UW: 00 Nieuwe tentoonstelling in galerie De Steenlinde LAAS E aru6hocK ITWG [CULTUUR WELZIJN Eerste Cultureel Café op woensdag 3 december Pianiste Maria Martinova in Muziekkring Eemland Uf.tn.von tellen MODE ALETTE p van ièces f o o r t <<<4444 Werk van Gerda Maas en Henk Krist Thema: 'Subsidie, hoe kom je eraan?' Aangepaste Cultuurvisie ter inzage Sint Nicolaas Ontmoetingen in De Bereklauw Voor al uw parket Nieuwe vondsten in de poëzie De Soester Cultuurprijs 2003 1 SCHRAVEMADE B.V. Zondagmiddag, Hilton Soestduinen Upstairs presenteert 'A Day's Work Support Act' Brede Bibliotheek\ Soest «j/ 'De toverfluit van Fuut Tsjang Fluut' Theater v.d. Droom: 'Mime en maskers' Familievoorstelling: 'Sinterklaas is jarig' Bluesnight met 'Blues Happens' Artishock klassiek: Trinitas strijktrio 'Whale Rider' PAGINA 16 ken, truien, n 38 t/m 50. icember i keuze adviseren en ligt er ntie klaar. U RE-shop 20 -dealer 15 DIENST :eukenspecialist CEM Hpbjf WOENSDAG 26 NOVEMBER 2003 SOESTER COURANT PAGINA 17 Van 30 november tot en met 11 januari is in galerie De Steen linde aan de Lindenlaan 1 een tentoonstelling ingericht met werk van Gerda Maas (beel den/objecten) en Henk Krist (schilderijen). Kunstcriticus Peter Karstkarel schreef daar over de volgende impressie. 'Kortgeleden was ik in Britsum bij Henk Krist op bezoek. Mijn oog viel op een doek met een eenzame fietser op wie een straal hemels licht viel: de bekering van Saulus op de fiets. Een eigentijdse bijbelse voorstelling, sinds paarden geen vervoermiddelen meer zijn. Het in gesprek gaan met een schilderij heeft sterk te maken met persoon lijke ervaringen. Hoewel ik niet zo bijbels ben kwamen bij het bezoek aan Krist nu en dan bijbelse asso ciaties op. Een monumentaal stuk met een feestend gezelschap was voor mij meteen 'De bruiloft van Kana'. Krist vertelde het eigenaar dige dorpsfeest van Britsum voor ogen te hebben. Dat klopte dus wel aardig: het verschil tussen drums en wijnvaten is niet groot en het wonder is hetzelfde. Een aan grijpend, klein portret vatte vervol gens voor mij alle tragiek van 'Job' samen; het bleek het portret Tan te Bontsje uit Kollum, een ver vreemd mens. Veel onbestemder heb ik dergelij ke associaties bij het bootje met een visser op een bladstille zee van bladgoud en bij de van duister tot goud contrasterende 'The Boat- man calls', ongetwijfeld het meest monumentale doek van de presen tatie. Dat goud verwijst naar de religiestukken uit het trecento en quatrocento van Toscane, van Sie- na vooral. Het is allerminst voor niks, niet zo maar een inval, dat Krist is gaan werken met goud, met goudpoeier waar hij zelf verf van maakt. Hij past het toe om de ernst van het schilderen te onder strepen en om de melancholische thema's genereus te troosten. Wat hij voorheen tegendraads bereikte met geest, humor en soms zelfs grapjes, biedt hij nu plechtig met goud. Ik vraag me af wat Krist nu eigen lijk wil (of moet). Hij spot wat met respectabele thema's, hij zet de érnst van de schilderkunst zelfs op de tocht. De spot vergrimt soms tot sarcasme en cynisme. En dan ben ik weer bij de Prediker, mijn favoriete, cynische bijbelboek. Henk Krist: 'Thee!' (olieverf op doek). Gerda Maas: 'Torso II' (klei, messing, rubber). Daaruit leer ik een van de fraaiste deugden: je neerleggen bij je lot. Het Leitmotiv dat Henk Krist tot het schilderen brengt en in zijn doeken is te vinden, komt daar dicht bij. Het gaat om de onmoge lijkheid van het bestaan, het accep teren van het noodlot. Dat is heel gereformeerd, je mag geen verzet plegen; je ziet de tegenstrijdighe den en accepteert de ellende. Schilderen is dan een manier om aan dat lot te ontkomen, om het leven toch nog interessant te ma ken, avontuur te beleven. Soms lei den die pogingen tot heftige tafe relen, maar meestal is het juist een zoektocht terug naar de onbekom merdheid, de ongevormdheid. Krists mensen zijn zelfs in de ge zelligste omstandigheden tragisch, in de spannendste omstandighe den blijven ze eenzaam. Resulta ten, overwinningen, het zijn uitein delijk mislukkingen. 'Oogst' is een mislukte houthakker voor een zie lig bos. Soms ontspant het nood lot zich in een hele, een halve of een schijnbare oplossing; in bijbel se termen een verlossing. Maar hoe dan ook: bij het lezen van de werken van Krist is het als bij het peinzen over de Prediker. Het bi zarre leven wordt daarna toch ver draaglijker. Gerda Maas Heel anders is het werk van Ger da Maas uit Amsterdam. Zij creëert in haar keramische beelden een wankele balans, een evenwicht dat even kwetsbaar is als dat tus sen leven en dood. Bij een aantal beelden heeft zij dat bereikt door de geometrie waar zij vanuit gaat bewust te doorbreken, soms door de grondvorm in segmenten te ver delen en die zo te vervormen dat de puzzel nooit zal passen. En toch leveren die segmenten een harmo nische eenheid op, de soms opval lende afwijkingen ten spijt. Bij weer andere beelden roept zij een vergelijkbare spanning op door grillige, door vuur, oxidatie of ero sie aangetaste of gevormde mate rialen te vatten in een planmatig, min of meer geometrisch kader. Veel van haar beelden hebben bo vendien een mysterieuze lading doordat zij de indruk wekken een rol te hebben gespeeld bij een eeu wenoud gebruik of ritueel. Maas maakte dan ook studiereizen naar de volksrepubliek China, Indone sië, Thailand en diverse Afrikaan se landen. Door haar keramische beelden een natuurlijk, verbrand of schijnbaar verweerd uiterlijk te ge ven worden de associaties met ri tuelen nog versterkt. Maas houdt de huid van de klei zo puur moge lijk. De huid wordt naast de kera mische bewerkingsmethoden, be werkt met as, pigmenten, olie en mineralen. Maas maakt zowel beelden voor binnen als buiten.' Peter Karstkarel De tentoonstelling van schilderijen van Henk Krist uit Britsum en Gerda Maas uit Amsterdam loopt de hele maand december en een deel van januari t/m de elfde en is te zien bij Galerie de Steenlinde, Lindenlaan 1, 3761 BA Soest. Openingstijden op donderdag t/m zondag, 13:00 t/m 17:00 uur. Zie ook: www.steenlinde.nl. Het Cultuurplatform en het Cultuurpunt in Soest organise ren gezamenlijk het eerste Cul tureel Café op woensdagavond 3 december in Café 'De Ach terkamer' in het gebouw van de Brede Bibliotheek aan de Wil- laertstraat. Het café ligt achter de bowlingbar. De bedoeling van het Cultureel Café is om mensen uit het kunst en culturele veld en Soester(berg- se) inwoners die de kunst en cul tuur een warm hart toedragen te ontmoeten. De avond bestaat uit een thematisch deel waarbij een interessant onderwerp, de cultuur aangaande, voor het voetlicht wordt gebracht. Na afloop is er dan gelegenheid om onder het ge not van een drankje met elkaar van gedachten te wisselen. Via een 'speakerscorner' kunnen aanwezi gen ideeën, mededelingen of 'op roepjes' inzake de kunst en cultuur in Soest naar voren brengen. Iedereen is van harte welkom en kan zonder aanmelding vooraf bin- Naar aanleiding van de vele gege ven reacties op de cultuurbijeen komst van donderdag 23 oktober 2003, heeft de voorbereidingscom missie Cultuurvisie onder leiding van raadslid Joke Mulder de noti tie 'Kaderstelling Cultuurvisie 2004-2010' aangepast. In de noti tie zijn de uitgangspunten voor het gemeentelijk cultuurbeleid vastge legd. Alle belangstellenden worden nog maals uitgenodigd om een reactie te geven op de Cultuurvisie. Deze is te vinden op www.soest.nl of op te vragen bij de beleidsmedewer ker cultuur van de gemeente Soest, mevr. I. Lopez, 88 6093615. Reac ties kunnen tot maandag 1 decem ber schriftelijk worden ingediend, bij voorkeur via e-mail: lopei@soest.nl. Het adres voor reacties per post is: Gemeente Soest, afdeling SOW t.a.v. I. Lo pez, Postbus 2000, 3760 CA in Soest. De tot 1 december ontvangen reacties zullen door de voorberei dingscommissie, indien van toe passing, alsnog worden verwerkt in de notitie. De aangepaste Cultuur- visie wordt behandeld door de commissie SOW (Sport, Onder wijs en Welzijn) op woensdag 4 januari 2004 en door de gemeen teraad op donderdag 22 januari 2004. '4 Anne van Rooij treedt op tijdens het eerste Culturele Café. nenlopen. Het thema voor 3 de cember is: 'Subsidie, hoe kom je eraan?' De zaal is vanaf 19:30 uur open en de bijeenkomst start om 20:00 uur met een welkomstwoord namens het Cultuurplatform en het Cul tuurpunt Soest. Daarna volgt een inleiding door de heer G.J. Esser van het Prins Bernhard Cultuur fonds, gevolgd door mevrouw J.C. van Visvliet van de gemeente Soest, die over het gemeentelijk subsidiebeleid inzake kunst en cul tuur een toelichting zal geven. Bert Smit, bestuurslid Stichting Muziek- kring Eemland zal ingaan op de praktische uitwerking. Tussen de inleidingen door zal Anne van Rooij (gitaar en zang) een tweetal optredens verzorgen. Vanaf 22:00 uur is er gelegenheid elkaar onder het genot van een drankje te ontmoeten en over de kunst en cultuur binnen Soest door te praten. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Cultuurcon sulent Coco Michels, SS 6095817, of de secretaris van het Cultuur platform, Bert Smit, SS 6019815. Wie vergelijkt leest de Soester Courant Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Secretariaat, tel. 601 52 83 Soester J.W. Kleijn is verhalenver teller en kan in die hoedanigheid een boekje open doen over Sint Nicolaas en aanverwante onder werpen. Hij doet dat dan ook op woensdag 3 december voor de huisvrouwen. Om 14:00 uur steekt hij van wal in de zaal van ontmoe tingscentrum Klaarwater aan de Wiardi Beckmanstraat. Iedereen is welkom bij de verenigde huisvrou wen. De toegang is gratis. Deze winter wordt er in De Bere klauw weer een serie middagen en avonden georganiseerd, waarin men elkaar kan ontmoeten, spre ken en van gedachten wisselen over een centraal thema. In de cember is het thema 'spiritualiteit'. De bijeenkomsten worden gehou den op woensdag 3 december, 14:00-16:00 uur, en op woensdag 17 december, 19:30-21:30 uur. Ie dereen is van harte welkom. De kosten bestaan uit een vrijwillige bijdrage. Zaterdag 6 december is er weer de hele dag een cursus schilderen met verschillende technieken, zoals met mineralen en plantenverf, o.l.v. Mieke Fielmich. Er wordt gewerkt naar aanleiding van een gedicht. Wie interesse heeft kan zich hier nog voor opgeven; er zijn nog plaatsen vrij. Informatie: mevr. W. Hakvoort. 6019176. De Bereklauw, Steen- hoffstraat 63; openingstijden: dins dag t/m vrijdag 10:00-12:00 en 14:00-17:00 uur; zaterdag de hele Stichting De Soester Kring I Secretariaat: I Soë?' Krommevveg 5 Tel. 035-6014403 Verlengde Oude Utrechtseweg 2 3766 MG SOEST www.houtenvloerenpaleis.nl tel: 035 - 65 64 024 Op woensdag 3 december zal Dick Koblens een voordracht houden voor De Soester Kring, getiteld 'Nieuwe vondsten op het gebied van de poëzie'. Aan deze nieuw voor te dragen gedichten zal onge twijfeld een ludieke tint niet ont breken. Het belooft een amusant geheel te worden waarin, zoals in deze tijd van het jaar te verwach ten is, ook de goede Sint niet zal ontbreken. Na de pauze presenteert Koblens een gloednieuwe dialezing in een poëtische versie van 127 kwatrij nen naar een geestig verhaal van Hans Christiaan Andersen, geti teld: 'Wat vader doet, is altijd goed!' De voordracht van dit be rijmde verhaal zal worden verluch tigd met diabeelden van ca. zeven tig postzegels uit de gehele wereld. De beelden zullen direct dan wel indirect op de gesproken teksten aansluiten. Jan van Altena, die sa men met Koblens de postzegels opspoorde, zal de lezing inleiden en bij de presentatie technische assistentie verlenen. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van de Nederland se Protestantenbond aan de Rem- brandtlaan, ingang vanaf het par keerterrein aan de Pieter de Hoog- hlaan. Aanvang 10:00 uur, zaal open 9:30 uur. Toegang: 3,00, inclusief koffie en thee. Iedereen is van harte welkom. 3 Antwoord aan Kond le Bisck De commissie heeft dagen lopen denken Wie de Cultuurprijs toch te schenken Er is zoveel en vaak heel mooi Hoe doe je dat zonder te krenken Dit jaar een koor of een orkest Maar SLAS en Kring doen het ook best 't Aantal bezoekers telt niet mee En wat te denken van de rest Er zijn heel veel erg mooie dingen Toneelspel, films en ook nog zingen Theater, wandelingen en concerten En al die prachtige lezingen Wat, dacht de commissie, vindt cultuur Nou zelf van hun culturele buur Wie willen zij nu nomineren Zonder gezeur en zonder zuur Dus allen werden aangeschreven Hen werd een lange lijst gegeven Van allen die wat doen in Soest Zij mochten nomineren: zeven Daarna de stemmen opgeteld Dat werd in ook de krant vermeld Het was niet des commissies keus Dat is er duidelijk bij verteld De broeders/zusters in de kunst Verleenden zeven maal een gunst Een and're wijz' dan and're jaren De winnaar kiezen wordt de kunst Waarom de ander en niet die een Waarom niet deze maar wel gene Of nu weer kiezen voor muziek Of voor die kunstenaar, die ene Tot januari wordt er gegist Zorg dan dat u de kans niet mist Dan kiest u, de Soester/Soesterberger De Cultuurprijswinnaar. Dan wordt 't beslist De Cultuurprijscommissie tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - SoeSt - Telefoon 035 - 602 02 49 Aanstaande zondag 30 novem ber vindt in de concertzaal van hetHilton-hotel een bijzonder optreden plaats van de Bul gaarse pianiste Maria Martino va. Maria komt voor een piano recital speciaal vanuit haar woonplaats Londen naar Soestduinen waar de recent aangeschafte Yamaha-vleugel feestelijk in gebruik wordt ge- Maria Martinova begon haar mu zikale opleiding op haar zevende jaar in haar geboorteplaats Varna. Na de Varna-muziekschool zette Maria haar opleiding voort op het Bulgaars Nationaal Conservato rium in Sofia. Haar studie werd onderbroken nadat zij een uitnodi ging kreeg voor de Vladimir Hor- owitz-beurs op de Juilliars School in New York. Daar werkte ze on der leiding van Joseph Kalichstein, lid van het zeer succesvolle trio Kalichstein-Laredo-Robinsin. Ma ria behaalde aan de Juilliard School haar bachelorsgraad voor muziek. Als winnares van verschillende nationale en internationale compe tities heeft Maria opgetreden in concertzalen zoals de Jahrhundert Halle in Duitsland, de Alice Tully Maria Martinova. Hall in het Lincoln Center, de Koszuisko Foundation, de Natio nal Arts Club en de Helicon Foun dation in New York, de Wiener Recital Saai in Salzburg en de re citalzaal 'Bulgaria', studio 1 van de Bulgaarse Nationale Radio. Tijdens het concert speelt Maria werken van o.a. Prokofiev, Szyma- nowski, Chopin en Ravel. Het concert begint om 15:00 uur. Kaarten kosten 14,00 (inclusief een glas wijn na afloop van het concert) en kunnen gereserveerd worden via SS 6037804 en 6017388. Rtng breed 130.- Ooi-sieraden 110,- Bdionnet hengen >n verschillende uitvoeringen ;exc;. collier) vanal 50,- - horloger juwelier Rembrandtlaan 18 - Soest - Telefoon 035-6014785 Steenhoffstraat 46, tel. 601 95 77 I Vrijdag 28 november Meestal leidt het etiket Emo-rock tot weinig inspiratievolle muziek met als kopstuk een jammerende zanger(es). Dat dit ook heel an ders kan bewijzen de uit Alkmaar afkomstige heren van A Day's Work met hun cd 'Above and Wit- hin'. Stevige rocknummers met in teressante arrangementen worden neergezet en het gebruik van expe rimentele gitaareffecten en samp les wordt niet geschuwd, wat de band een zeer eigen, originele sound geeft. De nummers hebben een vrij depressieve sfeer, die vanaf het begin goed wordt neergezet en die de hele cd aanhoudt. De zan ger beschikt over een zeer goede stem en zingt de vaak lastige en beladen zanglijnen zuiver, vol ge voel en overtuiging. Dat de band vergeleken wordt met kopstukken uit de crossover muziek als TOOL, Incubus, Soulwax en U2 lijkt ge heel op z'n plaats. In 2002 heeft deze band 40 optredens gedaan, waaronder de halve finale van de Grote prijs van Nederland, en heeft dus ruimschoots ervaring. Dit staat garant voor een goede uitstraling en een sterke live show. Momenteel is het voorprogramma nog niet bekend. Maar kwaliteit staat voorop, dus laat u verrassen. Aangezien de kosten voor deze avond afhangen van de bands, is de entreeprijs nog niet definitief. Deze zal ergens tussen de drie en vijf euro in hangen. Aanvang: 21:00 uur. Entree: nog niet bekend. Bladen zijn er zat... maar er is slechts één Soester Courant Willaertstraat 49 SS 60958291 Zaterdag 29 november en zondag 30 november Een aantal poppen is 'tot leven' gekomen, omdat een Chinese me neer, genaamd Fuut Tsjang Fluut, op zijn toverfluit blaast. De pop pen willen die Chinees wel eens zien. Ze willen hem ook wat vra gen. Ze gaan dus op reis naar Chi na. Daar beleven ze de gekste en spannendste avonturen. Ze komen de vreemdste dieren en poppen tegen. 'De toverfluit van Fuut Tsjang Fluut' is een verhaal over het op groeien. Kleintjes worden groot. Om groot te worden komen ze ver schillende leermomenten tegen. De ene pakt dat meteen op en de ander heeft daar meer tijd voor nodig. Uiteraard worden de vol wassenen gekopieerd, nagedaan en nagepraat. Je schrikt van wat je dan hoort en ziet...! Aanvang: zaterdag 29 november 19:30 uur; zondag 30 november 15:00 uur. Een heerlijke familie voorstelling voor jong en oud, van af 4 jaar, gespeeld door de theater school Masquerade. Toegang: tot 18 jaar 4,00; volwassenen: 6,00. Woensdag 3 december Het mime-spel van Jeroen Boer winkel is als een onverklaarbare droom met wonderlijke figuren. Het zijn 'Beelden in Beweging' die allerlei gevoelens en emoties op roepen en in herinnering blijven nawerken. Alle nummers zijn naar eigen idee in bewegingstaal omge zet. De acts zijn stuk voor stuk poëtisch van sfeer, absurd, en hu moristisch, maar soms ook duister en beklemmend. Zijn beeldende vorm van mime is geheel zonder tekst, maar wordt wel ondersteund door een fascinerend geluidsdecor. Aanvang: 14:00 uur. Duur: 55 minuten. Toegang: 4,50. Leef tijd: vanaf 8 jaar. Vrijdag 5 december Majel Lustenhouwer speelt 'Sinter klaas is jarig, muzikale pepernoten voor jong en oud.' De weken die voorafgaan aan het Sinterklaas feest behoren voor veel kinderen tot de meest spannende tijd van het jaar. En wat is er nu mooier om deze spanning te ontladen door met z'n allen uit volle borst Sinterklaasliedjes te zingen? Onder leiding van Majel Lustenhouwer (dirigent van het Kinderen voor Kinderen Koor) mag het jonge publiek samen met vader, moeder, opa of oma meezingen met alle grote Sinterklaashits! 'Sinterklaas is jarig' begint om 16:00 uur. Duur: 60 minuten. Toe gang: 4,50. Leeftijd: 4+. Kaarten reserveren bij de theaterkassa van de Brede Bibliotheek, SS 035- 6095829, maandag t/m vrijdag 11:00- 18:00 uur. Zaterdag 29 november Heerlijke 'zompige karakterblues' met invloeden van o.a. oude rak kers als Muddy Waters en Howlin' Wolf dat is wat de Artishock Blue snight zaterdag 29 november biedt aan zijn bezoekers. Een eerder optreden ca. 2 jaar geleden viel zo in de smaak dat zij opnieuw zijn uitgenodigd. De leden van deze band hebben als het ware de moe- rasmodder nog aan hun schoenen hangen. De traditionele blues zit hen in het bloed, en dat is te ho ren. 'Sixpack' Erik vult zijn gitaar spel aan met fascinerende slides en Fingerpickings boven op de basto nen van 'Captain' Kees. En het is een genot om Lidewij, de enige vrouwelijke bluesharpspeler die wij kennen, te horen spelen. Door haar spel en dat van de drummer Mario Siemons, die zich regelma tig bedient van zijn kwasten (brus- hes), wordt hun authentieke blues repertoire nog meer benadrukt. Naast eigen nummers staan o.a. nummers van Robcrt Johnson, Howlin' Wolf, Muddy Waters en Little Walter op de setlijst. Met deze combinatie aan muziek neemt Blues Happens de luisteraar mee op reis van de Mississippi Zondag 30 november Het Trinitas strijktrio bestaat uit Nienke van Rijn, viool, Karin Dol man, altviool, en Rebecca Smit, cello. Sinds zijn oprichting in 1999 is het trio uitgegroeid tot één van de meest gevraagde strijktrio's in Nederland. Zo verleende het en semble zijn medewerking aan ver schillende nationale en internatio nale muziekfestivals en kamermu ziekseries. Nienke van Rijn studeerde viool aan het Koninklijk Conservato rium in Den Haag, waar zij in 1998 cum laude afstudeerde. Daarnaast volgde zij lessen bij Herman Kreb- bers, Jaap van Zweden en Raphaël Hillyer (Juilliard Kwartet). Zij was prijswinnares op het Davina van Wely vioolconcours. Sinds septem ber 2001 is Nienke als eerste vio liste in vaste dienst bij het Konink lijk Concertgebouworkest. Ook speelt zij regelmatig bij het Com- battimento Consort Amsterdam. Zij bespeelt een Alexander Gag- liano viool uit 1709. Karin Dolman studeerde viool en altviool aan het Rotterdams Con servatorium. Verder volgde zij les sen bij Rivka Golani en Kim Kas- Delta naar de Chicago Southside! Blues Happens speelde de afgelo pen jaren op verscheidene blues routes en - festivals en in tal van bruine blueskroegen. Ook hebben zij een tournee door Frankrijk ge maakt, alwaar zij voor een vijftal spetterende optredens zorgden. Elk optreden van Blues Happens is verrassend, mede omdat de band regelmatig een gastmuzikant uitnodigt. Blues Happens moet je niet alleen horen, Blues Happens moet je ondergaan en dat kan deze keer bij de Artishock Bluesnight! Meer informatie is te vinden op hun website: www.blucshappens.nl Aanvang: 22:00 uur. Entree: 10,00, Voorverkoop: 15:00- 16:00 uur; zaal open: 21:30 uur, zaal dicht 23:30 uur (of eerder als het vol is). 'nkashian. Na haar diploma was zij prijswinnaar op het Lionel Tertis altvioolconcours. Karin is altviolis te in het Doelenkwartet en het Doelenensemble. Zij bespeelt een door de Dordrechtse vioolbouwer Jan van der Eist gebouwde altviool uit 1989. Rebecca Smit studeerde cello aan de conservatoria van Den Haag en Utrecht bij o.a. Marien van Stalen. Na het behalen van haar diploma in 1997 volgde zij nog masterclas- ses bij o.a. Hcinrich Schiff en Mis- tislav Rostropovitch. Zij is als cel liste verbonden aan het Radio Symfonie Orkest. Rebecca Smit bespeelt een cello van Hilaire Dar- che uit 1927. Het programma is als volgt: Bacb/ Mozart: prelude en fuga voor strijktrio KV 404a; Bernard van Beurden: trio a cordes (2000), opgedragen aan het Trinitas trio (de componist zal zelf aanwezig zijn en een toelichting geven. Ber nard van Beurden wordt op 5 de cember 70 jaar en op 7 december zal de KRO een opname maken van dit werk met het trio); Jean Francaix: trio a cordes (1933); L. van Beethoven: strijktrio op. 9, nr.1 Aanvang: 15.00 uur. Toegang: 6,00; tot 18 jaar 2,50. Hét Trinitas-strijktrio. Zondag 30 november én maandag 1 december Koro is leider van een Maori-stam in Nieuw-Zecland. In zijn visie zal zijn aanstaande kleinzoon hem op volgen. De kleinzoon overlijdt ech ter bij de geboorte. Zijn tweeling zusje Paikea redt het wel, maar een meisje kan nooit de nieuwe leider worden. Daarom besluit Koro een heilige school op te richten, maar onderwijst hij de jongens uit het dorp in de tradities van zijn volk, in de hoop zo een geschikte opvol ger aan te kunnen wijzen. De ster ke en eigenzinnige Paikea groeit achter de schermen stiekem uit tot beste leerling. Daarboven heeft ze de opmerkelijke gave om te kun nen communiceren met walvissen. Steeds opnieuw wordt duidelijk dat Paikea meer in zich heeft dan welke jongen ook, maar Koro houdt voet bij stuk. Dan wordt de stam overvallen door een natuur ramp, waarbij Paikea een bijzonde re rol speelt. Kan Koro nog langer om Paikea heen? 'Whale Rider' is gebaseerd op een boek van de Nieuw-Zeelandse schrijver Witi Ihimaera, die zelf een Maori-achtergrond heeft. Ver schillende thema's zijn door de film verweven: dc kracht en waarde van oude rituelen, de magische schoonheid van de natuur en de emancipatie van de vrouw. Caro trapt niet in de valkuil om te over- romantiseren, maar kiest een sim pele, pure manier van filmen. Daarmee komen de talenten van de acteurs uitstekend tot hun recht, zeker van de 11-jarige Keisha Castle-Hughes, die schittert in de ról van Paikea. Gebruik makend van de prachtige landschappen als decor, slaagt Caro er zo in een pakkend magisch-realistisch ver haal te vertellen, met personages waarin zowel onschuld als wijsheid te ontdekken valt. Op het afgelo pen Filmfestival Rotterdam won ze daarmee de Canal+ Audience Award, terwijl de film ook in Tor- onto de publieksprijs voor zich opeiste. (Nieuw-Zeeland/Duits land 2002, 105 min.). N.B. Twee voorstellingen: Zondag 30 november en maandag 1 de cember, beide aanvang 20:30 uur. Entree: 5,00; CJP/Pas65: 3,50. Reserveren alleen op de dag van "de voorstelling, 10:00- 13:00 uur, 88 6019577. Meer in formatie op internet: artishock- soest.nl. Scène uit 'Whale Rider'.

Soester Courant | 2003 | | pagina 17