EEL IES m Rabobanken van Soest-Baarn en van Eemnes fuseren volgend jaar Kerkenraden hervormdgereformeerd Soest worstelen met beleidsplan Nieuw park Boerenstreek heeft zijn eerste boom Visser 15% KORTING RING 2003 jACTUEjLL I Twee jaar geëist tegen van verkrachting verdachte man van Zijp Nu inschrijven voor nieuwe wijze woonruimteverdeling OP ALLE KOSTUUMS OP ALLE COLBERTS OP JASSEN EN JACKS ►UET' PAGINA 2 alth zorgd? kring.nl tpraakpunt WOENSDAG 12 NOVEMBER 2003 SOESTER COURANT PAGINA 3 'SiBP wBm BB 'Hf! i* Geen woningbouw vlakbij perceel Bos en Duin Bladafvoer komt langs alle wijken Deelname loting alleen met nummer Kittig ALLEEN DEZE WEEK NOG: ades llen nvang 6 jan. lanvang 8 jan. reflexmassage •■siologie 1 76 51 deel en kans :en ■ijzenfestival. brievenbus. of surf naar agen ht. r ING ïgverbreding lijk om verschil- n uit de File aan te pakken, ivoudigt en rocedures, >aciteit van een gen snel kan t. Het gaat om lige ingrepen, lebben: minder iverlies en minder iet verkeer, ïtrekking op een /vegaanpassingen. egaanpassings- snodigde uiten worden kertijd ter inzage ide een periode eet en Waterstaat tè TE KOOP Sophialaan 27 te Soest Wilt wonen in een karakteristieke omgeving? Dan is dit het plekje dat u zoekt! Aan een rustige laan in het mooie Soestdijk ligt deze karakteristieke half vrijstaande woning met fraaie originele details. De woning heeft bovendien een aangebouwde praktijkruimte met eigen entree die vele gebruiksmogelijkheden biedt. De royale en heerlijke zonnige achtertuin is voorzien van 2 terrassen en een tuinhuis. Kortom het plekje dat u zoekt! Belangrijkste kenmerken aangebouwde praktijkruimte met eigen entree royale woonkamer en suite met open haard half open keuken kelder 3 slaapkamers op le verdieping separaat 2e toilet moderne badkamer 2 slaapkamers op 2e verdieping bouwjaar circa 1935 dak- en glasisolatie royale berging met 2older perceelsgrootte 391 m2 vraagprijs 527.000,- k.k. Collegiaal in verkoop met Van Harde- veld Makelaardij te Baarn. TE KOOP Krommeweg 17 te Soest Op zoek naar een eengezinswoning met diepe tuin? Dan is dit wellicht iets voor u! Goed gerenoveerd en gemoderniseerd is deze karakteristieke tussenwoning. Gezellig en tevens ook rustig gelegen in een straatje in woonwijk 't Hart. In de diepe zonnige achtertuin staat een nieuw houten tuinhuis. Bovendien is een garage mogelijk. Belangrijkste kenmerken L-vormige woonkamer met erker aangebouwde keuken met inbouw- apparatuur 3 slaapkamers moderne badkamer met ligbad, douche, 2e toilet, badkamermeubel met dubbele vaste wastafel vaste trap naar zolder (kamer mogelijk) bouwjaar ca. 1931 deels dakisolatie, grotendeels isolerende beglazing CV-installatie perceelsgrootte 215 m2 vraagprijs 239.000,- k.k. Collegiaal in verkoop met Van Harde- veld Makelaardij te Baarn «BI'' De inzichten en ervaringen, die ik de afgelopen jaren op het gebied van aankopen en verkopen van onroerend goed en van taxaties heb opgedaan, vormen - samen met mijn intentie om dit soort werkzaamheden snel, zakelijk en met oog voor het menselijk aspect af te ronden - de basis voor menige succesvolle transactie. Caroline Jagtenberg, makelaar/taxateur o.g. Als u nader geïnformeerd wilt worden over de verkoop van uw woning, de aankoop van een andere woning of een taxatie van de betreffende woningen, dan neem ik graag de tijd voor u. Speenkruidstraat 55 3 7 6 5 AB Soest |fl|| RVT Tel 035 6037490 HU Fax 035 6037491 De besturen van Rabobank Soest-Baarn en Rabobank Eemnes zullen aan de leden van de banken voorstellen om de banken per 1 april 2004 te laten fuseren. Hierdoor ont staat een nieuwe combinatie met een balanstotaal van 1,1 miljard en 150 medewerkers. Het hoofdkantoor wordt het hui dige hoofdkantoor van Rabobank Soest-Baarn aan het Kerkplein te Soest en beoogd algemeen direc teur is J. Porte (57 jaar), thans reeds 7 jaar algemeen directeur van Rabobank Soest-Baarn. De huidige algemeen directeur van Rabobank Eemnes, de heer mr. J.H.J.M. van Winkel, gaat met pensioen. In het kader van de fusie worden geen banen geschrapt maar wel zal er geschoven worden tussen back office en frontoffice. 'Gezien onze groeiambities zullen steeds meer mensen bij onze bank contact heb ben met cliënten, terwijl we in de administratieve functies door effi ciënt te werken nog besparingen kunnen bereiken', aldus Porte. Alle kantoren van de banken blijven gewoon open. In Eemmes blijft een full-service kantoor, voor zowel particulieren als voor bedrijven, en zullen de centrale diensten op het hoofdkan toor worden ondergebracht. De Rabobank Soest-Baarn heeft drie kantoren in Soest, waaronder het internetkantoor Rabo Online aan de Smitsweg, en in Baarn werd re cent een gloednieuw kantoor geo- pend. Geschiedenis De geschiedenis van de banken gaat terug tot 1904 toen de Boe renleenbank te Eemnes werd op gericht. In 1905 werd de toenma lige Boerenleenbank in Soest en in 1910 de Boerenleenbank in Baarn opgericht. De Rabobank Soest en de Rabobank Baarn fuseerden reeds in 1994. De nieuwe fusie past in het door de Rabobank-or- ganisatie voorgestane beleid om de autonome lokale banken zo veel mogelijk zelfstandige taken te laten verrichten. Hiervoor is steeds meer expertise nodig die kan worden aangetrokken door voldoende gro te eenheden. De Rabobank-organisatie telt 60.000 werknemers over de hele wereld, waarvan ruim de helft werkzaam is bij lokale Raboban ken in Nederland. De Rabobank- organisatie heeft een balanstotaal van 400 miljard. Thans zijn er nog 341 lokale banken, terwijl er bij het ontstaan van de Rabobank- organisatie in 1975 nog 1.100 ban ken waren. Rabobanken zijn coö peraties met leden en de lokale Rabobanken zijn aandeelhouders van Rabobank Nederland, die de centrale diensten nationaal en in ternationaal verzorgt. Tot de Ra- bogroep, gevestigd in 43 landen, behoren ook Interpolis en Robeco. Op de internationale kapitaal markt heeft de Rabobank de hoogste rating van alle particulie re banken. Binnen de kerkenraden van de hervormde gemeente en de ge reformeerde kerk van Soest woedt op dit ogenblik een dis cussie over de keuzen die moe ten worden gemaakt voor het beleid in de komende drie jaar. In de maand september werd een concept-beleidsplan gepre senteerd waarop zoveel com mentaar is gekomen dat de procedure om tot vaststelling te komen aanzienlijk is vertraagd. Er was voor 10 november een cen trale gemeentevergadering uitge- schteveriymaardeze moest op het nippertje worden uitgesteld. Er moet nu eerst een nieuwe versie van het beleidsplan op tafel ko men. De opzet om in december het beleidsplan vast te stellen, wordt hiermee doorkruist. Dat ge beurt nu waarschijnlijk niet vóór eind januari 2004. Hervormd-gereformeerd Soest, in casu de wijkgemeenten Emmakerk (Samen op weg), De Open Hof (Sow), Oude kerk (hervormd) en Wilhelminakerk (gereformeerd), kampt al geruime tijd met teruglo pende inkomsten. Bij ongewijzigd beleid zullen in 2007 de reserves geheel zijn uitgeput. Ingrijpende bezuinigingen worden dan noodza kelijk. Hierbij valt te denken aan het niet meer vervullen van predi kantsvacatures en het laten roule ren van predikanten over de ver schillende wijken. Sluiting van kerkgeboüWen wordt vooralsnog niet overwogen. Al bij de actie Kerkbalans 2003 werden deze zaken onder de aan dacht van de gemeenteleden ge bracht, waarbij een dringend be roep werd gedaan op hun finan ciële betrokkenheid. Dit leverde toen eenmalig extra inkomsten op, maar tevens werd van verschillen de kanten aangedrongen op een nieuwe koers. De Algemene Ker kenraad zette daarvoor een com missie aan het werk. Deze Beleids adviescommissie (BAC) bracht alle relevante gegevens in kaart en ontwikkelde ideeën voor een nieuw beleid. Eind juni was het concept-rapport klaar, getooid met de prikkelende titel 'Geloven, hel pen en bouwen in verscheidenheid en saamhorigheid'. De bespreking in de afzonderlijke kerkenraden leverde zoveel kritische opmerkin gen op dat het de Algemene Ker kenraad raadzaam leek nog eens goed naar de inhoud te kijken en deze op wezenlijke punten bij te stellen, om een zo sterk mogelijk draagvlak in de wijkgemeenten te creëren. Wethouder Witte heeft maan dag samen met bewoners van de Boerenstreek de eerste boom in het gelijknamige park gepland. Deze eerste wilg is het startschot voor de verdere be planting van het park in de nieuwe wijk. De inrichting is in overleg met (toekomstige) be woners bepaald. Nadat ontwerpster Van den Herik de grote lijnen van het park voor haar rekening had genomen, mochten bewoners met hun eigen ideeën komen. Het resultaat van samenspraak tussen ontwerpster, gemeente en de Boerenstrekers is een voorbeeld voor toekomstige projecten. De inrichting zal voor een deel uit oorspronkelijke begroeiing be staan. Voordat men met bakstenen in de weer ging, stonden er elzen en wilgen. Deze komen in het parkbeeld weer helemaal terug. In het stukje groen wordt voor ieder- Onvoorstelbaar dat er geen sluitende controle is op de uitgaven in het kader van projecten als Spoordal. Wij vinden dat op zeer korte termijn een onafhankelijke rekenkamer moet worden ingesteld. Alleen dan krijgt de burger inzicht en controle. Voorlopig krijgt dat plan geen bijval van de coalitiepartijen en blijft het schimmig. Moet dat volgens u ook anders? Word lid of donateur van Soest 2002 - De partij voor een degelijk en glashelder gemeentelijk financieel beleid. Een telefoontje naar 035-6037560 of een e-mail naar soest2002@ega.nl is voldoende. Wethouder Harry Witte plant sa men met bewoners van de Boeren streek de eerste wilg van het park. Foto: Foto Bell een wat wils aangelegd. Zo kun nen er straks peren en appels wor den geplukt in een boomgaard en zal in de zomer van 2004 een bloe menveld voor veel kleur zorgen, maar ook (jonge) kinderen kunnen hun hart ophalen bij de vele speel toestellen en skaters kunnen over een geasfalteerd pad een rondje om het park maken. Bewoonster Tineke van Kooten Niekerk woont al twee jaar naar volle tevredenheid in de Boeren streek en vindt het allemaal hart stikke mooi. 'Het is hier heerlijk wonen en ik ben het helemaal eens met de inrichting van het park. De wandelpaden en de hoogtever schillen zullen het heel mooi ma ken. Dat er ook schapen komen te staan, vind ik enig. Daarnaast komt er ook nog een vleermuizen- bunker.' Wethouder Witte, voor de gele genheid op klompen, moet wel even de mouwen opstropen om de wilg een mooi plekje te kunnen geven. 'We gaan er hier iets fantas tisch van maken en ik wens ieder een heel veel geluk in het park. Ik stamp de grond nog even plat.' Decentralisatie De discussie spitst zich met name toe op de begrippen decentralisa tie en solidariteit. Met andere woorden: hoe verhoudt zich het overhevelen van (financiële) ver antwoordelijkheden van de Alge mene Kerkenraad naar de afzon derlijke wijkgemeenten tot de noodzaak van gezamenlijk beleid. In het concept-adviesrapport wor den bepaalde zaken zichtbaar ge maakt, worden keuzes beschreven en conclusies getrokken. Over de interpretatie en de gevolgen hier van blijken de meningen in de ker kenraden uiteen te lopen. De tot nu toe betrachte solidariteit tussen de wijken kan namelijk onder druk komen te staan. De Algemene Kerkenraad had graag gezien dat op al deze punten helderheid en eenheid zouden ont staan vóór de actie Kerkbalans in januari. Maar dat ziet er niet meer in. Bij de komende Kerkbalans - de jaarlijkse centraal gestuurde geldwerving voor de instandhou ding van de plaatselijke gemeente - zal in hervormd-gereformeerd Soest nog geen zicht zijn op een nieuwe koers. De kerkelijke reken meesters hebben daarom maar weer de vertrouwde solidariteit als uitgangspunt genomen... Fusiekerk Met argusogen wordt ondertussen ook de ontwikkeling gevolgd die per 1 mei 2004 moet leiden tot de stichting van de Protestantse Kerk in Nederland. Op 12 december zullen de synodes van de hervorm de, gereformeerde en lutherse kerk besluiten of ze al dan niet de fusie- kerk in het leven zullen roepen. Zo'n besluit is sterk bepalend voor de toekomst van de betrokken ker ken. Al geruime tijd is een aantal gemeenten 'samen op weg', zoals in Soest De Open Hof en de Em makerk. (De federatie tussen de gemeenten van de Oude kerk en Wilhelminakerk is een paar jaar geleden wegens te grote verschillen afgeblazen). Naar het zich laat aanzien zullen de gemeenten zich alle vier aansluiten bij de beoogde Protestantse Kerk in Nederland. De mogelijkheid voor een 'status aparte' binnen de PKN blijft ove rigens bestaan. Maar mocht het Samen op weg-proces in de eind fase averij oplopen, waarbij naast de PKN de afzonderlijke kerken overeind blijven, dan ontstaat een gecompliceerde situatie die boven dien allesbehalve inspirerend zal werken. Wie vergelijkt leest de Soester Courant De gemeente wil geen medewer king verlenen aan de bouw van een woning vlakbij het perceel van Bos en Duin aan de Bosstraat. Behalve dat het terrein de bestem ming weiland heeft, valt het binnen de zogenoemde stankcirkel van 100 meter, gerekend vanaf de naastgelegen veehouderij. Soest zou een vrijstellingsprocedu re kunnen starten, maar heeft daar geen oren naar. Ze wil de landelij ke uitstraling van het gebied niet aantasten. Instemmen met het bouwplan zou bovendien een pre cedentwerking kunnen scheppen. Het Reinigingsbedrijf Midden Ne derland (RMN) is vorige week ge start met bladruimen in Soester- berg. Hierna zal het bedrijf in de wijken Soest-Zuid, Smitsveen, Klaarwater, De Engh, Overhees, 't Hart en Soestdijk het blad afvoe ren. De bladophaal gaat door tot alle wijken aan de beurt zijn ge weest. Zowel de gemeente als de RMN worden de laatste tijd regelmatig opgebeld met het verzoek om het blad op te halen. Het is voor het reinigingsbedrijf echter ondoenlijk om 'a la minute' op de stoep te staan. Het heeft wel verzekerd dat alles zal worden opgehaald. Inwoners die hier niet op willen wachten, kunnen hun bladafval naar 'De Schans' brengen. Zelf composteren blijft natuurlijk ook een mogelijkheid. Ook mag het blad in plastic zakken worden aan geboden bij het grof vuil. Dit laat ste echter alleen na telefonische 0800-7662000. BAR, GRILL RESTAURANT Onze heerlijke wildspecialiteiten? Onze ongeëvenaarde spareribs? Al onze andere beroemde vlees- en visspecialiteiten? Het blijft genieten! (al onze gerechten ook om af te Halen) kerst? zie onze website STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 WWW.IUYKJE.NL Wegens verkrachting is tegen een 23-jarige man uit Soest vrijdag bij de rechtbank in Utrecht twee jaar gevangenis straf geëist. Officier van justitie R. den Otter achtte bewezen dat de man in juli zijn ex-vrien- din heeft verkracht op het par keerterrein van voetbalvereni ging VVZ. De verdachte bekende dat hij op die plek gemeenschap heeft gehad met zijn ex, maar volgens hem was dat met wederzijds goedvinden. De Soester en het slachtoffer ver braken in januari hun relatie die toen ruim twee jaar had geduurd. Ze bleven elkaar wel regelmatig zien. In mei maakten ze ruzie. Daarna beloofden ze tijdens een gezamenlijk beraad van hun twee families dat ze elkaar niet meer zouden ontmoeten. Toch namen ze weer contact met elkaar op. Op de bewuste dag hadden de twee ruzie gekregen bij de MacDo- nalds in Bilthoven. Ze reden ach ter elkaar aan naar Soest. En on derweg besloten ze, volgens de vrouw na hevig aandringen van de verdachte, elkaar nog een keer te spreken op de parkeerplaats van de voetbalvereniging. Daar zette de ruzie zich voort. Volgens de verdachte wilde zijn ex na die ru zie met hem vrijen. Zo ging dat tij dens hun relatie ook altijd. Vol gens de vrouw werd ze daar be dreigd en gedwongen tot seks. Het slachtoffer deed de volgende dag aangifte, die door officier R. den Otter als geloofwaardig en consistent werd beschouwd. Bo vendien beschikte de officier over de verklaring van een buurtbewo ner die een vrouw had horen gil len op de parkeerplaats. En vol gens haar moeder was het slacht offer volkomen overstuur thuisge komen. Volgens de officier paste de ver krachting precies in het beeld dat hij van de verdachte heeft, iemand die heel dwingend wordt als hij zijn zin niet krijgt. Hij achtte bewe zen dat de verdachte geweld heeft gebruikt. Den Otter was er niet over te spreken dat de verdachte had geweigerd om mee te werken aan een psychologisch onderzoek en eiste daarom een geheel on voorwaardelijke gevangenisstraf. Volgens raadsman P. Lodder kon het stel niet met, maar ook niet zonder elkaar. Lodder zag nergens in het dossier bewijs dat zijn cliënt geweld had gebruikt, daar waren ook geen sporen van gevonden. Bovendien waren de verklaringen van het slachtoffer niet consistent volgens de advocaat. Hij vroeg vrijspraak. De uitspraak is op 21 november. juwelier Official dealer van o.a: Horloges: Sieraden: Bouchard Cheté Laroche Chronotech Diamonde Guess Finish Maurice Lacroix Jeunesse Swatch Martinshof Tack Gybe Monzario Tissot Ti Sento Tevens sieraden uit eigen atelier Van Weedestraat 145, Soest - Telefoon (035) 602 06 70 Met ingang van 1 januari 2004 verandert in Soest het systeem van de woonruimteverdeling. Elke vrije huurwoning wordt dan verloot onder de mensen die zich daarvoor hebben inge schreven. Meedingen kan al leen met een persoonlijk num mer, dat vooraf verkregen dient te worden. Dit persoonlijk nummer kan men zich verschaffen door zich in te schrijven bij Woonruimteverdeling Soest/Soesterberg (WVS). Dat lo ket is een samenwerkingsverband tussen de gemeente en de woning corporatie SCW en Portaal. Het is gevestigd in het servicepunt van Portaal aan de Laanstraat 84. Sinds 1 november jl. bestaat de mogelijk tot inschrijving. Het be wijs van inschrijving en het per soonlijk nummer worden niet voor december toegestuurd. Inschrijven kan alleen door het formulier per soonlijk bij het WVS in te leveren én tegen directe betaling van 25,00 (uitsluitend per pin- of chippas). De medewerkers van WVS kunnen woningzoekenden desgewenst helpen en begeleiden bij het invullen van de formulieren. Mensen die in het afgelopen jaar via een woonbon hebben gerea geerd op een vrije huurwoning, krijgen het inschrijfformulier thuis gestuurd, evenals een informatie brief en een werkgeversverklaring. Deze formulieren cn informatie zijn tevens te downloaden vanaf www.woonruimteverdeling.nl Het pakket kan ook telefonisch worden aangevraagd via telefoonnummer (035) 6409498. Eenmaal in het bezit van een per soonlijk nummer kunnen woning zoekenden vanaf januari volgend jaar reageren op het aanbod. Dat is mogelijk via de woonbon in de Soester Courant (eerste publicatie volgens het nieuwe systeem is op woensdag 14 januari 2004) of via de bovengenoemde website van het WVS. De inschrijving bij het WVS is geldig tot en met 31 de cember volgend jaar. Deze moet jaarlijks worden verlengd, hetgeen 15 euro kost. Door het nieuwe systeem van lo ting hebben alle gegadigden voor een woning evenveel kansen. Er wordt niet meer gekeken naar fac toren, zoals leeftijd. In de loop van volgend jaar evalueren de gemeen te en de corporaties dit systeem en wordt bekeken of er aanpassingen wenselijk zijn. Vandaag precies over drie weken viert mevrouw Fien van de Leur- Luteijn haar 101-ste verjaardag. Op 20 november 2002 wijdde ik een column aan haar. Ze deed toen mee aan de Grote Soester Taaltest, die dit jaar opnieuw door de SLAS wordt georganiseerd in de raadzaal van het gemeentehuis op woensdag 26 november. Ik be zocht haar toen in Mariënheuvel en schreef: 'De deur wordt open gedaan door een gesoigneerde, kattige dame, die nauwelijks tot mijn schouder reikt'. Een pijnlijke uitspraak. Ze schreef me meteen de volgende dag, dat ze veel telefonische reacties had 'ge had omtrent mijn persoontje, maar kattig..Avroeg men zich af. Hopelijk een drukfout?...' Inderdaad. Er had moeten staan 'een kittige dame' en geen kattige dame, want zij is de vriendelijk heid zelf. Wat één foute letter niet te weeg kan brengen. Mevrouw Van de Leur heeft de vorige maand opnieuw het proef spel van de Nederlandse taal in deze krant ingevuld en opge stuurd, vastbesloten weer mee te doen. Volgens Bert Jansen, de sa mensteller van de Grote Soester taaltest, heeft ze het examentje uit stekend gemaakt. Zie elders in dit blad. Vorig jaar had ze moeite in de raadzaal met het onderdeel dictee. Haar gehoor is niet meer zo goed. De SLAS zal proberen er over veertien dagen alles aan te doen om haar eregast tegemoet te ko men. Ze is in haar 101-ste levensjaar niet veranderd. Nog net zo bijde hand, gezond en geestelijk actief als op haar honderdste verjaardag. Ze kookt nog steeds zelf, doet boodschappen, leest de NRC van voren naar achter, geeft commen taar op het actuele nieuws, kijkt vooral naar de BBC en ergert zich aan de spel- en taalfouten op de Nederlandse televisie. 'Heeft u, net als ik, een gratis griepprik gehaald bij de huisarts?' vraag ik bemoeizuchtig. 'Ik niet. Ik wil al dat gif niet in mijn lichaam. Ik kan goed tegen de kou. Dat heb ik vroeger wel geleerd in Retranchement. In de winter vroor het beddengoed vast aan het plafond bij ons thuis. De water pomp buiten weigerde dienst en de inhoud van de po onder het bed was bedekt onder een laagje ijs. De winters waren in mijn jeugd veel strenger. Ik ben gehard en loop zo naar buiten'. Mevrouw van de Leur vertelt graag over vroeger en verhaalt met kennis van zaken over het verle den, de crisisjaren, het gedegen taalonderwijs, de opkomst van het socialisme en over het werk bij Rijkswaterstaat van haar overle den man. Af en toe wandelt ze in het Colen- so-parkje achter Mariënburg en geniet ze van de prachtige herfst dagen. 'Dan ga ik op een bankje in het zonnetje zitten en luister naar de herfst. Ik geniet van de kleuren en hoor de stilte. De stilte van de herfst. Als ik dat tegen iemand zeg die naast me komt zitten, krijg ik de opmerking dat ik zeker roman tisch ben of dichterlijk'. Met zo'n levensinstelling kun je blijkbaar heel oud worden. Soest, Soesterbergsestraat 51, 035-6012400

Soester Courant | 2003 | | pagina 3