirochte tq^ijltege's Utrechtseweg 4, RENSWOUDE WOMENSWEAR Soesterbergsestraat 49-a Leusderweg 198 3768 EB Soest 3817 KE Amersfoort 035 - 602 35 84 033 - 476 68 92

Soester Courant | 2003 | | pagina 20