,com Nog geen kerstkaarten? Taaltest 2003: weer een hele kluif EDSKES IS Korting exDerl SCHOEMAKER Soester Taaltest: een terugblik Eerste Cultureel Café hrjjJi d 9J n om i:m d 9 2500 Euro voor 4t Fierhuis Netta van Hulzen wint wisseltrofee Lduïïutï)/ PAGINAl 2 WOENSDAG 3 DECEMBER 2003 SOESTER COURANT PAGINA 13 IDAG 7, 14 en >1 DECEMBER GEOPEND AND 5RIJS iRSONEN! :et! iasch.nl 6012372 Bij FotoSwagervind u meer dan honderd verschillende kerstkaarten van uw eigen foto. Kom eens langs en bekijk de vele mogelijkheden envelop gratis -digitaal of vanaf negatief p snelle levertijd Foto Swager Digitaal Center Na Amsterdamse avonden d'Oude Enghe fhr- Spirituele meesters Van dichters eii slempers DECOÏ^SSi Soesterbergsestraat 28 Soest Tel. 035-6024294 WWW.EDSKES.INFO Dealer van Bironi slaapkamers zie ook www.bironi.nl SCHRAVEMADE B.V. Marianne Jongkind in expo 'In Vorm' Zalig Soest-Zuid of de kleine ode) Vanavond in de 'Achterkamer' Kinderparadijs De Vrije Teugel Winter op de hele collectie sieraden en horloges gedurende de maand december tegen inlevering van deze bon openingstijden donderdag 13.00 -17.30 uur vrijdag 10.00 - 18.00 uur zaterdag 10.00 - 17.00 uur Koninginnelaan 27 Soest, tel. 035 60 32013 DEMONSTRATIE BIJ eKPCrl ffi) SCHOEMAKER KOM A.S. ZATERDAG 6 DECEMBER VAN 11.00 TOT 17.00 UUR jfsüfr d! BURG. GROTHESTRAAT 9, SOEST-TELEFOON 035-6010344 mm 601 67 76 - I-uur Fotoservice (ookdigitaal) Groeps- en Portretfotografie NAnWeedestraat 85,3761 CD Soest Telefoon 035-6013917 www.fotoswager.nl Of de Grote Soester Taaltest 2003, vorige week woensdag gehouden in de raadzaal, wer kelijk concurrentie heeft gehad van de wedstrijd Ajax-AC Mi- lan, is de vraag. In elk geval was de publieke belangstelling niet al te groot en waren er ook on der de geselecteerde officiële deelnemers enkele afwezigen. Hun plaatsen werden opgevuld met 'belangstellenden'. Dat alles mocht de pret van de jaarlijkse taal wedstrijd - 'kracht meting' zou wellicht een beter woord zijn - niet drukken. De Taaltest, opvolger van het Groot Soester Dictee, zorgde weliswaar voor heel wat hoofdbrekens, maar gezien het feit dat alle deelnemers zich er geheel vrijwillig aan onder werpen behoeft van medelijden geen sprake te zijn. Voor enig ge past leedvermaak bij de niet-deel- nemers was overigens wel alle aan leiding. Dat gold niet alleen voor het in middels tot vijf zinnen gereduceer de dictee - nu een van de vijf on derdelen van de Taaltest - waarin samensteller Bert Jansen weer al zijn taalvirtuositeit en - vinding rijkheid had kwijtgekund, maar vooral ook voor de opdrachten waarbij de herkomst van woorden (etymologie) moest worden gera den, want daar kwam het wel op neer. Wie wist bijvoorbeeld dat 'Sardonisch' afkomstig is van een Sardijnse ranonkel waarvan je een scheve mond krijgt, of dat, een 'praline' genoemd is naar een Franse maarschalk, 'route' te her leiden is op het Latijnse 'via rup- ta' (gebroken weg) en 'flitspuit' al les te maken heeft met het Engel se 'fly' en 'tox'? Met het afmaken van de spreek woorden/ zegswijzen hadden de meesten wat minder moeite, al ver oorzaakten sommige oplossingen wel de nodige hilariteit ('Om den wille van het smeer... oliet men de wagen') en 'Zuinigheid met vlijt... bouwt huizen als kastelen', door een enkeling aangevuld met: 'En wie zich niet op tijd verschoont, krijgt luizen als kamelen'). De be tekenis van vreemde woorden be werkstelligde her en der ook heel wat gerimpelde voorhoofden. Wie weet dat 'peplos' een kledingstuk is, een 'oksaal' een zangkoor, een 'hakkenei' een damespaard en een 'strapontijn' een stoeltje? Ook de 'foute' woorden werden niet door iedereen aanstonds herkend. 'Eega' in plaats van ega, 'in spé' in plaats van 'in spe', 'oudgediende' in plaats van oud-gediende - je moest het allemaal maar weten. Verzuchtingen Na de voltooiing van de vijf op drachten was uit de verzuchtingen van de deelnemers-oudgedienden op te maken dat de Taaltest dit jaar wel érg moeilijk was uitgepakt, al vond de oudste deelneemster - ook nu weer mevrouw Van de Leur-Luteijn (bijna 101) - dat het best meeviel. Plaatsgenoot Koos Postema, die voor de prijsuitrei king was uitgenodigd maar zo sportief was om zelf mee te doen, vond vooral het deel etymologie 'verschrikkelijk'. En velen met hem, zogezegd, vonden het een hele kluif. SLAS-voorzitter Nelleke Streef kerk maakte na de jurering - die uiteraard de nodige tijd vergde - de uitslag bekend van de twaalf hoogst geëindigden minus de win naar. Marijke Hofhuis, Bert Palte (winnaar Taaltest 2002) en Hans v.d. Pijpekamp eindigden geza- Dankzij drie Amsterdamse avonden in d'Oude Enghe is 2500 euro bijeengebracht voor 't Fierhuis. Dat is een woon vorm voor twaalf verstandelijk gehandicapten, die gereali seerd zal worden tussen de Os- sendamweg en de Korte Ossen- dam. Het wachten is op de bouwvergun ning en om deze periode te over bruggen besloot Paul Janmaat van het café aan de Middelwijkstraat het voorbeeld van anderen te vol gen en geld in te zamelen voor dit 1 goede doel. Hij deed dat driemaal in november. Janmaat nodigde k kroegzanger Ramon Beense uit de hoofdstad uit, kreeg belangenloze [medewerking van twee Amster- 1 damse barkeepers Schuit en Van [de Geer en zorgde voor allerlei f lekkernijen (o.m. rolmops, ui in ketjap en zure leverworst) die hun [•oorsprong in deze stad hebben. ■Het werden niet alleen gezellige, §maar ook succesvolle avonden, want vrijdag kon een cheque ter waarde van 2500 euro worden overhandigd aan de heren Klink hamer en van Donselaar die zich inzetten voor de realisatie van 't Fierhuis. Schut en Van de Geer waren ook aanwezig bij de over handiging. De kracht van de reclame ligt in de herhaling y'Meesters uit het Verre Oosten? Dichterbij dan we denken.' Gerald hys komt op zondag 7 december ;n spirituele lezing houden over t onderwerp in het Spiritueel Sri Premananda Centrum Soest. Ge rold heeft zich zo'n 20 jaar verdiept in verschillende spirituele richtin- Hij vertelt over zijn ervarin gen en de persoonlijke kontakten ■die hij opdeed tijdens zijn zoek- Itocht. Niet gebonden aan enige I religie, blijkt dat er vele spirituele I Meesters bereid zijn ons op het I spirituele pad te begeleiden zonder daarbij onze vrije wil aan te tasten, die voor hen heilig is. Wat doen zij [voor ons, wat doen zij voor de wereld? Belangstellenden zijn wel- I kom op Dorresteinweg 76, 3763 LL Soest. Info: 88 035-6018755. I Aanvang: 14:00 uur. Toegang I vrije bijdrage. De tweede Soester Taaltest zit erop en we kunnen de balans opmaken. Waren de opgaven te moeilijk? Of misschien wel te makkelijk? Het blijft moeilijk de gulden middenweg te vin den. Op basis van het aantal ge maakte fouten kunnen we con cluderen dat de eerste vier on derdelen goed te doen waren; alleen de laatste rubriek, de etymologie, bleek voor de meesten een struikelblok. Enfin, mijn hoop is er nu maar op gevestigd dat de deelnemers deze rubriek zien als 'nice to know'. Het dictee - nu een van de vijf onder delen van de Groot Soester Taal test - luidde als volgt. Fouten De meest gemaakte fouten in het dictee zullen we even onder de loep nemen. Middeleeuwen moet mét kapitaal omdat het de naam van een tijd perk is. Dat rederijkers vervolgens met een kleine letter geschreven moest worden, stuitte op veel pro test en ongeloof. Dat begrijp ik, want je zou toch denken dat het hier een eigennaam betreft. Niet temin heeft het Groene Boekje het woord toch écht met een kleine letter opgetekend! Poëmen zag het correctorsteam nogal eens zónder trema-. De win nares onthulde mij dat ze na lang wikken en wegen het trema had weggelaten vanwege de Latijnse herkomst van het woord. Inder daad is het Latijnse poema zónder trema, maar het woord heeft zich in het Nederlands aan de Neder landse spellingregels aangepast, zoals dat ook het geval is bij va cuüm. Acrostichons en palindromen wa ren niet voor alle deelnemers alle daagse woorden. We zagen althans veel verhaspelingen. Het eerste is een naamdicht (zoals het Wilhel mus), het tweede een woord dat (zin die) ook van achter naar vo ren gelezen kan worden zonder van betekenis te veranderen meet systeem en parterretrap zijn een paar bekende voorbeelden). A4'tje moet met een apostrof om- 1) Tegen het einde van de Middeleeuwen wijdde een select coterietje zich rederijkers noemende taalminnaars zich aan het in elkaar flansen van meesttijds precieuze poëmen, acrostichons en palindromen die somtijds wel een heel A4'tje in beslag namen. 2) Hun organisatie vertoont verwantschap met de confrérieën en schuttersgilden; religieuze refreinen stonden weliswaar centraal op hun soirees, maar naar verluidt werden gekarameliseerde tompoezen en mousserende bordeauxtjes daarbij niet versmaad. 3) Zo'n half millennium later wierpen de Vijftigers - geenszins een homogene groep - het keurslijf van alle vormvoorschriften af, werden soms zeer esoterisch en brachten een poëtische revolutie te weeg. 4) In de jaren zestig van de vorige eeuw verandert de poëtica ingrijpend: velen noemen zich parttimedichter en een enkeling keert ach in en buiten zijn gedichten tegen de vazallen van de lethargie. 5) Zoals de Soester columnist-dichter die in zijn gedichten zijn gedachtestromen soms ononderbroken aan het papier toevertrouwt, maar wiens columns rechttoe rechtaan en zonder gezwatel zijn. Deze zeventigjarige vice-voorzitter van de SLAS laat zich overigens ook niet onbetuigd als het gaat om het achteroverslaan van een enkel pikketanissie. dat het hier een afleiding betreft. En geen samenstelling, zoals A- viertje, dat eveneens correct be vonden werd. Confrérieën is een gemeen woord je, want het wordt met een accent aigu geschreven, in tegenstelling tot confrère, dat een accent grave krijgt. Gekarameliseerd is wellicht het meest fout gespelde woord op me nukaarten, maar het is écht met een k en één 1. Bordeauxtje ziet er misschien raar uit, maar kan toch heus de x niet missen, zoals velen meenden. Esoterisch kreeg opvallend vaak ten onrechte een h toegevoegd esotherischWaarschijnlijk zweefden er etherische dampen door het brein. Parttimedichter dient aaneenge schreven te worden, omdat de eer ste twee delen als één woord ge zien worden. Dat geldt ook voor woorden als sciencefictionfilm en hightechindustrie. Gedachtestromen is zonder tus- sen-n, omdat 'gedachte' zowel een meervoud op s als op n heeft. Klachten Een aantal deelnemers leverde op een drietal punten kritiek. Zo schoot iemand de mousserende bordeauxtjes in het verkeerde keelgat omdat die eenvoudigweg niet zouden bestaan. Welnu, ik was (en ben) echt van mening dat ze wél bestaan, maar ook als dat niet het geval is, vind ik de woordgroep mousserende bordeauxtjes vol strekt gewettigd in de context van een dictee. Het is een spellingtest, geen examen voor vinoloog. Ook de gynaecoloog uit de voor ronde ging volgens een enkeling zijn boekje te buiten. De klaagster heeft gelijk: het is inderdaad onge bruikelijk, zelfs ongepast, gynaeco logen facelifts te laten verrichten, maar je künt je een situatie voor stellen waarin zo'n man er in de avonduren wat bijklust, al zou dat licht kunnen leiden tot een blote billengezicht... De derde en laatste klacht was van een ander én zwaarder kaliber. Volgens een mevrouw die het dic tee voor de radio beluisterde be vatte zin 5 geen onderwerp. Wel iswaar was dat wel degelijk het geval de Soester columnist-dich termaar ik geef direct gewonnen dat de zin daarmee nog geen schoonheidsprijs verdient. Het is niet fraai, zo'n bijwoordelijke bij zin waar geen hoofdzin op volgt. Hij blijft daardoor een beetje zwe ven. Vroeger was het beginnen van een zin met een voegwoord geheel uit den boze, maar tegenwoordig léés ik niet anders. Je zou'kunnen spreken van een trend. Zelfs een enkel voegwoord als zin, kwam ik onlangs tegen: 'Hoewel.' Bert Jansen menlijk op de tiende plaats. E. Cranendonk werd negende, Ad van Veen achtste, D. de Haan en Loes Paul-Visser deelden de zesde plaats en Dick Koblens en Karen Pas de vierde. De tweede en de derde plaats gingen naar twee 'bui tenstaanders', die op het laatste moment waren ingevallen: Nico Schoorl en Marijke Hommes uit Hilversum. Zij kregen een passen de oorkonde. Tegen Baarn? Koos Postema, die de uitreiking van de trofee (met toebehoren) aan de hoofdprijswinnaar voor zijn rekening nam, onthulde dat hij destijds nauw betrokken was ge weest bij de organisatie van het Nationale Dictee. Hij bleek althans de locatie - de Eerste Kamer, 'de mooiste zaal van Nederland' - te hebben aangedragen. Ooit had hij daar ook meegedaan en met 23 fouten redelijk gescoord. In Frank rijk, waar het Dictee vandaan komt, schrijven volgens hem ook kinderen mee en worden regiona le voorronden gehouden die veel Koos Postema overhandigt de trofee aan Taaltest-winnares Netta van Hulzen. Foto: Soester Courant. Hij verbrak ten slotte de hoog op gelopen spanning met de bekend making dat Netta van Hulzen, al sinds het eerste Soester Dictee trouw deelnemer, als de beste Soester 'taalkenner' uit de bus was gekomen. Helemaal verbazend is dat niet, gezien het feit dat zij in het dagelijks leven correctrice is en o.a. voor Het Financiëele Dagblad heeft gewerkt. Postema veronder stelde nog even dat zij in het on derwijs werkte, maar dat zat, ver telde ze, alleen maar 'in de fami lie'. Ook zij had het stukje etymo logie trouwens het moeilijkste on derdeel van de Taaltest gevonden. Ze kreeg behalve de bekende wis seltrofee, de bloemen en de oor konde ook (voor het eerst) een 'blijvend' aandenken mee naar huis: een door de kunstenares Adriana Nichting ontworpen ko peren mini-trofee. www.rabobankonline.com Torenstraat 13 tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Soest Telefoon 035 - 602 02 49 De bekende Soester hoedenont- werpster Marianne Jongkind is uit genodigd om deel te nemen aan de expositie 'In Vorm', samen met drieëndertig andere Nederlandse ontwerpers in de toegepaste kun sten balanceren. Gemeenschappe lijk kenmerk is dat zij met een uniek ontwerp balanceren op de grens van vorm en functionaliteit. Bekende, gerenommeerde en/of bijzondere ontwerpers in de toege paste kunsten zijn door Cappello, Deja Vu en Zus&Zo gevraagd een uniek ontwerp te maken, waarbij zij de uiterste grenzen verkennen tussen vorm en functionaliteit. Zij zijn volstrekt vrij in de manier waarop zij zich laten uitdagen door die 'grensverkenning'. De deelnemende ontwerpers zijn, naast het feit dat zij uitzonderlijke ontwerpen kunnen maken, ook in staat collecties neer te zetten. Naast deze unica zullen tijdens de expositie in Cappello, Deja Vu en Zus&Zo ook andere ontwerpen van deze exposanten te zien zijn. Het is uniek dat deze ontwerpers met elkaar exposeren Het belooft dan ook een zeer opmerkelijke ex positie te worden. De expositie loopt van 18 april t/m 16 mei 2004 en wordt geo pend door de burgemeester van Nijmegen, mevr. dr.G. ter Horst. De expositie zal daarna in zijn ge heel te zien zijn in museum Het Valkhof te Nijmegen van 23 mei t/m 15 september. Nog veel te jong voor het golfen en après-golf, het barretje, oefenen wij bij C1000, de spullen in het karretje. Nee, dan het tennis op Soest-Zuid, eenvoudig weg geen houden aan, het ledental rijst uit de pan, een ledenstop brengt het tot staan. De echte reden van die groei, gezellig schoon en dat soort dingen, het is gewoon publiek geheim: het duo Peter, oh zijn Inge. Een engel, zo zij ramen lapt, de laatste gravelkorrel veegt, een biertje voor de spelers tapt, haar Peter weet wat of ze weegt. Ze schikt de schone tafels rank, pardoes gaat zij het onkruid wieden, ze dweilt de vloer, ze zuigt de bank, gewoon voor ons, de jonge lieden. En als wij dan op tijd naar huis, de baan was gaaf, het clubhuis koel, dan ruimen wij thuis gravelgruis, lappen de ramen met gevoel de binnen- en de buitenboel. Vanavond - woensdag 3 de cember - zal het eerste Cultu reel Café, georganiseerd door het Cultuurplatform en het Cultuurpunt, in Soest plaats vinden. Voor alle cultuurmin- nende Soester(bergse) inwo ners interessant om daarbij aanwezig te zijn. Vanaf half acht kan men binnenlo pen in Café 'De Achterkamer' aan de Willaertstraat, ingang achter het Bowlingcentrum. Het thema dat tussen acht uur en half tien behan deld wordt is 'Subsidie, hoe kom je eraan?'_Gedurende de avond zal Anne van Rooij een optreden ver zorgen. Daarbij zullen enkele songs van John Lennon en Paul McCartney ten gehore worden ge bracht. Anne van Rooij zal ook zelfgeschreven nummers uitvoeren. Vanaf half tien is er gelegenheid elkaar onder het genot van een ankje te ontmoeten en over de kunst en cultuur binnen Soest door te praten. Meer informatie: cul tuurconsulent Coco Michels, 82 6095817; Cultuurplatform, Bert Smit, 88 6019815. Vedelaarpad 53, tel. 6018136 In kinderparadijs de Vrije Teugel staat woensdag 10 december de winter centraal. Tijdens de weke lijkse inloopmiddag, van 14:00 tot 16:00 uur, kunnen de kinderen knutselen, maar ook lekkere din gen maken voor vogels. Het hek van het terrein aan het Vedelaar pad wordt om 13:45 uur openge zwaaid. Meedoen aan de inloop middag kost 2,50. SCHOEMAKER ALTIJD IETS BIJZONDERS Kom kijken en we laten U zien dat strijken sneller én beter kan. Het Laurastar strijksysteem is uitgerust met alle professionele functies. Zo krijgt u een meer dan perfect resultaat in een veel kortere strijktijd.

Soester Courant | 2003 | | pagina 13