expert MULTIMEDIA expert Al 12,5 jaar gezelligheid op afasiesoos Klaarwater Verzuimbeleid Soest succesvol Rabobank onltrie SCHOEMAKER ZATERDAG DEMONSTRATIE DRAADLOOS VERBINDEN SCHOEMAKER Grote opkomst bij jubileum Derde Wereldgroep Soest £N? i VARIA I Twaalf mille diabetes Fonds Deze week Open Huis bij www.rabobankonline.com swoe wereldgroep sa: PAGINA 6 WOENSDAG 12 NOVEMBER 2003 SOESTER COURANT /I-makelaar der zorgen. PAGINA 7 I\/l EER iwen waard! 179.000.- k.k. 698.000.- k.k. 995.000.- k.k. Voordeelkeukens al vanaf 999! Tentoonstelling van Soester Vogelvrienden Soester de boer op: 685 euro Wereld Diabetes Dag in Meander 10 t/m15 november staat Rabobank online in het teken van Wonen en Virtueel bankieren! Verruim uw "blik op wonen" en woon een geheel vrijblijvende demonstratie van Rabo Virtueel bankieren bij. Bovendien maakt u ook nog eens kans op één jaar lang gratis koffie van Laurentis! Smitsweg 4, Soest 035- 609 63 33 C- Q. I BURG. GROTHESTRAAT 9, SOEST - TELEFOON 035-6010344 D66-discussie over Midden-Oosten CDAV morgen bij ROC-Soest Sint Nicolaas- en kerststukjesactie voor het Fierhuis JPROFtLZ^di ne spruitjes, gram 35 c. nazie, i gram 39 c nie prei, gram 49 c. llandse Bloemkool, Tuks 99 c, rdappels, ;ilo 99 c nge worteltjes, Dossen 99 c aekselderij, struiken 99 c tprika's, stuks 99 c uskaat druiven, lo 99 c ananen pond 99 c hinese kool stuks 99 c lox's Orange ;istar P°nc* Joudreinetten 195 [oete appels Bij besteding 5 euro zak Dorees, Eigenheimers, Bildstar of Nicola voor 25 cent. 5.250 co, cr. contr16.950 300 km, leer, 33.500 grijs kenteken, ex. BTW4.950 ,rco, BTW16.500 automaat, 24.500 I km, airco15.750 00 km, l.m velgen 27.950 airco, l.m. velgen10.950 km, airco, l.m. velgen 7.950 oirco, 4x418.950 12.950 n, airco, 6-pers19.950 14.950 7.750 •l.bekr., l.m velgen 5.950 4.950 climafe/cruisecontr.10.450 >on: 033-4650450 i vrijstaand woonhuis, ber van builen wonen met een apkast en toilet. Luxe n haardkanaal. Bijkeuken met iverloop, 3 slaapkamers, ng: vaste trap, overloop 4e ;n zijgevelraam. tals kantoor en overdekte karakteristieke vrijstaande villa imstreeks 1925 waarbij in de it authentieke karakter bewaard angebouwd met een aparte nhuis: Begane grond: hal, erker, haard en opensl. deuren ijkruimte Verdieping: overloop, 3 ar: mogelijkheidh. tot het creèren hal, toilet, praktijkruimte. je Soesterduinen en bosgebied I leefruimte, circa 940m3en rterre: entree, vestibule, hal, ren, Afz. keuken, slaapkamer en apk., 2e badk. met ligbad, 2 ibbyruimte/wijnprovisiekelder. mogelijkheden en velux raam. Niet meer gewoon kunnen pra ten, schrijven, lezen en begrij pen. Het is voor mensen met afasie (a niet, fasie spreken) aan de orde van de dag. Door deze taalstoornis, meestal ont staan door hersenletsel, verlie zen ze het contact met de me demens. Op de afasiesoos Soest in ontmoetingscentrum Klaarwater kunnen afatici vrij van géne met lotgenoten over hun problemen praten. De soosbezoekers vierden vrijdag het 12,5-jarig bestaan van hun soos. 'De afasiesoos wordt al 12,5 jaar georganiseerd en is groeiend en bloeiend.' Met deze zin opent vrij williger Nel Coren de viering van het jubileum. Hannie, de bezoek ster van het eerste uur, mag de taart aansnijden en gezamenlijk wordt er getoast op de volgende 12,5 jaar. Het is een gezellige bij eenkomst en de bezoekers hebben het naar hun zin. Ze hoeven even niet aan hun 'tekortkomingen' te denken en de soos is dan ook be slist geen therapieochtend. Op 3 mei 1991 richtten logopedis tes Henriëtte Karsten en Lyke En gelman de afasiesoos op. Op de tweewekelijkse bijeenkomsten op vrijdagochtend worden nieuwtjes uitgewisseld, verhalen verteld en spelletjes gespeeld. Af en toe is er een gemeenschappelijke activiteit, zoals kransen maken of diavoor stellingen bekijken. Een keer in het jaar gaan de soosbezoekers en de vrijwilligers op stap. De bijeen komsten worden door de afatici zelf gefinancierd, maar ook de ge meente subsidieert de soos. Letterbak Meestal treedt afasie op latere leef tijd op door bijvoorbeeld een her senbloeding of -infarct, maar het kan ook ontstaan door een onge luk met hersenletsel als gevolg. De taalstoornis is bij alle afatici an ders. De ernst en omvang zijn af hankelijk van de plaats en de zwaarte van het hersenletsel. Vrij williger Pierre Joosten van de soos ziet dat de bezoekers over het al gemeen nog altijd over hun volle dige intellectuele capaciteiten be schikken. 'Alleen hun letterbak is in de war. De meeste afatici heb ben enkel moeite met het vinden van de juiste woorden en de uit spraak daarvan.' De soos is dan geen therapieoch tend, geoefend wordt er wel. De soos heeft onder andere een com puter met een speciaal afasiepro- gramma en een afasiebordspel. De Afasie Vereniging Nederland (AVN) heeft het spel Afiant ont wikkeld. Het bordspel is gemakke lijk opgezet, waarbij de speler met een pion op een rood, geel, blauw of groen stukje kan komen. Kanarie Eva gooit haar dobbelsteen en komt op een rood vakje te staan. Ze pakt een rode kaart met moei lijkheidsgraad drie (de gradatie loopt van 1 t/m 3). 'De druppels van de natte was van de buren val len op uw balkon. Wat moet u doen?.... Een paraplu opzetten!' Anneke komt met haar pion op geel. 'De poes krijgt als beloning een stukje tomaat. Wat klopt er niet?.... Ze moet melk hebben.' Volgens Melis vindt een poes een kanarie echter veel lekkerder. Nu is Melis zelf aan de beurt en komt hij op blauw. 'Keukengereipan, meisjesnaam.... Miep.' Door elkaar te helpen, leren de afatici op een speelse manier hun gedachten weer juist te verwoor den. Ze vinden het plezierig als ze Een groepje soosbezoekers speelt gezellig een spelletje Afiant in ont moetingscentrum Klaarwater. Foto: Herman van Dam het antwoord weten en herpakken ook voor een deel hun zelfverze kerdheid. De ochtend is voor ie dereen met afasie opengesteld. Een misverstand is de oorzaak van een verschrijving in het artikel over Pronto en Voordeelkeukens in de Soester Courant van vorige week. Daarin werd gemeld dat Voordeel keukens vanaf een prijs van 9999 keukens aanbiedt, maar dat cijfer bevat een 9 te veel. De voordeelkeukens zijn aanzienlijk voordeliger en al verkrijgbaar van af 999,00, een bedrag met slechts drie negens, ofwel: negen- honderdnegeneennegcntig euro! In gebouw Vogelzang aan de Pa rallelweg 7b zijn vanaf morgena vond ongeveer vierhonderd vogels van verschillende pluimage te be wonderen. Deze tentoonstelling van de Soester Vogelvrienden duurt tot en, met zondag 16 no vember. Voor wie op zoek is naar een vo gel voor binnen of buiten: er is een verkoopklasse en leden van de tentoonstellingscommissie staan klaar om advies te geven. De openingstijden van de tentoon stelling zijn: donderdag 20:30- 22:00 uur, vrijdag 14:00-22:00 uur, zaterdag 10:00-22:00 uur, zondag 10:00-15:00 uur. Bladen zijn er zat... maar er is slechts één Soester Courant Het Diabetes Fonds heeft in Soest 12.500 euro en 39 cent opgehaald tijdens de collecte, waarvoor in de laatste week van oktober tientallen vrijwilligers de straat op gingen. Een van hen is H. de Boer die bij de on dernemingen op het bedrijven terrein aanklopte. Die moeite leverde alleen al 685,47 euro op. Voor déze op brengst was de collectebus te klein, reden waarom de Soester het geld in een kruiwagen voor zich uit duwde. Landelijk collecteerden 38 duizend mensen voor het Diabetes Fonds. Het geld is hard nodig voor onder meer wetenschappelijk onderzoek, want nog steeds bestaat er geen geneesmiddel voor deze ziekte die twee types kent. Bij steeds meer jongere mensen (30-40 jaar) slaat bijvoorbeeld type B toe. In ons land lijden 800 duizend mensen aan diabetes. Men kan ermee leven dankzij me dicijnen, maar desondanks kunnen complicaties ontstaan aan ogen, nieren en hart- en bloedvaten. Vandaar dat verder onderzoek no dig blijft om betere medicijnen en het liefst geneesmiddelen te vin den. H. de Boer moest de opbrengst van de collecte in een kruiwagen verzamelen en transporteren. Wie vorige maand de collectant heeft gemist en toch een tjijdrage wil leveren, kan een bedrag over maken op giro 5766 t.n.v. het Dia betes Fonds te Amersfoort. Wie zich nu al wil opgeven voor de col lecte van volgend jaar, kan contact opnemen met Els van Hensbergen, 6017519. De gemeente Soest is onlangs door het ministerie van Bin nenlandse Zaken geselecteerd voor de best-practice-site we gens haar succesvolle verzuim- jeleid. Dit beleid heeft geresid eerd in een lager verzuimper- entage dan het landelijk ge middelde. !n twee jaar tijd is het verzuim ge laaid van 7,5% naar 5% (lager lan het landelijk gemiddelde van ,94%). Bij de buitendienst is het 'erzuim nog sterker gedaald (van 18% naar 12%). leutel voor dit succes is een cul- uurverandering waarin persoonlij ke aandacht en betrokkenheid de leutelwoorden zijn. Aandacht en Detrokkenheid van leidinggeven- len en P&O naar de medewerkers maar ook medewerkers naar el kaar. Passend in de cultuur van 'Samen Actief voor Soest' is de verantwoordelijkheid voor verzuim nadrukkelijk bij de leidinggevende en medewerker zelf gelegd en wor den problemen zoveel mogelijk op een open manier met elkaar be sproken in plaats van dat er over elkaar wordt gesproken. Duidelijk is dat wanneer mensen zich pret tig voelen in een organisatie ze zich minder lang/vaak ziekmelden, hetgeen de productiviteit en servi ce bevordert. Een tevreden mede werker maakt een tevreden klant. Aangezien Soest trots is op dit suc cesvolle verzuimbeleid is meege werkt aan een project in opdracht van het Ministerie van Binnen landse Zaken en Koninkrijksrela ties over succesvolle aanpakken van verzuim en reïntegratie. Het Soester praktijkvoorbeeld is gese lecteerd door het Programmabu reau Innovatie en Kwaliteit Publie ke Sector en geplaatst op de 'best-practice-site' van het mini sterie van Binnenlandse Za ken en Koninkrijksrelaties: www.publiekesector.nl praktijk voorbeelden zoekterm: Soest. Daarmee kan Soest als inspiratie dienen voor andere organisaties. De Soester successtory is te vens gepubliceerd op de site van het A en O-fonds: www.aeno.nl/reintegratie/nav/ good_practices_soest.html. Ook zal het Soester beleid binnenkort te vinden zijn in een publicatie van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SZW) over goed werkgeverschap ten aanzien van verzuimbeleid. Op vrijdag 14 november is het Wereld Diabetes Dag. De diabe tesverpleegkundigen van Meander Medisch Centrum staan op deze dag met een informatiestand in de centrale hallen van de locaties Baarn, Amersfoort Lichtenberg en Amersfoort Elisabeth. Van 9:30 tot 16:00 uur kunnen bezoekers hier informatie krijgen over diabe tes, ook wel suikerziekte genoemd. Niet alleen over de gevolgen van de ziekte, maar ook over de ma nier waarop men met diabetes kan omgaan. Bezoekers kunnen, na een prikje in de vinger, het suiker gehalte in hun bloed laten bepalen. Ook de patiëntenvereniging, de Diabetes Vereniging Nederland, is aanwezig met een stand. De Wereld Diabetes Dag is in het leven geroepen om stil te staan bij de omvang en de ernst van diabe tes. Openingstijden ma: 13:00-17:00 uur dit/mza: 10:00-17:00 uur lAURivnS Expert Schoemaker demonstreert draadloze verbindingen. Televisie met 2e tv op slaapkamer, computers met tv, luidsprekers draadloos verbonden met versterker, koffiezetter en video vanuit de slaapkamer, draadloze alarmsystemen. Kom en verbaas je bij Expert Schoemaker. D66 Soest/Soesterberg belegt een aantal bijeenkomsten over het Midden-Oostenconflict. Op woens dag 19 november zal J. Veltmaat, docent geschiedenis, de spits afbij ten en een historisch overzicht ge ven van de gebeurtenissen van 1948 tot heden. Het gaat in de eer ste avond om de feiten en niet om de meningen. Deze feitenkennis is belangrijk om tot een goede me ningsvorming te komen. In de vol gende bijeenkomsten zullen verte genwoordigers van andere belang hebbende organisaties hun visie geven. De cyclus wordt afgesloten met een debat. De eerste avond is gepland in buurthuis De Schoof, Molenstraat 142, aanvang 21:00 uur. De ver- volgbijeenkomsten moeten nog bepaald worden. Voorafgaande aan de lezing van de heer Veltmaat vindt de reguliere ledenvergade ring van D66 plaats (aanvang 20:00 uur). Daarin onder meer aandacht voor de begrotingshan deling en het vredesberaad. De vergadering is openbaar en ieder een is van harte welkom! Het CDA-vrouwenberaad Soest organiseert morgen, donderdag 13 november, een discussiebijeen komst met docenten en cursisten van ROC de Amerlanden in Soest. Gesproken wordt met de docenten Cécile van Oranje, Joke Bresser en Marjo Karstkarel (Nederlands als tweede taal) over de CDAV-noti- tie 'De uitdaging die inburgering heet'. De bijeenkomst start 's och tends om 09:30 uur bij ROC de Amerlanden, Di Lassostraat 65. Al twintig jaar zijn een aantal en thousiaste 'Oude Kerkers' in de decembermaand druk in de weer voor het goede doel. Men start met bezoekjes van de Sint en zijn Pieten. Daarna worden er kerst stukjes van hoge kwaliteit verkocht in De Deel op 12 en 13 december. De opbrengst is dit jaar voor het Fierhuis, het huis waar een aantal verstandelijk gehandicapten onder begeleiding hoopt te gaan wonen aan de Ossendamweg. Wie Sint graag op bezoek wil kan contact opnemen met Marry Scheffer, SS 6015306, voor meer informatie. Ook als men graag wil meewerken aan de kerststukjesac tie, in welke vorm dan ook, kan men met haar contact opnemen. 'Als de aanvang moet worden verlaat omdat er stoelen moe ten worden bijgezet, is het op voorhand al een geslaagde avond.' Met deze openingszin verwoordde burgemeester Janssen vrijdagavond de grote opkomst bij het 20-jarig jubi leum van de Derde Wereld- groep Soest treffend. De DWG had dan ook iets te vieren in de aula van het Griftland College. De afgelopen 20 jaar werden met 360.000,- 78 projecten in 24 landen ondersteund. In zijn openingswoord sprak bur gemeester Janssen dan ook zijn bewondering daarvoor uit. 'Dit vrijwilligerswerk en het hele net werk van internationale contacten zijn indrukwekkend. Samen met de Soester samenleving en de ge meente heeft de DWG een kolos sale prestatie voor mensen in de armste omstandigheden neergezet. Nieuweweg 97 - Soest Telefoon 035 - 58 804 72 Openingsll/den dinsdag t/m vrl/dag ■art 9.00 uur tol 19.00 uu zaterdag van 9.00 uur tot 17.00 u Daar is veel waardering voor en de DWG kan daarom op steun van de gemeente blijven rekenen.' De avond stond geheel in het te ken van het land waar de DWG z'n jongste project ondersteunt. In het Papoea-dorpje Terpones in West-Papoea probeert de DWG een medisch centrum op te zetten voor de plaatselijke bevolking. Die gaat gebukt onder ziektes en hon ger. In de aula van het Griftland College waren verschillende stands ingericht met foto's van Terpones en Papoea-attributen, zoals kralen en zelfs peniskokers. De afsluiting was swingend met de Papoea dansgroep Mambesak uit Den Haag. Ook vertelde Marga Brussel, dé initiatiefneemster van het nieuwste project, voor een aandachtig luis terend publiek op geheel eigen wij ze over Terpones. Het dorpje is min of meer haar levenswerk ge worden. Ze probeert minstens eens in de twee jaar af te reizen naar West-Papoea om 'haar' Pa poea's te helpen. Ze pompt er zo wel al haar energie als geld in en krijgt hierin alle steun van de DWG, Door haar aanstekelijke manier van vertellen, zag de zaal al snel de ernst van de situatie in. 'Ik heb me vaak machteloos gevoeld en me afgevraagd hoe het kan dat dit nog gebeurt op deze wereld.' Marga Brussel maakt in Terpones de gekste dingen mee en vertelde daar vrijdag zonder enige scrupu les over. Soms hartverscheurend, De dansers van de Mambesak- groep uit Den Haag doen hun best op de feestavond van de Derde We reldgroep. potQ. Herman van Dam soms hilarisch. 'Ik heb vrouwen gezien die hun uitgemergelde kin deren weggeven omdat er niet ge noeg eten is en het voedsel dat er is, wordt ook nog eens verkeerd klaargemaakt. Daardoor sterven veel Papoea's aan wormen en an dere ziektes. Toch maak ik ook leuke dingen mee. De laatste keer heb ik lollies en ballonnen meege nomen. Tijdens de spelletjes daar mee waren de volwassen Papoea's net kinderen. Ze wilden overal aan meedoen.' Met de medicatie die Marga Brus sel meebrengt, heeft ze al veel goeds kunnen doen. Ook is een van de Papoea's nu opgeleid om medicijnen toe te dienen, maar daar moeten minstens nog twee anderen bijkomen. Het geld dat een aantal weken geleden door acties van de tweedeklassers van het Griftland College is opge bracht, wordt hiervoor gebruikt. Met het medisch centrum in Ter pones hebben de vrijwilligers van de DWG wederom een project waar ze trots op mogen zijn. De groep die sinds twintig jaar dc armste mensen in de wereld helpt, is uitgegroeid tot een professione le organisatie. Dc Derde Wereld- geroep zal dus ook nog wel de ko mende twintig jaar z'n bestaans recht behouden.

Soester Courant | 2003 | | pagina 8