ie.com - en irten NU OOK GEOPEND IN SOEST BV aruo-ocK I 'Het wordt ieder jaar drukker' Schuberts 'Winterreise' in verwarmd theater Cabrio linent Elf Griftland-meiden exposeren in Artishock www.worldofwaterbeds.nl Klein Soester Koor geeft kerstconcert in Baarn Nederlandse Cantorij brengt bijzonder kerstconcert Door-en-door doordacht Eemland Motors Soest Soesterbergsestraat 28 Soest Tel. 035-6024294 Dealer van Vitenzo en Bodytone waterbedden De nieuwe FordFocusC-MAX Voor al uw parket PAGINA WOENSDAG 3 DECEMBER 2003 SOESTER COURANT[CULTUUR» WELZIJlfl PAGINA 15 )ort |0@smitbv.nl Jazz: Perron 5B met Rob v.d. Broeck en Wiero Mahieu Brede Bibliotheek k Soest «j/ 1 ui Klusjesdienst SWOS bestaat tien jaar Uniek concert in Midwinternacht Majel Lustenhouwer: 'Sinterklaas is jarig' De laatste maand Film: '24 Hour Party People' 'Klikliek, hier hangt mozaïek!' 'Toeters en bellen aan Milanees hof' wwwford.nl MOOIE KEUKENS VOOR MINDER GELD Beukenlaan 80-82,3762 AJ Soest. Telefoon 035 - 750 18 20. www.ford-eemlandmotors.nl Nu bij ons in de showroom vanaf 21.995,- Verlengde Oude Utrechtseweg 2 3766 MG SOEST www.houtenvloerenpaleis.nl tel: 035 - 65 64 024 WC Arnhem h Geldersch Landschap Geldersche Kasteeïen 2t zijn vele landgoede- uurgebieden rijk aan ?n natuur. Die rijkdom 'orden gehouden. •chap en Geldersche ;n nauw samen om het an de provincie te kunt u er steeds meer matie zie: rland.nl IS 55 eelen ar te houden. www.rabobankonline.com Steenhoffstraat 46, tel. 601 95 77 I Zaterdag 6 december Tenorsaxofonist Semmy Prinsen zorgt voor elk optreden voor een interessante groep muzikanten, dit maal Rob van den Broeck (piano) en Wiero Mahieu (bas). De jazz club-optredens zijn altijd een ver rassing. Door de informele sfeer is deze avond elke maand weer een lichtpuntje: komen dus! Tevens vindt op deze avond de opening van de expositie plaats. Aanvang: 20:30 uur. Toegang gra tis. Willaertstraat 49 38 6095829[ de techniek die het wint 'el het feit dat de SOV er t weet te halen wat er voor lateurorkest in zit. Daar Vlendelssohn natuurlijk ste- bij met een geraffineerde sitie waarbij de verschillen ers prachtige thema's mo- pelen op een fluwelen bed jkers. Maar het zijn toch de nten die de emotie moeten ken en bij mij een traan te- lijn toveren, hetgeen het (i Symphony Orchestra op d op die plek niet lukt. Die inten noem ik dan liever j naam, want je doet ande teen tekort. Maar hoe is de ie van de blazers beter te )rden dan op de manier van ne concertbezoeker die mij lauze spontaan en trots toe- "Mijn mama speelt fluit in eest en ze heet Annette"? Je ar zo'n knuffel hebben. m Pas geeft vakkundig Jei- an al dat moois en daar laat maar bij. Knap hoor. Zeer ldenswaard is nog dat de rich in het komende voorjaar ;n project waagt door eigen composities van eigenlandse anisten ten gehore te bren- Jurriaan (of Hendrik?) essen en Willem Pijper ken- e nog, maar als u kennis wilt a met ene Kox of een Bonsel ïoet u de concertagenda van 2004 in de gaten houden, idien kunt u zich bij de SOV ;n als blazend of strijkend :ant (033-4950232). Maar of Slavische Dans nog in zo'n :rn programma past? Je weet nooit. Jan Slagt Birkstraat 101, Tel. 035 603 70 33, info@voordeelkeukenssoest.nl Openingstijden: ma. 13.30 tot 18.00 di. t/m vr. 9.30 tot 18.00 - za. 9.30 tot 17.00 - vr. koopavond Vorige week hebben het be stuur en leden van de Klusjes dienst van de SWOS een geza menlijk etentje gehad in restau rant 't Hoogt. Niet 'zomaar', om eens lekker pot te verteren of zo, maar om iets te vieren: het tienjarig bestaan van deze bijzondere vrijwilligersorgani satie. Volgens voorzitter Cees de Vries is het zeer terecht dat de Klusjes dienst nog eens onder de aandacht van het Soester publiek wordt ge bracht. 'De Klusjesdienst voorziet in een groeiende behoefte; we krij gen het in elk geval ieder jaar drukker.' De oorzaak daarvan is dat de Klusjesdienst niet alleen bij steeds meer mensen bekend wordt, maar ook dat er steeds meer 'afne mers' zijn. 'We kunnen het alle maal redelijk goed bijhouden, maar op een echte stormloop zit ten we niet te wachten, want dan moeten er echt vrijwilligers bij ko men,' aldus De Vries. Er is mo menteel een vaste groep van onge veer 15 dames en heren. In het afgelopen jaar (2002) zijn er ruim 400 klusjes uitgevoerd, maar dit jaar (2003) staat de teller al op 781. De aanvragen komen binnen bij de SWOS; daar worden ze ge schift en aan de hand van de werk zaamheden toebedeeld aan vrijwil ligers die al dan niet over de ver eiste vakkennis beschikken. Dat klinkt gewichtiger dan het is, want - zoals De Vries benadrukt - het gaat altijd om kleine klusjes in huis, niet om professioneel werk. Ook gevaarlijke klussen, op het dak bijvoorbeeld, of de schoor steen vegen, dat behoort niet tot het domein van de 'klussers' van de SWOS. 'We gaan niet met lad ders lopen slepen en we doen ook geen tuinwerk. Dat laten we alle maal over aan de commercie...' 55 jaarof ouder De SWOS-klussers zijn daarente gen wel beschikbaar voor karwei tjes als het bijvullen van de CV- installatie, het bijstellen van de te levisie, het ophangen van een schilderijtje of een (rol)gordijn, het repareren van een schakelaar of het verhangen van een lamp. En het gebeurt alleen bij particuliere 'opdrachtgevers' die 55 jaar of ouder zijn, al dan niet gehandicapt, oud of minder oud, en slecht ter been of niet. 'Zo nauw kijken we niet, maar bij een jong getrouwd stel komen we natuurlijk niet. Er zijn ook wel eens bedrijven die bellen, maar daar beginnen we na tuurlijk niet aan. Ook de woning bouwvereniging heeft haar eigen onderhoudspersoneel, en die ne men we het werk dus ook niet uit handen,' aldus Cees de Vries, die een paar jaar geleden zelf als 'tech nische man' bij de Klusjesdienst kwam en daar nooit spijt van heeft gekregen. Het gaat niet voor niks, maar de 'opdrachtgevers' wordt het vel niet bepaald over de neus gehaald. Per klus wordt een bedrag van 2,00 gevraagd. Op het totaalbedrag - twee Idussen voor 4,00, drie klussen voor 6,00 enzovoort - legt de SWOS nog een bedragje van 2,00 per vrijwilliger bij. Dan wordt het de moeite waard, ook voor de vrijwilliger. In de praktijk blijft het vaak niet bij één Idusje in een huis. Als de klusser er eenmaal is blijkt er vaak nog wel wat meer te doen. 'Professionele hulp is meestal niet te krijgen, of veel te duur. Als een vrijwilliger eenmaal bezig is komt er vaak nog wel een klusje voor de dag.' Bestuur en vrijwilligers van de SWOS-Klusjesdienst vierden vorige week het 10-jarig bestaan. Foto: Herman van Dam All-round en handig De klusjes-vrijwilligers zijn mensen van allerlei slag, aldus de voorzit ter. 'De meesten hebben wei een technische achtergrond, ze zijn vaak all-round en het is natuurlijk wel prettig als je ook een beetje handig bent.' De Klusjesdienst stelt er ook een eer in om de aanvragen als het even kan binnen een a twee dagen uit te voeren. 'Daar staan we voor,' aldus Cees de Vries. Belang rijk is ook wat hij het 'sociale ele ment' noemt. 'Mensen die zich in zetten voor hun medemens en die dat op deze manier willen uiten.' De reacties van de opdrachtgevers zijn altijd heel positief. 'Mensen zijn zo dankbaar als iets weer ge fikst is.' De vrijwilligers houden ook hun ogen en oren open als ze op een adres komen. Hebben ze de indruk dat de oudere 'klant' moge lijk in de problemen zit of onder eenzaamheid lijdt, dan gaat er wel eens een seintje naar de SWOS. Of de Klusjesdienst nóg eens tien jaar doorgaat, dat zit er wel in vol gens De Vries. 'Tenzij de subsidie kraan wordt dichtgedraaid, maar dat zou niet verstandig zijn. Het is vrijwilligerswerk pur sang. Als je het professioneel zou laten doen gebeurde het niet. Dan schoot het niet op...' Nieuwe vrijwilligers zijn altijd welkom bij de Klusjesdienst. Wie zich wil aanmelden kan bellen met de SWOS, 38 6023681, waar ook de aanvragen binnenkomen. De kracht van de reclame ligt in de herhaling Vrijdag 5 december 'Muzikale pepernoten voor jong en oud'. De weken die voorafgaan aan het Sinterklaasfeest behoren voor veel kinderen tot de meest spannende tijd van het jaar. En wat is er nu mooier om deze span ning te ontladen door met z'n allen uit volle borst Sinterklaasliedjes te zingen? Onder leiding van Majel Lustenhouwer (dirigent van het Kinderen voor Kinderen Koor) mag het jonge publiek samen met vader, moeder, opa of oma mee zingen met alle grote Sinterklaas hits! Aanvang: 16:00 uur. Duur: 60 minuten. Toegang: 4,50. Leef tijd: 4+. Woensdag 10 december Theater: Rob Heiligers 'De verdwalingen van Z' Z is een man alleen. Z is ver dwaald. Hij wil naar huis, maar waar is zijn thuis? Vandaag blijft hij in ieder geval bij de kinderen in de zaal. Zal hij weer eens ver dwaald raken in zijn hele hebben en houwen dat hij met zich mee zeult? Of zal hij verdwalen in dro merij? De voorstelling is als een droom met veel humor en verwondering, gecomponeerd tot een collage van beeld, spel, beweging en muziek. 'De Verdwalingen van Z' is een voorstelling zonder woorden maar vol verhaal, zonder decor maar vol spullen! Aanvang: 14.00 uur. Duur: 60 minuten. Toegang: 4, 50. Leef tijd: vanaf 4 jaar. Kaarten reserveren bij de theaterkassa, S8 035-6095829, maandag t/m vrij dag 11:00- 18:00 uur. Steenhoffstraat 9A, tel. 602 8132 Het zijn vooral de feesten en de daarbij behorende cadeaus die voor velen problemen geven. Met een dagelijks geopende Wereld winkel behoeft dit echt niet. Gro te kans dat juist daar een geschikt geschenk te vinden is. Vooral ge schikt omdat bij de meeste artike len het verhaal hoort dat de maker of maakster ervan een eerlijke be loning heeft ontvangen. En met dat ietsje meer geld daarbij kan zo'n producent echt heel wat meer doen. Soms is dit gegeven te gebruiken voor een passend verhaal over het cadeau. Van een aantal producten zijn gegevens over de herkomst of de maker/maakster aanwezig. Misschien iets voor een bijgevoegd gedicht. Origineel zijn de produc ten zeker. Op de meest kunstzin nige manier kunnen mensen uit ontwikkelingslanden hun gevoe lens en gebeurtenissen in hun pro ducten tot uiting brengen. Speciaal mag gewezen worden op de uitgebreide sortering in de 'voedselhoek'. Naast de altijd aan wezige koffie- en theesoorten nu ook de koffiepads voor het moder ne koffieapparaat. Tapenades, chutneys, sauzen steeds vaker door fijnproevers gebruikt. En dat alles ook in fraaie geschenkverpak kingen. En nog steeds is het mogelijk uw eigen geschenkpakket samen te stellen. Gewoon uw eigen mandje of schaal vullen met wat u het aar-, digste lijkt. Daar kan iedereen bij de gastvrouw of gastheer mee aan komen. In de Wereldwinkel zal men u bij het samenstellen zeker kunnen helpen. Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9A, 386028132; openingstijden: maan dag 13:00-17:00 uur; dinsdag t/m zaterdag 09:30-17:00 uur. Maandag 8 december Ian Curtis, zanger van de legenda rische industrial roek-band Joy Division, was een depressieve epi lepticus. Collega Shaun Ryder van Happy Mondays was verzot op xtc en crack. Producer Martin Han- nett, die met zijn holle drums en atmosferische gitaarproducties en orme invloed had op de eighties sound, was een contactgestoorde hasjroker, die zijn muzikanten doorlopend schoffeerde. Toch vormden ze de kern van het Fac- tory Music-Iabel van platenbaas Tony Wilson, een van de meest vernieuwende muzieklabels uit de Britse popgeschiedenis. In '24 Hour Party People' laat regisseur Michael Winterbottom zien dat al les aan deze groep muzikanten en kunstenaars uit Manchester dub belzinnig was. Ze stonden op toen de opgestoken middelvinger van de punkbeweging geen antwoord meer was op het opkomende Thatcherisme. De energieke, maar weinig virtuoze muziek van groe pen als The Sex Pistols en The Clash moest plaats maken voor iets met meer ironie. Tony Wilson zelf was wel de meest ironische van het stel. Terwijl hij talloze groepen naar het podium en de platenwin kel bracht, en bovendien de man was achter dé uitgaanstempel The Haciënda, hield hij zijn hele car rière een duf baantje als verslagge ver. Winterbottom brengt het alle maal prachtig in beeld, en hanteert daarbij dezelfde dubbelzinnigheid en zelfspot die Factory Music ken merkte. Zo richt Wilson zich regel matig rechtstreeks naar de kijker om zichzelf te relativeren, of juist te verheerlijken. Die overeenkomst tussen vorm en inhoud blijft wan neer partydrugs, wapens en enge criminelen hun intrede doen in The Haciënda. De toon van de film wordt dan harder en kouder; je voelt dat Wilson de controle be gint te verliezen. Ook over het ac teerwerk valt weinig te klagen. Het is zelfs bijna angstaanjagend hoe gedetailleerd acteur Sean Harris de bezeten motoriek van Curtis imi teert. Verenigd Koninkrijk - 2002 -112 min. Aanvang: 20:30 uur. Entree 5,00; CJP/65+: 3,50. Reser veren alleen op de dag van de voorstelling, 10:00-13:00 uur, 88. 6019577. Meer informatie op in ternet: artishock-soest.nl. Scène uit '24 Hour Party Peop le'. Na de succesvolle serie Midzo- mernachtconcerten in de kort ste nacht van het jaar, georgani seerd in openluchttheater Ca brio, wordt voor het eerst in de geschiedenis van het theater een concert gegeven in de lang- j ste nacht van het jaar: 20/21 L december (Midwinternacht). P Op het programma staat 'Die Winterreise' van Schubert, de zanger is de bas Mare Drost, aan de vleugel begeleid door Jacco Lamfers. Het Openluchttheater Cabrio heeft sinds twee jaar een prachtige over kapping boven het toneel. Als een reusachtige vleermuis zweeft het ontwerp van de Delftse ontwerper -larmen Werkman boven het po dium. De bezoekers aan het Mid winterconcert zullen niet plaatsne- Tien op de tribunes van het thea- maar op het toneel, onder de overkapping. Niet alleen zitten de toeschouwers droog, ook 2al het r toneel aangenaam verwarmd zijn. I Een geheé! nieuw soort verwar- mingselementen zorgt voor een i behaaglijke temperatuur, zowel voor de uitvoerenden als voor de j toeschouwers. De firma Hooyer uit Soest staat daarvoor garant. Schubert schreef zijn muziek op een tekst van Wilhelm Müller. Een jongen ontvlucht in de winternacht het huis van zijn ontrouwe gelief de en gaat langs de plekken waar ze samen geweest zijn. Wat moet hij nog zonder haar? Was hij maar dood! Maar zelfs op het kerkhof wordt hij afgewezen... Schubert vond de huiveringwekkende liede rencyclus behoren tot het allerbes te dat hij ooit had geschreven. De liederen worden nog regelmatig uitgevoerd op bijna alle concertpo dia. Niet lang geleden was het Concertgebouw tijdens een opvoe ring geheel uitverkocht en de Ne derlandse zanger en cabaretier Jan Rot maakte een Nederlandse ver taling van 'Die Winterreise', 'De Winterreis'. Beelden bij muziek De teksten van Müller zijn voor veel schilders een bron van inspi ratie geweest. De Groningse schil der Anne Lamfers maakte 24 gro te doeken waarop de liedefen zijn verbeeld. Ook voor de Utrechtse schilder Jan Tinholt waren de lie deren van Schubert zeer inspire rend. Op' haast naïeve wijze heeft hij de figuren uit 'Die Winterreise' in een speels landschap neergezet. Tijdens het concert zullen afbeel dingen van de schilderijen op spec taculaire wijze worden geprojec teerd op de overkapping van het theater. Lichtkunstenaars zullen de omgeving van het theater feestelijk verlichten en stel je voor dat het sneeuwt... Het concert op 20 december be gint om 21:00 uur. Voor de bezoe kers is er in de pauze een glas Glühwein. In het Wintertheater Cabrio is slechts plaats voor 300 bezoekers. De kaarten a 15,00, inclusief een glas wijn, zijn vanaf 5 december te koop bij de VW- Soest en de Brede Bibliotheekt. Men kan ook kaarten telefonisch reserveren via 38 035-6015999. De december-expositie van Artishock wordt verzorgd door elf meiden uit de onderbouw van het Griftland College. On der de titel 'Klikliek, hier hangt mozaïek!' stellen de 12- tot 13- jarige scholieren een zelfge maakt werkstuk ten toon. Het gaat om figuratieve mozaïekre liëfs, opgebouwd uit platen piepschuim en vervolgens be werkt met gebroken tegels. Inspirator van de expositie is de Soester beeldhouwster Anita Vreugdenhil, die voor het tweede jaar de vrijdagmiddagactiviteit 'mijn eigen kunsten' op de school begeleidt. Sinds begin dit jaar maakt Vreugdenhil deel uit van de Werkgroep Exposities van Artis hock. Toen daar de wens op tafel kwam weer eens een expositie door jongeren te organiseren, was de link met het Griftland snel ge legd. Gezien de omvang van de expositiezaal was het groot genoeg maken van de mozaïeken een van de spannendste uitdagingen voor de aspirant-exposanten. Bij Vreugdenhil zelf bloeide de liefde voor tegels een jaar of zes geleden op. 'Er zijn zulke waanzin nige, leuke tegels. Er is zulk mooi glas. Eerst bewerkte ik objecten met tegels. Nu gebruik ik tegels en glas in mijn beelden. Ook maak ik mozaïekreliëfs. Enkelen ervan zul len op de expositie te bezichtigen zijn.' De feestelijke opening van de groepsexpositie is op zaterdag 6 december om 20.00 uur in de ex positieruimte van Artishock. Aan de opening wordt een vocale bij drage geleverd door Michêle Hamelink, begeleid door de pop- rockgroep 'Broken Arrow', allen eveneens voortgekomen uit de rijen van het Griftland College. Vanaf 20:30 uur wordt de opening gecombineerd met Artishocks Jazzclub, waarin het huisensemble 'Perron 5' ditmaal muziek van John Coltrane speelt. De expositie loopt tot en met 21 december en is op dinsdag-, woensdag- en vrijdagochtenden van 10:00 tot 12:00 uur te bezich tigen; voorts op filmhuisavonden ('s maandags van 21:30 tot 22:30 uur). Iedereen is welkom. De toe gang is gratis. Nadere info: Semmy Prinsen, huismeester, 38 6019577. Mare Drost (l.) en Jacco Lam fers. Op zondag 21 december zal het Klein Soester Koor onder leiding van dirigente Norien Siemons in samenwerking met harpiste Mirjam Rietberg een kerstconcert geven. Het con cert vindt plaats in het kerkje van de Nederlandse Protestan ten Bond aan de Kampstraat 8 te Baarn. eert begint om 15:30 uur en duurt tot ongeveer 17:00 uur. De zaal is open vanaf 15.00 uur. Toegangs prijs: 7,50, incl. koffie en kinde ren gratis. Kaartjes zijn verkrijg baar aan de zaal en in de voorver koop vanaf dinsdag 2 december in Soest bij De Gouden Snaar, Steen hoffstraat, en bij Music Shop Koen Welsch, Plein van Zuid. Het Klein Soester Koor bestaat sinds 1997 en telt momenteel 19 leden. Elke dinsdagochtend wordt er van 10:00 tot 11:30 uur gerepe teerd in het Gildehuis aan de Steenhoffstraat 46 (ingang achter het gebouw). Het koor heeft ruim te voor nieuwe leden. Het is de bedoeling dat die thuis ook oefe nen (ook met cassettebandjes), zodat er op de repetities vlot kan worden gestudeerd. De dirigent, zelf ook zangeres, werkt ook aan de ontwikkeling van de stem. In formatie: mevr. A. Van Vliet, 88 6026456. Het Klein Soester Koor. Zelden wordt er muziek uit de Renaissance in Soest uitge voerd. Op zondag 14 december is het zo ver. De Nederlandse Cantorij geeft dan om half vier onder de leiding van Maarten Kooij een uniek kerstconcert in de kerk van de H. Familie aan de St. Willibrordusstraat in Soest Zuid. zijn gebaseerd op gregoriaanse melodieën voor de kersttijd Het ensemble bestaat uit 11 voca listen en vier instrumentalisten die een origineel renaissance-instru- mentarium bespelen. Hieronder zijn pommers, bazuinen, klokken en fluiten. De pommer wordt te genwoordig nog bespeeld in de Spaanse volksmuziek. De instru menten ziet men in oude miniatu ren of gebeeldhouwd op de kapi telen van pilaren in middeleeuwse kerken, maar op 14 december zijn ze te horen in de H. Familiekerk. De gregoriaanse gezangen worden uitgevoerd door de Schola Catha- rina onder de leiding van Heieen Keiler. Om drie uur worden de bezoekers ontvangen met een kopje thee of koffie. Om half vier begint het concert en de toegangsprijs is naar draagkracht. Inlichtingen: SB 0343 561771. Op het programma staan: 'A Ce- remony of Carols' van Benjamin Britten en de cyclus 'Dancing Day' van John Rutter. Beide werken zijn voor vrouwenkoor en harp. In beide muziekstukken zitten mooie harpsolo's. Harpiste Mirjam Riet berg, die vorig jaar in Amsterdam afstudeerde, werkte al eerder sa men met het Klein Soester Koor en doet dat nu graag weer. Zij be geleidt ook enkele kerstliederen van solisten uit het koor. Voor wie zelf ook graag (mee) zingt: in het programma is ook ruimte voor samenzang. Het con- Velen vonden inmiddels hun weg naar deze unieke maandelijkse 'zondagmiddagmuzieken'. Er wordt op deze zondagmiddag een kerst mis uitgevoerd zoals die rond 1500 geklonken heeft aan het hof van Galeazzo Maria Sforza, hertog van Milaan. De muziek is van Louis Compère en Josquin des Prez. Compère componeerde voor de Milanese kerkmuziekpraktijk en kele 'substituut-missen'. Eén hier van, de 'Missa in Nativitate', werd speciaal geschreven voor kerst en bestaat uit acht motetten die wer den gezongen op de plaats van de Ordinariumdelen van de Mis. Zij Een renaissance-bazuin van rond 1600, zoals die in het concert van 14 december wordt gebruikt.

Soester Courant | 2003 | | pagina 15