pport] osenboom voor de zwijnen? 'De Kleine Prins' als poppenkastvoorstelling urfit IhiiTfliïlRlt WELZIJN tl master CirUóhCCK Expo 'Kunst en Handicap' naar Museum Oud Soest rn profil: e0ed Uw goud j geld waard NA 12 WOENSDAG 19 NOVEMBER 2003 SOESTER COURANT "pagina 13 ooie SLAS-avond in Brede Bibliotheek b.if. FBrede Bibliotheek Soest V MKERIJb.v. KER n ©techniek )irk Scheele met Je Liedjesspeeltuin' lime en maskers' Voor al uw parket l Vrijdagavond in NPB-kerk Kinderhulp Tsjernobyl bij EO op teevee Jazz: Esmee Olthuis en Albert van Yeenendaal Pepernoten Koersbal over de Liefde Veiling voor De Blauwe Vogel Inkel JODA De rechten van het kind Soester Cultuurprijspolitiek Boerendans Klaverjassen De Vriendschap 'Le Fils' (De zoon) Mini-wintermarkt voor project Peris Lezing:'Nijverheid langs de Eem' Cursussen tuin en kunstgeschiedenis Najaarsverkoop bij Tesselschade A. A. autoschade Ruim uw eigen vuurwerk op! WEG 72b 3EST ■6012883 13606 rastructuur 1 kzaamheden ■kzaamheden I Rioleringen rkzaamheden I infrastructuur I ..„u want die belediet mij voortd 22 44 25 20 MEUR' ning 24 72 r E NI E N «.fischer.nl „lie -gedoe' over de cultuur in «oest ten spijt, waardoor bui tenstaanders de indruk zouden Tunnelt krijgen dat deze ge- lieente inderdaad het toneel is pn allerlei sprankelende cul- kirele activiteiten, zaten er vo- e week nauwelijks meer dan reertig a vijftig mensen op de heatertribune van de Brede Bibliotheek. Daar ontving de ElAS de alom gevierde auteur Thomas Rosenboom. bat Librisprijs-winnaar (tweemaal lelfs) Rosenboom - o.a. bekend i 'Publieke werken', 'Gewassen ■rees* en 'De nieuwe man' - op dit toment een van de meest voor aanstaande schrijvers van het ge- lele Nederlands taalgebied is kon len aan de belangstelling in Soest lus niet echt aflezen. Bij de SLAS lekken ze zich langzamerhand lertwijfeld de haren uit het hoofd: ïs zelfs Rosenboom en Giphart fcnlangs) niet eens de zaal vol krij- len, wie moeten ze dan nog naar lëest halen...? De culturele praat- Ismakers van Soest, bij andere gelegenheden de laatste tijd zo na- [rukkelijk present, blonken nu uit loor hun absentie. Of zijn literai- i avondjes met de 'top' van de Irdcrlandse letteren inderdaad [echts parels voor de a-culturele Soest er zwijnen en valt er verder niets te verwachten? De liefhebbers die afgelopen woensdag de moeite hadden geno men om naar Rosenboom te ko men luisteren valt dat uiteraard niet aan te rekenen. Zij hadden zonder twijfel een mooie avond, want de auteur toonde zich een aangenaam spreker die het aanho ren meer dan waard was. Hij werd voor de pauze aan de tand gevoeld door interviewster Lilian Waan- ders, die het overigens niet nodig vond hem te introduceren, zodat het publiek van des schrijvers jeugd en jonge jaren - veelal toch de basis van het schrijverschap - onkundig bleef. Wel ontlokte ze hem een aantal aardige uitspraken, zoals over zijn omgang met feiten en fictie. 'Ik ben een schrijver die in het café noteert dat iemand op z'n hoed gaat zitten, maar als dat een jaar later in mijn boek staat is het opeens fictie geworden...' Beelden straat 93 - Soest el. 601 23 54 erdaan 46 - Soest el. 601 20 65 Weedestraat 46A t - Tel. 601 38 77 estraat 35 - Soest >01 60 33 ,01 37 05 ngaccountants.nl ngaccountants.nl RILLEN PREGEN SLITTEN STANSEN NUMMEREN - 3765 GG Soest ,35) 601 60 30 ■3762 KA Soest ,35)603 06 24 EFOON 035 - 6010344 ken! >4 90 eek antiemakelaars Telefoon 035 - 601 13 04 j holenmolenbeek.nl SOEST VIANEN ZEIST I telematica service en onderhoud l sprinklertechniek l 1343200 - www.unica..nl I IOUW ADVIES B.V. he keuringen o.g. ling 31.035-602 31 13 I Willaertstraat 49 6095829 faterdag 22 november [jlTVERKOCHT! Voensdag 26 november )isney:'Knorretjes ïrote Film' pet Honderd Bunderbos vormt lederom het vrolijke decor voor )en spannend avontuur over het kleine varkentje dat grootse dingen loet In een verhaal over vriend schap en respect ontdekken de Vriendjes uit Het Honderd Bun" Berbos dat je niet groot hoeft te in om grote dingen te doen. snorretje voelt zich heel klem Wanneer zijn vriendjes hem vertel- dat hij te klein is om mee te ïan op honingjacht. Wanneer *uiorretje vervolgens verdwijnt, lebruiken zijn vriendjes het plak boek van Knorretje, waar al de Avonturen van Knorretje en zijn riendjes in staan, om hem terug te pinden. Tijdens deze avontuurlijke loektocht in Het Honderd Bun- jlerbos halen Knorretjes vriendjes lllerlei herinneringen op. Zij ko men er dan achter dat hun kleine iend eigenlijk een grote held is dat Knorretje juist heel belang- 'k is voor zijn vriendjes, norretjes Grote Film' zit boorde vol ontroerende belevenissen, die Lorden ondersteund door prachti- liedjes. En natuurlijk worden ■ile vriendjes opgetrommeld om knorretje te vinden. Dus korn je Vinnie de Poeh, Teigetje, Uil, Ko- ijn, Christopher Robins, Kanga n Roe allemaal tegen, kanvang: 14:00 uur. Duur: 76 jriinuten. Toegang: 4,50. Alle fceftijden. Voensdag 3 december Theater v.d. Droom: Éet mime-spel van Jeroen Boer winkel kan men ondergaan als een Inverklaarbare droom met won- lerlijke figuren. Het zijn 'Beelden Beweging' die vanuit het onaer- jewuste allerlei gevoelens en emo- s oproepen en zo in de herinne- uiig blijven nawerken. Alle num- piers zijn naar eigen idee in bewe gingstaal ontworpen. Deze solo- ttts zijn stuk voor stuk poëtisch ran sfeer, absurd en humoristisch, paar soms ook duister en beklem- Kend. Zijn beeldende vorm van mime is geheel zonder tekst, maar Wordt wel ondersteund door een pscinerend geluidsdecor. Kanvang: 14:00 uur. Duur: do minuten. Toegang: 4,50. Leet- nid: 8+. Rosenboom begint nooit 'zomaar' aan een boek, vertrouwde hij de interviewster desgevraagd toe. Hij ontwikkelt eerst een schema en probeert dan met zo weinig moge lijk elementen - met bij voorkeur slechts één hoofdpersoon die denkt en handelt, en dat dan liefst zoveel mogelijk ook op één plaats het verhaal uit te werken in ta- bleaux vivants'. Rosenboom ziet in eerste instantie dan ook voorna melijk beelden voor zich en bouwt daaruit zijn romans op, die daar door als het ware direct al geschikt zijn als filmscenario. Hij denkt niet in de eerste plaats aan taal en stijl. Aan ideeën heeft hij gelukkig geen gebrek: 'Met één idee kun je weer jaren vooruit...' Over het Boekenweekgeschenk van 2004, waarvan hij de auteur is, wilde hij nog niets loslaten, ve de titel - 'Spitzen' - en dat het in deze tijd speelt. Dat hij onlangs de AKO-literatuurpnjs met ge wonnen heeft vond hij niet erg, omdat die naar een biografie (over Multatuli) is gegaan, dus een werk van een geheel andere orde als een historische roman. 'Alleen als Ar- non Grünberg 'm had gewonnen zou ik het zuur gevonden hebben, want die beledigt mij voortdu- rend...' Historisch Ondanks de uitputtende research voor zijn romans vindt Rosenboom het 'niet zo erg' als zijn gegevens historisch niet helemaal juist zijn. Zo heeft hij in latere drukken van 'Publieke werken' zijn hoofdperso nages geen bridge meer laten spe len (dat bestond destijds niet), maar dat veranderd in whist. 'Het gaat mij meer om de overtuigings kracht dan om de vraag of de de tails kloppen. Toch hebben de per sonages details nodig, en vaak ook een beetje jargon. Ze moeten meer spreken dan de woorden die ieder een gebruikt.' Wat hem bij de ont wikkeling van de intrige voor ogen staat omschrijft hij zo: 'Ik probeer iets te schrijven waarvan ik ook zou kunnen genieten als een ander het geschreven had...' Hij ken schetst zichzelf overigens als een moeilijke lezer: 'Ik ben veel te on geduldig; ik lees ook lang niet alle boeken uit...' Zijn eigen favoriete schrijvers zijn o.a. Dostojevski, Flaubert, Kafka en Hermans. Het Verlengde Oude Utrechtseweg 2 3766 MG SOEST www.houtenvloerenpaleis.nl tel: 035 - 65 64 024 n t cn.rnokie van de vlie- De Stichting Kinderhulp Tsjer- nobyl, vanuit Soest aangestuurd door het echtpaar Heine en Hielkje Tolsma, krijgt zondag 23 november aandacht op de Nederlandse televisie. In het programma 'Nederland Helpt belicht de EO het hutpverle- ningswerk van deze organisatie die al tientallen transporten naar Wit-Rusland liet rijden. De uitzending begint om 10:30 uur en is te zien via Neder land 2. Komende vrijdagavond -21 november - vindt in de NPB- kerk aan de Rembrandtlaan 20 een bijzondere poppenkast voorstelling plaats. 'De Kleine Prins', naar het beroemde boek van Antoine de Saint Exupéry, wordt opgevoerd door poppen theater 'Temmedan'. Eenzame bezigheid Na de pauze volgde nog een geani meerde discussie met de tribune. Rosenboom liet daarbij o.m. weten dat schrijven voor hem inderdaad een eenzame bezigheid is en dat schrijvers, in tegenstelling tot bij voorbeeld schilders en musici, nooit met elkaar praten over de manier waarop hun boeken m el kaar steken'. Hij werkt overigens nooit aan meer dan één boek tege lijk en houdt zich strikt aan het opgezette schema. 'Er rijn collega s die zich graag laten verrassen door hun personages, maar ik niet.' Een boek is volgens hem geslaagd als het kritisch vermogen van de lezer tijdens het lezen wegvalt en hij het boek 'neemt zoals het is'. Bij het schrijven riet Rosenboom trou wens voortdurend iemand voor rijn geestesoog aan wie hij het ver haal vertelt: 'een geïnteresseerde leek'. 'Voor mijn boeken hoef je geen neerlandicus te zijn. Ik laat verwijzingen naar andere boeken achterwege en houd zeker niet van vreemde spelletjes...' Een piloot krijgt motorpech en maakt een noodlanding in de Sa hara. Hij tracht het mankement te verhelpen. De tijd dringt, want zijn watervoorraad is bijna op. Opeens verschijnt er een klein kereltje, af komstig, zoals blijkt, van een ande re planeet. Bij stukjes en beetjes vertelt dit ventje over zijn planeet, waarom hij deze én de enige ande re bewoner, een bloem, heeft ver laten en hoe hij, via een reis lang8 zes asteroïden, op aarde beland de... Dit moderne sprookie van de vlie ger/schrijver Antoine de Saint- Exupéry over vriendschap, door zeer velen onder ons in het Frans gelezen (soms lang geleden), wordt inmiddels over de hele we reld tot de klassieken gerekend. Het verhaal is bewerkt tot een poppenkastspel van ongeveer vijf kwartier met zelfgemaakte pop penkast, poppen, rekwisieten en decors, ondersteund door verschil lende soorten muziek. 'De Kleine Prins' wordt gespeeld door Henk Cloo en Lies Linne- kamp, Peter Noort en Lidy Noort. 'In de kleine drie jaar die we nu bezig zijn met dit verhaal, hebben wij telkens meer wijsheid ontdekt in de tekst. Wij vinden het leuk om deze voorstelling te spelen en wen sen u er veel plezier bij. Wellicht vindt u het kind in uzelf even te- De voorstelling begint om 20:00 uur. De toegang is gratis. Kinderparadijs I De Vrije Teugel| Vedelaarpad 53, tel. 6018136 Steenhoffstraat 46, tel. 601 95 1 Zaterdag 22 november Twee eigenzinnige muzikanten op saxen en piano, brengen hun im provisatietalent en jarenlange erva ring samen. Zij spelen eigen com posities die zich kenmerken door een hoog improvisaticgehaltc, speelsheid, subtiliteit, krachtige melodieën en veel energie. Een kleine band met een groot geluid. Aanvang: 21:00 uur. Entree. 7,00. In het kinderparadijs kunnen Ion- deren op woensdag 26 november zelf pepernoten maken. Dat ge beurt tijdens de wekelijkse inloop middag, van twee tot vier uur. Ui teraard mogen de deelnemers daarna het resultaat zelf proeven. Medewerkers van de Vrije Teugel serveren er op het terrein aan het Vedelaarpad warme chocolade melk bij. Deelname kost 2,50. De Klarinet'!? Klarinet 39. lel. 6023139 1 Esmee Olthuis. Zondag 23 november Spoordalmonoloog De afgelopen weken hebben er verschillende kunstwerken in deetalagesvandeVan Weede straat gehangen. Ze waren ge maakt in het kader van het Eu ropese Jaar van mensen met een handicap of chronische ziekte, met het doel om de kij ker zich te laten verplaatsen in de situatie van de mens met een beperking. De kunstwerken werden gemaakt door zowel mensen mét als zonder beperkingen. Inmiddels krijgen ze st.pnhoffstraat 9*, tel. 602 81321 or telecommunicatie 'oor mobiele communicatie j 27-29a, Soest lefax 035 - 6091009 telecom.nl is Golfkarton 26 - 3762 EC Soest )35 - 609 53 00 )35 - 609 5311 PACKAG/NG 1ARTON I DISPLAYS -Tel. 033-4643060 - Fa* 033-44561603 I ^aUVang. machine onderhoud 765 GD Soest www.td-supportnl Vrijdag 5 december dajel Lustenhouwer: Sinterklaas is jarig' lurikale pepernoten voor jong en ,ud. De weken voorafgaande aan et 5 december feest behoren voor jeel kinderen tot de meest span- lende tijd van het jaar. Wat is er ju nog mooier om deze spanning e ontladen door met z'n allen uit folie borst Sinterklaasliedjes te lingen? Onder leiding van Majel .ustenhouwer (dirigent van het vinderen voor Kinderen koor) mag iet jonge publiek samen met va Ier, moeder, opa of oma meezin gen. Alle grote 'hits' zullen de re ie passeren. A .anvang: 16:00 uur Duur: 60 linutcn. Toegang 4,50. Leef- |ijd: 4+. arten reserveren bij de theaterkassa, u 6095829; openingstijden: dinsdag l/m vrijdag 11:00-18:00 uur. Gereser veerde kaarten moeten 2 dagen voor Uvang van de voorstelling zijn opge laaid! Daarna gaan de kaarten weer de vrije verkoop in. Op 20 november is het weer de 'Dag van de rechten van het kind Het verdrag over de Rechten van het Kind dateert uit 1989. Het is door 191 landen ondertekend. Wat hebben wij hier nog verder mee te maken? Misschien goed om een paar artikelen uit dit verdrag te bekijken. Vrijheid van meningsuiting, be scherming tegen oorlog, een eigen naam mogen hebben, bescherming tegen mishandeling, opgroeien bij familie. Het zijn zaken waar wij niet zo gauw wat aan kunnen doen. Dat we het verbeteren van deze zaken aan anderen overlaten is goed. Maar bij recht op voldoen de en gezond voedsel, recht op onderwijs, recht op vrije tijd be scherming tegen kinderarbeid en uitbuiting is er misschien voor ons iets te doen. Hier ligt voor ons een goede kans. In de tijd waarin we druk bezig zijn geschikte cadeaus voor velen te zoeken, kunnen we misschien erop letten of daar met een kind bij de productie van al die cadeaus 'het kind van de rekening allemaal een mooi plaatsje in het alom bekende Museum Oud Soest aan de Steenhoffstraat 46. Belang stellenden kunnen daar terecht op zaterdag en zondag van 13:30 tot 17:00 uur, vanaf komend weekein de (22 november t/m 13 decem ber). Kijkers kunnen daar ook hun mening over het kunstwerk achter laten, waarmee zij helpen het 'bes te kunstwerk' te kiezen, welk ui ting geeft aan het leven met een handicap. Het beste kunstwerk wordt be loond met een prijs die door de Winkelkring Van Weedestraat be schikbaar gesteld wordt. Onder de inzenders van hun mening wordt een prijs van 25,00 verloot, be schikbaar gesteld door het Lokale Comité Soest. De expositie wordt op zaterdag 13 december afgesloten met een vei ling van alle kunstwerken. De op brengsten hiervan zijn voor De Blauwe Vogel, een dagcentrum voor kinderen met een meervoudig complexe handicap in Soest. Wie niet in de gelegenheid is om naar het museum te gaan maar wel de collectie wil bekijken kan vanaf 23 november terecht op internet: www.langziek.nl/ kunstexpositie.html De organisatoren rekenen op gro te belangstelling en hopen op een mooie opbrengst voor de kinderen van De Blauwe Vogel. Voor meer informatie kan men terecht bij het Lokale Comité Soest, 6029805. Als u mij vraagt welk regelmechanisme een culturele winnaar selecteert, moet ik u zeggen, heus, tot dusver is me dat nimmer sufficiënt geëxpliceerd. Mijn onbegrip vlood voor verbazing henen, sinds in de plaatselijke pers voor kort, de zeven nieuwe namen zijn verschenen van hen die prijken op het scorebord. De voor tweeduizendvier genomineerden wordt dit succesje allicht graag gegund, doch dat een club die jarenlang presteerde, wordt genegeerd, acht ik een kwalijk punt. Ooit werd de Gouden Oliebol veroverd en vorig jaar werd uit de juryhoed, een welverdiende tweede plaats getoverd, doch nu heeft men, met onbezwaard gemoed, De Soester Kring aan ongein prijsgegeven. Nogmaals, ik gun eenieder graag de buit, doch juryleden, zeg mij nu eens even, hoe of dit werkt? Leg mij dat nou eens uit! Kond Ie Bisck Soest, 13 november 2003 Elke woensdagmorgen bestaat de mogelijkheid voor 55-plussers om koersbal te spelen. Dat is een va riatie op bowls en jeu de boule. Er wordt gebruik gemaakt van een groene mat van 8x2 meter en acht ballen. Er wordt gespeeld in teams en in de afgelopen twaalf jaar is gebleken dat nieuwe deelnemers al snel aan het spel verslingerd raken. In het ontmoetingscentrum aan de Klarinet wordt er op woensdag van 10:00 tot 12:00 uur gespeeld en het gaat daarbij vooral om de ge zelligheid. Wie het ook eens wil proberen of eerst meer informatie wenst, kan contact opnemen met de ouderenwerksters Anja van Vliet en Tosca van Bussel van de werkgroep Klarinet van de Stich ting Welzijn Ouderen Soest, tel. 6023139. Creatiefmarkt Van 10:00 tot 14:00 uur wordt za terdag 29 november een creatief markt gehouden in de Klarinet Zelfgemaakte hobby-, kunst- en creatieve artikelen worden met het oog op de feestdagen te koop aan geboden. Iedereen is welkom. De Soester Boerendansgroep treedt woensdag 26 november op in ontmoetingscentrum Haarwa ter Aan de Wiardi Beckmanstraat gaan om 14:00 uur de voetjes van de vloer. Vijftigplussers zijn wel kom en worden voorzien van een kop koffie/thee. Die is gratis, net als de entree en de erwtensoep die later geserveerd wordt. Koor Op vrijdag 28 november is er in Haarwater een optreden van De Watervogels. Dat shantykoor be gint om 20:00 uur met zingen. Het concert is bestemd voor 50-plus- sers. Zij hoeven geen entree te be talen. Postduivenvereniging De Vriend schap houdt donderdag 20 novem- ber weer een klaverjasavond. ta het clubgebouw aan de Nachte- eaalweg 8a wordt om 19.30 uur begonnen. Deelname staat voor iedereen open. 'Voor wie de grondmotieven in hun bestaan trachten te begrijpen. Hun raadt Annegreet van Eisen in haar recensie in Elsevier het boek aan van de Amsterdamse psycho loog Steven Pont 'Alle liefde is economie'. Steven Pont, die op zondagmiddag 23 november om 15-00 uur een lezing houdt over zijn boek, zegt zelf:'Zowel in de economie als in de liefde gaat het om de verdeling van schaarse goe deren. We maken een duidelijke keuze in de mensen met wie we om willen gaan en in wie we bereid zijn te investeren. We verwachten uiteindelijk een mooi rendement te halen uit onze relatie. In ieder ge val moet de liefde ons ook iets opleveren. Alle liefde is dus eco nomie. |rn/V Liesbeth van de Huit bij de KRO op Nederland 1: '...een boek voor als u uw relatie goed wil houden of beter wil maken...' Het Spoordal is een splinternieuw bouwplan van wethouder Bart Hol achter het Artishockgebouw, waar de monologen worden geor ganiseerd in de Filmzaal (maxi maal 60 personen). Reserveren aanbevolen: 88 6019577. Entree. 3 00; Artishockleden, CJE en 65+'2,00. Gastvrouw: Sonja Steven Pont. Maandag 24 november Olivier is leraar houtbewerking in een werkplaats waar ontspoorde jongeren een gedegen opleiding krijgen. Op een dag meldt zich een nieuwe leerling, Francis, maar die wordt aanvankelijk door de tim merman/docent niet toegelaten. Later toch weer wel. Over die vreemde gang van zaken, over de oorzaak en de gevolgen van weige ring en aanname, over het gedrag van leraar en leerling gaat 'Le Fils. Maar vooral over de relatie tussen die twee. Dat psychologische dra ma wordt gepresenteerd in een vorm die doet denken aan een spannende thriller. De personages worden gevolgd met een schokke rige camera. Die kijkt ze veel en vaak op de rug, spaarzaam is er wat te zien van hun gezichten. Zo komen kijkers er - zeker in het begin - niet achter wat er omgaat in de timmerman en zijn leerling. Wat er zich tussen hen afspeelt wordt niet met veel woorden dui delijk gemaakt, maar vooral met lichaamstaal. Als het gaat om wraak en verzoening, dan doen de Dardennes daar geen muziek bij, wel het geluid van zagen en ha mers. De Dardenne-broers - Jean-Fier- re, 1951 en Luc, 1954 - zijn de oprichters van de productiemaat schappij Dérives, De Afleiding. De twee Waalse Belgen maakten ruim 50 televisiedocumentaires, maar sinds de jaren '90 voornamelijk speelfilms: 'La Promesse (1996) en de Cannes 2002 Gouden Palm- film 'Rosetta' (1999). In die films, ook in 'Le Fils', vallen documentai- re reminiscenties onmiskenbaar op. mijn doodgewone uiterlijk heeft mij voorbestemd voor de rol len van mensen die je op de hoek van de straat kunt tegenkomen en daar ben ik heel tevreden mee Olivier Gourmet (die voor zijn rol in deze film in Cannes 2002 de prijs voor de Beste Acteur kreeg). België/Frankrijk 2002,103 mm. Aanvang: 20:30 uur. Entree. 5,00; CJP/65+C 3,50. Reserve ren alleen op de dag van de voor- stelling, 10:00-13:00 uur, ffl 6019577. Meer informatie op in ternet: artishock-soest.nl. WWW.rabobankonline.com is geworden. Gelukkig zijn er ook duizenden die profiteren van het feit dat er bi) de productie van de artikelen die in de Wereldwinkel (en gelukkig ook op andere plaatsen) worden verkocht wel degelijk rekening is gehouden met het kind. Ze tanen helemaal niet in aanraking met het werk omdat de moeder of vader voldoende verdient, waardoor ze gewoon naar school kunnen gaan Ook zij kennen vrije tijd en krijgen voldoende voedsel. Het bovenstaande is misschien een reden om eens een bezoekje te brengen aan de Wereldwinkel in Soest, die op 19 november 1991 de eerste winkel opende Wereld winkel, Steenhoffstraat 9A,® 6028132; openingstijden: maan dag 13:00-17:00 uur; dinsdag t/m zaterdag 09:30-17:00 uur. Op zaterdag 22 november is er voor de vijfde keer een mini win- termarkt in de Herberg van Paulus in Baarn (Brink, ingang Stations weg) De opbrengst is voor brood op de plank' voor de 150 allerarm sten in Peris, Roemenië. Geduren de de wintermaanden kunnen zij bij de bakker de broodbonnen die zij ontvangen inwisselen voor een gratis (groot)brood per week Er is een groot aanbod van producten en artikelen, evenals een klein 'res taurant'. De wintermarkt duurt van 09:30 tot 15:00 uur. De 125-jarige Oudheidkundige Vereniging Flehite te Amersfoort organiseert op dinsdag 25 novem ber een lezing 'Over nijverheid langs de Eem' door Henk van der Lee. Vanaf ongeveer 1850 ont stond langs de Eem buiten de oude stadskern een heel nieuw in dustriegebied waar veel bekende Nederlandse bedrijven zich vestig den. In de eerste periode tot circa 1900 waren het vooral familiebe drijven met eigen kapitaal van bui ten Amersfoort die zich aan de Eem vestigden, zoals bijvoorbeeld de families Meursing en Van Vol lenhoven. Naast de aanvoerroute over het water speelde de opkomst van het spoor hierbij een grote rol. Vanaf 1900 vestigden zich veel Rotterdamse bedrijven langs de Eem en maakte de aanvankelijke textiel- en levensmiddelenindus trie steeds meer plaats voor chemi sche- en metaalnijverheid. Na 1950 is de afbraak van dit indus triële complex begonnen. DE FIETSSPECIALIST {JU*" Nieuwèweg 97 - Soest I Telefoon 035 - 58 804 72 Openingstijden: dinsdag t/m vrljdeg W van 9.00 uur tot 19.00 uur zaterdag van 9.00 uur tot 17.00 uur Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommeweg 3* Soest Tel, 03S - 601 6011 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl Henk van der Lee zet zich als des kundige in, samen met anderen verenigd in de Stichting Industrieel Erfgoed Amersfoort, om wat er nog rest aan bedrijfspanden in het Eemkwartier te behouden. De le zing wordt gehouden in museum Flehite Amersfoort, j>a"vang 20:00 uur. In verband met het 125-iarig bestaan van de Oudheid kundige Vereniging Flehite is deze lezing ook voor niet-leden gratis. Naar aanleiding van de lezing is er op zaterdag 29 november een wandeling door het >nd"«irtele Eemkwartier onder leiding van deskundigen. Start 14:00 uur bi) het museum Flehite, kos'e!' 2,50. Aanmelding is niet nood zakelijk. Atelier 2 verzorgt cursussen op het gebied van beeldende kunst en vormgeving in het eigen atelier in Soest onder leiding van de beken de tuinontwerper en bevoegde vakdocent Ton Willems. De cursus tuinarchitectuur is be doeld voor hen die een nieuwe tuin aanleggen of een oude tuin ingrijpend veranderen. Na een le zing met dia's over de geschiedenis van de Nederlandse tuin- en landschapsarchitectuur en de ruimtelijke vormgeving leren de cursisten het terrein stap voor stap in te delen. Via schetsontwerpen en een eenvoudige maquette ont staat er een definitief ontwerp van de indeling van de nieuwe tuin. 'Ontwerp uw eigen tuin': 10 lessen op dinsdag, 20:00-22:00 uur; start: dinsdag 6 januari; 120,00 (CJP/Pas 65 96,00). De cursus kunstgeschiedenis om vat tien lezingen met dia's over de geschiedenis van de schilder- en beeldhouwkunst en de architec tuur. De deelnemers maken kennis met de kunst van de prehistorie tot en met die van de Romeinen. Be handeld wordt de overgang van het Paleolithicum naar het Neoht- hicum, vervolgens de Egyptische kunst en de kunst uit Mesopota- mië om via de Aegeïsche uit te komen bij de kunst van de Grieken en Romeinen. 'Inleiding in de kunstgeschiedenis': 10 lessen op woensdag, 20:00-21:30 uur' start woensdag 7 januan; 95,UU (CJP/Pas 65 76,00). Informatie en/of aanmelding. Atelier 2, Weteringpad 90, Soest, ffi 6011392, mobiel: 06-53624952, e-mail: info@ateher2.nl. >^ÉLKE^WEEK EENvn SOtSHKÖOOURAMT/ IN DE BUS'.L^^ Neem een abonnement: €8,75 per half jaar! tel.(035)6014152 De Algemene Nederlandse Vrou wenvereniging Tesselschade - Ar beid Adelt, afdeling Amersfoort en omstreken, houdt op zaterdag 22 november en zondag 23 no vember de jaarlijkse verkoopten toonstelling. Belangstellenden no digt zij van harte uit tussen 11:UU en 15:00 uur in het Berghotel aan de Utrechtseweg 225 in Amers foort. Voor huis, tuin en keuken zijn er bijzondere en handige artikelen te koop, voor bridge, golf en andere hobby's is er een gevarieerd assor timent voorradig. Ook baby- en peuter presentjes kunt u er vinden op de fraai geëtaleerde tafels. Al les van hoogwaardige kwaliteit, waarvoor deze ruim 130 jaar oude vereniging borg staat. Door aankoop van al deze met de hand vervaardigde artikelen steu nen de bezoekers het werk en de doelstellingen van de vereniging. Het is haar streven om vrouwen van alle gezindten te helpen om zelfstandig te zijn en te blijven. Zo biedt zij de mogelijkheid om met naald en draad, schilderend en met andere creatieve uitingen thuis be zig te zijn. Deze vrouwen voelen ook vaak de behoefte aan sociaal contact en weten dat zij nuttig be zig zijn en daarbij financieel een steuntje in de rug krijgen. Bent u ook geïnteresseerd? Ook kunnen vrouwen een beroep doen op het Opleidingsfonds. Met een bijdrage uit dit fonds is het mogelijk een opleiding te volgen om daarna in eigen onderhoud te voorzien. Het regelmatige contact tussen bestuur en kandidate is een stimulans en geeft een extra more le steun om het einddoel te berei- De handwerken en de fondsen zijn de twee pijlers waarop de vereni ging rust. Dat was vroeger zo en dat is nog steeds het geval! De Vereniging is niet overbodig, noch zijn haar idealen achterhaald. Inte gendeel, er wordt een steeds groeiend beroep gedaan op 'Tes selschade - Arbeid Adelt', een moderne vrouwenorganisatie die voor andere vrouwen, die het (brood)nodig hebben, in de bres kan springen. Wie zei dat T.-A. A. niet met haar tijd meegaat? Raadpleeg maar eens: www.tesselschade-arbeidadelt. Uiterwijk. i Scène uit 'Le Fils'. STALENHOEF SOEST NIEUWE GRACHT 29 - TEL. 035 - 602 27 44 Knallen mag, opruimen moet. De gemeente geeft voor het eerst ge hoor aan het jaarlijkse verzoek van de Stichting Consument en Veilig heid (SVC) om het vuurwerk al op nieuwjaarsochtend op te ruimen. De stichting probeert in het hele land burgers en gemeenten daartoe aan te sporen. Tot nu toe liet Soest het vuurwerk- afval opruimen door reguliere veegrondes van het Reinigingsbe- drijf Midden Nederland (RMN). Aangezien nieuwjaarsdag dit jaar op een donderdag valt, zou het vuurwerk bijna een week op straat blijven liggen. Naast een onooglij- ke rotzooi, brengt dit ook gevaar met zich mee. In Nederland gebeurt 20 /o van alle vuurwerkongevallen op nieuw jaarsdag. Vooral kinderen worden het slachtoffer, wanneer zij 'wei geraars' die op straat zijn achterge laten opnieuw aansteken. Voorko men is beter dan genezen is het devies. Soest gaat het vuurwerkat- val nu dus opruimen voordat ten deren de straat weer op gaan. De kosten, beraamd op ongeveer 5 000, zullen worden opgevan gen uit de onvoorziene kostenpot. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat door de extra veegronde de burgers het er bij laten z-Tca. Daarom heeft de gemeente 10U voorlichtingsposters 'laat je niet verrassen' bij de SCV besteld. Deze worden opgehangen bij win kelcentra en verspreid bij de vuur werkverkoopadressen. Soester Courant overal thuis in Soest en Soesterberg Oude sieraden liggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Ruil 't hier voor een nieuw sieraad of we betalen u de dagwaarde kontant uit. Ook oude merkhorloges ruilen of kopen wij van u in (defekt is geen bezwaar). SCCN Laanstraat 18, Baarn Telefoon 035 - 541 59 37

Soester Courant | 2003 | | pagina 13