le Van der Hucht krijgt etage en kleine pleinen em i Lucht centraal in tentoonstelling Integratiebeleid viert hoogtij in Soest 'Turkse instellingen moeten zich actiever opstellen in Soest' m Opvoedwinkel voor ouders Een huis kopen zonder eerst uw huidige huis te verkopen. Met de Doorstroomhypotheek. iACTUEEL f _PAGINA4 ber 2003^ WOENSDAG 19 NOVEMBER 2003 SOESTER COURANT PAGINA 5 Financiering door bouw 17 woningen Ook volwassenen welkom in milieucentrum Het is tijd voor de Rabobank. SyÉSifi Kasteel wordt verbouwd sogsterSoourant, Openingstijden kantoor SOESTERCOURANT Onverzekerd en zonder rijbewijs Ruim 4 ton voor 80 oudkomers Soester Courant elke woensdag een belevenis! Iftar-maaltijd t.g.v. Ramadan Eenjarig project kost Soest 24.000,- Verkeerscontroles Abonnement wordt duurder Computer probleem? eifperl SCHOEMAKER .nl oningen ld, zodat ers, jonge i staan, De le Van der Huchtschool aan de Paulus Potterlaan wordt ge heel vernieuwd. Door herin richting van het terrein (inclu sief de gymzaal) kunnen ook zeventien nieuwe woningen ge bouwd worden. Van de op brengst daarvan worden de kosten van de vervangende nieuwbouw gedekt. De nieuwe inrichting heeft ook een keer zijde, zo worden de schoolplei nen aanzienlijk kleiner en ko men er ook lokalen op de eer ste verdieping. Om aan de normen van het he dendaags basisonderwijs te kunnen voldoen is de nieuwbouw noodza kelijk voor de bijzonder neutrale basisschool. Volgens algemeen di recteur Van der Kaa van de scho- lengroep is het huidige gebouw ontoereikend. 'De eisen van de gemeente op het gebied van basis onderwijs kunnen in dit pand niet langer ingewilligd worden. We hebben geprobeerd kinderopvang centrum 'Het Kasteel' bij onze ver bouwingsplannen te betrekken, maar dat is afgewezen door Soest. Dit is de enige oplossing.' Projectontwikkelaar Borghese BV uit Nijkerk had het plan om zowel 'Het Kasteel' als de school en de gymzaal plat te gooien. Om er ver volgens een compleet nieuw com plex met woningen, kinderopvang en de Van der Huchtschool neer te zetten. Dat schoot de gemeente echter in het verkeerde keelgat. Volgens ambtenaar W. van Kruijs- bergen van de gemeente was dat plan onbespreekbaar. 'De Stichting Kindercentra Soest is met 'Het Kasteel' juist een voorbeeld voor kinderopvang in Nederland. Het is architectonisch een uniek gebouw waar Soest trots op moet zijn.' Soest mag dan bij het eerste plan dwars hebben gezeten, bij de uit voering van plan twee helpt de ge meente een handje. Naast de ze ventien woningen heeft de school namelijk nog een 'potje' waaruit een deel van de nieuwbouw kan worden bekostigd. De gemeente heeft er geen bezwaar tegen dat de 187.931, die in 2001 door Soest beschikbaar is gesteld voor de uit breiding van het bestaande ge bouw met een leerlingengroep, ook voor de nieuwbouw wordt ge bruikt. Borghese BV heeft uiteindelijk z'n best moeten doen om tot een ver deling te komen die voor zowel het onderwijs als de portemonnee po sitief is. Twaalf twee onder een kapwoningen, vier rijtjeshuizen en een vrijstaand huis zullen bijna de helft van het terrein beslaan. Toch zal het nieuwe schoolgebouw aan alle voorwaarden van de ge meente voldoen. Zo zullen de tien leerlingengroepen worden gehand haafd en zal de nieuwe gymzaal INNINGEN 13 november »n kapvergunning zijn 2 coniferen, 1 alnus, 2 ;evraagde kapvergunnin- eimoetden ïlangen te worden ge- rgunning kunnen dit ;n 4 weken na deze be- >ij de afdeling Wijkbe- yan de gemeente Soest, telefoonnummer (035) ijn van 4 weken liggen de gen ook ter inzage op de i Infrastructuur in het ge- IINGEN met 13 november en iep lifeer espar is 1 a - 1 beuk jniferen 1 spar 1 den k ïus, 1 ceder, 1 francinus, 1 leende kapvergunning: 1 eik 1 ostrya's Carpinifolia elaan/Burg. Grothestraat endula (berken) - 1 conifeer :uin - 2 magnolia, 1 mei- n, 1 sorbes, 1 els, 1 prunus, 2 coniferen, 1 conifeer, ach- i psuedoacacia's ïgen het genomen besluit a verzending van het besluit nd bij het college van burge- in de gemeente Soest, Post- Frisse lucht, luchtvervuiling, misschien ook wel 'gebakken lucht'. Alles wat met lucht te maken heeft, komt aan bod in de tentoonstelling die sinds donderdag is te zien in milieu centrum De Kwekerij aan de Molenstraat. Een aanrader voor alle leeftijden', zegt Johan Simon van de gemeente. Wie lucht heeft, heeft niets, wordt wel eens gezegd. Maar zonder lucht (zuurstof) is er geen leven op aarde. De Kwekerij heeft de be- schikking gekregen over de inter- 1 actieve, fraai vormgegeven ten toonstelling 'Het hangt in de lucht'. Het weer, aërodynamica, wolken luchten en ga zo maar door, alle facetten hebben daarin een plaats- Speciaal voor de groepen 7 en 8 van het basisonderwijs is een les project ontwikkeld, dat in de klas kan worden uitgevoerd. Verschil lende scholen maken hiervan ge bruik. Groep acht van de Insinger- school was donderdagmiddag als eerste te gast in het centrum om de tentoonstelling te bekijken. Bij wij ze van startschot voor de tentoon stelling lieten de leerlingen met helium gevulde ballonnen los, die in oostelijke richting trokken. Alle ballonnen zijn voorzien van een re tourkaartje en in het voorjaar zal bekend worden gemaakt welke ballon het verst is gekomen. Wet houder Harry Witte van milieu gaf het sein voor deze ballonnenwed strijd. Hij zei te hopen dat de leer lingen veel opsteken van het pro- Met het loslaten van ballonnen gaf groep 8 van de Insingerschool op aangeven van wethouder Harry Witte het startsein voor de tentoon stelling 'Het hangt in de lucht'. Foto: Soester Courant ject en beter met de lucht zal om gaan dan de huidige en voorgaan de generaties. Johan Simon van De Kwekerij be klemtoont dat de tentoonstelling niet alleen voor kinderen, maar ook voor volwassenen reuze inte ressant is. De Kwekerij is ervoor geopend op dinsdag, woensdag en donderdag van 13:30 tot 16:30 uur. Bovendien is het centrum op de zondagen 23 november en 18 januari op dezelfde tijden extra geopend. De tentoonstelling duurt tot en met 28 januari. Maak nu een afspraak met de hypotheekadviseur van uw Rabobank en vraag naar de voorwaarden. Bel 0900-0907 0,10 pm). Rabobank ook de A-status hebben die de huidige zaal heeft. De basisscholieren zullen overigens geen last van de bouw hebben. 'We draaien gewoon door. De leer lingen worden niet tijdelijk in een ander pand ondergebracht. Het plan is eerst het vervangende schoolgebouw te realiseren. Zodra we verhuisd zijn naar ons nieuwe onderkomen, wordt er gestart met de bouw van de woningen', aldus Van der Kaa. Wanneer de bouwvakkers begin nen is nog de vraag. Borghese BV wil daar nog geen uitsluitsel over geven. Ook over de vraagprijs van de nieuwe huizen doet het bedrijf nog geen uitspraken. De 1' Van der Huchtschool in haar huidige staat voldoet niet meer aan de normen van het hedendaags basisonderwijs. Stichting Kindercentra Soest gaat 'Het Kasteel' aan de Tal- malaan verbouwen. De reden is het ontstane ruimtegebrek op de administratie- en directieaf deling en de niet functione rende hoofdentree. De verbou- wingskosten zijn geraamd op 125.000 en zullen worden door- verrekend in de huur die moet worden afgedragen aan de eige naar, de gemeente. Om het aantal vierkante meter in het opvangcentrum uit te breiden, zal er een verdieping in het kantoorgedeelte worden ge realiseerd. De entree aan de Talmalaan zal met een glazen tochtsluis worden vergroot en zo dienst gaan doen als hoofde ingang. De gemeente vindt bei de veranderingen positieve wij zigingen van het uiterlijk. ELKE WEEK EEN IN DE Neem een abonnement: 8,75 per halfjaar! tel.(035)6014152 ma di. 9.0C 9.1Ï woe. 10.00 do. vr. 17.00 16.00 17.00 10.00 - 16.° 10.00 - 15.° uur uur uur uur uur TEL. 035 - 6014152 De politie heeft zaterdagavond een 35-jarige Soester aangehouden, die zonder geldig rijbewijs in een onverzekerde auto reed. Boven dien stond de man geregistreerd bij de politie. Waarvoor is niet duide lijk. De politie zag op de Beukenlaan de auto rijden. Omdat de ruiten allemaal beslagen waren, besloten de agenten het kentekennummer te checken. Daarbij werd duidelijk dat de wagen niet was verzekerd en de man gezocht werd. De man werd een stopteken gegeven, maar dat negeerde hij. Na een korte ach tervolging werd de man met zijn wagen op de Beckeringhstraat als nog aan de kant gezet en moest hij mee naar het bureau. Het woord integratiebeleid valt in Den Haag elke dag wel een keer. De Tweede Kamer wil dat ook de lokale overheden de mouwen oprollen op dat ge bied en heeft daar wel wat geld voor over. Soest heeft onlangs 416.000 van het rijk gekre gen om 80 oudkomers te stimu leren in onze samenleving te integreren. Oudkomers zijn al lochtonen van achttien jaar en ouder die niet in Nederland zijn geboren en niet (meer) on der de Wet Inburgering vallen. Met het geld zet de gemeente, in samenwerking met andere partijen, verschillende deelprojecten op. Opvoedende en werkloze oudko mers krijgen hierbij de hoogste prioriteit. Het eerste programma is in maart begonnen. Ruim 30 op voeders zijn onder leiding van de ROC Amerianden met een taai en ouderparticipatiecursus gestart. Het traject loopt in De Schoof en de basisscholen Desmond Tutu en Klimop. De deelnemers hebben kinderen op de basisschool, een geringe be heersing van de Nederlandse taal en opvoeden als hoofdtaak. Het traject is duaal: naast het taalge- deelte van vooral spreken en schrijven, wordt aandacht bésteed aan de ontwikkeling van het kind (spelen, leren en luisteren), de in richting van het onderwijs en an dere zaken op de basisschool (vak ken, ouderavonden, rapporten, feestdagen, schooladvies). De drie projecten op de verschil lende locaties kosten in totaal 144.448, oftewel 4.815 per deelnemer. In de loop van 2004 zullen naar verwachting nog zo'n 30 opvoeders van start gaan. Met de twee 'opvoederstrajecten' zullen dus in totaal 60 oudkomers wor den geholpen. De gemeente richt zich ook op de werldozen in deze groep. Onge veer twintig werkloze oudkomers gaan een project van het Neder lands Centrum Buitenlanders (NCB) volgen. Ook dit programma is duaal: naast het vergroten van de Nederlandse taalvaardigheid, moet de maat schappelijke participatie van de deelnemers worden verhoogd. Doel is dan ook een uitstroom naar een (gesubsidieerde) arbeids- plek. Mocht dit niet lukken dan kan de oudkomer na het traject een beroepsopleiding gaan volgen of vrijwilligerswerk gaan doen. Begin januari zullen de lessen be ginnen in het pand van de voorma lige sportschool aan de Dalweg 2a. Soest stelt hiervoor 110.000 5.500 per deelnemer) beschik baar. Afgelopen vrijdagavond heb ben vertegenwoordigers van de Soester politiek en cultuur deelgenomen aan de jaarlijkse Iftar-niaaltijd, georganiseerd ter gelegenheid van de Rama dan, de islamitische vasten maand. De maaltijd werd ge houden bij de stichting Huzur Milli Görüs aan de Dalweg. De Ramadan is vanouds de maand Spanningen tussen ouder en kind groeien nog dikwijls uit tot problematische situaties. Opvoeders weten niet wat ze met hun kroost aanmoeten en het kind wordt belemmerd in z'n ontwikkeling. Daarom maakt de gemeente 24.000,- vrij voor een 'opvoedwinkel' waar ouders met hun vragen te recht kunnen. Het plan is ont wikkeld door Stichting Onder wijsvoorrang Eemland (SO- VEE) en zal door Stichting Thuiszorg Eemland worden uitgevoerd. De opvoedvraagtekens kunnen naar verwachting vanaf april 2004 weggenomen worden. De beoogde locatie voor het eenjarig project is het pand van Stichting Thuiszorg Eemland aan de Nieuweweg. Het ligt centraal en is bekend bij de Soesters. Bovendien bevinden ge relateerde activiteiten als de Thuis zorgwinkel en het consultatiebu reau zich ook in het gebouw. Het doel van de Opvoedwinkel is tweeledig. Naast het beantwoorden van vragen van ouders en lokale beroepskrachten, wordt de winkel ook dé plek voor opvoedingson dersteuning binnen de gemeente. Op deze centrale plek zal een dui delijk overzicht van het gehele aanbod van hulp en zorg op dit gebied ontstaan. De bezoeker krijgt zo een goed beeld van alle activiteiten van de buurtnetwer- ken, scholen en het bureau Jeugd zorg in Amersfoort. Na een jaar zullen de resultaten worden door genomen en wordt er gekeken naar een eventueel vervolg op de Op voedwinkel. De winkel zal twee dagdelen per week open zijn. Ouders kunnen dan zonder afspraak binnenkomen om folders en brochures te bekij ken. Daarnaast kunnen ze korte De opvoedwinkel komt in het pand van Thuiszorg op de hoek van de Nieuweweg en de Smitsweg. Foto: Soester Courant vragen stellen aan de medewerker en een afspraak maken met de opvoedkundige. De winkel zal de hele week telefonisch bereikbaar zijn via een antwoordapparaat. Tij dens de openingstijden zullen me dewerkers dan terugbellen. Ook zal er een website worden geo pend. W. Bouwman van Stichting Thuis zorg Eemland, de verantwoordelij ke manager van het project, is blij met de toezegging van de lokale overheid. 'De gemeente heeft onze globale opzet goedgekeurd. Nu kunnen we het verder uitwerken en concreet gaan maken. Hoe we het precies in gaan vullen is nog niet bekend, maar daar gaan we mee aan de slag.' van bezinning, vergeving, verzoe ning, medeleven, ontmoeting, ge bed, geduld en zegening - een geestelijke en fysieke training van een maand. Het is ook een mo ment om met elkaar van gedach ten te wisselen over actuele onder werpen en de organisatoren had den ditmaal als thema gekozen 'de positie van de Turkse (wel- zijns)verenigingen in de gemeente lijke politiek'. Alle politieke par tijen uit de Soester gemeenteraad waren vertegenwoordigd; van de Tbrkse verenigingen was er naast - Milli Görüs zelf - helaas maar één komen opdagen: het Islamitisch Centrum aan de Molenstraat, zo als een teleurgestelde organisator Yusuf Altuntas na afloop liet we ten. Niettemin voltrok zich tijdens de maaltijd - met allerlei smakelijke traditionele Tbrkse ingrediënten en gerechten - een levendige discus sie, waarbij vanuit de politiek werd aangedrongen op betere profilering van de Turkse clubs, die vanaf het Raadhuisplein nogal 'onzichtbaar' zijn. Zo was er tijdens de TOSS- discussies eigenlijk nooit een al lochtone Soester te zien geweest. Cultuur en sport Aan een nieuwe commissie Min derheden, zoals die enige jaren geleden onder protest is opgehe ven, bleek overigens niet veel be hoefte meer te bestaan. Wel zou- Foto: Herman van Dam den de Turkse organisaties - en die van allochtonen in het alge meen - zich actiever moeten op stellen in de Soester samenleving, bijvoorbeeld op de terreinen van de cultuur en de sport. Ter plaat se werd afgesproken dat er in elk geval een Turkse vertegenwoordi ger zitting zal gaan nemen in het Cultuurplatform Soest en mogelijk ook in het Sportoverleg, maar dat staat nog niet vast. Het tafelgesprek mondde uit in een discussie over de noodzaak ja- dan-nee van 'integratiebeleid'. Uit de kring van de politiek klonk eni ge verontwaardiging door bij de vaststelling dat er over integratie met geen woord wordt gerept in het College-programma. Volgens sommige jongere Turken is er ove rigens totaal geen behoefte aan een 'integratiebeleid'. 'We zijn toch al lemaal Soesters? Iedereen moet gewoon maar voor zichzelf opko men.' Volgens anderen is die be hoefte er zeker wél, omdat er on danks alles toch veel onderhuidse spanningen zijn en er her en der een tamelijk negatieve beeldvor ming bestaat over 'buitenlandse' Soesters. De politie heeft donderdag op meerdere plaatsen verkeerscontro les gehouden. Op de Birkstraat, Middelwijkstraat, Amersfoort- sestraat en de Smitsweg werden 44 bekeuringen uitgedeeld. Het over grote deel (27) werd uitgeschreven voor het niet dragen van een gor del. Daarnaast werden acht auto mobilisten bekeurd voor te hard rijden en een bestuurder werd be straft voor niet handsfree bellen. Ook zes bromfietsers ontsnapten niet aan het bonnenboekje van de agenten. Vier brommers hadden een te hoog vermogen en van twee functioneerden de remmen onvol doende. Helaas ontkomt de Soester Courant niet aan een verhoging van de abonnementsprijs. Per 1 januari 2004 wordt het bedrag met 0,25 verhoogd naar 9,00 per half jaar. Postabon- nees gaan dan 18,00 per half jaar betalen. De losse-nummer- prijs gaat naar 0,60. Oorzaak van de prijsverhoging is de stij ging van de productiekosten. Abonnees die een machtiging hebben verstrekt om het abon nementsgeld automatisch over te schrijven, hoeven zelf niets te doen. Het bedrag wordt in dat geval ook automatisch aange past. Wij rekenen op ieders begrip. Directie Soester Courant Service desk onbereikbaar? Expert Schoemaker heeft vakmensen. Wij komen, indien nodig aan huis, uw probleem oplossen. Geniet zorgeloos van uw computer. Burg. Grothestraat 9 - Soest - Tel. 035 - 601 03 44

Soester Courant | 2003 | | pagina 5