Geen geld GS voor intocht prinselijk paar Kerststal bij 't Vaarderhoogt Soest 50 jaar geleden Kinderboek 'De Tatoeage' van Mouissie prikkelt Yolkskerstzang Soest op zondag 14 december Alle partijen als winnaar uit rechtzaal door 'mediation' 'Van heidehut tot residence' Uit de historie van Soest(erberg) PAGINAJO I WOENSDAG 3 DECEMBER 2003 SOESTER COURANT PAGINA 11 'Levende' traditie voor jong en oud $ɧSwl 'Ik wil mooi schrijven, niet de les lezen' In Petrus en Pauluskerk i SPULLENHULP f338.000.- komt Soest in 1954 te kort. 'Bemiddelen' naast rechtspraak blijkt succes 1.25 >n, 100 gramO.69 5t 100 grO.79 1.29 Of het nu sneeuwt of niet, bij tuinadviescentrum 't Vaarder hoogt is het kerstgevoel volop aanwezig. Buiten staat weer een grote collectie kerstbomen in alle soorten en maten, die door onze vakmensen speciaal op kwaliteit zijn uitgezocht. Binnen is een prachtig kerst kasteel gebouwd, sfeervol ver- I licht en met kerstartikelen te kust en te keur. En natuurlijk zou Kerstmis bi] 't Vaarderhoogt niet compleet zijn zonder de traditionele levende kerststal. Dit jaar alweer voor de 33e keer! Heel wat Soesters die vroeger als klein jochie of meisje aan de hand van papa en mama naar de levende kerststal kwamen kijken, komen nu als volwassenen met hun eigen kinderen. Jong en oud in Soest en omgeving vinden ook dit jaar weer hun weg naar de Dorresteinweg om de dieren te bekijken en ze te aaien. Een bijzondere aandachttrekker in de levende kerststal is dit keer de prachtige nieuwe kerstgroep, met poppen die gemaakt zijn door nie mand minder dan Ria Oudijk. Zij is een autoriteit op het gebied van poppen en kleifiguren, en heeft ook al een aantal boeken op haar naam staan. Stuk voor stuk is elke pop in de kerstgroep een klein meesterwerk. De driedaagse kerstmarkt bij 't Vaarderhoogt vindt dit jaar plaats op vrijdag 12, zaterdag 13 en zon dag 14 december. Daarover kunt u meer lezen in de Soester Courant van volgende week. Kerkstraat 5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 - Fax: 035-6029995 'Wat heb je daar nou?' Zachtjes gleed mijn vinger over de vage contouren van drie kromme strepen in een vierkant. 'Niet doen, je kriebelt.' Grinnikend trok ze haar arm naar zich toe. 'Maar wat is het?' Ze schokte met haar schouders en lachte een beetje verlegen. 'O, het is een hok met gebroken tralies. Het teken tegen dierproeven.' Alweer die dieren. Ik streelde haar arm en schouder alsof ik daarmee de lelijke zwarte stre pen weg kon vegen. De Soesterse Saskia Mouissie (1946) heeft het met haar vierde kinderboek 'De Tatoeage' voor el kaar gekregen, om naast een mooi pakkend verhaal, haar lezers te prikkelen tot nadenken. Hoe groot is jouw wereld? Stilstaan bij een eigen identiteit, persoonlijke rela ties en ontwikkeling. 'Toch bevat het boek geen boodschap en heb ik het niet geschreven om kinderen iets te leren. Op de eerste plaats wil ik amuseren en gewoon een mooi verhaal schrijven dat "pakt". Het is mooi meegenomen als het jonge mensen aanzet en prikkelt tot nadenken.' 'Heb je geen spijt van dat ding?' 'Ja, en vooral van dat ik het door zo'n amateur heb laten doen. Voor mijn volgende tatoeage zoek ik een echte vakman. Ik wil zo'n bandje prikkeldraad om mijn arm of pols.' Ik aaide over haar arm en huiver de al bij het idee. 'Waarom prik keldraad?' 'Zo voel ik me vaak. Als een gevangene.' Arend zit in z'n eindexamenjaar en weet helemaal nog niet wat hij met z'n toekomst wil. Het drijft z'n ouders af en toe tot wanhoop. Het liefst zou hij gaan reizen, maar dat zullen zijn ouders waarschijnlijk nooit goed vinden. Zijn oudere zus Merel is al uit huis en heeft het helemaal voor elkaar. Hij wordt er vaak mee geconfronteerd. On danks de moeilijke keuzes waar hij voor staat en de botsingen die z'n vraagtekens thuis met zich mee brengen, heeft hij de tijd van z'n leven. Het vriest dat het kraakt. Zodra de schoolbel klinkt, vliegt Arend naar het ijs. Samen met vrienden maakt hij lange schaatst ochten. Op een van deze dagen ontmoet hij Félice, een meisje dat heel anders is dan alle anderen. Hij wordt op slag verliefd. Na een paar weken is ze opeens verdwenen. Arend gaat naar haar op zoek en komt erachter dat ze fanatiek lid is van het Dierenbe vrijdingsfront. Hij is nog steeds stapelgek op haar en zou alles voor haar willen doen, maar toch wil hij niet zo ver meegaan in haar idee ën. Welke keuze moet hij maken? Hoogste tijd Saskia Mouissie heeft jarenlang voor de klas gestaan op middelba re en basisscholen. Ze schrijft al vanaf jonge leeftijd, maar moest door leerlingen en familie aange spoord worden om ook andere mensen te laten profiteren van haar pen. Ze had er gewoon nog nooit écht de tijd voor genomen. Het was hoogste tijd om haar ver halen eens aan een uitgeverij voor te leggen. 'Ik heb toen een verhaal opge stuurd naar een paar uitgevers. De eerste vond "het niks, maar bij de tweede (uitgeverij Van Goor) was het raak. Zij brachten in 1995 mijn eerste boek 'Op een zijspoor' uit, later volgden er nog twee. Van Goor is inmiddels opgegaan in uit geverij Prometheus en dat is dan ook de uitgeverij waar "De Ta toeage" verschenen is.' In haar boeken probeert de schrijf ster beide kanten van het verhaal te tonen. Zo leeft de lezer mee met de hoofdpersoon, maar krijgt hij ook begrip voor de andere partij. Zo merkt de lezer in 'De Tatoeage' bijvoorbeeld dat de ouders van Arend het goed voor hebben met hun zoon, ondanks dat hij daar zelf anders over denkt. De motivatie van zijn vader en moeder is goed, de aanpak misschien wat minder. Schrijfster Saskia Mouissie. Menselijk tekort Door te schrijven, kan Mouissie ook over de opvoeding van haar eigen kinderen nadenken. 'Ik heb altijd geprobeerd mijn drie zoons vrij te laten en erop te vertrouwen dat ze van huis uit genoeg hebben meegekregen om zich staande te houden. Iedere ouder doet z'n best en kan er niks vaak niks aan doen als het fout gaat. Een menselijk tekort valt nu eenmaal niet uit te sluiten.' In het schrijven heeft de Soester auteur ook de mogelijkheid gevon den om over haar eigen ontwikke ling na te denken. 'Mijn ontwikke ling staat niet stil, ik weet het nog niet allemaal. Zo is het voor mij bijvoorbeeld nog niet duidelijk wat mijn standpunt over het Dierenbe vrijdingsfront is. Ik weet dat ik te gen bont ben, maar zou ik ook ve getariër moeten zijn?' Saskia Mouissie zit niet stil en heeft al weer verschillende ideeën voor een nieuw boek. Naast het schrijven geeft ze ook workshops en lezingen op scholen. Onlangs was ze daarvoor nog op het Baarnsch Lyceum. Ze weet dat sommige leraren haar boeken ge bruiken in de les. Zijn haar boeken dan toch niet heel handig om kin deren wat bij te leren? 'Het is leuk om naar scholen te gaan en de reacties van de kinde ren te zien. Ik ben blij als ik inder daad met mijn verhalen kinderen positief kan beïnvloeden, maar ik schrijf niet om bij te brengen. Ik schrijf om een mooi verhaal te krij gen.' De traditionele volkskerstzang in Soest zal dit jaar worden gehouden op zondag 14 december in de Pet rus en Pauluskerk aan het Kerk plein. Medewerking wordt ver leend door het oecumenisch koor 'Toont Goed' onder leiding van Frank Kooiman. Wethouder Bart Krol leest, in zijn hoedanigheid als loco-burgemeester, het kerstevan gelie. Het orgel wordt bespeeld door Reeuwert TYomp. De volks kerstzang begint om 19:00 uur en de toegang is vrij. Er is wel een collecte ter bestrijding van de on kosten. kringloopcentrum De Schans 20 3764 AX Soest Tel. (035) 601 87 30 E-mail: spullenhulp@spullenhulp.nl Alle bruikbare kleding, textiel en schoenen kunnen naar Spullenhulp gebracht worden. Aflevertijden: dinsdag t/m vrijdag van 9:00 tot 17:30 uur zaterdag van 9:00 tot 12:00 uur. Zie ook: wwwjspullenhulp.nl Uit de Soester Courant van Vrijdag 4 December 1953 Bijna 7 Millioen gulden schuld. Per inwoner f 283.-. De ontwerpbegroting 1954 is aan de gemeenteraad aangeboden, evenals de bedrijfsbegrotingen en de begrotingen van Maatschappe lijk Hulpbetoon en hef Natuurbad. De gemeentebegroting kon slechts sluitend worden gemaakt door te beschikken over een bedrag van f 338.000.- uit de reserve van ba tige saldi. Bedoelde reserve bedroeg per 1 Januari 1953 f 878.595,92 en zal, na beschikking ten behoeve van de dienst 1953, per 1 Januari 1954 naar raming nog bedragen rond f400.000,-. Er resteert dus nog f 82.000,-. Het, in vergelijking met de oor spronkelijk vastgestelde begroting 1953, thans geraamde hogere te kort van f 73.000,- vindt zijn oor zaak in een stijging van uitgaven, waarvan men als voornaamste noemt: subsidie maatschappelijk hulpbetoon f 54.700,-, kosten krankzinnigenverpleging f 10.000.- en bijdragen in de kosten van rijks hogere burger scholen f 12.000.-. DE LENINGSSCHULD. De leningsschuld der gemeente bedroeg pei 1 januari 1953: f 8.581.802,98 of gemiddeld per inwoner f 278,04. Op deze schuld werd in 1953 af gelost f 161.459,47,-, zodat aan le ningsschuld nog overbleef f8.400.343,51. In 1953 werden nieuwe geldlenin gen aangegaan tot een bedrag van f 447.500,-, waarop inmiddels is afgelost f 750,-. De totale leningsschuld per 1 Ja nuari 1954 bedraagt dus f 6.847.093,51 of gemiddeld per inwoner f 283,85, Voor bijna f 1.226.000.- betreft de leningsschuld leningen en voor schotten op Woningbouwvereni gingen. De schuld ten behoeve van de bouw van woningwetwoningen door de gemeente bedraagt f3.785.000,-. WONINGBOUW. Het aan onze gemeente toe te wij zen gedeelte uit het landelijk con tingent Woningbouw 1954 tot en met 1956 is nog niet bekend. Ver moedelijk zal voor de komende drie jaren gerekend kunnen wor den op een toewijzing van rond 300 woningen. Een gunstige factor is, dat in het vervolg ook rekening zal worden gehouden met de mi gratie in en uit de gemeente. In de daaruit eventueel voortkomende grotere woningbehoefte zou dan n.1. worden tegemoet gekomen door extra toewijzingen van wo ningen. Bij de verdeling van het door Soest te ontvangen contingent woningen zal rekening dienen te worden ge houden met de bestaande woning behoeften, zo schrijven B. en W. aan de raad. In beginsel zal deze verdeling als volgt dienen te zijn: 60% arbeidswoningen, 30% mid denstandswoningen en 10% duur dere woningen. Het college van B. en W. is de overtuiging toegedaan, dat de ge meentelijke bouw van woningen een aanvullend karakter dient te dragen. Niettemin menen zij, ge zien de uitkomsten van diverse aanbiedingen van bouwexploitan- ten voor woningen gelijk aan wo ningwetwoningen, waarbij zelfs huurprijzen van f 9.- tot f 10.- wor den berekend, dat in de eerstko mende jaren de gemeente nog wel het leeuwenaandeel van de arbei derswoningen zal dienen te bou wen. Door gebrek aan geldmiddelen enerzijds en de onvermijdelijkheid van het verkrijgen van aanvaardba re huren anderzijds zijn noodge dwongen woningen ontstaan. SCHOLENBOUW EN -VER BOUW. In 1954 is de bouw te verwachten van een Chr. v.g.l.o.school en een openbare lagere school te Soest- Zuid, waartoe reeds is besloten. Ingekomen is een aanvraag om medewerking tot de bouw van een R.K. Meisjesschool voor gewoon later onderwijs te Soestdijk. Besloten is de Chr. Ulo-school, de R.K. Ulo-school te Soesterberg en de R.K. lagere school te Soester berg te verbouwen. Een verzoek om medewerking is binnengeko men tot de verbouw van de R.K. Jongensschool voor g.l.o. In de toekomst is nog te verwach ten de bouw van een nieuwe R.K. lagere school te Soest-Zuid, daar de bestaande school overvol is en reeds leerlingen moesten worden afgewezen. Binnenkort zal ook een beslissing genomen moeten wor den betreffende de bouw van een nieuwe Chr. lagere school te Soesterberg. Aan de R.K. Ulo school zal een nieuw gymnastiek lokaal moeten worden gebouwd en het bestaande lokaal zal dan leslo kaal moeten worden. De mogelijk heid tot verbouw van de Chr. la gere school aan de Prins Bernhard- laan (Da Costaschool) zal worden bezien. Verder wordt nog verwacht een verandering van inrichting van de Chr. lagere school te Hees (ver bouw lokaal). Er zal naar gestreefd worden de meubilair-voorziening voort te zetten, zoals deze in 1953 Het bedrag per leerling dient op een verantwoord peil te blijven en zodanig te zijn, dat de scholen (zo wel openbare als bijzondere) be hoorlijk kunnen functioneren. Indien de muziekmiddagen op de Ulo-scholen slagen, dan hopen B. en W. ook in de komende cursus jaren voorstellen te doen om de Ulo-jeugd wat elementair muziek begrip bij te brengen. Gerechtelijke geschillen met buren, aannemers of verzeke ringsmaatschappijen zijn vaak jarenlange strubbelingen met uiteindelijk twee verliezers. Nu al is het mogelijk om tijdens de procedure alsnog tot een oplos sing te komen naast de recht spraak. Door 'mediation' (be middeling) kan er een gulden middenweg worden gekozen, waarbij met alle belangen reke ning wordt gehouden. Zo kan het voorkomen dat de twee partijen beiden als winnaar uit de 'strijd' naar voren komen én elkaar weer recht in de ogen kunnen kijken. Zelfs de beste relaties houden geen stand als er niet meer gepraat wordt. Vraag het een willekeurige therapeut of psycholoog, hij zal bevestigend antwoorden. Als men niet meer met elkaar praat, kunnen misverstanden en verkeerde inter pretaties zelfs tot rechtzaken lei den. De mogelijkheid tot een laat ste 'verzoeningsgesprek' voordat de partijen de gerechtelijke proce dure in gang zetten, is niet nieuw. Mediation wordt al jaren gebruikt als laagdrempelig alternatief, voor dat de weg naar de rechter wordt verkozen. Eenmaal in de rechtzaal was er echter geen weg meer terug. Dit is dus veranderd. Mediation is een soort bemidde ling tussen de twee partijen (vaak met hun advocaat als coach) met een mediator, waarbij ook naar andere belangrijke aspecten van het conflict wordt gekeken. Hoe is deze ruzie ontstaan? Zijn er nog andere misverstanden of menings verschillen? De twee partijen zoe ken zelf, onder leiding van de me diator, naar een oplossing. De me diator beslist niet, maar helpt par tijen tot een goede oplossing te komen. Soms ligt die dichterbij dan de betrokkenen denken. Dit is gebleken in zes proefprojecten bij vijf rechtbanken en een gerechts hof. De projecten zijn in 2000 gestart bij de rechtbanken van Assen, Amsterdam, Zwolle, Utrecht en Arnhem. In de Gelderse stad deed ook het gerechtshof mee. Project leider mr. M. Spliet van 'mediation naast rechtspraak' in de Utrechtse rechtbank spreekt van een algeheel succes. 'Het landelijke slagingsper centage lag op 61%. De rechtbank in Utrecht heeft zich tijdens de projectperiode gericht op civiele en financiële familiezaken. Van de 400 zaken die daar zijn verwezen naar mediation, is er bij 59% tot een oplossing gekomen.' Zelfkritiek Daarbij dient wel te worden opge merkt dat een zaak pas in aanmer king komt voor mediation als bei de partijen willen praten en dat ook hebben laten blijken. Daar naast moeten ze ook kritisch naar zichzelf kunnen kijken. Voordat er tot mediation over wordt gegaan moeten de rechter en de advocaten de positieve afloop een goede kans kunnen toedichten. De mediator speelt een grote rol in het geheel. Hoewel hij officieel al leen potentiële openingen zoekt en aangeeft, is hij ook een tussenper soon die door zijn neutrale rol een gesprek kan stimuleren. Tijdens de bijeenkomsten helpt hij bij terug redeneren. Dit is voor alle partijen nodig om de situatie wat duidelij ker te kunnen bekijken en te besef fen waar en waarom het mis is ge gaan. Af en toe komen hierdoor misverstanden en verkeerd getrok ken conclusies naar boven. Deze zijn vaak veel makkelijker op te lossen dan het gerechtelijke geschil dat daar een uitloper van is. Om een beter beeld te krijgen van mediation als succesvol middel naast de rechtspraak is een bemid deling tussen twee broers tijdens het project een goed voorbeeld. 'Broederstrijd' Totdat hij op jonge leeftijd veron gelukt, is vader Harms eigenaar van een groot landbouwbedrijf. Moeder blijft met negen kinderen achter. Diederik (20) is de oudste zoon en neemt de 'vaderrol' over. Hij gaat samen met zijn moeder het bedrijf runnen. Als de jongste zoon Johan oud genoeg is, zet hij samen met Diederik het bedrijf voort. De twee krijgen echter ru zie en Johan besluit om voor zich zelf te beginnen. Als moeder over lijdt ontstaat er een probleem als de erfenis moet.worden verdeeld. Door allerlei moeilijke constructies en aspecten waar rekening mee gehouden dient te worden is de si tuatie gecompliceerd. De partijen belanden bij het gerechtshof en daarnaast lopen er nog procedures bij de rechtbank. Nadat een schik kingsvoorstel is mislukt en twee tussenarresten zijn gewezen, stelt de raadsheer van het hof media tion voor. Omdat de situatie in middels totaal is geëscaleerd en de advocaten van beiden voorspellen dat doorprocederen nog jaren kan duren, staan ze hier meteen posi tief tegenover. Ze willen af van de kwestie. Tijdens het eerste gesprek met twee mediators doen de twee, ronduit vijandig, hun verhaal. Die derik zou een beloofd bedrag niet aan Johan hebben uitbetaald. Alle andere broers en zussen schaarden zich daarna achter Johan, omdat Diederik alleen op zelfverrijking uit zou zijn. Het gevolg was een isolement van Diederik binnen de familie. Tactiek De mediators besluiten om een Projectleider mr. Madeleine Spliet van 'mediation naast recht spraak'in de Utrechtse rechtbank. rechtstreekse tactiek toe te passen: 'Voelt u zich tekort gedaan door de positie waar u in de familie zit?' is de vraag aan Diederik. 'Ik heb jarenlang een vaderrol vervuld en keihard voor ze gewerkt. Nu heb ik het gedaan en krijg ik stank voor dank.' 'Er zit u iets dwars?' is de vraag aan Johan. 'Jaren geleden trof ik mijn vriendin dood aan in mijn boerderij. Ze had zelfmoord ge pleegd, omdat ze de spanningen in de familie niet meer aan kon. Ik heb Diederik toen een rouwkaart- je gestuurd, maar hij heeft nooit iets ondernomen. Zelfs een condo- leancebriefje kon er niet van af.' Diederik antwoordt verslagen. 'Ik was zo geschokt door de dood van Linda, echt waar Johan. Ik wist niet wat ik er mee aan moest. An deren hebben mij het advies gege ven om niets van me te laten ho ren. Dat zou volgens hen de lont in het kruidvat ontsteken.' In de volgende vier gesprekken bleven steeds dezelfde thema's te rugkeren: het verdriet om het over lijden van de ouders, de tweespalt in de familie en de zelfmoord van Linda. Door de enorme inzet van de twee broers, hun advocaten en de me diators is het uiteindelijk tot een oplossing gekomen....buiten de rechtspraak. Op dit moment is mediation nog niet overal mogelijk, maar in de komende jaren zal de mogelijkheid waarschijnlijk op steeds meer rechtbanken aanwezig zijn. Ook zullen steeds meer soorten van za ken het alternatief kennen. Media tion maakt het mogelijk om tot een betere oplossing op maat te komen dan in een rechtstrijd mogelijk is en is in veel gevallen ook vlugger. Voor meer succesverhalen en informatie over mediation: www.rechtspraak.nl De kracht van de reclame ligt in de herhaling Volgend jaar staat Soest in het teken van het 975-jarig be staan. Dat is voldoende reden om, evenals 25 jaar gelden bij 950 jaar Soest allerlei feeste lijkheden op touw te zetten. Hier en daar zijn de voorberei dingen al in volle gang. De ini tiatieven zullen vooral van par ticulieren moeten komen, want zoals altijd als het eens om 'leu ke dingen voor de mensen' gaat, zijn er mensen die vinden dat het bedrag dat de gemeen te hiervoor beschikbaar stelt, beter aan nuttiger zaken be steed kan worden. Dat was bepaald niet het geval in 1937 bij een andere gelegenheid, de intocht van prinses Juliana en prins Bernhard in Soest op 15 april, als kennismakingsbezoek omdat ze op paleis Soestdijk gin gen wonen, in hetzelfde jaar waar in ze in het huwelijk waren getre den. Deze gebeurtenissen waren aanleiding voor groot feest in het hele land. In Soest werden Juliana en Bernhard door vele duizenden enthousiast ingehaald en geestdrif tig toegejuicht. Toch viel er twee keer een schaduw over de intocht. De eerste vooraf, toen gedeputeer de staten (GS) het krediet schrap ten dat de gemeenteraad van Soest beschikbaar had gesteld voor het organiseren van de intocht. De tweede, direct na de officiële ver welkoming van het prinselijk paar op het gemeentehuis werd burge meester mr. Govert Deketh onwel. Hij overleed enkele dagen later. De schok die zijn heengaan in Soest veroorzaakte was uiteraard vele malen groter dan het besluit van GS. Maar de inwoners van Soest lieten het er niet bij zitten. Bij de vele initiatieven die ze zelf al hadden ontplooid, werd er in allerijl nog een aan toegevoegd: een loterij. Deze was zo'n succes, dat door de opbrengst ervan het geplande programma helemaal kon worden uitgevoerd. De dorps- dichter Eduard van Eeden, die ook een speciaal welkomstlied voor prinses en prins had geschreven, deed vooraf in dichtvorm een be roep op de inwoners. Hij schreef onder meer: 't Wordt een feest om van te smullen Soest steekt zich in bruiloftskleed. Heel wat guldens en rijksdaalders Zijn inmiddels al besteed. Edoch, voordat alles klaar is, Valt er nog heel veel te doen. Feest kost geld, U zult dat snappen, En daar wringt nu juist de schoen, 't Comité van voorbereiding Der ontvangst van 't Prinsenpaar Zit als nimmer nog tevoren Met de handen in het haar. Bij Gedeputeerde Staten Is het Soester raadsbesluit Om de gelden te voteren Op bezwaren afgestuit. Als een donderslag bij zonlicht Kwam 't bericht bij 't comité. Wie had dat nu kunnen denken? Zitten wij daar even mee! Handen aan de ploeg geslagen Flink de handen uit de mouw. Ondanks deze geldmisère Blijven wij Oranjetrouw. Als GS niet mee wil helpen, Worden wij juist dubbel fel. Héél Soest is van goeden wille, Dus die feesten slagen wel! Van Eeden had het bij het rechte eind. De inwoners van Soest droe gen financieel een steentje bij door massaal mee te doen aan een lote rij. Daardoor konden toch nog alle voorgenomen programma-onder delen, zoals een concert, een fak keloptocht en een vuurwerk, door gaan. De toeloop naar Soest was overweldigend. Dat was voorzien, reden waarom de Soester politie werd versterkt met tweehonderd rijksveldwachters en een afdeling motorpolitie. Feestelijk klokgelui, herauten te paard en vreugdeschoten kondig den het officiële bezoek aan. Hoe wel de dokter hem met klem had afgeraden bij de intocht aanwezig te zijn, gaf burgemeester Deketh acte de présence. Hij haalde prin ses en prins bij het paleis op. Zij namen plaats in een met vier paar den bespannen koets. Onderweg werd een paar keer halt gehouden, waarna het prinselijk paar bij het gemeentehuis aankwam. De bur- Chrisje Batenburg en Corrievan Veeren mochten bij de intocht van het prinselijk paar prinses Juliana bloemen aanbieden. Rechts van hen burgemeester mr. Govert De keth, die kort daarna onwel werd en vijf dagen later overleed. (Foto archief Eemland Pers). gemeester hield een gloedvolle toespraak. Hij sprak van een ge denkwaardige dag, "omdat wij Soesters, naar het welbehagen van Uwe Koninklijke Hoogheden, thans in de gelegenheid worden gesteld waar te maken de woorden van ik meen Felix Dahn: 'Nur wo die Liebe blüht, da reift die wahre Treue'. In ons hart bloeit de warmte van de liefde jegens u," aldus de bur gemeester. "Het kan ook niet an ders. Aan het luisterend hart van een Oranje heeft het Nederland- sche volk steeds en ten allen tijde mogen en kunnen neerleggen al "■zijn twijfelen, al zijne smarten, en Oranje schonk aandacht". Aan het eind van zijn toespraak zei de bur gemeester "dat na de woorden van het oudere geslacht thans de beurt is aan het jonge, toekomende ge slacht, dat er zoo vurig naar ver langt in een lied, aan Uwe Konink lijke Hoogheden gewijd, uit te zin gen de aan hem bezielende groote vreugde. Niet alleen van deze dag, doch ook dat het in de zoo onmid dellijke nabijheid van onze ge meente gelegen Paleis Soestdijk wederom en thans door Uwe Ko ninklijke Hoogheden wordt be woond". Kort daarna, juist toen de stoet zich weer in beweging zette, werd burgemeester Deketh onwel. Hij werd met de ziekenauto naar huis gebracht, waar hij vijf dagen later overleed. Toch leek zijn toestand aanvanke lijk niet zo zorgwekkend. Daarom werd de rest van het programma gewoon afgewerkt. Het prinselijk paar maakte een ware triomftocht door Soest. De feestelijkheden werden 's avonds besloten met een enorm vuurwerk van liefst 59 grote stukken, waarvan enkele de woor den 'welkom' en 'leve de prins en de prinses' vormden. Soest kon, dankzij de eigen bevol king die in zo ruime mate in finan cieel opzicht haar steentje had bij gedragen, terugzien op een feeste lijke dag, een hernieuwde kennis making met de Oranjes nadat het paleis sinds het overlijden van ko ningin-moeder Emma onbewoond was geweest. Sindsdien zijn Julia na en Bernhard het blijven bewo nen, nu al ruim vijfenzestig jaar lang. Veel foto's herinneren aan hun feestelijke intocht in Soest in 1937. Het besluit van Gedeputeerde Sta ten om het geld voor de intocht te schrappen, is allang vergeten. On danks het feit dat ook de gemeente steeds minder geld te besteden heeft, zal het krediet van 80.000 euro dat ze voor de viering van 950 jaar Soest heeft uitgetrokken, welbesteed kunnen worden. En zo niet, om welke reden dan ook: een loterij kan altijd nog uitkomst brengen!

Soester Courant | 2003 | | pagina 11