r\ eest voor Kerst-In senioren 'Bewégen moet een mens!' Privé-klinieken Euro wisseltruc? Meander... foutje Trap er niet in Hoe is het begonnen? 1 WOENSDAG 12 NOVEMBER 2003 SQESTER COURANT PAGINA 25 Samenwerkende Bonden van Ouderen UNIE KBO MPCOR ANBO Interview met Pieter Bade: J Bauers Kwintet 27,50 Restaurant Klusjesdienst op zoek naar vrijwilligers WWW.rabobankonline.com ivenement in de Hooge Vuursche Prettige poëzie en beeldige beelden Jaarlijkse bingo KBO in Klarinet Seniorenbus Soest 15 jaar jong (2) sm De Klarinet Bridgeles r^Q-E-STl i stichting Welzijn Ouderen Soest Dalplein 6 - 3762 BP Soest - tel. 035-6023681 SOESTERBERG NIEUWS Voor 50-plussers 14e JAARGANG NUMMER 6 oie woonloca- l, zijkant en de Het gehele lp van luxe zo te betrek- ote schuur en I verkeert in i en leiding- bezichtiging ichtigd of als t, moet de ste met mij 'stelling heeft de igen wat uw positie 1 teleurstelling oet de makelaar u dan dient hij deze I Pieter Bade is manueel thera- I peut en dat word je door nóg 1 eens vier jaar specialisatie, na 1 de vierjarige studie fjsiotliera- I pie. Soms 'kraakt' het als er een I werveltje op zijn plek terug I wordt geschoven, maar uitein- I delijk is het die specifieke tech- I mek, waarbij gewrichten met I samenhangende spieren worden I losgemaakt, die manuele thera- I pie wordt genoemd. imakelaars.nl Eendenmousse Runderbouillon Scholfilet met zalm rbet$(m.er°emet >1 vervanpertsai/s iat~ kk* ik en en afz. (|P lPuddingijs De manueel therapeut beheerst het bewegingsapparaat van de mens en de wervelkolom staat I hierin centraal. Is daar iets mis dan is dat van grote invloed op het functioneren van de mens en symptomen of uitstralingen hiervan zijn voor de patiënt lang niet altijd begrijpelijk. Wel- 1 licht daardoor is fysiotherapie, in zijn algemeenheid, altijd een beetje zweverig geweest met termen als masseur en botten- kraker, nu echter lijkt dit be roep een ondergeschoven kind- I je te worden door de nieuwe plannen van het kabinet. 'Een kortzichtig beleid,' vindt |Bade, 'met als resultaat een toenemende ongelijkheid in het .verkrijgen van zorg en een ho ger risico op ziekteverzuim. En dan te bedenken dat het de overheid slechts 400 miljoen I oplevert, peanuts dus. Waarom wij, vraag je? Omdat wij een laagdrempelige groep zijn' (en leen beetje smalend) 'ook al zijn wij georganiseerd in het Ko ninklijk Genootschap voor Fy siotherapie.' Onverwacht fel voegt hij eraan toe dat 'diezelf de overheid echter "vergeet dat wij voor hen veel terug ver- Idienen doordat wij, bijvoor- Ibeeld, werknemers in het ar beidsproces helpen te houden en ouderen uit verzorgingste huizen.' 1 Wij moeten ons dus extra gaan bijverzekeren. Hoe wordt dat voor ouderen met alleen een AOW? Zij kunnen zich deze bij verzekering, zonder onmogelij ke keuzes te maken, niet veroor loven volgens het CSO (samen werkende ouderenorganisaties). Bade legt uit: 'Een senior die zijn been breekt en dus fysio therapie nodig heeft krijgt een chronische indicatie. Geen pro bleem. Anders gesteld is het met een senior die door slijtage nek- en rugklachten krijgt. Deze heeft geen recht op thera pie meer. Ik verwacht dat deze laatste groep groot kan worden.' Jij bent praktijkhouder van de Fysio- en manuele therapie O verhees en je geeft onder an dere een cursus artrose en oste oporose, door jullie samenge steld, speciaal voor de oudere mens. Bade knikt. 'Je moet weten dat artrose (gewrichtsslijtage) al be gint vanaf je 26e jaar. Osteo porose (botontkalking) vanaf je 45e. Uiteindelijk gaan deze bij het ouder worden veel voorko mende aandoeningen veroorza ken, met voor een ieder mens verschillende uitingen van pijn en beperkingen. Wordt deze cursus vergoed? 'Deze cursus wordt niet ver goed en is toch een investering in jezelf. Natuurlijk kost dat geld en het resultaat is niet direct te meten. Reden waarom Pre~ ventief' niet populair is, noch bij de mens, noch bij de overheid. Wat doet nu zo 'n cursus voor je? 'Ik kan het niet te vaak zeggen: de mens, het menselijk lichaam is bedoeld om te bewegen; de ouder wordende mens ervaart beperkingen en pijn in zijn da gelijkse leven. Omdat hij de pijn zeg maar, wil omzeilen gaat hij zich beperkt bewegen. Beperkt bewegen echter leidt tot dis functioneren en zo is de cirkel rond. Onze cursus leert de mens inzicht en daardoor beter te functioneren ondanks (pijn- lijke)beperkingen. Je kunt altijd meer dan je denkt.' Jullie geven ook bekkenbodem- therapie. Deze therapie wordt vergoed en is bedoeld voor vrouwen met een incontinentie probleem. Bade knikt enthousiast. 'Hier voor hebben wij, uit ethische overwegingen, gekozen voor een individuele therapie. Men heeft vier tot zes behandelingen no dig en het resultaat is verbluf fend goed.' Is de (oudere) mens mondiger geworden en zo ja, hoe denk jij daarover? Hij grinnikt: 'Je bedoelt: treft u ook wel eens een hulpverlener op een slechte tijd aan? En hoe ga je daar mee om? Grapje! Mondigheid, voor jezelf opko men, is goed en zou wat mij betreft nog beter kunnen. Als antwoord daarop zeg ik dan: kijk mevrouw of meneer; dit kan ik voor jou doen maar dan ga jij dat voor mij doen.' Zo denkt toch lang niet iedere hulpverlener? 'Dat is helaas zo en ik ben het met je eens dat hierin de medi sche opleiding niet in de pas loopt met de ontwikkeling in de maatschappij. Toch kun je vast stellen dat als een patiënt ge stresst raakt, de hulpverlener daaraan mede debet is.' Dank je, Pieter, voor de tijd die je beschikbaar had. Als laatste wil ik nog melden dat er in het Jeroen Bosch Zie kenhuis in Den Bosch een spe ciale valpolikliniek is waar 55- plussers uitgebreid onderzocht kunnen worden na een valpartij. Tel. 073-6998629. AnnaWagemakers, redactie seniorennieuws De meeste mensen zien een pri- vé-kliniek als een cosmetisch en duur ziekenhuis, waar je gehol pen wordt als je over veel geld beschikt. Dus zéker niet als een ziekenhuis waar je als zieken fondspatiënt geholpen wordt... Dat beeld stemt echter niet overeen met de werkelijkheid. Er worden naast cosmetische ingrepen ook andere operaties uitgevoerd, denk hierbij aan b.v. staar- en herniaoperaties. Deze ingrepen worden zowel door de ziekenfondsen als door de zorg verzekeraars betaald. Wat verstaat men onder een privé-kliniek? Deze kliniek is in particuliere handen. De andere ziekenhuizen worden gefinan cierd met publieke gelden. Er bestaan ook nog zelfstandige behandelcentra, kortweg ZBC's genoemd. Dit is ook een vorm van een privé-kliniek, maar ze hebben een speciale vergunning van de overheid gekregen om verzekerde zorg te bieden. Eenvoudig komt een privé-kli niek niet aan een ZBC-vergun- ning. Er worden duidelijke eisen aan deze instellingen gesteld. Alleen dagbehandelingen mo gen worden uitgevoerd. Dat be tekent dat een patiënt maximaal 24 uur mag worden opgeno- men. In ons land zijn er ongeveer 80 privé-klinieken; 40 daarvan hebben een ZBC-vergunning en mogen dus verzekerde ingrepen doen. In deze klinieken is de sfeer aangenamer omdat alles veel kleinschaliger is. Ook heb ben de meeste van deze klinie ken zich gespecialiseerd op één of hooguit twee medische vak gebieden. Denk aan b.v. oog heelkunde en cardiologie. Daar door is er veel deskundigheid in huis, wat de patiënt duidelijk merkt. Alles verloopt veel vlot ter en er zijn kortere wachttij den. Deze klinieken worden in de gaten gehouden door de Inspec tie van Volksgezondheid. Te vens beoordeelt de Nederlandse Raad van Particuliere Klinieken de eigen leden op verschillende kwaliteitscriteria. Privé-kliniek - het lijkt iets nieuws, maar niets is minder waar. Vroeger ging men vaak naar een praktijk aan huis. Denk hierbij aan de oogarts of de dermatoloog. Het is pas sinds de laatste 50 jaar dat de overheid zich bewust met de gezondheidszorg ging bezighou den. Nu probeert diezelfde overheid zich weer wat meer te rug te trekken, alles regelen is niet mogelijk. Duidelijk is dat de privé-kliniek kan helpen bij het oplossen van veel problemen die er nu nog steeds zijn. Heel langzaam moet de tegenzin tegen een privé-kliniek verdwijnen, wat zeker zal helpen om een snelle behandeling voor iedereen mo gelijk te maken. E.A.Drijver-Pina redactie seniorennieuws De volgende editie verschijnt op woensdag 10 december 2003. Kopij uiterlijk op 17 november 2003 aanleveren bij de werkgroep Seniorennieuws p/a Dalweg 6, 3762 SP Soest, of bij de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) of per e-mail swos@planet.nl De klusjesdienst voor ouderen Soest zoekt vrijwilligers. Deze werkgroep van de Stichting Welzijn Ouderen Soest zoekt, vanwege de vele aanvragen en het vertrek van enkele oudere vrijwilligers om gezondheidsre denen, enkele vrijwilligers ter aanvulling van het huidige team. Het gaat om dames en/of he ren met enig inzicht of ervaring op het gebied van kleine klussen in en om het huis, zoals het vervangen van tl-buizen, lam pen, het ophangen van een schilderij of kruimeldief, herstel len van stopcontacten, kleine lekkages verhelpen, cv-ketels bijvullen, rolgordijnen gangbaar maken, etcetera. Ook ziet de werkgroep graag aanvulling in het bestuur. Er wordt uitgekeken naar een notulist(e), iemand dus, die de verslagen maakt van de 5 of 6 vergaderingen per jaar. Met belangstelling ziet het be stuur van de Klusjesdienst de reacties tegemoet, zo mogelijk telefonisch, bij de coördinator: J. Hooft, ffi 6010433, of de se cretaris: H.J. Bunnik, S6019606. Bij het overgaan van de gulden naar de euro stelde de overheid een koers vast van 2.20371 gulden voor een euro. We heb ben allemaal gemerkt dat de omzetting nogal gepaard ging met foute berekeningen, waar door we bijna voor alles meer gingen betalen. De overheid ontkende dat eerst, maar moest later toch wel toegeven dat men wel een beet je gelijk had. Maar... het was niet juist. We hebben nu ge merkt dat de overheid zelf ook niet kan rekenen, maar dat zal wel een uitvloeisel zijn van de Mammoetwet. Ze hadden het almaar over de medicijnknaak en als ik een goede lagere school heb gehad, is een knaak een rijksdaalder en dat was twee gulden en vijftig cent. Omgere kend naar de euro is dat 1,13. Maar nee, de medicijnknaak zou worden 1 euro 50 of 1,70 en dat is respectievelijk in gul dens 3,31 of 3,75; ofwel 81 of 125 oude Hollandse centen te veel. Dat is toch mooi: 32,5% of 50% wisselwinst van de Hol landse medicijnknaak. Gelukkig gaat de invoering van de knaak waarschijnlijk niet door, maar we moeten mis schien 100 euro meer eigen ri sico per jaar betalen. Dat is dan per persoon 220 oude guldens. Kan de overheid nu ook niet eens een potje maken van het omwisselen met onze AOW? LoukNachbahr redactie seniorennieuws Na een beroerd weekend, met een beroep op de huisartsenpost in Amersfoort, daar de drie voorgeschreven pilletjes door een taxi laten halen, werd ik door de huisarts op maandag morgen verwezen, met nierste nen, naar de eerste hulp van Meander in Amersfoort. Met de ambulance was ik daar om plus 13.30 uur, waar ik in een behandelkamertje werd neerge legd. Bezoek van een uroloog, foto maken, bloed prikken en be zoek van een internist. Ik ver ging van de pijn maar uiteinde lijk lag ik uren later op een vier- persoonszaaltje in bed om half zes. Al die tijd had ik slechts één bekertje water gehad, ge vraagd aan een voorbijlopende zuster. Verder was de verzor ging prima, de hulp van arts en zusters uitstekend. Op de derde dag wilde ik mijn vrouw weer bellen; zij is name lijk gehandicapt en alleen thuis en contact is dan belangrijk. De telefoon naast mijn bed deed het niet. Na informatie bleek er een foutje gemaakt te zijn: ik was uit het ziekenhuisbestand gehaald. Dat kan gebeuren zei ik, maar sinds ik hier echter op zaal lig en behandeld word schrijft u mij dan maar weer in. 'Nee, meneer dat kan niet, want dat mag alleen de behan delend arts doen en die is er morgen weer.' Gevolg: géén telefoon (wel mocht ik bellen op het mobiel tje van de zuster), géén televi sie, géén keuze kunnen maken in de maaltijden. Gelukkig had ik géén medicijnen uit de apo theek nodig, want dan zou ik deze ook niet hebben gehad. Ja, Meander wil fuseren, groter worden, eerste-hulppost in Baarn sluiten, afdeling in Soest wegsaneren en Baarn nog ver der uitkleden. Maar een organi satie creëren die, in het belang van de patiënt, niet eens in staat is een ongelukkig foutje per omgaande te herstellen is er niet Het lijkt mij Meander, dat u in tern eens nagaat, wat er beter moet worden georganiseerd, voordat men op hoger niveau verder gaat met fuseren en het inpikken van zorg in andere ge meenten. LoukNachbahr redactie seniorennieuws ast. ifel BURG. GR0THESTRAAT 55 - SOEST - TELEFOON 035 - 601 25 16 E-mail: restaurant@bauers.nl website: www.bauers.nl Ook verkoop dinerbonnen rije toile t jp. A.J.W. Bedrijfshygiëne ook particulieren Ongediertebestrijding 1' tevens \?bfjTW0RM/B0KT0R verdelging Bel. 033-2462248 06-53446804 e-mail:info@ajw.ul I Perzische tapiitefl' Inkoop, verkoop, reparatie, reinigen Mahmoud Harzandi (vakman uit Perzië) Nieuwstr. 26, Baarn Tel. 035-5415577 JNu al weer voor de zesde keer bal op 25 december (eerste IJterstdag) de Kerst-In voor al leenstaande ouderen in Soest jworden georganiseerd door de [werkgroep 'Vereenzaming [Ouderen Soest' (VOS) van de [Stichting Welzijn Ouderen foest (SWOS). J)e Kerst-In is een feestelijk en booral gezellig kerstbuffet, inclu sief live muziek, waaraan circa fonderd genodigden aanzitten. De pasten zijn allen Soester senioren Éie anders de kerstdagen alleen bouden moeten doorbrengen. Een zaamheid kan vele oorzaken heb- fen en is vooral ook voor ouderen »en immens probleem. Juist tijdens ïe kerstdagen, het familiefeest bij (itstek, weegt het alleen zijn extra |waar. Dit constateren is één ding, *r ook echt iets aan doen is een Inder. De Kerst-In, verzorgd door len groep vrijwilligers die hun ei- ien eerste kerstdag eraan opoffe ren, is alleen te realiseren door ■ponsoring van derden. Bedrijfsle ren, instellingen en particulieren Bit de Soester samenleving hebben pet initiatief altijd enthousiast ma- prieel en immaterieel gesteund. Pit jaar echter wijkt met name de financiële sponsoring af van de ■oorafgaande jaren. Iedereen kan Ie Kerst-In financieel sponsoren Boor zelf feest te vieren! Doordat Be Lionsclub Eemland de Kerst-In leeft geadopteerd als het goede Boel voor hun jaarlijkse fondsen- lervingactiviteit, de Winternight pastle Party, betekent elke ver- kochte toegangskaart voor deze feestelijke avond op 13 december een financiële bijdrage aan de Kerst-In. Het mes snijdt zo dus aan twee kanten: vier een eigen feest opdat ook anderen met kerst een feest te vieren hebben. In ma nagement speak heet dat een win win situation'. De Kerst-In wordt daarnaast mogelijk gemaakt door dat de heer J. Smeeing zijn unie ke pand, de oude witte boerderij op de Eng, op deze eerste kerstdag ter beschikking stelt aan hel.VOS project. Ook Koninklijke Horeca Nederland doet een duit in ha zakje met twee koks die geheel belangeloos hun excellente kook kunsten aan de gasten zullen to nen Een orkest, bestaande uit niano, fluit, viool en accordeon, zal voor een sfeervolle omlijsting van het diner zorgen. Kortom, als de Lions met het geld op kan de Soester Kerst-In 2003 met meer stuk. Topattractie En juist met dat laatste kan iede re lezer van dit stukje de Lions helpen en zichzelf, en natuurlijk ook anderen, nog een fc^telijke avond bezorgen op de koopi toe De Winternight Castle Party 2003 wordt op 13 december gehouden in de chique ambiance van kasteel de Hooge Vuursche, dat vooideze gelegenheid met sfeervolle kerst decoraties zal zijn verfraaid. Drie uitmuntende formaties zullen voor zowel dansers als luisteraars een gevarieerd muziekaanbod verzor- een van easy listemng en jazz tot rock 'n roll en swingende hits van nu en vroeger. Ook de topattrac tie van het feest in 2002, een pro fessioneel casino met meerdere roulette en blackjack tafels, ont breekt niet. Om helemaal in feest stemming te komen kan, weliswaar tegen een meerprijs, voorafgaand aan het feest ook nog uitgebreid geborreld en gedineerd worden in de kerstsfeer gehulde salons van de Hooge Vuursche. U bent dan vanaf halfvier tot na middernacht onder de pannen. Een goed idee om uw naaste(n) eens te verwen nen? Of om met goede vrienden of relaties eens af te wijken van de geijkte stramienen rond de kerst dagen en nu eens goed uit de bol te gaan en daarbij ook nog een goed doel in de eigen directe om geving te dienen! Deelname Deelname aan aperitief, all-in di ner en feest kost 125,00 per per soon, maar dan heb je ook een -topavond! De prijs voor een toe gangskaart voor het feest, vanaf 20:30 uur, bedraagt 25,00 per persoon. Telefonisch reserveren en kaarten bestellen kan via 035- 5413803. Op de website www.castleparty.nl staat alle rele vante informatie over de Winter night Castle Party, het programma en het diner in detail. Men kan daar ook on-line toegangskaarten bestellen en reserveren voor het aperitief/diner/feest arrangement. Wie aan de Kerst-In wil deelne men en meent daarvoor in aan merking te komen, kan telefonisch contact opnemen met Margöt Bul- tink bij de SWOS, SS 035- 6023681. Met al deze ingrediënten kan het niet anders dan dat zowel de Kerst-In als de Winternight Cast le Party voor alle gasten èn betrok kenen hoogtepunten en lichtpun ten zullen zijn in de komende don kere decembermaand! lil Eindhoven bestaat sinds jaar en dag een stichting die mooie gedichten met prachtige afbeel dingen uitgeeft. Deze stichting heet Plint. Tegen aantrekkelijke prijzen verkopen zij onder an dere affiches, raamgedichten die zijn afgedrukt op doorzich tig folie en kaarten om te ver sturen. Ook drukken ze poëzie op textiel af. Bijvoorbeeld op sloven voor in de keuken, op een kussen voor in bed. Als ik mijn ogen toedoe ben ik in Ho- noloeloe', van J.A. Deelder, is bijvoorbeeld zo'n afdruk. Om de belangstelling in deze takken van kunst te bevorderen wor den onderwijsinstellingen opge wekt mee te doen. Bij de stichting werken zo'n tien personen. De gemaakte winst wordt gebruikt voor het ontwik kelen van nieuwe producten, het promoten en uitgeven. Re cent is er een nieuwe brochure uitgekomen en gemakkelijk aan te vragen bij onderstaand adres. Wellicht voor u een leuke oplos sing bij het vinden van het juis te geschenkje in de komende feestmaand? Stichting Plint, 5600 AD Eindhoven, antwoordnummer 10013, S 040-2454001. LodewijkBlok redactie seniorennieuws Op vrijdag 14 november zal de KBO (Katholieke Bond van en voor Ouderen), afdeling Soest, weer haar jaarlijkse bingomiddag organiseren in ontmoetingscen trum De Klarinet, Klarinet 39. Wie deze middag in voorgaande jaren bezocht heeft weet dat er een groot aantal prachtige prijzen te winnen is. De hoofdprijs bestaat dit jaar uit een levensmiddelenpakket ter waarde van 50,00. De bijeenkomst begint om 14:00 uur, de zaal is open vanaf 13:30 uur. De kaarten kosten 3,00 per stuk of twee voor 5,00. Sedert enige tijd zijn er weer op lichters aan het werk. Zij ge bruiken verschillende methoden om bij u binnen te komen. Meestal proberen ze iets van u gedaan te krijgen. Bijvoorbeeld: Twee kinderen bellen bij u aan en vragen u iets te drinken. Meestal klinkt het erg zielig en u besluit het ver zoek in te willigen. Terwijl u naar de keuken loopt, lopen de kinderen gelijk met u mee naar binnen en laten de voordeur open staan. De kinderen leiden uw aandacht af en intussen ko men twee andere personen naar binnen. Brutaalweg doorzoeken zij uw woning en eisen meestal ook geld. Als ze eenmaal bin nen zijn krijgt u ze er niet zo gauw weer uit. Een andere babbeltruc is: Twee personen bellen aan en vragen naar een adres van iemand. Terwijl u naar binnen loopt om het telefoonboek te pakken lo pen die personen gelijk mee naar binnen. Ook vraagt men soms om even te mogen bellen en gaat verder te werk zoals hierboven vermeld. De opzet is: Als de deur eenmaal open is komen we wel binnen. Laat in géén geval de voordeur open als u even naar binnen loopt om iets te halen. Nog vei liger is het om een veiligheids kettinkje aan de deur te laten bevestigen, waardoor de deur slechts op een kier open kan. Blijkt het goed volk te zijn, dan kunt u het kettinkje losmaken. TeunDuhen redactie seniorennieuws Klarinet 39. tel. 602313!) Bij voldoende belangstelling start in ontmoetingscentrum de Klarinet donderdag 8 januari een cursus bridge voor beginners. Deze is be stemd voor 55-plussers. De twaalf lessen worden gegeven op de don derdagmorgen van half tien tot twaalf uur. De kosten bedragen 90 euro, exclusief het klaverboekje. In de Klarinet wordt op verschillen de dagdelen bridge gespeeld. De cursus wordt nu gegeven voor mensen die het spel nog niet be heersen, maar straks ook wel eens zouden willen aanschuiven voor een potje (drive). Voor inlichtin gen en of opgave kan men con tact opnemen bij de ouderenwerk- sters Anja van Vliet (maandag- en dinsdagmiddag) of Tosca van Bus sel (woensdag- en vrijdagochtend), SB 6023139. Er rijdt een wit personenbusje door de Van Weedestraat. Velen in Soest herkennen het meteen als 'De Seniorenbus' aan de adverten ties van de Soester midden stand. Zij weten ook dat het een onmisbare vervoersvoor ziening is voor vele ouderen, die niet meer over het gebruik van een eigen auto beschikken, niet meer makkelijk op de fiets springen om ergens heen te gaan en niet bij familie, vrien den en buren willen of kunnen aankloppen als ze naar de dok ter, de bank of de kapper moe ten of gewoon wat boodschap pen willen doen. Nu is het zo vanzelfsprekend, maar 15 jaar terug was dat niet zo. Toen was er nog geen seniorenbus, ook geen ouderenbus en evenmin een belbus. In het kader van het 15-ja- rig bestaan van de Seniorenbus is het wel aardig om eens wat uitvoe riger aandacht te besteden aan ver schillende kanten van het ver schijnsel 'Seniorenbus Soest'. Dit keer kijken we naar de periode rond het ontstaan van de bus. In de komende, weken komen nog andere onderwerpen met betrek king tot de bus aan de orde, als de verdere ontwikkeling van het pak ket aan diensten, de uitbreiding en verbetering van het materieel en de omstandigheden waaronder het werk gedaan moet worden. Met daar tussen door de belevenissen van mensen die met elkaar, passa giers en vrijwilligers, een product neerzetten dat er wezen mag in Soest. Het ontstaan In 1987 werd er door het gecoör dineerd ouderenwerk aangegeven dat binnen Soest een voorziening als een belbus ontbrak, terwijl her en der de behoefte werd gesigna leerd. Sterker nog, er was al spra ke van een particulier die met zijn bus ouderen af en toe hier en daar heenbracht en later weer ophaalde. Het leek allemaal eenvoudig en men dacht zo'n belbus al in dat jaar, 1987, te kunnen laten rijden. Maar zo snel kon het toch weer niet. Er werd een aanvraag voor extra subsidie ingediend en een onder zoek gestart naar enerzijds de haal baarheid van een dergelijk project en anderzijds de voorwaarden waaronder een en ander zou moe ten functioneren. Toen in mei 1988 ook een finan ciële bijdrage van de provincie be schikbaar kwam, was het bij het toenmalige bestuur duidelijk dat het inzetten van een ouderenbus niet alleen haalbaar was, maar ook in een grote behoefte zou voorzien. Toen was het moment daar om een werkgroep aan de slag te laten I gaan met het aanschaffen van een bus en het aantrekken van vrijwil ligers voor het rijden van de bus en I het bemannen van de centrale te lefoonpost. Namen van de werkers van het eerste uur waren: de heren J. Cornelissen, G. Stam (vrijwilli gers)' en W. Veldhuizen; Later kwam ook mw. Paula Kuik erbij. (De laatste twee waren betaalde medewerkers.) Begin december 1988 werd onder de naam 'Ouderenbus, van start gegaan met een rode Renault Traffic. Na een feestelijke ope- ningsrit met de toenmalige burge meester Scholten, de gedeputeer de mw. Poortenaar, wethouder Kingma en de voorzitter van de SWOS werd de bus direct ingezet voor het eigenlijke werk: het ver voeren van passagiers van 65 jaar en ouder binnen de gemeente Soest. Deze hele geschiedenis kende ook wel de nodige moeilijkheden. Het beschikbaar komen van een zeer goedkope vervoersvoorziening werd door de Soester taxibedrijven gezien als oneerlijke concurrentie en 'broodroof'. In de eerste perio de waren er ook wel eens taferelen die aan wild west of de botersmok kel aan de Belgische grens deden denken. Wat later echter konden er goede afspraken gemaakt wor den. Daardoor werd voorkomen dat klanten van de taxibedrijven werden weggezogen en kon de Ouderenbus zich op een doel groep richten die tot dan toe niet goed werd bediend. In de eerste weken werd er alleen op maandag, woensdag en vrijdag gereden. Al vrij snel werd dat om gezet tot vijf dagen per week. Ge reden werd van 10:00 tot 12:00 en van 13:00 tot 17:00 uur. De tele foonpost was aanvankelijk bereik baar van 9:00 tot 12:00 uur, later uitgebreid tot 16:00 uur. Er waren toen 15 vrijwilligers, 2 telefonistes en 13 chauffeurs. De prijs per rit bedroeg toen f 1,00. Alles bij elkaar toch wel een heel verschil tussen de Ouderenbus van toen, een bus voor het vervoer van 65-plussers, met de bussen van nu. Toen moest een rolstoel via metalen goten de bus inge duwd worden. Chauffeur en bijrij der zaten naast elkaar, afgeschei den van de passagiers, die met be hulp van een uitklapbaar trapje door de open schuifdeur naar bin nen moesten klimmen. Maar in elk geval droegen de rijders de bus, die rode Renault, in hun hart. Toen er een paar jaar later een nieuwe bus kwam, wit van kleur, met de bijrijder in de passagiersruimte en een rolstoellift, waren er vrijwilli gers die alleen op de Renault wil den rijden. Dat was per slot 'de Ouderenbus'. Die nieuwe had geen karakter. Of was het omdat de nieuwe bus een stukje groter was? Maar over de ontwikkeling van die begintijd naar nu gaan de stukjes die in de komende weken in deze krant geplaatst worden. Met vast hartelijk dank aan mw. Els Leertouwer en de heren Leer touwer en Schippers, die uit hun herinnering de informatie hebben opgediept, die in deze stukjes is verwerkt. Harm Visser T 1

Soester Courant | 2003 | | pagina 26