Fotostudio Ammerlaan: een succesverhaal dat nog niet af is Prins Patrick I voert Narre Knollen aan Koninklijke aandacht voor foto's van Huib Lintberg Marlies Bouten lanceert unieke website voor gehandicapten iiurgebied ssen Zeist VASTE ZORGERS Matangi-strijkkwartet voor Muziekkring Eemland Warm pleidooi Buxtehude door Nederlandse Cantorij Uitslag voorronde Taaltest j! 3AGINA 20 WOENSDAG 12 NOVEMBER 2003 SOESTER COURANT PAGINA 21 Brede Bibliotheek Soest Poppentheater: 'Nico Nijlpaard' Gevraagd in Soest voor de n: tel. 601 41 52 •bankonline.com Dirk Scheele speelt 'De liedjestuin' Workshop Model boetseren in was "T>S S-pROTt#" Vrijetijdsfotograaf exposeert in paleis VRIJWILLIGERSHULP_ NODIG?. Sinterklaasverkoop Utrechts Archief Utrechts Archief vanaf 21/11 open Programma De Speeldoos soesterScourjvnt Vanaf nu 'in de lucht': www.langziek.nl Bob van der Goen aan het woord voor 8 de VOS. nen vond op vrijdag 7 enkomst plaats van de esterberg (VOS). Het spreker aan te trékken est. ng over een voor onder- uridische problemen aan ie titel: 'Hoe houd ik de s bekend is hij zelf advo- t veel understatement en dat hij het komende jaar wacht door de toepassing i de moderne techniek en jsiast in de praktijk wordt 1BMU vertelde dat hij de len en meer dan 3100 en op internet had gevon- angrijke zaken opnoemde. :ns zijn toehoorders aan de lies' - van een ballontocht ziekenhuis waaruit natuur- :wam. Ook Paul de Leeuw r die haalde Van der Goen t plaatje bleek van een an- zorg ik ervoor dat Paul de dit tot grote hilariteit van oesterberg zijn voornemens ïr van dit soort bijeenkom- men eveneens prominente iden. rticulier natuurbeheer De fotostudio van Stefan Am merlaan is voor de Soester waarschijnlijk een typisch ge val van 'nooit van gehoord'. De studio is echter een van de top pers in foto- en filmprodukties. Terwijl alle andere grote jon gens in Amsterdam zitten, maakt de geboren Soester zijn shoots in een grote 'schuur' achter zijn huis aan de Zwalu- wenweg. Daar kreeg hij vrijdag de altijd goedlachse Joop Braakhekke op bezoek. De succesfotograaf portretteert voor het tijdschrift Miljonaire be kende Nederlanders geheel in de stijl van hun eigen sterrenbeeld. Vrijdag was de laatste in deze se rie aan de beurt. Aangezien Braak- Willaertstraat 49 gg 6095829 e laatste hand aan een en De Bilt en Zeist. Op rdt 18 ha landbouwgrond uur. Het statige landhuis n de Utrechtse weg haar weilanden gepacht door een pachter, de eigenaar en de iroenraven Oost is voor dit komst gevonden. De provin- l'ke bijdrage geleverd met een waarde was dat de grond zou gebied. )cht aan een natuurbescher- particuliere eigenaar zelf die Dnden omvormt naar natuur, u 40% van de nieuwe natuur eren wordt gemaakt. Het gaat logische Hoofd Structuur: een ïatuurgebieden in Nederland, lieden aangewezen waar die rovincie Utrecht heeft daarbij haar betreft de particuliere mag aanleggen en beheren, r waard is dan landbouwgrond, iedaling van de grond. sommige plaatsen grond af- itgangssituatie voor de natuur vïjnt daarmee de bemeste bo derzij ds zal de vegetatie beter komen. Door de nabijgelegen Bilt is het grondwater in dit ge- rspronkelijke spreng (beek) op :>r het grootste deel van het jaar de plaatsen grond af te graven, spronkelijke natte schraalgras- orden. Daarnaast zijn er twee le eigenaar hoopt daarmee de r en heikikker betere leefom- elen zullen niet meer in het ge- eigenaar is op zoek naar mooie >m de graslanden mee te begra- Woensdag 19 november Het verhaal van 'Nico Nijlpaard' speelt zich af achter de coulissen van een klein poppencircus. Hier oefenen twee clowns met hun pop pen tot ze op moeten treden. De ene clown maakt een nijlpaard en de andere een lappenpop die 'Pop' heet. Tot ergernis van de jaloerse danseressen van het circus ontstaat er tussen Pop en Nico Nijlpaard een dikke vriendschap. 'Nico Nijl paard' wordt gespeeld door pop pentheater Hans Schoen. Aanvang: 14:00 uur. Leeftijd: van af 4 jaar. Duur: 50 minuten. Toe gang: 4,50. Zaterdag 22 november In de solovoorstelling 'De Liedjes- tuin' zingt Dirk Scheele in een kleurrijk decor de favoriete liedjes van zijn vier Liedjestuin-cd's. Hij neemt de kinderen mee naar een fantasietuin, waarin allerlei span nende dingen gebeuren. Zo ont moeten ze bijvoorbeeld een gelui dentovenaar, een lieveheersbeest je en een tijger die een kat blijkt te zijn. Dit alles leidt tot een boeiend muzikaal gebeuren, wat uitmondt in een klein popconcert, waaraan alle kinderen enthousiast mee kun nen doen. Aanvang: 14:00 uur. Leeftijd: 2-6 jaar. Duur: 45 minuten. Toegang: 4, 50. Kaarten reserveren bij de theater kassa: 2B 035-6095829, maandag t/m vrijdag 11:00-18:00 uur. De Brede Bibliotheek heeft docen te Mariëlle Vis uit Utrecht aange trokken om de workshop 'Model boetseren in was' van twee lessen te organiseren. De lessen worden gegeven op zaterdag 22 en 29 no vember van 11:00 tot 13:00 uur. Mariëlle verwoordt het zo: 'Een beeldhouwer werkt in en met ruimte. Volume en ruimte worden zichtbaar en vooral ook tastbaar. Als aanleiding om figuren in was te boetseren gebruik je afbeeldin gen van sporters in actie. Daar zie je gespannen spieren en interessan te houdingen, die een momentop name zijn van uiterste krachtsin spanning. Op de foto is een bijzon der levendig en dynamisch effect bereikt. Je leert eerst de belangrijk ste vormen en verhoudingen te te kenen. Vervolgens ga je aan de slag met ijzerdraad om een frame te maken dat je bewerkt met was. Je model gaat de ruimte verove ren! Spiermassa's schuiven over el kaar en ledematen steken in alle richtingen rondom hem de ruimte in. Een kleine sokkel, voetstuk van hout, zorgt ervoor dat je model kan staan.' De prijs van deze unieke workshop is 47,50 incl. alle materialen. Inschrijven bij de receptie van de Brede Bibliotheek, Willaertstraat 49, 88 035-6095829. <V i. hekke een ram is, leende de foto graaf voor de gelegenheid zo'n dier van de kinderboerderij in Baarn. De bedoeling was dat de kookgek het beest recht in de ogen keek en dat lijkt gelukt. 'We voel den elkaar heel goed aan. Ram men voelen elkaar trouwens altijd goed aan', aldus de keukenprins. Alles leuk en aardig, maar Joop Braakhekke staat natuurlijk niet zomaar op de stoep. Na zijn studie aan dé fotografieacademie in Den Haag begon Stefan Ammerlaan al snel voor zichzelf. Vanaf zijn zol derkamertje bood de jonge foto graaf zijn diensten aan en al gauw ging het lopen. Zijn enthousiaste presentatie en lef betaalden al snel uit. 'Mijn vrouw Jackie had een vaste baan, dus ik kon wat risico nemen. Op een gegeven moment sta je op een 'point of no return' en spring je in het diepe.' Drie Musketiers Zijn 'grote bek' deed mannen als Joop van den Ende al voor hem zwichten. Als groentje tussen alle 'ja-knikkers' wist hij zich te onder scheiden. Zijn meest recente lan delijke campagne is van de musi cal 'De drie Musketiers' van de zelfde Van den Ende. Het succes verhaal van Stefan Ammerlaan gaat ook verder dan de Nederland se grenzen. Zo krijgt hij opdrach ten van grote automerken en inter nationale modellenbureaus. Niet alle mensen zijn meteen on- Stefan Ammerlaan in actie in zijn fotostudio aan de Zwaluwen- weg. Foto: Herman van Dam der de indruk van de locatie van de studio, maar een tweede blik doet al wonderen. 'Viola Holt kwam hier een keer voor een op dracht van Bruna. Die vroeg zich echt hardop af wat ze in godsnaam in Soest kwam doen. Na een bak je koffie en een babbeltje was het echter al snel van: wat leuk dat je hier zit.' Badjas Voor de fotograaf én zijn gezin is Soest dan ook de ideale plek. Zijn twee zonen kunnen in een be schermde omgeving opgroeien en het is ook een toevluchtsoord waar zijn inspiratie en creativiteit hoogtij kunnen vieren. Buiten de hectische randstad kan hij rustig in z'n bad jas nog eventjes op en neer tussen zijn woonhuis en de studio. 'Ik kan het, na ceu aantal jaren hard wer ken, iets rustiger aandoen. Nu gaat nog meer dan in de beginjaren de kwaliteit boven kwantiteit.' Een 'rustperiode' die voorafgaat aan de volgende sprong. Want Ste fan Ammerlaan heeft nog steeds inspiratie en is naar eigen zeggen nog lang niet op zijn top. 'Ik ben ambitieus en wil graag films gaan maken.' WWW.rabobankonline.com Op vrijdag 07 november is Prins Patrick I door burgemeester Janssen geïnstalleerd als Prins van de Soester carnavalsvereniging de Narre Knol len voor het seizoen 2003/2004. De nieuwe hofhouding wordt gevormd door Prins Patrick I (van der Pas Adjudant Stef van der Pas en Ad judant Chris (Kenter). Dit seizoen is het motto van de Prins: 'Een brand vrij carnaval'. Het goede doel waarvoor de Narre Knollen zich dit jaar inzetten is Het Kwatrijn aan de Verlengde Kolonieweg. Sdeld teeciiliffretij. eigen collectie gouden sieraden met edelsteen en brillant zilveren sieraden met edelsteen en colliers reparaties, colliers knopen etc. eigen slijperij Lange Brinkweg 66 - Soest - 035 - 601 30 42 Een kamermuziekserie zonder optreden van een strijkkwartet is eigenlijk ondenkbaar. De vier stemmen sopraan, alt, te noren bas vertaald naar eerste, tweede viool, altviool en vio- loncello is, al sinds Joseph Haydn rond 1755 zijn eerste strijkkwartet schreef, een uit daging geweest voor talloze componisten, van Mozart en Beethoven via Bartok tot Shos- takovich en Ligeti toe. Het is dan ook een goede gedachte van de Muziekkring Eemland om ieder seizoen een strijkkwartet uit te nodigen. Zo konden we dan nu het jonge, in 1999 opgerichte Ma- tangi-kwartet beluisteren, dat on danks zijn betrekkelijk korte be staan een zeer hecht ensemble bleek te zijn. Zij begonnen met opus 33 no. 2 van Haydn, een se rie van zes zogenoemde 'Russi sche' kwartetten. Dit in Es gr.t. geschreven werk is een van zijn meest humorvolle kwartetten, waarvan vooral het laatste deel grappig is door het langzaam uit eenvallen van het thema. Het pu bliek reageerde geamuseerd. Als tweede werk werd Mendelsso- hns opus 12, eveneens in Es gr.t., uit 1825 gekozen. Een van zijn mooiste kwartetten, vooral door het Canzonetta met pizzicato be geleiding en het speelse virtuoze dat aan de ouverture van de Mid- zomernachtsdroom doet den ken. Prachtig, intensief en virtuoos gespeeld. Na de korte pauze volgde het eni ge kwartet dat operacomponist Verdi schreef. Hij componeerde het in 1873 tussen de opera Aida' en het beroemde 'Requiem'. Meer als tijdverdrijf, of zoals Verdi in een brief schreef: 'nelle molte ore d'ozio' (in de vele vrije uren) en niet om het in druk te laten ver schijnen. Gelukkig is dit verrukke lijke werk wél uitgegeven. Het kreeg een sprankelende uitvoering, waarbij vooral het laatste deel, het gecompliceerde 'Scherzo Fuga', opviel. Het enthousiaste publiek kreeg een toegift: een verrassend geestig deeltje uit een kwartet van Hinde- mith. We kunnen niet anders dan dit veelbelovende ensemble een succesvolle toekomst wensen. J.W. Het komt zelden voor dat we in Soest getuige kunnen zijn van een uitvoering van de solocan tates van Dietrich Buxtehude (1637-1707). Hij was het die door de jonge Bach zeer werd bewonderd en voor wie deze een maandenlange voetreis naar Lübeck over had. Het programma dat op zondag middag 9 november in de Kerk van de Heilige Familie te Soest- Zuid tot klinken werd gebracht omvatte een dwarsdoorsnede uit de cantates die Buxtehude schreef voor zijn muzikale praktijk in de Marienkirche te Lübeck. Artistiek leider Maarten Kooij poneerde de stelling dat de muziek van Buxte hude vaak interessanter is dan die van Bach zelf. Dat Buxtehude de toehoorder kan verrassen was met een al te horen in de sopraancan tate 'Gen Himmel' waarin wij wer den meegevoerd in mysterieuze harmonieën. In de bascantate Tch bin eine BI urne' werden de steke lige doornen op een bijzondere (dissonante) manier uitgebeeld. Dat Buxtehude ook andere uit drukkingmiddelen kende, bewezen 1 uur fotoservice óók voor APS en digitaal Koningin Beatrix en prins Wil- lem-AIexander waren op 5 no vember aanwezig bij de uitrei kingvan de Erasmusprijs in het Koninklijk Paleis Amsterdam. Uiteraard, het is per slot hun paleis. Maar veel bijzonderder was dat ter gelegenheid van die gebeurtenis vier vrijetijdsfoto- grafen hun werk daar mochten tentoonstellen. Koningin en prins toonden zich oprecht geïnteresseerd in de foto's en maakten praatjes met de foto grafen over hun werk. Het zal niet verbazen dat het voor de fotogra fen een hoogtepunt in hun fotogra fische carrière was. Huib Limberg (FG Soest), Frank Detrixhe (Del ta F), Hans van der Pol (FK Uit hoorn) en Tonny Thijssen (FC Made) waren uitgenodigd door de SBA om foto's te maken ter op luistering van de prijsuitreiking door de Stichting Praemium Eras- mianum. Het thema van de foto opdracht was Seafood, omdat dat het onderwerp is waarover de prijswinnaar vele kookboeken schreef. Het was op initiatief en met financiële ondersteuning van deze stichting dat de opdracht werd uitgeschreven. Voor alle vier de fotografen was het een bijzondere ervaring om kunst-in-opdracht te maken, maar behalve het verplichte thema was de invulling volkomen vrij. Alle vier maakten ze dan ook typisch 'eigen' werk. Huib Limberg plaats te de foto's op zijn website: http:/ /home.wanadoo.nl /hlimberg/. In november en december zijn de L 'Seafood 05' van Huib Lim berg. foto's nog te zien in het Zoutmu- seum Delden (Twente; route zie: www.zoutmuseum.nl). Daarna worden de foto's geëxposeerd in musea te Utrecht cn Rotterdam. In het jaarverslag van de Stichting Praemium Erasmianum worden de foto's eveneens opgenomen. WWW.rabobankonline.com de alt Marianne Ketel en de uit Soest afkomstige gambiste Piëta Gardien, die elegant het feestelij ke 'Jubilate Domino' ten gehore brachten. De vocale solisten Susanne Weide, sopraan; Marianne Ketel, alt; de bas Hans Scholing en het instru mentale barokensemble onder lei ding van Maarten Kooij hebben Soest op indrukwekkende wijze kennis laten maken met de com ponist bij wie Bach de mosterd haalde. Tot slot van het concert werd een quiz gehouden. We mochten tellen hoe vaak in de cantate 'Liebster meine Séele' het steeds terugkeren de motief in de baspartij werd ge speeld. De zeven goede inzenders kregen een cd cadeau; waarlijk een originele manier van klantenbin ding! M.W. de Geest Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg Bladen zijn er zat... maar er is slechts één Soester Courant b Op woensdagavond 26 november houdt Het Utrechts Archief zijn jaarlijkse Sinterklaasverkoop. Van 19:30 tot 21:00 uur is het archief geopend voor kooplustigen op zoek naar foto's, reproducties van oude kaarten en historische publi caties. De Fotodienst van Het Utrechts Archief verkoopt zoals gebruikelijk dubbele afdrukken van oude en nieuwe foto's, waaronder een aan tal grote formaten. Dit jaar zullen ook enkele panorama's en andere speciale afdrukken worden ver kocht. In de stand van het archief worden onder andere reproducties van oude kaarten en gidsjes voor ar chiefonderzoek verkocht. Er zijn net als andere jaren weer dubbele affiches te koop. Verder zijn er stands van de Stichting Vrienden van Het Utrechts Archief, de ver eniging Oud-Utrecht, de Stichting Publicaties Oud-Utrecht (SPOU), de Historische VerenigingOud heidkamer Rhenen en de Neder landse Genealogische Vereniging. Bezoekers wordt verzocht zo mo gelijk gebruik te maken van het openbaar vervoer: buslijn 8 stopt aan de Blauwkapelseweg. De par keerplaats bij Het Utrechts Archief telt slechts 22 parkeerplekken, waarvan twee gereserveerd zijn voor invaliden. In de straten rond het archief moet voor het parkeren worden betaald. y 'Het Utrechts verleden wordt he den'. Onder dat motto vindt op 21 november de feestelijke overdracht plaats van het provinciaal archief over de jaren 1920-1989, Voor ie dereen die benieuwd is naar de Utrechtse historie vanaf het einde van de Eerste Wereldoorlog opent de provincie vanaf die dag de klui zen van haar archief. Meer dan tien jaar is door de pro vincie Utrecht gewerkt aan het op schonen van ruim 2,5 kilometer archiefmateriaal. Daaruit zijn uit eindelijk de historische krenten uit de pap bewaard gebleven. De meest waardevolle documenten kunnen vanaf 21 november ge raadpleegd worden aan de hand van een inventaris. Deze wordt ook digitaal beschik baar gesteld via de website van het Utrechts Archief, de toekomstige bewaarplaats van deze provinciale collectie. Voorbeelden van dossiers die op deze manier openbaar zijn gemaakt, zijn: de 'Storm over het Sticht' (gemeentelijke herindeling rondom de stad Utrecht in de ja ren 50), de openbare werken van de Provinciale Waterstaat onder leiding van ir. A. Mussert (hoofd ingenieur 1927-1934) en de toene mende invloed van de provincie op de ruimtelijke ordening na de Tweede Wereldoorlog via de diver se Streekplannen. Het archief bevat ook persoonlijke herinneringen aan de verschillende commissarissen van de Koningin, zoals de afscheidsboodschap van Bosch van Rosenthal, naar aanlei ding van zijn ontslag in 1941 door de Nazi's. Feestelijk programma De overdracht van dit archief is voor de provincie Utrecht aanlei ding voor een feestelijk program ma op 21 november. Bij die gele genheid wordt ook de nieuwe gids gepresenteerd, waarmee onderzoe kers wegwijs worden gemaakt in het archief van de provincie Utrecht. De auteur van deze gids, drs. F. Vogelzang (consulent regio nale geschiedenis, Erfgoedhuis Utrecht) zal een toelichting geven op deze nieuwe uitgave. Eenenveertig lezers van de Soester Courant - een minder dan vorig jaar - hebben dit jaar de moeite genomen de voor ronde van de Grote Soester Taaltest in te zenden. Een klein, maar enthousiast clubje taalminnaars tussen de 42 en de 100 jaar oud. Dertig van hen hebben inmiddels een uitnodiging ontvangen op 26 november in het gemeentehuis van Soest acte de présence te geven. Hieronder de lijst van de geselec teerden in alfabetische volgorde. Het is verheugend te zien dat er, naast de bekende namen, ook een vijftiental onbekende op voor komt. Overigens zijn alle niet ge selecteerden van harte welkom óp de publieke tribune mee te schrij ven. 1) A. Albada, Soest 2) Jannie de Boer, Soest 3) M.H. van der Boon, Soest 4) E. Cranendonk, Almere 5) Frank van Geffen, Soest 6) Olga Goezinnen, Soest 7) G. Groart, Soest 8) D.R. de Haan, Soest 9) Marijke Hofhuis, Soest 10) N. van Hulzen, Soest 11) Philippe Kessels, Soest 12) Dick Koblenz, Soest 13) D. Kreuzen, Soest 14) L.M. van de Leur-Luteijn, Soest 15) S. Lievaart-Wagenaar, Soest 16) M. Melis, Soest 17) P. Nekkers, Soest 18) Bert Pal te, Soest 19) Karen Pas, Soest 20) S.C. Pasman Sakkers, Soest 21) Hans van de Pijpekamp, Soesterberg 22) Anneke Pleij, Soesterberg 23) M. Schmidt Crans-de Roos, Soest 24) P.M.J. Somers, Soest 25) Arie Treur, Soesterberg 26) Ad van Veen, Soest 27) L. Paul-Visser, Soest 28) J.H.A. Vooren, Soest 29) H. de Vos-Belterman, Soest 30) R. Westen, Soest Donderdag 13 november, to neel: Olga Zuiderhoek en Ria Eimers - 'Kwelling en de meid'. Dinsdag 18 november, muziek theater: Erik Brey e.a. - 'Musi cal, de cursus'. Voor iedereen die verliefd is op musicals. Uit verkocht. Vrijdag 21 november, cabaret: Jochem Meyjer - 'Adéhadé'. Adéhadé, maar dan alles ook nog eens in de overdrive. Uitver kocht. Zaterdag 22 november, muziek theater: Tamar Muziektheater - 'Trompet, trompetter, trom- petst!' Van 4 tot en met 6 jaar; aanvang: 16:00 uur. Een kleine, intieme muziektheatervoorstel ling in de kleine zaal van de Speeldoos. Woensdag 26 november, thea terconcert: Gustavo Toker - 'Toker y la Milonga Piazzollea- na'. Geniet van de prachtige me lancholische bandoneon. Vrijdag 28 november, cabaret: Crème Fraiche - 'Déja Vu'. Hi larisch en muzikaal, dat zijn ze! Uitverkocht. Zaterdag 29 november, jazzcon cert: Siem Keijzer. Wegens het overweldigende succes van vorig jaar opnieuw een muzikale jazz avond. De Speeldoos, Rembrandtlaan 35, 3741 TA Baarn, telefoon 035- 5418050. Voor meer informatie is de kassa open maandag t/m vrijdag, 10:00 tot 13:00 uur, en vanaf één uur voor aanvang van elke voorstelling; www.speeldoosbaarn.nl GEVRAAGD VASTE BEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: lel. 6014152 ij** 'Langziek.nl' - het klinkt mis schien een beetje raar, maar de naam geeft heel goed weer waar het over gaat: de website met informatie voor langdurig zieken en gehandicapten die Marlies Bouten vandaag offici eel lanceert. De Soesterse - be kend van de sportschool 'Aan gepast Sporten en Bewegen' aan de Beukenlaan - koos met opzet deze datum: in de Week van de Chronisch Zieken (7-14 november) en in het Europees Jaar van Mensen met een Han dicap (2003). Marlies is ook de grote motor en inspirator van het 'lokale comité' dat zich in Soest inzet om het Eu ropese Jaar onder de aandacht van het brede publiek te krijgen, o.a. via regelmatige publicaties in deze krant. Daaraan heeft ze nu dan ook deze (unieke) website toege voegd, waar langdurig zieken en gehandicapten - of hun familiele den - snel en overzichtelijk aller lei relevante informatie kunnen krijgen. Ze heeft hem ('een nieu we uitdaging') helemaal zelf ge maakt en er vooral op gelet dat de website zo toegankelijk mogelijk is - óók voor bijvoorbeeld blinden of slechtzienden (door een speciale braille-voorziening). Op de website komen talrijke on derwerpen aan bod, met uiteraard allerlei 'links' naar andere relevante sites. Al met al is het best een uit gebreide pagina geworden (zelfs met een ingebouwde enquête), waarop veel aandacht wordt be steed aan de problemen die lang durig zieken of gehandicapten in het dagelijks leven tegenkomen. Er is ook een 'forum' en een moge lijkheid om te 'chatten', waar men sen hun verhalen kunnen delen en elkaar vragen kunnen stellen. <1 Digitaal kaarsje Een heel opmerkelijke eigenschap van de website is de mogelijkheid om een 'digitaal kaarsje' te bran den voor iemand anders. De wer king daarvan heeft zich al dubbel en dwars bewezen, aldus Marlies. 'Veel mensen hebben deze moge lijkheid intussen ontdekt.' In de aanloop naar de officiële lancering (vandaag dus) heeft de website-in- aanbouw al meer dan tienduizend 'hits' gescoord. Nu de website af is kan Marlies zich beperken tot het up-to-date houden van alle informatie. Dat geldt natuurlijk helemaal voor de nieuwsrubriek en de activiteiten agenda, die er ook op te vinden zijn. Dat daarbij vooral veel aan dacht wordt geschonken aan Soest en omgeving (maar lang niet al leen) spreekt vanzelf. De website biedt overigens heel veel adressen en tips waarmee ook belangstel lenden elders in het land volop hun voordeel kunnen doen, bij voorbeeld voor mensen van wie de ouders of andere familieleden hier De weg vinden Wat Marlies heeft bewogen om de website te bouwen - het is een ge heel persoonlijk initiatief en ze neemt alle kosten voor eigen reke ning - is dat ze, ook uit eigen er varing, weci hoe moeilijk het is 'om de weg te vinden als je wat mankeert'. Als oud-verpleegkundi ge is ze al nagenoeg haar hele le ven in de weer met gezondheid, ziekte en handicap. Bovendien is ze 'ervaringsdeskundige', omdat ze ais gevolg van een ernstig ongeluk soms grote moeilijkheden heeft met lezen. 'Ik noemde mezelf een kneus, maar ik heb inmiddels wel ontdekt dat juist de doelgroep van zoge naamde kneuzen zóveel kracht en doorzettingsvermogen heeft dat je verbaasd staat over wat ze aankun- Marlies Bouten heeft heel wat uren achter haar computer doorge bracht om de website 'langziek.nl' te bouwen. Foto: Soester Courant. nen, om ondanks alle beperkingen toch iets waardevols van het leven te maken.' Dat is ook precies de motivatie die Marlies in staat heeft gesteld om, ondanks haar eigen beperking, op een goede manier teksten te produceren en te contro leren. Behoefte Dat de website in een behoefte voorziet is al duidelijk uit de dui zenden 'bezoekjes' die de teller in de afgelopen weken en maanden heeft geregistreerd. Marlies weet ook dat de informatie voor langdu rig zieken en gehandicapten vaak heel erg verspreid is. 'Je moet er altijd naar op zoek. Veel mensen weten dan niet waar ze precies be ginnen moeten. Ook de huisartsen zijn lang niet altijd van alles op de hoogte. Er zijn ook veel mensen die bijvoorbeeld na een bezoekje aan een specialist min of meer aan hun lot worden overgelaten en er zelf maar achter moeten zien te komen waar ze verder terecht kun nen - zo vóelen ze het in elk ge val.' Marlies vond het een uitdaging om de website ook voor zoveel moge lijk gehandicapten toegankelijk te maken, zelfs voor mensen met een verstandelijke handicap! 'Speciaal voor hen heb ik het allemaal zo eenvoudig mogelijk gehouden, en ook zonder al dat geknipper en geflikker wat je vaak tegenkomt op het internet. Maar er zitten natuur lijk ook wel een paar 'geintjes' in...' Voor mensen - met name uit de doelgroep - die niet over een computer met internet-aansluiting beschikken heeft Marlies een goed advies. 'Kijk dan eens bij de kin deren of bij de buren, die dat wel hebben, en iaat ze de informatie even voor je uitprinten...'

Soester Courant | 2003 | | pagina 22