f) Jeugdnetwerk Soest gaat van start Officieel geopend Kerstshow Visser Marlboro Classics Taakstraf, voorwaardelijk cel en geldboete voor cd-handel Soester ontkent nu ontucht met drie meisjes in zwembad Een valse of een goede start? f Vaarderhoogt Heeren van Brederode 1ACTUEEÜ MAAT 'Sociaal weefsel versterken' Sloop van Shell-station om verpaupering tegen te gaan feliciteert Sicco en Sacha 5^!Aj WOENSDAG 19 NOVEMBER 2003 SOESTER COURANT PAGINA 3 ELIER CH ierssdroger 121 Cl Dronkelap gepakt na achtervolging oest ontdekt in jotaal bijna 2 ton aan fraude an plast tegen politiewagen Jongerencafé op woensdag 26 november ANWB wil snel nieuwbouw Vuurtje stoken op REMU-kastje 35-6010344 Weinig ouders van peuters laten zich voorlichten in bus frvAn/3t SPULLENHULP WD-burgemeesters met het O - jarig bestaan van hun zaak Daarom deze week 25% korting op alle Marlboro Classics jeans en jassen. He verrast I ade in wasdroger <erfect ai uw U kunt isgoed bijna ?s (aten drogen, is voorzien pollenfilter. wijs;689,- OOROEUGE KEUS ONSUMENTENTEST RATIS stoomstrijkijzer )rdt perfect aag water- en De politie heeft vorige week Woensdag z'n handen vol gehad aan de aanhouding van een auto mobilist die te veel had gedronken. Na een achtervolging bleek de man nog meer op z'n kerfstok te heb ben dan alleen rijden onder in vloed. Rond 19:40 uur zagen politiemen sen de 44-jarige Soester op de Monnikenboschweg rijden. Aan gezien hij daar in strijd met een ge slotenverklaring reed, gingen de agenten achter hem aan. De be stuurder stopte en een politieman sprak hem aan. Daarbij rook de agent alcohol en de man werd ge vraagd uit te stappen. De automo bilist bleek zeer onstabiel op z'n benen te staan en gedroeg zich zo •vervelend' dat de politiemensen assistentie van een tweede politie wagen opriepen. Terwijl ze dat deden, stapte de Soester in z'n auto en reed weg. Tijdens de daaropvolgende achter- Volging lukte het de politie hem twee keer tot stoppen te dwingen, maar telkens ontsnapte hij weer. aarbij reed de man ook een keer ïhteruit op een politieauto in. Wen later werd de auto van de verdachte leeg teruggevonden op de Monnikenboschweg, waar het allemaal was begonnen. Toch kon de man in de omgeving worden Aangehouden. Bij de ademanalyse op het politiebureau blies hij 665 ug/1. Dat is bijna het driedubbele van de wettelijk toegestane limiet. ,Ook bleek de verdachte te hebben gereden terwijl z'n rijbewijs al was ingevorderd. Tegen de 44-jarige Soester is pro ces-verbaal opgemaakt voor het ïlegen van verzet, inrijden op een lolitieauto, rijden zonder (ingevor- lerd) rijbewijs én voor het rijden ■der invloed van alcohol. In 2002 heeft de gemeente Soest ior 182.840 euro aan fraude aan het licht gebracht. Dat bedrag is oger dan in de jaren daarvoor, laar is voor een belangrijk deel roorzaakt door één zaak. De fraudebestrijding door de so- liale recherche is, zo stelt de ge- eente, sterk verbeterd ten op- achte van 2001. Dat heeft onder eer te maken met het feit dat er 'anaf 2001 geen soficontroles wa ren uitgevoerd, omdat de betref fende ambtenaar ziek was en later 'ertrok. In afwachting van de reor ganisatie van het ambtelijk appa raat mocht er geen vervanger wor den aangetrokken. Nu zullen de bestanden van de gemeente alsnog met terugwerken de kracht tot 2001 worden verge leken met die van het Inlichtingen bureau. Sinds dit jaar is de ge meente aangesloten op dit bureau. De verwachting is daarom dat meer fraudezaken aan het licht zullen komen. Bij fraudebedragen onder zesdui- zend euro is de gemeente verplicht I een boete op te leggen. Over vo- t' rig jaar werd in totaal voor 2700 [euro aan boetes uitgeschreven. I Daarvan is iets minder dan de helft {geïnd. Dat de invordering achter- t blijft, komt hoofdzakelijk doordat 1 de betrokkenen moeilijk zijn op te [sporen. )mdat ze harde knallen hoorden, amen politiesurveillanten in de rijk Smitsveen poolshoogte. Ze 'eden zaterdagnacht in een onop- 'allende auto en zagen vanuit de ichting van de skatebaan vier ïannen op een fiets aankomen. :ij waren zeer luidruchtig. Aange- :omen bij het voertuig van de po rtie, stopte een van de mannen, vaama hij tegen de auto begon te liassen. Hij werd aangehouden, venals een ander die zich met B;ze aanhouding ging bemoeien, e andere twee gingen er vandoor. De twee Soesters, beiden achttien aar, moesten zich vervolgens op iet politiebureau verantwoorden. Op woensdag 26 november zal het Jeugdnetwerk Soest echt van start gaan. Het geeft jonge ren de mogelijkheid te laten zien wat zij belangrijk vinden in Soest. Zo zullen jongeren van het jeugdnetwerk activitei ten organiseren of bijvoorbeeld de gemeente adviseren. Het aantrekkelijke van een jeugd netwerk is dat de jongeren zelf kunnen kiezen waarvoor ze zich willen inzetten. Daarom zal het jeugdnetwerk uit werkgroepen be staan, waarbij de jongeren de on derwerpen bepalen. Elke werk groep houdt zich bezig met een ander onderwerp, bijvoorbeeld het organiseren van een Open Po dium, of een sportfestival, of mis schien zelfs een discussie over (vei lig) uitgaan. Het Jeugdnetwerk is bedoeld voor alle jongeren tussen de 12 en 22 jaar die in Soest wo nen. Op woensdag 26 november orga niseert het Jeugdnetwerk Soest een 'Jongerencafé' in de Achterkamer van de Brede Bibliotheek (vroeger cultureel centrum C-drie). Om 19:30 uur begint het programma en wordt de jongeren in de Achter kamer, met bar en muziek, een drankje aangeboden. Daarna wordt er gebrainstormd over wat jongeren leuk en minder leuk vin den aan Soest en vervolgens wor den daarvoor creatieve oplossin gen bedacht. De ideeën die daar uit voortkomen kunnen de jonge ren vervolgens zelf (binnen een werkgroep) gaan uitvoeren binnen het toegewezen budget van de ge meente. De bijeenkomst is rond 21:00 uur afgelopen. Tot nu toe is er in Soest voor jon geren niet veel te doen. Het Jeugd netwerk Soest wil daarin met de hulp van zoveel mogelijk jongeren verandering brengen! Bij deze dus de oproep aan alle jongeren van Soest om op 26 november naar de Achterkamer te komen! Meer informatie: jeugdnetwerk- soest@hotmail.com of kijk op de website: www.jeugdnetwerk- soest.tk. Vier jongeren Het Jeugdnetwerk Soest is opge richt door vier jongeren. Na een toer langs de scholen en het orga niseren van het Jongerencafé ho pen zij uit een veel grotere groep jongeren te bestaan. Zij stellen zich hieronder voor. Folkert Sluiter: 'De belangrijk ste reden waarom ik aan een jeugdnetwerk in Soest wil meewer ken is toch wel voor de jongeren meer voorzieningen en activiteiten te creëren. Zelf speel ik in een band en vind het echt heel mooi om dat samen met leeftijdsgenoten te kunnen doen. Ik wil er dan ook voor gaan dat andere jongeren ook hun 'ei' kwijt kunnen hier in Soest met de hobby's of activiteiten die zij graag willen doen! Ik verwacht dat zo'n jeugdnetwerk ook wel zal aanslaan, zolang er maar genoeg animo voor is!' Naomi den Besten: 'Beslissingen over jongeren worden vaak ge maakt door politici die weinig af weten van hedendaagse jongeren. Vaak worden jongeren niet eens geïnformeerd over deze beslissin gen, laat staan dat er om hun me ning gevraagd wordt. Dit leidt re gelmatig tot situaties waarin zowel de jongeren als de politici niet het gewenste resultaat bereiken. Jon geren laten meedenken over pro blemen en oplossingen is hiervoor de oplossing. Ik ben zelf op lande lijk niveau actief op het gebied van jeugdparticipatie en met die ken nis en ervaring wilde ik ook graag op lokaal niveau iets doen. Dat is voor mij de reden geweest om het initiatief te nemen om een Jeugd netwerk op te richten, maar dat had ik niet kunnen doen zonder de hulp van andere jongeren en de gemeente. Ik hoop dat er een groot aantal jongeren onderdeel wordt van het Jeugdnetwerk, zodat alle jongeren hun stem kunnen laten horen. Daarnaast verwacht ik van de ge meente dat zij het Jeugdnetwerk serieus gaat nemen. Als de ge meente namelijk niet open staat voor de ideeën van jongeren, zul len de jongeren terecht het nut van een Jeugdnetwerk niet in zien. Wat ik uiteindelijk hoop is dat Soest voor jongeren een plaats wordt waar er genoeg leuke dingen te doen zijn en waar ze graag willen zijn. En ik verwacht dat de politi ci nog veel kunnen opsteken van de verfrissende inbreng van de jon geren. Natasha Davies: 'Er zijn in Soest veel jongeren waar, naar mijn me ning te weinig voor gedaan wordt. Zelf wil ik graag mee denken en mee doen in het zoeken naar leu ke evenementen. Ik ben benieuwd naar wat de jongeren zelf allemaal graag in Soest willen. En daarom hoop ik dat er veel jongeren naar de le bijeenkomst zullen komen. Ik hoop dat we d.m.v. het jeugd netwerk veel jongeren kunnen be reiken, hun ideeën kunnen uitwer ken en hiervoor voldoende hulp krijgen van de gemeente Soest.' Roder van Arkel: Als (jongste) raadslid van Soest werd ik in de commissie Sport, Sociale Zaken, Onderwijs en Welzijnszaken (SOW) geconfronteerd met het idee van Naomi om een jongeren- netwerk op te richten. Helaas komt het weinig voor dat inwoners van Soest, die niet direct politiek ge bonden of belanghebbend zijn, met ideeën komen. Als raadslid is het dan ook mijn taak om serieus naar dergelijke ideeën te kijken en wanneer het een goed idee is er voor te zorgen dat er iets mee ge beurt. Dit is erg belangrijk. Er zijn namelijk genoeg inwoners met goede ideeën. Zij doen hier helaas vaak weinig mee, omdat zij denken dat er toch niet serieus naar geke ken wordt, of zelfs maar iets mee gedaan zal worden. Een jongerennetwerk sprak mij aan, omdat het jongeren de moge lijkheid biedt zich in te zetten voor dingen die zij belangrijk vinden. En tegelijkertijd op deze manier een bijdrage leveren aan Soest. Ook denk ik dat de opzet van een jongerennetwerk redelijk bij jonge ren past, namelijk niet bureaucra tisch en gericht op concrete zaken. Het Jeugdnetwerk Soest: v.l.n.r. Folkert Sluiter, Roder van Arkel, Naomi den Besten en Natasha Da- vies. Daarbij vind ik ook dat er in Soest op het gebied van jongerenbeleid verbeteringen mogelijk zijn. Ook hier kan het jongerennetwerk een bijdrage aan leveren. Ik zal in ieder geval het jongerennetwerk wan neer nodig ondersteunen en er voor proberen te zorgen dat de politiek de jongeren serieus neemt. Ik hoop daarom ook dat het een succes zal worden.' Vervolg van pagina 1 sche en Sociale Zaken) de groot ste werkgever van de gemeente - worden in dat opzicht als bedrijven beschouwd. De actie 'Zomer- schoon', waarbij raadsleden en ambtenaren een dag hun handen uit de mouwen steken om de woonomgeving te zuiveren van rommel, is volgens Krijger al een mooi voorbeeld van 'maatschappe lijk ondernemen'. Platforms Volgens coördinator Marie-Louise Hehenkamp gaat Matchpoint in de komende tijd op zoek naar 12 a 15 organisaties, die gezamenlijk een 'maatschappelijk platform' moeten vormen, en ongeveer net zoveel bedrijven, die deel gaan uitmaken van een 'ondernemersplatform'. Die gaan zich in het komende jaar buigen over in totaal zes projecten, waarbij jongeren, ouderen en het bedrijfsleven betrokken kunnen worden. Afgezien van het 975-ja- rig bestaan van Soest kon er nog geen concreet project genoemd worden, maar het zal in de komen de maanden allemaal wel duidelijk worden, aldus Marie-Louise He henkamp. Wie informatie heeft (of wenst) kan contact opnemen met Match point, Westsingel 44, 3811 BB Amersfoort, SS 033-4630754. info@matchpoint- amersfoort.nl. Om verdere verpaupering en vandalisme te voorkomen, wil de ANWB zo snel mogelijk het voormalige Shell-pompstation aan de Soesterbergsestraat slo pen. Daarna wordt er een nieuw, onbemand tankstation van de ANWB met acht pom pen gerealiseerd. De gemeente heeft de sloopver gunning verleend, zodat VIA tank stations, die de werkzaamheden gaat uitvoeren, op korte termijn de shovels kan laten voorrijden. Extra voordeel van het vlot opschonen van het terrein is dat meteen kan worden begonnen met de nieuw bouw, zodra de bouwvergunning is verleend. Dat laatste zal nog onge veer twee maanden duren, ervan uitgaande dat er geen bezwaren worden ingediend, die de procedu re kunnen vertragen. Omdat de luifel van het toekom stig station net buiten het bebou- wingsvlak uitsteekt, moet het col lege een regeling treffen om af te wijken van het bestemmingsplan. Het is daartoe bereid. Het ziet er naar uit, aldus een woordvoerder van de gemeente, dat de buurtbe woners evenmin problemen heb ben met het plan. 'Er wordt posi tief op gereageerd en de mensen zijn blij dat ze er binnenkort weer kunnen tanken.' Het huidig station wordt al langer dan een jaar niet meer gebruikt. De Shell-pomp en de garage (Jur- riëns) werd gesloten na onenigheid tussen de eigenaar en de huurders. Dat conflict ging over wie de kos ten op zich moest nemen voor de aanpassingen van de garage, die nodig waren om te kunnen vol doen aan de milieuwetgeving. Twee jongens van-dertien jaar kun nen een alternatieve straf tegemoet zien, omdat ze een vuurtje hadden gestookt op een kast van de REMU aan de Dorresteinweg. De politie hield hen zondagavond ter plekke aan, nadat ze een melding had gekregen van een getuige. Het tweetal probeerde de schuld in de schoenen van andere jongens te schuiven, maar die luchtbel kon al snel worden doorgeprikt. Beiden kregen een proces-verbaal wegens vandalisme. De Utrechtse rechtbank heeft donderdag zes mannen, onder wie twee Soesters, veroordeeld wegens hun betrokkenheid bij een criminele organisatie die handelde in illegale cd's, cd- rom's en dvd's. De Soesters, 47 en 49 jaar oud, kregen elk 180 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke gevangenis straf opgelegd. De bende bracht tussen januari 1998 en juni 2001 honderdduizen den illegale cd's, cd-rom's en dvd's op de markt, onder andere onder de naam Crazy Bytes en Twilight. Justitie kon de criminele organisa tie oprollen na de aanhouding van een bendelid in juni 2001. De man deed bij de politie een boekje open over de andere bendeleden, waar onder de twee verdachten uit Soest. De rechtbank achtte bewezen dat de 47-jarige verdachte zijn mane ge in Soest door de criminele or ganisatiewet gebruiken als verga der- en ontmoetingscentrum. Bo vendien zou de man illegale cd's voor de bende hebben vervoerd en afgeleverd. Naast de werkstraf en de voorwaardelijke gevangenisstraf kreeg hij nog een boete van 3500 euro opgelegd. De 49-jarige Soester kreeg als bij komende straf een boete van 6.000 euro opgelegd voor zijn rol in de bende. Die bestond volgens de Omdat hij in Spleasure Cen trum een meisje zou hebben aangerand en dat bij twee an deren zou hebben geprobeerd, hoorde vorige week een 38-ja- rige Soester 54 dagen celstraf tegen zich eisen, waarvan der tig dagen voorwaardelijk. De man moest voorkomen in de Utrechtse rechtbank. Op 3 juni was de verdachte met zijn vriendin in het zwembad aan de Dalweg. De 13-jarige meisjes waren daar ook aanwezig, omdat zij met hun Apeldoornse school op kamp waren in Soest. Volgens een van de meisjes had de vriendin van de Soester haar op een gegeven moment in het water beetgepakt. De Soester zou vervolgens zijn band onder haar bikinitopje heb ben gedaan, en haar hebben betast en geknepen. Twee schoolgenoot jes van het meisje stelden dat de man hun hand in het water had gepakt, en had geprobeerd die naar het kruis van zijn vriendin te brengen. De meisjes hadden zich naar eigen t zeggen weten los te rukken. Maar volgens de Soester en diens vrien din klopte er niets van de beschul digingen. Wel gaf de man toe dat hij zich die dag nogal uitgelaten had gedragen. Zo zou hij een meisje kopje onder hebben geduwd, en nogal lichame lijk met zijn vriendin zijn omge gaan in het zwembad. Oorzaak van zijn ontremde gedrag zouden de dertig kalmeringspillen zijn ge weest, die hij in die periode dage lijks slikte, en zijn methadonversla- ving. Dat middelengebruik zou ook de reden zijn geweest dat hij de beschuldigingen bij de politie niet direct had ontkend. Maar in middels was hij grotendeels afge kickt, en wist hij zeker dat de meis jes geen gelijk hadden. Schadelijk De officier van justitie bleek ech ter meer waarde te hechten aan de verklaringen van de slachtoffers. Hij wees er op dat dergelijk gedrag juist voor kinderen in de puberteit extra schadelijk kan zijn. Bij zijn eis hield hij rekening met het feit dat de Soester volgens een des kundige zwakbegaafd is, en ver minderd toerekeningsvatbaar. Ook woog hij mee dat de man di rect was opgepakt, en 24 dagen in voorarrest had gezeten. Zou de man conform de eis veroordeeld worden, dan hoeft hij niet meer terug de cel in. Bijzondere voor waarde bij de eis van de officier van justitie is dat de Soester con tact houdt met de reclassering. Raadsvrouwe mr. G. Dorhout- Tielkens vond echter dat de feiten niet bewezen konden worden. Zij wees er op dat geen van de aanwezigen de feiten, waarvan haar cliënt was beschuldigd, had zien gebeuren. Dat vond zij vreemd, aangezien het erg druk was in het zwembad. Ook het feit dat de meisjes pas aan het eind van de dag alarm hadden geslagen wekte haar verbazing. De meisjes hoorden aan het eind van de zwemmiddag pas eikaars ervarin gen en besloten daarop de badlei- ding in te lichten. De rechtbank doet uitspraak op 25 november. rechtbank uit het inkopen en op slaan van de handelswaar. Bij een inval in de woning van de man vond de politie ruim 6000 illegale cd's. Tegen de Soesters was een jaar celstraf en geldboetes van 5000 en 7500 euro geëist. Drie informaticastudenten van de Technische Universiteit Twente kregen elk 180 uur werkstraf, een half jaar voorwaardelijke celstraf en 1500 euro boete. Het drietal stelde in opdracht van de bende de inhoud van de illegale cd's, cd- 'rom's en dvd's samen. Die liet de bende vervolgens in Spanje persen. Een 51-jarige videotheekhouder uit Leiderdorp, die cd's van de bende had gekocht en verkocht, moet 120 uur werkstraf verrichten en 5000 euro boete betalen. Hij kreeg ook een half jaar voorwaar delijke gevangenisstraf opgelegd. v:;;:TAv;; In de aanloop naar het basis onderwijs is het vooral voor al lochtone kinderen van belang dat ze vanaf hun tweede levens jaar naar de peuterspeelzaal of een zogenoemde voorschool gaan. Spelenderwijs de Neder landse taal leren helpt hen daarna op weg als ze onder richt krijgen. Vandaar dat Forum een Ameri kaanse schoolbus heeft ingericht om ouders van peuters voor te lichten over de diverse mogelijkhe den. 'Een goede start' heet de campagne met als ondertitel: op weg met de voorschool. Het Insti tuut voor Multiculturele Ontwik keling stuurt de bus het hele land door en woensdag maakte deze 's ochtends een halt bij Dikkie Dik aan de Albert Cuyplaan en 's mid dags bij de Klimop aan de Weeg breestraat. Sinds de verbouwde bus een jaar geleden voor het eerst de weg op Wij heten u welkom in ons grote Kerstkoopkasteel. Doe een rond leiding door de fraai ingerichte kasteelzalen en laat'u verrassen door de enorme kerstcollectie die daarvoor u uitgestald ligt. Van kerststal tot kerstboom, van takje tot decoratiestuk. Neem stevige wandelschoenen mee. want er is veel, héél veel te zien op de Kasteelkerst- show bij t vaarderhoogt. TUIN ADVIES Dorresteinweg 72 b Soest Tel.: 035 - 601 28 83 ging werden direct en indirect 21 duizend ouders bereikt, vertelt Zahide Gümüs, een van de meer talige consulenten die namens Fo rum voorlichting geeft. Maar in Soest blijft het op beide locaties rustig. De oorzaak daarvan ligt in het feit dat de Ramadan aan de gang is, zo wordt van verschillen de kanten verondersteld. Maar, valse start of niet, de ouders krijgen een herkansing. De scho len, in dit geval de Desmond Tutu en De Klimop, kunnen een video band met bijbehorend voorlich tingspakket bestellen en op een gunstiger tijdstip de ouders in alle rust te wijzen op de verschillende activiteiten voor kinderen van 0 tot 4 jaar. Daarbij kan de school ook een beroep doen op de consulen ten die dan de ouders te woord staan. Medewerkers van de school kunnen zich desgewenst laten voorlichten door deze consulente, waarna zij op hun beurt de ouders inlichten. Zowel in peuterspeelzalen als op de voorschool wordt met speciale programma's gewerkt om de kin deren voor te bereiden op de ba sisschool. Forum probeert de ouders zoveel mogelijk te informe- Op allerlei manieren kunnen ouders voorlichting krijgen over de activiteiten voorkinderen van 0tot 4 jaar. Foto: Soester Courant ren, te motiveren en adviseren om hun kind vooral te laten deelne men. In de bus zelf wordt een voorlich tingsfilm vertoond, die kan worden afgespeeld in onder meer Turks, Marokkaans-Arabisch, Berber en Papiamento. De ouders kunnen er internetten of documentatie verza melen. Voor kinderen is de cam pagnebus ook een uitje, want ze kunnen er met diverse materialen spelen. kringloopcentrum De Schans 20 3764 AX Soest Tel. (035) 601 87 30 E-mail: spullenhulp@spullenhulp.nl Zie ook: www.spullenhulp.nl Kerkstraat 5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 Fax: 035-6029995 Je zou venvachten dat het politie ke café van de plaatselijke WD, dat strijdt voor normen en waar den, al lang de heer Verhoef had uitgenodigd die de gemeente Soest venvijt te goochelen met be grotingscijfers. Waarom horen we hier niets meer over, wethouder? Nee hoor, goocheme Gerrit, de voorzitter van onze WD-afdeling, maakt zich veel drukker over het feit dat Soest weer toe is aan een WD-burgemeester. Want 'die post is bijna sinds mensenheuge nis in liberale handen geweest,' meldde hij in de Soester Courant. Het geheugen van deze hogetoren- blazer is zo vals als de baard van sinterklaas en zo dun als de schoensmeer op de wangen van zwarte piet. Drs. Wim de Kam, de gezagsgetrouwe oud-gemeentese cretaris van ons dorp, publiceerde in januari 2000 het interessante boekje 'Door de Kroon geketen- den - twee eeuwen door de Kroon benoemde burgemeesters in Soest' (ISBN 90-805481-1-1). Daarin weigerde de auteur twee waarnemende burgemeesters op te nemen: jhr. mr. C. Dedel (1946) en J. Bos (1989). De laatste was de aardigste die we ooit gehad heb ben. Wat ik De Kam als voorzitter van notabene de Historische Vereni ging echt kwalijk neem, is het doodzwijgen van de NSB-burge- meester A.E. van Goor den Oos- terlingh (1944-1945). Hoe je ook tegen deze zwarte bladzij aankijkt, je mag als historicus nooit de ge schiedenis geweld aan doen. Met wat minder oranjegezindheid en wat meer objectieve creativiteit had ik voor het boekje een andere opzet gekozen, die recht doet aan alle zestien burgervaders en 1 bur germoeder sinds mensenheugenis in Soest. Als we de eerste gekozen burgermeester in 2006 begroeten en de door de Kroon geketende ambtsdrager uitzwaaien, vervallen de bezwaren van De Kam en kan hij het boekje herschrijven in deze eeuw. Van de zeventien burgemeesters, die Soest heeft gehad sinds 1813, was er niet 1 liberaal en waren er slechts drie lid van de WD. In zijn voorwoord schreef Wim de Kam destijds: 'Het Koninklijk Huis had bij de benoeming van diverse bur gemeesters van Soest een flinke vinger in de pap en diverse burge meesters onderhielden nauwe banden met leden van het Konink lijk Huis'. De benoeming van P.M. de la Court (1869-1872) en Jhr. Martini van Geffen (1872-1881) kwamen tot stand op aanbeveling van Prins Hendrik zelf. De veertien (17 min 3 dus) door de Kroon geketenden van Wim de Kam waren allen sinds mensen heugenis regenten tot in de toppen van hun vingers. Ook de drie WD-ers. Allereerst Johanna Ma ria Corver-van Haaften (1972- 1980), die tegen de bevolking van Soest de Slag om de Engh verloor. Dan mr. RiuJ Scholten (1980- 1989), die het Soester Natuurbad tijdens een borrel verkwanselde aan een projectontwikkelaar voor een appel en een ei. En tenslotte de vredelievende beroepsofficier Hans de Widt (1989-2000), die op verzoek van Paleis Soestdijk de 'kunstenaar' Cecile Dreesmann in het Anna Paulownahuis stopte. Nee, we hebben weinig goede er varingen met VVD-burgemees- ters. Na zijn vergeefse, amateuristische kruistocht tegen de hufters van Soest in het Kleinste Kamertje achter restaurant Fusions probeert goocheme Gerrit nu met zijn ach terban het burgemeesterschap van Soest voor zijn partij te claimen. De 'liberaal' zegt twee namen van kandidaten op zijn geheime lijstje te hebben staan. Hij lijkt Prins Hendrik wel. KONINGINNELAAN 24 - SOESTDIJK

Soester Courant | 2003 | | pagina 3