40 sonicare expert mSCHOEMAKER GRAFIEK EN TOPOGRAFISCH WEEKEND J Allochtone kerken bijten op een houtje T)ogterom GERT JANSEN ."EN NT VARIA t Samen op weg naar de stal Kerstproject, kerstconcert en kinderkerstmusical Stop brushing. Start Sonicare. Geweld binnen relaties 'AGINA 10 tot en ithouses. Makelaardij WOENSDAG 19 NOVEMBER 2003 SOESTER COURANT PAGINA 11 Op zoek 32.500.- k.k. 259.000.- k.k. 259.000.- k.k. 345.000.-k.k. 184.500.-k.k. Nieuw boek van Soester theoloog Econoom Heertje over keuzes maken Bladen zijn er zat... maar er is slechts één Soester Courant Kring over mystici the sottic toothbrush Tandenpoetsen opnieuw uitgevonden! J Kom naar onze demonstratie op zaterdag 22 november a.s.! Fietser gewond na aanrijding v—1 SCHRAVEMADE B.V. 'Huiselijk geweld in beeld' kringloopcentrum VSPULLENHULP Richting Hospice door Marjan Haak kidswear ffe, Kortingen buiten tot 75% 'w Kortingen in de winkel tot 30% II SPRINGKUSSEN EN PIETEN!! f/raaej tol ziens bjj olleniijn en een deel van de Eugène Brand-collectie Opening: donderdag 20 november om 17.00 uur door oud wethouder van cultuur Barend Smit. LIJSTENMAKERIJ KUNSTHANDEL ,t 79 te Soest 316151 partement.Hetapparte- in vnj uitzicht op het groen, i in 2003 geheel vervangen lonkamer v.v. een laminaat- ten en bijkeuken en afz. aats op eigen terrein en vrijst. ■n2 met uitzicht op de tuin. Mod. egane grond is v.v. •Verd: ruime slaapk., srv.v. ligbad, wastafel en toilet. aapkamers en carport en vrije •ee, hal met plavuizenvloer, ier. Woonkamer (42 m2) v.v. jen keuken v.v. diverse amer v.v. douchecabine, toilet en Verdieping 2: overloop, 2 ruime n gelegen halfvrijstaand s voor liefhebbers van "buiten i wonen. Ind.: entree, hal, toilet. Open keuken v.v. app. en rpkamers, badkamer v.v. ligbad, met dakkapel, 4e slaapkamer en jesitueerd aan voetpad met een juden en is een ideale op ZW. Ind.: entree/hal, toilet, n vloer, luxe open keuken v.v. iche, wastafel en aansl. wasm./ ie en deels van dubbel glas. Nu ben ik helemaal alleen. Ik zocht en vond niet stak mijn stem uit en geen begreep hoe bang ik ben. 'Op zoek 'heet dit gedichtje. Wat of wie er gezocht wordt, is niet duide lijk. Is het contact misschien? Ge schreven na een telefoongesprek wellicht? Die ene zin met de vier woorden 'stak mijn stem uit' sug gereert dat wel. Heeft de schrijver of dichteres geen gehoor gekregen? Immers, nooit reikt je stem verder dan wanneer je aan het bellen bent. Maar we hebben toch ant woordapparaten. Spreek toch een boodschap in, we bellen u terug! Of we kunnen u terugbellendat is wat vagerJe weet nooit of het ook zal gebeuren. Misschien gaat het niet om 'geen gehoor', maar is er iets anders aan de hand. Is het een kreet om aandacht misschien? Niet de eerste zin, maar de twee woord jes 'geen' en 'bang' aan het eind ge ven dit korte rijmloze gedichtje zijn beklemming. Geen begreep, er was dus niemand 'nabij', wat iets anders is dan 'in de buurt'. Eigen lijk begreep de maker tijdens het maken pas de omvang van zijn angst. Ik stel me voor dat hij de hoorn op de haak had gelegd, of moderner: met een druk op de knop de verbinding verbroken en toen ontsnapte hem of haar een zucht van eenzaamheid. Hoe komt het toch dat we tegen woordig zoveel eenzaamheid tegen komen, terwijl we meer dan ooit bereikbaar zijn. Op alle denkbare en onvoorstelbare plaatsen en ma nieren kunnen we contact maken. En dat doen we ook uitbundig. Soms vind ik dat behoorlijk irri tant. Je zit rustig een boek te lezen, in de trein bijvoorbeeld en opeens begint degene naast of tegenover je te praten. Eerst schrik ik altijd. Zegt iemand iets tegen mij? Maar al gauw word ik boos. Je bent im mers veroordeeld tot meegenieten. Meestal gaat het nergens over en als het wel ergens over gaat, wil ik het niet weten. We praten, melden, vertellenkla gen en kletsen wat af, zonder enig gevoel voor terughoudendheid en niet gehinderd door bescheidenheid Toch zweeft tussen al dat gepraat, gebel, ge-email en ge-sms het spook van de eenzaamheid. We praten zo veel en zeggen zo weinig. Het is niet goed dat de mens alleen is, zegt God in het het eerste bijbel boek. Wat een opdracht. Jantien Heming, kerkenraadslid De Open Hof Theoloog en plaatsgenoot dr. Theo Witvliet heeft een nieuw boek geschreven: 'Het geheim van het lege midden'. Het handelt over de identiteit van het Wester se christendom. Vrijdagavond 28 november zal het in de Emma- kerk worden gepresenteerd; de bijeenkomst begint 20:00 uur en is vrij toegankelijk voor iedereen. Dr. Witvliet was van 1987 tot 2000 hoogleraar systematische theologie aan de Universiteit van Amsterdam. Daarvoor was hij onder meer werkzaam als redac teur bij de IKON. Na talrijke ande re publicaties verschijnt nu dit es say van zijn hand. De centrale vraag daarin: wat is de betekenis en de inbreng van het christen dom in de huidige pluralistische i en multireligieuze samenleving. Deze rubriek verschijnt eens per twee weken onder verantwoordelijkheid van de Raad van Kerken Soest. Redactie: Piet van Dijk, Wim van den Dool, Bernard Steen huis. Redactieadres: Gerrit van der Veenstraat 93, 3762 XK Soest, tel. 602 06 31, e-mail: w. vd. dool@planet.nl. Nieuws en/of tips graag insturen naar dit adres. Soest heeft een Franstalige Afri kaanse kerk die elke zondag middag gebruik maakt van het gebouw van De Open Hof-ge meente. In de afgelopen vijftien jaar zijn in Nederland zo'n vijf honderd protestantse migran- tenkerken gesticht, verspreid over het hele land, voornamelijk in de grote steden. In Amers foort bestaat ook een Franstali ge Afrikaanse kerk, naast bij voorbeeld een Chinese en een Indonesische. Het evangelie wordt in Neder land in minstens 75 talen ge bracht, aldus de Soester Dick Ko ning, lid van de Nederlands gere formeerde kerk Baarn/Soest. Hij is voorzitter van de stichting SO- FAK. De afkorting staat voor Stichting Ondersteunings Fonds Allochtone Kerken. Ook be stuurslid H. Reumerman komt uit Soest, de andere bestuursleden wonen in Eemnes, Den Haag en Amerongen. Dick Koning: 'Door hun situatie hebben de kerkleden met tal van sociale problemen te kampen. Fi nancieel zijn ze weinig draag krachtig; de meeste gemeenten zijn bovendien meestal kleiner dan de Nederlandse kerken. De mees te hebben niet meer dan honderd leden. De kosten die een ge meente met zich meebrengt gaan hun draagkracht in veel gevallen te boven. Immers, de leden heb ben meestal een gering inkomen. Er is nogal wat verloop doordat de overheid asielzoekers steeds verplaatst. Ze moeten vaak grote afstanden afleggen naar een kerk in hun eigen taal en cultuur.' In 1995 is de stichting SOFAK opgericht. De stichting draagt on der andere bij in de huur van sa menkomstruimten, de aanschaf van bijbels en muziekinstrumen ten, de ambtskosten van de voor ganger en diaconale ondersteu ning. SOFAK ontvangt geen sub sidie en verkrijgt haar middelen door giften van 100 tot 150 par ticulieren en een aantal plaatselijke Nederlandse kerken. Maar gezien het aantal aanvragen heeft de stichting dringend behoefte aan meer donateurs. Zij kunnen ge ven op postgiro 1026333 ten name van de penningmeester van SOFAK in Amerongen. Onvoldoende bekend Op dit moment worden zo'n twintig jonge gemeenten onder steund, voornamelijk met een bij drage in de ambtskosten van de voorganger. Die gemeenten zijn in de loop van de tijd ontstaan uit kleine groepjes. 'Het is nog on voldoende bekend dat er onder de vluchtelingen in Nederland 600.000 tot 800.000 christenen zijn,' aldus Koning. 'Dat is begrij pelijk want we komen ze zelden tegen in de Nederlandse kerken. Slechts een enkele asielzoeker probeert een Nederlandse kerk- dienst bij te wonen. De meeste vluchtelingen komen echter vaak tot de ontdekking dat het moeilijk is om te begrijpen wat er allemaal gebeurt in een Nederlandse ere dienst. De inhoud van de preek en van de liederen verstaan ze niet. De muziek is anders dan ze ge wend zijn. Wezenlijke contacten leggen blijkt moeilijk. Ze zijn blij als ze geloofsgenoten uit hun ei gen land ontmoeten.' Zo ontstaat er vaak een bijbel kring; en als die groot genoeg is, zoekt men een groter onderko men en sticht men een kerk met een bestuur en een voorganger, vaak iemand met een bijbel schoolopleiding. Slechts in som mige gevallen heeft hij een uni versitaire scholing. 'Het hebben van een roeping blijkt vaak be langrijk/ zo zegt Koning. De stichting SOFAK heeft zich ook ingespannen voor het lot van Mavinga Mpongi, de dominee van Franstalige gemeenten in Amersfoort en Den Haag, die al jaren in Nederland verblijft. Hij is nu op een onbekend adres onder gebracht. Van de Nederlandse overheid moet hij worden uitgezet naar zijn moederland Congo, maar dat weigert hem toegang. Nadat hij enkele keren heeft vast gezeten is hij nu op vrije voeten, maar zonder uitkering. De stich ting SOFAK ondersteunt hem, in afwachting met wat er definitief met hem gaat gebeuren. Prof dr. A. Heertje. Dinsdagavond 25 november zal de bekende econoom prof. dr. Ar- nold Heertje, bijzonder hoogleraar aan de Universiteit van Amster dam, een lezing houden in de Emmakerk aan de Regentesse- laan. Hij zal op uitnodiging van de Sow-gemeente Soest-Noord spreken over economie, geld en keuzes maken. Iedereen heeft met geld te ma ken. Een vloek of een zegen? Dat is het onderwerp van deze avond. Prof. Heertje heeft veel kennis omtrent de werking van geld en geldstromen en is daarnaast ie mand met een scherpe kijk op het dagelijks leven. Prof. Heertje be gint dichtbij: bij de economie van de eigen inkomsten en uitgaven. Welke keuzes maak je daarin? Waar en waaraan geef je je geld uit? Wat voor effect heeft dat? Bedrijven lopen daar ook tegen aan. Geld kun je maar één keér uitgeven. In de politiek speelt het allemaal weer een stap groter. Ook daar kan geld maar één keer worden uitgegeven; er moeten al tijd weer keuzes worden gemaakt. Iedereen, econoom of niet, gelo vig of niet, staat voor deze keu zes. Voldoende reden om hier bij stil te staan, aan de hand van een verhandeling door een markante econoom. Er zal voldoende ruim te zijn om vragen te stellen. Aan vang 20:00 uur. Gratis toegang voor iedereen. Deelnemen aan een gespreks- kring over geloofszaken is niet ieders stiel. Daarom biedt de Sow-gemeente Soest-Noord de mogelijkheid tot 'geloven met je handen'. Begin dit jaar werd een complete kruisweg uit steen gehakt en be schilderd, nu is een groep - onder In de vorige aflevering van 'Kerk in de krant' waren de data van de kringbijeenkomsten over mystici in Soest-Zuid weggevallen. Ko mende data zijn 20 januari en 3 februari 2004; het gaat dan over de Duitse middeleeuwse mysti cus Meister Eckhart. Ze worden gehouden in De Rank (achter de Wilhelminakerk aan de Soester- bergsestraat). Kerststalbouwers aan het werk. supervisie van de Soester architect Gert Düermeyer - bezig met het maken van kerststallen. 'Samen op weg naar de stal' heet het pro ject dat zijn inspiratie ontleent aan de jaarlijkse expositie in de Amersfoortse St. Ansfriduskerk, waar een Frans dorp met zijn be woners het decor vormt van Je zus' geboorteplek. De figuren rond en in de stal weerspiegelen de hedendaagse samenleving. De werkstukken worden gedurende drie dagen in-de Emmakerk ten toongesteld (12 december 19:00- 21:30 uur, 13 december 11:00- 17:00 uur en 14 december 12:00- 15:45 uur met een muzikale af sluiting om 16:00 uur). Het is te vens het eerste lustrum van de kerststallenexpositie in de Emma kerk. Muziekcentrum Paul Snoek, de dirigent/musicus die ook in Soest een aantal koren onder zijn hoede heeft, organiseert in de komende tijd een drietal kerst-activiteiten in de regio: een kerstproject, een kerstcon cert en een kinderkerstmusi cal. Het kerstproject omvat een ruime keus aan meerstemmige Engelse Christmas Carols die in drié repe tities worden ingestudeerd om ze tenslotte in een aantal openlucht recitals te laten horen in de Hilver- sumse winkelpassage de Gooische Brink. De repetities zijn op de woensdagen 3/10/17 december, van 20:00 tot 22:00 uur, in de Groene Zaal van de Regenboog kerk, hoek Koningstraat/Nassau- laan te Hilversum. De uitvoeringen zijn op zondag 21 december in het centrum van Hilversum van 11:00 uur tot ongeveer 13:00 uur. De deelnemersbijdrage is 50,00. Aanmelden t/m 28 november bij Muziekcentrum Paul Snoek, 035-6289292 of muaekcentrum.paulsnoek@planet.nl. Op vrijdag 12 december, aanvang 20:00 uur, geeft het Kamerkoor Quintessence e.a. o.l.v. Paul Snoek een kerstconcert in de Nicolaas- kerk aan de Wakkerendijk 58 te Eemnes. Het wordt een sfeervol kerstconcert bij kaarslicht, met kerstliederen vanuit alle windstre ken. Na afloop zal er op' het in kerstsfeer gebrachte kerkplein nog een aantal bekende carols gezon gen worden onder het genot van een glaasje glühwein of warme chocolademelk (inbegrepen). Kaarten a 7,00 vanaf 19:30 uur verkrijgbaar aan de zaal en bij Mu ziekcentrum Paul Snoek, SS 035- 6289292. Op zondag 21 december, 16:00 uur, verzorgt het theater- en pop koor voor kinderen Hilli- Kids'nTeens een kinder-kerstmusi- cal in het kerkje aan de Bergweg 6 te Hilversum. Hilli-Kids'nTeens, komt deze kerst met een spetteren de kerstmusical voor en door kin deren (en iedereen die jong van geest is...). Deze musical, waarin het oude kerstverhaal opnieuw wordt verteld op een eigentijdse manier met spel en muziek, duurt ongeveer een uur. Kaarten a 5,00 vanaf 15:30 uur verkrijg baar aan de zaal en bij Muziekcen trum Paul Snoek, SS 035- 6289292. ■b Gepatenteerde sonische technologie. Natuurlijk wittere en gezondere tanden in 28 dagen. Gegarandeerd. Superieure tandplakverwijdering. J Philips Sonicare Elite is verkrijgbaar vanaf 129,00. j 28 dagen op proef! Burg. Orothestraat 9, 3761 CJ Soest. Tel: 035-6010344 Een 14-jarige jongen uit Soest is vrijdagavond gewond geraakt door een aanrijding met een auto. De knaap fietste omstreeks 20:30 uur vanaf de Schoutenkampweg de Ossendamweg op. Doordat een stadsbus het zicht van een 42-jari- ge automobilist belemmerde, ont stond een aanrijding. Hierbij raak te de jongen gewond. Hij is met onbekend letsel overgebracht naar het Meander ziekenhuis. (T~f^tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest Telefoon 035 - 60Z 02 49 Iedereen kan in zijn of haar omgeving te maken krijgen met mishandeling. Mishandeling komt in alle lagen van de bevol king voor en in elke leeftijds groep. Uit onderzoek is geble ken dat ongeveer 1 op de 5 vrouwen ooit in een relatie te maken krijgt met geweld. Bij 1 op de 10 vrouwen gaat het om zeer ernstige vormen van ge weld. Zonder hulp van buiten af zijn deze vrouwen zelden in staat het geweld te stoppen. Relationeel geweld is een breed begrip. Niet alleen slaan en schop pen of het veroorzaken van letsel zijn vormen van mishandeling. Ook het treiteren, vernederen en isoleren van een persoon vallen onder die noemer. Datzelfde geldt voor gedwongen deelname aan seksuele handelingen en verkrach ting. In veel gevallen is het niet eenvoudig om erachter te-komen of iemand mishandeld wordt. Veel vrouwen (ook mannen) proberen het voor de buitenwereld te verber gen. Slachtoffers schamen zich of zijn bang dat het geweld alleen maar erger wordt, als zij het naar buiten brengen. Zij hopen dat het vanzelf weer overgaat. Relationeel geweld gaat echter meestal van kwaad tot erger. Vrouwen die langdurig mishandeld worden, ko men steeds dieper in een isolement terecht. Vaak stuiten ze op onbe grip van hun omgeving. Waarom gaan vrouwen niet ge woon weg bij hun partner? Vrou wen willen vaak niet dat de relatie verbreekt, maar willen dat het ge weld stopt. Daarnaast hebben deze vrouwen een .hoop te verliezen. Zij raken hun huis kwijt, moeten hun kinderen uit hun vertrouwde om geving halen en zijn vaak financieel afhankelijk van hun partner. Veel vrouwen weten niet waar ze te rechtkunnen voor hulp. Ook is er een gebrek aan plekken binnen de vrouwenopvang. Signalen Uit onderzoek blijkt dat slachtof fers niet of pas in een laat stadium een beroep doen op hulpverlening. 70% van de vrouwen meldt zich onder een andere noemer bij hulp verleners. 12% van de vrouwen doet melding van mishandeling en daarvan doet slechts 6% aangifte. Tegen de tijd dat slachtoffers zich melden bij de hulpverlening heeft het geweld vaak al ernstige vormen aangenomen. Het is dus van groot belang om relationeel geweld vroegtijdig te signaleren en hulp in te schakelen. Men kan bijvoor beeld letten op signalen die moge lijk wijzen op mishandeling: (herhaalde) verwondingen zoals blauwe plekken, bijtwonden, hoofdwonden, ontwrichtingen, brandwonden etc. niet lichamelijke klachten, zoals depressiviteit, trillen, vaak hoofd pijn of maagklachten, vermoeid heid, angst etc. een onderdanige houding, onze ker, schrikreacties, altijd vergezeld van partner zijn, praten in termen van 'ik mag niet van mijn man niet mogen beschikken over eigen geld etc. kinderen kunnen signalen verto nen zoals agressief gedrag, nacht merries, lichamelijke klachten en tekeningen over geweld en ruzies thuis. de man vertoont soms gedrag dat wijst op het gebruik van ge weld. Wanneer iemand sterke con trole uitoefent over zijn partner en/of haar in het bijzijn van ande ren kleineert, is dit reden tot be zorgdheid. Bovenstaande signalen kunnen duiden op geweld, maar dat hoeft niet altijd. Er is maar één manier om daar achter te komen en dat is door ernaar te vragen. Vaak is het nodig om er herhaaldelijk naar te vragen. Veel mensen vinden het moeilijk om zich te mengen in andermans privé-situatie. Maar simpelweg het verhaal van een vrouw aanhoren, kan al een stap in de goede rich ting zijn. Men kan haar vervolgens stimuleren om hulp te zoeken bij een instantie, zoals het maatschap pelijk werk. De politie kan aftijd ingeschakeld worden. Deze heeft de taak om bescherming te bieden wanneer de partner geweld ge bruikt. Het gebruik van geweld in een relatie is strafbaar. Voor meer informatie en/of hulp kan men ook op de website van het Ministerie van Justitie terecht: wAvw.huiselijkgeweld.nl. De afdeling Preventie van Riagg Amersfoort Omstreken organi seert op dinsdag 25 november een informatieavond over het thema Huiselijk geweld. Deze informatie avond wordt georganiseerd in het kader van 25 november de inter nationale dag (VN) inzake uitban ning van geweld tegen vrouwen en de landelijke campagne: 'Week Zonder Geweld' van de Wereld vrouwenmars Nederland. De informatieavond is gericht op het brede publiek. Huiselijk ge weld komt veel vaker voor dan men denkt. Het is echter vanwege schaamte en schuldgevoelens een moeilijk onderwerp voor betrokke nen. Huiselijk geweld omvat alle vormen van geweld in huiselijke kring waaronder geweld in part nerrelaties, oudermishandeling en kindermishandeling. De avond staat voornamelijk in het teken van geweld in partnerrelaties en de ge volgen daarvan. Het doel van de avond is om kennis te vergroten en het thema van geweld meer be spreekbaar te maken. Daarmee De Schans 20 3764 AX Soest Tel. (035) 601 87 30 E-mail: spu!lenhulp@spullenhutp.nl Zie ook: Avww.spullenhulp.nl kan onbegrip en onwetendheid worden tegen gegaan. Vragen die aan de orde komen zijn: Hoe ont staat geweld in partnerrelaties? Wat zijn de mogelijkheden voor hulpverlening aan slachtoffers, da ders en kinderen? Waarom is het voor veel betrokkenen moeilijk om hulp te zoeken? Wat kunnen om standers doen om het geweld te stoppen? Nico van Oosten van het landelijk expertisecentrum Transact zal na der ingaan op het onderwerp van geweld in partnerrelaties. Daar naast wordt er een video vertoond waarin twee vrouwen hun verhaal doen en vertellen hoe zij stappen hebben ondernomen om het ge- A/eld te stoppen. In de video wordt ook de daderhulpverlening belicht en ingegaan op het politiebeleid rondom huiselijk geweld. Tijdens de avond zijn diverse professionals aanwezig om vragen te beantwoor den. Er is ook gelegenheid om in dividuele vragen te stellen aan medewerkers van het Riagg, poli tie, maatschappelijk werk en Blijf- van-mijn-lijf. Foldermateriaal is aanwezig. De informatieavond wordt gehouden van 19:00 tot 22:00 uur in het Riagg-gebouw aan de Westsingel 41. De toegang is gratis. Wil men zeker zijn van een plek, dan kan men zich van tevoren opgeven. Het was me het hospiceweekje wel, de afgelopen week. Dinsdagavond hebben Rian Zwart en ik een pre sentatie gegeven voor een groep zorgverleners. Woensdagmorgen een gesprek met een architect die gratis voor ons wil tekenen. Die zelfde middag een ontmoeting op het kantoor van Joost Strater met Ronald de Jong. Ronald is accoun tant en hij gaat voor ons de pen ningen beheren. Donderdagmor gen een vergadering van de hele initiatiefgroep, 's Middags een werkbezoek met Rian, Wil en Ab bij een hospice in Utrecht. Vrijdag morgen een gesprek met een zorg manager over de vormgeving van de zorg, samen met Rian en Wil. Gelukkig is niet elke week zo vol gepland, we hebben naast het hos pice ook nog andere bezigheden. Dat bezoek aan Utrecht heeft wel veel indruk op ons gemaakt. Het hospice daar is behoorlijk verge lijkbaar met wat ons voor ogen staat. Het is ook een low-care hos pice en heeft ook vier bedden. Daar om wilden we er graag eens kijken. Aan de ene kant om informatie te krijgen over allerlei organisatori sche kwesties en aan de andere kant om met eigen ogen te zien hoe het eruit ziet. Het was wel om ja loers op te worden. Men heeft de beschikking over een groot oud pand, met hoge kamers en glas-in- lood-ramen, een brede gang en een statige trap naar boven. Aan ruimte geen gebrek en dat is wel heerlijk! Zo is er op de begane grond zoveel ruimte dat de gasten allemaal bene den kunnen wonen. Ook heeft elke gast een eigen douche en toilet op de kamer, erg prettig voor de privacy. Wat ons het meest aansprak was de grote genoeglijke woonkeuken. Een bewoner kan eens even weg van zijn kamer en zijn bed om er gezellig in een gemakkelijke stoel te zitten. Er is daar altijd wel wat te doen en tussen de bedrijven door is er tijd voor een praatje en een kop thee. De coördinator van het hospi ce vertelde ons dat mensen het juist waarderen dat er drukte om hen heen is. Ze willen graag horen en merken dat ze niet alleen zijn, dat geeft rust. Ook vertelde ze dat ze in Utrecht geen moeite hebben om vrijwilligers voor het hospice te vin den. En toch zijn er zo'n 60 men sen nodig om 24 uur per dag vol doende hulp in huis te hebben. Als dat in de stad al zo gemakkelijk lukt krijgen we daar in Soest en Baarn vast helemaal geen proble men mee. Al met al heeft dit bezoek ons weer heel wat opgeleverd om óver na te denken en door te praten. Fantastisch dat deze coördinator in Utrecht, die toch ook wel wat an ders te doen heeft, tijd uittrekt voor een initiatiefin Soest. Een intensief weekje hospice dus, maar wel heel nuttig en nog stimu lerend ook! Want je maakt op deze manier wel snelle stappen op alle fronten tegelijk. Het mooiste vind ik zelf nog dat je steeds meer een beeld krijgt van de mensen die gebruik zullen maken van het hospice. En ook van de vrijwilligers, de profes sionele hulpverleners en de familie leden. Daarmee wordt steeds duide lijker waar het pand en de organi satie aan moeten voldoen. Maar het geeft ook kleur aan al dat tijdro vende werk waar we mee bezig zijn. Marjan Haak is voorzitter van de ini tiatiefgroep voor het hospice in Soest. Informatie op Avww.hospicesoest.nl. BANKETBAKKERIJ Voor a zelf of voor een ander geef 't gebak met liefde aan elkander Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 tDus ook zaterdag 22 november a.s. is uw bezoek aan Ellemijn zeker de moeite waard. t Kinderkleding en schoenen doen mee in de aktieü! 'W? Soesterbergsestraat 13 Soest-Zuid (035 - 603 55 46) DONDERDAG 20, VRIJDAG 21, ZATERDAG 22 EN ZONDAG 23 NOVEMBER VAN 9 TOT 18 UUR met werken van: Otmar Alt Karei Appel Elvira Bach Clemens Briels Mare Chagall Christo and Jeanne-Claude Corneille Jan Cremer Salvador Dali Günther Foerg Jörg Immendorff André Masson Joan Mi ra Pablo Picasso Ernst Peter Rade Kees Saientijn Ton Schuiten Wouter Stips Walasse ring Geke Uitdebosch Viktor Vasareiy e.v.a. Verder topografische kaarten uit de 16e t/m 19e eeuw en complete atlassen. Langestraat 86, Hilversum 621 5318

Soester Courant | 2003 | | pagina 11