Tachtig mille voor 975e verjaardag En dit zijn de knallers van deze week: 4.49 0.99 0.89 Sinterklaas laat Soest niet links liggen 1.79 NIJHOf Brandweer waarschuwt voor onveilige kerstversiering Man blust (aangestoken) brand in rieten kap woning Leden cd-bende krijgen 2,5 en 2 jaar cel en geldboete VERKOOPPLANNEN? OPEL© Oppositie niet te spreken over 'constructie' van college Bekeuringen voor fietser Vanavond: Grote Soester Taaltest in de raadzaal NU NAAR NIJHOf io% extra korting op alle keukens' 20% korting op alle keukenkranen" UW WONING VERKOPEN? j WOENSDAG 26 NOVEMBER 2003 82e JAARGANG NO. 15 Hol Molenbeek BEL UW MAKELAAR: 035-601 13 04 Bewoners wakker geschreeuwd Bedrijfsinbraak DEZE WEEK Van Breukelenl Vast-goed Assurantiën BEL VOOR EEN GRATIS EN DESKUNDIGE WAARDEBEPALING 035 - 603 27 37 SOESTER KALENDER Douwe Egberts Navel Hand sinaasappelen Biefstuk Rundvlees oiagers achterham Boeren wit of tarwebrood met sesamzaad VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Op Soest Gaultheria (bergthee) Buitenplant, inclusief duopothouder Salim. Van 7,99 TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT voor een degelijke taaltraining ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS - NEDERLANDS www.talenpraktlkumamersfoort.nl irkstraat 30 - 3763 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 Telefoon 033 - 4729097 www.rabobankonline.com Tachtigduizend euro stelt de gemeente beschikbaar voor de viering van het 975-jarig be staan van Soest. Aan welke ac tiviteiten het geld wordt opge maakt, is nog niet helder, maar een meerderheid van de raad stemde donderdag in met het bedrag. Daarvan wordt 50 duizend uit het riante overschot van 2003 (1,7 miljoen) gepeuterd. De resterende 30 duizend euro haalt het college uit het cultuurfonds (de oude ker mispot). Niet iedereen is het eens met deze gang van zaken, maar de fracties die een wethouder hebben Voor het niet voeren van zijn fiets verlichting werd een 19-jarige in woner van Soest zaterdag rond 23:55 uur op de Molenstraat aan gesproken door agenten. Een legi timatie bleek de jongeman niet bij zich te hebben. Hij gaf wel een naam op, maar dat bleek de ver keerde naam te zijn. Hierop werd hij aangehouden. Hij ontving twee bekeuringen, namelijk voor het opgeven van een valse naam en het fietsen zonder verlichting. geleverd en' ChristenUnie/SGP hielden het college in het zadel. Gezien de sombere financiële si tuatie van Soest, dat de komende jaren miljoenen moet bezuinigen en hier en daar heffingen en belas tingen zal verhogen, vonden vooral Soest2002, GroenLinks, de PvdA en D66 het ongepast om nu 'zo maar' zo veel geld beschikbaar te stellen. Wat hen betreft is 50 dui zend euro de limiet. Dat was eer der te kennen gegeven tijdens een commissievergadering. Het college kwam daarop met de vondst om de gewenste extra 30 duizend euro uit het cultuurfonds te graaien. Burgemeester en wet houders kunnen zelfstandig bepa len waarvoor ze dit potje aanspre ken, want het is bestemd om er (eenmalige) activiteiten van vere nigingen mee te ondersteunen. Feitelijk kon de raad donderdag dus niets ondernemen tegen deze constructie die echter zelfs in de ogen van de WD niet de 'schoon heidsprijs' verdient. Soest2002 vond het van het colle ge niet hoffelijk om op deze wijze zijn zin door te drijven en de raad min of meer buitenspel te zetten. Volgens GroenLinks hadden de festiviteiten eerder aangemeld moeten worden, zodat de bijdrage van de gemeente tijdens de begro tingsbehandeling vastgesteld had kunnen worden. In oktober werd in veel uitgaven het mes gezet. Amper twee weken later bleek er ineens een incidenteel overschot van 1,7 miljoen te zijn, waaruit nu dus 50 duizend wordt gehaald voor Soest 975 jaar. Beter zou het zijn, aldus onder andere GroenLinks en D66, wan neer er concrete voorstellen voor activiteiten op tafel liggen, op ba sis waarvan de gemeente kan be palen of ze er geld voor over heeft. Glans Wethouder Harry Witte ging niet te diep in op de kritiek van de op positiepartijen en beperkte zich hoofdzakelijk tot de mededeling dat het college met dit voorstel aan een aantal meningen tegemoet is gekomen. 'We moeten uitkijken dat we, door er te lang over te pra ten, de glans vanaf halen', aldus Witte. Dat vond Ans Mann van Groen Links een flauwe opmerking. 'Het gaat mij alleen om de procedure, het college had hier eerder mee moeten komen.' Het Comité Soest 975 jaar is in middels in volle gang met de voor bereidingen voor de viering. Het is de bedoeling dat de activiteiten over 2004 worden verspreid. Tien tallen verenigingen en instellingen hebben zich inmiddels aangemeld om op de een of andere wijze te participeren. Op de agenda staat in ieder geval een grote historische optocht, waaraan veel clubs zullen deelnemen. De komende maanden zal het volledige programma meer gestalte krijgen, onder meer als het gaat om afzonderlijke activiteiten. Vanavond - woensdag 29 no vember - valt om even na 20:00 uur het 'startschot' voor de Grote Soester Taaltest (voorheen Groot Soester Dic tee), die de SLAS jaarlijks orga niseert. Na de voorronde in de Soester Courant zijn er dertig officiële deelnemers geselec teerd, die hun tanden kunnen stuk bijten op een kort dictee en opgaven waarin o.a. hun taalin zicht en kennis van spreekwoor den en 'vreemde' woorden wor den beproefd. Publiek is harte lijk welkom op de tribune van de raadzaal van het gemeente huis aan het Raadhuisplein. Wie dat wil kan - 'buiten me dedinging' - ook meedoen aan de Taaltest. Deze week ontvangen o.m. meer horecagelegenheden, zorginstellingen, scholen en winkels in de gemeente Soest een folder over kerst versiering. De titel van de folder luidt 'Feestversiering? Het kan en móet veiliger!' Met deze folder waarschuwt de brandweer voor het gevaar van kerstversiering. De cafébrand in Volendam ligt nog vers in ie ders geheugen. In de folder geeft de brandweer tips en re gels om de feestdagen veilig door te komen. Regels die in de folder worden beschreven, zijn onder meer de aanwezigheid van vluchtwegen, goed begaanbare nooduitgan gen, noodverlichting en vlucht wegaanduidingen. Veel aan dacht wordt besteed aan de ver siering. De brandweer legt in de folder bijvoorbeeld uit hoe brandveilige feestversiering kan worden herkend. Het gaat dan om brandveilige, brandvertra gende of moeilijk ontvlambare versieringsmaterialen. Adressen van leveranciers van brandvei lige feestversiering worden ge geven, zodat ondernemers niet hoeven te zoeken. Voor en tijdens de feestdagen controleert de brandweer steek proefsgewijs de bedrijven en in stellingen op brandveilige kerst versiering. Is er onveilige versie ring aanwezig, dan moet die di rect worden verwijderd. Voor vragen en advies kunnen de bedrijven terecht bij de Brand weer Soest, afdeling Preventie, 88 (035) 609 33 90. bouwen woon waren, baarn minervaweg 3, tel. 035 54 86 111, www.nijhofbaarn.nl UTRECHT BIITHOVEN OE MEERN SOEST VIANEN ZEIST Burgemeester Grothestraat 32 Soest www.holenmolenbeek.nl AMERSFOORT, Amsterdamseweg 139, 033-4611203, donderdag/vrijdag koopavond. NIJKERK, Het Spaanse Leger 1, 033-2457644, donderdag/vrijdag koopavond. soestebHoohuiit Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 8,75 - Buiten Soest 17,50 - Losse nummers 0,55 Gecontr. oplage 12.300 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Woning- en Assurantiemakelaars GRATIS WAARDH8EPA1 !NG Dankzij kordaat optreden van een 43-jarige Soester hebben bewoners tijdig hun brandende woning aan het Kerkpad Zuid zijde kunnen verlaten. De man liep in de nacht van zaterdag op zondag rond half drie over de Lange Brinkweg en zag dat een rieten kap in vuur en vlam stond. Hij schreeuwde de buren van het brandend huis wakker en gebruik te hun blusapparaat om de vlam men alvast te gaan bestrijden. Tij dens het blussen slaagde hij ér te vens in de bewoners wakker te krijgen, die meteen uit de woning vluchtten. De inmiddels gewaarschuwde brandweer kwam snel ter plaatse en rondde het bluswerk af. Vol gens de politie is het aan de alerte Soester te danken dat de brand goed is afgelopen. Technisch onderzoek heeft uitge wezen dat het vuur zeer waar schijnlijk is aangestoken. Daarom is een onderzoek ingesteld. Getui gen die zaterdagnacht iets verdacht hebben gezien, worden verzocht contact op te nemen met de poli tie Eemland noord, tel. 0900- Een 36-jarige Soester is vrijdag door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot tweeënhalf jaar gevangenisstraf en 25.000 euro boete. De man leidde jarenlang een criminele organisatie die zich bezig hield met de handel in illegale cd's en dvd's. Een 36-jarige inwoner van Soesterberg kreeg twintig maanden celstraf en 25.000 euro boete op gelegd. De rechtbank achtte bewe zen dat ook hij lid van de bende was, maar niet dat hij daarin een leidinggevende functie had, zoals de officier van justitie vermoedde. De Soesterberger trok volgens de rechtbank wel veel op met de twee leiders, de 36-jarige Soester en een 43-jarige Vinkevener. Hij vergezel de hen onder meer in 2001 op een reis naar het Spaanse Pamplona waar ze de directeur van een cd- perserij bedreigden. De man moest blijven meewerken aan het persen van de illegale cd's en dvd's. De Soester was volgens de recht bank jarenlang 'als een spin in het web' actief in de criminele organi satie. Hij stuurde andere bendele den aan, waaronder drie informa- tica-studenten van TU Twente. Zij stelden de inhoud van de illegale cd's en dvd's samen. De bende bracht tussen januari 1998 en juni 2001 meer dan vierhonderddui zend illegale cd's, cd-rom's en dvd's op de markt, onder andere onder de naam Crazy Bytes en Twilight. De Vinkevener kreeg vrijdag van de rechtbank eveneens tweeënhalf jaar gevangenisstraf en 50.000 euro boete opgelegd. Tegen alle drie verdachten was vier jaar ge vangenisstraf en 25.000 euro boe te geëist. Een bedrijf aan de Kerkstraat is in de nacht van woensdag op donder dag slachtoffer geworden van een inbraak. De dief is via de Peter van de Breemerweg aan de achterzijde van het pand gekomen. Hier is de inbreker via een raam naar binnen gegaan. Eenmaal binnen ont vreemdde de insluiper computer apparatuur en persoonlijke eigen dommen. Getuigen die tussen 23:00 en 09:30 uur die nacht iets hebben gezien, wordt verzocht contact op te nemen met de poli tie Eemland-Noord, tel 0900- 8844. Op 't Hoogt Actueel 4 Actueel 5 Hiaten in feestverlichting. Witte belooft spoed bij milieu eiland Klaarwater. Familieberichten 6 Varia 7 Pastor Jan Beekman viert 12,5-jarig priesterjubileum. 'Inburgeren is een uitdaging'. Huurwoningen 8 Soesterberg 13 Soesterbergse heli's ingezet bij gewon den vervoer in Irak. Toekomstvisie sport. Ruilbeurs ijsclub. Prikbord 21 Medische dienst. Kerkdiensten. Radio Soest. Autobedrijf A. van der Lee Exclusief-Dealcr voor Soest, B Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Burg. Grothestraat 13, SOEST Bui jsRegiomakelaars. nl Soest@Buijsregiomakelaors.nl nvm W MAKELAAR IN DE REGIO! (KANTOREN TE SOEST EN AMERSFOORT) REGIOMAKELAARS Actueel Hans van Wuijkhuijse verlaat raad. Vanaf 2004 alle heffingen en belastingen op 1 aanslag. Echtpaar De Bos viert diamanten feest. Verdwenen Soest hervonden. Alt van Caecilia onderschei- l\ den. Soest 50 jaar geleden. I U_ Cultuur en welzijn 17 Eerste Cultureel Café op 3 december. j Blues Night in Artishock. Aangepaste Cultuurvisie ter inzage. Nuttige zege WZ'49. SoVoCo neemt meer afstand. Weer 'boriuspunten' BDC. De Soester Kalender biedt verenigin gen en instellingen in Soest gelegen heid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'week-i agenda' te melden. Donderdag 27 november geen opgaven Vrijdag 28 november 14:00 Sinterklaasbingo De Klarinet, Klarinet 39, 3,00. 20:00 Concert 50+, Shanty- koor De Watervogels, Klaar water, Wiardi Beckmanstraat 475. 21:00 Upstairs: A Day's Work', Artishock, Steenhoff- straat 46. Zaterdag 29 november 10:00 Creatiefmarkt De Klari net, Klarinet 39: 12:00 Modeshow Spullen- hulp, De Schans 20. 19:30 Familievoorstelling: 'De toverfluit van Fuut Tsjang Fluut', Brede Bibliotheek, Wil- laertstraat 49, 4,00/6,00. 20:00 Bingo 'Overhees', De Klarinet, Klarinet 39, 3,50/7,00. 22:00 Bluesnight: 'Blues hap pens', Artishock, Steenhoff- straat 46, 10,00. Zondag 30 november 10:15 Lezing GJ. Bos: 'Als ik kon toveren', NPB-kerk, Rem- brandtlaan 20. 15:00 Concert Maria Martino- va, Muziekkring Eemland, Hil- ton Royal Pare, Van Weerden Poelman weg 4-6, 14,00. 15:00 Concert Trinitas-trio, Artishock, Steenhoffstraat 46, 2,50/6,00. 15:00 Familievoorstelling: 'De toverfluit van Fuut Tsjang Fluut', Brede Bibliotheek, Wil- laertstraat 49, 4,00/6,00. 19:00 Oec. avondviering: 'Mijn hagenpreek', Oude Kerk, Torenstraat 1. 20:30 Film 'Whale Rider', Ar tishock, Steenhoffstraat 46, 3,50/5,00. Maandag 1 december 20:00 Medium bij Paso, De Vriendschap, Nachtegaalweg 8A, 2,00/4,50. 20:00 Gespreksavond Soul II Soul, Emmakerk, Regentesse- laan 2. 20:30 Film 'Whale Rider', Artishock, Steenhoffstraat 46, 3,50/5,00. Dinsdag 2 december geen opgaven Woensdag 3 december 10:00 Lezing D. Koblens, 'Nieuwe vondsten in de poë zie', Soester kring, NPB-kerk (ingang P. de Hooghlaan), 3,00. 14:00 Inloopmiddag, De Vrije Teugel, Vedelaarpad 53, 2,50. 14:00 Verhalen over St. Nico- laas, 'Huisvrouwen', 'Klaar water', Wiardi Beckmanstraat 475. 14:00 Theater (8+): 'Mime en maskers', Brede Bibliotheek, Willaertstraat 49, 4,50. 14:00 Kindermiddag 'Over hees', De Klarinet, Klarinet 39, 1,50/3,00. 20:00 Cultureel Café, Achter kamer Brede Bibliotheek, Wil laertstraat 49. Uw vloerkleed schoon inclusief halen en brengen 'V ulnl8lngsjp«cl«Hst»n 1 BCS Reinigingsspecialisten, Soesl, 035-5828960 koffie aroma rood 2 pakken a 500 gram 2 kilo 500 gram vers van 't mes 100 gram Sport 19 Winnend Soest kan nog niet imponeren. Dat Sint Nicolaas Soest niet links laat liggen, is zaterdag duidelijk geworden. Met zijn gevolg begon de goedheilig- man zaterdagmiddag om één uur aan zijn ronde door de ge meente en trok hij zich pas een uurtje of drie later terug. Vanaf de rotonde bij de Soester- bergsestraat zette de stoet eerst koers richting winkelcentrum Soest-Zuid, waar de Sint uit de koets stapte en een half uur de tijd nam om contacten te leggen met het daar aanwezige publiek. Ver volgens meldde hij zich bij het ge meentehuis voor de officiële ont vangst door burgemeester Koos Janssen. Op het Raadhuisplein was het, zoals gewoonlijk bij de intocht, een drukte van jewelste, veroorzaakt door ouders en kinde ren. Kortom, de goedgeefse kin dervriend kreeg, zoals altijd, een hartelijk welkom van de bevolking. Tot slot trok de stoet naar de Van Weedestraat, waar het gezelschap ook verschillende zaken aandeed. Onderweg werden honderden ki lo's strooigoed uitgedeeld. Tiental len Pieten had de Sint meegeno men om dit dankbare werk te ver richten. Aan de intocht werd medewerking verleend door onder andere PVO en het Soester Kinderkoor, in to- Op het Raadhuisplein werd Sint Nicolaas welkom geheten door een grote menigte. De intocht, met drie tussenstops, nam bijna drie uur in beslag. Foto: Foto Bell taal kon het Sint Nicolaas Comité terugvallen op 75 vrijwilligers. Fi nancieel werd ze mogelijk gemaakt door de gemeente, de Soester Za- kenkring, de Federatie Midden- en Kleinbedrijf en enkele afzonderlij ke ondernemingen.

Soester Courant | 2003 | | pagina 1