Gemeente creëert 'nieuwe' wijken UITVERKOOP 25% KORTING 20% KORTING Kerstshow JOOP! mm.-nrMNiiiNrLl 't Vaarderhoogt Visser ING ;eld 'Buurt niet blij met uitbreiding capaciteit van pompstation9 WINTERCOLLECTIE aaraerh 'Wijkveiligheid is kwestie van doen' feliciteert Sicco en Sacha Heeren van Brederode r 1 ACTUEEL! n nota Breed Educatief Centrum gaat De Plantage heten Cliëntenraad Meander zoekt nieuwe preses en twee leden Cel voor zwakbegaafde man wegens ontucht in zwembad RECLAMEKRANT Personenauto uitgebrand Smeeing te koop Soester moet ook naar reclassering Duizend euro van gemeente voor vlinders Wijkbeheer in Soesterberg, Overhees, Klaarwater en Boerenstreek Meningen jj van lezers Een aanfluiting cadeau suggestie? Kerst? m mm Klachten bezorging Soester Courant Rector H. Wind verlaat in zomer Griftland College Burgemeester Janssen terug uit Newcastle De Kloof Een sinterklaasvers voor het kerstkind Daarom deze week 25 /'O korting op alle JOOP! kostuums. PAGINA 2 instraat 36 it •811 IGING ig te houden lubgebouw aan schriftelijk vóór n bij de secretaris, Deze aanmelding r de kandidaat on- ens door tenminste IJsvereniging Peter's WOENSDAG 3 DECEMBER 2003 SOESTER COURANT PAGINA 3 87 - Soest 'w.brilcenfrumnofa.nl Markant Vastgoed ngerstraat 55 te Soest JSTAANDE VILLA met ibouwen. Nabij bos en len, ca. 1.240 m2 grond. endomweg 5 te Soest •LFVRIJSTAAND 30NHUIS. Op royaal ceel (340 m2) met goede ligging (z-o). met 27 te Soest >MFORTABLE MID- NWONJNG. Gelegen in dvriendelijke buurt nabij ikels, scholen en openbaar voer. n Weedestraat te Soest MM 2-KAMERAPPARTE- ENT met garagebox en ge- tenschappelijke tuin. De ;ale combinatie van rust en endigheid vindt u hier! e bereikbaar!!! I Soest, tel.: (035) 6012557 Het Breed Educatief Cen trum, dat in het voorjaar van 2004 zijn deuren opent aan de Smitsweg, gaat Breed Educatief Centrum De Plantage heten. Daarvoor is gekozen, omdat deze naam uitdrukking geeft aan de groene omgeving waarin het gebouw staat. Bovendien symboliseert deze naam het groeiproces dat plaatsvindt in het gebouw. Men 'kweekt van kleins af aan'. Voor de naam van het Breed Educatief Centrum schreef het projectteam een prijsvraag uit. Kinderen van de openbare ba sisschool, SKS en Mickey's, cur sisten van Balans, wijkbewoners van De Eng en Smitsveen en andere inwoners van Soest kon den via een formulier of teke ning een suggestie indienen. Uiteindelijk werden 33 namen en ruim 50 tekeningen inge diend. Een jury, bestaande uit vertegenwoordigers van de deelnemende instellingen, wet houder Witte van onderwijs en een vertegenwoordiger van het wijkbeheerteam Smitsveen, koos voor de naam Breed Edu catief Centrum De Plantage. Hoogste punt Inmiddels vordert de bouw van het Breed Educatief Centrum De Plantage gestaag. Op 18 de cember zal het hoogste punt worden bereikt. Om dat te vie ren vindt die dag om 10:45 uur een informele bijeenkomst plaats. Naast het projectteam en de wethouder zijn daarvoor de deelnemende instellingen uitge nodigd. Andere belangstellen den zijn van harte welkom. De Cliëntenraad van Meander Medisch Centrum is op zoek naar drie nieuwe leden, onder wie een voorzitter. Deze vaca tures ontstaan aan het eind van dit jaar. De scheidend voorzit ter Th. Holleman zegt dat het ziekenhuis en zijn patiënten gebaat zijn bij een krachtige raad. 'We zijn op zoek naar mensen met bestuurlijke ervaring, die in staat zijn de ziekenhuiszorg positief kri tisch te beoordelen', aldus Holle man die volgende week in deze krant uitgebreider aan het woord zal komen. De Cliëntenraad is de gespreks partner voor het ziekenhuisbe stuur, waar het gaat om medezeg genschap van patiënten. Ze denkt kritisch mee over tal van onder werpen en adviseert de Raad van Bestuur van meander Medisch Centrum vanuit een onafhankelijk positie. Dit gebeurt steeds vanuit het perspectief van de patiënten. De raad telt negen leden, die elk hun taken hebben, en vergadert tienmaal per jaar op donderdag middag. Belangstellenden kunnen zich aan melden bij het secretariaat van de raad: Cliëntenraad Meander Me disch Centrum, t.a.v. L. van den Hoven, Postbus 1302, 3800 BM Amersfoort. Voor meer informa tie, tel. 033-4222005 of e-mail: l.hoven@meandermc.nl Wegens aanranding van een 13-jarig meisje in Spleasure Centrum, is een 38-jarige Soes ter veroordeeld tot 44 dagen celstraf, waarvan twintig dagen voorwaardelijk. De Utrechtse rechtbank kwam vorige week tot die uitspraak. De leerlinge was op 3 juni met haar Apeldoornse school in het zwembad aan de Dalweg. De 1 vriendin van de Soester zou haar tijdens het zwemmen bij haar arm tl hebben gepakt, waarna de Soester haar onder haar bikinihesje zou hebben betast en geknepen. 1 De gemeente Soest maakt duizend 1 euro over op de rekening van de I Stichting Vinderbaan. Zij stimu- I leert gemeenten, maar ook instel- I lingen en particulieren hun groen I vlindervriendelijk te beheren en probeert tussen Amersfoort en I Utrecht de omstandigheden voor I vlinders zo optimaal mogelijk te 1 maken. 1 Omdat Soest in oktober een vlin- 1 derconvenant heeft ondertekend, 1 heeft ze zich geprofileerd als vlin- I dervriendelijke gemeente. Om die I reden kan ze nu moeilijk nee zeg- J gen tegen het subsidieverzoek van I de Stichting. Op de begroting was I geen rekening gehouden met deze I uitgave, maar het bedrag kan wor- den onttrokken aan het fonds voor jj de uitvoering van het landschaps- I beleidsplan. Andere grote partners van Stich- I ting de Vlinderbaan zijn de ge- I meente Leusden, Stichting Alt- I recht, Defensie, het Centrum Werk I en Inkomen (CWI), de openbare I basisschool De Magneet, DHV en I Koninklijke Ginkel Groep Veen- I endaal. De Vlinderstichting is be- I trokken als deskundigenorganisa- I tie. De man en zijn vriendin hadden de beschuldiging ontkend, maar de rechtbank achtte het feit bewezen. Van twee pogingen tot aanranding van klasgenootjes van het slachtof fer sprak zij de Soester vrij. Vol gens de meisjes had de Soester getracht hun hand naar het kruis van zijn vriendin te brengen. Bij haar vonnis hield de rechtbank rekening met het feit dat de Soes ter volgens gedragsdeskundigen zwakbegaafd is, waardoor hij ver minderd toerekeningsvatbaar moet worden geacht. Hij heeft zijn straf inmiddels al uitgezeten, omdat hij 24 dagen in voorarrest doorbracht. Bijzondere voorwaarde bij het vonnis is dat de man zich moet houden aan de aanwijzingen van de reclassering, ook als dat in houdt dat hij therapie moet gaan volgen. Hij was niet eerder voor soortgelijke feiten veroordeeld. Tegen de man was 54 dagen cel straf geëist, waarvan dertig dagen voorwaardelijk. Na een gezellige Sinteklaas-intocht (dus niet) gingen we met de kin deren - 5 en 6 jaar - op woens dagmiddag zwemmen. Er viel wei- nig te zwemmen, want het zwem bad wordt verbouwd; er komt, ge loof ik, een buitenbad bij (heel bij zonder: één weg, één erbij enz.) Dus geen wedstrijdbad, daar was zwemles, geen glijbaan en zwem men kon ook niet, daar is het wa ter te ondiep voor. Kortom, het viel tegen, maar wat helemaal tegenviel was de prijs. De volle mep moesten we betalen. Een aanfluiting - de zoveelste in het rijtje van 'gezellig' en 'kind vriendelijk' Soest. H. Zijlema BAR, GRILL. RESTAURANT Een dinerbon van 't Luykje! Reserveer tijdig voor ons fantastische kerst keuze menu (zie onze website) STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 www.luykje.nl Het college van Burgemeester en Wethouders heeft de raads commissie Bestuur en Midde len voorgesteld het wijkbeheer in de gemeente Soest verder uit te bouwen. De wijken Soester berg, Overhees, Klaarwater en Boerenstreek noemt het colle ge als nieuwe wijken waar een vorm van wijkbeheer kan wor den opgezet. Het college stelt de raadscommis sie voor de aanpak van wijkbeheer in Smitsveen en De Eng niet één op één te kopiëren, omdat iedere wijk maatwerk vereist. Uit ervarin gen blijkt dat iedere wijk uniek is. Per wijk zijn er verschillen in on der meer verbetermogelijkheden, de aanwezigheid van bewonersver enigingen en het enthousiasme en beschikbare tijd van (individuele) bewoners. Tijdens de vergadering van de commissie Bestuur en Middelen op 8 december (19.30 uur raadzaal gemeentehuis) komt ook de eva luatie van het wijkbeheer in 2003 aan de orde. In 2003 is het wijk beheer in de wijken Smitsveen en De Eng verder uitgebouwd. Zo hebben de wijkbeheerteams in bei de wijken een wijkbudget - 8500 euro voor De Eng en 9000 euro voor Smitsveen - tot hun beschik king gekregen. Over de besteding van dit geld kunnen de wijkbe heerteams zelfstandig een beslis sing nemen. Beide wijkbeheer teams hebben bewoners opgeroe pen ideeën aan te dragen. Eind dit jaar beslissen de wijkbeheerteams over de ingediende voorstellen (tot nu toe negen in Smitsveen en drie in De Eng). Wijkinformatiepunt Dit jaar kregen de wijkbeheer teams Smitsveen en De Eng ook 1500 euro voor de inrichting van een wijkinformatiepunt, een vast punt in de wijk waar actuele infor matie over de wijk en het wijkbe heerteam beschikbaar is. In okto ber is het wijkinformatiepunt in het winkelcentrum Smitsveen geo pend. Ook komt er een informa tiepunt bij het voormalige Shell- station aan de Weegbreestraat en bij het Breed Educatief Centrum De Plantage aan de Smitsweg. Realisatie van wijkinformatiepun- ten in De Eng vinden volgend jaar plaats. Verder worden de inwoners van beide wijken geïnformeerd door de wijkkrant en zijn er plan nen wijkwebsites op te zetten. Wijkschouwen In 2003 zijn er wijkschouwen ge weest in de wijken De Eng, Smits veen, een deel van 't Hart, Klaar water en een deel van Soest-Zuid. Wijkschouwen blijken een prima middel om knelpunten op het ge bied van leefbaarheid en veiligheid in de wijk op te lossen. Verder biedt een wijkschouw de gemeen te mogelijkheid in gesprek te ko men met bewoners over de bele ving van hun leefomgeving en om onderlinge contacten in de wijk te versterken. Uitbreiding van wijk schouwen in meerdere wijken was mogelijk door de aanstelling van een tweede wijkcoördinator. Soesterberg en Overhees In 2004 wil de gemeente Soest een start met wijkbeheer maken in de wijken Soesterberg en Overhees. Voor Overhees wordt voorgesteld in overleg met partijen, zoals Ba lans, woningcorporaties, bewo nersverenigingen en politie, een quick-scan van de wijk uit te voe ren om een beeld te krijgen van de thema's die spelen en van de aan wezigheid van actieve bewoners- groepen of individuen. Op basis van de resultaten probeert de ge meente Soest via een wijkschouw of -avond tot een bewonersplat form of wijkbeheerteam te komen. In Soesterberg heeft de gemeente al veel contacten met diverse groe peringen die actief zijn in het dorp. Omdat in Soesterberg veel (inter actieve) projecten spelen op het gebied van ruimtelijke ordening, zal wijkbeheer en -coördinatie 'meeliften' met deze projecten. In een vroegtijdig stadium kan dan aandacht worden geschonken aan leefbaarheid en veiligheid bij toe komstige ontwikkelingen. Daar naast vindt volgend jaar in Soester berg een wijkschouw plaats. Uit eindelijk doel van alle activiteiten in Soesterberg is te komen tot een bewonersplatform of wijkbeheer team. Klaarwater en Boerenstreek In Klaarwater zijn contacten ge legd met een bewonersgroep naar aanleiding van een wijkschouw in juni 2003. De contacten met be woners in de Boerenstreek zijn in tensief door de betrokkenheid van Dat de buurtbewoners blij zijn met de komst van een nieuw tankstation in Soest-Zuid, zo als een woordvoerder van de gemeente zich onlangs in deze krant liet ontvallen, heeft bij de bewuste omwonenden tot grote verbazing geleid. Ze vrezen juist voor overlast vanwege de beoogde uitbreiding van de ca paciteit van het (onbemande) pompstation van de ANWB. Volgens het plan komen er op de hoek van de Soesterbergsestraat en de Ossendamweg acht pompen die 24 uur per dag open zullen zijn. In de oude situatie waren er vier pompen die tot 's avonds acht uur (zaterdag 18:00 uur) open waren en op zondag gesloten bleven. Buurman Chris van Kaam zal daarom bezwaar aantekenen tegen de bouwvergunning die nog in de ambtelijke en bestuurlijke proce dure zit. Hij krijgt daarbij steun van zijn achterbuurman en nog zo'n tien tot vijftien huishoudens in de buurt, zegt de Soester die kort geleden aan de Oude Utrechtse- weg, pal naast het verlaten station, kwam wonen. 'De buurt is inderdaad gewend aan een tankstation en op zich heeft ze er geen bezwaar tegen. Maar het is de uitbreiding van de capaciteit die ons zorgen baart, 's Avonds en 's nachts kan er straks worden ge tankt, als het plan doorgaat. Het algemeen Nederlands beleid is juist om die in woongebieden te beperken. Verder wil men er ca meratoezicht wat de privacy van de buurtbewoners schaadt.' Ergste nachtmerrie De ergste nachtmerrie is volgens Van Kaam evenwel het plan om bij het tankstation enkele wasplaatsen te realiseren. In de oude situatie was er één waspiek met een slang, de ANWB wil er verschillende in richten. Dat de bouwaanvraag voor deze wasplaatsen is losgekoppeld van die van het tankstation, is in de ogen van Van Kaam om strategi sche redenen gebeurd. Zo van: als het tankstation er eenmaal staat, is de volgende stap naar wasplaatsen minder groot. Van Kaam sluit niet uit dat de gemeente en de exploi tant van het tankstation elkaar proberen te matsen. De ANWB wil de wasplaatsen en de gemeen te heeft extra parkeerruimte nodig voor bezoekers van sportzaal De Bunt. Die zouden dan op het ter rein van het inmiddels gesloten Shell-station kunnen worden ge realiseerd. Het gesloten pompstation aan de Soesterbergsestraat is het laatste jaar verpaupert. Omwonenden vin den het prima als er een nieuw sta tion komt, maar stellen voorwaar den aan de openingstijden en de capaciteit. Foto: Soester Courant Als Van Kaam het voor het zeggen heeft, worden er strikte voorwaar den gesteld aan de openingstijden van het onbemande tankstation en weigert de gemeente een vergun ning voor de inrichting van was plaatsen. Hij en zijn buurtgenoten zullen te vens wijzen op het gevaar van sluipverkeer. Óp de tekeningen van het bouwplan heeft Van Kaam gezien dat er voor auto's geen ob stakels zijn om via het terrein van het tankstation de bocht af te snij den. Nog meer overlast, voorziet hij. De huidige situatie, met een ver pauperend gebouw, vinden de (di rect) omwonenden allesbehalve ideaal. Daarom zijn ze in principe niet tegen de afbraak van de hui dige objecten, waarvoor het colle ge een vergunning wil afgeven. De behandeling van de sloopvergun ning is ook al losgekoppeld van de aanvraag voor de bouwvergun ning. De aanvrager hoopt op die manier vandalisme tegen te gaan, maar vooral eerder met de bouw te kunnen beginnen als daarvoor eenmaal het licht op groen wordt gezet. Voordat de nieuwbouwplan- nen in het beslissende stadium van de procedure zijn aangeland, zul len de buurtbewoners zeker van zich laten horen. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommeweg 3A Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl bewoners bij het ontwerp van het buurtpark. De bedoeling is deze contacten te intensiveren en in sa menwerking met andere partijen (Balans, Portaal) om te vormen in een actieve bewonersgroep die zich gaat bezighouden met leef baarheid en veilieheid in de wijk. Om wijkbeheer goed te kunnen organiseren, is de organisatie van de gemeente Soest aangepast. In een nieuwe afdeling met de naam Wijkbeheer, Groen en Infrastruc tuur (WGI) zijn de wijkcoördina toren samengevoegd met de mede werkers - binnen- en buitendienst - groen, wegbeheer, riolering en verkeer. Ook het Meldpunt Woon omgeving behoort tot de nieuwe afdeling. Door beleidsvelden die betrekking hebben op de wijken onder te brengen in één afdeling wordt een betere afstemming en adequaat handelen bevorderd. Door de oprichting van de afdeling Wijkbeheer, Groen en Infrastruc tuur is nog een nieuwe afdeling ontstaan. De aandachtsgebieden milieubeheer, grondzaken, land meten, natuur- en milieueducatie, juridische zaken, kabinetszaken, bestuurssecretariaat en communi catie zijn samengevoegd in één af deling. Deze afdeling draagt nog de werknaam Algemene Zaken. Wijkbeheer zal aan de hand van meetbare doelstellingen worden geëvalueerd. Om na te gaan wat wijkbewoners vinden van het wijk beheer en de leefbaarheid in hun wijk gaat de gemeente Soest in 2004 een systeem voor monitoring opzetten. vanaf 10.00 uiu Indien u op woensdag om 18:00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18:30 uur naar ons kan toor bellen (82 601 41 52). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18:30 uur belt, kunt u de klacht op het antwoordapparaat in spreken. In dat geval krijgt u de krant de volgende dag in de na middag bezorgd. Wij heten u welkom m ons grote Kerstkoopkasteel Doe een rond leiding door de fraai ingerichte kasteelzalen en laat it verrassen door de enorme kerstcollectio die daarvoor n uitgestald ligt. Van kerststal tot kerstboom, van takje tot decoratiestuk. Neem stevige wandelschoenen mee, want er is veel, héél veel te zien op de Kasteelkerst show bij 't vaarderhoogt. TUIN ADVIES Dovresteinweg 72 b Soest Tel.: 035 - 601 28 83 AGENDA Koopzondag: 7 dec. Kerstmarkt: 12-13-14 dec. Koopzondag: 21 dec. Herm Wind stopt na dit school jaar als rector van het Griftland College. Hij maakt gebruik van de zogenoemde fpu-regeling en zal worden opgevolgd door Koos Nieuwland. Wind was in de jaren zeventig en tachtig als onder meer do cent Engels werkzaam bij het Griftland College. Hij vertrok toen naar Hilversum, maar keerde in de jaren negentig te rug aan de Noorderweg. Hij volgde toen rector J. Mulder op. Met ingang van 1 augustus vol gend jaar wordt Nieuwland rec tor. Van 1989 tot 2000 was hij ook al werkzaam aan het Grift land College, aanvankelijk als leraar wiskunde, en vanaf 1998 in een managementfunctie. Sinds drie jaar is hij vestigings directeur van het Farel College te Amersfoort en een nevenves tiging in Bunschoten. Burgemeester Koos Janssen heeft in Newcastle samen met alle andere Utrechtse burger vaders les gehad in effectiviteit en toewijding op het gebied van wijkveiligheid. Janssen is al ja ren bezig met ideeën en plan nen om de wijk te betrekken bij hun veiligheid. 'We hebben veel kunnen leren van de En gelse stad. Dit bezoek is heel zinvol geweest.' De burgemeester van Soest hamert al een tijd op 'minder denken, meer doen' in alle geledingen bin nen het ambtenarenapparaat. Na een tweedaagse blik op de werk wijze van de lokale overheid in Newcastle, weet hij dat er nog veel tijd en grote stappen nodig zijn om dat te realiseren. 'Door minder beleid en meer doen, wordt er in de wijken van de havenstad in het noord-oosten van Engeland veel meer gerealiseerd. Wijkveiligheid heeft daar een hoge prioriteit en er wordt veel finan ciële ruimte voor vrijgemaakt. Daarnaast is het contact tussen overheid en samenleving daar veel directer. Zo wordt elke maand op de website van de wijk gemeld wat er is gebeurd.' De initiatiefnemers uit de wijken krijgen de ruimte en zijn verant woordelijk voor hun eigen reilen en zeilen. Deze aanpak maakt het voor de inwoners concreet en in teressanter om mee te doen. De Soester burgervader ziet wel dat Soest niet Newcastle is en Neder landers geen Engelsen zijn. Daar om ziet hij het gekregen inzicht in de wijkaanpak van Newcastle meer als een steuntje in de rug dan dé lijn om te volgen. Burgemeester Janssen werd nog wel even op een tekortkoming in önze Nederlandse democratie ge drukt. 'Op de vraag van een van ons over wie er verantwoordelijk is, reageerden de projectleiders en politiemensen waarmee we gepraat hebben in Engeland verontwaar digd. "Nobody", was het ant woord. Het is daar vanzelfspre kend dat de mensen allemaal hun eigen verantwoordelijkheid nemen en zich niet indekken. Ze zijn met iets van zichzelf bezig', aldus Jans sen. Nooit never nooit wordt de kloof gedicht tussen leven en dood tussen hemel en aarde water en vuur hier en daar tussen hem en haar. Ooit ever ooit is de kloof gedicht tussen wit en zwart tussen oost en west au en allochtoon rozengeur en marsepein tussen mijn en dijn. Nooit never nooit wordt de kloof gedicht tussen lichaam en ziel tussen pop en pope wan en hoop overheid en burgerij tussen wij en zij. Ooit ever ooit is de kloof gedicht tussen kinne en sinne tussen hoogte en vrees vreugde en verdriet tussen stam en pij ik en Gij. Nieuweweg 97 - Soest Telefoon 035 - 58 804 72 Openingstijden dinsdag Vm vrijdag Maandagmorgen in alle vroegte is op De Bongerd een personenauto door brand verwoest. De oorzaak van de brand staat nog niet vast. Brand stichting wordt niet uitgesloten. Door snel ingrijpen van de brandweer konden een bestelauto en een personenauto die ter weerszijden van de brandende auto geparkeerd stonden, worden weggehaald voordat ook deze in brand raakten. Wel liepen ze door de hittestraling en smeltende onder delen schade op. Voor het bestrijden van deze brand, die omstreeks kwart voor vier werd gemeld, had de brandweer aan de inzet van een straal vol doende. Foto: Brandweer Soest met het O - jarig bestaan van hun zaak KONINGINNELAAN 24 - SOESTDIJK

Soester Courant | 2003 | | pagina 3